Griekse Perzen Theatre des bij het Nations" kunst kAleiöoscoop erkdiensten Leiden en omgeving NA DE HERDENKING TONEEL IN PARIJS Wonder van waarachtige grote5 kunst Bierplezier LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 8 MEI 1965 J. J. Verleur. Oud Geref. Kerk: 10.30 u ds. I. de ïathakerk: 9 u ds. D. J. Vos- rUdlnsskerk10.30 u dr. P. L. (Openb. gel.bel. en HA); »gskérk?°lo' u dr. K. E. H. Op- ""ulo-school Asserstr.: 10 u ds. icboer te Rijswijk (Z.-H.). Vrljz. Herv. (Leidse Volkshuis): I ds D. J- Vossers. ^Wallone: 10.30 u ds.Ph. Debu ttfrdan' geest. kchterb< jref Kern.. luddebeurs ef Kerk. Zuiderkerk: 10 u ds. De Boer. ^nathakerk: 10.30 Ziekenhuis: 10 u ds. J. Irlk 1 huls10.30 ds. H. J. t ds. De Boer; De Boer; 5 u Haverkamp, fijdlngskerk9 i 10 u ds. Iz. Meijer, tóhaven De Mirt: 10 u Ouderen- JV. Bakker. Geih.: 10 en 5 u leesdienst ,g 7.30 u ds. P. Blok te Dlrks- ef. Kerk (vrljgem.)10 en 5 u ds. Haar. Gem.: 10.30 u ds. S. M. A. „v Haarlem, uw Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) i 4 uur dienst (dond. 7.45 uur 'Kath. Kerk (Vreewlj'kstr. 19) i gezongen H. Mis. Kath. Kerk (Zw. Singel 50) Hoogmis (woensdag 9.30 u vm. i). Gem.: 10.30 u prof. dr. G. J. jrdaal. g. Luth. Gem.: 10.15 u ds. H. J. Gem.: 9.30 Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem. 9.30 en 6.3< u ds. D. Ollemans. Geref. Kerk: 9.30 a Boskoop; eref. Kerk 2 u ds. P. Mijdrecht Rem. Geref. Gem.: M. van der Sluis. - Herv. Gem.: 9.30 u c 6.30 u dhr. A. vi 3eref. Kerk: 9.30 u Griffioen; 6.30 uur ds. Wolthuis Noord wijk-Binnen - n 7 u ds. J. van I prof. dr. Bouma. Van den sterdam; Berghstlchtlng: 11 u ds. Va den te Rijnsburg. Ned. Prot. Bond: Noordwyk aan Zee Herv. Gem.: VGLO-school, C. Wolthers te Bunnlk; 3.30 Oudshoorn. - Herv. Gem.: 10 Gem., Groene- of Wlllibrordkerk: 10.30 u ds. J. van A. H. Smits. Oegstgeest Wllllbrorc Willigen van der Veen kerk10.3 Geref. Kerk, Maurltslaan J. P. Dondorp te Enschede. Geref. Kerl helllglngs- openluchtsamenkomst verlossingssamen- (vrijgem.), W. de Zwijger l ds. C. A. Verhoog. Rem. Geref. Gem.: 10 u dhr. J. P. Hulshof Sassenheim. u ds. C. J. Baart. Chr. .30 u Dienst des Woords: 2.15 u ds. C. W. Nieuwenhuijze te Delft. RUnsburg Herv. Gem., Grote Kerk: .30 u ds. H. van Gosliga (HD); 5 u s. W. Balke te Bodegraven Bethel- kerk: 9.30 u dhr. J. Vink te Katwijk; ir ds. J. A. Peters te Den Haag (jeugddienst). Geref. Kerk (vrijgem.): u ds. C. J. Breen te Katwijk; 5 u Noort te Drogeham. Chr. Geref. Kerk: 10 u ds. R. Kok te Alphen a/d 5 u Dienst des Woords. Geref. Kerk, Petrakerk: 9.30 u ds. BIJleveld; ds. v. d. Linde. Rapenburgkerk brigadier tistengem.: 10 fff te Den Hai ld). Geref. Kerk: 9 landerveen Herv Gem.: 10 i de Tombe, em. pred. te Leiden u ds. A. S. Klusener te Nieuw Geref. Kerk: 10 en 7 u ds. W. J loek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uu: des Woords; 7 u ds. L. S. dei "ihen aan den Rijn Herv Gem «kerk. Jullanastr.: 9.30 u ds. W J. H. Bogers. Aula van Bui >gers; 6.30 re ij. Gebouw Jonathan: 9.30 u J. Baart te Rljnsaterwoude. rk Gouwsluls: 6.30 u ds. J. G. igerden te Zoetermeer. Gebouw 0 u Jeugddienst dhr. J. J. van Kapel Hooftstr.: 6.30 u ds. H. al. Oudshoornseweg10 u ds. Ie; 6.30 u