niversiteit van Wenen pestaat zeshonderd jaar BEROEMDE MEDISCHE FACULTEIT an 300 naar 17000 studenten, slechts 750 hoogleraren D.O.B. met blijspel op de planken Stichting Dever krijgt een subsidie van tachtig procent LLlDbLtl DAGBLAD MitKDAO 8 iVlLl 1%5 bekei (Van onze Weense correspondent) in 1365 door Hertog Rudolf IV opgerichte Weense uni versiteit was zeker niet de eerste in Europa, maar wel heeft een zeer grote invloed uitgeoefend, omdat in dit tenlange centrum van het Duitse rijk meer dan een miljoen enten hun wetenschappelijke opleiding hebben genoten. De >xsiteit begon in 1365 met 300 studenten, nu telt zij er 17.000, wie een vierde buitenlanders zijn. e officiële herdenkingsplechtigheden worden tussen 9 en 14 gehouden waaraan vertegenwoordigers van meer dan 2000 ersiteiten zullen deelnemen, o.a. hoogleraren uit Amsterdam, en, Groningen, Nijmegen en Utrecht. oorspronkelijke gebouw lag in Entrum van de oude binnenstad, werd daar door de Jezuieten rokken en is nog gedeeltelijk ard. In de vorige eeuw was er atemaat van de „Sangerknaben" gebracht. Aan de voorpui ziet l een marmeren gedenksteen te lezen staat dat Schubert als „Sangerknaben" heeft ge- id. In de loop van de vorige eeuw r een veel groter gebouw nodig an de Ringstrasse verrees vlak de „Votiv-Kirche". Vermaarde medici Weense universiteit heeft in- lionaal niet zo'n grote naam i Parijs, Padua of Bo- zij heeft toch een ze- ;endheid gekregen door haar dering van het humanisme en door de colleges in de meet- en de sterrenkunde in de i 16e eeuw. Het meest werd thter bekend door de faculteit iemedicynen in de vorige eeuw. ,basis hiervoor werd gelegd door Swieten die als Jansenist voldoende promotie kon maken land en daarom naar Wenen erde. In het midden van de iiw werd hij lijfarts van Keize- Bria Theresia in welke hoe- leid hy tevens de medische rit hervormde. Tevens was hy ste directeur van de Keizer- Nationale) Bibliotheek, op volgde in de 19e eeuw eriode van grote bloei, want telde toen een aantal van de lste medici: Semmelweis, de de vrouwenkoorts, h, Skoda, Rokitansky, vooral leud, de vader van de psycho- Daarna ontwikkelde zich se psychiatrie onder de lei- i Kraft-Ebbing en de No lls- winnaar Wagner Jau- Een andere zeer bekend medi- Wenen was onze landgenoot Tik Wenckebach, die zich als pecialist een naam verwierf. Geen studenten-romantiek is geen studentenstad, zo- -tiden of Groningen. Daarvoor groot en spelen de studen- het maatschappelijke leven [Ie onbelangrijke rol. Bovendien oude romantiek van het stu- inleven verloren gegaan, want leeste studenten komen uit een- ige, meest burgerlijke kringen en groot gedeelte moet in zijn londerhoud voorzien als werk- nt. Sommige, maar onbelangry- oepen kunnen nog warm lopen GERARD VAN SWIETEN voor politiek, wat door de jongste rel letjes rond een nazi-professor werd bewezen, maar dit zijn slechts rand- verschynselen. Het enige waa/rvoor Weense stu denten warm kunnen lopen is mu ziek. Wanneer er in de opera een première met bekende solisten zal worden, gegeven, vindt men 's avonds tevoren een zeer groot aantal hun- P. M. de Jong nam afscheid Na meer dan 25 jaar als machine- zetter werkzaam te zijn geweest by het Nederlandsch Drukkerij Bedrijf, heeft de heer P. M. de Jong gisteren, (op zijn verjaardag), wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftyd van dit bedrijf afscheid ge- Met echtgenote en kinderen werd hy te midden van het voltallige per soneel toegesproken door de heer R. Sloos, plv. pres. directeur. Hy wees erop dat de heer De Jong vele jonge mensen had opgeleid, die nu een be langrijke functie in het grafisch be- dryf bekleden. De wyze waarop hy stond tegenover zijn werk en zyn col lega's verdient alle lof. Dit werd on derstreept door de heer J. P. W. Weyermans namens alle collega's. Als centrale figuur in het bedrijf heeft de heer de Jong velen met raad en daad tea- zyde gestaan. Behalve van de directie ontving de heer De Jong ook een geschenk on der couvert uit handen van de voor zitter der jubileumcommissie, de heer D. v. d. Leek. De heer De Jong was zeer ingeno men met de ontvangst en de harte- lykheid van dit afscheid. 