w Rotterdams Toneel in „Histoire de rire" kunst DE NIEUWSTE PANTALON: TS-Qualky ^-van^e/iAa BRITTENS „PETER GRIMES" IN EEN HARDE OPVOERING kaleiöos^Q9P Jewtoesjenko's ideeën zijn onveranderd Frappante creatie van Joan Remmelts SADLER'S WELLS-OPERA tEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 20 MEI 1905 VIJFDE BEAD PUBLIKATIE VAN A.K.Ü., ARNHEM De in 1899 geboren Franse auteur Armand Salacrou heeft ruim toneelwerken op zijn naam staan, waarvan vele surrealistische lementen bevatten. In Frankrijk gaat hij door voor één van de elangrijkste vertegenwoordigers van het moderne toneel. s land werd zijn werk weinig peeld, het Rotterdams Toneel ïrde in 1955 het verzetsstuk „Het raad" (Les nuits de la colère) op, Toneelvereniging in 1954 „De arten zijn gedeeld" (Dieu le savalt) gisteravond gaf de Nederlandse rnedie voor K en O een verzorgde orstelling van de in 1940 geschre- n comedie „Om te lachen" (His- ire de rire). dit nogal gerekte maar geens van geest gespeelde blijspel be- ndelt de schrijver de amoureuze en raze avonturen van de twee gehuw- t vrouwtjes, Adelaide en Helène met I in minnaars, waarbij de 20 jaar idere echtgenoot van laatstge- emde, Jules Donaldo aan het ge- ;en diepere achtergrond ver- mt met een sterk geschreven wijs- rige bespiegeling die, in het tweede drijf naar het hoogtepunt voert. Dat dit in feite ten volle werd be- ikt was hoofdzakelijk te danken n de frappante wijze waarop Joan I emmelts, van wie we in de loop der ren toch wel iets gewend zijn, de ;uur van Jules Donaldo tot in de jnste nuances tot leven wist tei tngen. Petra Laseur gaf een markante uit- elding van de wisselvallige, onbe- Icenbare en nochtans charmante deladde, die na haar avontuurtje veilig in de open armen van ar echtvriend terugkomt. Springers favoriet op kunstveiling n een stampvolle zaal met veel litenlanders, vooral Duitsers en En ken, is gistermiddag tijdens de unstveiling bij Mak van Waay aan it Rokin in Amsterdam o.m. een intal Springers geveild. Ze brach- zoals al werd verwacht, heel veel tl ild op. Een afbeelding van de St.-Antho- k Breestraat in Amsterdam kwam »r f 32.000 in het bezit van een Ne- fflandse verzamelaar. Twee andere trken van Springer, een gezicht op Binnen Amstel en een gezicht op Drommedaris te Enkhuizen wer ft door Nederlandse particulieren kocht voor resp. f 11.500 en f 19.000. m stilleven van Floris van Schoo- j n (lste helft 17e eeuw) ging in En- Üflse handen over voor de fikse som f13.000. De f5.400 die iemand -."er had voor „poezenmoeder met Kiende poesjes" van Henriëtte Ron- %r werd door deskundigen een voor it doek „zeer vaste prijs" genoemd, fit vond men ook van de f 6600 die vruchtenstilleven uit de Vlaamse looi opbracht, een doek dat met afmetingen van 177 X 251 voor muurdecoratie nogal onhanteer- werd genoemd. De bedragen, larvoor de overige stukken gister- Wdag werden geveild, lagen op het- t Üde hoge niveau als de bovenge- tonde. Helène Donaldo verkreeg van Kitty Janssens de allure van de vrouw, die eindelijk overtuigd is de juiste mam gevonden te hebben, om dan tot de ontdekking te komen dat de minnaar moeilijker blijvend te boeien is dan de liefhebbende, zij het dan 20 jaar oudere echtgenoot. De beide vrienden Gerard Barbier en Jean Louis Des- hayes werden door Paul Cammer- mans en Allard van der Scheer le vendig en vlot, maar naar onze smaak wat te nadrukkelijk weerge geven Hein Boele slaagde erin, de minnaar van Adelaide, Achille, de jeugdige frisheid, de vreugde en de diepe