ds. H. Koudstaal. Stichting: 10.30 u ds. J. Veen. Kerk, Maranathakerk Raad- 10 u ds. W. Wij ma: 6.30 u ds. Ier te Katwijk aan Zee. Salva- rk. W. de Zwijgerlaan10 uur ds. ier; 5 u ds. W. Wijma. Alphen- Hooftstr.10 u ds. W. Tom; ds. A. Helner te Ter Aar. Geref. (vrijgem.), Gebouw Concordia: leesdienst; 5 u ds. H. Scholte. Kerk, Jeruzalemkerk, GriJ- leref. Gem.. Van Mandersloostr.: u Leesdienst. Rem. Geref. ik Van Mandersloostr.: 10 u ds. J. te Den Haag, Baptlstengem., Herv. Gem.: 9.30 en liaurense. Geref. Gem.: Sasseniieiin Herv. Gem.: ds. W. H. Walvaart; 7 u Eekhof te<Lelden (Jeugddienst). u ds. J. C. J. Kuiper t Baale t 10.30 .g-West; 5 u ds. C. Baale te Lelmul- den. Chr. Geref. L. S. den Boer. Valkenburg Her- i.30 u ds. D. Lekkerl lorschoten Herv Gem., Dorps- 10 u ds. Saraber; 7 u ds. Mete ring. Rijndijk: 10 u ds. Meijering. Hulp (vrijgem.): 10 en 5 u ds. C. H. Linde boom te Kampen. Rem Doopsgez. Kring (Hal Cultureel Centrum): 10.30 uur ds. E. Borren te Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 u ds. J. R. Cuperus; 6.30 u ds. J. Ver- wellus. WIJkgebouw: 9.30 i Verwelius; 5 u ds. C. Vos te Gouda; 7 u ds. F. Fader, Maleise dienst, uitgaande van de Evang. Molukse Kerk. Immanuël- Koekkoek. Rem. Geref. Gem.. - Herv. Gem.: 10 u ds. H. J u ds. M. J. Elffrlch te r Herv. Gem., Dorps- Is. W. A. Zeljderveld te Rot- i dr. Th. C. Frederlkse. Kie- i Jeugdkerk; 10 u ds. J. T. Wiersma. Deylerhuls: 10.15 G. van Zanten. Dorpscentrum: iu uur Jeugdkerk. Geref. Kerk, Bloemcamp- Pijlman. Zijllaan: Hylkema te Den Haag. Johanna- huls: 10.30 u drs. R. Nepveu te Rijs wijk. Herv. Geref. Evang., Dorpshuis: 10 en 5 u G. v. d. Kamp te Den Haag. Wouhrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 u ds. Kempenaar. Geref. Kei ds. Dethmers; 6.' e Zwammerdam. Zevenhoven ds. Wagenaar ds. Bronsgeest Nleuw-Vennep. Geref. Kerk: 9.30 7 u ds. Melnders. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 u di R. Hengstmangers. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 ds. De Vey Mestdag te Den Haag: 6.3 ds. C. Woubrugge. Rem. Geref. Gem. IEDEREEN kan begrijpen wel ke herdenking bedoeld is: onze nationale bevrijding. Daarover nog een „woord van bezinning" te schrijven? Besin ning is op weg een mode-term te worden: zo'n woord is niet alleen in gebruik bij dominees of wijsgeren. Het is ook al ingebur gerd in het zakenleven, bij de reclame-experts enz.wanneer een manier van zaken-doen niet meer inslaat of een reclame campagne wat doodgelopen is, gaat men zich „bezinnen" op een andere effectieve methode. Moeten we ons dan ook nog bezinnen op de bevrijding? Die is toch zo klaar als de dag! Wij zijn vrij, al twintig jaren. Is dat niet genoeg? In de Pieterskerk woensdag j.l. werd de zin volle regel geciteerd dat herdenken te maken heeft met denken. Wat denken wij bij deze herdenking? Wij mogen verder gaan, de toe komst in. In deze week is achterom ge zien naar zoveel doorleefd on recht en gehoord naar woorden- gebral. Ook herdacht zoveel be toonde moed van mensen, die tevoren daartoe niet in staat leken. Na de herdenking, na dit achterom zien, mogen wij voor uit zien, want ja, 't leven gaat door. Was die herdenking dan alleen een eerbiedwaardige pau ze