Kircheiitag zet vensters naar wereld wijd open VEEL BELANGSTELLING LIT NEDERLAND 55Oefenterreinvoor het geloven in deze tijd VELE ACTUELE VRAGEN TRAKTEMENTEN PREDIKANTEN 5% OMHOOG Menken N. V. viert feest in Wegpiraat Zimdertse moordzaak nu volledig opgelost Kerkelijk Leven „Geven voor zeven"' bijna twee ton Aarzeling in IJmuiden rond Vlaggetjesdag Geen loggers uit Katwijk met de vleet naar zee Primeurs aan de Ter Aarse veiling LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 13 MEI 1965 (Van onze correspondent) Een oefenterrein voor het geloven in deze tijd, zo noemde pastor Gerhardt Schnath, lid van het presidium van de Duitse Evange lische Kirchentag, gisteren in Utrecht, deze voor de Duitse kerk zo belangwekkende gebeurtenis die deze zomer voor de twaalfde maal wordt gehouden. In Keulen nog wel, centrum van rooms-katholiek leven in de Bondsrepubliek. Niet als een soort uitdaging, maar om dat de Kirchentag de vensters in alle richtingen open wil zetten, ook naar de R.-K. Kerk, die dan ook op velerlei wijzen hartelijk in deze gebeurtenis meewerkt. kreeg lange tüd juist in de Kirchen tag een goede voedingsbodem. Al lengs is het evenwel een typisch westers gebeuren geworden en daar door ook eerlijker, en meer gods- dienstiger. Met dat „oefenterrein' pastor Schnath sprak, bedoelde hij de actuele vragen die in Keulen maar ook op de vele voorbereidende bij eenkomsten, aan de orde worden ge steld. Het centrale thema, een woord van Paulus staat dan in de vrijheid, „geeft daartoe alle mogelijkheden". Aan de orde komen vragen als: hoe moet men in deze tijd met de wetenschappelijke ontwikkelingen in de archeologische ontdekkingen de lse verhalen verstaan, in welke vormen mag en moet de kerk van thans zich presenteren, hoe mag men deze tijd de verhouding tussen in en vrouw zien, hoe liggen nu precies de verhoudingen tussen pro testanten, rooms-katholieken en atheïsten, hoe staat de (Duitse) mens nu tegenover het jodendom en vele andere onderwerpen. Theologen leken van internationale ver maardheid, protestanten, rooms-ka tholieken, joden, maar ook atheïsten zelf zullen op de vele tientallen bij eenkomsten die in Keulen zullen plaatsvinden, aan het woord komen. Er worden niet alleen vele tiendui zenden Duitsers verwacht, maar ook vele buitenlanders en dan voor al Nederlanders. Verschuiving ten «oede De Kirchentag Is In het na-oor- logse Duitsland een begrip geworden. Wie dit twee-jaarlijkse gebeuren heeft gevolgd zal ontdekt hebben, dat er voortdurend verschuivingen zijn te bespeuren. Verschuivingen in de 'goede richting. Jarenlang had de Kirchentag een enigszins politiek accent, door massale deelname uit Oost cn West, of juist door het ge hinderd worden door deelname uit het oosten. Het „Gesamt Deutsche" Er Is evenwel nog een verschui ving. De Kirchentag wordt steeds minder zuiver kerkelijk, meer een zaak van gemeentelieden al spelen de theologen uiteraard een grote rol. Een derde ontwikkeling die we me nen te mogen bespeuren is dat de Kirchentag steeds minder een zui ver Duitse aangelegenheid wordt. De deelname uit het buitenland wordt niet alleen van jaar tot jaar groter ook in de voorbereiding, in de for mulering van de vragen en het zoe ken naar antwoorden, worden bui tenlandse geestverwanten steeds meer betrokken. Men is zich er in Duitsland bovendien meer en meer van bewust geworden dat het mas sale karakter dat de Kirchentag lan ge tijd heeft gekenmerkt, gevaren inhoudt. Vandaar dat sinds Ber lijn, nu vier jaar geleden, gestreefd wordt naar meer spreiding. Naar kleinere discussiegroepen, al