Binnen kerken der reformatie is veel in beweging „Rome's nieuwe richting is nog zo weinig concreet" VERTREK GELEERDEN UIT LEIDEN NAAR RUITENLAND IS NIET VERONTRUSTEND fêlPOLIN 't is weer tijd voor blijf jong, blijf fit. fiets! MORGEN LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 18 MEI 1965 TWEEDE BLAD DR. K. DRONKERT TERUG VAN REIS (SLOT) Op onze terugreis van het Nabije Oosten naar Nederland heb ben wij enkele dagen doorgebracht in het centrum der Waldenzen, in Torre Pellice, een plaats die ongeveer 30 km ten zw. van Turijn verwijderd ligt. Hier eindigde strikt genomen onze vakantie. Dit verblijf was geen voorzetting van onze vrijheid maar betekende een terugkeer naar onze kerkelijke arbeid. Wij hadden nl. het genoegen als afge vaardigde van het Deputaatschap der Geref. Kerken. „Rome- Reformatie", de conferentie bij te wonen van de Internationale Werkgemeenschap voor Belijdenisvragen. Deze gemeenschap heeft zich ten doel gesteld de onderlinge band tussen de reforma torische kerken te verstevigen, vooral met het oog op de vragen, die vandaag rijzen tussen de R.-K. Kerk en de kerken der Refor matie. IN CENTRUM WALDENZEN Deelnemers aan deze conferenties, ie jaarlijks gehouden worden, zijn e kerken uit verschillende Europese inden van Noorwegen tot Italië. Misschien moet ik het iets anders Kggen om misverstand te voorko men. Het zijn afgevaardigden van verschillende kerken of kerkelijke instanties, die zich met de vragen Reformatie-Rome bezig houden. De Ikerken zijn dus meest niet officieel vertegenwoordigd. Dat is met opzet gedaan. Het zijn immers nog studie conferenties en besluiten, die in de kerken enige kracht hebben, wor den er niet genomen. Het doel is de kerken te dienen met de bestudering van de kwesties, s die in de tegenwoordige tijd zich voordoen. Wel worden de kerken van de resultaten dier studies op de hoogte gesteld en worden de kerken j voorgelicht over de verschillende j problemen die besproken zijn. Totnutoe hebben wij steeds in een ander land vergaderd en dit jaar was Italië aan de beurt om de con- ferentie te ontvangen. Het lag voor de hand, dat de Waldenzen dit zou den doen in hun kerkelijke centrum Torre Pellice. De kerk van de Waldenzen Is een oude kerk. Zij vindt haar oorsprong in de stromingen, die zich afteken den in de tüd vóór de Reformatie in de zestiende eeuw, die zich bezig hielden met de hervorming en de vernieuwing van de R.-K. Kerk. Vooral de bewaring van de bijbelse boodschap was het doel van haar voorgangers. Armen van Lyon" UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit lijn benoemd; J. Verhoeven, arts, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de radiologie, in vaste dienst: A .E. van Voorthuizen, krts, tot wetenschappelijk hoofdamb tenaar in tijdelijke .dienst by de ra diologie vaste dienst. De voornaamste voorganger, waar aan de kerk ook haar naam dankt, was Waldus. De naam Petrus is eerst in later tyd toegevoegd. Deze Wal dus was een Frans koopman uit Lyon, die naar het woord van Mat- .theus 19 21 in vrijwillige armoede wilde leven om geheel Christus te kunnen volgen. Zijn eerste aanhan gers worden dan ook wel de „armen van Lyon" genoemd. Zij gingen twee aan twee door het land om het Evangelie te verkondigen. Door de R.-K. kerk werd Waldus veroordeeld en zijn aanhangers wer den wreed vervolgd. Zij moesten tel kens uitwijken en leidden een zwer vend leven. Hoewel zij niet met de R.