DRugabel t kunst kalei öo$5£!9P „GLORIEUZE ORGELDAGEN": 100 pierementen gaan aan het oog voorbij Poorten in Leiden voor f 9400 Regering moet zich inspannen voor de vrede in Vietnam Chinees inplaats van Laurens Coster ZAAK OVER ROTAPRENTEN WEER VOOR HOGE RAAD Zij kiest huwelijk boven „Zwanenmeer" Een Rotterdams Elysium" Philips-toneelprijs voor ,.De opvolger" SLUITING VAN „KEUKENHOF" VERVROEGD Kostbaar oud - Italiaans gedicht terug gevonden LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 19 MEI 1965 Smeuïg boek van Wieffering Met groot plezier zal men het boek Glorieuze orgeldagen" lezen, waarin de rasechte Amsterdammer en draaiorgeldeskundige Frans Wieffering zijn indrukken vastlegt over broemde straat orgels, die in hun tijd en veelszins ook nog nu terecht in de belangstelling stonden. Tjonge, tjonge, wat vertelt die Wieffering in zijn smeuïge taal daar gezellig van. Hij is geen litterator, gelukkig niet in dit geval. Hij weet alles over furore makende straatorgels, in een tijd toen er nog geen sprake was van alle moderne muziekinstrumenten jukeboxen enz. die tegenwoordig de goegemeente vermaken. Het zijn geschriften, verlucht met een groot aantal foto's, met geestdrift gewijd aan alle draai-orgels, die op straatop kermis of op volksfeesten de mensen een heerlijke afleiding geschonken heb ben. Wieffering kent deze draaiorgels door en door, want hij is er als echte „zwarte Frans" in het Amster damse Kattenburg rond en bij opge voed, eerst als buffetbédiende, dan loopjongen, fle&senspoeler en metaalbewerker. Vóór alles ging zijn grote liefde uit naar het „draaiorgel" hy juicht er over in dit bij A. Oosthoek in Utrecht verschenen boeiende boek. Wieffering heeft een onuitputtelijke kermis van het draai orgel en de meest' uiteenlopende her inneringen aan „Het Stekie", De Kaneelstok", „Het Zuurstokkie", „De drie mannen", „De Flessekast", „De Bazuin", ,,De dame in de kap", „Het Gouwe Kappie", „De Zwaantjes", „De Lange Lijzen", „De Boomstam", „Het Gasparientje", „De Turk", „De Bels", „De Brandweer", „De Peli kaan", „Het Hoefje", „Het Geitje", „De Engelekast", „De Blauwe Trom", „De Witte", „De Spaanse Dame", „De Steek", „Het Lijstekassie", „Het Napoleonkassie", „Het Puntkappie", „Het Vlaggekassie", „De Vijf Beel den", „Het Styvebeeldje van Perlee", „De Grote Buik". „De Wurremebak". ,De grote Vreese". „De Gele Vreese", ,De Vreese van Opoe de Weerd". „De chocoladekast", „De Kop in het Kap pie", „Het Leeuwekopje", „De Bloe- memeid", „De Tiet", „De Cello". „De Arabier" en nog een heleboel meer: het zijn er bij elkaar wel honderd! De geschiedenis, de makers, de eigenaren, de avonturen van al deze „pierementen" passeren kleurig en fleurig de revue: zó smakelijk ver teld, dat ge het lezen nauwelijks kunt staken. Orgels, die op Kattenburg, in de Jordaan en in de Kinkerbuurt of in de Rotterdamse wijken, met hun muziek de mensen opmonterden of zelfs in vroeger tijden tot de dans opwekten, passeren de revue, de verhalen zijn met humor, doch ook met een grote diosis deskundigheid doorspekt. Wieffeling vertelt op zijn „eigen", typische manier en U verveelt er zich geen moment bij. Hij zegt: „Mijn hele familie was muzikaal, myn ouders waren goede operakenners en als kind hield ik al van het draaiorgel. Van mijn moeder mocht ik nooit met het orgel meelopen, maar mijn grootmoeder, van wie ik zielsveel gehouden heb, begreep het wel en die zorgde dan wel dat ik mee kon." Orgel HET 1JSKASSIE" Wie er méér van weten wil, be- grave