Hengelaars verlangen beter viswater Spelletje thuis, ja gezellig tós' BEGERIG Fraai spel van C. Yarkevisser JW Top-'Tien Kom er ACHT-er NIEUWE VRUCHT Zaterdag 8 mei 1965 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld -*• 1,1 f J v Dit handelt over een gezel- ig partijtje, ergens thuis ge peeld in een gezellige Hol landse huiskamer. En het werd mij toegezonden omdat meneer zuid het met zijn vrouw noord niet eens kon worden hoe kan het, zult u wellicht zeg gen. Het echtpaar oostwest had klein slem bereikt en alvorens u een kans te geven u te verdiepen in het afschuwelijke probleem -waarvoor meneer zuid in dit spel kwam te staan, moet ik u van de sympathie ke O W-partij enkele geheimen onthullen. Zij spelen gewóón brid- je, twee openingen zijn zeer sterk, men gebruikt graag de vier-klave- renconventie om azen te vragen en meneer oost speelt het spel veel Merker af dian zijn vrouw. west. Vandaar dat meneer oost, die ove rigens de sterkste van dit viertal og wel eens de neiging heeft het spel „naar zich toe te trekken nu gebeurde er op die gezel lige bridge-avond iets.... wel, be kijkt u het zelf maar eens: BRIDGE (blinde) N 4 63 9 A 8 7 5 O 9 7 2 A 10 8 3 Bridgevraag van deze week: Noord gever, niemand kwets baar, viertallenwedstrijd. Zuid heeft: 9 A V 9 7 3 O A H V 5 3 10 7 5 Noord past oost drie schoppen zuid drie SA (conventioneel) west vier schoppen noord vier SA oost past wat moet zuid doen? Antwoord elders op deze pagina. Oost was de gever, allen kwets baar. Oost twee schoppen zuid paste west drie ruiten noord paste oost vier klaveren (azen vragen) zuid paste west vier ruiten noord paste oost zes schoppen. Dét was voor meneer zuid tevéél van het goede en met een „doublet!" vertelde hij, dat hij in het maken van dit zes-schoppen- contract niet geloofde. Iedereen paste en meneer zuid mooht gaan tegenspelen. In de eerste slag begon zuid met hartenaas. west de zes, mevrouw noord harten vier en meneer oost de hartenvrouw. Wat nu? Wat had u in zuids plaats gedaan? Pieker het eens uit, alvorens verder te Meneer zuid liet er geen gras over groeien. Tenslotte had hij op twee azen gedoubleerd en hoewel hfj wel eens gelezen had dat dit niet zó best was, omdat azen wel eens afgetroefd kunnen worden, had hij aan die wijze les maling gehad en dus toch gedoubleerd. Met andere woorden, in slag 2 spgelde meneer zuid klaverenaas uit en nu werd er wéar, wat hij wel eens gelezen had: klaverenaas wérd inderdaad afgetroefd en oost kon het spel nu gemakkelijk win nen. Oost had oorspronkelijk 4 A HVB97529V2AAV4A terwijl noord aan het hoofd stond van4849H43985 4B96 5 4 2. Mevrouw noord stapte na. afloop van de catastrofe in de arena en zei: „Ik heb harten viertje bijge- speeld, je had harten moeten na trekken". Meneer zuid„Ik kan die harten vier niet als een signaal lezen, had je geen hogere?". Wie gelijk had. is gemakkelijk te vertellen. Dit was geen „pech" waarop zuid zich kon beroepen, het was gewoonweg niet voldoende doordacht gespeeld. In de eerste plaats wist zuid. dat noord en oost aan kleine hartens niet anders konden hebben dan de vier, drie en Antwoord op bridgevraag: Wat betekent noords vier SA-antwoord? Natuurlijk is het geen conventie, maar wat dan wel? Kan het iets andens zijn dan de bood- sohap: „Ik heb toch een vrij goed spel, zoek jij de beste kleur maar uit!?" In de praktijk bood zuid vijf rui ten en iedereen paste. Noord had: 7 3 2 c - O 8 7 6 4 2 .f. A H B 8 4 Had noord nog zes ruiten moeten bieden? Vermoedelijk was hij bang één slag in schoppen en misschien één in troef te