-K. Kerk wilden breken, waren zy naar de opvatting van die dagen niet I meer rooms-katholiek. Zij hielden slechts drie van de zeven sacramen- J ten, verwierpen de leer van het va- j gevuur, weigerden de missen voor de doden en wilden zich uitsluitend richten naar het Woord Gods. Zij waren bekend om hun bijbelvastheid. Er was nogal wat overeenkomst tus sen hen en de Boheemse beweging van Johannes Huss. In de biblio theek van de Waldenzen vinden wij heel wat geschriften van de Bohe mers in het Frans vertaald. In de dagen van de Reformatie hebben de Waldenzen veel contact gehad met de Zwitsers. Farel, Olevi- tanus en Saunier. Daardoor heb ben zij hun kerkelijk leven meer verdiept en zyn zy een meer aange sloten groep geworden. Bekend is de vertaling van de Bijbel in het Frans door Olevitanus. De kennis van de Heilige Schrift was groot onder de Waldenzen. Hele gedeelten kenden zy uit het hoofd. In het museum van de Waldenzen In Torre Pellice vinden wij van de liefde tot de Heilige Schrift spreken de bewijzen. In één van de vitrines ligt een ring, die men vermoedelijk als bezit van Calvyn erkent, met daarbij een miniatuur geschrift, dat precies onder de zegel past, van de liederen Hamaaloth. Hoewel sommi gen m.i. terecht deze ring niet aan Calvijn toekennen, is het feit, dat onder de zegelsteen een deel van de Heilige Schrift verborgen was, een bewijs van hun gehechtheid aan die Schrift. Het interieur van de Walden- zenkerk in Prali Ghigou. Waldenzen hebben de verzorging van deze vluchtelingen, .voorname lijk Russen, op zich genomen. Wij bezochten ook dit tehuis en vonden het een prachthuis. Maar welk een tragisch lot hebben deze mensen te dragen Ver van huis en haard moe ten zij hun levensavond slijten. Toch zijn zij opgewekt en schikken zich. Het zakgeld voor deze mensen v/ordt door een Hollander, die onbe kend wenst to blijven, gegeven. Oecumene onder de jeugd De laatste dag van ons verblijf in Torre Pellice zijn wij met ds. Meij- boom, hervormd predikant, naar een nieuw centrum geweest in Pralie, dat in de bergen ligt 45 km ten noorden van Torre Pellice. Daar is nl. in het kader van het Jeugdwerk der oecu menische beweging een Jeugdcen trum gebouwd, dat de naam draagt Agape. Die morgen kwamen er vele ge meenteleden van bepaalde kerken der Waldenzen naar toe om er een week-einde door te brengen tot ver dieping van het geestelijke leven. Het is een prachtig gebouw en het is fantastisch ingericht. Gelukkig dat deze kerken wat steun van buiten I ontvangen. Want al Is de vrijheid der W aldenzen in de Waldenzer val- j leien wel gewaarborgd, hun getal is klein. Men schat het aantal op on- I geveer 35.000 in geheel Italië. Maar nict-aangesloten daarbij geteld komt men tot een getal van 100.000. Maar i wat is dat op die miljoenenbevol king. I Diepgaande gesprekken O ja, ik was daar in Torre Pellice I voor een conferentie. Ik zou het bij- na vergeten. Daar zyn diepgaande gesprekken gevoerd. De richting van het concilie is immers niet zo heel erg duidelijk. Professor Vinay van de I theologische faculteit uit Rome heeft er ons wel een beetje optimistisch over ingelicht, maar het is de vraag of inderdaad de teksten van de ver schillende schemata zullen worden vastgesteld zo als zij zyn behandeld op het concilie. Rome's nieuwe rich ting is nog zo weinig concreet. Te meer, daar in verschillende landen I het oude regime doorgaat. Daarom was het goed, dat de twee de aag gesproken is over het ge tuigenis der Reformatie tegenover de leer van Rome. Met de getuigenis zit het niet vanzelfsprekend goed. Ook binnen de kerken der Reforma tie is veel in beweging en het is niet altyd een beweging die tot werkely- ke verdieping leidt. Dat bleek wel j heel duidelijk uit de verslagen over het kerkelijke leven in verschillen de landen. Waar geen diepgewortel de eigen overtuiging de kerken beroert, daar kan ook geen krachtig getuigenis weerklinken. Vooral daar waar de kerk staatskerk is, is