I Sandberg: pionieren met het Jhr. Sandberg: piori Israëlisch Museum Zaterdag 8 mei 1965 Pagina 2 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld Een ran de duizenden Duit se parachutisten springt uit een laagvliegend transporttoestel. Deze opname werd gemaakt In de buurt van de Moerdijk, een belangrijke strategische verbinding die de eerste oor logsdag reeds in handen van de vijand viel. linie bil de Grebbeberg, het zwaar te verduren kregen en niet lang stand meer zouden kunnen hou den. Dat de capitulatie onder deze omstandigheden ejirst na vijf da gen kwam. en dan 'nog na een laf hartig bombardement en dreige menten met nieuwe luchtaan vallen. kan de Nederlandse militair slechts tot eer strekken. Grootste klap was juiste beslissing De grootste morel® klap voor het verbeten strijdende en lijdende Ne- (Van onze correspondent In Jeruzalem) Architectonisch en technisch behoort dit museum tot de hes- te ter wereld zegt jhr. W. J. H. B. Sandberg. oud-directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam. Hij bedoelt het Is raëlisch Museum in Jeruzalem, dat 11 mei wordt geopend en van welks dagelijks bestuur hij voorzitter is. Die functie, die vrijwel neerkomt op die van artistiek adviseur om niet te zeggen artistiek directeur bekleedt hij sinds maart van het vorige jaar. „Ik had me heilig voorgenomen om na 1 januari '63 geen enkele job meer te accepteren", vertrouwt hij ons toe. „maar ik ben gezwicht voor da aandraag van het museum bestuur om voorlopig twee jaar in Israel te komen werken". Dat „voor lopig" is een ietwat rekbaar begrip en het zou dan ook niemand in clusief de heer Sandberg zelf verwonderen, als hJJ ook na afloop deriand kwam. toen hel Koninklijk gezin en de regering de wijk ble ken ie hebben genomen naar F,n- geland. In de eerste uren na de berichten daarover werd zelf* van verraad en lafheid gesproken, maar -dat bleken later opwellingen te zijn waarvoor een ieder rechtgeaard Ne derlander zich bij nader inzien schaamde. Koningin Wilhelmfcna. had ver klaard, onder alle omstandigheden bij haar volk en strijdkrachten te willen blijven en iedereen had als vaststaand aangenomen, dat dit ook gebeuren zou. Achteraf gezien en vooral met het Belgische voor beeld voor ogen was het een juiste beslissing, dat ons Vorstenhuis in vriibeid bleef: voor de veiligstelling van de dynastie en voor het moreel in de zeer donkere jaren die zou den volgen. Hoeveel heeft het Ne derlandse volk niet gehad aan de bezielende toespraken van de Ko ningin vanuit het ballingsoord En geland! Hoe dankbaar kunnen wij nu niet zijn dat de Koninklijke fami lie de vernederingen bespaard zijn van die term iin nog ln Jeruzalem zou blijven. Want het werk hier trekt hem rum. Niet alleen om de steun, die hij van een vooruitstre vend en enthousiast directorium ontvangt, maar ook, omdat pionie ren hem ligt. „We zullen er een kunstcentrum van Internationale betekenis van maken", zegt hij geestdriftig. „Wb willen de strijd aanbinden tegen drempelvrees, die ook bij de Israë li's voor musea bestaat. En ik geloof zeker, dat we zullen slagen. Kijk eens naar de liefde voor toneel en muziek hier. Datzelfde enthousi asme moeten we voor beeldende kunst zien op te wekken. Tot op zekere hoogte bestaat het trouwens aJ". Het Israëlische Museum, dat een zestien miljoen pond (ongeveer ne gentien miljoen gulden) heeft gekost en ontworpen werd door prof. A. Mansvelt. uit Haifa en mevr. De- bora Gad uit Tel-Aviv bestaat uit vier delen: het in 1906 gestichte Joods nationale museum Bezalel, een oudheidkunsige sector (met de archaelogische afdeling van het Is raëlische departement van opvoe ding en Cultuur als kern), het gebleven, die onverbiddelijk ver bonden zouden zijn geweest aan een verblijf in ons land onder het juk van de bezetter. De hoogheid van en de liefde voor het Vorsten huis in ons land zouden er onher roepelijk door zijn geschaad, zo niet geknakt. In opdracht, van de Koningin gingen Prinses Juliana. Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene na een avontuurlijke tocht in een geblindeerde pantser auto van de Nederlandse Bank naar IJmuiden, waar zij zich in scheepten op de Engelse torpedo bootjager Codrington. De Koningin volgde een dag later op een andere Engelse oorlogsbodem vanuit Hoek van Holland. De Koningin had ver zocht. haar naar Zeeland te bren gen. waar de strijdkrachten het langst stand zouden houden, maar de Engelse kapitein weigerde en voerde de orders van zijn Engelse meerderen uit. daarmee wellicht het Koningshuis voor Holland be houdend. Ook de regering nam de wijk naar Engeland toen bleek, dat het einde van de weerstand nader de. Schrijn het Boek" en een beeldenpark. Beeldenpark Het. beeldenpark zou men een openluchtmuseum voor sculptuur kunnen noemen. Het draagt de naam van Billy Rose, een Ameri kaanse-joodse showbusiness-mag- naat, die er niet alleen zijn kostbare privé-collectie voor afstond, maar ook de tuinaanleg voor zijn reke ning nam. Die tuinaanleg werd ontworpen door de Amerikaans-Ja panse tuinarchitect en beeldhouwer Isamo Nogsoetsj, die ook de ..land scaping" voor het Unesco-gebouw ln Parijs verzorgde. De „Billy Rose Art Garden" bevat, een sculptuur-verzameling, waar van de waarde in de miljoenen loopt. Rodin. Richier, Jacques Lip- schitz, sir Jacob Epstein, Hannah Orloff om maar een greep te doen zijn er vertegenwoordigd door een of meer specimina van hun werk. „Ik kan het beter Israël cadeau doen dan mijn zuster Pol ly", moet Billy Rose gezegd hebben, toen hij zijn beslissing had geno men. „Dan kan tem ins te de hele wereld ervan genieten". Ellendig einde Dat einde kwam met de ellendige dag van Rotterdam De Duitsers stonden voor de den. De vesting Holland moest snpl worden bezet, en zij meenden noodzaak, de situatie te forceren. Zij waren al niet in hun opzet ge slaagd. en nu moesten zij alles op alles zetten om zoveel mogelijk krachten vrij te maken voor de doorstoot naar de kust in het zul- de sleutel gevonden te hebben in chantage. Er is reeds veel over die tragi sche episode geschreven. Het. Duit se ultimatum, de Nederlandse ver klaring dat. Rotterdam een open stad was, de aanvaarding na vele dreigementen en verwarringen van de overgave van de stad, het moor dende bombardement van de bin nenstad tegen de regelingen ln.. De binnenstad van Rotterdam werd het, rokende slachtoffer van een lafhartig dubbelspel, waarvan het noodlottige gedeelte zich op 14 mei in de eerste middaguren afspeelde. Hef dreigement, dat eenzelfde lot Utrecht en andere grote steden zou treffen, wanneer de Nederlanders niet capituleerden, kon niet terzij de worden gelegd. Reeds kraakte overal de laatste verdediging in haar yöegen. De toestand was ho peloos. In de laatste uren nog een volkomen en onherstelbare doch ook zinloze verwoesting van onze steden riskeren was onaannemelijk De capitulatie werd een feit, na vijf dagen ven harde en eervolle strijd HU Ier kon de scalp van nog een slachtoffer aan zfjn gordel binden Verliezen Nederland had