Behoefte aan gesprek wordt steeds groter Beeren CRISIS GEBOORTEREGELING Studiedag NJ.S.II. „V.S. vastbesloten in kwestie -V iet nam MET EEN ENKEL WOORD Droomkeukenj ,eidó& o4 cjencla LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 8 MEI 1965 DE onderhandelaars over de Vrede van Rijswijk in 1697 zullen wel niet vermoed hebben, dat een van hun scheppingen in de twintigste eeuw bij herhaling in het wereldnieuws zou zyn. Wij doelen op het oostelijk deel van het eiland Hispaniola, thans algemeen bekend als de Dominicaanse Republiek. Die Vrede van Ryswijk maakte een einde aan de Negenjarige oorlog tussen de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden, Beieren, Saksen, Zwe den en Spanje aan de ene kant (later nog versterkt door Engeland) en Frankrijk aan de andere kant. Lodewijk XIV was toen gedwongen Luxemburg en Lotharingen af te staan en van het eiland Hispaniola het oostelijke deel d.i. dus de tegen woordige republiek. Vandaar het merkwaardige feit, dat daar Spaans gesproken wordt, terwijl de bewoners van het westelijk deel van het eiland dat bekend staat als Haïti, zich nog altijd van het Frans bedienen. In het begin van de vorige eeuw is dat Spaanse oosten enige tientallen Jaren door Haïti overheerst, maar in 1844 verkreeg het onafhankelijkheid. Daarna volgde een periode, waarin óe Invloed van de Verenigde Staten begon te groeien, vooral omdat de bewoners wegens de suikercultuur in sterke mate van Amerika afhankelijk waren. Van 1916 tot 1924 werd oost- Hispaniola door de Amerikanen be zet gehouden, toen het niet bij machte bleek een achterstand in de terugbetaling van leningen te vol doen. Kort daarop volgde een tijd. die men enigermate met een con centratiekamp kan vergelijken: van 1930 tot. 1961 werd het land geregeerd door de dictator Rafael Trujlllo, een man. die het land als zijn persoonlijk eigendom beschouwde en er een ..familiebedrijf" van maakte, dat een waarde bezat van ruim twee miljard gulden. Helaas, aan het welzijn van de massa der bevolking, ten getale van bijna drie miljoen, liet Trujlllo zich weinig of niets gelegen liggen. In I960 trad de dictator af. maar Balaneuer. die hem opvolgde, was in feite zijn handlanger. Een Jaar later werd de tiran vermoord en Balenguer vond het toen verstandig vrije ver kiezingen in het vooruitzicht te stel len. maar voor het zover kwam deed er zich een volksopstand tegen de Trujilo's voor en hun vermogen werd ln beslag genomen. Dat was in de herfst van 1961. De Dominicaanse republiek leek een betere tlld tege moet te gaan, toen Juan Bosch in december 1962 de teugels in handen nam. HU stond bekend als een man van werkelijk-liberale opvattingen en werd met een meerderheid van 62^ gekozen Maar Boech kon er niet in slagen het verzet van de conserva tieve elementen en de strijdkrachten te overwinnen: in september 1963 werd hij door een militaire Junta terzijde geschoven. Maar hij zat niet st.il en een poging om hem zijn functie te hergeven zou onlangs zeker geslaacd ziln. ware het niet. dat de luchtmacht zich tegen zijn temekeer verzet ha.d. Hier liert het beein van de zoveelste crisis, die het land teistert, een crisis waarbij Washington een rol van betekenis speelt. et is begrijpelijk, dat Washing- I_J ton de ontwikkeling van de 11 toestand in de Dominicaanse republiek zeer aandachtig heeft ge volgd, beducht als het is voor een „tweede Cuba". En toen er dan ook in de Amerikaanse hoofdstad berich ten binnenkwamen over een groot aandeel van de communisten in de peging om Bosch weer aan het be wind te brengen, nam Johnson geen enkel risico meer en besloot hij tot