Een tijgerhuid van wol A IN BELGIE HEERST GEEN WONINGNOOD Wat gaat de tijd snel Een moddertapijtje of een dierenvel op de vloer Een kruidenhoekje Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw We Zaterdag R mei 1965 Waarom leef je als kind zo hngzao.m en gaan de jaren naarmate je ouder wordt, zo snel? Dat moet inbeelding zijn denk je, wanneer je weer eens i over dat opvallende feit piekert. Een jaar is een jaar. Het lijkt nog maar gisteren dat Marian voor het eerst naar de lagere school ging en nu zit te al weer een half jaar in.de vierde. Als ik terugdenk aan mijn kindertijd en hoe lang dat duurde: van de eerste tot de vijfde klas: een half mensen leven dan begrijp ik er niet veel meer van. Heeft Ma rian nu ook het gevoel dat ze al een eeuwigheidop die school gaat en dat het einde voorlopig niet in zicht is? Misschien is het. antwoord tame lijk: eenvoudig. Als je nog heel jong bent, verander je in zo'n snel tempo dat de tijd bijna lijkt stil te staan. Je leert in één seizoen zo machtig veel nieuwe dingen dat het seizoen jaren schijnt te duren. Je beleeft zoveel in een zomer dat het een eindeloze zomer wordt. Maar als je al een poosje volwassen bent en je weliswaar nog altijd groeit en verandert, maar minder opval - (Advertentie) Bloesems, planten en kruiden: natuurzuiver: 1NKA huidverzorging Mevrouw M er on, onze specialiste, geeft u gaarne gratis advies. Inka Cosmetic Amsterdam N.V., Damrak 37-38, Amsterdam Moederlijke ten de jaren naar verhouding voorbij Zoiets ongeveer zal het wel zijn. Daar komt dan nog bij da.t je als volwassene niet, zoals een kind, van dag tot dag kunt leven. Je moet altijd zorgen dat je vóór blijft. In januari beginnen de zor gen voor de lentegarderobe. De paasrapporten van de kinderen be ginnen je al bezig te houden. In februari maak je de begroting voor de Schoonmaak op eh inspecteert wat er vernieuwd, gerepareerd, be hangen, geverfd of weggegooid moet worden. In maart, midden in de Grote Schoonmaak werp je steelse blik ken in de winkelruiten, want de kinderen zijn natuurlijk uit hun zomerkleren gegroeid en hoe is de nieuwe mode uitgevallen en waar gaan we in de vakantie naar toe Zo blijf je altijd een seizoen voor uit denken. Ook de mannen in het bedrijfsleven, de wetenschapsmen sen, de ambtenaren zijn aan deze onverbiddellijke wet onderworpen. De zomerdienst van de openbare vervoermiddelen wordt niet op 15 april vastgesteld maar maanden eerder. De kerstnummers van perio dieken en dagbladen staan in augustus al in het klad, de voor jaarscollecties van de modehui zen worden uitgedokterd wanneer de eerste herfstvlagen de bomen beroeren. Examenkoorts is een ziekte met een afschuwelijk lange incubatie-tijd; de reclame-cam pagnes voor de decemberdagen liggen in juni al klaar voor de drukker enzovoort. Om van van Voorlopige Aanslagen op het inkomen van de toekomst maar te zwijgen. Is het een wonder dat Je, in je pogingen om de tijd vóór te blijven het gevoel krijgt steeds sneller te lopen en steeds met kortere tussenpozen jarig te zijn? Kinderen kennen dat, niet geze gend zijn de kindertjes. Zij leven bij de dag. Schijnt de zon? Fijn, dan hoeven ze zich om het weer bericht voor morgen en de volgende, zomer niet te bekommeren, dan hebben ze nu een mooie dag voor zich die ze van harte uitbuiten zon der op de klok te letten en die zij vullen met spelletjes, ruzies, avon tuurtjes, waaghalzerijen, klets praatjes en het feestelijke gevoel te bestaan. In die ene verrukke lijke dag leren ze veel: van elkaar, van het leven, van de natuur, de straat, hun lichaam, 's Avonds zijn ze moe en een stuk groter gewor den, ze hebben kracht, gezondheid, nieuwe woorden, nieuwe indruk ken opgesdurpl en verwerkt, ze heb ben een héél lange dag gemaakt! Overigens worden ook de kin dertjes bewust beïnvloed door het ivisselen van de seizoenen. Er bestaan dagen waarnaar ze hevig verlangen: pakjesavond, of een verjaardag. Daarnaar hunkeren ze zó geconcentreerd (echter zonder veel bij de voor bereidingen betrokken te. zijn) dat de tijd hun vanzelf lang valt. Hog honderd nachtjes sla pen een onafzienbaar tijds bestek. In het leven van een vol wassene zijn honderd dagen