Zo is het huwelijk Maar ze vechten graag Bruid zonder sluier IN FRANKRIJKj j IN AMERIKA Nieuw zuivelp WAT IS BUISMAN Zaterdag 15 mei 1965 Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld Een polo-shirt van crylor voor jeugdige Jcynologen. Zwart met witte strepen in de taille bredere rode banen. Nu de dagen langer en hel derder worden komen aller- wege de kleuters weer buiten spelen. Ons dorp, bekend staand als kleuterparadijs, waar de bevolkingsaanwas ge- dijdt als nergens ter wereld, biedt ideale speelplaatsen voor het grut: betegelde trottoirs, waarop ze met steps en rol schaatsen uit de weg kunnen, of verboden plantsoentjes met lage hekjes. De bordjes kunnen de kleinen nog niet lezen en prikkeldraad werkt op hun ver beelding: voorbij prikkeldraad is de wereld pas opwindend. Er zijn altijd huizen-In-aan bouw, waar ze kunnen kliederen met zand, water en cementafval. Er zijn weilanden waar ze koeien, paarden en schapen kunnen be wonderen: boerderijen waar de kippen en varkens in het wild rondlopen. Een poging van de bur gerij om een echte speeltuin op te richten mislukte. Een poging om een speelweide te reserveren mis- tij lukte. Maar de hummels trekken rich van dit volwassen touwtrek ken niets aan: ze spelen toch. En "*i»i Allemaal hebben ze messen, pi stolen en munitiegordels. Indianen tenten en tomahawks, zwaarden en plastic, ridderhelmen en schil leden en maskers. Ze zijn beurtelings .roofridder, cowboy, sheriff, Ivan- hoe of Swiebertje. En ze vechten. Ze vechten met hun ganse wa penarsenaal, met al hun karton nen messen, zwaarden, pistolen en byien, met handen en voeten, met tanden en knieën. Zodra de zon schijnt, of de regen even ophoudt, wordt de stilte van Moederlijke "j het dorp verscheurd door pang, pang, pang en pief, poef, door: jij bent dood, en: ik hak jouw kop af. De leeftijd van dat strijdlusti ge grut varieert van 2 tot 6 jaar! Hoe komen ze er by? Met de veelgesmade televisie heeft het niets te maken want toen ik een kind was, was ik ook cowboy en roofridder en Redcoat en Pietje Bell. En ik bezat een klappertjes pistool en een rubber tomahawk en een speeltafeltje dat op zijn kop gezet tot wigwam verbouwd kon worden. Soms ook was het een kaperschip en werd het handdoek rekje bevorderd tot enterhaak. Vechten zit ons mensen kennelijk in het bloed. En we kunnen van kinds af aan niet verdragen dat dat bloed braafjes in de anderen blijft stromen; we willen het zien vloeien! Doch nu bezorgt die bloeddorstig heid, onder mijn raam ten toon gespreid, mij soms een koude ril ling. Want nu mijn eigen kinde ren de leeftijd te boven zijn om zich Ivanhoe of Billy the Kid te wanen, maar het krijgsgeschreeuw binnenkamers alle poëtische fan tasie heeft verloren (vechten doen ze toch wel, zij het nu zonder voor wendsels), vraag ik mij af wat be ter was: de fantasia's of deze kille reële vijandigheid. De kleuters op straat en in de plantsoenen bekleden hun inge boren vechtlust met romanti sche bedenksels, je kunt het nog altijd spel noemende groten doen het anders: zonder plastic of houten wapens, maar met een tong in zoutzuur gedoopt, met een verbeelding in zwavel dampen verhit, met een woor denschat ontleend aan Jan Cre- mer. Er steekt geen sprankje ro mantiek in Henks verwijten, geen piezeltje heroïek in Adri1- aans antwoorden, geen korreltje poëzie in Marians verdediging. Het gaat hard tegen hard zolang ze ruzie hebben, en elke wapen stilstand is geladen met een ver borgen dreiging, een op de loer liggende agressiviteit, een diep ge worteld onbehagen aan de mens. Het vreemde is