Nijdige Gerben Karstens verliest trui aan Belg Kerckhove rii I» MP* li A Ogata imponeert „Karseboom DUINDIGT Krantenbezorger t 'J"U Nico Lute twaalfde Kees Pellenaars: dertig seconden ga je toch niet verdedigen m hm m 'm. 7:. Aanvallen De Ronde in cijfers Kurt Vyth regelt zijn zaken vanuit de Ronde Strijd om wereldtitel driebanden in Hilversum LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 14 MEI 1965 ZEVENDE BLAD *"3l - 'r VANDAAG redeskoers De Tsjech Dolezal heeft gisteren je vijfde etappe van de Vredeskoers „p zjjn naam gebracht. Hij zegevier- e m de spurt over een groep van rie man. De Rus Petrow, die leider bleef in iet algemeen klassement en de Roe meen Dumitrescu, die ook deel uit maakten van de kopgroep, reden een verkeerde weg in, en liepen kort Toor de eindstreep een achterstand tan 38 seconden op. Achter dit vijf- lal volgde het in vele groepjes uit eengereden peloton, dat door het heuvelachtig parcours tussen Dres den en Praag vele minuten achterop raakte. Van de Nederlanders reed Nico Lute het best. Hij eindigde als twaalfde. De uitslag luidt: (vijfde etappe van Dresden naar Praag 17 tan) 1. Dolezal (Tsj. SI.) 4.11.20, Lebedew (Rusl), 3. Kudra (Polen) beiden z.t., 4. Petrow (Rusland) 111.58, 5. Dumitrescu( (Roem) z.t., 12. Nico Lute (Ned) 4.13.23, 27. Piet Denen (Ned) 4.15.52, 30. Jan Fran sen (Ned) z.t., 35. Henny Schouten (Ned) 4.16.04, 58. Hans den Hartog iNed.), 67. André van Middelkoop (Ned) beiden z.t. Het algemeen klassement luidt als rolgt: 1. Petrow (Rusl) 14.37.34, 2. ebedew (Rusl) 14.39.45, 3. Swerts België) 14.42.08, 4. Van Springel iBelgië) 14.42.38, 5. Dolezal (Tsj. SI) 143.26, 33. Jan Fransen 14.48.48, 35. schouten z.t., 44. Middelkoop 154.14, 53. Lute 15.03.10, 58 Deenen S04.32, 62. Den Hartog 15.08.53. Honkbalcompetitie Voor SVL staan in het komende eekeinde de volgende wedstrijden het programma: SVLTHB (za- dag 16 uur)SVL 2Cromvliet 1 mdag 12.30 uur)RVC jun.SVL L (zondag 14 uur)BRLcompe te: SVL—CTC (zondag 14.30 uur). KORFBAL Adspirantentoernooi Op de terreinen aan de Montgo- srystraat vindt morgenmiddag het larlijkse adspirantentoernooi van e LKB plaats. Hieraan nemen alle eidse clubs deel. Het toernooi be- int om 2 uur. Ik had geen ploeg (Van onze speciale verslaggever) Terwijl <le nieuwe leider in de Ronde van Nederland zich, steunend op een raampost van de ploegleiderswagen, van Doetinchein naar het lief lijke dorpje Zeddam liet slepen, praatte Kees Pellenaars niet een nijdige, jonge coureur. Met de renner, die het felgekleurde kledingstuk aan de Belg Norhert Kerckhove had moeten afstaan: Gerben Karstens. Eén dag glorie had Gerben Karstens tot een opstandige sportman gemaakt. Toen Kerckhove in Doetinchem op het ere-schavot kwam, goot Karstens zijn ontevredenheid in één korte zin „de trui verdedigen? Ik had een waarde loze ploeg achter me". W (Advertentie) RENBAAN _i 'M i,i» - WASSENAAR COURSE- AGENDA Zaterdag 15 mei half vier Zondag 23 mei half twee Woensdag 2 juni half vijf Later, ook in Zeddam, waar de Belgische Mann-ploeg uit louter glimlachende mannen be stond, heeft Pellenaars aan Ger ben Karstens verteld, hoe een ploegleider dergelijke zaken ziet: ,,maar jongen, in een grote koers gaan beroepsrenners toch geen trui verdedigen, als alle andere coureurs maar 30 seconden ach terstand hebben?" Daarin lag het verloop van de tweede etappe van de Ronde van De uitslag van de tweede etappe Édt: l.Norbert Kerckhove (Belg. Mann) 124.49 met bon. 4.24.19; 2. Jean Clau- Lefebvre (Fr. - Pelforth) z.t. met on. 4.24.29; 3. Seamus Elliott (Ierl.