de landing van mariniers. Reeds en kele uren na het uitbreken van de opstand waren er n.l. aanhangers van een Castro-gezlnde organisatie de straat opgegaan om de bevolking op te wekken tot demonstraties ten gunste van Bosch. Onder de opstan delingen, zo heette het verder, be vonden zich zestig bekende commu nisten en leiders van pro-Cubaanse groeperingen, van wie er velen uit ballingschap-in-communisti sche-landen waren teruggekeerd na achter het ijzeren gordijn een spe ciale opleiding te hebben genoten. Amerika's vertegenwoordiger bij de V.N., Stevenson, gaf later weliswaar toe, dat de meerderheid van de pro- Bosch-rebellen niet uit communisten bestond, maar niemand kon voor spellen hoe de opstand zich verder zou ontwikkelen en wie tenslotte aan het langste eind zou trekken. Met andere woorden: Washington nam het zekere voor het onzekere en trok de lijn van Kennedy ten aanzien van Cuba door. Stevenson herinner de er nog aan, dat slechts weinigen van de oorspronkelijke aanhangers van Castro op Cuba communisten waren geweest, maar dat vele van die niet-communisten in enkele maanden tijds gedwongen waren ge weest te vluchten, waarna Castro het voor het zeggen had. Van zijn kant verdedigde Bosch zich met een aan val op de Amerikaanse ambassadeur in de Dominicaanse republiek, Tap- lev Bennett, die onjuiste inlichtin gen zou hebben verschaft. Maar Boscn gaf geen bijzonderheden en de vraag blijft natuurlijk of hy in staat zou zijn geweest de communis tische infiltratie het hoofd te bieden. Het 15 gemakkelijk te zeggen, dat de Amerikaanse olifant zich druk heeft gemaakt over een muis, maar zo eenvoudig liggen de zaken niet. Wat Washington wenst is in de eerste plaats een krachtig, niet-communis- tische bewind. Hier ligt tegelijker tijd de zwakke zijde van president Johnsons standpunt. Hoe begrijpelijk zijn visie moge zijn, van niet min der betekenis is. dat oe bevolking van de Dominicaanse republiek ein delijk een periode tegemoet gaat, waarin de welvaart op een redelijke wijze is verdeeld. Aan de bevoorrech te positie van een kleine groep moet een definitief einde worden gemaakt. Maar die bevoorrechte klasse is er we -ieel snel bij om „communisme" te roepen als het alleen maar om een behoorlijk democratisch beheer Advertentie De „Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming" houdt vandaag in Krasnapolsky in Amsterdam een studiedag over „le vensbeschouwing en geboorteregeling". Drie inleiders gaven van morgen hun visie daarop, namelijk drs. Th. C. J. Beemer, docent aan het groot seminarie in Warmond en dr. R. Kaptein, secretaris van de „Ned. Herv. raad voor de zaken van kerk en gezin". In zijn inleiding „rooms-katholicis me en geboorteregeling" zei de heer Beemer o.a., dat de behoefte om van uit de eigen geloofsvisie met andere levensbeschouwingen in dialoog te treden inzake het vraagstuk der ge boorteregeling steeds groter wordt. De hedendaagse moraaltheologie be pleit deze dialoog op meerder gron den. Vanuit een personalistische visie op het samenzijn van man en vrouw is een nieuw inzicht gegroeid in het doel van het huwelijk. De verwach ting is gewettigd, dat dit inzicht ook in de officiële kerkelijke leer zal doordringen. Geboorteregeling wordt als een zedelijke opgave voor de ge huwde erkend. De geboorteregeling werd tot dusver slechts beschouwd in verband met het huwelijk. Niettemin leven bij vele katholieke vragen over geslachtelijke omgang en geboorte preventie voor het huwelijk. Nieuw niveau Oostduitsers helpen Egypte bij opwekking van kernenergie Onder een gisteren ondertekende overeenkomst zal Oost-Duitsland