dat deze zelfde kinderen, die elkaar het leven zo zuur kunnen maken, die geen fout- tje van broer of zus door de vingers wensen te zien, dat diezelfde kin deren hevige voorstanders zijn van de wereldvrede, zich principiële te genstanders verklaren van elke vorm van oorlogvoering, rassendis criminatie uit den boze achten, ko lonialisme ouderwets vinden, en heldenverering minachten. Het zijn uitgesproke pacifisten. Ze talen niet naar een uniform, naar de hel dendood op het slagveld, naar rid derkruisen en wapperende vanen. Het klassieke ridderideaal, het hel- denvertoon en patriottische toe spraken vinden ze onzin. Ze zijn nuchter materialistisch en vrede lievend. Maar ze vechten graag. Ze meten hun krachten en scheldwoorden, ze willen de baas spelen over ande ren van hun eigen generatie en liefst ook over de ouderen en in elk geval over de jongsten. Ze wil len. althans in eigen ogen, nog al tijd een „held" schijnen. Vooral daaraan kun je zien hoe jong ze nog zijn, hoe kinderlijk ze denken, hoe primitief ze reageren. Maar verontrustend blijft het. Er is zo weinig voor nodig om de in dividuele strijdlust tot collectieve bloeddorst om te vormen THEA BECKMAN. Een ontwerp uit de zomer collectie van het Italiaanse huis »Sorelle Fontana". Tonijn met sourcream 1 blikje tonijn, 1 potje of flesje sourcream, peper, zout, uitje, peterselie. Laat de tonijn uitlekken, snijd ze in stukjes en vermeng ze met een saus, gemaakt van de sourcream, peper, zout en een rauw geraspt uitje. Garneer deze tonijnsalade met veel fijngehakte, verse peter selie. Wie over huwelijksgebruiken in Frankrijk spreekt, dient eerst onderscheid te maken tussen stad en land. dan tussen de verschil lende generaties en tenslotte nog eens tussen diverse klassen en sociale milieus. Het ligt voor de hand dat de oude tradities op het land of in de pro vincie over het algemeen wat straf fer worden gerespecteerd dan in de grote steden en in Parijs in het bijzonder. En het is eveneens een feit, dat in de liberalere, moderne re kringen waar de banden met de kerk zijn verbroken of aanzienlijk losser zijn, het ceremonieel een steeds kleinere plaats inneemt. De zuiver-Franse inslag is hier ook het verst te zoeken. Een huwelijk is dan vooral een aangelegenheid tus sen twee mensen geworden waar bij de wederzijdse families maar een secondaire rol spelen. In de meer behoudende kringen houdt de familie, in het bijzonder het ge zinshoofd, de regie nog altijd in handen. Diezelfde familie die in vroeger eeuwen zelfs de keuze van de huwelijkspartner men hoeft er Molière maar op na te slaan naar eigen inzicht en overwegin gen bepaalde. Toch blijft voor vele Fransen die in het verdere leven weinig aandacht aan de kerk meer be steden de kerkelijke inzegening van een huwelijk een dwingend gebod. Die plechtigheid vindt dan meestal twee cL drie dagen na de civiele huwelijksvoltrek king plaats, meestal rond het middaguur. Volgens goed Frans gebruik is de bruidegom, net als de vaders en de getuigen, gekleed in frak en met een hoge hoed. Niettemin wint de Engelse traditie van een jaquet in Frankrijk ook veld, zeer ten spijt van de Due de Levis Mirepox en de Com te Felix de Vogue aan wiens standaardwerk „La Politesse" deze gegevens zijn ontleend. Als getuige kunnen tegenwoordig ook vrouwen optreden, ofschoon het gekleed staat voor die functie het hoofd van de familie of dynastie in te schakelen. Een aanzienlijk persoon uit adellijke, industriële, of gouver nementele kring met wie natuurlijk zekere persoonlijke betrekkingen moeten bestaan, wordt eveneens