7. „Anti-alcohol actie wordt geïntensiveerd Jazzconcert voor Leiden is mei op 20 (politie)muziekstad ANDO - CONGRES IN LEIDEN Van Gastel speelt proefvvedstrijd met Standard Luik dingen die u weten wilt. als u naar GROOT- BRITTANNIE] gaat EXPOSITIE IN DE LAKENHAL Leidse fotografen winnen van Oxford VEZENO 11 4 éV Kalligrafie uit China en Japan LEIDEN RAAKT VUIL KWIJT Défilé en taptoe Vijftien korpsen naar het festival Kinderuitzending nog steeds noodzakelijk Kerkelijk Leven LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG MEI 1965 TWEEDE BLAD 99 „De Werkgroep Verkeer van de Algemene Nederlandse Drank bestrijders Organisatie (ANDO) heeft naast het algemene alcohol best rij ding sioerk een geheel eigen taak: de bevordering van de nuchterheid en veiligheid in het verkeer. Dat is de grote waarde van de werkgroepen in de ANDO: gerichte propaganda. En wij voeren die op het terrein van het verkeer". Dat waren de woorden van de heer P. de Boer ,die in zijn functie van voorzitter van de Werkgroep Ver keer van de ANDO gistermiddag in het Leidse Volkshuis een congres van de Algemene Nederlandse Drankbestrijdingsorganisatie opende. liet ANDO-congres duurt twee da- j'en. De eerste dag gisteren stond geheel in het teken van de Werkgroep Verkeer. Behalve de af handeling van een aantal huis houdelijke punten, werd een groot aantal jubilarissen gehuldigd. Dat was het werk van de tweede voor- 7itter van de Werkgroep Verkeer, de heer P. L. Hessing. In gloedvolle voorden haalde hy herinneringen op uit vroegere en naar zijn smaak meer romantische tijden, daarbij vooral denkend aan het spoorwegbedrijf. De spoorwegen zyn namelijk een instelling waarmee de Werkgroep Verkeer van de ANDO zich nauw verbonden voelt, en dat niet alleen door de oude banden uit de Stichting S.O.V. Kantines. Deze Stichting exploiteert tientallen kan tines bij spoorwegen. Van Gend en Loos en langs de weg. „Juist by de spoorwegen is veiligheid een eerste vereiste", zei de heer Hessing, die verder opmerkte, dat geheelonthou ding niet alleen maar een kwestie is van geen alcohol meer gebruiken, maar dat er sprake is van het aan vaarden van een geheel nieuwe le venshouding. gaat de werkgroep een onderzoek instellen naar het alconolverbruik in het verkeer, met name in het be- roepsverkeer en wordt door middel van folders en organen voorlichting gegeven. Er zyn plannen voor een brief aan alle verkeersdeelnemers voor het inschakelen van radio- te levisie en bioscoop in de propagan da. terwijl door contactmannen in de bedrijven het persoonlijke kon- takt zal worden geactiveerd. Folder Het voorstel van het bestuur om n samenwerking met het Verbond -oor veilig verkeer een folder uit te die wordt toegezonden voor het ry-< geslaagd zyn, werd aanvaard. Ook een motie voor het I.E.A.V.-congres in Parijs, waarin gepleit wordt voor meer internationale activiteit op het g®üied van de alcoholbestryding in het verkeer, werd aangenomen. Het Leidse Volkshuis was 's avonds het toneel van veel gezelligheid. De ongeveer 80 congresgangers werd na melijk een feestavond aangeboden door de afdeling Leiden 11 van de Werkgroep Verkeer. Voorzitter van die afdeling is de heer P. Stolk, die in zijn openingstoespraak nog eens wees op de veranderingen in de diaukbestrijdingsbeweging. Met zing, muziek en dans werd deze avond (waar de heer Scholten nog een en ander vertelde over drank bestrijding) een gezellige afsluiting van de eerste congresdag. Vandaag maken de deelnemers in