aan Egypte uitrusting leveren voor de op wekking van kernenergie voor vreed zame doeleinden, zo heeft het pers bureau voor het Midden-Oosten ge meld. De twee landen zullen verder overgaan tot de uitwisseling van ge leerden. Het betrof een technische en wetenschappelijke overeenkomst over de toepassing van kernenergie op terreinen als landbouw, industrie en geneeskunde. De ondertekening van de overeen komst volgt op een reeks bezoeken dio Oostduitse leiders de laatste tijd aan Cairo hebben gebracht. Staatshoofd en partijleider Ul- bricht bezocht Cairo in maart, wat tot een crisis in de Westduits-Ara bische betrekkingen leidde. Verleden jaar oktober werd in Bonn vernomen, dat de Westduitse regering een verzoek in behandeling had van Egypte om te helpen by het onderzoek naar het vreedzaam ge bruik van kernenergie. Ongeveer te zelfdertijd poogde Egypte in Frank rijk een onderneming te vinden voor de bouw van een complete kernener giecentrale. De vorige maand vertelde een Westduitse functionaris verslagge vers. dat een groot aantal Westduit sers dat in Egypte aan vliegtuig- en raketprojecten werkt naar hun land wil terugkeren. Westduitse regerings ambtenaren zeiden vorig jaar dat ongeveer vijfhonderd Westduitse ge leerden en technici in Egypte werk zaam zijn. Voor zover bekend waren daar geen atoomgeleerden bij. soluut onveranderlijk beschouwd. Terwijl velen naast de periodieke onthouding ook „de pil" onder zekere beperkingen als een geoorloofd mid del willen aanvaarden, willen ande ren ook andere middelen in overwe ging nemen. Deze laatsten willen het vraagstuk der methoden op een nieuw niveau brengen. Hierbij komen fundamentele vraag stukken van de christelijke moraal in het geding. De verwijzing naar de persoonlijke gewetensbeslissing en een nieuwe pastorale benadering brengen wel een zekere verzachting in de tegenstelling tussen leven en leer, maar zijn voor vele katholieken toch onbevredigend. „Protestantisme en geboorterege ling" was het onderwerp van ds. Kosigin garandeert veiligheid van Oost-Duitsland De Russische premier, Kosigin, heeft gisteren jn Oost-Berlyn de vei ligheid van Oost-Duitsland gega randeerd en verklaard dat elke aan slag op dat land als een aanslag op de veiligheid van de Sowjet-Unie zal worden beschouwd. De premier zei dit op een mani festatie ter gelegenheid van de twin tigste verjaardag van de Duitse ca pitulatie in 1945. De Sowjet-Unie zal de onschendbaarheid van de Oost duitse grenzen beschermen alsof het haar eigen grenzen waren. De „Westduitse imperialisten en fas cisten" proberen in de onvoorwaar delijke overgave van Duitsland alleen maar een onaangename periode te zien, waar een streep door getrokken zou kunnen worden, aldus de pre mier. Politieke waarnemers hadden al verwacht dat zijn rede een ant woord zou zijn op de nieuwe Wes telijke initiatieven voor Duitse her eniging. Nieuwe nazi-partij in Denemarken? Binnenkort zal meer dan 28.000 voormalige Deense nazi's verzocht worden zich aan te sluiten bij een nieuwe nazi-party opgericht door een 26-jarige Kopcnhaagse zakenman. Volgens het programma moeten al le negers, Joden, Aziaten en Afrika nen Denemarken verlaten, moet het parlementaire systeem afgesohaft worden en moet slechts één party worden toegestaan, de nazipart ij. De nieuwe nazileider, Bent Irlov, hoopt, dat de partij tenminste 20.000 stemmen zal krygen, waardoor zij in het parlement zou komen. De namen van de voormalige nazi's staan in een lijvig boek. Het wordt door de Deense autoriteiten gebruikt in verband met de processen tegen Deense nazi's die hun misdrijven be gingen