LEIDSCH DAGBLAD 'resident-directeur KLM nr. Albarda verongelukt Bombardementspauze Vietnam zonder succes HARDE HEELMEESTER BEHOEDDE MAATSCHAPPIJ VAN ONDERGANG IIet vliegtuig tegen berg in Zwitserland GEEN NIEUWE VERZEKERING Regen Hanoi en Peking blijven zwijgen Mijnramp in Wales: eenendertig doden PORTUGAL NIET OP CONGRESSEN VAN DE UNESCO Elfduizend doden in Pakistan Bevrijdingstegeltjes „made in Germany'''' Beroepskeuzebijlage 1965 (Sud ^)/lt jpgericht 1 maart 1860 DINSDAG 18 MEI 1965 No. 31568 jecteur: L. A B. van Dishoeck jofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0 78 per week Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l, Lelden - Giro no 57055 )e president-directeur van de KLM, mr. H. Albarda, wonende in Noord- jk, is gistermiddag niet zijn echtgenote in Zwitserland door een vliegonge- Je om het leven gekomen. Mr. Albarda bevond zich met twee Zwitserse oten, met wie hij wel vaker vloog, in het particuliere toestel van de recteur van Swissair. Het tweemotorige vliegtuigje is in slecht weer kort het vertrek uit Samedan, een dorpje bij Sankt Moritz, tegen een berghel- ig gevlogen op de Fluelapas, die het Engadin met bet dal van Davos ver- ndt. Een helikoptervlieger, die op het eerste alarm was uitgevlogen, nd de wrakstukken na een korte speurtocht. Hij trof geen over riden meer aan, doch heeft ook geen stoffelijke overschotten jnen waarnemen. Vliegers van het Zwitserse leger hebben nochtend met een helikopter de lichamen van de heer en me luw Albarda en de twee Zwitsers geborgen en overgebracht ir het hospitaal van Samedan. Mr. Albarda was 61 jaar, zijn itgeonte, mevrouw J. Ch. Albarda-Van Poelvoorde, 44 jaar. )e Zwitserse autoriteiten iben meegedeeld dat er nog in aanwijzing ten aanzien van (oorzaak van het ongeluk is. tt gebied bij de Fluelapas is rucht om zijn plotselinge val- oden. Grote verslagenheid jde K.L.M., waar het bericht giste- vroeg in de middag binnen kwam ongeluk moet omstreeks twaalf gebeurd zijn) heerst grote ver- nheid, niet alleen bij de direc- iiaar ook onder het personeel. In lijna twintig jaar dat mr. Albarda uitmaakte van de leiding van luchtvaartmaatschappij, eerst als ran de raad van bestuur, later als imissaris en sedert juni 1963 als ident-directeur, had men hem d kennen als een briljant finan- I expert, die ondanks zijn zware t en zijn drukke werkzaamheden id nog tijd had voor de beharti- l van de persoonlijke belangen zijn personeel. jmgkanker lm Leldse verzekeringsmaatschap- die enige tijd geleden een zoge- unde longkankerverzekering in Ierland introduceerde, heeft be ien na 1 juni geen nieuwe verze- ingen van dit soort meer te ac- iteren. tilks, zow ordt ons van de zijde van verzekeringsmaatschappij mee- leeld, in verband met de gewe lfconflicten die de longkankerver- ïring bij de artsen zou kunnen torzaken. Overigens noemt de «tschappij het artike1 in „Medisch Dtact", waarin dit soort verzeke- gen wordt veroordeeld, misleidend ergerlijk. De maatschappij wijst ïerder op, dat van de thans lo lde verzekeringen een kwart werd [«loten door artsen. De verplich ten uit hoofde van de thans lo lde verzekeringen zullen normaal Kien nagekomen. WEERBERICHT Bet KNMI verwacht van heden tot genavondin de avond en nacht tor bewolkt met enige tijd regen. Bfgen opklaringen, maar ook plaat- Sik enkele buien waarvan sommige R hagel. Matige, langs de kust tij- Bik krachtige wind tussen west en fcd. Nog iets kouder vooral in het toosten van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur) 19 MEI öop; 04.41 uur; onder; 20.33 uur. kan op: onder; 07.09 uur. kwater in Katwijk te 05.33 en 'S8 uur. Laagwater te 01.19 en 13.40 'nummer bestaat uit 18 pagina's stand verkerende K.L.M. rigoureuze maatregelen moest nemen, die o.a. het wegzenden van grote aantallen medewerkers inhielden, had men juist daarom respect voor hem. Men be greep dat deze koele bankier, die geen Plesman was en in het vliegersmilieu geen Aler, de maatschappij zou sa neren en haar daarmee voor de on dergang