De Waardgracht een open riool KADAVERS IN ROTTEND VUIL Lassucces voor Leidenaar Nieuwe presidente NCVB Leiden-noord Meer dan treurige toestand Jonge Leidse gehandicapten naar Zwolle AS PRO Kruis gaat collecteren Rode weer VAN 24 MEI T.E.M. 5 JUNI IN LEIDEN EN OMGEVING VERRUKKELIJK CABARET VAN EN VOOR OUDERS GYMNASIASTEN PROF. DR. E. J. DIJKSTERHUIS OP 72-JARIGE LEEFTIJD OVERLEDEN Geslaagden van de bloemschik- en sierkunstcursus in Rijnsburg Inbraak in huis van NVSH Noodtoestandswet van West-Duitsland LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 19 MEI 1965 TWEEDE BLAD In de finale van de door Philips Bedrljfsapparatuur N.V. in samen werking met de Nederlandse Vereni ging voor Lastechniek uitgeschreven landelijke laswedstrijd. heeft een NEM.-lasser een goed resultaat be haald. De heer Van Lienden, die in één van de vijf hoofdprijzen viel, is uitgevaardigd om mee te doen in een Benelux-laswedstrijd tegen vijf Belgisch-Luxemburgse hoofdprijswin- Forum over ontwapening de academie I De afdeling LeidenNoord van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond heeft een nieuwe presidente. Doordat er geen tegenkan- didates waren werd mevrouw Reyneveld in deze functie gekozen. Dat betekende dat de bijeenkomst in de Petrakerk gisteravond voor het laatst onder leiding stond van mevrouw L. Haverkamp— Klazinga. Op deze laatste vergadering van het seizoen sprak de heer J. Eggink uit Den Haag over Kinderen in de achtergebleven gebieden". Hoewel het nauwelijks mogelijk is i een kort tijdsbestek de problemen de in ontwikkeling adhterge- In de filmzaal wordt morgenavond een forum ge- j bleven gebieden en de maatregelen, j houden over de ontwapening. Voor- die bij de oplossing daarvan moeten i zitter van het forum is ds. J. A. Eek- j worden genomen, uiteen te zetten, hof, hervormd studentenpredikant te De Waardgracht is geen gracht meer. ZU is een open riool, een bizarre be zienswaardigheid in het hart van Leiden. Een aanfluiting ook tegen de meest elementaire eisen van volksgezond heid en hygiëne. Deze gracht, waarin een kwart eeuw geleden nog gezwommen en gevist werd, behoort al sinds enkele Ja ren niet meer tot de schoonste van i Leiden. Zo erg als de situatie nu is, is zü echter nooit geweest. I Het vuil heeft zich over by'na de ge hele lengte van de gracht in zulke grote hoeveelheden opgehoopt, dat men er op sommige punten, zo men wil, overheen kan lopen. Dat is op zichzelf al een schandaal. Veel verschrikkelyker is het, dat in deze poel van rottend vuil kadavers van honden en katten zijn te vin den. Kadavers, die in een vergaan de staat van ontbinding verkeren. Met de (levende) ratten leveren zü im* yp bh een angstwekkend groot gevaar op voor de grachtbewoners. Erger nog dan de aanblik van deze onbeschrijflijke bende is de stank, die van dit open riool afslaat. Wie de moed heeft er langs te lopen ziet op die plekken waar het vuil wat meer verspreid ligt een niet te tellen hoeveelheid gasbellen om hoog stijgen. Vooral op een warme dag is de stank in deze omgeving verstikkend. De penetrante dampen, die ook 's nachts uit de „gracht1" opstijgen en het slapen door hoofdpün en onpasselijkheid tot een verschrik king maakt, heeft een aantal be woners uit dit saneringsgebied naar de pen doen grijpen. De ingezonden stukken schrijvers vragen zich af hoelang deze toestand voort zal ZU zün zich er van bewust, dat het vuil niet vanzelf in de „gracht" komt. Volgens hen zün het steeds dezelfden, die afval in de Waard gracht deponeren. Bovendien zou de Waardgracht door bewoners uit