teleurstelling van een eerste liefde mee te geven. Tenslotte ver spilde Diana Dobbelman als Nicole bijgenaamd Coco d' Atibes, haar aan trekkelijkheden tevergeefs aan de standvastige Gerard. De vertaling was bij Johan de Meester in goede handen en Jan Teulings voerde de regie. De beide décors getuigden van de goede smaak van de ontwerper, Har ry Wich. Er waren bloemen voor de dames en het publiek dat de schouwburg geheel vulde, liet het aan luide bij valsbetuigingen niet ontbreken. Vrijdagavond laatste voorstelling. B. H. Nationale boekenmarkt: reeds 30.000 bezoekers De Nationale Boekenmarkt, die in het RAI-gebouw in Amsterdam wordt gehouden had gisteravond in totaal een bezoekersaantal van 33.000 ge boekt. De ruim 100 stand-houders in „Europa's grootste boekhandel" zjjn niet ontevreden. Zoals een hun ner zei: „In plaats van Jan-publiek die zij hadden verwacht, hebben zij Jan-boek gekregen". Dat betekent, dat er zeer geinteresseerd publiek komt, dan niet alleen kijkt, maar ook koopt. De belangstelling gaat speciaal uit naar naslagwerken en andere infor matieve lectuur. Enkele uitgevers me nen dat dit een gevolg is van o.a. de televisie, die de weetgierigheid prikkelt. Het is niet geweldig druk, maar wed gezellig druk in de RAI, die o.a. wordt bezocht door honderden mid delbare scholieren in groepsverband. Soms gaat het enthousiasme van de jeugdige bezoekers wel eens te ver en dreigen er boeken in zakken of tassen verloren te gaan. Over het algemeen wordt er echter weinig ont vreemd uit de stands. Opvallend is de grote belangstelling die de jeugd voor de boeken blijkt te hebben. De uitgevers en uiteraard ook de boekhandelaren hopen dat zij dat in de naaste toekomst in hun por te- monees kunnen merken. Scapino Ballet bestaat 20 jaar Ter opluistering van zijn 20- jarig bestaan zal het Scapino-bal- let van 12 tot 14 oktober in Am sterdam een Nationaal Scapino- Festival organiseren. Alle lagere en u.l. o.-scholen in Nederland zullen worden uitgenodigd om met de leerlingen van 10 tot 16 jaar een dag naar Amsterdam te komen. Het programma omvat een ballet voorstelling, een rondvaart en voorts, naar keuze van de school, een bezoek aan artis of aan een der hoofdstede lijke musea. In Theater Carré zat het Scapino Ballet optreden met een heel nieuw programma, waarvoor Hans Snoek, Jan Rebel en de Engels man Walter Gore choreografieën zullen instuderen. Definitief afscheid Albert van Dalsum Albert van Dalsum heeft gister avond zjjn definitief laatste voorstel ling gegeven in de Elndhovense Stadsschouwburg met het spelen van de titelrol in „Koning Lear" van Shakespeare in de opvoering door de Haagsche Comedie. Aan het einde der voorstelling wel ke voor een totaal uitverkochte zaal ging, werd hij toegesproken door drs. G. van der Kruijs, wethouder van Onderwijs en Culturele Zaken, die hem namens het gemeentebestuur grote lauwerkrans met rood-witte anjers omhing. Voorts bood hij Al- bert van Dalsum namens het hul digingscomité uit de burgerij een ge schenk onder couvert aan. In zijn dankwoord herinnerde Van Dalsum o.m. aan de bevrijding van Eindhoven in 1944. Hiermee begon ook voor hem, zo zei hij, de bevrij ding en zijn optreden voor de zen der „Herrijzend Nederland". Een scène uit Histoire de rire" De 31-jarige Russische dich ter Yewgeny Yewtoesjenko heeft gisteravond in Turijn ver klaard dat zijn ideeën onveran derd zijn gebleven ondanks de kritiek die ex-premier Chroesjt- sjow en de Sowjet-schrijvers unie er twee jaar geleden op ge leverd