LEIDSCH DAGBLAD Ir. Bosma: Stichting heeft zichzelf NIET overleefd Plotselinge aanval van de Yieteong op Song Be Spoedig praten over een uitkering- ineens Ruimtevlucht van Russen op komst Rotterdam krijgt een medische f acid leit VEEL VRIJ? VERF! VLOEIT VLUG STRAK Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 11 MEI 1965 No. 31562 pjrecteur: E. A. E. vac Dtsboeck Lofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Gelukkig met P.v.d.A. in regering Ir. J. Bosma, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers [Verbond wil zo snel mogelijk gaan praten over een eventuele |iitkering-ineens. Hij hoopt, dat de Sociaal Economische Raad ipoed zal betrachten met het uitbrengen van zijn advies over de économische toestand. Jr. Bosma zegt dat in een interview met „Ruim Zicht", het blad van jut Nederlands Katholiek Vakverbond. Hij geeft daarin ook toe, dat de Werknemers, die optimistischer tegeyi de economische ontwikkeling heb ben aangekeken dan de werkgevers, in bepaalde dingen gelijk hebben tokregen. „Persoonlijk juich ik het toe, dat Partij van de Arbeid op dit ogen- 5' weer deelneemt aan de regering, jtuurlijk zou deze nieuwe regering naatregelen kunnen nemen of wets- jjzigingen tot stand kunnen bren- tn, die de werkgevers minder welge- illig zijn. Maar aangezien het ne- ien van de juiste beslissingen op het van de loonpolitiek uitermate loeilijk is, is het goed dat de par- jen die een groot deel van hun ge- icht ontlenen aan de steun van de «taemers, mede bij deze beslissin- en worden betrokken", aldus de üW.V.-voorzitter. is ook van mening, dat de lichting van de Arbeid zichzelf niet erft overleefd. Hy is ervan over- j iigd, dat de Stichting altijd waar- IN INDONESIË: FOKKERS F 28 IN LICENTIE President Soekarno heeft zijn ka linet opdracht gegeven plannen op Ie «tellen, die Indonesië in staat s.tel- r eind 1968 zijn eigen vliegtui- [en te bouwen, aldus het persbureau Anlara. De president zou de voor keur geven aan het in licentie bou- iren van Fokker-vliegtuigen. Zoals bekend heeft Fokker de vervaardi- in een straalpassagiersvlieg- tuig in voorbereiding onder de code- aam F 28. Dit toestel zal in de na- lije toekomst in serie geproduceerd torden, evenals de F 27 „Friend- oor transport over korte en middelbare afstand. De Indonesische itaatsoliemaatschappij „Pertamin" leeft onlangs twee „Friendship"-tur- boprop-toestellen besteld. devol zal blijven, ook als bijvoorbeeld het loonoverleg meer naar de on dernemingen en bedrijfstakken zou worden verlegd: „Er blijven altijd zaken, die in het centrale overleg tussen werkgevers en werknemers moeten worden doorgepraat en daar over met de regering moet worden gesproken". Rol regering Van de rol, die de regering zich in de te voeren loonpolitiek heeft toe gedacht, hangt het volgens ir. Bos ma mede af of de Stichting ook in de toekomst op het terrein van de loon politiek goed kan blijven werken. Hij meent, dat werkgevers en werkne mers er in elk geval voor zullen moeten waken, dat zij slechts af spraken maken waarvan redelijker wijs kan worden verwacht, dat die in de praktijk kunnen worden ver wezenlijkt. Dat de verhoudingen tussen werk gevers en werknemers zijn ver scherpt is volgens ir. Bosma mede een gevolg van het feit, dat in het centraal overleg afspraken zijn ge maakt, die in de bedrijfstakken en ondernemingen niet waargemaakt konden worden. In het centraal overleg hebben zowel de werkgevers als de werknemerscentralen zich sterker voorgedaan dan ze in feite zijn en aan geen van beide zijden is men erin geslaagd, te coördineren. Er zijn bijvoorbeeld vakbonden, die niet achter de centralen willen aan lopen. Over het verwijt van N.K.V.