zou men beseffen dat het woord klein tamelijk relatief is als er ook dit maal tienduizenden belangstellenden komen. Voor de grote slot-bijeen- komst spreekt men zelfs al van enkele honderdduizenden. Gevaar van het massale karakter is uiter aard vooral dat men zich daardoor verliest in een immense organisatie: vervoer, het onderbrengen bij (veelal rooms-katholieke) particulieren, ver gaderzalen, maaltijden en alles wat nodig is om tienduizenden enkele da gen te verzorgen. Een gevaar dat enerzijds des te sterker wordt naar mate men in steeds kleinere groepen en dus in meer zalen bijeen wil komen. Door het gebruik van moderne hulpmid delen probeert men dat gevaar ech ter af te wenden. Opening in stadion van Keulen Op woensdag 28 juli zullen de kerkdaggangers, die zich de afge lopen winter in plaatselijke gespreks groepen veelal reeds terdege hebben voorbereid, voor de eerste maal bij een zijn. Eerst in vele kerkgebou wen, later op de avond in het grote stadion van Keulen. Maar de volgen de dag begint het werk eerst goed. Er zijn drie hoofdgroepen: bijbel, kerkhervorming, man en vrouw.. Middels korte indringende films zul len ze bij het thema van de dag worden bepaald, daarna beginnen de discussies. In de middaguren worden referaten gehouden. Zoals gezegd theologen van naam zullen aan het woord komen. We denken aan prof. Gollwitzer uit Berlijn, aan dr. Visser het Hooft, de secretaris generaal van de Wereldraad, aan prof. Karl Rahmer uit München, bis schop Lilje uit Hannover, prof. Beck- mann, de praeses van de Evange lische Kerk in het Rijnland, dr. Martin Niemöller en vele anderen. Dagelijks zal het avondmaal gevierd kunnen worden, kortom deze twaalf de Kirchentag kent een programma met enkele honderden bijeenkom sten. En dat in slechts enkele dagen. De buitenlanders staat een eigen centrum ter beschikking. Daarin zullen gespreksgroepen in verschil lende talen worden gehouden (o.a. in het Ned.). Oecumenisch denken Dat het Klrchentag-presidium niet alleen bekende sprekers van eigen dominatie maar ook van geheel an dere godsdienstige achtergrond als mede bekende atheïsten, heeft uitge nodigd, toont aan da.t men de ven sters echt wil openzetten. Geen won der dat daardoor velen in de kerk vol belangstelling deze Kirchentag tegemoet zien. Zullen de vele actuele en vaak klemmende vragen van de gelovigen van nu op deze Kirchen tag een antwoord vinden of zullen alleen nieuwe vragen er het gevolg van zjjn? Deze twaalfde Kirchentag houdt evenwel grote mogelijkheden in. De organisatoren zien vol vertrouwen de jull-maand tegemoet. Blij is men ook met de intense Nederlandse belangstelling, die onder meer tot uitdrukking komt in de vor ming van een Nederlands interker kelijk comité onder leiding van de hervormde predikant G. P. Klijn,' dat aan de voorbereiding heeft deelgeno men en waarvan de secretaresse, me vrouw K. W. Huisman uit de Johan van Oldenbarneveltstraat 8 in Amersfoort al vele namen van deel- nemers(sters) heeft genoteerd. Waar schijnlijk zal er bij voldoende deel- e voor een groepsreis gezamenlijk Keulen worden gereisd, daar de Duitse spoorwegen alle kerkdaggan gers niet minder dan vijftig procent reductie geeft. Lutherse synode: fn Amsterdam is gisteren de der de en laatste vergadering van de Sjnode van de Evangelisch-Lutherse Kerk gehouden. Allereerst kwamen de financiën aan de orde. Langdurig werd beraadslaagd over de predi- ikanistraktementen, die steeds weer dreigen achter te raken bij de fi nanciële veranderingen. Besloten werd om deze traktementen in elk feval met 5 procent