Senoritas Uitsluitend Special Fysisch-Chemisch Instituut vernoemd naar nrof. Gaubius Leids ..Neerlandia" gaat naar Frankfort en Schwarzwald NAAM SYMBOLISEERT INTERFACULTAIRE ARBEID 10 stuks f 1,80 was, is het door een snelle ontwik keling van de biochemie en door het ter beschikking koiAen van moderne fysisch-chemische onderzoekings- technieken in principe mogelijk ge worden, grote vooruitgang te boeken in de reeds door Gaubius aangege ven richting. Het trekken van een duidelijke scheidslijn tussen infec tieziekten en andere ziekten, berus tend op afwijkingen in de normale biochemische processen in het levend organisme was daartoe o.a. nodig. Gaubius was een Duitser van ge boorte. Hij zag het levenslicht op 24 februari 1705 in Heidelberg. Zijn eerste opleiding kreeg hij hoewel hij protestant was aan het Je zuïetencollege in zijn geboortestad. Vervolgens kwam hij bij het be roemde opleidingsinstituut van Francke in Halle. waar hij het echter slechts tot zijn zestiende jaar uithield. Zoals bij vele later beroemd geworden mannen: h^j werd er weg gestuurd wegens gebrek aan studie- capaciteiten Een oom, die zich over hem ont fermde, stuurde hem naar Harder wijk, waar hij in 1722 als student werd ingeschreven. Hij studeerde daar twee jaar genees- en kruidkun de om daarna naar Leiden te gaan voor een medische studie bij Boer- haave, Albinus, Van Royen en Oos- terdijk Schacht. Direct na zijn pro motie in augustus 1725 (op slechts twintigjarige leeftijd!) ging hij zich in Parijs op de heelkunde toeleggen en daarna als medicus een jaar prak tiseren bij de Amsterdamse oom, die zijn opleiding mogelijk had gemaakt. Naar Leiden f I tabak begrip te komen omtrent de chemi sche processen, die zich in de leven de organismen afspelen. Reeds in 1734 werd Gaubius be noemd tot Leids hoogleraar in de geneeskunde èn de scheikunde. Hy werd daarmee na een nauw mede werker te zijn geweest ook collega en voor een belangrijk deel opvolger vain de beroemde Boerhaave, die in 1738 overleed. Toonaangevend Ook tijdens zijn hoogleraarschap legde Gaubius telkenmale nadruk op het belang van een nauw samengaan tussen medische en chemische we tenschapsbeoefening. Dat bleek on der meer uit zijn beroemd gewor den „Institutiones Pathologiae Medi- cinales", het eerste systematische leerboek over de algemene ziekteleer dat in 1758 verscheen en dat niet alleen in ons land maar ook in het buitenland gedurende meer dan een halve eeuw toonaangevend bleef. Driemaal rector Gaubius, die in 1780 overleed, ging in 1775 met emeritaat. Hij was ge durende zijn Leidse hoogleraarschap driemaal rector magnificus geweest, namelijk in 1746, 1762 en 1774.. Zijn derde dies-rede op 8 februari 1775 werd uitgesproken als onderdeel van het tweede eeuwfeest van de Leidse Universiteit, terwijl thans al weer de gedachten uitgaan naar het vierde eeuwfeest in 1975. Onder zijn toe hoorders bevond zich bij die feeste lijke rede Prins Willem V, de erf stadhouder wiens consulterend ge neesheer hij was. Er is geen beter naamgever denk baar voor het instituut, dat na twee eeuwen het wetenschappelijk onder zoek ontwikkelt langs de lijnen, die Gaubius aangaf. Boerhaave, zelf chemicus, medicus en plantkundige (na een theologi sche studie) riep hem in 1731 als lector in de chemie naar Leiden, na dat hij nog enige tijd stadsgenees heer in Deventer en praktiserend medicus in de hoofdstad was geweest. In zijn intreerede als lector pleitte hij vurig voor opneming van de scheikunde onder de academische wetenschappen. Hij wees op de grote betekenis van de chemie voor de medische weten schap, door als doel van zijn komen de arbeid in Leiden onder meer te stellen: door scheikundig onderzoek van lichaamsvochten, zoals bloed, speeksel, maagsap, pancreassap, gal, lymphe, melksap e.d. tot een beter heroemd genees- en scheikundige uit de glorie jaren van Boerhaave Binnenkort wordt het Gaubius Instituut", het Leidse Universi taire laboratorium voor fysische