kAleiöoscoQP j ubileum boeken bal komt op televisie Hoe wordt een boek gemaakt? „Taal en teken" het Gemeentemuseum kunst. Typografisch werk van Mart Kern pers Mens op zoek naar „geordend patroon" Boekenweek met overladen program LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 7 MEI 1965 VIERDE BLAD Expositie in Lakenhal Aan een der meest vooraaanstaande grafici van ons land. n.l. Mart Kempers, is de tentoonstelling gewijd, welke gisteravond in het Museum „De Lakenhal", onder de titel ,,Een boek wordt ge maakt", geopend is. Daarin wordt aan de hand van vele voorbeel den. getoond hoe de lay-out" tot stand komt. iets. wat speciaal voor vakmensen en deze zijn er in een stad als Leiden, waar diverse grafische bedrijven gevestigd zijn bijzonder interessant is. Het ganse procédé, voerend van schetsen in eerste opzet naar het na talrijke wijzigingen uiteindelijke resultaat, kan men op deze expositie op een doeltreffende wijze aan zich voorbij laten gaan. Daarbij komt men onder de indruk, van het ontzaglijk vele hier-1 aan verbonden werk. De in 1924 in Enschede geboren trekt. Dit gesohiedt ook door middel I seerd weet. genieten zal. Daarbij komt men tot de conclusie, dat het technische, zowel als het artistieke handwerk bij de kunstenaar Kempers in voortreffelijke handen is. Annex aan deze expositie is er die, welke gewyd is aan de „De best ver zorgde 50 boeken van het jaar 1963", een door een deskundige jury bepaal de keuze uit honderden inzendingen. Athos-prijs voor Jos. van Manen De schrijfster Jos van Manen Pieters krijgt de Athos-prijs voor 1964 van de Algemene Nederlandse Bond van Leesbibliotheekhouders omdat Een uitvoerige catalogus licht de be- zoeker over deze verzameling, welke 6611 van haar het afgelopen jaar getuigt van de verantwoordelijkheids- de meeste keren door bibliotheken zin, waarmee vele uiteeverS tewerk, ultgelfOTd. De vooraitt gaan .gedetailleerd in. Beide exposities zijn tot en met 7 ANBL, de heer K. P. van Lierop zal juni te bezichtigen. Naar wij ver-1 de prijs dinsdagmiddag 18 mei uit reiken op de Nationale Boekenmarkt in de RAI in Amsterdam. Advertentie door talrijke bi- Onbegrensd gebied 111 Mart Kempers ontving zijn opleiding aan het Instituut voor Kunstnijver heidsonderwijs in Amsterdam, was van 1951-'57 werkzaam bij de Letter gieterij Amsterdam, v/h Tetterode en is sindsdien werkzaam ails vrij boek verzorger-graficus. Hij ontving een regeringsopdracht voor een school- prent en verzorgde de totstandko ming van vele boeken, o.a. voor de stichting De Roos („Honoré de Bal zac.", „lTDlaxir de longue vie", „J. Vrianont", „De Exploten van Taba- rijn", de Bijbelvertaling van het Ned. Bijbelgenootschap en ..De Ned. gra- zeer recente datum zijn de het voltooiing van „Taal en teken", dat uitgegeven wordt ter gelegenheid van de komende Boekenweek (vervaar digd bjj de Rotogravure), alsmede het ontwerp voor het programma van de gala-avond voor deze Boekenweek. „Taal en teken" is geschreven door Bert Schicrbeek, de foto's zijn van Cas Oorthuys. Dit boekwerk wordt' heden aan prinses Beatrix ter ge legenheid van de opening der expo sitie „Taal en teken" in Den Haag aangeboden. Het is uitermate leerzaam kennis te nemen van de verschillende fasen, waarin zich de meermalen door middel van vierkleurendruk totstand koming van de boekillustratie vol- Uitreiking gesehenk Boekenweek: „De Geuzen" De voorzitter der commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek, de heer Paul Brand jr, zal het eerste exemplaar van het geschenk van de 30ste boe kenweek, het boek „De Geuzen" op vrüdagovchtend 14 mei aanbieden aan de