- W) z.t. met bon. 4.24.39; 4. Leo Inops (Ned.-Fritesspecialist) 4.24.49; Bart Zoet (Ned.-TeleVizier)6. 'ss Snepvangers (Ned.-Sunkist)7. van Espen (Ned.-Homburg) al- ïn z.t. als Kerckhove 4.24.49; 8. Fer- land Deferm (Belg.-Mann) 4.25.47 en irvolgens het peloton in dezelfde Cd als Deferm. Het algemeen klassement na twee iften: Kerckhove (Belg.-Mann) 10.30.28; Lefebvre (Fr.-Pelforth) 10.30.38; 3. Ulott (Ierl.-Ford) 10.30.48; 4. Knops üed.-Fritesspecialist) 10.30.58; 5. Zoet %L-Tele Vizier) z.t.; 6. Snepvan- as (Ned.-Sunikist) z.t.; 7. Van Es- (Ned.-Homburg) z.t.; 8. Gerben ïarstens (Ned.-TeleVizier) 10.31.26; Joop Captain (Ned.-Amstel) .36; 10. Jan Janssen Ned.-Pel- i) 10.31.46; 11. Fernand Deferm g.-Mann) 10.31.56; 12. Cees Lute Ford); 13. Henk Cornelisse Ned.-Hom burg)14. André van Aert Ned.-Sunkist)15. Jos v. d. Vleuten •Acifit)16. Jos Linders (Ned.- ^ero)17. Dieter Kemper (Dld.- topedo); 18. Cor Schuuring (Ned.- Worth); 19. Wim de Jager (Ned.- fe); 20. een grote groep ex aequo Wo.a. Henri Anglade, Jacques An- ^il, Arie den Hartog en alle overi- ijworieten in 10.31.56. dagploegenklassement luidt: 1. knn 13.15.53; 2. Pelforth 13.16.03; Pord 13.16.13; 4. TeleVizier 13.16.23; Sunkist z.t.; 6. Homburg z.t.; 7. Fritesspecialist z.t.; 8. Acifit 13.17.21; 9. Cabelloro z.t.; 10. Torpedo z.t. Het algemeen ploegenklassement luidt als volgt: 1. Mann 31.34.20; 2. TeleVizier z.t.; 3. Pelforth z.t.; 4. Ford 31.34.40; 5. Fritesspecialist 31.34.50; 6. Sunkist z.t.; 7. Homiburg z.t.8. Amstel 31.35.28; 9. Acifit 31.35.48; 10. Cabal- lero z.t.; 11. Torpedo z.t.; 12. Fyffes z.t.; 13. Flandiria z.t. Het puntenklassement luidt: 1. Zoet; 2. Karstens; 3. Kerckho ve; 4. Lefebvre; 5. Captein. Nederland vervat. In de rit van Hoogezand naar Doetinchem werd aangevallen. van de eerste tot de laatste kilometer. Er waren geen posities te verdedigen. En eigenlijk is dat nog steeds zo. Want Norbert Kerckhove, die in Vlaanderen om zijn eindsprint „schotje* 'wordt ge noemd, reikte naar de toppositie in een rush van zeven renners, die nau welijks beslissende tijdwinst (58 se conden) verworven in de laatste rit- kilometers. Te gretig is nog steeds het peloton der naamlozen in deze herrezen Ronde van Nederland, die sportief gewaarborgd is, omdat De finish in Doetinchem. Kerckhove flitst voor Jean Clau de Lefebre, Seamus Elliot en Knops over de eindstreep. Karstens zou zijn trui nauwelijks kunnen redden dat stond gister morgen vast. De jonge Leidenaar mocht dan vlijtig meegaan in een groep, die na rond 50 kilometer een afscheiding teweeg bracht op dat moment wilde het veld zeker nog controle over de gebeurtenissen En Karstens mocht dan gelegen heids-kopman in de TeleVizierploeg Het weerhield de nationale titel- drager en ploeggenoot Jo de Roo er niet van een ontsnapping van allure op touw te zetten. Na 75 kilometer zette de stijlvolle Zeeuw zicih recht, zocht en vond gezelschap in de jonge Bredanaar Karei Leyten en honder den Drenten langs de route konden vervolgens twee knappe coureurs als aanvoerders van de karavaan begroe ten. Leyten wilde per se mee. 