LEIDSCH DAGBLAD Hartelijke ontvangst voor Engelse koningin in Bonn Veldkamp wil gelijke lonen Aantal voertuigen voor kernwapens inkrimpen Westduitse bladen schrijven over het bezoek van de eeuw Voor vrouwen en mannen TWEE DODE* Horecabedrijven delen niet in de welvaart alles Vlieland (SucJ 9L teurvo 5| Op?ericht 1 maart 1860 WOENSDAG 19 MEI 1965 No. 31569 Directeur: E. A E. van uisboecJc hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 335 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l, Lelden Giro no 57055 (Van onze correspondent in Bonn) De eerste dag van het bezoek van Koningin Elizabeth van Engeland aan de Westduitse Bondsrepubliek is een groot succes geworden. Het niet met monarchen verwende Duitse publiek toonde grote belangstelling voor de Britse vorstin, die met haar lieftallige glimlach een innemende indruk maakte. Zelfs het weer was minder slecht dan aanvankelijk gevreesd werd. De West- bitse pers spreekt lyrisch over „het bezoek van de eeuw'' en daarvoor is enige reden als men overweegt, dat een Brits monarch J6 jaar geleden voor het laatst een officieel bezoek aan Duitsland tracht. nog gelegenheid een krans te leggen bij het graf van wylen president Heuss. Dat deed zij ook bij het graf van hertog George I van Hannover, de eerste vorst uit het Duitse ge slacht der Welfen, die koning van Engeland is geworden. George I is de enige Britse vorst, die niet in de Westminster Abdij in Londen ligt be graven. Duitsland was het tweede vader land en soms de eerste liefde van Ko ningin Elizabeths voorvaderen. Want vanaf de dood van Koningin Anne in 1714 tot de dood van George VI (de vader van Elizabeth) in 1952, is En geland geregeerd door prinsen van Duitse afkomst. Sommigen spraken alleen Duits of Engels met een Duits accent. George I was hertog van Hannover en dit waren ook zijn opvolgers, George I en George II. Vier van de zonen van deze laatste waren Duitse vorsten. George IV en William IV waren zowel koningen van Hannover als van Engeland. Koningin Victoria was hertogin van Brunswijk en prinses van Hannover. Maar in de eerste wereldoorlog wa- Bloemen op het graf van oudste voorvader-koning Een indrukwekkende motorescorte (geleidde Koningin Elizabeth en rins Philip na hun aankomst om Itkslag 12 uur op het vliegveld fahn naar het voorname hotel op de etersberg, dat tot donderdagochtend (ficiële residentie voor het Britse irstenpaar zal zijn. Gistermiddag racht de koningin een beleefdheids- ttoek aan president Lübke in diens nbtswoning in Bonn. De geestdrift in de toeschouwers was zo groot, it zU het kordon van politiemannen orbraken en de auto van de vorstin iringden. Later op de middag ludde de vorstin op een ontvangst hotel Petersberg de handen van Duitse en buitenlandse journalis- Hoogtepunt van de eerste dag een staatsbanket, dat de presi- I ut de Britse vorstin, haar gemaal I 198 andere gasten 's avonds aan- I »d in het Rococo-kasteel Augustus- I ïg. Op het terras vond daarna een peptie plaats voor drieduizend gas- 1, die aan het slot van de avond ar een taptoe van de Bundeswehr isterden. Koningin Elizabeth, die vandaag i werkbezoek aan Bonn bracht ir naam in het gouden boek hoofdstad schreef, had gisteren ren de anti-Duitse gevoelens zó sterk, dat Koning George V zijn Duitse af komst verloochende en voor zichzelf en zijn erfgenamen het gebruik van de oude Duitse titels afschafte. Zijn zonen waren nog prinsen van Duit se afkomst, maar toen Elizabeth in 1952 de troon besteeg was zij de eer ste geheel Britse monarch sinds Ko ningin Anne. Ook Prins Philip heeft Duits bloed. Als kind heeft hij Duits leren spre ken en hij is dikwijls naar Duitsland gereisd om familieleden te bezoeken. Vele „records' Records bij dit tiendaagse bezoek ten opzichte van vorige staatsbezoe ken aan West-Duitsland