DRUM Revisie gevraagd van proces tegen Dominiei KAAS OM KAAS Hé! Idee! LAWINE DREIGDE AL TWEE WEKEN HALF ZWAAR - HEEL LEKKER Israël wil praten met aangrenzende landen Het beleggingsfonds Intergas opgericht HAAGS A G E N D LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 18 MEI 1965 ■Twee Spaanse arbeiders de schuldigen (Van onze Parijse correspondent) Een der meest geruchtmakende en felst omstreden processen, die Frankrijk sedert de oorlog heeft ge kend, zal aan een herziening worden onderworpen. De familie van Gaston Dominiei, de oude boer, die een maand geleden op 88-jarige leeftijd is gestorven, heeft een aanvraag in gediend voor herziening van het pro ces, waarbU de „patriarch van de Grand Terre" uit de Zuidfranse Pro vence ter dood werd veroordeeld we gens een drievoudige moord, die in de nacht van 4 augustus 1952 op de Engelse oud-minister Sir Jack Drummond, diens vrouw en 10-jarig dochtertje is gepleegd. Het motief van de moord werd indertyd zowel in verband met een zedenmisdrijf als met roof en diefstal gebracht. De familie Drummond was de avond tevoren met haar kampeerwa gen gestopt bij de boerderij van de Dominici's en had de nacht op een akker van de hoeve doorgebracht. Een deel van de nacht althans, want de volgende dag werden hun licha men rond de kampeerwagen door een landarbeider ontdekt. Sir Jack, vrouw en dochter waren met een Jachtgeweer om het leven gebracht. Na een langdurig en bewogen pro ces werd de eigenaar van de boer derij, de oude Gaston Dominiei, na een bezwarend getuigenis van zijn zoon, tenslotte tot de enige schuldige uitgeroepen. Dominiei heeft de moord echter nimmer erkend en de dood straf, waartoe hij veroordeeld werd, zou door gratie van de president der republiek worden veranderd in levenslange gevangenisstraf, waar van hij echter een deel in een ge sticht doorbracht. Op zijn sterfbed heeft Dominiei zijn familie nogmaals bezworen geen geloof te hechten aan de uitspraak en herziening van zijn proces te eisen. Deze eis is nu inge diend door zijn dochter, die sedert de dood van haar vader de proces stukken aan een nieuw en nauw keurig onderzoek heeft onderworpen. Volgens haar inzichten en de con clusies van Dominici's advocaten zou de drievoudige moord zijn ge pleegd door twee Spaanse boerenar beiders. Die Spanjaarden zouden de ochtend na de moord laat op hun werk zijn verschenen, omdat ze door de gendarmes langdurig werden ver hoord. Een verhoor, dat veel belas tend materiaal tegen hen zou heb ben opgeleverd zonder dat die gege- Advertentle Da's een sneetje Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood Eigen Britse kunstmaan van plan zijn eigen satelliet te lanceren geheel los van de operaties van Eldo (European Launcher Development Organiza tion), aldus is door zegslieden die in nauwe verbinding staan met de Hawker Sididley Dynamics meege deeld. Op de proef terreinen van Woomera houdt men rekening met proeven die het volgend jaar zullen plaatsvinden met de Britse lanceer installatie, „Big Brother", die een Black Knight-raket in de ruimte zal brengen. De raket dient om een satelliet van 91 km in een baan om de aarde op 480 km hoogte te brengen of een satelliet van 136 kg in een lagere vens verder ooit werden gecontro leerd. Zo zou een van die arbeiders schoenen hebben gedragen waarvan de sporen overeenstemming vertoon den met de voetafdrukken, die rond de kampeerwagen werden ontdekt. Ook zouden ze een jachtgeweer heb ben bezeten, dat nimmer is terugge vonden. Waar de Spaanse arbeiders