's Mor gens had de Brabander aan Joop Middelink gevraagd: „Mag ik naar de Tour de l'Avenir?" Middelinks antwoord was kort: „Laat vandaag maar zien wat je kunt". Resultaat: er was, op de laatste na, geen ont snapping waar Leyten niet bij was betrokken. Lekke band De Roo en Leyten dus. Twintig kilometer bleven ze samen toen overbrugden elf anderen de kloof. Bij de verzorging, na 100 kilometer, reden De Roo, Leyten, Van Dongen, Rentmeester, Nijdam, Van der Ven, Van Tilburg, Karstens, de Fransen Anigladie en Everaert en de Belg Rik Luyten op kop. „Een groep", zei Pellenaars later, „die wel vele mi nuten had kunnen nemen, als De Roo maar geen lekke band had ge kregen". Vlak buiten Ommen gebeurde het en lang niet snel genoeg werd er volgens de nijdige Zeeuw gerepa- Norbert van Kerckhove ont vangt zijn overwinningskusje van Miss Europa 1964. Ellu Koot. reerd. Zijn terugval op de groep was voor Pellenaars het sein om de Tele- Vizieren op jacht te sturen: met al leen Van Dongen bij de eersten liep immers de eerste plaats in het ploe genklassement gevaar. In Holten (145 kilometer) streek de groep op de vluchters neer en opnieuw laai den de gevechten op in de voorste linies. Alweer Leyten, Everaert en Rentmeester brachten het tot een halve minuut winst te weinig. Beslissing Vlak voor Vorden (170 kilometer) sloeg een septet beslissend toe. Ang stige Overijsselse kijkers zagen hoe spoorbomen nog net voor de door tocht van Lefebvre, Elliott, Kerck hove, Knops, Van Espen, Snepvan gers en Zoet open gingen.. De zeven zagen er hun gelukkig gesternte in. Tot Doetinchem, waar Kerckhove op de streep Lefebvre klopte, bleef de kopgroep vooruit. Toen had de ronde een nieuwe lei der: „schotje" Kerckhove, 33 Jaar, en volgens ploegleider Cools „een pien/terig mannetje, diat het allemaal klaar ziet". Of dat voldoende is voor een geprolongeerd leiderschap, blijkt vandaag, als de Limburgse heuvels scherprechter zullen zijn in de da dendrang van al die andere coureurs, die hem vlak op de hielen zitten. V - Dit is het prachtige 50 meter- kan worden weggeschoven. Be- I kap ook een instructiebadDe I gin in de provincie Drente heeft bad van Emmen. waarvan - bij I halve het wedstrijdbad van 50 bijl kleedruimten liggen onder het I het bad vandaag officieel open- warm weer het plastic dakl18 meter bevindt zich onder de I bad. De Commissaris der Konin- gesteld. Kantoor op wielen (Van onze speciale verslaggever) De kleine Japanse drieban denspecialist Ko Ya Ogata krijgt een grote populariteit. Gister avond was de belangstelling voor de man uit het land van de rijzende zon zo groot, dat de Hilversumse Karseboom bijna Geen hindernis was Ogata te groot. Hij loste elk probleem zo subliem op, dat zelf Van Oosterhout mompelde: „Eerst dacht ik dat Ceulemans weer wereldkampioen zou worden, maar nu weet ik het niet meer". Op deze tweede dag van het we- reldtoernooi driebanden bleven Soherz en Hanoun de twee groot meesters op de voet volgen. Spanning genoeg dus. Ook voor de Nederlan ders was het een bijzonder goede dag. Hennie de Ruyter bracht twee winst- partijen op zijn naam. Legarda en Munte werden duidelijk teruggewe zen. De Waalwijker distantieerde zich hierdoor ver van de laatste plaats. Cees van