verliezen. Naar mijn mening had zuid zelf zes ruiten moeten bieden aangevende een sterk twee kleurenspel in ruiten en har ten. Het is haast ondenkbaar dat noord óók twee verlie zende klaveren heeft. Het spel kwam voor in de wed strijd CanadaEngeland. Aan beide tafels werd slechts vijf ruiten geboden: daar klaverenvrouw goed zat werd groot slem gemaakt. Hoe verleidelijk ook, het is vrijwel altijd een verkeerde taktlek om te begerig te zijn naar materiële w.nst ook in het schaakspel. Wie te snel op „roof" uitgaat, verwaarloost de zo noodzakelijke ontwikkeling en wordt, met handen vol „buit", uit geschakeld. Wit: Perlosca; Zwart: Grassni. 1. e2-e4, e7-e5; 2. d2-d4, e5xd4 (het z.g. midden-Gambiet) 3. c2-c3 (de Noorse variant, een echt Gam biet). 3. d4 x c3; 4. Lfl-c4. c3xb2; 5. Lel x b2, Lf8-b4-f- (Ook deze zet verdient weinig aanbeve ling beter is 5. d6 ofschoon ook dan wits aanvalskansen zeer goed zijn). 6. Pbl-c3, Lb4xc3+ (beter dan nog Pc6; zwart bevordert met iedere zet de witte ontwikkeling) 7. Lb2xc3, Dd8-e7? 8. Ddl-b3!, De7xe4+; 9. Kel-d2 (dreigt Ta-el met dam- winst) De4xg2 (nu is zwart vfer pionnen vóór maar behalve de dam is geen stuk in 't veld gebracht) 10 *Pgl-e2, Pg8-f6; 11. Lc3 x f8. g7xf6; 12. Db3-e3-fKe8-d8; 13. Thl-gl, Dg2xh2 (alweer eentje). 14. Tal-el, Th8-e8 (Hier had zwart nog Dd6 kunnen proberen, want nu is voor wit de maat vol. Met opoffering van zelfs aanzienlijk zwaar „ge schut" straft hij de zwarte rooftocht af). 15. De3xe8 Kd8xe8; 16. Pe2 -d4-f, Ke8-f8; 17. Tel-e8 Kf8x e8; 18. Tgl-g8+,-Ke8-c7; 19. Pd4- f5 mat. SCHAKEN Wit geeft mat in zeven zetten. Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. twee: de harten vier wis dus „een hoge kaart"! Maar, zult u zeggen, zelfs din is harten naspelen gevaarlijk, want als oost nu écht eens de harten vrouw sec had gehad? Wéér wat dieper nadenken: u hebt gehoord, dat. oost met „vier klaveren" naar azen vroeg en ondanks het feit dat west er geen enkele aangaf, toch zes schoppen bood. En zou oost dat hebben kunnen doen met de zeker heid twee azen te moeten verliezen? Is het niet duidelijk, dat oost een renonce moest hebben om zijn klein slembod te rechtvaardigen?! Eenvoudig genoeg a.ls je het een maal weet, maar aan de bridge tafel H. W. FILARSKI. 141* 1 1111 1 1 l 1 iff rt 5 S Kom er ACHT-er 1. ei in vrouw haar hand 2. oortje kopje 3. lepel links ontbreekt 4. eierdopje rechts 5. raam huis overkant 7. notenkraker korter 8. koord van schilderij langer. ZO'n week of vier voor het nieuwe seizoen begint worden de sportvissers erg ac tief; de periode van voorberei ding is aangebroken. Een voor bereiding die zich niet alleen bepaalt tot het opknappen van ■de bestaande spulletjes, maar die vooral culmineert in het 'aanschaffen van nieuwe zaken. Er is veel belangstelling voor de pas op de markt verschenen vaste hengels van riet en zo mogelijk nog meer interesse voor de zeer mooie, strakke Italiaanse hengels van hol- glas, die weliswaar van f 60 tot f95 kosten, maar die grif en vlot worden gekocht. Het is een bedrijvigheid, waarbij onderling veel en langdurig wordt gesproken en beraadslaagd. Over de nieuwe Franse dobbers en het ge raffineerde Styl-lood' minuscule staafjes lood, die met een speciale tang op de lijn kunnen worden ge knepen en dan vrijwel onzichtbaar zijn. De fabrieken van materialen voor de sportvissery draaaien op volle toeren, maar de altyd aanwezige achterstand in de leverantie "kon ook dit jaar niet worden ingelo pen En toch zyn de meeste fa brieken continu-bedrijven met vijfhonderd tot duizend man personeel. De