behoeden. Volledig geslaagd In die taak is de heer Albarda volledig geslaagd. Gesteund door zijn mede-direoteuren wist hij de „daal- vlucht" in een „stijgvlucht" te ver anderen, met drastisch verminderde blank gevonden. Ze is zelfs belache- verliezen en juist voor het nu lopen de jaar weer een eerste hoop op al thans enige winst. Van meer bete kenis is misschien echter nog, dat onder zijn bewind de rust en de orde in de nationale luchtvaartmaatschap pij weerkeerden. Eén van zijn jong ste beslissingen was de definitieve aankoop van zes middelgrote passa giersvliegtuigen van het type Dou glas DC-9. De dood heeft mr. Albarda verrast op een tijdstip, dat hjj bezig was zjjn K.L.M.-loopbaan af te sluiten. Al bij zjjn optreden als president-directeur had hij gezegd slechts zo lang te zul len aanblijven, als nodig was om de maatschappij weer in het rechte eerste grote persconferentie die dat stond ook toen al vast tevens zjjn laatste zou zijn, herinnerde hjj nog eens aan deze afspraak. Dr. G. van der Wal was toen reeds enige tijd in functie als plaatsver vangend president en de heren drs. J. W. van de Kamp en ir. H. Luymes werden met ingang van 1 april be noemd tot directeur. Het was de be doeling van mr. Albarda aan hen vermoedelijk nog deze zomer de lei ding van de K.L.M. over te dragen. Activiteit Na de eersite berichten over het ongeluk, ontwikkelde zich gistermid dag op het hoofdkantoor van de K.L.M. aan de Plesmanweg in Den Haag een koortsachtige activiteit. Niet alleen de familieleden moesten op de hoogte worden gesteld, maar ook prins Bemhard, die als buiten gewoon K.L.M.-commissaris en als vriend nauwe banden met de heer Albarda had. Verder de minister van Verkeer en Waterstaat en de gehele raad van commissarissen. Vanoch tend beraadde de K.L.M.-directie zich op de maatregelen die nodig zijn om een ongestoorde voortgang van de werkzaamheden van de K.L.M. te spoor te krijgen. Half maart, bij zjjn verzekeren. Prinses Margaret en lord Snowdon hebben gisteravond een diner in de Britse ambassade bijgewoond, waaraan ook Prin- M ar griet aanzat. Prinses Mar griet wordt door het Engelse prinselijke paar begroet. Ambassadeur ln Abidjan Binnen kort is de benoeming te verwachter de heer F. von Oven. laatstelijk Amerika heeft de bombarde menten op Noord-Vietnam stop gezet om tegemoet te komen aan de communistische opvatting dat de regering in Hanoi niet aan de conferentietafel wil zitten zolang het bommen regent. Maar, ofschoon het gisteren al de vijfde bombardementloze dag was, was er geen enkele aanwij zing, dat Hanoi of Peking iets voor overleg zouden voelen. Volgens de „Washington Post" zou de regering-Johnson via een derde een beroep op Ha noi hebben gedaan onderhande lingen te beginnen. Er is echter nog geen antwoord binnenge komen. Wie de derde partij is werd niet bekendgemaakt. ln het Rijksmuseum twintigjarig bestaan herdacht van de Stichting 40-45. In deze bijeenkomst ontving de heer J. H. J. Kersten, die vijftien jaar hoofddirecteur stichting is geweest, uit handen van nister Vrolijk de versierselen als Officier in de Orde van Oranje- Nassau lyk gemaakt. In de Amerikaanse hoofdstad verwacht men dan ook, dat de bombardementen weldra her vat zullen worden en dan wellicht in heviger vorm. Mogelijk zullend e aanvallen op doelen rondom het in dustriegebied van Hanoi gericht wor den om de Noordvietnamezen alsnog te dwingen eieren voor hun geld te laten kiezen. Wel heeft de Ameri kaanse ambassadeur in Saigon Maxwell Taylor, verklaard, dat hjj de toestand iets beter acht, maar hij gaf toe, dat de communistische tegenstander uiterst taai is en ken nelijk tot nog toé niet door de bom bardementen geïntimideerd is. De Amerikanen hebben in januari, voordat er luchtaanvallen op Noord- Vieinam werden uitgevoerd, luchtaanvallen gedaan. In februari waren het er 1125, in maart 3038 en in april 4700. Dit heeft de Ameri kaanse minister van Defensie, Mc- Namara, op 4 mei meegedeeld aan de commissie voor de kredieten van het Huis van Afgevaardigden. Gis