de in nerlijke kracht van die kerk niet groot. Waar een mens niet voor of fert ontstaat niet zo gemakkelijk een grote liefde. Elkaar niet bestrijden doch steunen Hiervan ben ik onder de indruk gekomen: Het is in Nederland met het kerkelijke leven niet zo heel best doch het is er vele procenten beter dan in het buitenland. Wtf hebben liler onze problemen, maar het zijn problemen van veel meer verbouwend karakter. Wij zjjn hier in Nederland schatrijk niet alleen stoffelijk maar onk geestelijk. Wanneer wij onze energie, die wR gebruiken om elkaar te bestrijden, eens gebruikten om de buitenlandse kerken te steunen, ik dacht, dat wjj dan dichter bij onze roeping stonden dan nu. Wie veel heeft ontvangen die moet ook veel geven. Ik hoop, dat ik dat een beetje geleerd heb door myn reis. Dr. K. Dronkert. Het is weer lente tijd om uw fiets i weer eens helemaal in orde te maken. Secretaris Universiteit mr. Hofstee acht wisselwerking zelfs nuttig „Naar mijn mening heeft he vertrek van Leidse academici naar het buitenland tot nu toe niets verontrustends. Van een gestaag doordruppelen is in deze geen sprake. Daar degenen, die naar het buitenland vertrekken meestal tot de zeer bekwame figuren be horen. wordt hun emigratie natuurlijk door onze Universiteit be treurd, maar ik acht het een zaak van de persoonlijke vrijheid, dat elk mens zijn carrière moet opbouwen, waar hij dit zelf het best meent te kunnen doen. Aan de andere kant moet men niet ver geten. dat de Universiteit in Leiden regelmatig wetenschappelijke krachten uit het buitenland aantrekt en dat het aantal van deze immig zn dat van de emigres overtreft". Met bovenstaande woorden ving mr. N. F. Hofstee, secretaris van de Leidse Universiteit een onderhoud aan dat hij ons dezer dagen toestond over de vraag of ons land op het ogenblik niet te veel van zijn academisch gevormden aan het buitenland en speciaal aan Amerika afstaat. Hofstee er op. dat eveneens in de laatste vijf jaren een aantal buiten landers als hoogleraar naar Leiden is gekomen. Genoemd kunnen worden prof. Si- niscalco in de medische faculteit, prof. Hartmann in de theologische, prof. Holleman in de sociale, prof. Svedson in de natuurwetenschappe lijke faculteit, terwijl ae hooglera ren Van Coeisem en Meeussen als extraordinariè in de literaire fa culteit werden benoemd. Ook gaf een aantal Nederlanders in het buiten land gehoor aan de roepstem van Leiden. Een van de redenen dat Leiden buitenlandse krachten aantrekt, is het feit dat deze soms in eigen land niet Ie vinden zijn. In beginsel acht te mr. Hofstee dit een gezonde poli tiek, zoals hij het ook toejuichte dat Nederlandse wetenschapsmensen voor langere of kortere tijd in het buitenland werkzaam zijn. j gebied van de investeringen en van 1 de bouwactiviteit minder zullen In dit verband vestigde hij er de aandacht op. dat er voortdurend overleg is tussen de Nederlandse Uni versiteiten over de aanpak van ge meenschappelijke vraagstukken, zo als de efficiency en de investerin gen in gebouwen en laboratoria. Dit overleg vindt zowel in de Academi sche Raad als in curatorenoverleg plaats. Aan het einde van het gesprek zei mr. Hofstee, dat de Neder landse Universiteiten en hogescholen op het ogenblik met de zelfde moei lijkheden te kampen hebben en dat, dat wat de kwestie van het afvloeien van academici naar het buitenland betreft, dit naar zijn persoonlijk in zicht geen enkele Nederlandse Uni versiteit werkelijk zorg baart. advertentie Gering aantal Het aantal hoogleraren dat na de bevrijding naar het buitenland is vertrokken, zo vervolgde mr. Hofstee, is zeer gering. De afgelopen vijf jaar verlieten om uiteenlopende redenen drie hoogleraren onze