niets. In het leven van een kind betekenen ze: honderd maal één dag. Maar na je veertiende Jaa,r be gin je die kostelijke zorgeloosheid te verhezen. Het dagelijkse leven wordt, gecompliceerder, de mijlpa len in een jaar worden talrijker en hun schaduwen bereiken je eer der. Examens waarvoor je beeft, komen angstwekkend snel naderbij de verliefdheden volgen elkaar in razend temo op, de week is te klein om al je taken, huiswerk, hobbies en sportverrichtingen t,e kunnen bevatten - je barst uit de tijdVoor het eerst ook maak je kennis met, de vloek van de volwassenen: Op onthoud. Tijdverlies. Tegenslag. Een geopende brug. een rood stop licht, een lekke band, een griepje en heel je tijdschema ligt over hoop. Je krijgt opeens te maken met overweldigende vormen van dat vermaledijde Oponthoud: Je moet, je studie onderbreken voor de mili taire dienst, voor een ernstige ziek te, voor een ovei-haast huwelijk, voor een noodsprong in de ver keerde richting. Of niet en je zakt doodgewoon. Of je slaagt en tóch lukt het je niet meteen de juiste plaats in de maatschappij te vin den en je blijft nog een paar jaar zoeken en tijd vermorsen De Toekomst, die toen je nog kind was nauwelijks voor je be stond, is nu een tiran geworden, zweept je op, leidt je af, gooit strui kelblokken voor je voeten, laaf, slagbomen neer, richt barricades op. Is het een wonder dat je, in die wedloop met je ambities en de tijd, oud bent voor je het beseft en dan de verzuchting slaakt: wat gaat de tijd loch snel? Niettemin blijft het wonderlilk. dat het wezen dat op de wereld het drukst bezig ds zich te ontwik kelen en te veranderen het kind dat, dit, wezen over de meeste Tijd beschikt. THEA BECKMAN. Voor de meeste Belgen is trouwen in de kerk nog steeds het hoogtepunt van de huwe lijksplechtigheid. Naar het stadhuis moeten zij van tevoren want ook in België geldt de scheiding van kerk en .staat. In de kerk, met name in de r.-ka tholieke, kan men in vele prijs klassen. wanneer dit profane woord hier mag worden ge bruikt, terecht. Er is echter, vooral bij betrekkelijk jonge echtparen, waarvan in België ook dikwijls de vrouw na het huwelijk buitenshuis blijft wer ken, een neiging om het maar zo eenvoudig mogelijk te doen. Dikwijls verzetten de ouders van het bruidspaar zich daartegen. Met name In de gegoede middenstands kringen het is ook daar dat men relatief de meeste grote auto's van Amerikaanse of Duitse makelij be zit willen die wel graag bij zo'n Fath is er indertijd mee be gonnen: hij was het die de eer ste ocelot imprimé's uitbracht mousseline en wol. over de hele wereld populair maakte. Te genwoordig. een vijftien jaar later, zie jc dergelijke impri mé's nog dragen en dienen ze zelfs voor allerhande zaken die niets met de garderobe te ma ken hebben, zoals divankus sens, autobankbekleding_en an dere stoffering. Daarnaast heeft het ocelot mousseline hoofddoekje de jaren en de stormen weerstaan, de ocelot nylon of rubber regenjas heeft heel wat druppels geweerd, en' bij ocelot is het uiteraard niet gebleven: tijgerstrepen en ze- brastrepen zijn de vlekken van luipaard en panter komen aan vullen. Het ziet er naar uit del we van die natuurlijke dessins voorlopig nog niet verlost zijn. Er is nu een nieuwtje voor huishoudelijk gebruik op de markt, voorlopig alleen nog a,an de andere kant van de Atlan tische Oceaan. Een Amerikaanse tapijtenfabrikant had enige tijd ge leden het idee luipaardvacht te maken, dat in werkelijkheid een ge weven wollen karpet was in de onregelmatige vorm van een com plete dieren vacht en gepatroneerd met de vlekken van de genoemde viervoeter. De ..vacht" was zo'n succes dat. de fabrikant momenteel meer ..vachten" fabriceert dan er in de natuur rondlopen. En het lo gische gevolg was dus dat hij uit breidde. Hetgeen intussen is ge beurd sinds enkele weken zijn nu ook tijger- en zebravachten van soortgelijke herkomst verkrijgbaar. Een mogelijke aanvulling voor de toekomst is de giraffe. Het voordeel van deze geweven „huiden", zegt de fabrikant, is dat de wollen imitaties prettiger zijn om op te lopen (of te zitten), gemak kelijker schoon te houden zijn en langer nieuw blijven dan een echte