0FSMEDER1J GOED NWERK VOORZIEN het door de directie van de Kon. Ned. Grofsmedery uitge- ite verslag over het boekjaar ontlenen wU, dat de meeste plaatsen goed van werk waren tien. De afleveringen zyn met 15% toegenomen. saldo van de bedryfsrekening oeg dit jaar f 1.421.605 (v.j. 1-841), terwyl bovendien f 100.000 ükbaar kwam van in vroegere gevormde belastingvoorzienin- Interest vergt een bedrag van 228 (v.j. f 245.487). goedkeuring van commissaris- rordt het resterende bedrag van "1-377 (v.j. f 1.245.354) als volgt nd: afschrijving op vaste activa, taes, gereedschappen en model- 710.000; een voorziening met het P het risico, verbonden aan on- toden opdrachten f 175.000; re- entadre uitkeringen aan het per il 160.100. W pensioenen is geen voor zie- noodzakelyk, aangezien de aan- ie reserve voldoende kan wor- geacht voor de bestaande ver ben, terwyl het bedrag, waar- 1 deze zyn toegenomen, aan de sen werd overgemaakt of tegoed- breven leg met commissarissen voorgesteld de dan beschikbare van f 177.277 (v.j. f 226.354) Igt te verdelen: 6% op f 10.000 "eitsaandelen f 600; 5% op •8-000 gewone aandelen f 159.500; pies f 14.723; statutaire reserve SMITH WINT RHODESISCHE VERKIEZINGEN -De partij van premier Ian Smith, het Rihodlesisöhe front, heeft gisteren de algemene verkiezingen gewonnen. Zy kregen in het nieuwe Rhodesische parlement alle vijftig zetels de blanke kiezers moesten Er zyn bovendien nog vyftien zetels die voornamelijk door de Afrikanen worden gekozen. Het sdhynt echter dat de Afrikaanse kiesgerechtigden de oproep van hun leiders om de verkiezingen te boy cotten hebben gevolgd. David Butler, leider van de enige georganiseerde oppositiegroepering, werd verslagen. De party had veer tig kandidaten gesteld, onder wie vijftien Afrikanen. Verder hadden zich nog 24 onafhankelijke kandida ten gemeld, vier blanken en twintig Afrikanen. Hoewel premier Smith donderdag nog heeft tegengesproken, dat met deze verkiezingen een eenzydige ver klaring van de onafhankelijkheid wordt beoogd, heeft hy ook verklaard dat als deze niet door besprekingen met de Britse regering kan worden bereikt, de regering van Rhodeslë zich deze zelf zal verschaffen. In dit opzicht heeft hy de steun van de blanke bevolking, ondanks de on- waarschynlijkheid dat Engeland op basis van de bestaande grondwet aan Rhodesië onafhankelijkheid zal toe kennen en ondanks de dreiging door Engeland met economische sancties. Organisaties uit de Rhodesische in dustrie, handel en landbouw hebben gewaarschuwd voor de rampzalige gevolgen die eventuele sancties zou den hebben. De Weense Universiteit ner onder de galery van hetg ebouw, waar zy overnachten om dan de vol gende morgen een staanplaats voor een paar schilling te kunnen reserve- Verder bloeit het „keldertheater" in Wenen vooral door de studenten. Er is een aparte kleine studenten schouwburg en verder het „Theater der Jugend" waar ook weer voorna melijk studenten optreden. Dat al les staat echter in het teken van grote eenvoud. Terwyl in andere landen de fi nanciële steun voor de wetenschap steeg met het toenemen van de wel vaart, is men hiermee m Wenen veel te laat begonnen. Men schaamde zich in wetenschappelyke kringen om over geld te spreken. Het gevolg is dat ook nu nog de salarissen van de professoren en assistenten ver on der het Europese peil liggen met het gevolg dat de beste krachten door het buitenland worden „weggekocht". Nijpend gebrek aan leerkrachten Er is een nypend gebrek aan leer krachten, want op een totaal van 17000 