sportvissery is dan in bijna elk land de nationale sport, d.w.z. de sport met het hoog ste percentage aanhangers. Elk jaar opnieuw, zo enkele we ken voor het nieuwe seizoen, vraagt men zich af: wat is toch de sport visserij, die honderdduizenden men zo geestdriftig en nerveus, zo toegewijd en zorgzaam maakt? Wat is het, dat ze zo ,jn spanning houdt en ze ongedurig maakt? Maar steeds stuit men op het raadsel wat de aanleiding vormt tot deze hartstocht. dat dan erg, zult u vragen. Wat heeft een buitenstaander te maken met ons enthousiasme Wij zijn individuele sportbeoefe- :s, vertrekken voor dag en dauw en genieten van onze sport in alle stilte. Wij weten precies wat er in ons om gaat; die andere gaat het niets aan. Toch geloof ik, dat het geen kwaad zou kunnen als sommigp buitenstaanders wat meer van de sportvisserij en zijn beoefenaars i zouden weten. Al was het alleen 1 maar, om wat meer aandacht en belangstelling te kweken. Aandacht en belangstelling voor een vorm van recreatie, die door een grote groep mensen (ca. 700.000) in Ne derland van onschatbare waarde wordt geacht. Met name bij de overheid is men nog niet zo sterk overtuigd, dat de sportvisserij volwassen is geworden en men is blijkbaar niet op de hoogte, dat "de gezamenlijke sport vissers per jaar zo'n slordige zeven miljoen gulden aan hun sport be steden. Want wanneer men be langrijke publikaties leest over re creatie en de problemen die daar bij optreden (Boeken, brochures en artikelen) dan wordt de sport visserij daarin nooit genoemd of in het gunstigste geval ze krijgt twee regeltjes, waarin net bestaan er van wordt toegegeven. Ik geloof dat wij nog steeds ge bukt gaan onder de wanstaltige er fenis van de generatie voor ons, voor wie de hengelsport een tijd verdrijf was om de ellende van cri sis en malaise te verzachten. Uit de tijd het mag wel eens wor den gezegd van de beruchte vis- colleges, die met slaande trom, bier en jenever naar de visgronden trokken, de zondagsrust verstoor den en beschouwd werden als be horende tot de maatschappelijke onderloag van ons volk. De tijd, dat velen zich schaamden te be kennen dat zij ook aan hengel sport deden. Iedereen Er is veel veranderd. Vissen is ook in ons land de nationale sport geworden, beoefend door elke be volkingsgroep, op een wjjze die ieder tot eer strekt. Dat er slechts ruim honderddui zend sportvissers in verenigingsver hand vissen en dat slechts met dit aantal rekening wordt gehouden door de overheid indien er beslis singen moeten worden genomen, is een spijtige bijkomstigheid, een gevolg van het halstarrig volge houden orthodoxe beleid. De sportvisserij is volwassen, het beleid staat nog in de kinderschoe nen, blind voor de vooruitgang, angstig voor enige progressiviteit. De inkomsten van verenigingen en bonden, uit de ontvangen con tributie, liggen bijna alle gevallen nog op vooroorlogs peil en ze zijn absoluut ontoereikend om behoor lijke viswateren te creëren, de be staande goed te houden of de vis stand in die wateren te consolide- Verenigingen en bonden stoten daardoor de grootste groep sport vissers af; de groep die bereid is een behoorlijk bedrag per jaar te betalen, maar die dan ook waar voor zijn geld wil hebben: water met een rijke visstand. Over de grens Het bewijs van deze bereidheid is de steeds toenemende belangstel ling van de Nederlandse sportvis ser voor het buitenland: Ierland, Duitsland, Oostenrijk, •Joego-Slavië, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Frankrijk, Engeland en Egypte. De jonge Cees Yarkevisser uit Katwijk aan Zee maakte in de eerste vijf ronden van het persoonlijke damkampioen schap van Nederland een uit stekend debuut. In de vierde ronde behaalde hfj een fraaie overwinning op de Lim burgse kampioen Ferdie Okrogelnik in de volgende stand: DAMMEN VARKEVISSER Deze stelling ontstond na: 27, 15-20; wit verraste zijn tegenstan der toen met: 28. 