Oosterhout verloor twee keer. Toch verliet de Nederlandse kampioen tevreden de zaal. Tegen Wielden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden Ogata speelde hij met een gemid- GEVRAAGD. Leeftijd 1650 jaar. uit zijn .jasje" puilde. Het tech nisch meesterschap van de Aziaat imponeerde de ruim zes honderd toeschouwers. Keer op keer klaterde het applaus op voor de Japanner, die gisteren Van Oosterhout en de Belg Steylaert, versloeg. delde van 0.914 en tegen Ceulemans kwam hij zelfs tot 1.146. Arbiters Het waren gisteren niet alleen de spelers die de aandacht trokken. Ook de arbiters speelden hun rol mee: zij het niet altijd even juist. Jaap Swee- ring bijvoorbeeld zou ons inziens iets minder populair moeten doen en minder met omstanders, officials of niet, praten wanneer een van de spe lers die hij moet arbitreren aan stoot is. Hij zou zich anders ook wel eens zoals zijn collega Goberts kunnen vergissen. In de partij Scherz-Legar- da telde deze een tweebandstoot toch goed. De sportieve Wener miste de volgende stoot toen met opzet. Voorts moet de Nijmeegse scheids rechter Roelofs zich bepaald onge lukkig hebben gevoeld tijdens de par tij CeulemansVan Oosterhout. Twee j keer scoorde de Nederlander een gave carambole. De heer Roelofs had echter slechts twee banden geteld en keurde twee keer de treffer af. Ge lukkig was de verhouding tussen de wereldkampioen en de moreel sterke Cees zo goed, dat de Belg vriendelijk aankondigde dat het door Van Oos terhout gescoorde punt „puntgaaf" was. Het pleit voor de heer Roelofs dat hij zijn beslissing toen herriep en Van Oosterhout liet doorspelen. Waaier Het decor in de koepelzaal wijzigde naarmate de wedstrijden vorderden. Het duurde niet lang of de jasjes werden uitgetrokken, #ie boordjes los gemaakt en de mouwen opgerold. Be grijpelijk, want de temperatuur in de Karseboom was ontstellend hoog. Ook de spelers hadden daarvan vaak last. Opmerkelijk was het dat Koya Ogata slechts zelden zijn handen be hoefde te drogen. Rustig wuifde hij zich met een Japanse waaier wat koelte toe, terwijl hij wachtte op het moment dat zijn tegenstander de speelbal niet op de juiste plaats kon krijgen. Dan kwam hij, rustig zonder zich te haasten naar de tafel. De si tuatie werd opgenomen, het krijgs plan uitgestippeld ende punten gescoord. Het was vooral verbazingwekkend hoe de Belg Steylaert van tafel werd weggespeeld. Alleen dankzij een ster ke slotfase (series van zeven en acht) kon hij voorkomen, verpletterd te worden. Het werd 6043, maar vier beurten vóór het einde was het nog 58—27. Uitsla gen Ceulemans 60 57 8 1.052 Munte 38 57 3 0.666 Legarde 54 65 5 0.830 De Ruyter 60 65 5 0.923 Van Oosterhout 52 57 9 0.912 Ogata 60 57 5 1.052 Steylaerts 48 56 5 0.857 Hanoun 60 56 6 1.071 Legarde 41 50 3 0.820 Scherz 60 50 9 1.200 Munte 43 63 4 0.682 De Ruyter 60 63 8 0.952 Steijlaerts 43 44 8 0.977 Ogata 60 44 5 1.363 Ceulemans 60 41 5 1.463 Van Oosterhout 47" 41 4 1.146 Stand: gesp. m.p. h.s. gem. Ogata 3 6 13 1.216 Ceulemans 3 6 10 1.132 Scherz 3 6 12 1.111 Hanoun 3 6 8 0.983 De Ruyter 4 4 8 0.826 Van Oosterhout 4 2 9 0.995 Steylaerts 4 2 8 0.842 Munte 4 0 6 0.747 Legarda 4 0 8 0.712 „Ik heb het paleis in Soestdijk net even aan de lijn gehad", riep Kurt Vyth ons toe, toen we langs zij reden in de