zich nu bevinden is nog onbekend. De Justitie schijnt aan de bezwa- sn, die Dominici's dochter tegen het proces heeft ingediend, voldoende ge wicht te hechten om tot revisie te besluiten. De uitspraak van het le- kengerecht, waardoor Dominiei ruim twee jaren na de moord als de uit sluitende schuldige werd aangewe zen, heeft de openbare mening in derdaad nooit geheel kunnen over tuigen. Het nieuwe proces-Domlnici zal zich op voorhand dan ook van een intense belangstelling verzekerd kunnen achten ofschoon de hoofd persoon, Gaston Dominiei, een even tueel eerherstel niet meer beleven mag. Onderzoek wijst uit De onderzoekingen naar het dat er toch nog vijf personen verloop van de lawine-ramp op den vermist\ die zaterdag de Zugspitze hebben uitgewezen dat het gevaar zich al veertien dagen geleden heeft gemanifes teerd. Een kleinere lawine kwam toen eveneens neer op het Schneefernerhaus, dat zaterdag het toneel werd van een cata strofe. Toen overspoelde de ■ns de terrassen, waarop zich op it ogenblik niemand bevond. Slechts enkele ligstoelen werden meegesleurd. Intussen heeft de leider van de bergwacht -in Garmisch-Partenkir- chen verklaard, dat er een algemene waarschuwing voor lawinegevaar was uitgegeven, die voor de hele week gelden. Er was geen reden ge weest om die bestaande waarschu wing ook zaterdag te herhalen. De met het onderzoek naar de ramp belaste officier van Justitie, dr. Halisch, verklaarde dat het er niet om gaat koste wat het kost een schuldige te vinden, omdat „er zeer zeker onvermijdelijke natuurrampen kunnen voorkomen". Allereerst moet echter worden opgehelderd hoe het met de beveiliging tegen lawines was ïld en in verband daarmee, of er niet al gedurende het gehele be staan van het hotel Schneeferner haus (ongeveer vijfendertig jaar) sprake was van een „latente schuld". Wij moeten ons eerst concentreren, si de officier, op de eigenaar van het terrein en de kabelbaantjes, daar die voor de veiligheid van zijn gasten verantwoordelijk is. De ramp had naar het oordeel van dr. Halisch vermeden kunnen worden. Tien doden Het aantal slachtoffers van de ramp is intussen gestegen tot tien. Gisteravond bezweek een der zwaar gewonde geredden in het ziekenhuis van Garmisch aan zijn verwondin gen. De politie heeft bekendgemaakt, de Zugspitze wilden. Zij voegde hieraan toe, dat er van deze vijf vermisten er vermoedelijk twee zijn omgekomen. Een van de tientallen personen, die ternauwernood aan de lawine kon den ontsnappen was de vroegere zangeres van het Miller-sextet, San- ny Day. Zij woont tegenwoordig in Garmisch en is o.a. ski-lerares. Toen de sneeuwmassa tot stilstand kwam, was zij nog maar een meter van de uiterste rand verwijderd. Advertentie Frankrijk in '69 uit de NAVO Het Amerikaanse tijdschrift „V.S. News and World Report" schrijft dat De Gaulle de V.S. heeft laten weten, dat Frankrijk in 1969 geheel uit de NAVO zal zijn verdwenen. In 1969 moet het NAVO-verdrag worden her nieuwd. De Gaulle zou hebben mee gedeeld, dat zijn land waarschijnlijk nog veel eerder uit de NAVO zal tre den. Het blad schrijft dat als gevolg van de Londense NAVO-conferentie „de VB. en hun bondgenoten plannen makers aan het werk hebben gezet voor een defensief systeem van Euro pa, waarin Frankrijk geen enkele rol zal spelen". In het artikel wordt de vraag ter sprake gebracht of de NAVO Europa zonder Frankrijk zal kunnen verdedi gen. „Vooraanstaande Amerikaanse en geallieerde functionarissen menen dat dit kan door het NAVO-„schild" in West-Duitsland. Bij