worden ge vormd door de langste speciale trein (ongeveer vierhonderd meter), bestaande uit gedeelten van de staatstreinen van president Lübke, kanselier Erhard en de president-directeur van de bonds- spoorwegen het grootste gezelschap persmen sen, in sommige steden meer dan duizend: de grootste officiële ontvangst voor drieduizend personen; grote luxe van meubilering en kleding van de „Residenz Petersberg" vijf ton aan tafelzilver e.d. uit Buckingham Palace, dat gisteravond gebruikt is bij de door Koningin Eli zabeth gegeven ontvangst op de Pe tersberg. Rozen voor Adenauer Koningin Elizabeth zond gisteren een secretaris met rozen naar ex- kanselier Adenauer, die aan huis ge bonden is door de shock, die hij bij een treinongeluk kreeg. De thans 89- jarige houdt ervan in zijn eigen ro zentuin te werken. Adenauer bedank te voor de „zeer mooie improvisatie". Hij sprak de hoop uit dat de koningin in Duitsland hartelijk ontvangen zal worden. KOMPLOT VAN NASSER TEGEN (ZUID)-PERZIË Patrouilleschepen van de Perzische marine hebben een Egyptisch schip opgebracht, dat geladen was met wa pens en munitie. Het had een beman ning van twaalf koppen. Het schip werd aangehouden toen het by Fao in de Perzische wateren kwam. Het schip had de wapens en munitie In Zuid-Perzië aan wal willen zetten. Acht kunstmanen door één raket gelanceerd Met één enkele Amerikaanse ket, die op 9 maart j.l. in het theim werd gelanceerd, zijn 8 ilitaire satellieten in een baan de aarde gebracht. Dit heeft New York Times bekendqe- aakt. In een bericht uit Washington •rijft het blad, dat de lancering grootste aantal nuttige belastin- betrof, dat ooit met een enkele ket door de Verenigde Staten in de tate werd gestationeerd en dat zy, tor wordt aangenomen, ook groter dan alle meervoudige ruimtelance- en, die door de Sowjet-Unie wer- verricht. (Van onze parlementaire redacteur) .Minister Veldkamp (Sociale Zaken) bij de Stichting van de Ar beid op aan dringen, de geiyke be loning van mannen en vrouwen in het loonbeleid voor 1966 op te ne et streven zal er allereerst op gericht moeten zyn, degelyke be loning in te voeren voor de gemeng de functies (dat zyn functies, die zowel door mannen als door vrou- kunnen worden vervuld). Zo mogelyk zal daarna de gelyke be loning voor de andere functies wor den doorgevoerd. De minister deed deze belofte in antwoord op de nogal kritische vra gen, die het socialistische tweede- -Jcamerlid, mevr. mr. Singer—Dekker hem gisteren stelde naar aanleiding het uitbiyven van de invoering de geiyke beloning. Deze is voor geschreven in het E.E.G.-verdrag en -De lancering van maart J.l. ver- I later herhaalde malen door het Eu- lenwoordigt niet alleen een hoge ropese parlement onderstreept. Ne- technische verfyning in derland heeft zich steeds op het Weringen, maar ook in het volgen standpunt gesteld, dat de invoering de satellieten. Radar-installaties het land helpen om de door de ®s vervaardigde voorwerpen in de tate te volgen, hebben.de ene sa- Het van de andere kunnen onder leiden, ondanks het feit dat zy alle Ht dicht by elkaar in de ruimte aldus het blad. WEERBERICHT NACHTVORST flinke opklaringen en byna ner- buien meer. Vannacht op uit weide schaal nachtvorst, morgen- kddag iets minder koud dan van- Matige tot zwakke wind uit Tdelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 20 MEI op: 4.39 uur; onder: 20.35 uur. op: 0.44 uur; onder: 8.04 uur. ^water te Katwyk te 6.10 en 18.34 iaagwater te 1.52 en 14.12 uur. nummer bestaat uit 20 pagina's door mevr. Singer-Dekker nogal werd bekritiseerd. Ook klaagde zy erover, dat de regering eind vorig jaar de afbouw van deze vorm van geiyke beloning niet heeft voltooid, zoals eerder was beloofd. Minister Veld kamp zette uiteen, dat de loonpoli tieke situatie van eind vorig jaar geen mogelijkheden gaf om de ge- lyke beloning dwingend op te leg gen. Ook was het hem juridisch niet mogelyk om aan de E.E.G.