tijdens de Duitse bezetting. „Ik heb met veel voormajlige nazi's gesproken en ben ervan overtuigd, dat zij begerig zijn een werk te ver richten onder de swastika", aldus de jonge „Führer". Kaptein, die als zijn mening uitsprak, dat de protestantse kerken zich aan vankelijk bij de bepaling van hun houding t.a.v. de anti-conceptie te veel hebben laten leiden door een cultuur en de daarmee samenhan gende levensbeschouwing, die het sexuele volstrekt dienstbaar maakten aan de doeleinden van de gemeen schap. Van daaruit kwam het tot af wijzing van de anti-conceptie. Eigen standpunt Thans spreken protestante kerken zich in toenemende mate uit, dat het bepalen van een eigen standpunt t.a.v. de anti-conceptie, plicht is voor ieder echtpaar van deze tyd. De me thode van anti-conceptie is (aange nomen dat de methode niet schade lijk is voor de gezondheid) volgens ds. Kaptein ethish irrelevant. Ook al wordt ervan uitgegaan dat geslachtsgemeenschap voor het hu welijk als zodanig niet verantwoord en ons ongewenst is (een standpunt, dat over het algemeen door de ker ken wordt ingenomen), dan nog is het de vraag of aan ongehuwden geen anti-conceptionele middelen mogen worden gegeven. De kerken bevinden zich t.a.v. dit punt nog in het stadium van de overweging. Voor f 131.000 aan belasting ontdoken Twee maanden en f 10.00#.- boete Het Haagse gerechtshof bevestigde gisteren het vonnis van de Haagse rechtbank, waarbij een 50-jarige kamerverhuurster uit Den Haag wegens belastingontduiking werd veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf en tienduizend gulden boete. De procureur-generaal had twee weken geleden tegen haar het dub bele van deze straf geëist. Over de jaren 1960 tot en met 1963 had de vrouw een jaarinkomen van nog geen vijfduizend gulden opgegeven, terwijl het jaarinkomen in werkelijk heid ongeveer honderdduizend gul den was geweest. Er was voor f 131.000 aan belastingen ontdoken en ver dachte heeft reeds f. 175.000 aan navordering betaald. Verdachte is de thans gescheiden echtgenote van een bekende fieuur uit de Haagse onderwereld die twee weken geleden 's nachts door een revolverschot niet ernstig werd gewond. PRESIDENT JOHNSON: President Johnson heeft giste ren een speciale toewijzing van iy2 miljard gulden ondertekend voor de financiering van de oor log in Vietnam en verklaard, dat dit een boodschap is over de Amerikaanse vastbeslotenheid zich te verzetten tegen agressie in zuid-oost-Azië. In zijn begeleidende rede zei John son o.a.': „Het is niet het geld, maar de boodschap die telt en die bood schap is eenvoudig en duidelijk. Wij zullen alles doen wat moet worden gedaan om de veiligheid van Zuid-Vietnam tegen agressie te ver zekeren. Wij zulen onze macht met beheersing en alle wijsheid, waarover wij beschikken, gebruiken. Maar wij zullen haar gebruiken". Johnson besloot met: „De wapens, die door het aanvullende krediet be schikbaar komen, worden niet ge bruikt omdat wij de oorlog willen, maar omdat de aanvallers de wapens noodzakelijk hebben gemaakt. Van daar ook dat de V.S. het verlangen hebben onderhandelingen aan te gaan, hetgeen niet als een teken van lafheid kan worden opgevat. Totdat er een antwoord komt, totdat de agressors hebben getoond te willen praten, zullen wij blijven aandringen. Ons geduld en onze vastbeslotenheid kennen geen einde". Zuid-Vietnam heeft aan Nieuw- Zeeland militaire hulp verzocht voor het bestrijden van de Vletcong, zo is in Saigon vernomen. Ook zouden bij Thailand en de Filippijnen infor mele stappen in die richting gedaan zijn. Deze drie landen hebben on langs hun sympathie