de ochtend uren een bustocht, terwijl vanmiddag de Provinciale actiecommissie Zuid- Holland van de ANDO bijeenkomst. Hein van Gastel, de 27-Jarige linksbuiten van het gedegradeerde NAC heeft een uitnodiging ontvan gen om zondag a.s. een proefwed- sbrijd te spelen met het elftal van Standard Luik in een vriendschap pelijke wedstrijd in Luxemburg tegen het nationale elftal van het Groot hertogdom. Van Gastel is reeds acht jaar contractspeler bij NAC. Strijd tegen atheïsme Paus Paulus heeft gisteren in een toespraak tot de paters jezuiten, die deelnemen aan de congregatie ter vet kiezing van een nieuwe overste - generaal gezegd, dat de strijd moet worden aangebonden tegen „het ver schrikkelijke gevaar dat de mens heid bedreigt: het atheisme". Dit doet zich in verschillende vor men voor, aldus de Paus. De ergste vorm noemde hy „de militante god deloosheid, die niet alleen het be staan van God ontkent, maar ook de wapens tegen het theisme op neemt om alle religieuze waarde en gevoel uit te roeien". De Leidse Amateur Fotograf en ver- twee jaar) met de sterkste kleuren eniging en de Fotovereniging Zuid- West zyn gisteravond zegevierend uit de zwart-wit en kleurenfoto-strijd met Oxford gekomen. De LAF sleep te de eerste prys in de zwart-wit afdeling in de wacht, terwijl de nog jonge vereniging Zuid-West (ruim BEVRIJDINGSCONCERT VAN K. EN O. LEIDEN Inpassen Voorzitter De Boer merkte in zijn openingstoespraak onder meer op, dat veel aandacht wordt besteed aan het inpassen van, de oude SOV in de nieuwe Werkgroep Verkeer van de ANDO. Verder gaf hij een overzicht van het kantinebedrijf, dat een for midabele groei doormaakt. Ook de internationale betrekkingen van de werkgroep onderwierp hij aan een korte beschouwing. Daarna was het woord aan verschillende gasten, o.m. vertegenwoordigers van de stichting hei stellingsoord „Villandry, het hoofdbestuur van de ANDO. de werkgroep Vrouwen, de Nederlandse bond van Vervoerpersoneel en an deren. De „nestor" van de jubilaris sen, de heer A. H. van Wel sprak een kort dankwoord. Na een vlotte bestuursverkiezing (waarby de heer De Boer als voor zitter werd herkozen) sprak de heer Scholten in zyn functie van alge meen secretaris van de Werkgroep Verkeer over het alcoholvraagstuk in het snelverkeer. Hy pleitte onder meer voor een intensieve propagan da. Daar wordt ook wel aan ge werkt, zoals bleek uit da plannen, die het bestuur in de vorm van een werkprogramma ter tafel bracht. Zo VERZEKERT ZIEKENHUISKOSTEN (dia) inzending uit de bus kwam. De overwinning van de Zuid-West groep was bijzonder verrassend. In eerste instantie vergat men door een misverstand zelfs deze inzending van twaalf dia's te vertonen. Achteraf bleek deze serie de sterkste „Zuid-West was onze redding", zo lichtte Wim Noordhoek, die mer drs. J. N. van Wessum de jury vormde, de uitslag van de kleurenwedstryd toe. „De LAF-serie was er één van valse gewichtigheid. Een schijn wereld. opgebouwd met bekende ge- I gevens: scherp en onscherp. De dia's [Uit Oxford itweede prijs) vormden hiermee een fel contrast. Soms hel- I den deze zelfs over naar de kits- liant. De Zuid-West-inzending had daarentegen een grotere verscheiden heid en probeerde steeds oprecht te blijven". Zwart-wit Muider moeilijk vond de heer Noordhoek (met drs. Van Wessum en M. Wolderink) de beoordeling van de zwart-wit opnamen, die reeds de gehele week in de Laicenhal zijn te zien. Hier stak de LAF met kop en j schouders boven Oxford (tweede) en Zuid-West („de kinderschoenen van de zwart-wit fotografie nog niet ont- gxoeid") uit. De uitslagen van beide wedstrijden werden gisteravond in de Lakenhal bekend gemaakt. De Leidse Smal- i film Liga zorgde voor een omlijstend programma. Een aantal bekroonde films van haar leden werden hierin vertoond. 