andere buurten als i een openbare vuilnisbelt worden beschouwd. De goedwillende grachtbewoners me nen, dat het de taak van de ge meente is om aan deze .mensont erende" situatie een einde te ma- Dit is de Waardgracht. een open riool in het centrum van Leiden. (Foto L.D./Holva«t) verantwoordelijke instanties, op dit ogenblik nog, maatregelen nemen. Wie of wat ook de oorzaak van deze toestand, een stad als Leiden on waardig, mag zyn. Zü hebben gelük. Wie ook schuld heeft aan deze wantoestand, er moeten maatregelen tegen worden genomen. De volksgezondheid eist dat nu eenmaal. Mannen van de gemeentelijke reini gingsdienst hebben eergisteren niet minder dan vier dode honden uit de blubberige massa gehaald. Maar er liggen nog meer kadavers. Een van de hierbij afgedrukte foto's, die gistermiddag door onze foto graaf zijn genomen, bewijst dat. Deze kadavers rotten weg in het drabbige water en met stokken ge wapende kinderen spelen ermee. Er zijn eigenlijk geen woorden nodig om de aandacht op deze ten hemel schreiende middeleeuwse toestand te vestigen. De foto's spreken na melijk boekdelen. Zij verspreiden alleen niet die stank, die in de omgeving van de Waardgracht waarlijk „adembenemend" is. Wie de moed heeft om zich persoon lijk van de situatie op de hoogte te stellen zal zich afvragen: hoe is het mogelijk dat aan deze gracht ien!? Daarom, laten de Acht jonge gehandicapten uit Lel den reisden onder de goede zorgen van de Nederlandse Katholieke Inva liden Bond St.-Liduina, afdeling Lei den en de Algemene Nederlandse In validen Bond naar Zwolle om daar deel te nemen aan zwemwedstrijden. Het achttal was succesvol, want het behaalde een eerste prijs met esta- fettezwemmen, een beker, acht diplo ma's bij de schoolslag en vier diplo ma's bij de rugslag. Maar er werd niet alleen gezwommen: het bestuur in Zwolle verzorgde twee feestavon den en een bustocht in de omgeving I van Zwolle. Rijden op poruny's was ook een attractie, die bijzonder in sloeg. ExPoGé „kiende" In restaurant „Old Dutch" hield de Leidse afdeling van de „Neder - I landse Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstüd" by j wijze van proef een bingo-avond. Het bestuur had voor deze avond twee prijzen beschikbaar gesteld waarom verwoed werd gekiend. Onze stadgenoot, de heer J. C. A. te Lintum, is aan de Ryksuniver- siteit te Utrecht geslaagd voor het kandidaatsexamen Spaanse taal- en letterkunde. Leiden. Verder hebben er zitting prof. dr. S. Kleerekoper, emeritus hoogle raar van de Gemeentelijke Univer siteit van Amsterdam; dr. C. A. van der Klaauw, van het ministerie van Buitenlandse Zaken, drs. B. J. Th. ter Veer, van het Polemologisch In stituut te Groningen en drs. G. J. de Bruyn, gemeenteraadslid te Leiden I kinderzegen, kinderplaag. I Er worden zoveel kinderen geboren. dat het land nauwelijks voldoende voeding of bestaansmogel ij kheden voor ieder kind kan opbrengen. De heer Eggink vertelde uitvoering over de verschillende maatregelen, die UNICEF neemit. Naast daadwerkeiyk hulp in de vorm van mensen en ma teriaal streeft UNICEF ook naar een verbetering van de toestand uitgaan de van de mensen in het betrokken land zelf. Door ziektebestrijdingver betering van de voeding, opleiding van onderwijzend en verplegend per- Het forum wordt gehouden onder J soneel, maatschappelijk en sociaal auspiciën van de Stichting Polemolo- werk probeert UNICEF het ontwik- gisohe. Bibliotheek. 