HOE KAN EEN VIS WETEN DAT HET WATE R NAT IS a Na herdenking van de doden de bevrijding oprecht honoreren (Van een o Een kwart eeuw, een generatie geleden stortte liet eeuwenoude conflict tussen vrijheid en dwingelandij als een bandjir over Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk naar de kust van het continent, voor ons land een onherroepelijk einde makend aan meer dan een eeuw van vrede en neutraliteit. Een nacht van vijf jaren begon voor ons volk, jaren nadat voor miljoenen elders het leven reeds verduisterd was door dolzinnige haat, beestachtige terreur en blinde machtswel lust. Enkele dagen geleden hebben wij onze doden herdacht en ,,de" bevrijding gevierd. Die doden hadden recht op herdenking: slechts hun offer heeft het herdenken mogelijk gemaakt. Het is voorts goed van tijd tot tijd aan de bevrijding te denken, al zou het alleen maar zijn om ons de vrijheid weer te doen beseffen, die wij nu er redacteuren) twintig jaren dagelijks als zó gewoon ervaren, dat wij haar nauwelijks meer werkelijk beleven. Dat laatste klinkt vreemd maar het is een bit tere realiteit: kan de vis beseffen, dat het water waarin hij leeft nat is? Wij noemen water nat, omdat het niet ons element is. Hoe zou de vis de lucht noemen, waarin wij leven? En vraagt die vis zich niet af: Hoe kan de mens nu weten dat luchtis? Deze enigszins filosofische bespiegeling is niet overbodig bij het herdenken, dat ons land een kwart eeuw geleden overvallen werd. Heeft naast een herinnering aan de doden en een herinnering aan de bevrijding ook een her innering aan die stralende en toch donkere tiende mei 1940 zin? Wat moeten wij ons dan herinneren? Onze verbijstering? Onze haat? Ons verbeten gevecht om het ergste af te wenden? Waren wij maar geen mensen geweest Het is nu eenmaal een eigenschap van ons mensen, dat wy alles Indelen, In tydperken, in afstanden; onze weg door het leven en de wereld om zomend met mijlpalen opdat wij kunnen weten hoever wy gekomen zijn, om te kunnen hopen hoever wij nog komen zullen. Het is daarom haast onvermijdelijk, dat wij omzien naar die tiende mei. Maar laat ons dat doen in eerlijkheid, niemand, ook ons zelf niet, ont ziende, niets vergoelijkend maar ook niet rancuneus. Want hier botsten (afgezien van de leiders) mensen uit twee verschillende elementen, water en lucht, dde de. hoedanigheden „pat" en het aequivalent voor lucht niet meer konden ervaren. Een terugdenken mag vooral niet rancuneus zijn. Werd immers niet dat grootste conflict uit de menselijke geschiedenis mede geboren uit ran cunes? En uit bekrompen zelfgenoegzaamheid, uit egoïsme, uit angst voor het eigen hachje? Kortom uit menselijkheid? Waren wij maar geen mensen geweest met menselijke tekortkomingen, dan was alles zo anders gelopen halen. Elk volk, behalve het Engel se. Want zelfs Frankrijk vermeed na een oorlogsverklaring alles, wat de vijand kon „prikkelen", want dan kon hy wel eens boos wor den Dit egoisme heeft Hitier de kans gegeven, die hij op 10 mei 1940 aangreep met een kracht, die nie mand had vermoed. Op een later tijdstip zullen wij nog gelegenheid krijgen, de andere hoofdpunten van de slag in het westen te be zien, thans willen wjj ons beperken tot de eigen belevenissen van het Nederlandse volk. dat in de vroege ochtend van die tiende mei gewekt werd door het zware geronk van honderden vliegtuigen, het gedon der van geschut en bommen, en en het geratel van machinegewe- Stap voor stap Achteraf gezien was het onver mijdelijk, dat Hitier zou trachten, zich een weg te banen naar de kust van het continent, waar hij uitvalspoorten zou vinden voor een aanval op Engeland. Maar achteraf is er zoveel duidelijk