1. Is Londen een gezellige stad? Londen biedt volop vertier - voor Ieders smaak: winkelen in beroemde straten en in grote warenhuizen; gezellig (en echt Engels) tea'en; op de Theems met een boot tochten maken of roeien op de Serpentine in Hyda Park, waar men ook heerlijk kan wandelen. 2. Kan men met de underground overaj komen in Londen? De underground heeft een wijdvertakt net, tot in de buitenwijken toe. De verbindingen zijn uitstekend en regelmatig. En waar geen undergroundverbinding is, vindt u meestal een goede busverbinding. 3. Wat lost nu een vakantie in Engeland? De Maatschappij Zeeland heeft een aantal zeer interessante vakantiereizen door geheel Engeland en Schotland samengesteld. Er is een unieke reis naar de Schotse Hooglanden b.v. 10 dagen voor slechts 350,— en naar de prachtige Engelse Rivièra vanaf 298,—. Voorts een aantal voortreffelijke reizen per touringcar variërend van 456,tot 680,—. 4. Is het natuurschoon de enige attractie van Schotland? Er is oneindig veel méér dat boeit: de fol klore, de oude kastelen, de originele Schotsn dansen, de kilts en de doedelzakken. Pony- trekken door de bergen. Edinburgh met zijn beroemde toneel- en muziekfestival. 5. Kan men ook de anto gemakkelijk mee- Zeer gemakkelijk: u hoeft hem zelfs niet aan boord te rijden: we zetten hem vakkundig" in het ruim. En voor de kosten hoeft u het ook niet te laten. Een kleine auto met vier in zittenden kost slechts in totaal 311,40 re tour. Een grotere auto tot 4.42 m. - totaal 350,40. Voor de nachtdienst zijn de auto tarieven iets hoger. 6. Hoe zijn de wegen in Groot-Brittannië? In Groot-Brittannië vindt men minder auto- anelwegen dan op het Continent, maar de wegen verkeren in zeer goede staat en bieden de automobilist vaak de mooiste panorama'*. 7. Hoe verkrijg ik meer inlichtingen over Groot-Brittannië? Vraag het nevenstaande boekje „Vakantie In Groot-Brittannië in 1965" aan, of het Zee land vakantiereizen-boekje. Deze bevatten een •chat aan gegevens. U ontvangt het gratis op aanvraag bij de British Travel Association, Leidseplein 29, Amsterdam, onder no. EH 13 HOEK VAN HOLLAND-HARWICH Ongeveer vijfhonderd jongeren (een niet helemaal uitverkochte Stadsgehoorzaal)hebben gisteren geluisterd naar en veel en hard geapplaudisseerd voor de 'Dutch swing college band'. Het was een K. en O.-jazzconcert ter gelegenheid van de bevrijding. De band speelde van alles in haar genre: voornamelijk oude jazz, zo van om streeks de laatste eeuwwisseling, maar het is altijd weer frappant hoe modern die muziek nog in het gehoor blijkt te liggen. Leidsche Spaarbank In de maand april werd er by de Leidsche Spaarbank ingelegd f 3.249.694,55 en terugbetaald f3.274.270,92. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 398 en het aantal af betaalde boekjes 309. Op 6.255 reke ningen van deelnemers aan de Af- haaldienst werd f 232,298,- bijge schreven. Er werden 1.259 spaarbus- jes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f 46.941,49. Het tegoed der 59.190 Inleggers be droeg aan het einde der maand f 69.131.461,70. In Lei (Is Museum voor Volkenkunde: De .Vereniging van Vrienden van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde" en de vereniging Lucas van Leyden" hebben hun leden gisteren een bijzondere avond voorgeschoteld. In het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden demonstreerde de heer Nankoku Hidai namelijk Chinese en Japanse kalligrafie. Niet alleen met eigen demonstraties maar ook met een korte film en dia's toonde de heer Nankoku Hidai, tot welke verbluffende resultaten deze eeuwenoude Oosterse kunst kan leiden. De heer Nankoku Hidai geniet in Japan en in de Verenigde Staten grote bekendheid als kalligraaf. Hij trad gisteravond in Leiden op in het kader van een Europese tournee. Naast bezoeken aan Nederland, En geland. Duitsland gaat de heer Nan koku Hidai ook naar Frankrijk en Italië om demonstraties van zijn kunnen te geven. Kwast Voor deze Japanse kunstenaar de kwast ter hand nam om met snelle bewegingen zijn Japanse en Chinese lettertekens op grote vellen papier te zetten, gaf hij een korte uiteenzetting over het ontstaan, de ontwikkeling en de werkwijze van de kalligrafie. „The development of oriëntal calli graphy („Sho") as art form" was de titel van zijn causerie. De Japanse kunstenaar vertelde ondermeer over de gave van de kalligraaf, om gevoe lens van tederheid, eenvoud, liefde en schoonheid in simpele vegen met een kwast op papier te zetten. Hij noemde de kalligrafie een van de belangrijkste kunstuitingen in Japan en China. Met een kort historisch overzicht en een vluchtige uiteenzet ting van de techniek rondde de heer Nankoku Hidai zyn inleiding af. Met tientallen voorbeelden gaf hij daarna de volle zaal een indruk van deze in Westerse ogen toch wel enigszins eigenaardige kunstuiting. De avond, die werd geopend door een bruingebrande museumdirecteur dr. Pott hij keerde onlangs terug uit India werd onder meer bijge woond door een vertegenwoordiger van de Japanse ambassade, de heer Sumo. In een korte toespraak sprak hij de hoop uit, dat deze avond zou bijdragen tot het kweken van meer begrip voor de Oosterse kunstuitin gen. En de jeugd wist die muziek te waarderen. Ademloos werd geluisterd naar de nummers, hot en cool, naar de langzame blues en bijv. de snelle „Charleston". Al bij het openings nummer, een wervelende „Kopenha gen", wisten Peter Schilperoort cs. die sfeer te kweken, die zo typerend is voor een jazzconcert: een actief luisterend publiek, dat enthousiast applaudisseerde, floot en af en toe stampte na elke solo van de ver maarde musici, die nog maar nau welijks terug zijn van een „wereld reis". Toch was de jeugd verre van Met derde ronde begonnen De Reinigingsdienst is gisteren aan de derde ronde van de extra- huisvuilophaaldienst begonnen. De eerste ronde, die in de pe riode van 9 t.m. 15 april werd ge daan, leverde 133 vrachten op en een totale hoeveelheid vuil van 1504 m3. In de tweede ronde, die in de periode van 20 t.m. 29 april plaatsvond roerden 221 vrachten afgevoerd. De totale hoeveelheid vuil be droeg toen 2746 m3, dus bijna het dubbele van de eerste ronde. Met spanning wacht men bij de Reinigingsdienst af, wat het resul taat van de derde ronde zal zyn. Wel is reeds te constateren dat langzamerhand een verschuiving is opgetreden in de aard van het aan geboden vuiL Was het aanvankelijk echt schoonmaakvuil, zoals oud meu bilair, vloerbedekking, matrassen e.d., later werd vry veel hout aangetrof fen, dat kennelijk afkomstig is van oude schuurtjes, kippenhokken, ko lenhokken e.d. Het schema voor de nog resterende afhaalbeurten ziet er als volgt uit: Maandag 