OGFDSCHOTEL? VLEES Vijf premieres van Ned. Dans Theater kunst HILDERIJ VAN BREENBERG fEER IN UTRECHT TERUG Op Nationale Boekenmarkt Nederlands Britse taptoe in RAI-gebouw Het Brabants Orkest verzorgt begeleiding m Chinees „vergiftigd"9 door Beetliovenmuziek LEÏDSCH DAGBLAD DINSDAG 18 MEI 1965 VIJFDE BLAD Door politie opgespoord Twee maanden lang heeft de maart door ex-minister Bot ipende tentoonstelling „Ne- iandse Italianiserende land- apsschilders" in het Utrecht Centraal Museum het zonder et vinden van Mozes" van itholomeus Breenberg (1598- 57) moeten doen. Het schilde- dat voor deze expositie was eend van het Hallwylska-mu- n in Stockholm, werd, naar i zich herinneren zal, 10 da na de opening gestolen, ds gistermorgen hangt 't ech- weer op zijn oude plaats. Tot lei zullen de museumbezoe- het nog kunnen bewonde I dank zij de Utrechtse re- rche die het zaterdagavond agvond 4 kunstwerk, geschilderd op •koperen plaat van 18 bij 25 f 35.000 verzekerd. Iwerd achterhaald, nadat ge Utrechtse koopman het Ideryenhandelaar voor 10 mille loop had aangeboden. Hij deed namens de vermoedelijke dief, 19-jarige Utrechtse jongeman, rerkoop ging niet door, de jonge- ari werd gearresteerd toen hjj het de onwillige koper verliet, Iddels is ook de koopman in ver- imi rde bewaring gesteld. ingezien het onderzoek nog niet [gesloten (de jongeman heeft de nal niet bekend, hij geeft alleen het schilderij in zyn bezit te heb- gehad terwijl hy wist dat het ge in was), kon de politie nog niet (delen, hoe het opsporingswerk verlopen. Hoofdinspecteur <Jh\p van de recherche wilde niet loslaten dan dat de politie F ;5UID-AFRIKA EN DE W.H.O. Afrikaanse landen hebben gis- de uitstoting van Zuid-Afrika Wereldgezondheidsorganisatie geeist wegens de door dit jevolgde politiek van apartheid, degatie van Ivoorkust diende desbetreffend amendement op ituten van de organisatie in een bijeenkomst in Genève -! de commissie voor administra- financiële en juridische zaken, stelyke landen, waaronder de Canada, Frankrijk en Italië, den daarentegen een Brits-Ne- nds amendement, waarin uit- ig of schorsing van een WHO- fhankelijk wordt gemaakt van eerder besluit van de V.N. Er is de amendementen ge- Sowjet-Unie, Joego-Slavië, Po- Hongarije en Albanië behoor- tot de communistische landen, ltstoting van Zuid-Afrika Indonesië was een der Azia- staten, die dezelfde mening ■Toegedaan. lil algemene vergadering van de J® besloot vorig jaar Zuid-Afrika stemrecht te ontnemen, maar poging om het land uit de or- itie te stoten mislukte. De irikaanse delegatie verliet toen 'rgadering. Sedert het begin van iige zitting van de algemene ring, op 4 mei, zyn de zetels Zuidafrikaanse delegatie leeg tip uit de burgerij" heeft gekregen en het schilderij zaterdagavond in de woning van een derde betrokkene (wiens rol in deze zaak nog niet vast staat» in beslag heeft genomen. Zy vermoedt dat de jongeman, die in te genstelling tot de koopman nog een onbekende voor de politie was, naar het buitenland wilde uitwyken om aan de militaire dienstplicht te ont komen en voor deze escapade geld nodig had. Na de diefstal was at bezoekers gevraagd, zich by de po litie te melden voor het verstrekken van inlichtingen. Deze oproep resul teerde in talloze tips. Het schynt ech ter geen museumbezoeker zyn die de recherche op het spoor heeft gebracht. Twee recher cheurs zyn sinds half maart onafge broken bezig geweest met het natrek ken van de tips, het leggen van con tacten met politie in het buitenland en het posten in Utrechts duistere buurten. Toen de jongeman het schildery zaterdagavond wilde verko- jRem bra mits Titus in Washington Het portret van Rembrandt van zijn zoon Titus, dat onlangs op een veiling in Londen voor 2.234.000 dollar aan een kunst verzamelaar uit Californië is ver kocht. is gisteravond in het Na tionale Kunstmuseum van Washington aangekomen en in de kluis van het museum opge borgen. Het