studenten telt men slechts 750 professoren en 1500 assistenten. Ook is er gebrek aan plaatsruimte voor de colleges in veel gevallen moeten de studenten een plaats zoeken op de trappen, de grond en de raam kozijnen omdat de zalen te klein zyn. Bij gelegenheid van dit 600-jarig jubileum echter hebben de Staat, het gemeentebestuur en de provinciale staten van beneden- Oostenryk schenkingen gedaan in de vorm van stukken grond en jaarlijkse subsi dies, waardoor de toestand verbe terd kan worden,. Zo gezien is deze herdenking een zegen voor de uni versiteit, die anders aan roofbouw ten gronde gaat. „Eigen haard is wel ivat herrie waard De toneelvereniging „Door Oefe ning Beter" heeft de laatste tyd met pech te kampen gehad. Toen op zaterdag 3 april het blyspel „Eigen haard is wel wat herrie waard" zou worden opgevoerd, kon de voorstelling door ziekte van enkele toneelspelende leden niet doorgaan. Van uitstel kwam geen afstel, want het stuk van Philip King en Anthony Armstrong ging gisteravond in „Den Burcht". Het meisje Ria Wassenaar moest verstek laten gaan, omdat zy twee dagen voor de voorstelling in het ziekenhuis werd opgenomen. Haar dienstmaagdenrolletje is echter op het laatste ogenblik overgenomen door Joke Fuchs, die daarvoor een extra compliment verdient. Het was overigens de eerste keer dat „D.O.B." een voorstelling gaf op een door-de- weekse avond. Het bleek een nadelige invloed te hebben uitgeoefend op het bezoekersaantal. De grote zaal was Nasser omringd door oud-nazi's Volgens de Internationale Unie van verzet en deportatie hebben twee voormalige hoge S.S.-officieren, ex- generaal Dirlewanger en ex-majoor Eichberger, tydens het recente be zoek van Ulbricht aan Cairo zorgge dragen voor de persoonlyke veilig heid van het Oostduitse staatshoofd. Op een door de Unie belegde bijeen komst voor de pers werd meegedeeld, dat Dirlewanger en Eichberger nor maal deel uitmaken van de üjfwacht van de Egyptische president Nasser. In dienst van de Egyptische geheime politie zouden voorts staan de vroe gere SS-standartführer G-leim, de gewezen luitenant-kolonel Bender, de voormalige gestapo-ohef van Ulm, Seilmann, de voormalige gestapo-ohef in Dusseldorf, Daümllng, de ex-ma joor Schmalstich, de gewezen SS- arts in Dachau dr. Willermann, de ex-generaal Moser, de ex-kapitein Böclder en een voormalige gestapo- ambtenaar in Parijs, Seipel. Slotpleidooien in Auschwitz-proces De aanklagers in het grote Ausch witz-proces in München zyn gisteren begonnen met de slotpleidooien tegen de nazi-oorlogsmisdadigers. Om zo ver te komen zyn 154 zittingen no dig geweest, zich uitstrekkend over ruim 16 maanden, waarin 357 getui gen uit 19 landen werden gehoord. De officier van Justitie zei, dat uit roeiing van tenminste tweemiljoen joden in Auschwitz op geen enkele wyze kan worden verbonden aan het voeren van een oorlog. De officier bracht voorts in herinnering, dat een aantal getuigen heeft verklaard dat de SS-ers in het kamp overplaatsing hadden kunnen vragen „zonder dal zy hierdoor gevaar voor hun leven liepen". Hy besloot met te zeggen, dat het juiste aantal slachtoffers in Auschwitz nimmer bekend zal wor den, „zoals het juiste aantal slacht offers van de 20 beklaagden onbekend zal biy ven". nog niet voor de helft gevuld, zo dat de avond enigszins het karakter van een gezellig onderonsje droeg. Wat de keuze van het stuk be treft, deze was minder gelukkig. Het „DO.B."