-commis- sie verlof tot tydelyk uitstel van de geiyke beloning te vragen. Mevr. Singer-Dekker nam onder protest met deze uiteenzetting tenslotte genoe gen. „Als de arbeidsmarkt krap is w .rden de vrouwen aangetrokken. Dan worden er grote beloften ge daan. Maar als de situatie op de ar beidsmarkt verandert worden de vrouwen, ondanks het E.E.G.-ver- drag, opzy gezet", zo klaagde zy. „De iwen zijn zeer gekwetst in hun rechtvaardigheidsgevoel". De minister beloofde tenslotte de Kamer te zuilen inlichten door mid- van een nota van zyn pogingen de gelijke beloning te realiseren. Nederlandse ambassadeur in Ontwapeningscommissie: De Nederlandse ambassadeur bij de Verenigde Naties, dr. J. G. de Beus, heeft gisteren tijdens een zitting van de Ontwapenings commissie verzocht bij alle ontwapeningsbesprekingen de nadruk te leggen op een streven naar inkrimping van het aantal voertuigen, waarmee kernwapens naar hun doelen kunnen worden gebracht. Dr. De Beus was van mening dat dit een nog groter probleem is dan de inkrimping van het aantal atoomwapens zelf. f,llinPSP atnnmlinm kernwapenvrye zones in gebieden die VjIIIIICSC dlUUIIlIJUIII nog geen kernwapens hebben. Hy Een voornaam vraagstuk vond hy. juichte hefc bflult^a" be O.A.S.toe, voorts te voorkomen, dat nog meer Yaar1?? geze2° wor^t dat de Latyns landen in het bezit komen van Amerikaanse landen zullen streven atoomwapens, aarby hy wees op de na^ het keimwapenvry houden tweede kernproef van communistisch mi(*den- en Zuid - Amerika. By dit China. „De mogeiykheid dat wy zullen komen te staan voor. wat minister Luns een „gevaariyke multinucleai- wereld" heeft genoemd, in voor myn regering evenals voor andere regeringen aanleiding tot grote be zorgdheid", aldus dr. De Beus. „Nederland zou graag zien dat voortgang gemaakt werd in de rich ting van realistische internationale overeenkomsten, die leiden tot laging van de niveau's van de derzydse atoombewapening, zonder dat de veiligheid van de grote mo gendheden en hun bondgenoten in gevaar wordt gebracht". Kernwapenvrij De Nederlandse vertegenwoordiger verklaarde zich voorstander van het by verdrag instellen van bepaalde streven voelen de regeringen van riname en de Nederlandse Antillen zich ten nauwste betrokken, aldus dr. De Beus. Tennlotte somde hy een aantal voorstellen op die niet voldoende aandacht hebben gekregen, zoals het voorstel van president Johnson tot gecontroleerde bevriezing van aantal en soorten strategische wapens en geleidelyke vernietiging van bepaal de soorten en aantallen bommen werpers. waardoor misschien gemak- kelyker een overeenkomst zou kun nen worden bereikt. Vlak voor het vertrek van Prinses Margaret en haar echt genoot uit Amsterdam naar En geland draaide lord Snowdon op de Amstelkade nog even aan een echt Amsterdams draaiorgel. Hij had er kennelijk plezier in op deze wijze afscheid te nemen van de hoofdstad. Auto rijdt in Hoofddorp op 3 wegwerkers in De 25-jarige wegwerker M. G. C. Rygersberg uit Abbenes en de 39- jarige opzichter A. H. van de Koppel uit Haarlem zyn gistermiddag in Hoofddorp op slag gedood door Het ongeluk gebeurde op Ryksweg 4 by de afsplitsing in Hoofddorp. De auto van een 26-jarige cafétariahou- der uit Den Haag, die met vry grote snelheid reed, kwam na een inhaal manoeuvre op de afrit terecht, waar drie mannen van Rijkswaterstaat aan het werk waren. Twee werden ge dood en de derde wegwerker werd licht gewond. Hij kon, na verbonden te zyn, naar huis. De vrouw van de automobilist werd eveneens licht ge wond. Zy kreeg glassplinters van de verbryzelde voorruit in haar gezicht. Bij de opening van het twee daags congres van de Neder landse bond van