kunstwerk, dat op 19 maart door Norton Simon bij Christie in Londen is gekocht, werd met een speciale bewaking eerste klas overgevlogen. In Washington werd het door een pantserwagen afgehaald. Het werd met een politie- escorte naar het museum in de binnenstad van Washington ge bracht. Het werk zal enkele weken in Washington ten toon worden gesteld voor het naar een mu- oieiuwtxe seum in San Francisco wordt ge- j jaarlijks* terugkerend Festival bracht. hedendaagse muziek in Zagreb. pen had de politie de omgeving afge zet, zodat ze hem kon arresteren, zo dra hy de woning van de aspirant- koper had verlaten. De maatschappy die het schildery heeft verzekerd, loofde in maart een beloning van f 1000 uit voor de tip gever die aanwyzingen kon verstrek ken die zouden leiden tot het terug vinden van het schildery. Wie voor deze beloning in aanmerking komt, kon de heer Trip niet zeggen: „Dat moet de verzekeringsmaatschappy uitmaken". Sopraan Nina Kosjetz overleden De sopraan Nina Kosjetz, eens de primadonna van de Kop. Opera van Moskou, is zaterdag in de ouderdom van 73 jaar in Hollywood overleden, zy heeft indertijd tournees gemaakt met Serge Koussevitsky en Sergei Rachmaninow. In 1941 opende zy in Hollywood een zangschool, waar zij vele bekende filmsterren onder haar leerlingen telde. Boekenweek-feest in Den Haag De 's-Gravenhaagsche boekhande laarsvereniging heeft ter gelegenheid van de Boekenweek gisteravond in de Kurzaal een feest aangeboden, nadat de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. J. Klaase sz, de openingsplechtigheid had verricht. De Haagse boekhandelaren hebben tevens voor de week van het boek" een enquête georganiseerd waarby de lezers wordt gevraagd welk boek hen in het geheel niet heeft geboeid. Mr. Klaasesz deed ter inleiding van het boekenweek-feest de boek handelaren de suggesties, ook een mapje met kritieken ter inzage te leggen in de winkels, het aantal boe ken in de winkels aanzieniyk te ver minderen en by de winkels een hoek je in te richten waar men even rus tig in een stoel een boek kan iniky- ken. Op het feest droeg Paul van Gor- cum „Monoloog van de tabak" van Anton Tsjechow voor. Eugenie Lou don bracht een harpsolo van Carl Ph. E. Bach. John Lanting speelde „De aap" van Franz Kafka. Het cabaret PePyn voerde onder leiding van Paul van Vliet het pro gramma „Oh, pardon" in boekvorm op. De boekenweek feestavond werd bygewoond o.m. door de deken van het corps diplomatigue, de ambassa deur van België in ons land de heer F. X. v. d. Straaten Waillet. Spectaculaire demonstraties (Van onze correspondent) Voor het eerst in de geschiedenis zal in ons land een taptoe bin nenshuis worden gehouden. Donderdagavond zal in aanwezigheid van Koningin Juliana en Prins Bernhard een gala-opening zijn van de Anglo-Nederlandse taptoe in de Europa-hal van het RA1- gebouw in Amsterdamwelke voorstelling op vrijdagavond, zater dagmiddag en zaterdagavond wordt herhaald. De taptoe in de RAI heeft plaats ter opluistering van de Natio nale Boekenmarkt, maar is tevens een van de hoogtepunten van de Britse week in de hoofdstad. In de grote ruimte tussen de 4.000 zitplaatsen tellende tribunes, treden 300 Nederlanders en 500 Engelsen en Schotten op. Spannende strijd Het evenement wykt af van het re cept dat doorgaans in ons land by een taptoe wordt toegepast. In Enge land spreekt men dan ook niet van een taptoe maar van „Royal tourna ment". Er is niet alleen muziek van 4 Britse en 4 Nederlandse militaire bands, maar ook een keur van spec taculaire demonstraties. Zo zullen 100 Schotten van de Lowland Divi sion, die 20 jaar geleden Walcheren bevrijdde, dansen op de tonen van de beroemde doeldelzakken. Het Queen's Colour Squadron van de RAF voert meer dan 100 exercitiebewegingen uit, zonder dat er één bevel wordt gege- Vier ploegen van de Koninklijke Mariniers van het 41ste commando zullen elkaar ontmoeten in een harde