hebben. Die kritiek werd toen aanleiding dat het bezoek van Yewtoesjenko werd afge last. Nu is het, twee jaar later, toch nog doorgegaan. De Rus sische dichter zal in diverse Ita liaanse steden gedichten recite ren en vragen beantwoorden. Yewtoesjenko zei dat hij nu nog denkt wat hy toen dacht en dat er niets veranderd is. Hij zei dat er toen iets geweest was waar hij 't niet mee Recordbelangstelling Festival werkende jeugd in Tilburg Het vierde Nationale Festival voor de werkende jeugd, dat van 26 t/m 30 mei in Tilburg wordt gehouden, heeft een record aan inschrijvingen geboekt. Het maximum toelaatbare van 500 werd bereikt; 250 gegadig den moesten worden afgewezen. De deelnemers, die verdeeld wor den over 128 gemeenten, zijn af komstig uit 215 bedrijven. Onder het motto „kunst is onmisbaar in elk mensenleven" worden zij vier dagen in contact gebracht met de kunste naars. Daartoe zijn zy verdeeld in gespreksgroepen van 20 personen. Voorts zullen de deelnemers, die in leeftijd variëren van 17 tot 23 jaar, er zijn ditmaal 260 jongens tegen over 240 meisjes, voorstellingen kun nen bijwonen door de toneelgroep theater, het Ned. Dans Theater, het Ned. Mime-Theater, de Ned. Come die en de dansgroep Morava. Het Brabants Orkest neemt eveneens een avond voor zijn rekening met een programma waarop werken van Wagner, Ravel en Tsjaikowski voor komen. Voorts is er een optreden van het Israëlische echtpaar Ester en Abraham Ofarim en zullen Her man van der Horst, Bert Haanstra en Charles Huguenot van der Linden enige van hun films vertonen. Met 66 inleiders zullen de deelne mers voorts kunnen spreken over to neel, literatuur, toneel, ballet en mu ziek. Van de totaal kosten van dit Festival, f 150.000, wordt het meren deel der inkomsten verkregen uit subsidies van Rijk, provincie en ge meenten, alsmede uit het bedrijfsle ven. eens was en dat dat hem de kritiek van Chroesjtsjow en zijn collega's had bezorgd, maar dat hij daar nog net zo over denkt. Op het onderwerp van het toen malig geschil ging hij niet in. Yew toesjenko gaat naar Milaan, Rome en Napels. Yewtoesjenko zinspeelde op zijn vroegere problemen, toen hij op de persconferentie verklaarde dat hij „zich steeds weer verheugd voel de wanneer hij een kans kreeg om het Westen te bezoeken". „Reizen is leren, leren hoe het Westen werkelijk is en niet zoals sommigen in Rusland menen dat hte is. Leren over de goede en slech te beginselen van het Westen, zijn goede en verkeerde mensen, zijn ideeën en werken goed en slecht, stecht en goed zijn vooral op de we reld te vinden en niet alleen in het Westen", zei hij. Yewtoesjenko noemde zich „een dichter van beroep, een van die 3.500 intellectuelen, die leven van de gro te populariteit, die gedichtenbundels in de Sowjet-Unie genieten". Poëzie werd sterk gemist (Bijzondere medewerking) Terwijl ons land voor de brokken zit van een gelikwideerde Ned. Opera en huiverig uitziet naar de peperdure stagione-produktie van Maurice Huisman, maakten we gisteren in het kader van de Britse Week in Amsterdam, kennis met de Sadler's Wells-Opera uit Londendie met een dubbele bezetting er sinds jaren in slaagt zo wel de stad Londen als het gehele Britse land te voorzien van een respectabel repertoire. Het telt gemiddeld 85% opera-bezoek, terwijl dit cijfer in de provincie tot 90% oploopt. Dit niet alleen met het zogenaamde ijzeren repertoire, maar ook met nieuwere werken. Terwijl thans het ene deel van het gezelschap van Sadler's Wells in Za greb hedendaagse werken