LEIDSCH DAGBLAD DIPLOMATIEKE BAND VAN BONN EN ISRAEL TOSTI Martin Borniaim leeft I MAANSCHOT VAN RUSSEN MISLUKT Mindere kwaliteiten aardappelen op tafel UITGERUST Bonn verwacht geen erkenning van het Oostduitse bewind WÊÊk Opgericht 1 maart I860 DONDERDAG 13 MEI 1963 No. 31564 üpecteur: E. A. E. van DisüoecH loofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l, Lelden - Giro no 67055 (Van onze correspondent in Bonn) West-Duitsland en Israël hebben vandaag diplomatieke be- rekkingen aangeknoopt. Vanmiddag is op een persconferentie in |onn een gemeenschappelijk communiqué bekendgemaakt, alsmede e inhoud van de brieven, die kanselier Erhard en premier Esjkol ebben uitqewisseld. Daarmee zijn dan de moeizame onderhande ngen, die de persoonlijke afgezant van kanselier Erhard, de IDU-bondsafgevaardigde Birrenbach, in Israël heeft gevoerd, iet succes bekroond. Israël heeft veel water in wijn gedaan Het bericht, dat de regering van rak de diplomatieke betrekkingen de Bondsrepubliek heeft verbro- is in Bonn met gelatenheid ont- ingen. Men verwacht dat nog vele TULPENFEEST IN MICHIGAN Gouverneur George Romney van ichigan heeft gisteren in Holland j het begin van het vierdaagse tui nfeest de straten helpen vegen. De gouverneur en zijn vrouw waren tfoken in pakjes, zoals die een geleden in Nederland zouden ijagedragen. Zij namen ook deel aan jebruikelijke „volksparade", waar- made burgerjj van Holland de voor- ndtrs uit Nederland eert. De feestelijkheden begonnen onder leale weersomstandigheden. Het ulpenfeest wordt behouden wanneer bloemen, die overal in het stad- i grote aantallen staan, op hun woist zijn. Romney zwaaide de bevolking van olland lof toe voor het initiatief dat dit tulpenfeest heeft geleid. „De olking van Holland wachtte niet leiding en subsidie van de staat het tulpenfeest te organiseren, zij n zelf het heft in handen". •p het programma staan een oemententoonstelling, een kunst- ntoonstelling, een antiekten toon - en twee uitvoeringen van lompendansers. Na regen mei- warmtegolf (Van onze weerkundige medewerker) Een zeer natte -periode in eind ipn7 of begin mei werd in het wieden (1903, 1932 en in 1945) 'aak door een warmtegolf ge- ïïgd. In 1945 begon mei ook zeer nat iet tussen 7 en 14 mei een warm- egolf, loaarbij op 13 mei in een root deel van Nederland maxima Wen 30 graden voorkwamen. Ook de komende dagen zal er in ins land sprake zijn van een mei- warmtegolf, waarbij de tempera wen tot 25 graden of hoger zul- 'n stijgen. Dit betekent dat een kachel dadelijk kan worden vergeten en de branche van ijs- en fris- hnken de eerste opleving zal er- waren na een lente met tot dus- war te veel regen, te veel koude iagen en een tekort van 70 i Maneschijn. WEERBERICHT Het KNMI verwacht van heden- morgenavond: weer en over het algemeen »einig bewolking. In het binnenland weer, in de kustprovincies bij zwakke tot matige wind Ut westelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 14 MEI Zoo op: 4.48 uur; onder: 20.26 uur. Maan op: 19.21 u.; onder: 4.39 u. Hoogwater in Katwijk te 2.31 en 14,56 uur. Laagwater te 10.36 en 23.02 uur. Arabische landen dit voorbeeld van lad zullen volgen. Overigens troost men er zich in Westduitse re geringskringen mee, dat de diploma tieke breuk met deze Arabische lan den nog niet betekent, dat deze sta- nu tot erkenning van het Oost duitse bewind zullen overgaan. Ver der komt de Arabische verdeeldheid de Westduitsers natuurlijk zeer gele gen. Want Tunesië, Marokko en zeer rschjjnlyk ook Lybië hebben laten weten dat z(j een breuk met de Bondsrepubliek willen vermyden. Gerechtshof „SATURNE WEL EEN KANSSPEL" Het Gerechtshof in Amsterdam vindt in tegenstelling tot de recht bank in Haarlem het Saturnespel, dat sinds vorig jaar augustus in het Badhotel in Zandvoort wordt gespeeld een kansspel. Daarom heeft het Hof vanochtend in hoger beroep de hotel directeur, de heer J. J. Pas uit Am sterdam, veroordeeld tot een boete van 25 gulden wegens overtreding van een artikel van de nieuwe wet op de kansspelen. Israëliërs eisten herroeping van het Westduitse besluit om de wapenhulp aan Israël stop te zetten. Bonn wei gerde echter hierop in te gaan. Ook wenste Jeruzalem een voorkeursbe handeling in het kader van de West duitse ontwikkelingshulp. Ook deze eis zou door de Westduitsers zijn af gewezen. Men krijgt de indruk dat Israël nogal wat water in zijn wijn heeft moeten doen. Blijft de vraag, of een deel van het akkoord tussen Israël