te verhogen, een spoedige verdere verhoging zal mo- feljjk volgen als de resultaten van de feheel nieuwe regeling gunstig blij ken te zijn. In do middagvergadering was dr. Emmen namens de synode van jle Nederlandse Hervormde Kerk aan wezig Ds. Hoevers, de president van de Lutherse synode, gewaagde van de bijzonder goede verhouding van beide kerken. Dr. Emmen accentu al de, dat wij als kerken van de t reformatie bijeen horen en eikaars aanvulling nodig hebben. Het proponentsexamen van de a.s. predikanten werd nieuw geregeld, het zal ten dele ln tentamens kunnen Weden afgelegd. Het Studieverlof van de predikanten dat inmiddels al is gaan functioneren werd nog nader kerkordelijk geregeld. Nadat o.a. nog de financiële zijde Van het werk van consulenten in vaoante gemeenten geregeld was sloot de president ds. mr. D. G. Hoe- vots do 160e vergadering van de sy node van de Evangelisch-Lutherse tfe-k. Bijna 31/2 ton voor Brood voor het hart De totaalsband van de opbrengst van de actie „Brood voor het hart" bedroeg maandag j.l. f 347.809. In dit bedrag is bijna f 150.000 aan giften van parbiculieren begrepen. Totaal zijn nu collecten van 276 kerken of gemeenten binnen, waaronder 149 ge reformeerde en 105 hervormde. De opbrengst van de collecte Is ca. 10% hoger dan ln 1963. Om half elf vanavond zal een spe ciaal voor „Brood voor het hart" in Kameroen gemaakte film via Neder land-I (T.V.) worden uitgezonden. Met leveranciers hijeen in Avifauna Er hebben zich bij de poliie zeven getuigen gemeld van 't ongeluk, dat zondagavond ln Nijmegen gebeurde en waarbij de 60-jarige mevrouw Knier en haar 31-jarige dochter mevrouw Hofland om het leven kwamen. Het ongeluk gebeurde, toen de auto waarin de twee dames zaten, bij het links afslaan werd gegrepen door een tegemoetkomende grote personenauto, die werd be stuurd door een 27-jarige Nijmeegse koopman. Hoewel de koopman dat zelf ont kent, verklaren vijf getuigen, dat hij door rood verkeerslioht is gereden. Twee andere getuigen hadden de auto van de koopman eerder op de avond achtervolgd, omdat de man zo roekeloos reed. Uit het bloedonderzoek is geble ken, dat de koopman een aanzien lijke hoeveelheid alcohol had genut tigd. Hij is al enkele malen veroor deeld wegens zware verkeersover tredingen. Op de dag, dat 't ongeluk in Nijmegen gebeurde, was nog een voorwaardelijke intrekking van de rijbevoegdheid jegens hem van kracht. De koopman beschikte, afgezien van zijn rijbewijs, niet over auto papieren en was niet verzekerd. Hij is vandaag voor de officier van Jusitie in Arnhem geleid. VREEMD GELD IS BIJ ONS BEKEND! De Drachme, de Yen, de Dinar, de Escudo, de Peseta... vreemd geld? Niet voor de N.M.B. Daar kennen ze de waarde van èlk geld. Als u dus te maken hebt of krijgt met vreemde valuta: de N.M.B. is uw adres. Ze helpen u deskundig en graagl NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Leiden: Breestraat 61-63. Sassenheim: Postwijkkade 1 Provinciale veerboot te water gelaten Op de Machinefabriek en Scheeps werf P. Smits Jr. in Rotterdam is woensdagmiddag de nieuwe veerboot „Gedeputeerde Schilthuis" voor de dienst Maassluis-Rozenburg tewater- gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door de kleindochter van de naamgever (oud-gedeputeerde mr. G. J. C. Schilthuis), Mej. M. E. R. Schilthuis. De veerboot, die wordt gebouwd ln opdracht van het provinciale be stuur van Zuid-Holland, heeft een lengte van 50 meter, een breedte van 15 meter en een maximum diepgang van 314 meter. Het is de bedoeling dat het schip, bestemd voor het ver voer van