1 dia's. te betrekken „Alle ontwikkelingsprogramma's moeten zoveel mogelijk aangepast zün aan de eigen cultuur van het heeft de "heer Eggink de da mes toch' land'. *ei de he«r Eggink. die vooral een duidelijk beeld van het werk in j nadruk legde op het belang van deae gebieden weten te geven. HU be- onderwijs. Na de paure lichtte handelde met name de problemen d« heCT Lrrbik rijn woorden toe met met betrekking tot het kind in deze achtergebleven landen en het werk j van de UNICEF. „In deze landen", zei de heer Eg- j gink, is dikwyis geen sprake y Dank zij zijn wetenschap pelijke samenstelling bevat 'JtSPRO.' alles wat nodig is om u snel van uw pijn af te helpen. Doeltreffend en betrouwbaar. l*et/'Mtw-efi on/twapeningsdeskundige van de PSP. Zij zullen hun mening over het ontwapeningsprobleem en over de huidige stand van zaken geven. Zü zullen eerst hun standpunt in* het kort uiteenzetten en daarna antwoor den op vragen, die van de zaal uit gesteld worden. De bedoeling van deze bijeenkomst is bij te dragen tot een grotere be kendheid van de omschreven proble matiek en een discussie hierover in wijde kring te bevorderen De afdeling Leiden en Omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis houdt in Leiden haar jaarlijkse grote inzamelingsactie van 24 tot en met 29 mei 1965. De huis-aan-huis-collecte vindt gedurende die gehele week plaats, de grote straatcollecte op woensdag 26 mei. De actie wordt m de tot de afdeling Leiden behorende .buitengemeenten" gevoerd van 24 mei tot en met 5 juni. Onder de instanties, die in de eerste plaats de royale steun der gehele burgerij nodig hebben en ook dubbel en dwars verdienen mag zeker het Rode Kruis worden gerekend, want het Rode Kruis wenst geheel onafhankelijk te werken en wüst daarom op deze principiële gTond subsidies e.d. af. Door iedereen kan, zo nodig, een beroep worden gedaan op een van de vele diensten die door het Rode Kruis in stand worden gehouden en iedereen kan de hulp van het Rode Kruis, die zonder aanzlens des per- soons wordt verleend, in bepaalde omstandigheden nodig hebben. Het zou in dit bestek te ver voeren alle taken (ruim 60) op te sommen die het Rode Kruis op zich heeft ge nomen, zodat wij ons zullen beper ken tot enkele daarvan. De hulpverlening op grote schaal in birmen- of buitenland, de mate riële steun aan gebieden waar door oorlog of onlusten grote aantallen mensen, onder wie vele kinderen, het slachtoffer dreigen te worden van het gebrek aan voedsel, medicamen ten, etc. zün genoegzaam bekend. Maar weet wel ledereen, dat het de door het Rode Kruis georgani- In de Waardgracht liggen be~ halve enorme hoeveelheden af~ val kadavers van honden en kat Op de voorgrond het in ver regaande staat van ontbinding verkerende lichaam van een hond. (Foto L.D./Holvast) (Advertentie) ZOEKT U EEN SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS, KIENZLE, HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. Deze hond behoort niet tot de kadavers, die in het slijk van de Waardgracht wegrotten. Het dier vermaakt zich op het drij vend vuildat een groot gevaar voor de volksgezondheid op levert. (Foto L.D./Holvast) Amateursfestijn seerde, ln stand gehouden en steeds uitbreidende Bloedtransfusiediensten zUn waardoor jaarlijks het leven zeer veel mer bü operaties, wordt gered? Dat het Rode Kruis daartoe o.m. er voor zorgt dat vele duizenden bloedgevers, geregistreerd volgens hun bloed groep, belangeloos dag en nacht ter beschikking zün om het leven van een medemens te redden? Op 72-jarige leeftijd is overleden prof. dr. E. J. Dijksterhuis, oud buitengewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit voor de geschiedenis van de wiskunde en natuurwetenschappen en oud ge woon hoogleraar met deze leeropdracht in Utrecht. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal in alle stilte plaats vinden. Van 1953 tot 1960 Leids hoogleraar Prof. DUksterhuls werd op 28 okto ber 1892 in Tilburg geboren. Hy stu deerde wis- en natuurkunde aan de Groningse Universiteit waar hij 1918 promoveerde op een proefschrift getiteld „Büdragen tot de meetkun de van het platte schroevenvlak". Na een groot aantal jaren leraar te zün geweest bü het middelbaar onderwys werd hü in 1953 benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan d< Leidse Universiteit en de Rijksuni versiteit in Utrecht. In 1960 werd hem eervol ontslag uit zyn Leidse functie verleend toen zyn Utrechtse leerstoel in een gewone werd omge zet. In aanwezigheid van een groot ongelukken^ of aantal genodigden burgemeester B. H. Koomans wai tot zün »PÜt verhinderd werden gisteravond in de kantine van de veiling „Flo ra" ln RUnsburg de diploma's uit gereikt van de door de Vereniging van kleinhandelaren ln bloemen en planten georganiseerde bloemschik- en sierkunstcursus. Zevenduizend bloedgevers op beroepspeil Met een verrukkelijke flair heeft gisteravond een aantal ouders van leerlingen van het gymnasium in de aula van de school een cabaret opgevoerd voor andere ouders, rectrix en docenten. Een ouderavond van zeer ongebruikelijk karakter van hoog gehalte, waarvoor welis waar een grote, maar toch nog veel te kleine belangstelling be stond. Sinds februari, toen het plan voor een dergelijke avond rijpte, is men bezig geweest met het schrijven van teksten voor lied jes en schetsjes, het instuderen, verbeteren, bijschaven, verrijken Het resultaat was zeker voor amateurs subliem. Op onnavolgbare wijze namen de cabaretbiers, van wie velen voor het eerst op de planken stonden, leer lingen, leraren, school toestanden, de reotrix, de ouders zelf en allerlei an dere zaken op de hak. En zü hadden daarin kennelijk zelf evenveel ple zier als degenen, <üe zü als slacht offer hadden gekozen. WU willen niét in details treden, i op één uitzondering na „geen unen noemen". Enkele nummers die beslist „uitsprongen" mogen wy echter niet onvermeld laten: het by- zonder geestige optreden van „broe der Vogelius" in een persiflage van frater Venantius en een van de laat ste nummers een smartlop onder de titel „levenslied" over een wat be- Alleen de afdeling Leiden e.o. be schikte ultimo 1964 reeds over 7006 bloedgevers. Het aantal bloedafne- mingen bedroeg in 1964 10.000. Weet wel iedereen dat de Thrombosedienst van de afdeling Leiden e.o. het mo gelijk maakt thrombosepatiënten, die vroeger geruime tijd in ziekenhuizen moesten doorbrengen, thuis te be handelen? Dit geschiedde in 1964 met 2610 patiënten. Het zeer grote belang daarvan zal een ieder inzien. Weet men dat de Hoornvlies in stanties van het Rode Kruis het mogeiyk maken door hoornvlies transplantatie jaariyks aan vele praktisch blinden het gezichtsver mogen terug te geven? Is het wel voldoende bekend, voor al aan de tienduizenden deelnemers aan het snelverkeer, dat het grote aantal hulpposten langs de wegen, nu reeds bijna duizend, waar tele foon, verbandkist en EHBO aanwezig de meisjes-hbs wordt ge deesd jongetje dat door zyn oudfis stuurd omdat hy daér misschien delyk de aandacht zaal trekken de meisjes. Twee nummers die boven amateurpeil uitstaken en stand gehouden door het Rode Kruis? i Het Rode Kruis verzorgt voorts yer jaariyks boottochten voor langdurig het bedlegerigen, vakantieweken roepscabaret. Waarmee niet gezegd wil