tn vfjf dagen on geveer 2900 doden en 7000 gewon den te betreuren en grote mate riële verwoestingen. Dat, alles was echter nog niets vergeleken bij wat komen zou: vjjf jaren van moord, ellende, plundering, verraad, hon ger tot ons volk aan de rand van de afgrond bevrijd zou worden. Overigens heeft Nederland, hoe slecht het ook op de strijd was voorbereid, uitstekend weerstand geboden. De Duitsers brachten aanzienlijke legers tegen ons in het veld. pasten een verrassende nieu we strategie van luchtlandingen ver achter de linies toe. hadden een vrijwel volstrekte overmacht in de lucht en konden niettemin in vijf dagen slechts een deel van ons grondgebied veroveren. De rest kregen zij slechts door lafhartig bombarderen en chantage in han- Niet slecht Zelfs wanneer het gehele land in vijf dagen veroverd was geweest., zou dat oen terreinwinst van slechts 6500 vierkante kilometer per dag zijn geweest. D« Blitzkrieg ln het westen toonde een totaal gemiddelde winst per dag voor de Duitsers va.n 11.500 vierkante kilo meter. Driekwart Jaar tevoren brachten de Duitsers het in Polen tot 7000 vlerkante kilometer per deg. Hoewel deze cijfers natuurlijk geen objectieve maatstaf vormen, zeggen zij toch wel iets over de verbetenheid, waarmee ons volk de vrijheid heeft verdedigd. Daardoor werd een aanzienlijke Duitse strijdmacht (die in één et maal zijn doel ha4 moeten berei ken» v\jf dagen vastgehouden. Ook in een jarenlange oorlog kan een dergelijke relatief kleine vertraging Dode-Zeerollen Het. „schrijn van. het boek" Is architectonisch het vreemdsoortig - ste gebouw, dat men zich kan voor stellen. Grotendeels ondergronds en met een wit-glazuren koepel, die aan de Maginot-llnie uit de tweede wereldoorlog herinnert, her bergt het zeven van de beroemde Dode-Zeerollen en verder originele brieven uit de periode van Bar- Kochba (de leider van de Joodse opstand tegen Hadrianus) en rol len. die gevonden werden ln Mas- sada, de joodse burcht ten westen van de Dode Zee, waarvan de ge hele bezetting in het jaar 73 zelf moord pleegde,, om niet levend in handen van de Romeinen te vallen. Piece de résistance is de rol van Je- saja, die een lengte heeft van zeven meter en in liet midden van het ge bouw. recht onder de koepel, om een bronzen cilinder Is gevonden. Het bouwwerk, dat een machtige indruk maakt, al kan met het mis schien niet mooi noemen, werd ont worpen door de Amerikaanse archi tecten Frederick J. Kiesler en Ar- mand P. Bartos. Het archaeologisch museum geeft een voortreffelijk beeld van de vele culturen, die Palestina in de loop van de veelbewogen historie hebben beinvloed. De collecties zijn even representatief als instructief. Iets heel bijzonders is de verzameling Perzische kunst, die een periode van meer dan vierduizend jaar ver tegenwoordigt. Bezalel Bezalel, bijna zestig jaar lang een ..Landmark" in Jeruzalem, ontleen de tot zijn opneming in het Israë lische Museum zijn betekenis in hoofdzaak aan zijn fraaie collec ties joods volks- en religieuze kunst. De ongeveer tweeduizend schilde rijen. die ln het oude, romantische gebouw met zijn kantelen waren ondergebracht, hebben weinig meer dan sentimentele waarde. „Met kunst hebben ze eigenlijk niets uit te staan", zegt Sandberg. „Hoog stens één procent is voor een mu seum dat zichzelf respecteert, bruik baar". van beslissende betekenis rijn. Im mers. op het laatste nippertje kon Engeland in juni 1940 de kern van zijn expeditieleger op het continent uit Duinkerken evacueren. Dit