gewaardeerd. Van zo'n ceremonie in de „betere kringen" wordt dan een foto gepubliceerd in „Le Figa ro" onder het mondaine nieuws, waarbij ook de namen der getui gen met hun titels en anteceden ten uitvoerig worden opgesomd. Na het bruiloftsmaal, 's middags of 's avonds, trekt het Jonge paar zich terug en zetten de genodigden het feest nog wel eens voort in de vorm van een bal. Een Parijs volksgebruik is, dat het gehele ge zelschap zich met een bus naar het Bols de Boulogne, Meudon, Joinville of een andere voorstad be geeft om in een uitspanning, bij voorkeur 's zaterdags, de bruilofts bloemetjes nog wat langduriger buiten te zetten. Dat uitstapje fun geert dan tevens als huwelijksreis. Een zijden bruidstoilet van Ferry Of[erman. Hoewel men officieel weinig op heeft met formele plechtig heden worden toch vele huwelijken in Amerika met veel uiterlijk vertoon gesloten. Men heeft meestal een receptie en een diner- dansant na afloop van de plechtigheid. Bruidsmeisjes, bruidsjonkers en een „best man" ontbreken zelden. Anders dan in Nederland laaft men op de receptie zijn gasten meestal met allerlei hapjes, vaak ook met thee en in elk geval met punch en champagne. Een en ander hangt natuurlijk ook af van het tijdstip van het huwelijk. Aan de oostkust is het bij formele plechtigheden gewoon te dit op twaalf uur te bepalen. Maar ook trouwt men vaak in da middag, terwijl in het mldden-wee- ten en aan de westkust heel vaak 's avonds wordt getrouwd. Nog een andere afwijking van het Nederlandse gebruik: bij het diner zit het bruidspaar temidden van het bruidspersoneel en goede vrienden, terwijl de ouders met na bije familieleden aan een andere tafel zitten. Ook bij kleine brui loften met maar heel weinig gas ten vermijdt men halstarrig het bruidspaar naast de wederzijdse ouders te zetten. Eet men aan één tafel, dan wordt de zaak zo inge deeld dat de ouderen aan de uit einden bij elkaar zitten en het jong getrouwde paar met hun vrienden in het midden. Bij de verloving is het ge woonte dat het meisje een ring met een steen van haar toekom stige echtgenoot krijgt. Ook een armband wordt vaak gegeven. Bij het huwelijk krijgt zij in elk geval een trouwring, die zij ook geacht wordt dagelijks te dra gen. Voor mannen daarentegen is het in Amerika niet gebruike lijk een trouwring te dragen. Een huwelijksreis is zeer popu lair, maar steeds minder mensen hebben er geld en tijd voor. Dat komt ook omdat de Amerikaan Jong trouwt, meestal als hij nog begin twintig is en het meisje nog iets Jonger. Als men er gelegenheid en geld voor heeft gaat men graag per vliegtuig naar een van de ge liefkoosde vakantie-oorden van de Verenigde Staten i Florida of Ca lif omië. Advertentie (W)ETENS WAARD Hebt u gebruikt gemaakt van een nieuw zui velprodukt: sourcream of zure room? In Duits land, Zwitserland en andere landen heeft het z'n weg al lang gevonden, maar wij kennen de toepassingsmogelijkheden meestal nog niet zo goed. Denk vooral niet, dat het zuurgeworden room is. integendeel, de room, met een vetgehal te van 20%, wordt in de fabriek opzettelijk aan- gezuurd, waardoor een heerlijk fris en licht ver teerbaar produkt wordt verkregen. Kaassalade met sourcream 100 gr. jong belegen kaas. 1 grote appel, klein uitje, augurken en zilveruitje, 1 grote aardappel, 100 gr. vleesresten, potje sourcream, peterselie, paprikapoeder, peper, citroensap. Snijd de kaas, appel, ui. augurk en vleesresten in kleine blokjes. Kook de aardappel bijna gaar en snijd deze na afkoeling ook in blokjes. Hoe komt het, dat BUISMAN mijn koffie echt pittiger, lekkerder