teren werd een gecensureerde versie van deze rede gepubliceerd. McNa- mara steunde de aanvraag voor een aanvullend krediet van 700 miljoen dollar, door president Johnson ge daan, voor de militaire hulp aan Zuid-Vietnam. Hij verklaarde dat 23 van de 25 bruggen tusen de 17-de en 20-ste breedtegraad zijn vernield en dat 10 k 15 procent van munitie en olievoorraden van de tegenstander werden vernietigd. Het verliespercentage aan vlieg tuigen, die „een of twee maanden ;electen" twee procent van het aan tal aanvallen bedroeg, is begin mei tot een procent teruggevallen, zei McNamara. De laatste vier jaar heb ben de V.S. 157 toestellen in Vietnam •erloren Thans beschikken zij in dat land over 5.500 vliegtuigen. In dezelfde periode zijn 152 hef schroef- vliegtuigen verloren gegaan, nu zijn er 5 200 in Zuid-Vietnam. Grote aanval op sleutelpositie Zuidvietnamese eenheden hebben de Vietcong in een operatie van vier dagen ten zuiden van de grote Ame rikaanse basis in Da Nang een he- slag toegebracht, aldus meldt Reuter. Zjj hebben door de opstan- igen in maanden tyds opge bouwde versterkingen van dorpen vernield. Honderden huizen zjjn neergehaald en vele schuilplaatsen n mangaten opgeruimd. Bij de operaties, die ir, de provin- ïes Qoeang Nam en Qoeang Ngai n imdden-Vietnam werden uitge- 'oerd. zijn 26 Vietcongstrijders ge sneuveld, terwijl er vijftien gevan gen werden genomen. Aan regerings zijde sneuvelden vier soldaten, ne gen werden gewond. Bij een andere, zondag j.l. op on geveer 275 kilometer ten zuidoosten van Saigon uitgevoerde operatie, hebben door Amerikaanse raadge vers vergezelde Zuidvietnamese troe pen 52 Vietcong-militairen uitge schakeld. Aan regeringszijde sneu velde één man, een ander werd ge wond. Bij een derde, op vijftig kilometer ten westen van Saigon uitgevoerde operatie, werden 25 opstandelingen gedood. Gedurende dit gevecht werd een Amerikaans verkenningsvlieg tuig, dat artillerie hielp de richting van haar vuur te bepalen, door een granaat van dit geschut getroffen. Het vliegtuig viel in een veld te pletter, doch de vlieger zelf wist zich, met slechts een verstuikte enkel, in veiligheid te brengen. \anochtend begonnen Zuidvietna mese troepen een grootscheepse aan val op een sleutelpositie van de Viet cong, op ongeveer dertig kilometer van de Noordvietnamese grens in bergachtig oerwoud gelegen. Zes ba taljons, in totaal ruim tweeduizend man. nemen aan de strijd deel. Men gelooft dat zich twee bataljons Viet congstrijders in het gebied bevinden. De opstandelingenbasis werd vorige maand ontdekt toen een Zuidvietna mese patrouille olifantenkaravanen waarnam, die voorraden via infiltra- tirgehieden langs de Laotiaanse grens en de gedemilitariseerde zon tussen de beide Vietnams aanvoer den. Oorzaak nog niet duidelijk (Van onze correspondent in Londen) i kingen konden de mannen alleen In een kolenmijn ln Wales bU bet word™ herkend aan het nummer dorpje Tonypandy zün gisteren 31 mijnwerkers verongelukt, tengevolge van een ontploffing, 185 meter onder de grond. Dertien arbeiders raakten gewond, van wie vyf zeer ernstig. De ontploffing had plaats om 1 uur in de middag. Er is ogenblikkelijk een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ramp. De mogelijkheid be staat dat er een defect was in een elektriciteitskabel, maar een gasont ploffing is evenmin uitgesloten. Tegen negen uur gisteravond deel de de directie van de mijn mee, dat de mogelijkheid van verdere over levenden uitgesloten moest worden geacht. De reddingsploegen hadden toen de plaats van het onheil bereikt en geconstateerd dat iedereen die zich niet in veiligheid had weten te stellen, overleden was. Gezegd werd, dat zij vrijwel ogen blikkelijk door neerstortend gesteen te en de verstikkende rookwolken ge dood moeten zijn. Door de vermin- Het bestuur van de Unesco (orga nisatie der V.N. voor onderwijs, wetenschap en cultuur) heeft giste ren met 19 tegen 6 stemmen bij vier onthoudingen besloten Portugal uit te sluiten van de 28ste internationale