-gezelschap zag zich tegen over het probleem gesteld van het pasgetrouwde vrouwtje, dat het maar niet kan vinden met haar bazige schoonmoeder, maar dan op een kluchtige manier. De hoofdrol werd met veel gemak vertolkt door Aafje Coster, die als tegenspeler Sam Fuchs had. Hij was de sullige, zyn moeder zeer toegewyde echtgenoot. Voor de lastige schoonmoeder moest Beb Kling doorgaan, terwyl de rol van de sympathieke schoonvader op naam stond van Gys Mulder. Deze speelde vlotter naarmate het spel verderde. Geroutineerd spel liet Nico de Graaf zien als de toneelspelende, oude vriend van het door haar schoonmoeder getiraniseerde vrouwtje. Kleinere rolletjes werden vertolkt door Jan Gyzenij Sr. (mars kramer), Jan Gyzeny Jr. (chauf feur^ en de meisje Nel Arnoldus en Joke Fuchs. Na de voorstelling was er gelegen heid tot dansen met muziek van „The Game Breakers". LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Jeroen TJ., zn van J. T. leijer en A. C. van Mastrlgt. Ondertrouwd: H. de Koning, 27 Jr Officier: f1000 boete, rechter: vrijspraak Wist de koper uit Bodegraven, dat het met de hammen welke hy „via de achterdeur" kocht, niet goed zat? „Neen", zei de koper voor de Haag se politierechter. „Ja", vond de officier van Justitie. De leverancier van de hammen hield daar zo'n beetje het midden tussen. Maar het was volgens de Po litierechter eigeniyk een gelukje voor verdachte, dat deze werd vrygespro- ken, want in de dagvaarding stond nu net niet, waarop de rechter hem mogelijk zou hebben veroordeeld, n.l. „schuldheling". Het ging hier over een aantal ham men die verdachte had gekocht van een chauffeur, die altyd vleeswaren by verdachte kwam afleveren. Dat gebeurde dan, volgens ver dachte, wel vaker via de achterdeur van zyn bedrijf en dus zat daar niets byzonders in. De chauffeur bleek echter de ham men te hebben gestolen uit het be drijf van zyn werkgever. Aan verdachte vertelde hy, dat hy de hammen „over" had en toen had verdachte, tegen sterk gereduceerde prijs, de hammen „overgenomen". „Dan kon u dus wel begrypen, dat het er niet goed mee zat", luidde de opvatting van de officier. Verdachte hield echter vol dat niet te hebben begrepen. De officier vorderde f 1000 boete en voorwaardeiyk drie weken gevange nisstraf met proeftyd van 3 jaar, we gens opzettelyke heling. Dit zat er volgens de raadsman echter beslist niet in en hy betoogde, dat verdachte geheel te goeder trouw had gehandeld, zodat mr. La Gro tot vryspraak concludeerde. De rechter zei toch wel te menen, dat het niet helemaal in de haak was geweest, doch omdat hy geen opzettelyke heling in het geval zag, sprak hy verdachte vrij. WASSENAAR Burgerlijke Stand merdam; Johannes H., 1 J. C. Kroft en A. J. T. v. d. IJssei; Al- E. T. Dijk Beelèn; Ronaldus J. P., zn van J. W Snelderwaard en E. M. Peeters. Ondertrouwd: J. Redder en P. C. M J. Zwetsloot; P. Jager en I. Goor; R. V. Noe M. D. Schuurman; J. N. Kiebert W. A. T. Lommers. Getrouwd.: J. T. G. Ruijgrok en M. F Schneider; F. W. W. J. van Zanten. Overleden: F. S. Visser, 55 Jr; M. L. Helder, 76 jr; J. van den Barselaax, 81 jr; Ch. L. Wijnekus, 57 jr; Wed. C. van WLnsen-Turenhout, 89 Jr; J. van den Berg. 83 Jr; C. J. Bakker, 50 Jr; Wed M. W. Baert-van Hattem, 83 Jr; A van den Berg, 67 Jr; H. L. van der Meulen, 8 jr; T. P. Riksen, 71 Jr; C. A. MARKTBERICHTEN kort 220-90, Gemengd 150, id. Cunningham 35 per bos, Spirea arguta 70, Forsythea 1 -17-15, id. 3 9-5, id. per bos 30-20. mdijvie 1 115-125, id. 2 67-80. prei Al 13-20, krulpeterselie pe; 'IS waspeen 181,000 kg. RIJNSBURG, 7 mei 12, Dhoronicum 250-350, Pyretrum 10-11, Violieren 20-27 alles pér 100, Fresia's: Golden Yellow 130, White Swan 130-150, Marijke 130- 180-200, Tulpen Elmus 190-200, Kan- In Alkmaar werd gisteren de eerste kaasmarkt van het seizo&n gehouden. Deze markt trekt al tijd honderden binnen- en bui tenlandse toeristen. Het weer zat niet mee bij deze eerste markt: er viel een stromende regen. mm TER AAR, 7_mei peulen 5.30-6.30, pi 166, posteleir irdappelen 1.18. ld. 2 75, prei 28-31 alles per kg, tomaten binnenland 7-50 per bakje van zes kg, sla A 14-20, ld. B 9-13, ld. C 6-9, komkommers 10-22, bloemkool B 79, id. C 25—38, ld. stek 12 alles per stuk, radijs 28, id. afw. 7, selderij 9.15 