leer DAGBLAD Pakistaans vliegtuig stort Cairo: 121 doden biJ TOSTI Doodvonnis ,kruipautoV Zes overlevenden Duitsland treedt op tegen ronselaars MAAR Verdere uitbreiding van luchtaanvallen? Defect aan remkleppen én slecht zicht pgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 20 MEI 1965 No. 31570 Honderdeenentwintig personen zijn vannacht m het leven gekomen bij een vliegramp nabij de gyptische hoofdstad Cairo. Zes passagiers (allen akistani) overleefden het ongeluk en zijn zwaar twond in een ziekenhuis in Heliopolis, een voor- ad van Cairo, opgenomen. Het toestel was opge- egen in Karatsji (Pakistan) en zou (via Dahran, aïro en Genève) naar Londen vliegen. Woestijngebied 5e verkeerstoren van de luchtha- a in Cairo heeft bekendgemaakt 1 het vliegtuig is verongelukt in zandheuvels van een woestynge- id op 19 km ten oosten van de hoofdstad. Het contact, t de verkeerstoren met het toestel d, werd om even over half een nnacht verbroken, toen de piloot een hoogte van 450 meter voor de iding binnenvloog. De gezagvoerder d kort tevoren aan Cairo gemeld t hij moeilijkheden ondervond met remkleppen aan de vleugels. Een are grondmist belemmerde het ht ten zeerste. Rook en vlammen Functionarissen van het vliegveld dat terstond na de mel- van het vliegtuig brandweereen den en ziekenwagens bij de lan- gereedstonden die tever- «fs op het toestel (een Boeing 720b vliegtuig) hebben gewacht. Een estel van de Duitse Lufthansa zag [wrakstukken het eerst en rappor- jrde terstond „in de lucht opstij fde rook en vlammen". Zodra het elicht dit mogelijk maakte, werden ikopters van de Egyptische lucht- »oht naar de plaats van de ramp ronden, waar men nog in staat was 8 personen te redden. De Boeing kan middelgrote afstan- m afleggen en een snelheid van (na 1000 km per uur bereiken. Het rikaanse en andere luchtvaartmaat schappijen gebruikt. „International Pakistan Airlines" had kortgeleden een luchtverbinding met Cairo .ge opend. In het verongelukte straal- vlegtuig zaten zesentwintig journa listen, functionarissen van de Pakis taanse luchtvaartmaatschappij en andere genodigden, die ter gelegen heid van de opening van de lucht lijn op weg waren naar de Egyptische hoofdstad. Vierde ongeluk i i In het Alpengebied aan de a Zwitsers-Italiaanse grens is vandaag het wrak gevonden van a een gisteren verongelukt sport- a vliegtuig met drie inzittenden, a die allen om het leven zjjn ge- a komen. Het toestel was op weg a van Aosta in Italië naar Same- a dan in Zwitserland. Het is het vierde lichte vliegtuig dat de af- a gelopen maand in of nabij het Alpengebied is verongelukt. ploegen onder leiding van de chef veiligheidsdienst in Cairo hadden de beschikking over zes ziekenwagens en twintig brandweerauto's. „Er waren geen verdere overlevenden", aldus een ooggetuige, „behalve twee bavianen die onder de wrakstukken nog le vend zijn gezien De tweede-piloot, die zich bij de overlevenden bevond, verklaarde dat hü in verbinding stond met de ver keerstoren van het vliegveld had vijf collega's kunnen redden, die zich op het ogenblik eveneens in het ziekenhuis bevinden. Door de ontzet tende hitte moest hjj verdere red dingspogingen staken. Uit zijn verkla ringen is dus op te maken dat geen van de passagiers er het leven van afgebracht heeft. Blijkens een van de ambassadeur van Indonesië ontvangen toelichting dienen de uitspraken van president Sopkarno over West-Irian gezien en beoordeeld te worden in de samen hang van de rede, waarin zij wer den gedaan. Deze rede werd op 18 april j.l. gehouden bij de opening van de bijeenkomst ter herdenking van de conferentie in Bandoeng van 1955. Uit de mededelingen van de ambassa deur is gebleken, dat het niet in de bedoeling van de president gelegen