zonder inspiratie voor de toe komst. Kort geleden liep lk in Utrecht over een pleintje vlak langs een drukke straat. Daar stond een vrij klein beeld van Anne Frank: de vaardige kunstenaar gaf haar die onbevangen, arge loze houding van een meisje dat in de verte iets zag. Tenminste, dat zag ik erin. Een gestalte, die de wrange kant van het leven WOORD VAN BEZINNING had ondervonden en toch met sterke verwachting de toekomst inkeek. Midden in de laatste oorlog, gedateerd mei 1943 heeft de illegale pers een bundeltje verzen kunnen uitgeven „Mar grieten", opgedragen aan de toen pas geboren prinses Mar griet. Later is bekend geworden dat deze verzen afkomstig wa ren van de dichter Muus Jacob- se. Een lang gedicht uit dit bun deltje heeft onder woorden ge bracht wat toen aan verwach ting leefde in de harten van velen. Ik weet nog goed hoe het me innerlijk aansprak in die da gen: „Op Nebo's top" staat er boven, herinnering aan de leids man Mozes, die het volk Israël vanuit het slavenhuis Egypte moest leiden door de woestijn naar het beloofde land, maar tenslotte vlak voor de Intocht naar dat land moest heengaan. Op de berg Nebo zo beschrijft het bijbelboek Deutoronomium zag hij in de verte het land liggen, da aan zijn wik was toegezegd. Muus Jacobse ge bruikt dit verhaal als veelzeg gend motief in de oorlogsjaren. Hij dacht daarbij aan een vriend in een concentratiekamp, die zich zorgen maakt over vrouw en kind thuis. En deze man met zijn vraag naar de zin van al dat leed, door mensen aangedaan, geeft hij deze be moediging en ge zult opzien en het zeker weten: nu heeft mij God naar Nebo's top geleid", en alles wat je leed kun je vergeten, want zie Gods hand ligt voor je uitgebreid! De dichter bedoelt het wis en zeker niet als een verwijzing al leen naar de nieuwe aarde, die God op het eind van onze tijden zal geven. Maar ook als een toekomst van eigen land na de bevrijding. In deze verwachting zegt hij tot zichzelf als in een gebed tot God: Maar als ik leven mag tot de bevrijding. En juichen op het o verwinningsf eest, God, doe mij dan dit weten: wat voorbijging. Aan nood en leed is niet vergeefs geweest. Laat hier een volk verrijzen, wijzer, schooner Dan toen het neerdaald' in het doodsgebied Als we balans konden opma ken over twintig jaar leven na de bevrijding, zal menigeen schamper vragen of wij, ons volk wijzer is gebleken. Er is ge noeg teleurstelling, vergeleken met de idealen in en vlak na de oorlog. De ouderen onder ons hebben mogen leven tot twee decennia na de bevrijding. De jongere generatie moge de ver wachting overnemen uit de han den van de ouderen om zó de toekomst in te gaan: waarin we zullen falen en vallen, maar ook mogen opstaan tot nieuwe per spectieven vanuit het visioen dat de grote figuren uit de bijbel hebben gezien over de nieuwe aarde, waarop gerechtigheid J. de Wit, herv. pred. in Leiden. als deze openingsvoorstelling zullen vertonen, dan mag het verdere ver loop van dit twaalfde festival met vertrouwen tegemoet gezien worden Dertien landen (Nederland ontbreekt dit jaar) hebben zich voor dit sei- aangemeld, terwijl naast de ou de Sarah Bernhardt-schouwburg nu ook het Montparnasse-theater is in- fgraven Herv. Gem.: 30 u ds. Den Hartogh; 6.30 Harten. Geref. Kerk: 10 ei iklju ds, C. J. Tissink. Geref Kerl leesdienst; 3.30 u ds holte. Geref. Gem.: 10 en 6 uu: 7.30 u ds. W. Hagi ["haswaal). Evang. !T G. te Winkel. E' 1 nst; 6.45 u J. v. Storm broek Hei Gem.: 9.30 Leeuw: dam. Geref. Kerk: 9.30 en 5 u Tesseur. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u ds. P. Dijkstra, em. pred. te i Herv. Gei li kerk; Lisse; 10 u (Jeugdkapel Geref. Kerk: (Haven 50) pastor i Rijn Herv. Gem., (Van onze Parijse correspondent) TER overvloedige illustratie van het grondbeginsel waarop het Theater der Naties gevestigd is, werd het twaalfde seizoen begonnen met een voorstelling van Aeschylos' Perzen door het Griekse kunsttheater uit Athene. Een gezelschap dat in 1940 tijdens de oorlog werd opgericht door de regisseur Karolos Koun, die dit theater nu nog altijd leidt. Op een persconferentie heeft Koun het een en ander van zijn ambities en activiteiten verteld en meegedeeld, dat in zijn repertoire de erkende meesterwerken van de oude en moderne Griekse lite ratuur, plus nog de belangrijkste stukken van buitenlandse tijdge noten zijn opgenomen. Voor zijn eerste verschijning voor het Pa rijse internationale forum had hij echter Aeschylos' „Perzen" ge kozen, een keus die om verschillende redenen bijzonder gelukkig is gebleken. i den Berg te Leiden; 6.3 Makkenze. Gymlokaal school 10 u ds. Bou- M. Groenewoud P. Hetnlaan: 9.30 u ds. Van Beek: ds j wildschut. Zeehospitium d ds. Pijlman Chr. Geref. Kerk leesdienst; 2.30 - - den Rijn Herv ds. J. Th. W. Quak ;n 7 u ds. H. Mak- Overtuigingskracht De uitmuntende voorstelling die de Franse televisie enkele jaren geleden van ditzelfde drama heeft gegeven en die sedertdien enkele keren werd herhaald, had tot gevolg gehad, dat de meeste toeschouwerd in grote lij nen het „verhaal" over de ondergang der Perzische legers in hun slag bij Salamis tegen de Grieken vermoe delijk nog wel voor ogen stond. Aeschylos tragedie werd in modern Grieks gespeeld, Men mocht daarom aannemen dat nog geen twee procent van het publiek de handeling op de voet kon volgen. voorstelling bezat echter zoveel eigen overtuigingskracht, die louter door de middelen van het theater, de gebaren der solisten, tot uiting kwam, dat men hier nu weer eens dat onverklaarbare wonder van alle grote en waarachtige kunst beleven kon, die ook buiten het verstandelij ke begrip toch nart en ziel en zinnen eet te raken en ontroeren. ■ljlkwartler10.30 u ds. J. P. Hon ds. Minnema; Kerkzaal Zijl- Geref. Kerk: 10 U ds. Van Drie. ■tier: 9 u ds. Van Imniden Herv. Gem.: 9.30 i ïnaar Geref. Kerk: 9.30 en laasens. Heivetlakapelio u ds. S. Kool- Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. J Jberg te Leiden. Chr. Geref Kerk: 1 4.30 u ds D. H. Biesma Geref. 