burgemeester van Vlaardin- gen. In deze plaats is de eerste ver zetsgroep in ons land, „De Geuzen" ontstaan. De uitreiking in het stad huis op de dag dat ons land 25 jaar geleden capituleerde, zal worden bij gewoond door een aantal nabe staanden van leden van deze verzets groep van Bernard IJzendraat. Het boek is in opdracht van de CPNB ge schreven door de heer Harry Paape, die verbonden is aan het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie. vitrines met licht. Tekenend voor het hoogopgevoerde kunnen van Mart Kempers is ook een foto-copie van een brief, die de zo juist overleden auteur Ferdinand Bordewijk op 3 maart 1965 richtte aan de voorzatter van de Stichting „De Roos", de heer Chr. Leeflang, naar aanleiding van zijn tekeningen voor diens boek „Huissens". Daarin noemt Bordewijk deze niet minder dan „geniaal". Met weemoed leest men in deze brief ook het navolgende van Bor- ,De laatste tijd was aak ziek, zo met vallen en op staan. Intussen is mijn indruk dat beter begint te gaan' Helaas, het heeft niet zc (Van onze kunstredactie) De tentoonstelling ..Taal en teken" in het Haagse Gemeente museum. die deel uitmaakt van de viering van het 150-jarig bestaan van de Vereniging ter bevordering van de belangen des boek handels. betreedt een onbegrensd gebied dat van de menselijke e^elf communicatie. Onbegrensd omdat de geschiedenis van die wordt op deze tentoonstelling in gro te lijnen aangeduid. Een teken is alles wat door de mensen wordt ge steld voor een bepaald aspect de werkelijkheid om iets over die werkelijkheid te zeggen. Onafzienbaar aantal Elk volk, elke cultuur heeft een patroon uitgedacht om de wereld „kenbaar" te maken. De patronen veranderden en daarmee de symbo len waarmee het patroon werd aan geduid. De geschiedenis der mens- enselijk besef van ken bare en onkenbare dingen, zijn uit- - j gedrukt in een onafzienbaar aantal mogen lijke communicatie zich in de duisternis van de prehistorie verliest tekens. Uit die onmetelijke hoeveel en heden nog steeds gesch: Ook de totstandkoming van de il-1 lustraties van Max Dendermonde's Het is kenmerkend voor de mens „De zaak rond" nemen een belang- j dat hij in de chaos van de hem rijke plaats in op deze belangwek-1 omringende wereld naar een schema kende expositie, waarvan een ieder, I zoekt, een geordend patroon, dat die welke zich bij de grafiek geïnteres- j wereld voor hem begrijpelijk maakt vordt heid heeft i ling een aantal het is tevens kenmerkend dat hij I kiezen. dat begrijpelijke schema in tekens Het begint met het door Constant Nieuwenhuis gebouwde Labyrinth, dat de „aarde zonder mensen, onbe- j sproken, onbeschreven, zonder naam" verschijnt en niet Gala-avond in RAI-congrescentruw Hel cadeau voor Moederoog CHARMANTE DUSTER (Tricot-nylon) in 3 kleuren pied de poule dessin bedrukt 447R 3/4 model 3/4 mouwï 3 S-M-L nu slechts Haarlemmerstraat 172 - 174 Herenstraat 9 (Van onze Amsterdamse correspondent) De gala-avond en het boekenbal ter opening van de boeken week, zullen dit jaar van bijzondere allure zijn: het RAI-congres- centrum in Amsterdam zal door Metten Koornstra met honderden versiersels worden omgebouwd tot een gigantische pret-paviljoen. waar meer mensen dan ooit 3500 het boekenfeest zullen vieren. Er is dan ook alle reden om feest te vieren want de ..Vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels" bestaat 150 jaar. De Boekenweek wordt voor de 30ste maal gehouden en voor het eerst zal er een week lang een nationale boekenmarkt worden gehouden, waar alle 30.000 bestaande, Nederlandse boektitels onder één dak worden verkocht. Koningin Juliana zal de