le ger was het plechtanker, waarop de vrije wereld zou drijven in het daarop volgende jaar. waarin En geland alleen stond tegenover een schijnbaar oppermachtige vijand. Wellicht heeft het verbeten verzet van de Nederlanders een belang rijke bijdrage geleverd tot die he roïsche terugtocht uit Duinkerken, waardoor op den lange duur de wereld is gered van de ondergang. Slotbalans De vijf jaren na de vijf dagen strijd zouden veel grotere offers van ons volk vragen: circa 200.000 doden waarvan bijna de helft jo den, 95 procent van deze bevol kingsgroep. De materiële verliezen zijn niet te schatten geweest De persoonlijke ellende kan niet geto taliseerd worden maar alleen ge voeld door de generaties, die de jaren van deze nationale nacht merrie hebben meegemaakt. De verliezen aan doden, 22 per duizend inwoners, waren in ons land hoog. hoewel andere landen veel zwaarder getroffen werden. Dit aantal slachtoffers per duizend inwoners bedroeg voor Amerika 5, voor Engeland 7, voor Frankrijk 16. maar voor Rusland 38. Duitsland 77. en Joegoslavië zelfs 100. om enkele voorbeelden te noemen. Na een generatic Het is echter niet juist, deze her innering aan de vijfdaagse ouver ture vRn een drama van vijf ja ren te besluiten met de post ..ver liezen". De offers zijn slechts ge rechtvaardigd als er winstposten zijn. Er is sindsdien een kwart eeuw voorbij gegaan. Een kwart eeuw is een generatie, en een generatie is een uiterst belangrijke periode-in deling in de menselijke samenle ving. Kennis, begrip, cultuur en leiding worden van generatie op generatie overgedragen. Verrassende aanval op het hart van Holland in de vroege och tend van de tiende mei 1940. Maar toen de plannen voor het nieuwe museum zich begonnen te consolideren en de kunstwereld daarvan op de hoogte werd gebracht trad een wending ln. Er werden veel waardevolle schenkingen ont vangen, vooral dank zij de bui tenlandse reizen die de heer Sand berg ondernam. Pin als het museum complex ln gebruik wordt genomen zal men in Bezalel menig mees terwerk zowel van oude als van moderne kunst kunnen zien, uit het oeuvre van Rembrandt, De- gas, Chagall, Matisse, Utrillo, Re noir, Monet, Picasso en vele an- Bezalel bezit aan grafische kunst ongeveer 35.000 tekeningen en prenten. Vooral de zeventiende- eeuwse Hollandse school ls goed vertegenwoordigd. Maar de groot ste pronkstukken vormen de oude Hebreeuwse manuscripten, waar van wij hier in het bijzonder noe men het z.g. Rothschild-manus cript. een weelderig geïllustreerd werk, dat waarschijnlijk in 1475 in Ferrara tot stand kwqjn. Van de jongste aanwinsten van Bezalel moeten nog worden vermeld een in zijn geheel naar Israël overgebracht interieur van een Italiaanse syna goge uit het Jaar 1700 en rijk be werkte deurpanelen van de beroem de Malmonides-svnagoge in Cairo, waarmee Nasser, naar mag wor den aangenomen tegen wil en dank. Israël heeft verrijkt. Hoe deze pa nelen hier rijn gekomen, wordt, ge heim gehouden. Maar een feit is. dar. zij tien jaar geleden nog in Cairo waren. Het Israëlisch Museum wordt geopend met een grote expositie „De Bijbel in de kunst", waarvoor on geveer veertig musea uit dertien landen waaronder ook het Rijks museum in Amsterdam werken leenden. De waarde van deze collec tie kan op 25 miljoen gulden wor den gesteld. Honderden buiten landse gasten, onder wie vele ex perts op kunstgebied worden voor de openingsplechtigheid verwacht. Israëlischekunst Het spreekt vanzelf, dat het. mu seum veel aandacht zal wijden