ronde-karavaan op weg naar een kopgroep. Vyth, de organisator van de Ronde van Nederland, lachte breed uit, zijn elleboog steunend op het openge draaide raampje van zijn mach tige Thunderbird. Prins Bern- hard heeft definitief toegezegd dat hij zondagmiddag bij de fi nish van de Ronde aanwezig is". Vyth draaide zijn raampje dicht en vroeg zyn secretaresse, mevrouw Sa- kulin, die hem de hele dag als een Charmante schaduw volgt, om per mobilofoon de stand van zaken in de cours te vragen. „Hier mobil 3003, kunt u mij zeggen wie er in de kop groep zitten en hoe ver ze weg zijn?" Mevrouw Sakulin, die tot woensdag nog geen wielerkoers had gezien, zelfs geen wielrenner, beheerst al aardig het wielerj argon. Ze staat voor niets in dienst van de heer Vyth. Ze verwondert zich nergens meer over en dus vraagt ze zonder een spier te vertrekken„Kunt u zeggen of Jo de Roo is platgevallen?", alsof ze een gesprek met een personeelslid aan vraagt op kantoor. En in feite is de zwarte Thunderbird, die nu en dan moeilijk tussen de vlugge volgauto's en de renners door manoeuvreert, een rijdend kantoor van waaruit ronde- directeur Vyth zyn zaken regelt- Spectaculair Gisteren had hij zijn adjunct-di recteur Borman ontboden. Waar? Bij Balkbrug, een vlek in de buurt van Dedemsvaart. Hij had hem opdracht gegeven met zijn auto langszij te ko men met de papieren van de zaah om ze te laten tekenen. Dat is Vytlh. De zaken moeten doorgaan en liefst zo spectaculair mogelijk en dus vroeg en verkreeg de heer Borman toestemming van de politie om in de ronde-karavaan te mogen komen en langszij de wagen van zijn directeur te rijden. De ad- junct-direoteur kreeg na het over handigen van de papieren opdracht vooruit te koersen naar de ravitaille ring. Hij moest daar wachten om de papieren getekend en met aanwijzin gen voorzien weer mee te nemen naar Diemen, waar de fabriek staat, een miljoenenzaak met vestigingen in Is raël, Duitsland en België. Grote man Vyth vindt het heerlijk om als de grote man, als de directeur van de Ronde van Nederland, temidden van het strijdgewoel te vertoeven. Hij rijdt zelf, want hy laat niets door een ander doen. Het is tegen zijn principe, zowel in zijn zaak als in zijn hobby's. Een medewerker van hem zei daarover: „hij kan nog niet voor een kwestie van 5 cent dele geren. Hij wil overal zelf bij zyn". Zo heeft hy zyn zaak opgebouwd. Voor de oorlog repareerde de jonge Vyth accu's en ging langs de garages met zijn tas met gereedschap. Na de oorlog, teruggekeerd uit het concen tratiekamp ging hij met 400 gulden aan de slag Weer in de accu's en nu hoort hij bij de categorie miljo nairs. Hy is een eerzuchtig man. Wat een ander niet kan wil ik voor elkaar boksen is zyn principe. Daarom heeft hij warm gemaakt voor de wiel rennerij gedacht: „niemand heeft tot nu toe een goede Ronde van Ne derland kunnen organiseren, ik doe het". En het lukte tot nu toe prima. Intussen is zijn adjunct-directeur op weg naar Diemen en Vyth denkt alweer aan volgend jaar. Dan gaat zijn Ronde van Amsterdam via Bre da, Brussel, Luxemburg, Keulen en Nijmegen terug naar Amsterdam. Kurt Vyth is momenteel de Goddet van Nederland. Hij wil in de komende jaren de Goddet van de Benelux worden. Dat is zijn doel.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 21