dierenvacht. En wat meer ia gelegenheid eens uitpakken. Dan komen er dj^is bruidsstoeten met de mannen in rok, de bruid in een japon met een sluier er. een sleep en de andere dames in lange ja ponnen. Toch ziet men die steeds minder. In de meest.e gevallen is het tegenwoordig zo dat de bruidegom een eenvoudig zwart pak draagt en de bruid een korte witte japon of een wit mantelpak. Van de sluier, ook van een korte doet zij echter niet graag afstand, die behoort nu eenmaal tot de Belgische traditie. Traditie is ook het feestmaal na het huwelijk. Dat kan in al lerlei prijzen en in allerlei gele genheden worden genuttigd. Er zijn kleine restaurantjes, die wanneer het bruidspaar „uit de buurt" is, gewoon een dag voor het publiek sluiten en zich hele maal aan een bruiloftsmaal wij den, waar men zalen kan huren evenals dat in de meeste Belgi sche hotels, aie tegelijkertijd een restaurant hebben, mogelijk is. Vaak ook gaat men met eigen auto's of met een autobus naar groot, wild jagers, luister! het weefgetouw is niet gebonden aan de natuurlijke afmetingen van een dierenhuid: het imitatiekarpet kan dus zonder bezwaren meer vloer- ruimte beslaan dan een echte vacht en wie net van Afrikaanse, safari terug' ls, hoeft niet te aarzelen zijn bezoek te verbluffen met een pan ter- of zebravacht, van olifant- of mammoetafmeting, ofwel met een tijgen-huid op voorwaarde al thans dat het bezoek niet weet waar de tijger zijn natuurlijke woonplaats heeft Een andere Amerikaanse ont wikkeling op tapijtgebied berust eveneens op imitatie, grijpt even eens terug naar de natuur, maar bekommert, zich minder om. de wilde 1 viervoeter8 dan wel om dood gewone vuile voeten. Amerikaanse een buitengelegenheid en dan vindt daar het feest plaats. Voor de huwelijksreis schijnt het katholieke deel van de Belgische bevolking een bijzondere grote voor keur voor Rome te hebben en het allermooiste Is dan nog wanneer de jongetrouwden kans hebben door de Paus te worden ontvangen. Ver der ls het nabij Parijs een veel ge kozen doel en waar vele Belgen op een of andere manier korting heb ben op het reizen per spoor en de reis Oostende-Dover «ls een spoorwegtraject geldt, wil men nogal eens de wittebroodsdagen ln Londen doorbrengen. Eén ding Ls er, waarover geen Belgisch bruidspaar zich ooit zor gen hoeft te maken: het huren of kopen van een woning. In alle Bel gische steden en dorpen is er in alle prijsklassen net zo veel vrij te huur als een normaal mens k,an be geren en wie een huis wil laten bouwen, behoeft maar naar 'n aan nemer te gaan om 't uiterlijk twee- jaar later, sleutels in de hand, te kunnen binnengaan. Er bestaan bo vendien allerlei gunstige kredietre- fabri.kant.en willen in de toekomst namelijk, tapijten uitbrengen, die werkbesparend zijn door de om standigheid. dat hu,n kleurt en) is aangepast aan. die van.da modder rond. het huis. Dus hebben ze hel Departement. vQ/n Landbouw te hulp geroepen, ten einde een ever zicht te krijgen van da Meu ren van de aardbodem m verschil lende geografische streken. Deze grond,kleuren zullen dan worden verwerkt in de patronen van di verse (en regionale) tapijten met het doel dat. ze hat. vuil van. „wie- zijn-voeten-met-veegt" niet zo zul len tonen. Voorwaar een lof vaar dig initiatief na al de gespikkel de en gepatroneerde vloerkleden die al jaren lang helemaal niet besmettelijk van kleurzijn ge bleken, maar die d.ie kleur veeleer door toeval dan na grondonderzoek verkregen hadden. Het. nadeel van de nieuwe vloer kleden: je zit er mee als je verbui zen gaat, want wie wil dan nog een modderigbrutn klei kleed meenemen naar een streek van rode aarde, wit. zand of zwarte kool? Voorop gesteld tenminste dat je er in 't al gemeen voor voelt de vloer van je huis te beleggen in deaelfde kleur als de vloer van de natuur om je heen en niet liever een fijn, fel. op beurend contrast tussen beide zoekt. Al moet je dan ook je voeten en het. kleed een keertje vaker vegen. gel in gen, voor wie wil bouwen zo dat men met niet al te veel ei gen geld en met. aflossingen als een vrij hoge huur in een jaar of twintig, vijfentwintig volledig ei genaar kan zijn. Natuurlijk zijn er wel