heeft met die woorden het akkoord inzake West-Irian te verbreken, doch dat het veeleer de bedoeling is ge weest de kwestie van het plebisciet te noemen als een der later aan de or de komende problemen. Aldus mi nister Luns in antwoord op schrifte lijke vragen van de Tweede Kamerle den Geertsema en mevr. Stoffels van Haaften van de VVD. Verkoop Nederlandse arbeiders (Van onze Enschedese correspondent) Onze oosterburen gaan stren ger optreden tegen de Neder landse koppelbazen, die grote De Boeing 720b maakte in oktober ro om de landing te regelen toen wjnsten slaan uit de „verkoop" 1960 zijn eerste vlucht. De Pakistaan se luchtvaartmaatschappij heeft vier toestellen van dit type gekocht. Het enige ongeluk met een dergelijk vlieg tuig gebeurde vorig jaar juli tijdens een testvlucht bij de Westduitse Luft hansa. Toen kwamen drie personen om het leven. Ooggetuige Later hebben ooggetuigen in Cairo verklaard dat het toestel volkomen vernield is. „Het was een afschuwe lijk gezicht. Een gebied van twee vierkante kilometer lag bezaaid met wat er van het vliegtuig over was: verminkte lichamen, koffers, came ra's, sigarettenkokers enz." aldus een lid van de reddingsploeg. Van het zestal geredden ver keren er drie in ernstige toestand, terwijl de drie anderen iets minder zwaar blijken te zijn gekwetst. Al len hebben brandwonden opgelopen. De reddingswerkzaamheden, die bij het aanbreken van de dag begonnen, werden aanzienlijk vertraagd door het ontoegankelijke terrein, waar de Minister Peres neemt ontslag De Israëlische onder-minister van Defensie, Peres, heeft vandaag zijn ontslag ingediend bij Premier Esjkol. Feres is aanhanger van Ben Goe- rion. Premier Esjkol verklaarde vo rige week, dat zij die die de politiek van Goerion steunden, uit het ka binet moeten verdwijnen. Peres is een vooraanstaand lid van het partijbestuur van de Mapai en een van de leiders van de jonge garde in deze beweging. Hij bewerkstellig de het akkoord met West-Duitsland inzake de wapenleveranties aan Is raël. Gewapend conflict bij Kasjmier Takistan heeft gisteren bekendge maakt dat India meer dan honderd militairen aan gewonden en doden heeft verloren bij twee botsingen aan de wapenstilstandslijn in Kasj- In een officiële Pakistaanse ver klaring wordt gezegd dat een ba taljon Indiërs maandagavond 200 km ten noorden van Rawalpindi in het gebied van Muzaffarabad en Rawa- lakot tot de aanval overging en dat deze aanval werd afgeslagen. De grootte van de verliezen aan Pakistaanse zijde werd niet gegeven. India heeft Pakistan een nota ge zonden, waarin wordt gezegd dat dit land een gespannen toestand aan de grens veroorzaakt door het op grote schaal samentrekken van troepen, die zich „hoogst provocatief en agres sief gedragen". De onmiddellijke te rugtrekking van deze troepen wordt verzocht. Het betreft het grensgebied tus sen India en oost-Pakistan, vooral in de Pakistaanse enclave Dahagram. De nota is 14 mei gedateerd. De Pakistaanse bewering, dat juist India troepen bij Dahagram zou hebben samengetrokken, wordt ongegrond genoemd. het gehuld. Hij van Nederlandse arbeiders aan Duitse bedrijven. Binnenkort zal hierover in Dusseldorf een be spreking plaats hebben tussen Nederlandse en Duitse autori teiten. Het is de laatste tijd voorgekomen, dat Nederlanders aan Duitse bedrij ven hun particuliere bemiddelings diensten aanboden om deze te nel pen aan Nederlandse arbeidskrach ten. Daarvoor werd (en wordt nog steeds) dan een uurloon gevraagd, dat varieert van acht tot bijna tien mark. Deze uurlonen liggen aan merkelijk hoger dan de Duitse CAO- lonen en men kan slechts gissen hoeveel mark zo'n bemiddelaar aan iedere „Leiharbeiter" (een uitgeleen de arbeidskracht dus) verdient. Deze <SEEF MIJ ehoc4dadedï<mJc