10 en 24 mei: Maredijk, Houtkwartier, Rynsburgerweg en Morskwartier. Dinsdag 11 en 25 mei: Leiden Zuid- West. begrensd door Witte Singel. Vliet en Rijn. Woensdag 12 en 26 mei: Binnen stad binnen de singels. Donderdag 13 mei en vrijdag 28 mei: Leiden Noord (de Kooi en de Waard). Vrydag 21 mei: Herenstraat, Lam- menschansweg en omgeving, Profes- sorenwijk, Meerburgerpolder. rumoerig. De band speelde om. „My bucket has got a hole in it", .Mean- baby blues" met niet zo erg te waar deren zang van drummer Lu Ssanet, „Shimme sha wabble", „Santa Lucia" „Sensation rag" en „Lazy rlver". Op de foto Dicky Kaart, trombone; Peter Schil- j peroort, klarinet-saxofoon, piano-gi- taar; Ray Kaart, trompet-drums; Lu Ssanet, drums-vocaal; Arie Ligt hart. gitaar-banjo en Koos Serierse die de bas „hanteerde". Promotie Leidse Universiteit Aan de Leidse Universiteit ls de heer H. Gerlach, geboren in Nijmegen en tihans wonende in Den Haag ge promoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift: Het proces tegen Oldenbarnevelt en de „maximem in den staet". De promotie geschiedde cum laude. Promotor was prof. dr. J. V. Rijpper- da Wierdsma. Leiden zal op donderdag 20 mei muziekstad zijn. In verband met het negende lustrum van het Leidsch Politie Muziekgezel- Dokter J. G. Bazuin schrijft Nu van 8 tm /15 mei a.s. de geza menlijke verenigingen voor kinder uitzending, verenigd in de Leidse Raad voor Kinderuitzending, weder om een beroep doen op de milddfc- d gheid van het publiek zij het my vergund even stil te staan by het prachtige werk van deze uitzendver- enigingen en de betekenis hiervan voor de gezondheid van onze kinde- Zeker, de sociaalhygiënische om standigheden waaronder het kind tegenwoordig wordt grootgebracht zijn beter dan vroeger. De tubercu lose is gelukkig langzamerhand aan he verdwijnen, de voeding is beter en deskundiger samengesteld dan 25 jaar geleden en echte ondervoeding komt bijna niet meer voor. Men zou zich daarom kunnen af vragen of kinderuitzending nog wel noodzakelijk is. Toch kan deze vraag zonder meer bevestigend worden be antwoord. Het mag dan waar zyn dat de tuberculose bij kinderen sterk is teruggelopen, maar de kans op be smetting door volwassenen van het in slechte conditie verkerend^ kind blijft. Wij zullen dus moeten zorgen dat de besmetting geen kans krijgt door het kind in zo goed mogelijke conditie te houden. Steeds is er nog een vry grote greep kinderen, die na een langdu rige of ernstige ziekte weer moet aansterken en op verhaal komen. Ook voor hen is uitzending naar een koloniehuis aangewezen. Maar even eens onze astma- en bronchitis-kin- deren en vooral ook de tegenwoordig zo talryke nerveuze kinderen. Nerveuze kinderen die juist door hun zwakke constitutie zo nerveus zyn geworden. Hierbij moet vooral ook gedacht worden aan gevolgtoe standen van de nog steeds voor velen ongewenste en soms nog ontoe laatbare woonsituatie. Het staat vast dat opneming van deze kinderen in de koloniehuizen, waar met alle be schikbare middelen wordt gepoogd de kinderen weer tot rustige evenwich tigheid te brengen, van onschatbare waarde is ter voorkoming van ern stiger psychische stoornissen. Kinderuitzending is en blijft nood zakelijk en het is nog steeds zo dat er meer kandidaatjes zyn dan mo gelijkheid tot plaatsing in verband met de financiële draagkracht van de verenigingen. Het is daarom dat ik hierbij een dringend beroep doe op het publiek om de a.s. collecte ruim te gedenken, want