- voorzitter P. J. J. Mertens, dat er sprake zou zijn van een „schjjn-sa- menwerking" tussen werkgevers en werknemers, zei ir. Bosma, Dat dit hem heeft gegriefd. „Wij hebben in de kwestie georganiseerden-ongeor- ganiseerden geen passieve houding aangenomen", aldus de heer Bosma. „We hebben in de Stichting lang ge- waoht op een door de vakcentralen toegezegd rapport over deze kwestie. Maar dat is niet gekomen, wel een lijstje van eisen" Volgens hem zijn de werkgevers bereid geweest tot een akkoord te komen. De geprikkelde stemming wordt naar zijn mening ook bevorderd door individuele werkgevers, die zich niet aan de centrale afspraken houden: „Ik wil de moeilijkheden beslist niet op de vakbeweging afschuiven. Ze zitten ook aan werkgeverskant. Door ontwikkelingen in ondernemingen en bedrijfstakken raken we soms in ^en moeilijk parket". Erg zwart-wit Begrijpelijk, maar wel erg zwart wit gesteld vindt ir. Bosma het ver wijt uit de vakbeweging. dat de werkgevers de boot afhouden als het gaat om maatschappelijke struc tuurwijzigingen. De maatschappelij ke veranderingen voltrekken zich langzamer dan de vakbeweging graag wil, zo zei hij, maar wij rrtoe- ten steeds weer proberen, de mensen mentaal om te buigen. Samenwerking tussen werknemers en werkgevers noemde ir. Bosma een zeer groot goed. Maar volgens hem heeft het geen zin, spanningen te verdoezelen. NKV: rekening houden Bij de onderhandelingen over zal rekening f de uitkering-iii^no f moeten worden gehouden met de J l gezinsgrootte. Dit schrijft „Ruim J l Zicht", het officiële orgaan van J l het Nederlands Katholiek Vak- J l verbond met het oog op de be- f f sprekingen over de uitkering-in- J l eens, die in de Stichting van de f l Arbeid zullen beginnen nadat op f 4 juni in de Sociaal-Economi- f sche Raad het rapport van de f commissie ontwikkeling natio- t nale economie is behandeld. J Daar het niet mogelijk is, het uitkeringspercentage ook te be- a f talen over de kinderbijslag, acht het N.K.V. het wenselijk, de wet f op de kinderbijslag in die zin te a it wijzigen, dat het extra bedrag f eenmaal per jaar en wel in het t tweede kwartaal kan worden t uitgekeerd. J In „Ruim Zicht" wordt verder <t meegedeeld, dat het overlegor- gaan van de drie vakcentralen <t heeft besloten, bij de onderhan- t delingen over de uitkering-in- t eens ook de bejaarden te be- trekken. f f i k, ê'-r .Vs- 7 "X .f AUTOVERKOOP WEER GROTER .Aan de Parkkade in Rotter- dron. Deze foto. gemaakt vanaf dam arriveerden gisteren mari- het Nederlandse schip ..Gelder^ nevaartuigen van verschillende land toont links de Britse nationaliteiten, welke deel uit- "Leander" en rechts de Cana- maken van een N AVO-squa-i de se „Columbia" In de eerste drie maanden van dit jaar zijn ruim 69.000 nieuwe per sonen- en combinatie-auto's afge leverd, meldt de RAI-persdienst. Dit betekent een stijging van bijna 15 pet vergeleken bij het eerste kwartaal 1964. In maart bereikte de verkoop een recordhoogte van 31.769 stuks. De voorzitter van de afdeling per sonenauto's van de RAI. de heer J. L. I^ang. sprak reeds de verwachting uit, dat er dit jaar 260.000 nieuwe personenauto's verkocht zullen wor den tin 1964 226.000 stuks). Nieuw karakter De Sowjet-Unie bereidt zich voor Jip een tocht met een bemand ruim tevaartuig, die een nieuw karakter -lal hebben. Dit heeft een Russische [kosmonaut in het blad „Luchtvaart en Ruimtevaart" meegedeeld. De kosmonaut, wiens naam niet genoemd wordt, zegt dat het ruimte echip, de taak en de problemen ervan alle geheel nieuw zullen zijn. Hij noemt zichzelf de plaatsvervanger van de kosmonaut Pavel Beljajew voor de vlucht met de Woskhod II De onbekende kosmonaut wijdt niet verder uit over wat de nieuwe vlucht zal behelzen. Hij zegt dat misschien hij en mischien een andere kosmonaut deze vlucht zal maken en dat het ook kan zijn dat deze toevalt aan iemand die al eerder'een ruimte- WEERBERICHT Zonnige perioden De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: koude nacht met kans op nachtvorst. Morgen zonnige I Perioden en hogere middagtempera- toven dan vandaag. Droog weer. ma- tot zwakke wind aanvankelijk noordelijk, later tussen noord en oost. (Opgemaakt om 11.15 uur) 12 MEI Zon op: 4.51 uur; onder: 20.22 uur Maan op: 16.48 u.; onder: 4.08 u. Hoogwater in Katwijk te 1.00 en 13.20 uur. lAagwater te 9.00 en 21.37 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's vlucht