27-22, 18 x27; 29. 32 x 21. 16 x 27; 30. 31 x22. Er dreigt nu: 22-18. 13 x22; 39-33! Op 12-17 volgt: 40-35 en 30-24. Op 12-18 volgt: 39-33. Op 20-24 volgt: 22-18. Zwart vervolgde met: 30.-, 11-17; 31. 22x11, 6x17; Heel fraai volgde toen: 32. 39-33, 20-24; 33. 25-20! 14x34; 34. 33 x 24, 19 x 30; 35. 40 x 7! In de tweede ronde ontstond tus sen H. van Silfhout uit Bennekom en Tony Sijbrands uit Amsterdam de volgende stand: SIJBRANDS a a o ra W 'B ij B "i O. 'p ig>' o W W. Naar schatting werd verleden jaar, alleen aan die buitenlandse vistochten ruim twintig miljoen uitgegeven. Uitgegeven door sport vissers uit een der waterrijkste lan den van de wereld, dat ook de beste viswateren ter wereld zou kunnen voortbrengen als er de zorg aan werd besteed, die men in het buitenland uit welbegrepen eigenbelang als een noodzakelijke plicht heeft leren kennen en als een economische voorziening van het eerste plan. Wij sportvissers vragen niet om subsidies van de overheid: wü kunnen en willen ons zelf bedrui pen. Wü vragen o bereid zijn naar rcdciykheid te be talen. Omdat ze onontbeerlük zün voor de ontspanning van een groot deel JAN SCHREINER. VAN SILFHOUT Deze positie kwam voor na: 31. 40-34? Zwart nam toen de volgende damcombinatie: 31.-, 11-17; 32. 22x11, 16x7; 33. 27 x 16, 18-22; 34. 28 x 17, 26-31; 35. 37x26, 23-29; 36. 34x23, 19 x 48; 37. 30 x8. Zwart kon nu winnen door: 48x2, waarna wit de dam met schijfverlies moet af nemen door: 22-17, 35-30 en 45-40. Zwart sloeg echter: 37.-, 3x21? 38. 26 x 17. 48 x 34; 39. 49-43. 34 x 48; 40. 45-40! (dreigt 40-34) 48-43; 41. 16-11 43 x45; 42. 11 x 2, remise. Een stand, die, eveneens als in het eerste diagram, met de uitval naar veld 22 beslist had kunnen worden, ontstond in de kortgeleden geëindigde wedstrijd om het per soonlijke damkampioenschap van Den Haag. Wit vervolgde hier met: 29. 34-29? Inplaats hiervan had hem het vol gende meer opgeleverd: 29. 27-22, 18x27; 30. 31 x22, dreigt 33-29 met schijf winst. Gedwongen voor zwart is nu: 30.-, 12-18; wit bereikt nu een gewonnen stand met: 31. 37-31, 18x27; 32. 32x 12. 23x43; 33. 48x39 en wat moet zwart doen? F. Gordijn. De tien platen, die deze week In Leiden het best werden verkocht! 1 A ticket to ride (The Beat- lee) 2 Heart of stone (Rolling Sto nes) 3 Rock and Roll music (The Beatles) 4 Hello Josephine (The Scor pions) 5 The last time (Rolling Sto- 6 Een spel kaarten (Cowboy Gerard) 7 Goodby my love (The Sear chers) 8 Poupee de cire, poupee de son (France Gall) 9 Red roses for a blue lady (Vic Dana) 10 Go now (Moody Blues) Bij Siracusa op Sicilië is een nieuwe vrucht gekweekt, een krui sing van pompelmoes en manda rijn. De vrucht, „Tangelo'" geheten, is even groot als 'n pompelmoes en bevat bijzonder veel vitamine C. FIETSEN IN NEDERLAND Binnenkort verschijnt een handig boekje met beschrijvingen van fiets tochten door Nederland. Voor elke provincie zün een of meer tochten opgenomen, die van belang zün voor het weekeindetoerisme of zo maar voor een gezellige fietstocht. Voor het uitzetten van de routes werd gebruik gemaakt van gegevens van de verschillende VW's. „Fiet sen in Nederland" werd geschreven door dr. J. M. Fuchs en W. J. Si-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13