gala avond bijwonen. Het programma ver meldt de première van de door Frans AV'eisz gemaakte film „Een zondag op het eiland van de Grande Jatte" en het toneelstuk „De koning komt voorbij" van Sybren Polet. dat wordt opgevoerd door de toneelgroep „Stu dio". De gala-avond wordt besloten met het traditionele boekenbal, waarvoor de NTS extra zendtijd heeft gereserveerd, opdat de Vara van 23.10 uur tot middernacht een directe televisiereportage kan uitzen- In de foyers van het Congresge bouw zullen de 1500 genodigden en de 2000 mensen die tegen betaling van f 10 het schrijversbal willen meemaken kunnen dansen op de muziek van zes orkesten, 's Nachts om 1 uur heeft in de Congreszaal de première plaats van de nationale boekenmarkt-show, waaraan mee werken: Mies Bouwman, Jan Blok ker, Rinus Ferdinandusse, Arly Bay, Nelly Frijda en Boys Big Band. Enorme boekenwinkel De jubilerende boekhandelaren nebben in de boekenweek zoveel gro te en kleine evenementen georgani seerd, dat het ondoenlijk is ze alle te vermelden. Het grootste gebeu ren is echter de Nationale Boeken markt, die van vrijdag 14 mei tm zondag 23 mei in de hallen van de Rai wordt georganiseerd. Deze markt beslaat een oppervlakte van ruim 10.000 vierkante meter met o.m. 100 stands van uitgevers en importeurs en een aantal paviljoens, waar de hoeken naar onderwerp zijn gerang- I schikt Tien dagen lang zal de Rai i de giootste boekhandel van Europa zijn en misschien wel van de we reld maar ook iets kunnen beleven van de vele activiteiten die het programma vermeldt, zoals film-vertoningen in het Congrescentrum, lezingen, fo rums, ontmoetingen met auteurs, balletuitvoeringen en zelfs een mili taire taptoe. Op zaterdag 15 mei is het weder om feest in het Congrescentrum. Om 10 uur begint hier een school-boe- kenbal voor 1500 leerlingen van mid delbare scholen. De jeugd kan er dansen op muziek van 3 verschillen de orkesten en een literair café be zoeken waar zo'n 70 auteurs zullen zitten, die graag over hun werk wil len praten. Als Boekenweek-geschenk is deze maal uitgegeven het verhaal „De Geuzen", van Harry Paape; men krijgt dit boekje cadeau bij boekaan- kopen van f 7.50 of meer. In het Boekenweek-geschenk bevindt zich een bon die recht geeft op een re ductie van f 1.50 bij aankoop van een exemplaar van het foto-boek „Taal en Teken". De jeugduitgave ter gelegenheid van ar Boekenweek is een verzame ling van proza-f ragmen ten van Ne derlandse schrijvers, op het the ma Onderweg", bijeengebracht door drs Theo Vesseur. Tn de komende dagen zal door ge heel Nederland in een oplage van 1 miljoen exemplaren, het tijdschrift „Boeken in huis" gratis worden ver spreid. Naast een uitgebreide infor matie over nieuw-verschenen boeken, wordt in het blad een opsomming ge geven van de vele gebeurtenissen rond de Boekenweek en de Nationa le Boekenmarkt, Feestavond in kurhaus Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Vereeniging ter be vordering van de belangen des boek handels zal de 's-Gravenhaagsche itlegt. Het betekenis-heohten natuurverschijnselen is een veel ele mentairder eigenschap van de men: dan bijv. zijn drang naar rationeel I voorstelt. De onderzoek. Aan het verschijnen van als de dieren wordft hij door middel kometen of van gestrande walvissen van zjjn zintuigen de hem omringen- werd een ongeluk voorspellende be- de Wereld gewaar. Maar anders dan tekenis gehecht. Waarom? Daarvoor jde dieren interpreteert hij die we- is geen redelijke verklaring te ge- re]d als werking van goede en boze ven. Het bewijst alleen dat de mens j geesten, als goddelijke schepping of aan elk uitzonderlijk