passagiers en voertuigen, nog deze zomer in de vaart wordt gebracht. Vrouw verbrak zwijgen (Van onze Bredase correspondent) De vrouw van de Zundertse land bouwer, die in de nacht van 2 op 3 maart zoals nu vaststaat door een 31-jarige vriend op het erf van zfjn boerderij om het leven is ge bracht, heeft aan de Rijkspolitie ver klaard dat zij na de moord, de dader heeft gezien en gesproken. Dit heeft tot gevolg, dat de berechting van de vriend, die morgenochtend voor de rechtbank had moeten plaats heb ben, ls uitgesteld. De zaak Is terug- te Stellendam J. Smits te Uithulzermeeden Nljemlrdum te A'dam, bljz. werkz. Westzaan en i Amersfoort. A. J. tfooij te Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van melkinrichting Menken N.V. hebben de leveranciers met hun dames gisteravond en de avond daarvoor in de bovenzaal van het paviljoen Avifauna zeer geslaag de feestavonden gevierd. Beide avon den werden door de heer en mevr. Menken, die tevens hun veertigjarig- huwelijksfeest vierden, met hun kinderen bijgewoond. De leiding was in handen van de oudste zoon en directeur van het bedrijf, de heer Ad Menken. Hij gaf een kort overzicht vanaf de eerste jaren van het bestaan van het be drijf tot op heden. Tijdens een bijzonder geslaagd diner, dat werd opgeluisterd met muziek van de band van Theo van Metselaar biedt de heer Menken het model- en raam aan. (Foto Leidsoh Dagblad) Wissen uit Leiden en het Leedy-trio sprak de heer K. Metselaar uit Zevenhuizen namens alle veehouders hartelijke woorden van dank. Hij bood de heer L. Th. Menken een model van een geëtst gedenkraam aan, dat ter grootte van 2 bij 1,50 meter in de nieuwe fabriek in Was senaar zal worden geplaatst. Mevrouw Rodenburgvan den Marei uit Wassenaar richtte zich speciaal tot mevrouw Menken, die zij namens alle echtgenotes van de veehouders een fraaie fruitmand aanbood. GEREF. KERKEN Beroepen te Gramsbergen J. Boer Jr. te Wetslnge-Sauwerd. Aangenomen naar Staveren-Hindelopen J. M. Mul der, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Hasselt. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Ulrum K. J. Kapteyn, kand. te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Drachten A. C. Noort te Groningen en M. Vlletstra te IJmul- den. Kand. P. Sneep te Vlaardtngen heeft, ln tegenstelling tot wat wij gis teren berichtten, het beroep naar Leer dam niet aangenomen. Tijdens de door 7000 vrouwen be zochte bondsdag van de Bond van Gereformeerde Vrouwenverenigin gen in Nederland, die gisteren in Groningen werd gehouden, is de op brengst bekend gemaakt van de ac tie „Geven voor zeven". Via de meest uiteenlopende plaatselijke ac tiviteiten hebben de Gereformeerde vrouwen in drie maanden ruim 175.000 gulden ingezameld. Dit geld is be stemd voor de zes protestantse scho len in België en de enige in Frank rijk bestaande protestantse school in Paron. Een tussen de bedrijven door ge voerde postzegelactie leverde 1100 gulden op. Dit bedrag zal worden göbruikt om vermoeide huisvrouwen, die hard aan vakantie toe zijn, maar de reis zelf niet helemaal kunnen beta'en, een financieel steuntje te geven. naar de rechtercommissaris voor een nader onderzoek. Verdachte zal aan een nader psychiatrisch on derzoek worden onderworpen, zo heeft de rechtbank in Breda nood zakelijk geacht. Vaak verhoord Kcitwijkse schippers-eigenaren werken niet mee (Van vlsserijredacteur) Volgende week zaterdag moet, als het goed is, de haringvloot bevlagd klaar liggen, want woensdag 26 mei moeten de schepen naar zee om de nieuwe haringteelt te beginnen. Vlaardingen heeft van