per bosje, stoofsla 70-100 per kist, krom 47 per kilo, ld. B 8.40 per bakje per stuk, komkommers 8.40, id. C 8.70, ld. CC 6.00 alles Restauratie van slot bij Lisse De ruïne van het oude slot „Dever" staat even buiten Lisse te dromen over een grijs verleden. Men zou misschien even kunnen denken, dat de vorig jaar ontwikkelde actie voor herstel van „Dever" ook enigermate is ingedommeld, doch wie achter de schermen kijkt, weet, dat er hard wordl gewerkt om tot het gestelde ideaal te komen. Bekwame mannen werktn rusteloos voort aan de res tauratieplannen. Flink aanpakken was ook inderdaad nodig. De ver gaande staat van verwaarlozing, waarin de ruïne van het kasteel De ver steeds meer geraakte, had, daar men niet tot beschermende maatre gelen kwam, reeds geruime tyd by velen ernstige ongerustheid gewekt. Een dreigende bebouwing van de terreinen vlak om de resten van dit unieke middeleeuwse slot wekte de overtuiging, dat hier een particulier initiatief was geboden. De oprichting van de stichting was hiervan het ge volg. Geldmiddelen worden byeen- gebracht, die bestaan uit subsidies, vry willige by dragen, schenkingen, erfstellingen, legaten en andere ba ten. In de afgelopen tyd zyn contac ten gelegd en adviezen ingewonnen by een groot aantal bevoegde in stanties en personen, zoals de afde ling Monumentenzorg van het minis terie van Onderwys, Kunsten en We tenschappen, de Ryksdienst voor de Monumentenzorg, Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland en ande re bevoegde instanties zoals de Ne- derlandsche Kastelenstichting en het Instituut Stad- en Landschap Zuid- Holland. De gevoerde besprekingen en con tacten hebben geleid tot het inzicht dat met het herstel van Dever niet alleen het cultuur-bezit van Lisse zeer zal worden verrijkt, maar dat ook voor ons land een belangrijk monument behouden zal bhjven. Een hersteld Dever wordt door deskundi gen als een unicum voor Nederland beschouwd. Een basisplan voor de restauratie werd door architect P. van der Sterre uit Leiderdorp opge steld. Vijf ton Voor de kosten van de restauratie, waarvoor ruim 5 ton nodig zal zyn, mag worden gerekend op een subsi die van 80% ran overheidsinstan- Zaak varende advocaat aangehouden Volgens verdachte, een advocaat uit Rotterdam, zit het bestuur van de polder in Nieuwkoop hem min of meer in het vaarwater, want dat wil hem dwingen bij Ged. Staten ver gunning aan te vragen om er met zyn motorboot te varen. Die vergun ning is aan voorwaarden onderwor pen en regelmatig ontstaan er moel- ïykheden over. De zaak diende voor het kantonge recht in Alphen aan den Ryn en de advocaat werd veroordeeld, van welke beslissing hy in hoger beroep kwam by de Haagse rechtbank. Het werd een zeer breedvoerige be schouwing, met vele papieren en vele getuigen. Omdat de scheepvaart op de plassen steeds meer toeneemt, gaan Ged. Staten aan de vergunnin gen diverse voorwaarden stellen en verdachte betoogde, dat ten onrechte de vryheden worden beperkt. De officier was het daar niet mee eens en vorderde bevestiging van het veroordelend vonnis. Daarna moest dezelfde verdachte zich verantwoorden, omdat hy niet voldaan had aan het bevel van de Rykspolitie om te stoppen, teneinde de motor van verdachte in beslag te nemen. Hy was ervandoor gegaan. De behandeling van deze zaak werd voor getuigenverhoor aangehouden tot 11 juni. ties. De resterende 20% zal door de stichting op tafel moeten worden ge legd, hetgeen neerkomt op een be drag van ongeveer f 100.000. Een groot gedeelte hiervan zal door rente loze leningen kunnen worden ver- kregen, dich een bedrag van onge veer f50.000 zal t.z.t. direct beschik baar moeten zyn. Om dit bedrag by een te krijgen wordt door het be stuur een actie gevoerd. Voor het restauratieplein Van der Sterre is in middels de instemming van de ge meente Lisse (eigenaar) verkregen, terwyl