en West-Duitsland een geheim ka rakter heeft. Men herinnert zich, dat Adenauer en Ben Goerion in 1960 een geheim akkoord over Westduitse wapenhulp aan Israël hebben geslo ten. Het bekend worden van deze overeenkomst heeft in het begin van dit jaar de crisis tussen de Bondsre publiek en de Arabische wereld uit gelokt. De Frankfurter Allgemeine Brigade-generaal Eekhout overleden Brigade-generaal W. D. H. Eekhout is in Washington op 47-jarige leeftijd overleden. Sinds vorig jaar oktober vervulde de heer Eekhout de functie van plaatsvervangend directeur van het planbureau ten behoeve van het militair comité van de NAVO in Washington. Het ligt in de bedoeling zijn stoffelijk overschot naar Ned/r- land over te brengen. De naam van brigade-generaal Eekhout heeft vooral bekende klank gekregen, doordat h(j commandant van het Nederlandse V.N.-detache- ment op Korea is geweest. Zeitung van vanochtend eist, dat alle onderdelen van het Westduitse-Is raëlische akkoord moeten worden ge publiceerd. Wat men nu geheim wil houden, komt toch eens uit, zo voor spelt het blad. Oproep tot eenheid President Aden Abdoellah Osman van Somalië heeft gisteren gepleit voor het bijeenroepen van een confe rentie van alle mohammedaanse staatshoofden. Het doel van deze conferentie zou zijn, te komen tot een eenheid tegenover de gemeenschap pelijke problemen en het uit de weg ruimen van de geschillen, welke tus sen bepaalde mohammedaanse lan den bestaan, aldus een communiqué dat in Mogadisjoe werd uitgegeven. Koning Feisal van Saoedi-Arabië heeft zich onlangs bij de opening van een internationale mohammedaanse conferentie in Mekka in dezelfde zin uitgelaten. M i RIJNEN VOORZITTER RIJNMOND Oud minister-president mr. V. G. M. Marijnen is bij een giste ren verschenen Koninklijk Be sluit met ingang van 20 mei be noemd tot voorzitter van de raad van Rijnmond. De weg over de Sint Gotthard, de belangrijkste noord-zuid-ver binding over de Alpen, is weer open. Sneeuwploegen ruimen de laatste hindernissen, welke her inneren aan de winter. Advertentie Loenik te pletter gevallen Remraketten weigerden dienst Het Russische experiment, de Loenik V een zachte landing op de maan te laten maken en daar door instrumenten voor weten schappelijke waarnemingen on beschadigd op de maanbodem te Nazijager Wiesenthal op Schiphol: Poging tekort af te wentelen (Va DH nummer bestaat alt 24 pagina'*. (Van onze Amsterdamse correspondent) Ir. Simon Wiesenthal, die er zijn levenswerk van heeft gemaakt nazimisdadigers op te sporen en voor de rechter te brengen, is gis teren op uitnodiging van de algemene studentenvereniging Am sterdam met zijn dochter op Schip hol gearriveerd. De heer Wiesen thal zal vanavond voor de Asva een lezing houden voor het 20-jarig bestaan van de bond. Bij zijn aankomst op Schiphol zei hij binnen enkele weken het onder zoek naar de beruchte Wannsee- conferentie van 1942 te zullen af sluiten, waarbij hij de namen van ue officieel vijftien, maar naar hij zegt dertig deelnemers die toen besloten tot de algehele vernieti ging van het jodendom bekend zal maken. Hij hoopt in de vijf jaar, dat er nog aanklachten kunnen worden inge diend tegen vroegere oorlogsmis dadigers in de bondsrepubliek nog een paar duizend ex-nazi's bij de Justitie aan te brengen. Sinds enige tijd is zijn bureau in Wenen bezig met het naspeuren van zeker 300 andere gevallen, waar soms groepen van nazi's bij betrokken De Oostenrijkse nazi-speurder Wiesenthal en zijn 19-jarige dochter Pauline tijdens een pers conferentie op Schiphol. nog in leven was. „Ik weet diverse achternamen, waaromder hjj leeft in Zuid-Amerika", zo zegt hij, „maar hij verandert om de paar weken van woonplaats'". Ook Men- gele, die bekend staat om zijn medische proeven op gevangenen, verblijft volgens hem in Latfjns- Amerika. „Zes weken geleden wist ik zelfs zijn adres", zegt ir. Wie senthal. deponeren, is mislukt. Gister avond om 20.09 uur Nederland se tijd sloeg de bijna 1500 kg wegende Loenik te pletter in de Mare Nubium nadat de rem raketten geweigerd hadden op het juiste moment te functione ren. De Russen hebben deze mis lukking niet openlijk toegegeven, want zij zeiden in een officieel communiqué dat de Loenik, ,,op de maan aankomend een grote hoeveelheid gegevens verzamel de, noodzakelijk voor de verdere ontwikkeling van een systeem voor een zachte landing op het maanoppervlak". In normale be woordingen: we hebben nu ge zien hoe het niet moet. Het heeft, de