universiteit (deze gingen naar Amerika), maar op een hooglerarencorps van twee honderd man zijn deze drie natuur lijk geen belangrijk percentage. Wat van de emigratie van de hoogleraren gezegd kan worden geldt evenzeer van die van de wetenschappelijke ambtenaren. Elf geslaagden handenarbeid B In het Leidse Volkshuis deden 11 kandidaten het examen handenar beid B. ZU zijn voor dit examen op geleid door de Leidse Jeugd Actie, die onder leiding van de heer R. Kop een cursus in dit vak geeft. Alle elf cursisten slaagden en zij maakten daardoor hun diploma „creatieve handvaardigheid voor jeugdleiding" compleet. Het A-gedeelte hadden zij al eerder met goed gevolg afgelegd. Het examen bestond uit een uur praktisch werken met een groepje kinderen en een uur theoretische kennis. De geslaagden zijn: mevr. A. C. M. Epskamp. mej. L. J. M. de Waal, mej. T. v. d. Berg. J. Voskuil, J. van Zonneveld. M. A. de Korte, mevr. A. A. G. Vervoort, mevr. S. Berhuis, mevr. B. v. d. Ploeg. mevr. M. Bruyn en mevr. S. de Water. Bouwstop ernstiger Wat de secretaris van de Univer siteit wel bezwaarde, was de bouw stop. Door geldgebrek en personeel- gebrek kan bovendien niet aan vele gerechtvaardigde eisen worden vol daan. Op het ogenblik is de toeloop van studenten én door de geboorte golf én door het beschikbaar stellen van beurzen zeer groot, evenals de ontwikkeling van de verschillen de takken van wetenschap met haar specialismen en sub-specialis men. Deze toestand geeft aanleiding tot vele spanningen. Mr. Hofstee hoopt dan ook zeer dat door het beschikbaar stellen van meer geld voor het wetenschappe lijk onderwijs door de nieuwe rege ring de problemen althans op het SCHILDEREN MET EHBO -cursus De cm .-us voor een.. ^liplo- •na-E.H.B.O., die in de afgeiopen A'inter werd gegeven onder auspiciën van de Eerste Leidse EHBO-Brigade jn ondei leiding stond var dokter J. D. K. Munting is een succes gewor den. Voor het examen, dat onlangs werd afgenomen door dokter W. G. Zelverder uit Leidschendam slaagden dertig van de drie en dertig kandi daten. De resultaten van de overige drie waren van dien aard, dat zy binnenkort herexamen mogen doen. Geslaagd zijn de dames: M. Zwart - Wissink, M. v .d. ZwanBoon, J. C. Righartvan Gelder. A. W. Noor duinMulder, A. M. Hoefsloot-Kerk hoven, B. Labordus, J. F. van Am sterdam, M. Steenbergen, C. Janssen, I. den Hollander, A. Giesbert, A. Janssen, P. v. d. Berg, J. Segaar, J. Stephanus en de heren: H. v. Maa- nen. J. Verlint, M. Varkevisser, J. Schipper. J. Th. Castricum, P. L. van Velzen, K. J. de Best, W. Caspers, G. C. UI je, P. F. Sloot, M. Rozier, N. Kooimans, F. Schouten sr., F. Schou ten jr. en H. Dijkstra. Zoekt U een gouden armband of collier voor f70.- en f100.- of f300.- en f800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG. Wereldraad koeht vluehtelinwenteliuis i Nu wy het toch over het museum der Waldenzen hebben, hier vonden wy een paar originele brieven waar in de Hollanders vermeld worden als de mensen die geldelijke steun heb ben verleend in de dagen der ver volging onder hun veldheer Henri Arnaud, waarvan een prachtig standbeeld staat in Tone Pellice. Be halve het museum, dat de herinne ring bewaart aan het verleden, zijn er ook monumenten, die getuigen van de actie dezer kerken in het heden. Wij vinden in dit centrum een school, de enige christelijke school in Italië, een mooie biblio theek, waarin wy dagelijks verga derden en een tehuis voor vluchte lingen de Villa Olanda. Dit laatste tehuis is door de Wereldraad van 1 Kerken in Genève aangekocht en de Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - ia. 1115 en 18.45 u.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3