worden, dat de andere onderde- I depots len kennelijk amateuristisch waren, want ook by de rest moest men vaak zoeken naar tekenen, dat het hier doodgewone huismoeders en huisva ders waren, die in het dageiyks le ven alleen maar als toeschouwers met cabaret en toneel te maken hebben. Tot het grandioze succes van de avond zal zeker hebben bügedragen, da-t de heer Floor Kist, bekend van het Leidse studentencabaret, tydens de voorbereidingen waardevolle ad viezen heeft gegeven, die dankbaar zün aanvaard. Na een inleidend woord van de voorzitter van het comité, dat deze cursus organiseert de heer J. van Iterson, wees de heer K_ van Pan huis. voorzitter van de Stichting handelskennis en vakopleiding am bulante handel erop, dat hy bijzon der tevreden was over het resultaat van de cursus: van de 23 cursisten waren er 21 geslaagd. Ook de secre taris van deze stichting, mr. J. Bunschoten, sprak daarover zyn er ken teiykheid uit De heer G van Delft voorzitter van de veiling „Flora", wees de cur sisten erop, dat men ln het bloemen- vak nooit uitgestudeerd raakt Hy hoopte .dat zy zich verder zouden bekwamen. Nadat de heer Van Delft de di ploma's had uitgereikt dankte me vrouw Van der Plas namens de cursisten cursusleider K. Nieuwen- dyk voor zyn arbeid en overhandig de hem een platen bon. Aan de volgende deelnemers wer den de diploma's uitgereikt: Met veel vrucht: A. W. v. d. Kwaak en A. Lindhout, Rynsburg en J. J. Hoo- genboom, Leiden; met vrucht: N. v. o. Geest en mej. C. Zwetsloot, Hoog- made, L. v. d. Hulst, Voorhout; mej. J. J Guyt en mej. J Guyt, Katwyk jongeren, de radio-medische aan Zee, mej. H. den Haan, mej. schepen op zee, lectuur- C. v. d. Meyden, mevr. A. Mulder ziekenhuizen en sanato- Burgers en P. Burgers, Alphen aan heeft voorts in zeer veel iden Ryn, A. Amoldus, mevrouw R. plaatsen in Nederland een Colonne I Delfes en mevrouw J. v. d. Plas, Lei- het Rode Kruis Korps, bestaande den, mej. L. Wichmeyer, Wassenaar, Het 2 uit goed opgeleide en getrainde wen en mannen, gereed om by daar voor in aanmerking komende ge beurtenissen deskundige hulp te lenen. Voor het in stand houden en uit breiden van al dit Rode Kruis-werk is uiteraard geld nodig en het Rode Kruis mag dit vragen aan allen die daarvan de zegenrijke gevolgen reeds hebben ondervonden, of in de toe komst zouden kunnen ondervinden, met andere woorden aan de gehele burgerij, die naar altijd is gebleken aan het Rode Kruis gaarne geeft. zeker de moeite waard zyn te trachten, een herhaling van het programma te geven voor de ouders, die gisteren afwezig waren. En het lijkt ons zeer wel mogeiyk, dat dit De Afdeling Leiden en Omstreken optreden het begin wordt van een heeft zeer dringend medewerksters traditie, zij het dan ook dat men en medewerkers nodig, in het büzon- waarsohijnlijk bezwaarlyk ieder Jaar j der voor de straatcollect* op woe met iets nieuws van deze aard te voor- dag 26 mei. Kom, doet U eens i schyn zal kunnen komen. De avond en haal een bus vol geld op voor heeft echter overduidelyk geleerd, j Rode Kruis! U kunt zich melden een collectebus ln ontvangst nemen op dinsdag 25 mei van 7.00 uur tot 9.00 uur 's avonds en op woensdag 26 mei de gehele dag bü de Campag ne-centrale, Breestraat 19, Lelden. dat er grote capaciteiten te vinden zyn onder de ouders van de leerlin gen, die zelf ook zo dikwyis biyk ge ven van hun kunnen voor het voet licht. Aan het begin van de avond over handigde de voorzitter van de ouder vereniging nog een cheque aan dè Tot leden rectrix mej. Smit ten behoeve van missie voor het pedagogisch getuig de schoolbibliotheek: een geschenk schrift nyverheidsonderwys zyn be dat bedoeld is als huldebiyk ter ge- noemd de heren D. Lemson legenheid van het fei„, dat zy bin-1 Meyer, beiden alhier, A. Bult te Val- nenkort 35 jaar aan het gymnasium j kenburg (Z.