zich in deze „Glorieuze orgel dagen" en hij zal er, op een of andere wijze, beslist door „vertederd" worden. Want Wieffering houdt U tot de laatste regel in spanning! Een schilderij van Breitner, „jonge vrouw in kimono", heeft op de eerste dag van een kunstveiling bij Mak van Waay op het Rokin in Amster dam de som van f 18.200 opgebracht. Het doek werd door een Nederlandse particulier gekocht. Eveneens door een Nederlander werd gekocht een Italiaans landschap van Jan Both (1610—1652) voor f13.000. Twee pa nelen met op elk de afbeelding van een heilige, geschilderd door Taddeo Gaddi (Florence omstreeks 1350), werden gezamenlijk geveild voor f 10.800. Een Oudhollands interieur van Bega werd verkocht voor f 3800, de ondergang van Sodom van Herri met de bles (1480—1550) voor f9400. een Bosboom, voorstellende Czaar Peter de Grote, uit de voormalige collectie Dreesmann voor f 3800. een Madonna met kind uit de Floren tijnse school voor f8800 en twee af beeldingen van poorten in Leiden van La Fargue samen voor f 9400. De laatste drie stukken werden door buitenlanders gekocht. Er werd veel gekocht voor Engelse rekening. De prijzen lagen bijzonder hoog. Londens Symf. Orkest naar Europese steden Het Londens Symfonie Orkest Is gisteren naar Berlijn vertrokken, op de eerste etappe van een 6400 kilo meter lange tournee langs Europese steden. Het orkest zal 11 concerten geven en 10 repetities houden. Het wordt op 2 juni &s. in Londen terugver wacht.. De 98 musici staan onder leiding van de dirigenten Collin Davis, 1st van Kertesz en Georg Solti. De oanoerten worden gegeven in Berlijn, Hamburg, Hannover, Stutt gart, Praag, Wenen, Linz en Boeda- Advertentle GASCONVECTOR Schilderij Jan van Scorel teruggezonden De politie In Rome heeft bekend gemaakt dat het kostbare middel eeuwse schilder\j. dat zondag uit de Doriaverzameling in Rome werd ge stolen. teruggezonden is. Aan het werk was een briefje gehecht waarip stond, dat het in verband met een weddenschap weggenomen was. Het kleine meisjesportret, door Van Scorel met olieverf op hout geschil derd, werd gisteravond in een kerk gevonden nadat bjj de recherche-af deling van de Romeinse politie een anoniem telefoontje was binnengeko- Degene. die de politie opbelde, zei. dat in een bepaalde kerk iets zeer kostbaars te vinden zou zijn. Toen rechercheurs de kerk betraden von den zij daar het schilderij verpakt in papier van een bakkerswinkel. Er was een met de hand geschreven briefje bij: „Het was een weddenschap. Ik ben geen dief en wij vormen geen bende. Het spijt me. dat ik zoveel moeilijk heden heb veroorzaakt. Ik zend u het schilderij terug. Houdt mijn kopie, maar behandel hem n:et slecht. Sup poosten blijft op uw hoede. Wie komt nu aan de beurt? Het briefje was getekend: „Een kunstvriend". Vermoed wordt, dat het schilderij twee dagen geleden is weggenomen door een man in een monnikspij. MOTIE IN TWEEDE KAMER Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer wil, dat Neder land zich Inspant voor een wapen stilstand en een politieke oplossing voor het conflict in Vietnam. Ook inoet de Nederlandse regering bevor deren. dat er na afloop van de vij andelijkheden in Zuid-Vietnam zo veel mogelijke Europese landen deel nemen aan het hulpprogramma voor Zuidoost-Azië, dat president Johnson onlangs heeft aangekondigd. Deze wensen zijn vervat in een motie, die gisteren door de Tweede Kamer met zeer grote meerderheid werd aangenomen. De motie was voorgesteld door afgevaardigden van