uitgesproken voor Zuid-Vietnam. In Saigon heeft een militaire rechtbank bij verstek de doodstraf uitgesproken over drie leiders van BINNENLAND Dode en vier gewonden By een botsing tussen twee auto's gisteravond op de weg tussen Jutphaas en Vrees wijk is de heer C. M. Hogerdijk (56) uit Vlanfen om het leven gekomen en zyn vier anderen ernstig gewond. Het ongeluk ontstond toen de bestuurder Matroos verdronken Uit de Rijn bij Ludwigshalen is het lijk geborgen van de sinds 20 april vermiste matroos Arie den Boer (36) uit Rotterdam. BUITENLAND Prinses Maria Pla en Delgado Prinses Maria Pia van Braganza, een van oen bestelwagen ln een flauwe Salazar van Portugal gezonden. De 58- Jarige prinses zegt ln het telegram, dat het „betekenisvolle zwijgen" van Sala zar de zekerheid geeft van een onmen- seiyke moordaanslag op de rebellen leider Humberto Delgado. Prinses Ma ria Pla, die ln Rome leeft met haar echtgenoot, een generaal der carabi nieri, werd ln februari ln Portugal ge arresteerd en uitgewezen. Zij was het land binnengekomen om bloemen neer te leggen op het graf van haar vader. Gesprek met Brooke De Engelse leraar Gerald Brooke, die twaalf dagen geleden door de Russen is gevangen gezet op beschuldiging van ondermy- nende activiteiten, heeft gisteren voor het eerst sinds zijn arrestatie een ont moeting gehad met een functionaris j van de Britse ambassade ln Moskou. Brooke had een gesprek van veertig Postzegel van 18 cent De PTT zal binnenkort i.vm. de reeds aange kondigde tariefsverhoging, die op 1 Juni Ingaat overgaan tot uitgifte van een frankeerzegel van 18 cent. De zegel ver toont de beeltenis van de Koningin „en profil" naaf het ontwerp Hartz 1953 De kleur van de zegel is groen- achtlg-blauw. Voor 32 mille gestolen Bij een damesmodezaak in de Kalverstraat in Amsterdam ls ingebroken Er werd voor f32.000 gulden aan kleding, o.a. suédejasjes. gestolen. Ook wordt nog een klein bedrag aan geld vermist. De daders verschaften zich toegang tot de zaak door het verbreken van een ruitje. Rechteriyke macht Aan mr. D. J. I .- van Gllse in Den Haag is per 1 oktober meJ A??es Wood. 1965 eervol ontslag verleend uit zijn .gster ambt van procureur-generaal by het gerechtshof aldaar. schip zou Advertentie Telef. 01710—26101 en 26841 Britse ambassade. Het gesprek had plaats in het gebouw van het opperste gerechtshof van de Sowjet-Unie. Wervelstormen In V.S. In de Amerikaanse staat Minnesota hebben wervelstormen ln de nacht van don derdag op vrijdag ten minste 13 men sen het leven gekost. Het aantal ge wonden bedraagt 300 De schade loopt ln de miljoenen dollars. Hagelstenen van 5 cm doorsnee troffen Minneapolis voordat de wervelstormen hulzen ver woesten. telefoon- en energielijnen ver braken en vele ongelukken op de weg heeft meegedeeld, dat gisteren in Neva da een ondergrondse kernproef van geringe kracht ls verricht. Chinese generaal overleden Giste- geen bevoordeling van enkelingen. I ren heeft Radio-Peking het overlijden Het is te hopen, dat voor dit dilem- j de SS-jarlge gene- gaat. Tussen die klippen moet pre sident Johnson doorzeilen. Géén communisme, akkoord, maar óók Petitie voor Yon Schirach Twee voormalige Westduitse ministers van Justitie hebben gisteren een petitie in gediend by de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie. Engeland en Frankrijk om een Duitse chirurg de gelegenheid te geven een oogoperatie uit te voeren bij Baldur von Schirach, de bejaarde voormalige leider van de Hltlerjugend die nog in de gevangenis voor oorlogs misdadigers in Spandau zit. Het be treft hier Thomas Dehler en Ewald Bucher, die beiden lid