geworden. Het is wel zeker, dat Hitier geen kans zou hebben gekregen zich van bet grootste deel van Europa en Noord-Afrika meester te maken, wanneer de landen, die hy stap voor stap verpletteren zou, hem van meet af aan tezamen een halt hadden toegeroepen. Maar uit een niet onbegrypelyk egoisme gaf elk volk er de voorkeur aan. anderen de kanstanj es uit het vuur te laten erucfblik op de. cl£el Gewaarschuwd, niet voorbereid Nederland was gewaarschuwd. Hoewel op de achtste mei officieel in Berlyn werd ontkend, dat Duits land van plan zou zyn onze neu traliteit te schenden, wist de Ne derlandse attaché in Berlyn op de avond van de negende mei telefo nisch aan Den Haag te melden, dat de aanval de volgende ochtend vroeg beginnen zou. De troepen, de luchtmacht, de marine en de rege ring (beslist niet de burgerbevol king) waren paraat maar on voldoende voorbereid. Men moet zich de achtergron den van de situatie realiseren om te begrijpen, dat de stryd voor onze militairen verloren was reeds voordat het eerste schot was gelost. Ginds door en door getrainde troepen, gebrand op de aanval door een jarenlange vergiftiging van de geest. Een mentaliteit die men de overgrote meerderheid der militai- Zaterdag 8 me! 1965 Pagina 1 Terugblik naar mei 40 somier rancune want: B IJ L A G E (LEIDSCH DAGBLAD r: órandend Rotterdam op de dag van de capitulatie. Ook andere Nederlandse steden werden met jji het lot van de Maasstad bedreigd, waardoor een staken van de strijd onvermijdelijk werd. ren eigenlyk nauweiyks meer kwa lijk kon nemen na de stelselmatige verpesting van de samenleving in het duizendjarig rijk van Hitier: zy wisten inderdaad niet beter meer. Weet de vis Aan de andere kant ons volk, het volk van een landje dat in geen eeuw kruitdamp had geroken, waarvan de verdediging jarenlang ondergraven was door het toen wel begrijpelijke maar toch fatale „ge broken geweertje", waarvan de vi sie op de wereld en het wereldge beuren beneveld was door zelfge noegzaamheid. zwakke regeringen, inwendige ziekten, misleidend sus sende woorden en een heilige angst om betrokken te worden by de el lende van medemensen elders. Aan het hoofd van de regering op het moment van de aanval een man, die tydens zyn korte ballingschap in Londen nog in een radiobood schap durfde verklaren dat wy loyaal met de bezetters moesten sa menwerken en die enige tyd later vrywillig uit Engeland terugkeer de naar het bezette gebied om zich onder het regime van de verdruk ker te stellen. Een volk met een militaire uit rusting die zelfs in de eerste we reldoorlog geen gebalde vuist mo gelijk gemaakt zou hebben, laat staan in de tweede oorlog een steg met die vuist Geen rein geweten Neen. het was materieel noch mentaal een goed voorbereid volk, dat stand moest zien te houden tegen een vloedgolf van geweld. Het had zelfs niet een „rein ge weten" dat een ieder in staat zou stellen zijn plicht te doen op de plaats waarop hij was gesteld, zoals het zo lyrisch en heroisch werd gesuggereerd in de proclamatie, die Koningin Wilhelmina uitvaardigde op die tiende mei 1940. Zulk een „rein geweten" was niet te rijmen met het jonste ver leden, met het lamlendige wanbe grip voor de realiteit zoals dat bleek uit het toelatingsbeleid van de minister van Justitie Geseling, die de spreekwoordeiyke en tradi tionele gastvrijheid van ons land voor vervolgden-om-gewetenswille tot een aanfluiting maakte toen hy in de jaren voor die fatale tiende mei in doodsnood verkerende jood se vluchtelingen aan de oostgrens in massa de deur (van de Duitse hel) wees en hen slechts by mondjesmaat toeliet. In onze gezapige zelfgenoeg zaamheid beseften wy niet, dat vrij daarmee