speelt, vertoeft het andere in ons land om drie dagen achtereen drie verschil lende theaterwerken te brengen. Gisteravond vond de eerste plaats met de opera „Peter Grimes" van Benjamin Britten, waarvan zij in 1945 de wereldpremière speelden. In ons land heeft de Ned. Opera het regelmatig ten tonele gevoerd en in 1955 en in 1960 met een zekere waardering van ons publiek. Men zal zich herinneren dat het libretto be rust op het 18de eeuwse dorpsver haal waarin de vissersman Peter Grimes wordt verdacht een jong maatje aan boord van zijn schip om Amerika heeft een krachtige „Minutcman" De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren een programma van een miljard dollar onthuld, dat bestemd ls voor de vervanging van 800 inter continentale raketten van het type Minuteman-I door het type Minute- man-II dat groter en krachtiger is. Volgens de luchtmacht heeft het nieuwe type meer reikwijdte, heeft een grotere lading en is het accura- ter, terwijl het de kosten voor het ontwikkelen van een nieuw wapen systeem bespaart. De luchtmacht zal 200 Minute- man-raketten plaatsen op de lucht machtbasis in Cheyenne, Wyoming. Vier andere groepen van 200 raket ten bevinden zich op de luchtmacht- s in Malmstrom (Montana), Ellsworth (Zuid-Dakota) Minot (Noord-Dakota) en Whiteman (Mis souri). 1. M. Helms directeur Schouwburg Heerlen Ter voorziening in de vacature ontstaan door het aftreden van de heer A. H. Vankan, als directeur van de Heerlense Stadsschouwburg, is met ingang van 1 augustus 1965 be noemd de heer I. M. Helms in Am stelveen. De heer Helms (41) bekleedt thans de functie van administrateur van de Ned. Opera in Amsterdam. Na zijn middelbare schoolopleiding studeerde de heer Helms drie jaar aan het conservatorium in Amsterdam. Na korte tijd als assistent bedrijfsleider by het Tuschinski-concern te heb ben gewerkt, werd hij in 1946 aan gesteld als bedrijfsleider van de Rot terdamse Schouwburg. In 1951 aan vaardde hij op uitnodiging van de toenmalige intendant van de Ned. opera bij deze instelling zijn tegen woordige functie. het leven te hebben gebracht. Peter Grimes voor de rechter gedaagd, krijgt vrijspraak, maar de bevolking van het vissersdorp Aldeborough kan zich met deze uitspraak niet vereni gen en blijft mokken. De weduwe Ellen Orford, onderwijzeres van het dorp, beschermt hem tegen het ge kuip en draagt ertoe bij dat Peter Grimes na lang aandringen opnieuw een jongen uit het armenhuis krygt om Sis jongmaatje aan boord van zijn schip te werken. Dit jongetje valt te pletter van de rotsen. Peter Grimes neemt nu het besluit met zijn schip zee te kiezen en brengt dit met zichzelf tot zinken, aldus de dichterlijke bewerking van de Angli caanse geestelijke Jeorges Crabbe. Tegengestelde complexen Bjj de vele opvoeringen in Enge land en by de talrijke radio- en tv- uitzendingen is aan deze compositie veel commentaar ontsproten. Niet het minst van psychologische aard. Het verhaal bevat dan ook vele tegengestelde complexen van mense lijke goedheid tot ruineuze dorpsrod del, van ontmoedigende liefde van de dorpsonderwijzeres voor de zee man en diens keiharde belevenis om de tweede jongen voor ogen te zien sterven. De niet te miskennen knappe com positie van Benjamin Britten gaat deze contrasten niet altijd te boven in zijn muziek, hoewel de aspecten van innerlijke menselijkheid in me lodie en ritme, harmonie en expres sie van spel en décor een waarde krijgen in deze opera. Voor Sadler's Wells-opera was dit gisteravond, met zijn