horeca- en aan verwante bedrijven „Horeca" ir Maastricht heeft de heer H Voormeij, de bondsvoorzitter, verklaard, dat het in de middel grote en kleinere horecabedrij ven niet zo best gaat als de al gemene welvaartsgedachte zoi doen vermoeden. Deze bedryven biyven wat het toe nemen van de omzet en de cono- mische resultaten betreft, ver achter by de gemiddelde toeneming daar- ti m de middenstandsbedryven. De- toestand wordt in een groot aantal bedrijven min of meer gecamou fleerd door de medewerking van de w en de kinderen, die echter Advertentie Sikkens autolokken Leden van de op de Fluela-pas bij het wrak van het vliegtuig, waarmee pre sident-directeur Albarda van de KLM met zijn echtgenote en twee piloten zijn verongelukt. in feite sterk onderbeloond worden voor heit vele werk dat zy doen. Mede in dit verband heeft het con gres een telegram aan de minister van Financiën gezonden, waarin een dringend beroep wordt gedaan om voor de zogenaamde eenmansbedrij ven als regel de maximale aftrek van f 2.000,- toe passen. Ontstellend Het personeelsgebrek in de hore cabedrijven noemde de heer Voor meij ontstellend. Al ver voor dat het seizoen begon, stonden de geweste- lyke arbeidsbureaus met lege han den. Met de veranderende levensge- zullen ook de horecabedrijven andere exploitatievormen moeten ken. De heer Voormey verwacht i verdere teruggang van het café be drijf. Hy denkt aan een ontwikkeling aarby het verstrekken van kleine eetwaren en snacks ook in het cafébedrijf een veel grotere plaats zal gaan innemen. Maar is nog steeds geen grote iyn te zien welke kant of het zal opgaan cafetaria, de automatiek, het zelf bedieningsrestaurant, de express© of het goedkope restaurant. Ondanks de moeiiyke periode waar in op het ogenblik vele horecabedry- verkeren, ziet de heer Voormey toch de toekomst niet al te somber in. Naarmate de mogelykheden van ons land als recreatiegebied toenemen en armate ook de bevolking van ons I eigen land en die van de nabuurlan- den toeneemt, zal er ook behoefte blyven bestaan en waarschynjyk zelfs in meer uitgebreide vorm aan aangepaste horeca-accommoda tie. ^^autoverhuur uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Tel. 40447-34594' Alle soorten handgrasmaaiers, elek trische- en motormaaiers In wer king op de grasvelden van „DE BURCHT" (ingang door het hek Nleuwstraat) op zaterdag 22 mei, van 10.00 tot 17.00 uur. Zonder enige verplich ting kunt U nu eens rustig kijken, wikken en wegen en alles vragen aan onze deskundige medewerkers^ weet heeft Nieuws Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) Jordanië verwerpt Israels aanbod Jordanië heeft gisteren het vredes aanbod van Israël verworpen. Een woordvoerder van de Jordaanse rege ring zei: „De Palestynse kwestie is er een van geloof en beginsel, niet van belangen". „Wy verwerpen naar vorm en in- t-oud het voorstel, dat gisteren is ge daan door Esjkol, premier van de be zettingsautoriteit in Palestina, omdat wy de aanwezigheid zelf van zionis ten in Palestina verwerpen", aldus de woordvoerder. BUITEN EN BINNEN BUITENGEWONE VERF Beroepskeuzebijlage 1965 Advertenties voor bovenge noemde byiage, welke dinsdag 25 mei zal verschynen, kunnen nog tot uiterhjk vrijdag as., 21 dezer, worden opgegeven. Telefonische inlichtingen: 0171025041 toestel 4. Advertentie afdeling LEIDSCH DAGBLAD N.V Uit het Leidsch Dagblad van 19 Mei 1865: Te Oldemarkt in Overijs sel zijn dezer dagen verkocht i kippeneijeren voor 30 cents. Zij ivogen 3l/z Ned. ons en ivaren door een hen van ge wone grootte in den tijd van een week gelegd. De meisjes en vrouwen in dienst bij de Parijsche wasch- vrouwen hebben het werk gestaakt; zij verlangen 3 J francs daags loon en niet a meer dan 8 uren daags te ar- J beiden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1