conferentie over openbaar onderwijs, die in juli in Genève wordt gehou den, en van het wereldcongres van ministers van Onderwijs over de uitroeiing van het analfabetisme, in september in Teheran. De reeds Nu men de geisoleerde gebie- heeft bereikt, blijkt het aantal slachtoffers van de wervelstorm, die vorige week dinsdag in oost- Pakistan heeft huisgehouden, nog aanzienlijk groter te zijn. Tenminste elfduizend perso nen zijn alleen al in het zo zwaar bezochte Braisal omgekomen en uit de sterk gestegen rivieren worden nog altijd stoffelijke res ten gehaald. Men vreest, dat het aantal slachtoffers in totaal meer dan 12.000 zal bedragen. De wervelstorm heeft acht districten getroffen. Miljoenen mensen zijn dakloos geworden en hebben alles verloren. Er heerst schaarste aan drinkwater, kleding en levensmiddelen in de getroffen gebieden. verzonden uitnodigingen worden in getrokken. Voorts zal een onderzoek worden ingesteld naar het onderwijs in de Portugese gebieden Mozambique en Angola. (Van onze Zwolse correspondent) Twaalfhonderd tegeltjes met de vermelding „Made in Germany" hebben in de Drentse gemeente Zuidwolde nogal wat opschudding verwekt. Ter ge legenheid van de bevrijding had een commissie aan de kinderen van de lagere scholen speciale tegeltjes laten uitreiken .waarop op de voorkant vermeld stond: 1945—1965, met het wapen van Nederland en van de ge meente Zuidwolde. Aan de achterkant stond „Made in Germany". Dat bracht bjj velen en vooral hoofden der scholen een bittere smaak in de Het is gebleken, dat de tegeltjes blanco aan een fabriek in Gouda uit Duitsland werden geleverd. De Goudse fabriek drukte er de gewenste tekst in. van hun mijnlamp en andere iden titeitstekenen. Gisternacht werden zij allen in een nabij gelegen zieken huis opgebaard. De jongste van de slachtoffers ia 24 jaar, de oudste 56. De meesten waren omstreeks 30 jaar oud. De na bestaanden z^jn thuis op de hoogte gesteld. Later op de avond werd de dodenlijst aan de hoofdingang van de mijn aangeplakt. Twee vrouwen die ogenblikkelijk nadat er alarm was geslagen naar de mijn renden en vreesden dat hun mannen waren omgekomen, weiger den vannacht naar huis te gaan, ook al was er geen enkele hoop meer. Ambulancewagens loeiden de hele middag en avond in het zwarte dorp, waar geen bloempje bloeien kan. Ver pleegsters brachten bloedplasma, po litie zette de bochtige wegen af. Rook en damp Een van de overlevenden, die met brandwonden in het ziekenhuis werd opgenomen zei gisteravond laat: „wij waren met vijf man. De bel ging en we moesten stoppen met het werk. Dat deden we en toen ineens hoorden we een enorme donderslag, maar geen weerlicht. We werden tegen de grond gesmakt en alles was rook en damp. We hadden geen Idee wat er gebeurd was, maar we begrepen dat het heel ernstig was". Hij behoorde tot de mannen die vlakbij de galerij waar de ontploffing plaatshad bezig waren en waar 30 arbeiders bedolven zijn .El ders in de mijn werkten op dat ogen blik nog 48 andere mijnwerkers. In 1905 zijn door een ontploffing in dezelfde mijn 12 personen omge komen. Zij zijn nóóit gevonden. De mijn was pas gemoderniseerd, maar leverde minder op dan andere mij nen in de buurt. Er werkten nog slechts 800 man. Advertenties voor bovenge noemde bijlage, welke dinsdag 25 mei zal verschijnen, kunnen nog tot uiterlijk vrijdag a.s., 21 dezer, worden opgegeven. Telefonische inlichtingen: 01710—25041 toestel 4. Advertentie afdeling LEIDSCH DAGBLAD N.V teuwó Door de Administrateur van de H.Y.S.M. is besloten de oude krijgslieden van 1813 tot 1815, die de feestelijke lustrumviering op 25 Junij te v Leiden willen bijwonen, kos- f teloos bij die gelegenheid naar en van Leiden te ver voeren. In de mode der dames toiletten heeft men een be langrijke hervorming te wachten. De voorname Pa- rijsche dames dragen geen lange ^jeep-robes meer. maar korte japonnen, zoodat het straatvuil niet meer wegge veegd wordt door die lange robes.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1