chemie, officieel geopend nadat het reeds enige tijd geleden in gebruik is genomen. Het is gevestigd in het pand sWitte Singel 103 en in een gedeelte van de voormalige fabriek van Parmentier aan de Schelpenkade, met een ingang aan de Herenstraat 5d. Prof. dr. C. J. F. Böttcher, de directeur van het instituut, huisde met zijn medewerkers voorheen in een instituut aan ^e Hugo de Grootstraat, doch had hier onvoldoende ruimte om alle activiteiten hier onderdak te geven, zodat ook gastvrijheid geaccepteerd moest worden in andere instituten. Het nieuwe laboratorium, waarin thans alle activiteiten gecon centreerd zijn, is genoemd naar prof. dr. Hieronymus David Gau bius, een chemicus en medicus die omstreeks het midden van de achttiende eeuw nauw samenwerkte met Boerhaave en ook een belangrijk deel van diens taak overnam. Samenwerking met T.N.O. Het instituut is in zoverre een leldzaamheid in ons land, dat daar- een grote werkgroep van de Ge zondheidsorganisatie TNO is opgeno men, die onder leiding van prof. Böttcher werkt aan onderzoekingen over de chemische aspecten van atherosclerose en trombose. Een der gelijke systeem van samenwerking tussen een in opzet universitair in stituut en een niet-universitaire in stantie onder één dak bestaat onder meer in Engeland in veel sterkere mate, doch het is in ons land voor alsnog een ongebruikelijke symbiose. De gedachte, welke aan dit sys teem ten grondslag ligt, is dat de ac tiviteit van organisaties als die van TNO soepeler ingepast kan worden door eventueel tijdelijke samenwer king met bestaande instituten, dan in eigen instituten die door grote in vesteringen een aanpassing aan snel wisselende eisen moeilijker zouden Maken. De zeer grote variëteit in de eisen van toegepast wetenschap pelijk onderzoek maakt een der gelijke nauwe samenwerking met Meer permanente zuiver wetenschap pelijke instellingen veelal in hoge Mate gewenst. De financiering van de weten schappelijke arbeid in het nieuwe Gaubius Instituut geschiedt om deze reden dan ook in belangrijke mate buiten de universitaire budgetten om. Met de onderzoekingen op het ge bied van atherosclerose en trombose, een zeer belangrijk onderdeel van het werk in het instituut, wordt be oogd een bijdrage te leveren tot een beter begrip van de degeneratieve hart- en vaatziekten, die in de wes terse landen verantwoordelijk zijn voor meer dan de helft van de sterf- Principieel gericht op zuivere wetenschap Dit toegepast wetenschappelijk on derzoek betekent niet, dat niet in sterke mate ook zuiver fysisch-che- misch wetenschappelijke arbeid in het instituut zou worden verricht: integendeel, in principe is het in stituut daarop gericht en ingericht. Men zou anders immers nauwelijks van een universiair instituut kunnen spreken, omdat dit in de eerste plaats zuiver wetenschappelijk on derzoek en wetenschappelijk onder wijs beoogt. GAUBIUS naar een eigentijdse afbeelding. Niettemin wijst de bijzondere ar beid op toegepast-wetenschappelijk terrein reeds op een merkwaardige positie van het instituut, namelijk verbondenheid met twee faculteiten, de wis- en natuurkundige enerzijds en de medische anderzijds. Men kan niet stellen, dat het instituut tussen beide in staat of alleen een eng grensgebied bestrijkt, doch men moet het zo zien, dat het in zijn activitei ten door beide faculteiten heen loopt, een diep doordringende verbindings schakel vormt. Het merkwaardige is dat bij een steeds verdere specialisa tie in de wetenschap en een voortdu rend verdere verdeling van het we tenschappelijk terrein in kleine hokjes, door de activiteit van het nieuwe instituut wordt teruggegaan naar de situatie van twee eeuwen geleden, toen de activiteiten van Boerhaave, Gaubius en anderen zich over brede wetenschapsterreinen en over verschillende faculteiten uitstrekten. De nauwe verbondenheid met verschillende faculteiten in het instituut blijkt in sterke mate uit de wetenschappelijke geaardheid van de stafleden van het