komt zelf namelijk doorgaans niet hoger dan het gebruikelijke CAO- loon. Het is niet alleen daarom, dat in Duitsland krachtdadige maat regelen tegen wat men daar noemt „diese Seelenverkaufer" op handen zijn. Particuliere arbeidsbemiddeling is namelijk ook daar bij de wet ver boden. Een krachtig ingrijpen zal ook in het belang zijn van Neder landse arbeiders, die in Duitsland op bonafide wijze aan de slag willen. Komt hij daar niet via de officiële kanalen, dan kan zijn werkvergun ning worden ingetrokken. Bovendien laten dergelijke arbeiders-ronselaars zich aan sociale maatregelen ten be hoeve van hun uitleen-mensen niet al te veel gelegen liggen. Geruchten in Vietnam In Saigon neemt de speculatie toe dat de Verenigde Staten hun lucht aanvallen op Noord-Vietnam zullen uitbreiden na de hervatting ervan. Daar de luchtaanvallen tot nu toe niet voldoende schade aan de Noord- vletnamezen hebben toegebracht om hen aan de conferentietafel te bren gen, zijn velen van mening dat de aanvallers wellicht belangrijker doe len zullen bestoken, mogelijk in het industriegebied Hanoi-Haiphong. Tot nu toe zijn de bombardemen ten rechtstreeks gericht tegen kazer nes, munitie-opslagplaatsen, vlieg velden, bruggen en weg- en spoor wegverbindingen. Veertig vliegtuigen van de Ameri kaanse marine hebben gisteren drie kazernes vernietigd en zware schade toegebracht aan andere installaties tijdens de tweede achteenvolgende dag van luchtaanvallen op Noord- Vietnam, zo heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder meegedeeld. De zogenaamde opschorting van de luchtaanvallen op Noord-Vietnam is slechts een mislukte manoeuvre ge weest om nieuwe agressie der V.S. voor te bereiden. Dit verklaart het Noordvietnamese ministerie van Bui tenlandse Zaken in een verklaring over de tijdelijke staking der Ame rikaanse luchtaanvallen, met het oog op mogelijke onderhandelingen. De V.S. waren tot deze manoeuvre gedwongen wegens de steeds grotere afkeuring van hun daden", aldus de minister. Speciale taken Van officiële Amerikaanse zijde in Saigon is gezegd dat het beslist niet in de bedoeling ligt de in Vietnam gelegerde Amerikaanse troepen in groten getale aan aanvalsacties te laten deelnemen. Er wordt op gewe zen dat de Amerikaanse gevechts troepen in Vietnam op het ogenblik slechts twintigduizend man omvatten en dat het merendeel van hen be last is met speciale taken: de be scherming van bases. Ook worden met klem berichten tegengesproken volgens welke de V.S. voor de noodzaak staan, nog een half miljoen militairen naar Vietnam te sturen Hoewel men in officiële Ame rikaanse kringen de mogelijkheid van de komst van kleine contingenten nieuwe gevechtstroepen niet uit sluit. Overigens verhult men niet, dat Amerikaanse genietroepen op het ogenblik bezig zijn met het aanleg gen van logistieke ondersteuningsba ses cm, wanneer dat nodig is, in de kortst mogelijke tijd grote eenheden gevechtstroepen te kunnen laten overkomen. WEGENVERKEERSREGLEMENT OP VELE BELANGRIJKE PUNTEN GEWIJZIGD Gistermiddag heeft Koningin I lier Erhard. De gast en haar Elizabeth van Engeland een be- gastheer bij het verlaten van de tok gebracht aan Bondskanse- kanselarij in Bonn. WEERBERICHT MINDER KOUD Het K.N.M.I. verwacht van heden- tot morgenavond perioden met zon neschijn en nog slechts enkele ver- ipreid voorkomende buien. Overwe lfd zwakke wind, op uitgebreide afraai nachtvorst, maar morgenmid dag iets minder koud dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 21 MEI Zon op: 4.38 uur; onder: 20.36 uur. Kaan op: 1.21 uur; onder: 9."07 uur J Hoogwater te Katwijk te 6.50 en '916 uur. Laagwater te 2.29 en 14.49 Dit nummer bestaat uit 26 pagina's (Van onze Haagse correspondent) Een aantal wijzigingen