de vijf grote fracties. Alleen de pa cifisten en de communisten stemden er tegen. In de motie, die gistermid dag werd verdedigd door de socialist Ruygers,, wordt gezegd, dat de naamste oorzaak in de motie wordt gespro ken. zou gebaseerd moeten zijn op de akkoorden van Genève van 1954 en onder doelmatig internationaal toezicht moeten staan. De Tweede Kamer zal de motie ter kennis bren gen van het Amerikaanse congres en de parlementen van de Europese NAVO-landen. Minister Luns (Bui tenlandse Zaken) noemde de motie een versterking van de eventuele po gingen van de regering. Hij deelde de Kamer mee, dat de regering be reid is daadwerkelijk mee te doen aan het Amerikaanse hulpprogram ma voor Zuid-oost-Azië. Langdurig debat De motie was het sluitstuk van een langdurig debat, dat gisteren begon met een interpellatie van de pacifist mr. Slotemaker de Bruine. de toegenomen <U» tn een aantal kritische vragen (Van onze correspondent) Tot grote verrassing van de organisatoren van de Nationale Boekenweek '65 bleek gistermor gen het fraaie beeld van Laurens Jansz. Coster, dat ter gelegen heid van de Boekenweek voor de hoofdingang van het RAI-ge- bouw stond opgesteld, gestolen. Onbekenden bleken het in de nacht van maandag op dinsdag van de sokkel te hebben verwij derd. Het beeld dat was ver vaardigd door de Amsterdam mer Jan Luhlf was een getrouwe kopie van het standbeeld van Laurens Jansz. Coster, dat op de Grote Markt in Haarlem staat. Verwijzing naar het Amsterdamse Hof (Van onze correspondent) een 23-jarige Amsterdamse anti rookmagiër op een bakfiets op het Naar de mening van dc advocaat- I Leidseplein zjjn tentoongesteld, zin- generaal bjj de Hoge Raad mr. P. neprikkelend zjjn voor de jeugd, s* Jacob, zal het Amsterdamse Ge- kantonrechter in Amsterdam Zo Is Wieffering in de wereld der rechtshof zich moeten gaan bezig- had h€m drie boetes veroordeeld, draaiorgels opgegroeid en ermee houden met de vraag of 2 van de j jn hoger beroep meende de hoofd- 1 3 rotaprenten van Veldhoen, die door Historische vondst in Den Bosch (Van onze correspondent) In de toren van de kathedrale ba siliek van Sint Jan in Den Bosch is dezer dagen een verborgen trap ge vonden, die naar alle waarschijnlijk heid dateert uit 1350. De treden de zes eeuwen oude trap zijn nog bij zonder gaaf. Ze bevinden zich in het onderste deed van de toren, waarop na de brand van 1419 een nieuwe top is gebouwd. Praktische waarde heeft de vondst niet; voor de geschied- Ibhrljving van Nederlands mooiste gotische kerkgebouw echter Is de trap Van grote betekenis. Kort geding tegen danseres „Haar gedrag was onelegant99 (Van onze correspondent) Kan de directie van het Na tionaal Ballet een van haar dan seressen dwingen haar emigratie en huwelijk uit te stellen tot het lopende arbeidscontract is be ëindigd? De president van de Amsterdamse Rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman zal zich moe ten beraden over deze vraag. Gistermorgen heeft het Natio naal Ballet de 21-jarige Inge Marijke Dissen in kort geding gedagvaard en gevorderd dat zij stipt het arbeidscontract zal na komen op straffe van een dwangsom van f 150. Mej. Dissen was niet verschenen: zij liet zich zelfs niet door een ad vocaat vertegenwoordigen. Voor het Nationaal Ballet schetste mr. H. W. Vermeer de achtergrond van deze zaak, waarin volgens hem het be lang van de balletgroep erg groot en het gedrag van de dansers zeer on elegant is. Inge Marijke Dissen heeft in het ballet de rang van „grand sujet", maar kreeg op haar aandringen in het ballet „Het Zwanenmeer" dat in december werd ingestudeerd een rol als demi-soliste. Later bleek dat zy ln dezelfde maand haar emigratie vergunning had aangevraagd en mr. Vermeer meende dat zij kon ver wachten, dat de toestemming midden in het speelseizoen zou worden ver leend. Eind februari deelde mej. Dissen haar plan om te trouwen met een Australiër aan de directie mee. Zij wilde ontslag per 1 april, hoewel haar contract eerst per 1 september af loopt. Het ontslag werd geweigerd. Later verzocht zij ontslag per 1 juni. Toen ook dat werd geweigerd schreef ze op 9 mei een brief, waarin zij meedeelde niet meer op het werk te zullen verschijnen. Het Zwanenmeer dat op 11 mei in Tilburg werd opgevoerd had een le ge plaats en zo was het daarna ook in Utrecht, Delft en Rotterdam. Waarom wilde Inge Marijke Dissen een belangrijke rol in het Zwanen meer, terwijl ze wist haar verplich tingen niet te kunnen nakomen? Volgens mr. Vermeer zou zij plan nen hebben zich bij een Australi sche balletgroep aan te sluiten, het geen gemakkelijker zou zijn als ze kon aantonen de rol in „Het Zwa nenmeer" te hebben gehad. Of de danseres nog in ons land is, werd tijdens de rechtszitting niet dui delijk. „Ik geloof dat zjj nog hier is en de bui afwacht", aldus de raads- stedelijke rechtbank dat het op deze wijze exposeren van slechts een van de drie prenten zinneprikkelend voor de jeugd kon worden geacht. De rechtbank legde de arvti-rookmagiër een boete van 25 gulden op. Zowel deze als de Officier van Ju stitie dienden een cassatieberoep bij de Hoge Raad in. De advocaat-ge neraal bij de Hoge Raad, die gisteren conclusie nam in deze zaak, vond het beroep van de eerste niet ge grond. Het beroep van de tweede achtte hij wel gegrond. Naar zijn oordeel moet het Hof een nieuw on derzoek instellen naar de twee pren ten. waarover kantonrechter en rechtbank van mening verschillen. Mr. s' Jacob vroeg zich eerst af waarom geen vervolging is ingesteld wegens het aanstotelijk zijn voor de eerbaarheid, dat een veel wijdere strekking heeft dan het tenlastege- legde prikkelen van de zinnelijkheid van de Jeugd. De advocaat-generaal achtte het duidelijk dat een groot deel van ons volk geschokt zou zijn bij het zien van deze rotaprenten. Dat geldt zeker ook voor het over grote deel van de jeugd. Nadrukkelijk wees de advocaat- generaal erop dat het kunstenaar schap van Veldhoen hier niet in het geding is. Verder sprak hij van een ongeoorloofde en onverantwoorde tentoonstelling van kunstwerken.On- verantwoord, omdat hiermee seksue le voorlichting aan het kind wordt gegeven. Een voorlichting, die ook in deze tijd aan de ouders voorbe houden is. Arrest van de Hoge Raad op 15 Juni. spanningen in Zuidoost-Azië ligt in 1 zÜn bezwaren tegen het regerings- de houding van Peking-China en dat beleid lormuleerde. HU noemde de de V.S. in een strUd tegen het op- °°rl°8 'n Vietnam dringen van rood-China recht heb- steun van de NAVO partners. Einde agressie De wapenstilstand zou. aldus de motie, een einde moeten maken aar. alle directe en indirecte agres sie in Vietnam en het gevaar van uit breiding van de oorlog moeten ver minderen. De politieke oplossing, De naam voor het ln aanbouw zijn de Rotterdamse concertgebouw is nog steeds een probleem. Velen keuren namelijk de naam „Rotterdams Con certgebouw" hoewel deze naam al aardig is „ingeburgerd" af, omdat er volgens hen maar één Concertge bouw is, en dat is het