en spannende strijd, waarby iedere ploeg met eigen handkracht een zwa re mortiere over enorme hindernissen moet zien te krijgen. Jonge matrozen van 15 en 16 jaar geven gymnastiek- demonstraties en dansen de aloude dans van de Royal Navy „The horn pipe". Agenten van „The London Metropolitan Police" tonen tenslotte hun behendigheid op motorfietsen in een ingewikkelde show. De deelnemende Britse militaire orkesten zyn de „Royal Marines band of Plymouth command", „The massed bands of the parachute regiment", Number 3 reginal band of the Royal Air Force" en de Military Band pipes and drums of the Royal Highlands fusiliers. Van Nederlandse zyde wer ken mee de Mariniers kapel, de Jo- han Willem Friso kapel, de kapel van de Kon. Luchtmacht en de Amster damse Politiekapel. De leiding van de taptoe berust by de Britse luitenant-kolonel J. R. G. Stanton en de Nederlandse majoor H. F. W. van Diepenbeek. Krachtige groei bij Nationale-Nederlanden Het jaarverslag van Nationale-Ne- derlanden NV maakt wederom mel ding van een krachtige groei in alle geledingen. Het premie-inkomen van het gehele concern steeg met ruim 12% tot f 740 miljoen (v.J. 660 min). De behaalde resultaten bleven in to taal slechts weinig achter by die over 1963, ondanks toegenomen kosten en stijgende schadecyfers in verschil lende bedryfstakken. De produktie aan nieuwe verzeke ringen in de levensector beliep in binnen- en buitenland tezamen f 2,75 miljard (v.j. 2.2 miljard). Het totaal verzekerde bedrag steeg van 14 mil jard tot 15,6 miljard. Aan verzeke ringnemers kwam over 1964 f 18,6 min ten goede, een styging met ruim 6 min. De resultaten van het bedrijf bui ten Nederland waren over het alge meen gunstig. De zaken in het Ca- raibisch gebied, Zuid-Afrika en Australië toonden een voorspoedige ontwikkeling, evenals de Canadese ievenzaken. De beleggingen namen met rond 350 miljoen toe en overschreden daar mede in 1964 in ruime mate de f 4 miljard De totale geconsolideerde bruto winst bedroeg f 48.445.000, waarvan voor belastingen 9,5 miljoen wordt gereserveerd, ruim 30 min in bedrijf wordt gehouden waardoor voor divi dend 8.8 min (13% als vorig jaar) be schikbaar blyft. Naast het geplaatste aandelenkapitaal ad ruim f 67 min bedragen de zichbare extra reserves thans meer dan f 300 min. Advertentie Utrechts burgemeester speelt Franck in Groningen Utrechts burgemeester Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, zal met het Noor delijk Filharmonisch Orkest in Gro ningen als solist optreden in de „Variations symphoniques" van César Franok, het pianowerk, waar hij reeds vele malen succes heeft Danzi-kwartet naar Biennale in Zagreb Het Danzi-kwintet is gisteren naar Zagreb vertrokken om in het kader de Biennale werken van Pyper. Schat en Van Baaren uit te voeren. Ook staat een werk van de Joego slavische componist Milo Cipra op het programma. De Biennale IN HOLLAND FESTIVAL: ernandez blijft ereldkampioen Venezolaanse bokser Carlos [f indez heeft zyn wereldtitel i ïelter met succes verdedigd. Hy fierde in de vyfde ronde door technische k.o. over de Colum- Mario Rossito. ports plinters Met ingang van hot nieuwe a zal er ook In het ijshockey toernooi om de Europese beker bi gehouden. Reeds twaalf bon- bebben him deelneming toege- waaronder Nederland. De voor zondag 23 mei vast te wedstryd Go AheadNAC .(halve finales van het toernooi ie KNVB-beker zal niet in Ny- n worden gespeeld, zoals aan- eiyk was vastgesteld, maar op terrein van DOS in Utrecht. De begint 's middags om twee De Nederlandse damesploeg in de voorronden van het toer- om het wereldkampioenschap s&ndbal in een thuis- en uitwed- tegen Rusland. De wedstry- tooeten vóór 31 juli worden ge- In het komende Holland Festival zal het Ned. Dans Theater niet minder dan vijf premières uitbrengen, verdeeld over twee program ma s. Alle voorstellingen zullen worden begeleid door het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans. Het eerste programma, waarvan op de eerste dag van het Festival. 