zijn van de Westduitse Bondsdag en behoren tot de Vrije Democratische Party. Scheepsbotslng: 7 vermisten In het nauw van McKlnaw, tussen het Huron-meer en het Michigan-meer, zijn gisteren ln de mist het Amerikaanse vrachtschip „Cedravllle" en de Noorse vrachtboot „Topdalsfjord" met elkaar ln aanvaring gekomen. Het Amerikaan se schip zonk en zeven opvarenden ervan worden vermist; 26 andere leden van de bemanning zijn gered en een dode is geborgen. Het Nc niet in gevaar verkeren. Franse generaal omgekomen De Franse generaal Roger Leguay. com mandant van de zevende tankdivisie te Mulhouse, ls gisteren by Bar le Due om het leven gekomen doordat een helikopter neerstortte. Soebandrlo hersteld De Indone sische eerste vice-premier en minister Buitenlandse Zaken. dr. Soeban drlo. heeft gisteren het werk hervat na negen dagen geleden een lichte opera tie te hebben ondergaan. Originele vlucht Twee Jonge Oost duitsers. die gisteren ln Oost-Beriyn een kerkdak vlakbij de zonegrens aan het repareren waren, wisten een van hun twee bewakers te overmeesteren terwijl de ander even weg was Met het apen dat zy veroverd hadden hielden j de grenswachter onder schot terwijl ij met een ladder over het prikkel- raad klommen naar West-Beriyn. Kritiek op Chlder De waarnemen de perschef van Bondskanselier Erhnrd, Werner Krüger, heeft gisteren kritiek geleverd op Mohammed Chlder. de ver bannen Algerynse politieke leider. Deze heeft ln Bonn een persconferentie ge- n. waarop hij president Ben Bella wie hij vroeger nauw heeft samen gewerkt. ervan beschuldigde dat hij een dictator ls geworden en van Algerije een concentratiekamp heeft gemaakt Zim uitlating kwam op de mislukte staatsgreep van februari j.l., namelijk brigade-generaal Lam vam Phat, oud-minister van Binnen landse Zaken, kolonel Pham Ngoc Thao, voormalig persattaché bij de Zuidvietnamese ambassade in Wash ington en Ngoeyen Van Boe-oe, een der burgerlijke leiders van de mis lukte staatsgreep. Aan 36 andere officieren en een burger werden gevangenisstraffen opgelegd, variërend van levenslang tot drie maanden. ma in de komende riasen eer bevre- rSf? Lioe. J2lloe'Jbevelhebber van de zijn diplomatieke betrekkingen 2. 22? „f?!! Sü. iChlnÊ?e, lu<*tmacht en onderminister 'Bonn verbreekt nu het diplomat.™, digende oplossing wordt gevonden. van Defensie. betrekkingen met Israël zal aangaan, gegeven. „Conflict binnen stichting moet worden opgelost" Er moet nog een uiterste poging worden gedaan om een oplossing te vinden voor het conflict binnen de Stichting van de Arbeid, meent de voorzitter van het C.N.V., de heer J. van Eibergen. Hy zoekt die op lossing blijkbaar ln de richting van vertrouwelijk beraad tussen verte genwoordigers van de organisaties, die deel uitmaken van de stichting. Dc heer Van Eibergen sprak gis termiddag over dit conflict in Leeuwarden, waar de „Nederlandse christelijke agrarische bedrijfsbond" een afscheidsreceptie aanbood aan twee scheidende bestuursleden, de heren A. de Vries en F. Jaarsma. Wanneer het inderdaad zo ver zou komen, dat de werknemers in de looncommissie van de stichting haar toetsingswerk noodgedwongen moe ten staken, dan ontstaat een situatie die moet noodzaken tot nader en diiep beraad, zo zei de heer Van Eibergen. Als het dan schijnbaar in het bestuur van de stichting niet wil lukken elkaar te vinden, dan ware te overwegen of een gesprpk tussen en kele vertegenwoordigers van de di verse groepen niet een mogelykheid zou kunnen zijn om tot een oplos sing te komen. MEER MENSEN SLAGEN VOOR RIJEXAMEN (Van onze Haagse correspondent) Er valt een duideiyke styging te