Amsterdamse. Tijdens de lunch ter ere van de opbouwdag die gisteren in Rotterdam uiting een afschuwelijke mentaliteit en be schuldigde de regering van gebrek aan inspanning om de vrede te her stellen. Toen minister Luns hem in een uitvoerig antwoord er op had gewezen, dat terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Viet nam slechts zou leiden tot uitstel van de strijd en tot nieuwe subver sieve acties van communistische zijde in buurlanden van Vietnam, zoals Tailand, stélde mr. Slotemaker een motie voor. waarin werd aangedron gen op een wapenstilstand en een volksstemming in Vietnam. Omdat in deze motie echter helemaal werd voorbijgegaan aan de iol van rood- China was zij voor de kamermeer derheid onaanvaardbaar. De motie kon trouwens niet eens in stemming komen, omdat zij slechts door de vier pacifisten was ondertekend. Slag ia de lucht Anders was het met een tweede mo- tio van mr. Slotemaker, waarin de regering werd gevraagd om bi) de V.S. aan te dringen op stopzetting van het gebruik en de voorbereiding nucleaire, bacteriologische gevierd, en die in de in aanbouw chemische wapens. Deze motie werd zijnde muziektempel werd gehouden.i behalve door de PSP ook door de opperde architect H. M. Kraaijvanger CPN ondersteund, maar door alle f Concertgebouworkest naar West-Duitsland Het Concertgebouworkest vertrekt zondag voor een korte concertreis naar West-Duitsland. Het treedt o.l.v. zijn eerste dirigent Bernard HaJtink op in Essen en Bielefeld, in Duisburg en Kassei dirigeert Eugen Jochum het orkest. De verdenking ging aanvankelijk uit naar leerlingen van de grafische school, die tijdens het schoolboeken bal duidelijk hadden gemaakt, dat zij het niet eens waren met de me ning dat Laurens Jansz. Coster de boekdrukkunst had uitgevonden. Op de grafische school hield men zich echter van de domme. Wel werd toen I gezegd dat men zou zorgen voor een vervangend beeld. Gistermiddag waren honderden scholieren en andere belangstellen- I den getuigen van de onthulling van het nieuwe beeld, welke handeling werd verricht door Simon Vinkenoog. Het bleek een Chinees te zijn. De bezoekers van de nationale boeken markt wordt nu bij het betreden van het R.A.I.-gebouw voorgehouden dat de Chinezen de boekdrukkunst heb ben uitgevonden, vele eeuwen voor dat Coster op het idee is gekomen. Op het programma staan: Ouver ture Leonore en de Derde Symfonie van Beethoven, Bruckners Vierde Symfonie, Mouvements Retrogrades van de Nederlandse componist Tonde Leeuw, en de Jupiter Symfonie van Mozart. Donderdag 26 mei keert het i orkest terug. Elysium", het land van het .zalige", hem in het oor ge fluisterd door de dichter Roland Holst. Burgemeester W. Thomassen, die zelf zei het woord Concertgebouw niet over zijn lippen te kunnen krij gen, vond het „nog ndet zo gek". „Elysium" zal op de agenda van de eerstvolgende vergadering van B. en W. prijken. „Het gebouw moet een korte en duidelijke naam hebben", zo meende de heer Thomassen. Het Rotterdams Concertgebouw, zoals het voorlopig nog heet, zal over een jaar, op de Opbouwdag 1966 in gebruik worden genomen. De toneelprijs van de Philipsver- eniging, welke in 1962 bU het 50-jarig bestaan werd ingesteld, is dit jaar toegekend aan het toneelgezelschap Ensemble voor zijn opvoering van „De opvolgef" van Reinhard Raffalt onder regie van Karl Guttmann en met Ko van Dijk in de hoofdrol. De toekenning is gebaseerd op een enquête, die gedurende de twee afge lopen seizoenen onder de leden van de Philipsvereniging