gemaakt heeft. In dit verband vermeldt hij dat Joeri Gagarin en Gherman Ti tow herhaaldelijk ver klaard hebben dat zij zich voorbe reiden op een tweede ruimtevlucht. Geen Rusische kosmonaut heeft nog ooit meer dan één ruimtevlucht gemaakt, zoals de Amerikaan Gris- som. De schrijver deed uitkomen det de nieuwe vlucht door een man ge maakt zal worden. Belangrijke verliezen aan beide zijden Een regiment Vietcongtroepen heeft vanochtend vroeg een aan val gedaan op Song Be. een pro vinciale hoofdstad op 110 km ten noordoosten van Saigon, bij de Cambodjaanse grens. Aan beide zijden werden zware ver liezen geleden. Er sneuvelden vijf Amerikanen en elf werden gewond. Amerikaanse pogingen öm per hefschroefvliegtuig Zuid Vietnamese versterkingen aan te voeren mislukten door hevige be schieting van de Vietcong. De communisten hielden zeven uur stand. Bij het aanbreken van de dag openden straalvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht de tegenaanval. De Vietcong moest daarop Song Be aan de Zuidvietnamezen, die zware vliegtuigdekking kregen, over laten en heeft zich ingegraven langs een rivier ten noordoosten van de stad. Een groep Vietcongstryders zou er kantine van de Amerikaanse advi- tijdens de aanval in geslaagd zijn de I seurs te bestormen en daar voedsel te I stelen. In een gevecht van man te gen man werden de communisten verdreven. Ook hebben zij het hoofd kwartier van de provinciale regering bestormd en daar vijf pantserwagens geroofd, die destyds door de Fransen waren achtergelaten. Met deze pant serwagens vernielden zü een lan- dingsstrook op ongeveer een kilome ter verderop. Ook werd een hevige aanval ondernomen op een regerings post, eveneens op een kilometer af stand van Song Be. De regeringstroe pen wisten daar evenwel stand te houden. Deze aanval op Song Be kwam na drie dagen van grote activiteit van de zijde van de Vietcong in het noorde lijk deel van de Mekong-delta. Zon dag heeft de Vietcong een zware aanval gedaan op de grens tussen de provincies Binh Doeong en Hau Nghia, 50 km ten noordwesten van Saigon. Aan regeringszijde zijn toen 55 soldaten gedood en honderd ge wond. Voorts wordt een groot aantal vermist. Gisteren hebben Amerikaan se vliegtuigen drie bruggen in Noord- Vietnam beschadigd. Twee Noord- vietnamese vissersboten met veertien personen aan boord zijn door twee Amerikaanse en Zuidvietnamese oor logsschepen achtervolgd en opge bracht, aldus Radio Hanoi gisteren. Tegen dit incident heeft Hanoi ge protesteerd bij de Internationale controlecommissie (ICC). Noord- Vietnam zegt, dat het incident zich zou hebben voorgedaan in zijn terri toriale wateren. Volgens welingelichte kringen in Saigon is Noord-Vietnam bezig zijn ministeries van de hoofdstad Hanoi naar omliggende steden te verplaat sen uit voorzorg tegen luchtaanvallen van Amerikaanse bommenwerkers. De hele regering zou gecentraliseerd worden. Amerikaanse verkennings vliegtuigen hebben de laatste twee weken grote konvooien uit Hanoi zien vertrekken. In het Chinese blad „Rode Vlag" heeft de Chinese vice-premier en chef van de generale stad van het „bevrijdingsleger", Lo Joei-tsjing, ge schreven. dat Rood-China bereid is mensen te zenden om de Vietcong te helpen, ook als dit zou betekenen, dat China zelf met Amerikaanse aanval len wordt bedreigd. „Wjj zijn niet bang voor Amerikaanse bedreigingen met bombardementen en voor hun verlangen de oorlog uit te breiden". (Van onze correspondent) Rotterdam krijgt een medische faculteit. Minister Diepenhorst van Onderwijs en Wetenschappen heeft dit gisteren in Den Haag meegedeeld. De Rotterdamse faculteit wordt de 7de medische faculteit in ons land. De ministerraad heeft het besluit tot stichting van deze faculteit genomen, in verband met het aantal studenten in de medicijnen, die zich naar verwachting in de komende jaren zullen aanmelden. Bovendien is een groot tekort aan artsen te ver wachten. indien geen maatregelen zouden worden genomen tot uit breiding van de mogelijkheden van een medische opleiding. De regering streeft