constateren in het percentage van degenen, die slagen in hun pogingen een rybewys te behalen. In 1964, toen het CBR begon met een deel van het ryexamen op de grote weg te laten afnemen, daalde het percentage direct geslaagden tot 31,3. In dat zelfde jaar behaalde 34 procent van alle kandidaten het rybewys. In het eerste kwartaal van '65 was het percentage direct geslaagden al 34, en van alle kandidaten behaalde 39 procent het begeerde roze docu ment. Bij het CBR schryft men deze belangryke betere resultaten voor een groot deel toe aan het feit, dot de rijscholen zich nu véél beter heb ben afgestemd op het rijden op de buitenweg, dan dit vorig jaar het geval was. Het percentage dames, dat het rijbewijs behaalt, vertoont eveneens een stygende lijn: vorig jaar was het 29, nu reeds 32. Vorig jaar werden in heel Nederland 884.000 ryexamens afgenomen. Men verwacht, dat dit .ïgeiükkig Fetal in 1965 zal stygen tot ongeveer ogenblik, want West-Duitsland streef: 900.000. Een styging. die minder Juist naar te voorkomen dat Algeria spectaculair is, dan die. welke zien hebben G. H. J. M. Peijnenburg en J. H. van Giessen staatssecretarissen? (Van onze parlementaire redacteur) De plaatsvervangend secretaris generaal van het ministerie van Defensie, G. H. J. M. Peijnenburg, wordt waarschynlyk benoemd tot staatssecretaris voor de Landmacht. De heer Peijnenburg is 45 jaar oud en zou behoren tot de KVP. Als kandidaat voor het staats secretariaat voor de Luchtmacht wordt genoemd, generaal-majoor J. H. van Giessen. De politieke kleur van de heer Van Giessen is niet be kend. Indonesische syno schaft toga's af De synode van Protestantse ken in West-Indonesië heeft ten met ingang van 31 oktobi dragen van toga's door predik af te schaffen „omdat deze or tisch zijn en niet in overeet ming met het Indonesische klii zo is gisteren in Djakarta t gemaakt. Met ingang van 1 november de predikanten „dienstlinten" hun gewone pak dragen oi geestelijke kenbaar te zyn. E node besloot tevens het Neder! woord „dominee" te vervanger het Indonesische „pendeta" ter). Tenslotte werd besloten n re samenwerking met de R-K in Indonesië na te streven. ZATERDAG Antonlua Clubhuls; Oontactavond Leldse Boys. 8 uur nm. Den Burcht: Cabaret. Smit Röntgen ontspanningsver. 8 uur nm. Schouwburg: Lltterls Sacrum. Opv. van Harten twee - Harten drie. 8 uur ZONDAG Dr. Van Voorthuyzenschool (aula): Pinkstergemeente. 3 uur nm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie >n Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 uur m. Openbare lezing. 2.45 uur n.m. J a n vosae nsteeg 17: Volle Evangelie zending. Spr. dhr. zyistra (HA). 8 uur n.m. RehobothJeugdontmoetlngscentrum Rehoboth. Spr. dhr. Kroes over Apart heidspolitiek (met film). 8 uur n.m. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Vertoning van film „Washo" (Japan). Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur vm. assenaar Parochiehuis Kerk straat. Feestavond r.-k. zwem ver. „De Zilvermeeuwen". 7.30 uur hm. MAANDAG Extra vuilophaaldienst. Maredijk, Houtkwartier, RlJnsburgerweg en Mors- kwartier. Geb. Chr. Soc. Belangen: Ned. Chr. Bond Overheidspersoneel. Spr. dhr. W. Wleringa over de bybelse boodschap voor het sociale leven. 8 uur n.m. Rest. De Doelen: Leldse Amateur- fotografenver. Spr. dhr. H. Götze oyer fotokunst. 8 uur nm. Rest. Van der Heijden. Jaarvergade ring Leidsche Kunstkring „Voor Al len 8 uur nam. HAAGSE AGENDA ZATERDAG 8 MEI Kon Schouwburg, 20.15 uur, Haag- sche Comedle, Na de zondeval. Paradijs. 15.00 uur. cabaretgroep Haagsche Comedle. Kurzaal, 20.00 uur, Shaffy Ohan- tant Dansant. Tweede VCL, 20.15 uur, Haags Sym fonie Orkest. Dierentuin. 