medeschuldig werden aan de dood van velen. Ook voor ons gold, zij het in andere zin, de vraag: Hoe kan de vis Uit het latere boek van Prinses Wilhelmina „Eenzaam maar niet Heen" is gebleken, dat zij „Meta. Kampf had gelezen en verstaan, haar ministers en raadgevers niet. Het is daardoor duideiyk ge worden, dat niet onze Vorstin maar haar ministers de fraaie volzinnen hadden geformuleerd, waarin sprzke was van een „rein geweten". Zelfs in die fatale uren werd de rea-litert nog verloochend. Neen. het was geen wonder, dat een dergelijk slecht voorbereid volk in vyf dagen onder de voet werd gelopen. Wèl was het een wonder, dat de Duitse horden daar vyf lange da gen en een onmenseiyk lafhartig en tot voorbeeld van barbarisme geworden bombardement op Rot terdam voor nodig hadden mèt het dreigement, dat Utrecht en andere steden het lot van de Maasstad zouden delen wanneer de Neder landers het hoofd niet in de schoot legden. In de nacht Wonder of geen wonder, voorbe reid of niet: vechtend tegen een verpletterende overmacht, tegen het verlammende gerucht, ook tegen verraad hier en daar, en bo vendien tegen een soms geheel nieuwe strategie hebben de Neder landers ondanks verbystering, wanhoop en dagend begrip voor de werkelyke omvang van het con flict vyf dagen stand gehouden, de Duitsers zware verliezen toege bracht en voorkomen dat zy hun eerste oorlogmerken konden uit voeren. En wellicht heeft dat laat ste een zeer belangrijke bydrage tot het verdere verloop van de oorlog geleverd, waarover straks De aanval kwam verraderlyk. In de nacht en zonder oorlogsverkla ring. Pas later in de ochtend, toen duizenden soldaten op Nederlandse bodem streden, werd in Den Haag een nota aangeboden waarin on middellijke toelating van Duitse troepen werd verlangd om te voor komen, dat Engeland onze neutra liteit zou schenden en via ons land een aanval op Duitsland zou doen. Op verschillende plaatsen langs de grens slaagden de Nederlandse militairen er in, strategisch belang rijke bruggen en spoorwegen te vernietigen. op andere plaat sen vielen die door veelal twyfel- achtige militaire listen in handen van de snel oprukkende vyand. Maar de hoofdverdedigingslinies lagen niet langs de grens, zy la gen om de vesting Holland en vooral daar zouden de Duitsers op verrassingen stuiten. dat zy voor de aanvallers onbruik baar werden. Depot troepen beten spits af Terwyi de geoefende troepen dichter by de grenzen de volle laag kregen van de opmars te land, werd de dolkstoot in de rug op ver bluffende wyze, dikwyls met im provisatie en veelal met grote moed en doortastendheid, opgevangen en afgeweerd door vrijwel ongeoefen de depot-troepen, die in allerijl naar de bedreigde punten werden gezonden. Met een onvoorstelbare verbetenheid gingen zy de para chutisten, het puikje van de Duit se strijdkrachten, te lijf ook on der het angstaanjagend gehuil van de neerduikende Stuka's. Van de oorspronkelyke opzet van de Duit sers kwam niets terecht. Koningin en regering bleven in vrijheid, het gezag in de vest mg Holland bleef ln Nederlandse handen, ten zuiden van en in Rotterdam grendelde het keurkorps der mariniers de deur tot de vesting Holland dicht, m het uiterste noorden legden mari ne en leger een „blok" op de Af sluitdijk waardoor ook daar een penetratie naar het hart van Hol land werd voorkomen. De Grebbe- linie bleef ln stand al was zy „ge deukt". Het belangrijkste doelge bied van de Duitsers, dat de eerste dag in hun handen had moeten vallen, bleef stand houden tot het moment van de capitulatie vijf da gen na het begin van de operaties. Inmiddels richtte de Nederland se regering wanhopige oproepen om steun tot Engeland (waar