aan Wat voor de generatie, die be wust de oorlogsdagen beleefde, nog eigentijdse werkelijkheid is, is voor de nieuwe generatie geschiedenis, zoals de tachtigjarige oorlog en de Fran.se bezetting historie voor ons allen zijn. Voor die nieuwe genera tie zijn Algerije, Rusland, Cuba, Vietnam. Rood-China en de atoombom eigentijdse werkelijk heid. Wat wij ons thans levendig persoonlijk herinneren. mag nipt eigentijds beeld voor de nieuwe generatie worden, want dan worden de problemen van toen maatgevend voor de pro blemen van thans. Dringen wij dit beeld wel op. dan verloo chenen wij de doden die wij hebben geëerd en dan hono reren wij ..de" bevrijding niet. Dan houden wij vast aan één bepaald milieu, aan één be paald beeld en karakter van de samenleving, en dan maken wij ons schuldig aan diezelfde ver starring. die de bekrompenheid van visie, de zelfgenoegzaam heid. de haat en met dat alles de rancune opriepen waaruit de oorlog is voortgekomen. Dan maken wij van de nieu- artisfcieke ere*.ties van Israëli'®. I» dat hetzelfde als Israëlische kunst? Sandberg ontkent het met beslist heid. ..De term Israëlische kunst", zegt hij, „onderstelt een Israëlische volksgemeenschap. Maar daarvan is eigenlijk toch nog geen sprake. Israël met rijn zeventien jaren is daarvoor nog te jong en de kunst is er nog te uiteenlopend. Er is nog geen homogeniteit, zoals wij bij voorbeeld in Nederland kennen, a.1 laten rich ook hier wet groepen van min of meer gelijk geaarde kunstenaars onderscheiden. Maar natuurlijk wil ik daarmee helemaal niet zeggen, dat Israël geen knappe kunstenaars telt. Die heeft het. wel degelijk. Figuren als Ardon. Stein- hardt, Anna Tichó, Zaritsky zijn ook internationaal van betekenis. Maar werkelijke „eigen" kunst nog niet kunnen voortbrengen". Duitse troepen in de om ge. ving van het vliegveld Waal haven. een strategisch belang rijk object dat reeds de tiende mei doelwit van luchtlandings. troepen was. Een van de sol daten heeft een van de eerste van in latere jaren duizenden van Nederlanders te vorderen fietsen onder zijn hoede. we generatie viisen, die niet kunnen weten dat water nat is, terwijl dit besef zo bitter nodig Daaeom, win neer w ij aan die da^cn van mei 1940 terug» denkeh. dan moet dat in onj eigen ook. mAar in aller be- lang vooral zonde* rancunt zijn maar met het vudg verlan gen. dat beter onderling begrip waarnaar de wereld van van daag zo snakt, iets dergelijks in de toekomst onmogelijk zai maken. Men hoeft er geen pes- simist voor te zijn om zich tt realiseren, dat ook zonder dit rancune dit al een zeer moei- lijke opgave zal blijken te zijn. Alleen in deze geest heeft een terugblik naar 1940 zin Knrrvt da* alleen door Toraëti Jeugd? „Nee", meent de h*« Sandberg. „Er ls hier nog een an dere factor in het geding. Israii ligt ver van de grote kunstcentra In dat opzicht heeft Nederland véél voor. En vandaar het verachi ln belangstelling voor beeldendi kunst. De gemiddelde Israëli k vooral de in het land geboren gelogen Israëli zag nog te wei nig. Maar dat ls een kwestie vm tijd. En natuurlijk ook van opvoe ding". Het Israëlisch Museum kan 4» tijd niet versnellen. Maar aan dl artistieke opvoeding van de roasn gaat het al zijn aandacht wijden „Daar gaan wij stevig onM schouders onder zetten", verzekert Sandberg. „En over de ultkomit maakt ik roe geen al te grote zor gen". Het Israëlisch museum in Jeruzalem. Rechts dekoepe ,.Het Schrijn van het Boek''

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 10