20.00 uur, Hofstad Ope rette „Der Bettelstudent". ZONDAG 9 MEI Kon. Sohouwburg, 14.00 uur, Haag- sohe Comedle, Ardèle. Kon. Schouwburg. 20.15 uur, Haag sche Comedle, Candida. MAANDAG 10 MEI landse Comedle, Wie ls bang voor Vir ginia Woolf? Kurzaal, 20.15 uur, Het Frysk Or kest. DINSDAG 11 MEI Kon. Schouwburg, 20.15 uur, Toneel groep Centrum. Het tweede schot. Pulchri Studio. 20.15 uur. Jan Cor- baty. plano. Kurzaal, 20.00 uur. Nederlandse Ope ra. Die Zauberflöte. WOENSDAG 12 MEI Kon. Schouwburg, 20.15 uur. Toneel groep Ensemble, Oorlog is zo'n aardig Kurzaal, 20.15 uur, Residentie orkest. (Advertentie) Waaggebouw. Chr. Toneelgroep Erlum Opv. van „KorczaJc aderen". 8.30 uur nam. DINSDAG Extra vuilophaaldienst. Zuid begrensd door Witte Singel, Vil Ryn. Middelstegracht 91Bevolkingsc zoek t.b.c. 2-4.30 en 7-9.30 uur r Stadhuis (wachtkamer trouw: Zitting Bouwfonds Ned. Gemeen: 7-8 uur nm. Jeugdgebouw (Breestraat 19) Natuurvriend. Spr. dhr. J. Visser ..Voorjaarswerkzaamheden ln het i riiun". 8 uur nm. WOENSDAG Extra vuilophaaldienst. Blnne: binnen de singels. Middelstegracht 01: Bevolklngso zoek t.b.c. 9-12 uur vm. en 2-4.31 DONDERDAG BoerhaavezalenK. en O. Op< tentoonstelling „Creatieve cursus 8 uur nm. Extra vuilophaaldienst. Lelden-Ï de Kool en de Waard. Gew. ArbeidsbureauVoorlicht avond over emigratie naar Austral 8 uur nm. Middelstegracht 91Bevolkingsol zoek t.b.c. 9-12 uur vm. en 2-4.3C nm. VRIJDAG Ant. Clubhuls. Pers.ver. „De Sle rinfT- Opv. van „De Ingebeelde zi Middelstegracht 91Bevolkingsol zoek t.b.c. 2-4.30 en 7-9.30 uur n, Oude Vest 13: Evang. Christen „Ecclesia". 8 uur n.m. Rest. De Doelen: Leden vergad< 3 October-vereeniglng. 8 uur nm TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezaal Tent. „Kinderen denken 1940-1945". 3-5 en 7-9 nam. (t.em. 8 mei). De Lakenhal: Dag. 10-4 uur: i 1-4 uur. Legermuseum Pesthuislaan uitzondering van zaterdag van 10- (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum voor Volkenkt (Steenstraat 1): Dag. 10-17 u; 'e dags 13-17 uur. Ryksmuseum van Oudheden: toonstelling „Opgravingen ln byi grond Werkd. 10-5 uur; zon- en dagen 1-5 uur (t/m 20 septembe Rijksmuseum van Oudheden: E lyks 10-5 uur: zond. 1-6 uur. Ryksmuseum voor de geschle< der natuurwetenschappen: Dag. uur; zond. 1-4 uur. BIOSCOPEN Studio: „De gele Rolls-Royce". l> Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 4.45, 7 en 9.15 uur. Camera: „Mensen van morgen". 1 Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Goldfinger". 18 Jr. Dag. 7 en 9.15 u; zond. 2.15 4 30, 1 9.15 uur. Luxor: „Blanke Venus ln het woud". 14 Jr. Dag. 2.30. 7 en zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 u- 9.1 Rex: Donderdag t/m zondag „Slag de Bloedkust". 14 Jr. Maandag woensdag „Big Sam, de bruut". Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 u; zond. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Lido: „De tempel van de Witte fant". 14 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.1i zond. 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Astra-theater - Wassenaar: Vrj 8 u. zat. en zond. 7 en 9.15 u veroveraars van de Pacific". 14 Zondag- en woensdagmiddag 2.3 „Sjors en SJlmmle op het Plral eiland". A.l. Avond- en nachtdienst der apothe Geopend voor spoedeisende geval oPo^£eek D *-'■ Kok, Rapenburg 9, 24807. Apotheek R. van Breest Se lenburg te Leiderdorp en Apotl Voorschoten zijn geopend. De Oe trotse Apotheek ls op zondag 9 >ten van 8 tot 24 uur. ZONDAGSDIENST DEK HUISARTS

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 2