Churchill die dag het heft in han den had gekregen) en Frankrijk, Die steun bleef achteraf begry- pelykerwys uit. Alleen de Fran sen zonden kleine detachementen, die in het zuiden emerzyds alleen tot taak kregen zo snel mogeiyk weer weg te komen en verder het leveren van achterhoedegevechten om de uittocht naar het zuiden te dekken. Spoken en geruchten Niemand had verwacht, dat de oorlog reeds in de eerste uren tot het hart van Holland zou doordrin gen. Het was begrijpeiyk dat daar een verwarring ontstond die een stroom van geruchten met zich meebracht. Men ging spoken zien. Men meen- 'de telkens weer dat Duitsers of landverraderlijke elementen zich in een of ander huis hadden ver schanst. Men meende Duitsers ver momd als dienstmeisje, pastoor, straatwerker of yscoman door de straten te zien gaan met sinistere oogmerken. Men meende ja eigenlyk van alles. De schaarse ongeoefende troepen kregen behalve de stryd tegen de parachutisten ook nog de stryd tegen deze spoken en geruchten te verwerken. Daardoor ontston den op vele paatsen ondanks de omstandigheden vaak komisch# maar ook dikwijls tragische gebeur- Zelfs ministens konden omdat zy niet De luchtmacht stond inmid dels voor een schier hopeloze taai* De meeste jagers zouden in óe eer ste wereldoorlog een redelijk figuufl hebben geslagen, maar ln mei 1940 waren zij lachwekkend veroudert! tegenover het modernste materiaal van de agressor. Alleen de Fok ker G-l kon het redelyk opnemen tegen de Duitse hxohtpiraten. Niet» temin werden, ook door geschut e«$ zelfs geweervuur van verbaasde sol* daten vanaf de grond honderden Duitse Jagers en vooral laagvfle* gende transport toestellen en bonx« menwerpers neergehaald. Het over# grote deel van de haehtmaoht zelf werd de eerste dag op de gron) vernietigd of na heldhaftige ont moetingen in de lucht venslagan»,. De Duitsers verwierven daarmee 0$ volstrekte overmacht in de waardoor de vardecHgi langs de vesting Hofland, Duitse troepen trekken orté danks de vernielde brrtgge* over de Maat in Maa&Prichik Luchtlandingstroepen op weg naar Hollandse bodem. Reeds in de lucht werden velen dode lijk getroffen door het vuur van de Nederlandse soldaten. Hoofddoel werd niet bereikt De Duitsers bereikten het hoofd doel van hun overrompelende aan val niet: het gevangen nemen bin nen twaalf uur van de Koninklijke familie en de regering, die beide in Den Haag vertoefden. Zy hoop ten daarmee de weerstand te bre ken en de niet onaanzienlijke troe penmacht die voor de aanval was gebruikt snel vrij te maken voor de doorstoot door België en Frank rijk naar de Kanaalkust, de springplank voor de „beslissende" aanval op Engeland. Voor het eerst in de geschiede nis van de oorlogvoering maakten de Duitsers met dit doel voor ogen gebruik van sterke luchtlandings troepen. Reeds in de vroege och tend van de tiende mei woedde de oorlog hevig in de omgeving van de Moerdyk, by Rotterdam, by de vliegvelden in de vesting Holland en om Den Haag, waar duizenden parachutisten uit de stralend hel dere lucht waren neergedwarreld. Tegenover de zware Nederlandse verliezen van de eerste oorlogsdag zoals de snelle opmars van de Duit sers door het oosten van het land, de verovering van de Moerdyk- bruggen en de vrywel totale ver nietiging van de luchtmacht, stond het glorieuze Nederlandse wapen feit, dat de „infiltranten" in de vesting Holland onschadelijk kon den worden gemaakt, verslagen otf ln onbelangrijke strategische posi tie» werden vastgehouden. Vele vliegvelden, die aanvankelijk door de Duitsers waren bezet, werden die eerste dag heroverd of ingesloten en ao zwaar onder vuur genomen

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9