-Hj en W. J. M. Goddyn zal zyn verbonden. te Leiderdorp. Nieuwsgierig naar intieme dossiers (Van onze Haagse correspondent) In het consultatiebureau voor hu- weiyksmoeilykheden en geboortere geling van de NVSH. het Dr. Rutgershuis aan de Stadhouderslaan ln Den Haag Is ingebroken. De mo gelijkheid is niet uitgesloten dat het de inbrekers niet om geld te doen is geweest, maar om informatie uit de dossiers met uiteraard zeer ver- trouweiyke en intieme gegevens be treffende huweiyks- en geslachts- moeiiy kheden. Het is niet de eerste keer dat in brekers het Dr. Rutgershuis binnen drongen. Ook vorige week hebben onbevoegden in het gebouw rondge neusd. Toen werd er een gering be drag aan geld gestolen. By de in braak die vannacht werd gepleegd zyn kasten en bureaus opgengebro- I ken. De inhoud van enkele laden lag I over de grond verspreid. Bekroning voor Leidse dissertatie De faculteit der godgeleerdheid van de Ryksuniversiteit van Groningen heeft de professor W. Mallinkrodt- prijs, die een maal in de tien jaar wordlt toegekend voor de beste theo logische dissertatie, verdedigd aan een openbare Nederlandse universi teit, ditmaal verleend aan dr. G. H. M. Posthumus Meyjes, voor zijn proefschrift „Jean Gerson, zyn kerk politiek en ecclesiologie". Dr. Post humus Meyjes. thans docent van wege de zending der Nederlandse Hervormde Kerk aan de theologische school te Ué in Kameroen, promo veerde in 1963 aan de Leidse Univer siteit cum laude tot doctor in de godgeleerdheid. Promotor was profes sor dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Na jarenlang trouwtrekken zij*» de Westduitse politieke partijen het gisteren eens geworden over een noodtoestandswetgeving volgens wel ke de hoogste uitvoerende macht obk ten tyde van een noodtoestand in Duitse handen wordt gelegd. Tot nog toe konden de voormalige bezettende mogenheden (Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten) die thans als NAVO-leden troepen in de Bondsrepubliek hebben gelegerd, Ingeval van noodtoestand de uit voerende macht overnemen. Het nieuwe stel van zeven nood toestands- wetten moest nu op dit punt het souvereiniteitsverdrag tussen West- Duitsland en de Westelijke geal lieerden aanvullen. De voorzitter van de parlementsfractie der Westduit se partyen hebben nu een akkoord over bepaalde kwesties bereikt waar door de weg is geëffend voor afhan deling van de noodtoestandswetgeving nog voor de parlementsverkiezingen in het aanstaande najaar. In tegenstelling tot de praktyk van de republiek van Weimar zal volgens de voorgenomen regeling in de toe komst het vaststellen van de uitwen dige of de interne noodtoestand niet alleen maar een zaak van de uitvoe rende macht zyn maar ook de in stemming van een tweederde meer derheid van de gekozen volksverte genwoordigers behoeven. Hiermee in tegemoetgekomen aan een steeds van sociaal-democratische zyde ge stelde eis. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN do. zn van A. R. Frees en C. H. Lar- dee; Leonardus Johannes Petrus, zn van L. J. van der Post en M. M. T. Paardekooper; Cornells Johannes Dirk, Zwaan en M. C. Enden; J. Slere en G. M. de Bruin. OVERLEDEN A. Druif. 83 Jr. e.v. J. Ent; H. Jun- »rlu8, 65 Jr. man; H. J. Caspers. 83 Jr,

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3