is gehouden. De toneelprijs is een wisselprijs, die be staat uit een bronzen beeld van de Eindhovense kunstenaar Hans God- defroid. Daarnaast wordt een legpen ning toegekend en ontvangen alle spelers en medewerkers aan de tot standkoming van de voorstelling per soonlijke prijzen. Tweede op de ranglijst van meest mei gewaardeerde stukken werd „Na de zondeval" van Arthur Miller opge- j voerd door de Haagse Comedie. Der de werd „Wie is er bang voor Virgi nia Woolf?" van Edward Albey, ge speeld door de Ned. Comedie. Jos van Manen-Pieters kreeg Athosprijs De schrijfster Jos van Manen-Pie- tors uit Ede heeft gistermiddag uit fff!"" handen van de voorzitter van de Alg. Ned. Bond van Leesbibliotheekhou ders de Athos-prijs 1964 ontvangen omdat haar serie van drie boeken over „De tuinfluiters" het afgelopen jaar het meest door de particuliere bibliotheken werd uitgeleend. De prijsuitreiking geschiedde tij dens een bijeenkomst in het RAI-ge- bouw in Amsterdam in het kader van de Nationale Boekenmarkt '65. „De gezamenlijke Nederlandse lees bibliotheekhouders hebben een boe- kenvoarraad van meer dan 5 miljoen, zo onthulde de heer Alfred Langen in een inleidend woord. De A.N.B.L.- voorzitter, de heer K. P. van Lierop, zei dat de prijs die nu voor de derde keer wordt uitgereikt inder tijd was ingesteld om de aandacht te vestigen op het „betere boek" in de leesbibliotheek. In haar dankwoord zei de schrijf ster dat de liefde als levenswet de grondslag vormt voor haar romans. dere partijen verworpen. De woord voerders van de andere fracties had den geen goed woord over voor deze motie, ook weer omdat er niet in ge sproken wordt over de rol van rood- China. Mr. Luns noemde de motie een slag ln de lucht, omdat de V.S. de introductie van A.B.C.-wapens helemaal overwegen. Mr. Slotemaker zette de duivels in de ene hoek en de engelen in de andere, aldus mr. Bos (C.H.U.) maar zo gemakkelijk is het niet. Drs. Franssen een van de pa cifistisch georienteerde leden van da Party van de Arbeid, noemde zo als diverse andere sprekers, de mo tie veel te eenzydig. Hy was overi gens ook niet helemaal gelukkig met de motie van de vyf grote fracties, maar stemde tenslotte met zyn hele fractie voor deze motie. Nu als gevolg van de weersomstan digheden ln de laatste dagen de kwa liteit van de bloemen sterk is achter uit gegaan, acht de raad van beheer van de Stichting „Keukenhof" het niet verantwoord de tentoonstelling tot en met 23 mei a.s. open te hou den. Daarom is ln afwijking van het voornemen de sluitingsdatum thans vastgesteld op donderdag 20 avonds 8 uur. Een gedicht ln oud-Italiaans, dat jaar geleden door een onbekende geschreven moet zyn, is dezer dagen ln de enorme Vaticaanse bibliotheek gevonden. Prof. Maria Cortl van de univer siteit van Padua vond het 238 regels tellende gedicht toevallig tijdens een studie ln de bibliotheek. Volgens des kundigen ls het vermoedciyk een van de oudste gedichten In het oud-Ita liaans door een Noord-Italiaanse schrUver. zy vermoeden, dat de schryvereen monnik was uit de periode van oude Lombardische dichters, als Bonve- sln de la Riva en Pletro de Barse- Bape. Het handschrift werd in een ander handschrift in het Latyn gevonden. Dat andere handschrift was een ver handeling over de valkenjacht. Niemand begrypt dat geen van de vele geleerden, die het handschrift over de valkenjacht hebben geraad pleegd, nimmer het kostbare gedicht gezien hebben.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11