15 juni, in de Stads schouwburg van Tilburg de première zal worden gegeven, wordt geopend met een nieuw ballet van Job Sanders, getiteld: „Entrata" op muzikale basis van de Fanfares 1956 voor koperblazersf waar onder 8 trompettenen slagwerk van Otto Ketting, met decors en in kostuums van John Law. Deze choreografie, die als specifiek openingsballet is ontworpen, wordt uitgevoerd door Marian Sar- stadt. Alexandra Radius. Anne Hyde. Job Sanders. Gérard Le- maitre en Han Ebbelaar. Het tweede ballet is een drama tische choreografie van Benjamin Harkarvy, waarvan de titel waar- schijniyk zal luiden „De Onafschei- delijken" een dramatisch Trio, ge zet op de Expressions for Violin and Orchestra van de Poolse componist Tadeusz Baird 'die hiermee In Ne derland wordt geïntroduceerd met cecors en kostuums van Roger Chail- loux. Het wordt ingestudeerd in twee bezettingen: Tiny van Pel. Ge rard Lemaitre, Job Sanders en Willy de la Bije .Jaap Flier, Job Sanders. De reeds belangrijke Strawinsky - reeks op het repertoire van het Dans Theater wordt uitgebreid met „Or pheus" in een nieuwe, geheel eigen zetting van Jaap Flier waarin het decor van Aat Verhoog (dat het po dium in twee niveaus verdeelt) een belangrijke dramatische rol mee speelt. De bezetting omvat Charles Czarny in de titelrol, Anne Hyde als Eurydice, Willi de la Bye als de j doodsengel en een groep van 12 a 14 dansers en danseressen o.a. als furiën. muzikale grondslag vond Tetley in drie composities van Strawinskyde Symfonie voor blaasinstrumenten, de Etudes voor Strijkorkest en Pour les Cinq Doigts. Danstechnisch zal Tet ley zich hierin sterker baseren op de academische („klassieke") techniek dan in zyn andere balletten. De de cors en kostuums worden vervaar digd naar ontwerp van Willa Kim. Het tweede programma dat op 3 juli in Rotterdam en op 5 juli in Amsterdam wordt uitgevoerd om vat verder: de „Danses Concert an tes" van Job Sanders op de muziek van Strawinsky, het bovengenoemde trio van Harkarvy en Tetley's cho reografie by de Soldatenmis van Martinu. Tenslotte presenteert het Ned. Dans Theater op 8 juli in de Utrecht se Stadsschouwburg een Strawins- ky-programma, opgebouwd uit de Danses Concertantes, „The game of Noah" en ..Orpheus" (alle drie als boven omschreven) en de „Sympho ny in Three Movements" waarop Hans van Manen zyn gelyknamige choreografie ontwierp. U kunt kopen in Europa's grootste boekhandel 30.000 boeken onder één dak elf speciale stands óver inte- res§ante onderwerpen immense pocket-supermarkt ontmoet uw favoriete auteurs 'n drukkerij in vol bedrijf dagelijks lezingen, filmvoor stellingen e.a. evenementen 20.21 en22meiAnglo-Nod.tapto» Inlichtingen tel. 730641 U-23MEI School bewegingstheater in Amsterdam Woensdag 1 september zal in Am sterdam aanvangen „De school voor bewegingstheater", een driejarigs opleiding tot mime-acteur, die beoogt om vanuit de mime ook door te dringen in het gebied van toneel, dans en beeldende kunsten. Docenten zyn: Nora Kretz en Fr lts Vogels (mime). Koert Stuyf (mo derne dans), Jan Velzeboer (toneel) en Arnold Hamelberg (beeldende kunsten). De leiding heeft Frits Vogels. Eveneens omvangrijk van opzet wordt het dramatische ballet dat de Amerikaanse choreograaf Glen Tetley maakt op muzikale basis van de Soldatenmis uit 1939 van de Tsjechische componist Bohuslav Mar tinu (welke compositie in het ont- staansjaar, toen Martinu in Frank rijk vertoefde, voor de Franse sol daten te velde is uitgevoerd). Glen Tetley is kortelings uit de Haagse correspondent) Ver. staten naar Den Haag gekomen heeft een begin gemaakt met de n deze FestivaJbijdrage waarvoor de decors en de kostuums Financiële steun aan aannemers bij stakingen Geen universele liefde Humanisme strekt tot bederf -Jc In het Doria-museum in Rome is gelijk gemeld zon dag een door de 