zijn Vlagge tjesplannen afgezien bij gebrek aan schepen en daarom zijn beurt te ruggegeven aan Scheveningen, dat de mislukking van vorig jaar nu zou kunnen goedmaken. In IJmuiden wacht men aarzelend af Omdat er nog geen enkele zekerheid is, dat er volgende week zaterdag voldoende schepen in IJmuiden zullen liggen, goed in de verf, om gepavoiseerd te kunnen worden. Een groot feest zal het ln IJmui den met worden, maar wel is men ln IJmuiden er voor klaar om toch nog iets te doen. Als de schepen ko men, dan zijn de vlaggen er en ook de mensen om ze op de schepen te hangen. Bovendien speelt men met de gedachte een muziekkorps een te laten maken van b.v. het de Kop De moordzaak Zundert tot aan het begin van deze week nog een duistere zaak is opgehelderd, door dat de vrouw van de boer dinsdag- j Marktplein morgen uit eigen beweging naar de ven. Rijkspolitie ging in Zundert, om te Ailes hangt echter af van het be vertellen wat zij van de zaak wist. De schikbaar zijn van goed in de verf politie heeft van meet af aan ver- j gestoken schepen. De rederij Vuur- moed, dat de vrouw meer moest we- baak heeft alle medewerking toege- ten van de zaak, die zich op het erf zegd maar die heeft de schepen van haar boerderij 's nacht heeft af- ook niet aan een touwtje. De Ver- Vaak is de vrouw verhoord. ening van Schippers-Eigenaren in maandagavond nog tot laat avond. Dinsdagmorgen ging zij pra ten. Zij heeft de, politie onder tranen medegedeeld, dat verdachte na het plegen van de moord de woonkamer keuken van de boerderij was binnen gekomen. Hij zat van onder tot boven onder het bloed. Hij zei tegen de vrouw, dat hij de landbouwer had neergeslagen. Op de vraag van haar, of haar man dood was, antwoordde hij bevestigend. Verdachte heeft zich in de keuken gewassen. Zijn gele car- navalspak, dat met bloed bevlekt was, heeft hij in de kachel verbrand. Daarna trok hij een jasje van de boer aan en is naar huis gegaan Haat Volgens de vrouw had verdachte, die op de boerderij de plaats van de boer was gaan innemen, een haat tegen de landbouwer, die zelf weinig op zijn bedrijf werkte. Ook de onbe houwen behandeling, die de vrouw soms van haar man ondervond, werd door verdachte afgekeurd. De man nen hebben al eerder onder drank invloed verkerend samen gevochten, volgens de vrouw, die 9 weken haar wetenschap tegenover de politie heeft verzwegen. Zij behoort tot een fami lie van grensbewoners, die weinig spraakzaam zijn, wanneer het een zaak is, waarbij de politie betrokken is. Volgens de tot dusver beschikbare gegevens bestond er geen verhouding tussen de vrouw en de verdachte. Ook zijn er nog geen bewijzen van medeplichtigheid van de vrouw. Zij is echter wel strafbaar, wegens het ver zwijgen van de haar bekende feiten. Na het afleggen van de verklaring is de vrouw geconfronteerd met de verdachte, die echter geen krimp geeft, en hardnekkig blijft ontken nen. Bij de verdachte thuis is het jasje van de landbouwer aangetrof- Katwijk aan Zee heeft laten weten Olie op het IJsselmeer Een op het IJsselmeer gesignaleer de olievlek blijkt geen direct gevaar in te houden voor de visstand. De olie is afkomstig van de gestrande Duitse tanker „Anna Charlotte" uit Bodenwerden, die vorige week in tweeën brak. Daajrbij scheurde een olietank, waaruit enkele duizenden liters gasolie stroomde. De andere tanks bleven onbeschadigd. Het 804 ton metende sohip vervoerde in to taal 700.000 liter gasolie, die opge slagen waren in zeven tanks. De Dienst Zuiderzeewerken heeft maat regelen getroffen in geval de andere olie onverhoopt toch mocht