jarenlange ervaring, een hoogst belangrijke zaak, en vooral muzikaal doordacht. Deze interpretatie was een prestatie van de dirigent Charles Mac Kerras vertolkt; te weten hard van toon en exact van uitgebalan ceerde vormgeving. Als men nu weet dat Britten zijn intenties op een dik wijls langdurig herhalende basis een steeds uitgebreidere vormbouw geeft, dan klinkt deze weergave zonder meer vermoeiend. Bulderende Grimes De opvoering mist de poëzie, die stellig in het verhaal schuilt. Dit werd een zwak punt voor Brittens compositie, die een mildere benade ring kreeg. De solisten waren van luide tongriem gesneden en al dus maakte Ronald Dowd een vaak bulderende Peter Grimes, zij het met de zelfkanten van sentimentaliteit. Zyn geliefde Ellen kreeg in de ver tolking van Elizabeth Fretwell een lieve weergave, maar vrijwel steeds detonerende zang. De waardin door Sheila Rex was prachtig en de onder haar zorg in deze herberg ver toevende liefjes zongen best'. Ook al de andere solisten toonden hun verzekerdheid, meestal hard van toon, zoals ook de regie van Ba sil Coleman was en de nogal natu ralistische décors van Alan Tagg. We hebben Brittens opera in al zRn verstandelijke voegen gehoord en ge zien met minder muziek dan hij zelf zal hebben bedoeld. Staking bij Foyle's Meer dan honderd bedienden van Foyle's in Londen, die zegt de groot ste boekhandel ter wereld te zijn, gingen gisteren in staking. De mees te stakers waren Duitsers, Denen, Zweden, Zwitsers en Nederlanders. Zij legden het werk neer uit protest te gen het ontslag van de 22-jarige Australiër Marius Webb. Ook vroe gen zij erkenning van hun vakbond en een hogere loonschaal. Er werken ongeveer 350 employé'# bij Foyle's, onder hen zijn zeer veel Europese buitenlanders, die in de winkel werken om hun Engels te verbeteren. De eigenaresse, mej. Foyle ont kende, dat Webb ontslagen is we gens vakbondactiviteit, zoals de sta kers beweren. Zij zei dat hij ontsla gen is, omdat hy zich niet aan de werktijden hield. De vakbond heeft voorts geklaagd, dat er geen standaard bestaat voor de salarissen bij Foyle's. Sommige winkelbedienden krijgen er 95 gul den per week, andere 20 gulden min der. Iemand van de bond vertelde ook, dat er geen w.c.'s zijn voor het per soneel. Hy zei dat Foyle's op deze wijze de mensen van het vasteland een slechte indruk geeft van Enge land. Newyorkse senaat schaft doodstraf af Een democratisch wetsontwerp, dat een vrywel algehele afschaffing van de doodstraf wil in de staat New York, is gisteren met een gering stemmenverschil door de wetgevende vergadering goedgekeurd en naa* goevemeur Rockefeller gezonden. De leider van de democratische meerderheidsfractie heeft inmiddels verklaard te verwachten, dat de re publikeinse gouverneur zijn veto over het wetsontwerp zal uitspreken. Rockefeller heeft kritiek op enkele onderdelen van het wets-ontwerp, maar heeft verklaard geen besluit te zullen nemen alvorens het hem heeft bereikt. Het wetsontwerp werd goedgekeurd met 78 tegen 67 stemmen twee meer dan het vereiste minimum aan taal. De doodstaf zal volgen# dit wets ontwerp alleen nog uitgesproken kun nen worden voor de moordenaars van politie-agenten en voor perso nen, die tot levenslang zijn veroor deeld en dan een moord plegen. Gisteravond ls In het RAI gebouw in Amsterdam de gene rale repetitie gehouden van de Brits-Nederlandse Taptoe, wel ke ter gelegenheid van de Britse week op 20. 21 en 22 mei wordt gehouden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17