het plan by het ministerie van O.K.W. is ingediend om voor een subsidie in 1966 genoteerd te worden. Boek Met name de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer A. M. Hul kenberg, legt zich speciaal toe op het verzamelen van gegevens die ver band houden met het verleden van Dever. Er is een groot aantal histo rische gegevens gevonden, waarby soms verrassende ontdekkingen zyn gedaan. Dit alles wordt thans ver werkt tot een rijk en gedocumen teerd boek, dat binnen afzienbare tyd zal versclujnen. RIJNSBURG Voor Moederdag Zeer veel aanvoer van bloemen Zoals gewoonlijk kenmerkte de week voor Moederdag zich door een grote drukte. Zeer veel bloemen wer den dagelyks aangevoerd. De pry zen liepen sterk uiteen. Goede tulpen uit de kas brachten ook behooriyke prij zen op, voor veel minder moesten de tulpen van buiten het doen. Dit is niet te verwonderen want de kwali teit hiervan laat alles te wensen over, enkele sterke soorten uitgezonderd. De overige bloemen gingen voor goede prijzen van de hand Anjers zyn in het laatst van de week opge lopen van 32004000 en Anemonen deden van 6001100 per 100. Violieren brachten, zowel de witte als de gemengde, beste prijzen op. Ook Fresia's en Lathyrus waren ge wild Het laat zich aanzien dat na de Moederdag de aanvoer sterk zal te rugvallen. KATWIIK Week gevangenis voor bromfietsdief De officier van Justitie had niet zoveel vertrouwen in de verklaringen van een 24-jarige zeeman uit Kat- wyk, dat hy beter zal gaan oppassen. „Wanneer die Katwykers aan het drinken slaan, dan gaat het mis en wat in dronkenscshap gebeurt, dat vinden ze dan zo erg niet", meende de officier. En dus zou ook deze ver dachte er niet zo zwaar aan tillen, dat hy een bromfiets had gestolen. Daar had hy allerlei tochtjes op gemaakt en uiteindeiyk werd de bromfiets verkocht. Het rapport over verdachte was ook al niet zo enthousiast, vooral niet, waar het drankmisbruik be treft. „Ze lyken wel onverschhillig, maar dat valt uiteindehjk wel mee en al is dit nu geen halsmisdaad, het kan toch niet worden getolereerd", vond de officier. Hy eiste een week ge vangenisstraf, omdat een geldboete eigeniyk maar weinig effect sorteert en verdachte reeds eerder is veroor deeld. De rechter was het met de officier eens en veroordeelde overeen komstig diens eis. ALPHEN A. D. Rl/N Auto's botsen Op het kruispunt Willem de Zwy- gerlaan/Van Eykstraat en Lyster laan zyn gisteravond twee personen auto's met elkaar in botsing geko men. Eén wagen werd zwaar, de an dere licht beschadigd. Er deden zich geen persoonlyke ongelukken voor. Een personenauto, bestuurd door een Alphenaar, kwam vanaf de Lys- terlaan en zwenkte naar links om de Willem de Zwygerlaan op te rijden, in de richting van de Koningin Ju lia nabrug. Een andere auto, eveneens bestuurd door een inwoner van Alphen a. d. Ryn, kwam vanaf de Van Eykstraat en reed rechtsaf eveneens de Willem de Zwygerlaan op in dezelfde rich ting. Een botsing was het gevolg. Visserij in de noord minder Achtentwintig vaartuigen zorgden vry dag in IJmuiden voor een aan voer van 4.240 kisten vis. Er waren 650 kisten schelvis, 90 kisten radio. 210 kisten wyting, 280 kisten gul en kabeljauw, 840 stuks stijve kabel jauwen, 5 kisten haring, 1.580 kisten makreel, 150 kl. kistjes makreel. 720 kisten schol, 20 kisten tarbot, 25.000 kilo tong en 140 kisten diversen. De visserij in de noord was wat minder. Toch waren er nog wel schepen, die op 59 graden noorder breedte een dagvangst haalden van tegen de 200 kisten makreel. Op 56 graden noorderbreedte deden de grotere kotters trekken van 30 tot 40 manden hoops, voornamelijk kleine schelvis, wyting en gul. Tussen 52 en 53 graden noorderbreedte werden trekken gemeld van circa 20 tot 25 kilo tong met daarby 3 4 manden andere vis.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17