latere zwijgzaamheid van de Russen ten spijt, wel degelijk in de bedoeling gelegen, een zachte landing te maken. Dit bleek uit be kendmakingen van Tass enige uren voordat de Loenik op de maan uit kwam. Het lag trouwens in de ver wachting, dat een dergelijk experi ment zou worden uitgevoerd, aange zien het niet aannemelijk was dat eeu Loenik met het opgegeven ge wicht een „mindere" opdracht mee gekregen zou hebben. De mislukking illustreert duidelijk, dat er zeker op het gebied van het maanonderzoek door middel van de ruimtevaart niet van een Amerikaan se achterstand op de Russen gespro ken kan worden. De Amerikanen zullen in dit najaar proberen, een Surveyor een zachte landing op de maan te laten maken. Mochten de Russen er alsnog voor die tijd in slagen, zulk een experiment met suc ces te bekronen, dan hebben de Ame rikanen nog altijd de winst, dat zij dank zij de Ranger-foto's reeds aan zienlijk meer gegevens over de maan bodem hebben verzameld dan de Russen. Kracht of precisie? De Russen hebben tot dusverre tal van primeurs met ruimte-spektakel- slukken geboekt, maar deze berust ten voornamelijk op een veel grotere stuwkracht van de lanceerraketten dan waarover de Amerikanen konden beschikken. De Amerikanen hebben in de afgelopen jaren echter een preci- sietechniek ontwikkeld, waar de Rus sen niet aan kunnen tippen. Dit blijkt onder meer uit de Ranger-successen en de schoten naar Venus en Mars, expeiimenten op een gebied waarop de Russen tot dusverre slechts mis lukkingen hebben geboekt. Voor een zachte landing op de maan zijn vooral deze precisietech- nieken onontbeerlijk. Zij spelen zelfs de hoofdrol. Het ligt daarom in de v°rwachting, dat de Amerikanen op dit gebied snellere en betere resul taten zullen boeken dan de Russen. Radio VERONICA SHIRTS vana f f3,90 Natuurlijk weer bij Sporthuis Van Delft STEENSTRAAT 45 - LEIDEN worden toegestaan en er zal minder worden gelet op .rimpel". De minister van Defensie heeft aan de voor eerste oefening in dienst zijn de boerenzoons, landarbeiders en werkers in loonbedrijven zes werkda gen buitengewoon verlof verleend, voor het verichten van zaai- en pootwerkzaamheden in de akkerbouw. Deze maatregel is getroffen wegens de door slechte weersomstandigheden ontstane achterstand met deze werk zaamheden. Haagse correspondent) Een van de manieren om het dreigend aardappeltekort af te wentelen heeft het Produktschap voor aardappelen aangegrepent de kwaliteits- en sorteringseisen zullen voorlopig minder streng worden gehanteerd, waardoor aardappelen op de markt kunnen komen die normaal als veevoer zouden worden gebruikt. Beperking van uitvoer is niet mo gelijk. Maximum-consumentenprijzen acht het produktschap niet gewenst. Integendeel, de angst bij de handel voor maximumprijzen, zou zelfs moe ten worden weggenomen. Late oogst van nieuwe aardappelen, zowel in Nederland als in de andere Europese landen, is er de oorzaak van dat de voorraden oude aardap pelen niet toereikend zullen zijn. Het buitenland, gewend aan hogere prij zen, heeft de voorraden uit ons land voor een deel weggezogen. Zo slecht is de voorraadpositie bij de handel nu, dat wordt gedacht over import. Er zijn al „oude" aardappelen ge- importeerd in deze tijd, dat in andere jaren de nieuwe oogst uit de Middel landse Zee-landen begint binnen te komen. Een prijsstop voor het bin nenland zou naar de mening van het produktschap funeste gevolgen heb ben: zowel voor de prijs als voor de voorraad. De buitenlandse handel zou Nederland immers geheel „leeg- kopen". De wijziging in de verordening kwaliteits- en sorteringseisen is van daag ingegaan en geldt tot 1 augus tus. Het is meteen mogelijk gemaakt ook andere jaren deze wijziging tij delijk toe te passen. De wijziging houdt uiteraard niet in dat voor de menselijke consumptie ongeschikte aardappelen op de markt komen: er zullen slechts kleinere afmetingen <}EEF MIJ MAAR chwdadedïan/c ïchts 1% vet. jsti les* de d tfonRAKAC ELI VERLOVINGSRINGEN (9uc/ leuwo Uit het Leidsch Dagblad van 13 Mei 1865: Volgens het gemeentever slag over 1864 is de bevolking in dat jaar met 765 vermeer derd op 31 Dec. 1864 geklom- men tot 38299 zielen. En omnibus tusschen Pa rijs en Creteil is over een af stand van 3 mijlen door een lijk bestuurd geworden. De koetsier op den bok werd n.l. plotseling door een beroerte overvallen. De paarden liepen i ongehinderd tot de plaats van bestemming.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1