10 en 4 u ds. K. de Gier te Den Geref. Kerk (Vrijgem.)10 en Nieuwe glorie Wanneer de volgende 38 verschil lende toneel-, ballet- en operaopvoe ringen die vóór het einde van d< meimaand nog op het programma staan, een overeenkomstige potentie Directeur A. M. Julien heeft uit zijn ervaringen de conclusie getrok ken dat 't beter was het festival, dat vroeger ruim drie maanden duurde, tot vier weken in te korten en voorts een onderscheid te maken tussen ma nifestaties van internationaal niveau en met universele ambities en, an derzijds, van, meer „documentair" karakter, die zich dan ook in het bijzonder richten tot een gespeciali seerd publiek. In die laatste categorie zijn naast enkele experimentele groe pen, ook de studentengezelschappen opgenomen, die door zes verschillen- landen werden afgevaardigd. Na het vorige seizoen, dat niet zo heel gelukkig was uitgevallen, gin gen In Parijs geruchten dat 't Thea ter der Naties wellicht moest worden opgeheven of zijn zetel zelfs naar West-Duitsland zou verplaatsen. Die geruchten zjjn dus niet bewaarheid en men mag hopen dat met de nieu we „verlichte" formule het Theater der Naties zijn vroegere glorie zal weten te heroveren, die de laatste jaren inderdaad wel wat was ver bleekt. Pieter van der Sloot bij Dante-herdenking De Nederlandse danser en choreo graaf Pieter van der Sloot, die in Rome het balletgezelschap „Teatro del baletto" leidt, is uitgenodigd de choreografieën te verzorgen voor de balletten die in juni worden uitge voerd tydens de feesten ter gelegen heid van de 77ste geboortedag van Dante. Op 9 en 10 mei treedt Pieter van der Sloot met zijn groep op in Agre- gento (Sicilië) in het dan Juist ge opende nieuwe openluchttheater. Reprodukties oude- en nieuwe Engelse meesters Aan de Keizersgracht 521 in Am sterdam zal tydens de Britse Week (14-23 mei) een tentoonstelling wor den gehouden van oude en heden- daagase Britsse Koning Xerxes keert huis waarts na de verloren slag bij Salamis. Poëtiseli realisme Overigens had de regisseur zich al lerminst tot taak gesteld, als pionier van een Grieks theater het buiten lands publiek nu eens een les te ge ven zodat het zich een inzicht kon vormen in de klassieke theaterkunst van zyn land, die zich op een tra ditie van 25 eeuwen kan beroepen. Ieder streven naar een reconstructie van de styi waarin dit drama vroeger kan zyn gespeeld, was, zoals Koun nadrukkelijk had gewaarschuwd, volledig vreemd aan zijn bedoelingen. Want hij had zich laten inspireren door een poëtisch realisme" dat, naar het voorbeeld van Stanislawski, wor telde in de eigen volkskunst. Een zeer geinspireerde en meeslepende styl van spelen die van alle nar- Tot de schilders van wie repro ducties worden tentoongesteld beho- Constable, Moore, Nicholson en vele anderen. Tevens zal een verzameling publi katies van de Londense National Gallery worden getoond. Hieronder zal men een serie fraai gedrukte boeken kunnen aantreffen, die de complete schilderij enverzameling de National Gallery bevatten. Ceramiekprijs voor Jan van der Vaart In het stedelyk Museum Prinsen hof in Delft heeft de directeur van de Kon. Delftsche Aardewerkfabrie ken „De Porceleyne fles" In Delft, de heer P. C. Bonne gistermiddag de prys voor de ceramiek uitgereikt aan pottenbakker Jan van der Vaart uit Amsterdam. Deze prRs wordt jaar lijks uitgeloofd voor de beste inzen ding ceramiek op de tentoonstelling „contour onzer beeldende kunst. De jury was over alle ceramiek- inzendingen zeer tevreden en droeg Helly Oestreicher uit Amsterdam mor, voor een eervolle vermelding. Vorig jaar was de ceramiekprys /oor Jan de Rooden en zyn echtge