vrijko men. Van 50 palen heeft men vlot ten gemaakt, die men rondom de tanker wil laten drijven en die de olie moeten localiseren. De hydrogra fische dienst van Zuiderzeewerken heeft een onderzoek ingesteld r de mate waarin het IJsselmeerw ls verontreinigd. fen. De by het kostuum behorende broek is op de boerderij gevonden. Door dit alles is het misdrijf nu op gelost. De berechting moet worden uitgesteld, omdat de vrouw door de rechter-commissaris dient te worden gehoord, en de Rijkspolitie het on derzoek nog verder voortzet. De mo gelijkheid van medeplichtigheid wordt toch niet geheel uitgesloten geacht. Het nader psychiatrisch on derzoek is noodzakelijk gebleken, om nader inzicht te krijgen in het motief van de dader. niet mee te werken. En of IJmuiden zelf schepen zal kunnen leveren is de vraag, omdat binnen liggen veel geld kost. Vast staat in elk geval, dat in IJmuiden niet op drijfnetloggers ge rekend behoeft te worden. Dit jaar het eerst zullen geen Katwijk- 5ggers meer met de vleet naar zee gaan. Scheveningen heeft nog 14 schepen voor drijfnetvisserij aan- >zen, maar insiders zijn van me ning, dat als er straks tien naar zee gaan, het veel zal zijn. Daarmee is dan de vleetvisserij in nog veel kor ter tijd dan men had gedacht, een stille dood gestorven. Waarmee te- een einde is gekomen aan de harmgjagerij, die in vroeger jaren spectaculaire opening van elk nieuw haringseizoen opleverde. Bij alle onzekerheden heeft men er van gemeentewege van afgezien om vlaggen op het havenhoofd te plaatsen. Ook komt er dit jaar geen verlichting op de schepen, gezien de steeds geringer wordende belangstel ling in de avonduren. Hoe het in Scheveningen zal uitpakken is nog een vraagteken. Wel is bekend, dat do IJmuider Harmonie is uitgeno digd daar op te treden. Dit korps is dus voor IJmuiden niet beschikbaar op die dag. En of Scheveningen in het vervolg elk jaar het accent zal krijgen van Vlaggetjesdag Dag van de Nederlandse Visserij, is ook nog een open vraag. Maar erg hoop vol ziet het er momenteel niet uit. Mulder N.V. (Boskoop) over afzet tevreden ln de gisteren in Den Haag gehou den jaarvergadering van Mulder's fabriek van rollend materieel N.V. in Boskoop zfjn de jaarstukken over 1964 met algemene stemmen goed gekeurd. De heer E. Borst werd tot commissaris herkozen. In antwoord op een vraag naar de minder goede resultaten werd mee gedeeld, dat deze voor een deel te wijten zijn aan belangrijke investe ringen, waarvan een bedrag van f 80.000 als onderhoudskosten kon worden geboekt. Voorts bracht de installatie van hydraulische appara tuur nogal wat kosten met zich mee door onvoldoende voorbereiding. De verwachtngen voor 1965 wer den goed genoemd. De afzet naar Engeland zal waarschijnlijk op het zelfde peil blijven. De hoge invoer rechten, inmiddels van 15% gedaald tot 10% konden worden opgevangen. De Canadese vestiging maakt nu winst, naar verwachting zullen de resultaten daar over 1965 wel gelijk zijn aan die over 1964. De eerste stambonen van dit sei zoen werden gisteren aangevoerd aan de groenteveiling in Ter Aar door de kwekers Gebroeders v. d. Ster uit Ter Aar. De commissionair in groenten J. Koeleman in Ter Aar kocht dit artikel voor f5.30 per kg. Ook werd de eerste bloemkool aan gevoerd door de tuinder W. Esveldt Pz. Hierover ontfermde de groente handelaar A. H. Schouten uit Aals meer zich door er de prijs van 82 cent per stuk voor te betalen. Voordien was er ook al zgn. winterbloem kool aangevoerd door de kweker R. de Rsgt in Ter Aar.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15