een atoom oorlog zou het Franse wapen niet nodig zijn. De grootste kernwapens zijn in de Verenigde Staten, maar er worden door het besluit van De Gaulle andere zeer praktische proble men geschapen. De kosten van het verwijderen van NAVO-installaties uit Frankrijk zul len op zijn minst 3% miljard gulden bedragen. De Gaulle biedt geen enkel alternatief. Hij zegt dat Frankrijk alle eigendommen van de NAVO on der zijn beheer zal nemen, tenzij het bondgenootschap ze weghaalt", aldus het blad. Zonder voorafgaande voorwaarden De premier van Israël, Eskjol, heeft gisteren aangedrongen op rechtstreekse vredesonderhande lingen tussen Israël en de vier aangrenzende Arabische staten. Het Knesset (parlement) toespre kend, drong Eskjol er bij de Arabi sche leiders op aan „zich te bevrij den van de autohypnose van haat- propaganda en aan de conferentie tafel te gaan zitten zonder vooraf gaande voorwaarden en in volledig wederzijds respect". Esjkol zei: „Een vredesregeling zou tot stand gebracht moeten worden op basis van het Israël zoals het nu is. Mogelijk komen er overeengeko men wederzijdse grenscorrecties, daar waar hinder ondervonden wordt voor het dagelijkse leven van de be volking". Als een van de grote voordelen van een vredesregeling in het Mid den-Oosten noemde Esj kol de bezui niging op de militaire uitgaven die dan zou kunnen worden uitgevoerd. Hij is bereid de Arabische landen faciliteiten in de Israëlische havens aan de Middellanse Zee te geven voor de afvoer en de verkoop van petroleum produkten en de bevorde ring van het toerisme. Ook is Israël bereid tot economische samenwer king. Wat de oplossing van het pro bleem van de Arabische vluchtelin gen betreft zei Esjkol, dat deze vluchtelingen een nieuw bestaan die nen te vinden in hun „natuurlijke omgeving", d.w.z. de Arabische lan den. Dat was in hun belang en in dat van Israël. Israël was bereid fi nancieel aan een dergelijke oplossing mee te werken. 56 procent vóór Zesenvijftig procent van de West duitsers is het eens met het besluit van Bonn om Israël te erkennen. Slechts tien procent keurt de beslis sing af. Dit blijkt uit een opinie-on derzoek dat het Instituut voor toe gepaste sociale wetenschappen in Bad Godesberg heeft ingesteld. President Ben Bella heeft gisteren gezegd dat Algerije afziet van de door West-Duitsland aangeboden hulp voor de wederopbouw van de vroegere Bone). In een rede zei hij dat Algerije de erkenning door Bonn van Israël „opdat wij aan de kant van onze Palestijnse broeders kunnen staan". MET EEN ENKEL WOORD heeft zijn boringen in de Waddenzee gestaakt. Er zijn geen olie- of gas- vondsten van commerciële waarde ge daan. Het schip had eerst voor de cld international oil" en de „Mobil samen ten zuiden van Terschel ling geboord. Sedert maart verrichtte schip alleen voor de „Placid oil" foto-verkennlngscompetltie allleerde luchtstrijdkrachten - traal-Europa, zullen mogelijk ook Staten-Generaal K.L.M. uit Kopenhagen op Schiphol Nederlandse dachten te wisselen over vele lopende problemen der herdenking van het feit, dat 25 Jaar geleden, op 18 mei 1940, het besluit werd genomen van Rotterdam een nieuwe moderne stad te maken en aldus de wonden, die het Duitse bom bardement van 14 mei had geslagen, definitief en absoluut te helen. De re sultaten van dit besluit kan men tus sen vandaag en 14 augustus niet alleen zien door in Rotterdam rond te en vijfhonderd dekens te zenden. Ver der heeft het Rode Kruis inlichtingen gevraagd welke medicijnen het Pakis taanse Rode