note Johny Rolf, eveneens uit Am sterdam. Radio Filh. Sextet Hamburg-Kopenhagen Het Radio Filharm. Sextet, be staande uit Adriaan Bonsele, fluit, Sam Zilverberg, hobo, Jos d'Hondt, klarinet, Henk Fenyn, hoorn, Anton Doomernik, fagot, en Herman Kruyt, piano, is uitgenodigd op woensdag 12 mei in Hamburg en op vrijdag 14 mei voor Radio-Danmark in Kopen hagen te concerteren. Er zullen o.a wei ken van Hans Henkemans ei Willem Pyper worden uitgevoerd. Nieuwe uitgaven Maigret en de Tweestuiversher- berg, door G. Simenon. Maigret en de Chinese schim, door G. Simenon. De ijzeren trap, door G. Simenon. De ketenen, door D. Gray. Het gezicht achter het masker, door V. Canning. De panter, door Jean Bruce. De mysterieuze J. G., door Jan Gent. Het geheim van Mark's priory, door E. Wallace. Het politieraadsel, door E. Wallace Casanova's liefdesavonturen. Ned. bewerking van J. Vos. Nu en altyd, door Pearl S. Buck. Vrouwtje, vrouwtje, lk heb het ge> daan, door Ed McBain. Zwarte Beer tjes. Uitg.: A. W. Bruna en Zoon, Utrecht. Achter de schermen, door Colonel Vernon Hinchley. 6.000.000, door Max Croiset. Uitg.: NUgh en Van Difcmar, Den Haag. Schimmen in een leeg huis, door R. Lockridge. Verdenking met voorbedachte rade, door D. B. Hughes. De samenzwering, door Ab Visser. Verschenen in de Witte Raven detective-serie. Uitg.: West-Fries land. Hoorn. Een zomerzotheid, door Cissy van Marxveldt. Uitg.: West-Friesland, Hoorn. AUTOKAARTEN VAN VELE LANDEN (met een schat van informaties: f 1,25) Vele honderden Esso dealers heb ben al deze kaarten in voorraad. Overal in West-Europa ziet U dit embleem.' Symbool van Esso service! Speciaal voor toeristen. MET ESSO BENT U BETER UIT! Brabants Boekenbal 22 mei in Tilburg In alle zalen en foyers van de Stadsschouwburg in Tilburg zal op 22 mei het derde Brabants Boeken bal worden gehouden, dat te be schouwen is als het zuidelyk slui- tingsfeest van de Boekenweek, die op 13 mei in Amsterdam door minister Vroiyk wordt geopend. Traditiegetrouw zal voorafgaande aan het bal het Lureleicabaret optre den met het programma „Wy Lure- lei". Daarna zal Pierre Janssen een conference houden onder de titel „Plaatjes lezen" en de boekenmarkt openen. Een groot aantal schrijvers zal eikaars boeken aan de markt trachten te brengen. Het is ditmaal niet verboden aan de bezoekers van het bal de feesttooi na afloop af te breker en bepaalde zaken als sou- Het bierverbruik aan boord van het Nederlandse oceanografische schip Snellius is drie flessen per myl. Bezoekers dachten dat de kapitein hen voor de gek hield, toen hy sprak over het „wetenschappeiyke bierdrinken" aan boord van zyn schip, maar de kapitein-luitenant ter zee F. Brabander van de Koninkiyke Marine zei, dat het bierdrinken volstrekt noodzakelyk was voor hun stromingsmetingen. Als de bemanning de flessen heeft leeggedronken, worden ze, gevuld met 230 gram zand en gestencilde instructies voor de vinder, overboord gegooid. De instructies luiden: Stuur dit papier a.u.b. op naar het „Koninkiyk Nederlands meteorologisch instituut" in De Bilt, Nederland. Brabander zei, dat zyn bemanning met veel genoegen aan het programma meewerkt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15