van het Wegenverkeersreglement is vandaag in het Staatsblad opgenomen. De veranderingen, die op woensdag 9 juni in werking treden, zijn van groot belang voor de weggebruikers. Voorts zijn enkele regelingen opge nomen, die óók voorkomen in het ontwerp-reglement verkeersregels en verkeerstekens, dat door prof. mr. A. D. Belinfante is voorbereid. Dit ont werp is bestemd om te zijner tijd de eigenlijke gedragsregels uit het we genverkeersreglement te vervangen. Deze regelingen voorzien in een drin gende behoefte. Daarom zijn zij nu reeds opgenomen. Het is voortaan verboden op de vluchtberm van autowegen stil te staan, anders dan in noodgevallen. Dit verbod geldt niet voor de met het blauwe bord en witte P aange duide parkeerstroken en parkeerha vens. Het is voetgangers verboden zich zonder noodzaak op een autoweg te bevinden. Dat betekent, dat lifters zich niet meer mogen opstellen op verkeersrotondes. op toe- en afrit ten van autowegen en op vlucht stroken. Ziekenauto's hebben dezelfrif faciliteiten als politie en bra "iweer auto's. Zij genieten voorrang als zij een blauw zwaailicht en een drieto- nige hoorn voeren. Zebrapaden Bestuurders van voertuigen en trams zijn verplicht een zebra voor zichtig te benaderen. Het is hun ver boden een voertuig op meer dan twee wielen of een tram, die voor een ze bra stilstaat of deze langzaam na dert, voorbij te rijden. Het gebruik van voertuigen die niet meer dan 20 km per uur kun nen rijden, wordt beperkt tot plaat selijk bezorgend verkeer. Uitzonde ringen worden gemaakt voor land- oouwtractoren, stoomwalsen e.d. en nvalidenwagentjes. Bestuurders van kruipauto's" krijgen \Vi jaar de tijd om alsnog een rijbewijs te halen. Het meevoeren van een kleine bagage-aanhangwagen achter twee wielige motorrijtuigen is onder be paalde voorwaarden toegestaan. De maximum snelheid hierbij wordt be perkt tot 70 km/uur. Het verkeer op rijbanen met meer dan één rijstrook kan geregeld worden met behulp van nieuwe ver keerslichten, die aangeven of een strook geblokkeerd of vrij is. Met het nieuwe systeem wordt al een proef genomen op rijksweg 13 Den Haag- Rotterdam. Ten aanzien van de invordering van kentekenbewijzen is aan de po litie ruimere bevoegdheid gegeven, bijv. bij ernstige gebreken aan een motorvoertuig. Of bij ernstige schade na een ongeluk 9 Slot pag. 2 Op de vliegbasis Soesterberg reikte Koningin Juliana gisteren in tegenwoordigheid van Prins Bernhard een vaandel uit aan da Koninklijke Luchtmacht. Het vaandel werd in ont vangst genomen door luitenant- generaal A. B. Wolffde bevel hebber der luchtstrijdkrachten Bij 2 dozen Erdal schoencrème GRATIS Jubileumspeldje! Spaar ook de andere speldjes! Beroepskeuzebijlage 1965 Advertenties voor bovenge noemde bijlage, welke dinsdag 25 mei zal verschijnen, kunnen nog tot uiterlijk vrijdag a.s., 21 dezer, worden opgegeven. Telefonische Inlichtingen: 01710—25041 toestel 4. Advertentie afdeling LEIDSCH DAGBLAD N.V (9ucJ Qïte, teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 20 Mei 1865: Te Nieuwediep kan elk oogenblik het Russisch eska der binnenvallen; een dezer oorlogsbodems heeft het lijk aan boord van wijlen den Russische Grootvorst-Troon opvolger, die te Nizza is over leden. Het lijk wordt naar St.-Petersburg overgebragt. B. en W. v. Leiden nodi- i gen bij deze de ingezetenen dringend uit de vlaggen uit te steken, ter gelegenheid van de gecostumeerde optogt te houden door H.H. Studen ten der Leidsche Hoogeschool. Directeur: E. A van Dlsüoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 [oofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Witte Singel 1, Leidep Giro do 67055 „West-Irian komt later aan de orde"

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1