Kruis nodig heeft. Indien mogelijk, zullen ook deze zo spoedig mogelijk worden afgezonden. Giften t^n bate van de rampslachtoffers kun- worden gestort op het speciale Auto tegen trein Op knipperlichten beveiligde overweg Kruiningen, in de lijn 4 Catshoek uit Ierseke. is daarbij om het leven gekomen. Directeur A.NAV.B. Het bestuur van de A.N.WJ. heeft tot directeur algemene zaken BUITENLAND sje Een twln- brengen i het i bezoek i Rotterdam het Westdultse publiek open aantal wapens in beslag genomen. Kei In India In de Indiase staat Oettar Pradesj zijn bij ongeregeldheden erden gearresteerd. Garnett In Londen De door Mos kou uitgewezen Amerikaans culturele attaché, Norrls D. Garnett, is gisteren in Londen aangekomen. Hij verklaarde Unie aan de kaak te stellen. Zowel de Amerikaanse ambassade als Garnett hebben deze beschuldiging ontkend. hulzen gevlucht i Botsing In Maleisië Een Britse r rachutist is gesneuveld, toen de r- inflltrai stookten. De Britten dreven ongeveer 70 Indonesische infiltranten, die zware verliezen werden toegebracht, over de grens bij Koetsjong. Franse raket 180 kin hoog Het Franse meegedeeld, dat geveer 180 km. De raket, welke bekend staat als Emeraude, bereikte het hoog- Frankrijk is bezig Weer moord op Duitse taxichauffeur Op de binnenplaats van een kolen handel in Wahlstedt (Sleeswijk-Hol- steln) is het lichaam gevonden van een J" Bad Sege- toegebracht. De taxi werd i n straat op ongeveer 500 meter va kolenhandel aangetroffen. De vei Elf vluchtelingen Het afg< Westen te vluchten. Arts veroordeeld wegens vervalsing van recepten De Bredase rechtbank heeft een 56-jarige huisarts in Ulvenhout we gens het vervalsen van recepten, waarop verdovende middelen werden verkregen, schuldig bevonden aan valsheid in geschrifte en veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van twee maanden voor arrest. Veertien dagen geleden had de of ficier van Justitie zes maanden ge vangenisstraf met aftrek geëist, waarvan vier maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd, met als bijzondere voorwaarde opname in een inrichting zolang als een behande lende geneesheer dit nodig acht. De huisarts heeft terecht gestaan omdat hij de recepten had uitge schreven ter aanvulling van zijn apo theek, waarin een tekort was ont staan doordat patiënten door de arts eerder voorgeschoten geneesmiddelen niet terugbrachten. Frankrijk leidt tegen Amerika met 25-23 Het Franse weekblad „Candide" ziet de Frans-Amerikaanse betrek kingen van de afgelopen 25 jaar ais een uitwisseling van klippen in het gezicht. Volgens het blad leidt Frank rijk met 25 tege^ 23. De eerste klap had president Roosevelt in '41 uitge deeld toen hij zich tegen De Gaulles ontwerp voor een volksstemming voor of tegen Frankrijk op het eiland St. Pierre de Miquelon by de Canadese kust verklaarde. De eerste Franse klap viel in januari 1945 toen Frank rijk weigerde gevolg te geven aan de order van Eisenhower Straatsburg te ontruimen. De jongste Franse klap was de veroordeling van het Ameri kaanse gewapende optreden in de Dominicaanse republiek. ,eidóe Jehovah'8 getuigen. 7.25 Janvo66ensteeg 17: Volle Evangelie zending. Spr. dhr. P. Imbert. 8 uur Middelstegracht 91. Bevolkingson derzoek T.B.C. 2-4.30 en 7-9.30 uur Old Dutch. Expogé. Bingo-avond. St. AntonluscLubhuisFamilie-avond „Jong en Jolig", 8 uur nam. akerk (bijzaal): Ned. Chr. >nd Noo T .Klnderi gebieden". 8 WOENSDAG Herengracht 82: Jaarverg. Ver. Pro Juventute. 