tnaakt Vermeng alle Ingrediënten met de sourcream, de kruiden en het citroensap. Serveer de sla op een schotel met slablaadjes en garneer het geheel met peterselie. Wie heeft niet, toen ze zes tien was of twintig, of toen ze zich verloofde, gedroomd van het gesluierde bruidje dat ze eens zou zijn. Misschien zullen haar dromen op een goede dag waar worden, maar misschien ook niet daar zijn het ten slotte dromen voor. En tegenover dromen staan de feiten de ontelbare bruidjes die, om welke praktische reden dan ook. zonder sluier trouwen en zonder bruidsboeket, zonder bruids meisjes en bloem ens troo 1stertj es, zonder pages en groot gevolg, met een bruidegom die zijn beste stads- colbert, inplaats van dat lelijkste aller herenkostuums, Jacquet, draagt. Ook het ongesluierde bruid- Je heeft alle kans er mooi en ele gant uit te zien en, behalve stra lend, nog modieus bovendien. De keus van haar bruidstoilet hangt net zozeer af van haar smaak en financiën als de keus van een lang bruidsgewaad, doch praktische overwegingen doen een extra duit in het zakje: het toilet dat ze voor de grote dog kiest zal een tollet zijn dat ze nog veie ma len daarna zal dragen en het staat dus geheel en al in dienst van het leven dat ze als jonge mevrouw zal ltiden. Is de kans groot dat de barome ter op mooi weer staat wanneer de trouwdag daar is, den kan ze als bruidstollet een japonnetje kie zen. een dunne wollen of zijden japon van voorjaarsachtige of zo merse allure, maar simpel en vo al niet te gekleed. Een keurige, flatteuze tailleur aanvuld met witte of lichte acces soires, ls een prima keus en be ter voorbereid op alle weersomstan digheden dan een japon zonder meer. Ook het ensemble ren man tel en japon kan dienen, wanneer de mantel, van dunne wol. linnen of zijde, het gulden midden houdt tussen een al te daags model en een uitgesproken cocktaildracht. He ongesluierde bruidje kan el ke kleur kiezen die haar flatteert, tot zo donker als zwart toe. Wit echter is ook voor haar. en zeker in deze tijd van het Jaar, een ver leidelijke keus, of het nu wit van top tot teen is of wit gecombineerd met een andere zachte kleur in de stof van haar toilet, ofwel wit uit sluitend voor de accessoires. Een hoed tussen vandaag en oktober een strooien hoed, zelfs bij een wollen tenue vol tooit het geheel. Het kan een toque zijn mogelijk van zijde) ofwel een grote breton die meer gekleed en dit seizoen toevallig bijzender in de mode is; deze is altijd flatteus, (zij het minder geschikt voor de heel kleine vrouwen vrijwel altijd jeugdi ger en feestelijker dan enig an der model, hetgeen zowel het heel jonge bruidje als de niet meer zo jonge bruid zal aanlok ken. Handschoenen zijn van mooi, dun leer en kort of langer al naar gelang het tollet dat de complete ren. Sieraden draagt het bruidje niet of weinig oorknoppen, een ring kunnen er mee door, maar alles wat meer ostentatief of fan tasie ls af te raden. Een bruids boeket, zelfs een kleine Bieder» meierruiker, hoort niet by het bruidJe-in-civiel, maar een (liefst witte of bleke) corsage (lelietjes van dalen, camelia, roos) kan ge makkelijk een romantisch tintje ge ven aan pakje of hoofddeksel. Zo'n corsage kan echt zijn, alhoewel na maak hier helemaal niet uit d« toon valt; een mooie zijden of or gan dl corsage staat goedkoop noch smakeloos en kan de luxe zijn van een bruidstoilet dat om louter praktische redenen werd ge kozen. 1.7, Uit de katoenshow '65 deze twee kanten model len, ontworpen door Arnould Diepeveen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11