ernaar dat in het najaar van 1966 de propaedeu- tische opleiding tot arts kan beginnen. de verwezenlijking betekenen van een lang gekoesterd ideaal: nog eens een echte Universiteitsstad te zijn. Weg open voor universiteit Wat de organisatorisch kant van het regeringsbesluit betreft, zal de opleiding van de klinische stichting in het ziekenhuis „Dijkzigt" worden uitgebouwd tot een volwaardige faculteit. Het besluit van de minis terraad maakt de weg vrij voor een stichting van een Rotterdamse Universiteit. De wet op het weten schappelijk onderwijs stelt als eis dat een universiteit uit ten minste 4 faculteiten moet bestaan. De Nederlandse Economische Hoge- school heeft momenteel drie facul- teiten, een economische, een juridi sche. en een sociale, i Een samenstelling van de Econo- I mische Hogeschool en de nieuwe medische faculteit tot een bijzon dere Universiteit zal voor Rotterdam Ruimtevaarder Edward H. White, tweede piloot van de ko mende Geminivlucht. klautert uit een oefencapsule, welke in de Golf van Mexico drijft, als on derdeel van de landingsoefenin gen. Commandant fames A. Mac Divitt drijft al naast de capsule in zee. Wessin weet niet precies wat hij nu eigenlijk wil De verwarring in de Dominicaan se Republiek neemt eerder toe dan af. De militaire bevelhebber in het land, generaal Wessin y Wessin, die heeft gepoogd de opstand te smoren, had gisteren na een gesprek met de Amerikaanse ambassadeur aanvan kelijk besloten uit het Dominicaanse leger te treden, waarmee een der obstakels voor een regeling van de crisis zou zyn weggenomen. Maar te elfder ure heeft de generaal, die ver antwoordelijk is geweest voor de bombardementen op de hoofdstad, San Domingo, te kennen gegeven zijn beslissing „opnieuw in overweging te Zondag ontsloeg de nieuwe junta van generaal Imbert Barrera, tegen wie de opstandelingen zijn gekant, een groot aantal generaals die sleu telposities bekleedden in de strijd krachten, kennelijk om de opstan delingen van kolonel Taamano De- no 'die aan het hoofd staat van een andere junta' mild te stemmen. De zen waren echter nog fel gebeten op {generaal Wessin Het lag in de lijn der verwachtingen, dat Barrera ook Wessin wilde ontslaan, waarna de laatste na een gesprek met de Ame rikaanse ambassadeur Bennett zijn 1 aftocht voorbereidde. Daar is hy dus nu nog even van afgestapt. Te kenend in deze situatie is dat Wes sin over zyn ontslag niet heeft ge sproken met Barrera. die voor pre sident doorgaat, maar met de Ame- rikanen. i (Zie ook elders in dit blad) Hoofdverdachte havenfraude TWEE JAAR voor directeur „Osto" De rechtbank in Rotterdam heeft de hoofdverdachte in de zaak van de Rotterdamse havenfraude, de 60- jarige directeur van het expeditie- bedrijf „Osto", wegens verduistering veroordeeld tot twee Jaar gevange nisstraf met aftrek van het voor arrest. De officier van Justitie had veertien dagen geleden tegen hem vier jaar gevangenisstraf met af trek geëist. Verdachte stond aan het hoofd van het expeditiebedrijf „Osto", waarvan werknemers de laatste jaren tientallen employé's van Maasstede- lij ke havenbedrijven aanzette tot het vervalsen van inladingsformulieren ten gunste van „Osto". De directeur had zich schuldig gemaakt aan het knoeien met reducties op vrachtprij zen van per schip te vervoeren goe deren. Door de havenknoeierijen zijn binnenlandse verladers en buiten landse rederyen voor een totaalbe drag van ruim f. 1 miljoen bena deeld. De rechtbank in Rotterdam ver oordeelde de afgelopen maanden twintig Rotterdammers tot vrijheids straffen wegens hun aandeel in de havenfraude. (Due/ Qlie teiitvo Uit het Leidsch Dagblad van 11 Mei 1865; Heden Woensdagavond heeft de brievenbesteller Slegtenhorst, een kind uit de Botermarkt gered. De redder zelf zou zonder toegeschoten hulp zijn verdronken. AdvertentieBij de boek handelaars de Wed. L. van Hulst en Zn, te A dam ziet het licht: De Reis naar de maan. Een vooruitgangsro man uit de 21ste eeuw, be werkt door J. G. Pfaff. Prijs 11,75.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1