8.15 uur n.m. Geref. Jeugdhuis (Breestraat 19): Ruilbeurs Postzegelvereniging Samen sterk 7-10 uur qjxi. Middelstegracht 91. Bevolkingson derzoek T.B.C. 9 12 uur voorm. en 2-4.30 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle Willem de Zwijgerlaan 105: Bahaï- gespreksavond. 8 uur n.m. DONDERDAG Academie (filmzaal): Forumavond Stichting Polemologische Bibliotheek Bevrijdingskerk (Bovenzaal)Ned. Chr. Vrouwenbond Z.W. Spr. ds. H. Roest over „De broederschap van BoerhaavezalenOpening tentoon stelling Ab Steenvoorden door prof. dx. i omstreken. 8 i Hogewoerd 175: Dlënstvergaderlng van Jehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. Jeugdgebouw (Breestraat 19)Ds. J, A. Smink. 8 uur nm. Kon. Ned. Natuurhlst. Ver. Excursie Heempark. Verzamelen bij molen- laredijk. 7 cenhal: In kunstorkest. 8 Maranatha-kerk. Hervormde Jeugd raad. Filmavond voor medewerkers. 8 Onder internationaal beheer (Van onze correspondent) Op de Amsterdamse beurs is gisteren een begin gemaakt met het verhandelen van participatiebewijzen van het dezer dagen in het leven geroepen beleggingsfonds Intergas. Intergas kan worden gezien als het eerste in Nederland gevestigde internationale „open end" beleggingsfonds onder internationaal beheer. In het hoofdkantoor van de Alge mene Bank Nederland N.V. heeft prof. dr. D. C. Renooij als voorzit ter van de raad van toezicht een toe lichting gegeven op de geboorte van intergas. „De aanleiding vam de oprichting", zo zei hij, is het toenemende -rebruik en de ruimere toepassing van aard gas en de op langere duur te ver wachten daling van de produktie- kosten In vergelijking tot andere brandstoffen. Intergas geeft de mo gelijkheid voor een gespreide beleg ging in de aardgasontwikkelingen. Die gespreide belegging dient men zowel naar sector als geografisch te In het prospectus wordt erop ge wezen dat de energievoorziening voor aardgas, volgens verwachtingen van de E.E.G. binnen 10 jaren zal sty- gen van thans 3%% tot 10% van de totale energievoorziening. De onder nemingen die daarby zyn betrokken, hebben de mogeiykheid zich sneller te ontwikkelen dan een normale eco nomische groei in hun land zou mee brengen. Als beheerders van depotbanken van Intergas treden op de Alg. Bank Nederland te Amsterdam, de Banque de Bruxelles te Brussel, de Dresdner Bank te Frankfort en Hill, Samuel en Co. te Londen. tribune Instortte. voetbalwedstrijd en beminnelijkheidscampagne". Deze kleine geschenken zullen de gehele gedragen heeft. Blanke mijnwerkers voor promotie Bantoes De blanke mynwerkers In de Zuid- afrikaanse kolenmynen hebben gis teren het werk voor 48 uur neerge legd ter ondersteuning van promotie- eisen van hun Afrikaanse collega's. In de goudmynen was reeds met succes een proef genomen met de be noeming van negers in functies, die tot nu toe aan blanken waren voor behouden. Bij de keuze van de Nederlandse beleggingen heeft men zich in hoofd zaak beperkt tot die ondernemin gen waarvan men de indruk heeft dat zy de eerste aanpassingsperiode achter de rug hebben, zoals o.a, is gebleken uit de behaalde resultaten in het afgelopen boekjaar. By de samenstelling van de porte feuille krygt men de indruk dat alle bedrijven die ook maar iets met aard gas van doen hebben, hierin zyn op genomen. Prof. Renooy zeide dat het zeer moeüyk is de toekomstige in vloed van het aardgas op de in de portefeuille opgenomen ondernemin gen te voorspellen. Dit geldt met na me voor enkele op de kolen-sector georienteerde Duitse bedryven, die een speculatief onderdeel in de por- teuille vormen. By de