vrouwen, die als bruidsschat een huis van haar ouders meekrijgen doch be halve in de goede kringen komt dat weinig voor. Zeker wordt er in België niet zo gezeurd over de „dot" (biuidsschat.) van de bruid als het tof. voor kort nog in Frankrijk ge bruikelijk was. Ook niet in het Franstalige gedeelte van België waar men zich wat de zeden en gewoonten betreft, nogal eens graag door Frankrijk wil laten inspireren. Wel pleegt de „beau monde" van België, vooral de adel, bij huwelij ken nog steed3 graag alles groot t.e doen met gardenparty's, recep ties, als het eventjes kan een gees telijke van hoger rang dan een pastoor en liefst een minister of iemand uit de hofkringen. Doch zil vormt uiteraard een betrekke lijk kleine kring. Het voordeel van de nieuwe vloer kleden echter komt vooral aa.n het licht in plaatsen waar men zijn voeten helemaal niet veegt, winkels, bioscopen, grote openbare gebouwen, concerts en andere zalen. etc. Voor zulke plaatsen lijkt het wel handig wanneer het tapijt de modderkleur heeft die het anders op een regen dag toch zou krijgen. De vraag ie nu maar of modderkleuren tot aan trekkelijke patronen verwerkt zul len kunnen worden, en of het nodig zal zijn de tapijten bi) regenweer te besprenkelen, opdat ze de kleur van natie modder aannemen Indien ze ln de kleur van droge modder wer den geleverd. J.V, Bil de foto'*: 1. Zij dje niet tuk zijn op groot wild of echte imitatie, maar wel mn een oningetogen dessin houden, kunnen een zebra-dessin of lui- paardvlekken of tijgerstrepen op een karpet van meer conventionele vorm kiezen. Voorbeeld dit wollen zebrakarpet dat inderdaad wel wat „wild" aandoet althans voor mensen met een rustige smaak. 2. Voor groot-wild-liefhebber» een keur van dierenvellen in de „Sa fari-collectie" van een Amerikaan se tapijtenfabrikant. Op de muur een zebrahuid, gemaakt van scha pewol en geweven of geknoopt, als een karpet. Voor de zebra-imitatie miss World met een pan ter kleed van meer klassieke vorm. Kervelsoep Maak van 50 g bloem en 50 g roomboter met 1 '4 liter bouillon 'n glad gebonden soep. Giet de soep voorzichtig en steeds roerende ln rie soepterrien, waarin één eierdooier, \<t dl room en 2 lepels fijngesneden kervelblaadjes goed dooreen zijn ge mengd. Nogatinevla Maak wat harde mokkaschutm flln en leg het onderin een glazen schaal. Strooi hier een laagje noga- gruis en een laag gehakte aman delen over. Bedek het geheel met, oen laag mokkavla (klop hiervoor 1 lepel oploskoffie door een halve liter vanillevla). Dek het geheel af met een laag ongezoete, geklopte slagroom. Garneer de vla met wat schuimpjes en gehakte noten. Kaassalade Snijd wat restjes groente (dop erwtjes, wortelt jas, bloemkool) en een paar koude aardappelen klein. Maak een saus van 2 lepels slaolie, l lepel azijn, citroensap, zout, pe per, 2 volle lepels gesnippersde bies look, wat verse blaadjes dille en een paar bolletjes fijngesneden gember. Meng alle ingrediënten samen met 100 g ln blokjes gesneden, belegen kaas goed dooreen en garneer de salade met veel komkommer, radijs e partjes hardgekookt el. Een vrouw is een vrouw is een vrouw, ze teil nylons die heel zijn, muar ze heeft wel 'nspech. Daarom wil ze 'n reserve, zelfde kleur, zelfde maat. En wat wenst ze dus, koopt ze dus voordeligverstandig) De praktische drie van Ten Cate 3! Drie nylons in een verpakking: één maal—één lengte—één kleur—fl. 2.90 (W)ETENS WAARD Nu het weer zachter wordt, kunnen de bezit ters van een tuin volop aan het werk gaan om «felÜtësL hun tuin een zomers aanzien te geven. Misschien Ütikrijgt dan ook het ouderwetse kruidenhoekje een kans, dat de huisvrouw zoveel tuinkruiden kan leveren, waarvan ze de ge-hele zomer plezier kan hebben. Sterrekers, bieslook, kervel, marjolein, peterselie en selderij zijn er maar enkele en men kan er soepen, sla en sausen veel lekkerder gevarieerder mee maken. De meesten van ons zullen tevreden moeten zijn met kruiden In bakken op de vensterbank, maar met wat zorg en moeite groeit daarin óók melisse (citroenkruidbasilicum, dille e.a. en we zul len zeker beloond worden voor dat beetje extra inspanning.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11