15e eeuwse Vlaamse schilder Jan van Scorel geschilderd vrouwenportret van Agatha van Schoonhoven ont vreemd. De dief liet een imitatie achter. Hierboven het schilderij van Jan van Scorel. dat buiten gewoon mooi en waardevol is. Het is in 1959 tentoongesteld geweest in Utrecht. De directie van het Centraal Museum heeft het toen uit Rome laten komen. Een communistisch-Chinese bacterioloog heeft bekend, dat hij vergiftigd is niet door een bacteriologisch strijdmiddel. De N.A.P.B. („Ned. aannemersbond le" ~*n met de maar door Beethoven, en pt troonsbond")wü de Amster- ullfferkillg van dMe Festivalbydrage Dit acute geval van Beetho- I damse aannemers die door stakingen j waa",(H>r de decors en de kostuums venvergiftiginq werd kort qele- en langzaamaanactiea werden getrof. dcn ecn beet'e b^chaamd ont- fen, ook fmanciele steun gaan geven. ;ru""uan,e van ïiiar- In het najaar zal het hoofdbestuur1 ,nu omvat: groot orkest, mannen- huid door Ma Jen-s eng die de N.A.P.B. de ledenvergadering koor en •obst «bariton). Aan de verbonden is aan het bac- concrete voorstellen doen. Dit heeft Festivalu.tvoeringen zullen resp. het teriologisch instituut van de de voorzitter. L. j. Pas merge- Tt I ^adem.e van weten- Mannenkoor „Die Ilaghe Sanghers" I schappen, in een ingezonden medewerking verlenen. Solist is Leo Stuk in het blad Koeang Ming Jih-pau in Peking onder de titel Dit eerste programma wordt na de Tilburgse première resp. uitge voerd in de Kon. Schouwburg Den Haag (22 juni), de nieuwe Stads schouwburg in Eindhoven (25 juni) en de Amsterdamse Stadsschouw burg (27 juni). Het vyfde nieuwe ballet gaat 29 juni in première in de Kon. Schouw burg. in het tweede programma. Ook deze choreografie is van Glen Tetley het is eveneens een ballet met deeld tydens de ledenvergadering, die vandaag in het Kurhaus in Scheve- ningen is gehouden. Sprekende over de langzaam-aan- acties zei de heer Te Pas: „Alleen met een sterk front aan werkgevers kant kan deze georganiseerde ter reur worden bestreden. Wat in Am sterdam gebeurt, noemt de voorzit ter een symptoon van een ernstig tekort aan de meest minimale disci pline en plichtsbetrachting. „Een 42*4 urige werkweek afgedwongen in Am sterdam, zou loonpolitiek een prece dent voor het gehele lard kunnen scheppen." Hy bleek een voorstander van een wetteiyke regeling van het stakingsrecht. Hoe ik werd vergiftigd door Westerse bougeois-muziek? Ma schreef daarin: „Doordat ik teveel geluisterd had naar Westerse klassieke bourgeois- muziek begon ik de problemen gelei- delyk te zien door een beslagen briL Na vele malen te hebben genoten van de Negende Symfonie van Beet hoven begon ik vreemde illusies te dramatisch gegeven. De titel j koesteren over het denkbeeld nisme van de bourgeoisie, dat in hel koor van de symfonie wordt bejubeld Ik stelde mezelf de vraag: Als de wereld werkeiyk vol is van liefde onder de volken, zal de wereld zich dan niet voor altyd bevrijden van de oorlog en zal er geen eeuwig durende vrede komen?" Ma, die in zyn geestdrift voor Westerse muziek 40 aria's en liederen uit opera's had geleerd, verklaarde dat hij vooral was getroffen door liefdesliederen. „Het bourgeois-denkbeeld in deze liederen, dat liefde het allerhoogste is, heeft my enige tyd besmet", be kende hy, maar hy liet hierop vol gen, dat hy later had ontdekt „dat het humanisme en individualisme van de bourgeoisie, die in deze lie deren worden geprezen, strekken tot bederf en vergiftiging van de geesten der luisteraars". Het geval Ma staat niet op zich zelf. Uit Chinese kranten kan wor den opgemaakt, dat vele personen, die vroeger van Westerse muziek hielden, thans hun „dwaling" erken nen onder de indruk van een com munistische campagne om revolutio naire liederen en Chinese volksmu- luidt „The game of Noah" en de l een „universele liefde" van t huma- I ziek ingang te doen vinden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15