instituut en van hen, die hier in ander ver band werken. Na twee eeuwen Eerst twee eeuwen na de baanbre kende arbeid van Gaubius, die in vele opzichten zijn tijd ver vooruit Het pand aan de Witte Singel, dat het .oudste" deel vormt van het nieuwe Gaubius-Instituut. EERVOLLE UITNODIGINGEN In handen van de directeur van het Leids Accocrdeonorkest „Neer landia", de heer Lauw Boellaard, berusten thans twee eervolle uit nodigingen voor dit orkest. De een is afkomstig van het Accordeonorkest „Akkordeana" uit Frankfort a. d. Main en de ander van „Die Stad- tische Musikschule" uit Trossingen het Schwarzwald. Uitnodigingen, die er aantrekkelijk uitzien en ter stond zijn aanvaard. Een hieruit ge volgde correspondentie had tot resul taat, dat thans besloten is om in het najaar een gastconcert te geven in Frankfort a. d. Main. De datum zal in onderling overleg nog worden vastgesteld. Ook over het dan uit te voeren programma wordt in de kring van bestuur en diligent druk gedis cussieerd. Het contact met „Akkor deana" heeft ertoe geleid, dat dit orkest in het voorjaar van 1966 ter gelegenheid van het 12% -jarig be staan van „Neerlandia" naar Leiden komt om hier samen met het Leidse orkest een jubileumconcert te geven. Zal het bezoek aan Frankfort zich slechts over enkele dagen uitstrek ken, de uitnodiging van „Die Stad- tische Musikschule" uit Trossingen gaat veel verder. Het is n.l. de be doeling, dat Neerlandia een concert tournee van een week door het Orgelvrouw over haar toeren Het werd een felle discussie voor Haagse politierechter. De draai- I orgelvrouw uit Leiden had voldoende woordv 'keus om de politierechter tot wanhoop te brengen en bovendien was een getuige niet al te duidelijk in haar verklaringen. De hele narigheid ontstond, toen een 11-jarige knaap in de Steen straat een vlaggetje opraapte, dat kennelijk van het orgel was gevallen. I Hij wilde dat terugbrengen naar het orgel, maar kreeg van de orgel- I vrouw een harde klap. De jongen viel en kwam met een been onder een juist passerende autobus. Dit alles gebeurde tijdens de 3 oktoberfeesten van het vorig jaar. De viaag was, of het de schuld van de vrouw was, dat de jongen onder de autobus kwam. De officier eiste f. 75 boete wegens mishandeling, want verdachte was duidelijk over haar toeren geweest, toen zij de klap gaf. Een eis tot schadeloosstelling van rond de f. 400 kon de rechter in dit geval niet toewijzen en hij veroor deelde conform de eis. Schwarzwald zal maken. Met het oog op de voorbereiding zal aan deze uit nodiging eerst in juli 1966 gevolg worden gegeven. Vele plaatsen in het Zwarte Woud zijn in deze tour nee opgenomen. Teneinde in dde tijd „goed beslagen op het ijs te komen" zullen de directeur en een aantal leden van Neerlandia van 8 tot 24 juli a.s. in Trossingen een inter nationale zomercursus voor accor deonleraren bijwonen. Tijdens deze studieweek worden alle facetten van Bejaarden op stap De bejaarden van het Morskwar- tier zijn gisteren een dagje uit ge weest. Ondanks het minder mooie weer liet de stemming niet te wensen over. De rit ging via Utrecht, waar koffie werd gedronken, naar ScherpenzeeL Na de boterham reed het gezelschap bejaarden richting Lunteren. Daar hebben zij ruimschoots kunnen ge nieten van de prachtige omgeving. Later op de middag werd langs de Vecht naar Utrecht gereden en van daar naar Sassenheim. In dit bloem bollenplaatsje stond het diner inmid dels klaar. Om half tien 's avonds waren de bejaarden, die zichtbaar genoten, weer thuis. Directeur Lauw Boellaard 1 met zijn orkest het accordeonspel doorgenomen en zal tevens naar nieuwe muzikale wegen worden gezocht, welke voor dit instrument in de toekomst be wandeld kunnen worden. Het is be grijpelijk, dat „Neerlandia", met deze uitnodigingen in portefeuille, hard aan de studie gaat. SJWAgg, Zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook ln briljant. ALTIJD VOORDELIG.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3