waardeberekening komt men op een Nederlands aandeel van 2,3 miljoen gulden, Duits 1,2 miljoen gulden, Belgisch 718.000 gulden, Brits 241.000 gulden en Frans 143.000 gulden. Er staan 50.000 participatie bewyzen uit. De beleggingen van Intergas zyn zowel op de korte als op 0e lange termyn gericht. Als korte termyn- beleggingen kan men de ondernemin gen in de sector transport beschou wen, welke bü het volbrengen van de bouw van het transport- en dis tributienet op hun normale activitei ten zullen terugvallen. Langer dan deze groep zullen da fabrikanten er bandelaren in gasapparatuur profite ren. Tenslotte kan men pas op lange re termyn toenemende winsten ver wachten voor de producenten en dis tributeurs van gas, omdat de grote investeringen in de eerste jaren tot versterkte afschrijvingen in die ja ren leiden. In beide sectoren zyn echter ondernemingen geselecteerd die ook zonder de aardgasperspec tieven op de huidige koersen voor belegging op lange termyn in aan merking komen. fessorenwijk, Meerburgerpolder. Jeugdgebouw (Breestraat 19). oor Uitvaartverzorging Leiden e treken. 8 uur nam. Mlddel6tegracht 91. Bevolking; T.B.C. 2-4.3 7-9.3' 'Ude Vest 13: Evangelisatie 0 tengem. .Ecclesia". Rehoboth. Ned. Chr. Vrouwenh d. Centrum. 8 uur Schouwburg. K. en O. Ned. Com met „Histoire de rire". 8 ZATERDAG Oud-Leiden. Excursie naar Zaltb mei. Vertrek Jan van Houtkade. ihoorzaal: K. en O. Feesö invaliden en hun begeleli OpTreden o.m. van Herman Tholei Dr. Van Voorthuijzenschool (ai inkstergemeente. 3 uur n.rr Hogewoerd 175Wachttorens! an Jehovah's getuigen. 4 e .m. Openbare lezing. 2.45 i dagen. 10.30 MAANDAG tra vuilophaaldienst. Man Houtkwartier, Rijnsburgerweg, kwartier. Rest. De Doelen: Leldse Amateur afenver. 8 uur nm. Zuidsingel 1Jaarverg. van aan houders N.V. Kon. Ned. Grofsm# Legermuseum Pesthuislaan) (Steenstraat 1): Dag. 10-17 grond Werkd. 10-6 i dagen 1-5 uur (t/m 20 septembi Rijksmuseum van Oudheden: I lljks 10-5 uur: zond 1-5 i Rijksmuseum voor de geschil der natuurwetenschappenDag, zond. 1-4 t 3.15 uur. Lido: „De onverwoestbare Molly", g. 2.30, 7 en 9.15 uur; :5, 7 en 9.15 uur. Studio: „De gele Rolls-Royce". Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; 4.45, 7 en 9.15 uur. Camera: .Bonjour Trlstesse". 18 Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zont 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Sandokan, de tijger vai Ion". 14 Jr. Dag. 2.30, 7.15 en zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 Trianon: „Goldfinger". 18 Jr. Dag, 9.15 1 9.15 1 lt; zond. 2.15, 4.3" Astra-theater - Wai td. 7.30 Bess". 14 Jr. Zondag „Porgy 2.30 uur ..Drie revolverheiden". Avond, en nachtdienst der apotl woerd 171, tel. 20502. De diens» apotheek R. van Breest Smallenbu Leiderdorp wordt eveneens wasi| door Apotheek Herdlnj m. De Oegstgeestse geopend. By geen gehoor van ot specialist (of diens waar op dokterstelefoon 22222. DINSDAG 18 MEI Kon. Schouwburg. 7.30 uui Rotterdams Toneel, Rouw past 0e Dillgentla. 20.15 uur. ZuidhoÜ stukken en liederen. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen uur) motregen 15 Amsterdam Den Helder Ypenburg VUssingen geh Eelde geh. De Bilt geh Twente regen Eindhoven zwaai Zuld-Llmb zwaai Helsinki motr Stockholm regen Aberdeen regenbul Londen zwaar bew Brussel zwaar bew Luxemburg zwaar bew Münchei Zürlch Genève zwaar bew Locarno regen Wenen -waar bew Innsbruck half bew. Belgrado onbewolkt Lissabon licht bew. r bew 21 13 r bew. 22 H

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 2