kinderuitzending is en blijft noodzakelijk en de by na 140 kinde ren die zo jaarlijks worden uitgezon den zullen u daarvoor dankbaar zijn. J. G. Bazuin (Directeur van de GG en GD) schap wordt nameli|k op deze datum in de Sleutelstad het ze ventiende nationale politiemu- ziekfestival gehouden. Aan dit festival nemen zeker vijftien po- litiemuziekkorpsen uit geheel Nederland deel. De politiemuzikanten komen uit Amsterdam, Arnhem, Breda, Eindho ven, Enschede, Den Haag Gronin gen, Haarlem, Hilversum, Maas tricht, Nijmegen, Rotterdam en Tilburg. Bovendien doet de Rykspo- litiekapel en het tamboer- en py- perkorps van de politie in Venlo aan dit muziekfestijn mee, in totaal acht honderd man. Aan dit festival is geen wedstryd verbonden, zodat de musicerende politiemannen eigenlijk „een dagje uit zijn". Het festival staat dan ook meer in het teken van de ontmoeting. Concerten Op het programma het Leidse festivalcomité ls al druk bezig met de voorbereidingen staan een de- filé en een taptoe op de Beesten markt alsmede een optreden van de verschillende muziekgezelschappen in inrichtingen in Leiden en omge ving, een openluchtconcert in het Van der Werfpark en een mars door Leiden-Zuidwest. De dag zal worden besloten met een groot politiebal in de Stadsgehoorzaal Pi rogramma Het gedetailleerde programma ziet er voor deze dag als volgt uit: Tussen half negen en negen uur aankomst van de gezelschappen en daarna verzamelen in de Doelen kazerne. Vervolgens maken de mu- Advertentie) Zoekt u moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. een aantal punten in de stad een stertocht naar de Beestenmarkt, waar zi} onder meer zullen defileren voor het Leidse col lege van B. en W. en voor hun eigen politiecommissarissen. Dit défilé zal worden gevolgd door ean ontvangst in het Stadhuis, om streeks kwart over twaalf. Na een gemeenschappelijke maaltyd in de Doelenkazerne gaan de muzikanten naar enkele inrichtingen in Leiden en omgeving om daar een „liefda digheidsconcert" te geven. Een korps zal in het Van der Werfpark optre den en een ander korps maakte een muzikale rondwandeling door Zuid west. De taptoe, die 's avonds om half acht op de Beestenmarkt begint, wordt door vier politiekropsen ver zorgd. Er zal speciaal voor deze ge legenheid een tribune met vierhon derd zitplaatsen verrijzen. Aead. examens Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het kandidaatsexamen Engelse taal- en letterkunde mej. D. J. Swartt (Heemstede); kand. examen Nederlandse taal- en letter kunde de heer C. P. A, Holierhoek (Delft)doctoraal examen biologie de heren M. H. Denboer, de heer P. Kieft (beiden Leiden) en mevr. A. F. KoumansGoedbloed (Rhoon); doc toraalexamen aardkunde de heren M. M. Fischer, J. Smits, H. J. W. G. Schale (allen Leiden); doctoraal examen wiskunde de heer R. Lauwe- raars en mej. R. M. Wellink (beiden Leiden)doctoraalexamen scheikun de de heren W. M. van Beek (cum laude) (Leiden) en J. M. v. d. Lin den (cum laude) (Hillegom): kan didaatsexamen wis- en natuurkunde de heren B. A. Zweers (Leiden), H. L. Oudshoorn (Alkmaar) en N. v. d. Helm (Delft). D. J. van de Bos en L. M. W. A. Pimmelaar (beiden Lei den). P. Kateert (Oegstgeest)C J. P. Hoogevorst (Leiden), Th. N. Brouwer (Leiden) en P. G. N. van Hagen (Leiden). Delbeek Hardegarijp Scherpenzeel (Fr.), GEREF. KERKEN Aangenomen naar Roodeschool Hamming te Loppersum. CIIR. GEREF. KERKEN Idelburg en te Bunschoten.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3