natuurver- i ais gevolg van natuurkundige wet- schijnsel een betekenis gaf. Hij ^n. Het beeld dat de verschillende maakte ook zelf „tekens". Hoe. dat j volken zich van dezelfde werke- lljkheid vormen is telkens heel an- I ders. Het wordt beschreven in hy- roglyphen, in alfabetische letterte kens, in verschillende vormen, van beeldende lamst. De beeldende kunst spreekt ook een taal, waarvan de teken in elk tijdperk en voor elke cultuurgemeenschap een hoogst actuele betekenis hebben om daarna weer door actueler tekens vervangen te worden. Ook dit degeneratiepro ces van het teken wil de expositie aantonen met als voorbeeld „De ve rnis van Milo" en het Christelijk kruisbeeld. Verder wil men laten zien hoe tekens gebruikt, maar ook mis bruikt kunnen worden, hoe de groot ste ontdekkingen er door mogelijk zijn gemaakt, maar ook de leugen (nazistische propaganda). Zo wil de tentoonstelling „Taak en Teken" een leidraad zijn in dit onmetelijke ge bied, dat eigenlijk de gehele geschie denis der mensheid omvat, Van het gesproken woord naar het schrift, dat weer een begrippenschrift (beeld verhaal) en een woordenschrift kan zjjn. De boekdrukkunst maakt een nog groter verspreiding van het woord mogelijk, radio, film, tele visie zijn nog weer moderner ver spreidingsmiddelen. Kunstwerken en monumenten zijn duurzame tekens om de gehele geestelijke bagage van een tijdperk te „vereeuwigen". Met tekens tenslotte, kan men uitdruk ken wat niemand zich kan voorstel len: de snelheid van het licht, de structuur van een atoom. Kortom te kens dienen om de wereld voor ons hanteerbaar te maken, zoals men een stratenplan in zijn zak kan dra gen van een wereldstad als Lon den, terwijl het werkelijk stadsbeeld er toch heel anders uitziet. „Taal en teken" is een ambitieuze, interessante tentoonstelling, waarop in detail misschien wel het een en ander aan te merken valt, wanneer men er meer dan één keer geweest is. Zoals gezegd men heeft bij de in richting uit een groot aantal moge lijkheden moeten kiezen en men kan over de keuze van mening verschil len. Maar in ieder geval staat vast dat een belangrijk onderwerp aan gesneden wordt, dat het bezichtigen en overpeinzen waard is. bockhandelaarsvereeniging op 17 mei in dc Kurzaal in Scheveningen een feestavond organiseren, die door de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz, wordt geopend. Paul van Gorcum speelt „De ta bak" van Anton Tsjechow, Eugenie Loudon brengt een harpsolo. John Lanting voert „De aap" van Franz Kafka op en het Cabaret Pepijn treedt op met het programma „Oh, pardon" in boekvorm. Voor 255 miljoen boeken verkocht 't In 1964 zijn in ons land J f met uitzondering van de J schoolboeken 50 miljoen J J boeken gekocht, waarvan de J J gemiddelde prijs f 4.20 be- J J droeg, hetgeen een totaal J omzet van f210 miljoen is. f De schoolboekenomzet be- droeg ca. f40 min. Daarbij f J komt nog f5 min aan leve- J f ranties aan bibliotheken en instellingen, zodat de totale f J omzet op de boekenmarkt J i ongeveer f255 miljoen heeft J J bedragen. Aldus blijkt uit het J J overzicht van de Commissie f J voor de collectieve propagan- J da van het Nederlandse boek. J In 1964 zijn er 10.026 titels geproduceerd 9.448 in 1963). vuil Uese ciotus it,u,u tcyo ee/t J verkoopprijs beneden de f 3.- J J eenzelfde percentage een J J prijs van f3 tot f 10 en de J J resterende 16% een prijs van J J f 10 of meer. J Van alle in 1964 gekochte J boeken was bijna de helft. J J 48% pocketboeken. 43% J daarvan pocketboeken tot f 3 J en 5% vanaf f3 hiertoe be- J horen ook de paperbacksf De grootste rubrieken van J de titelproduktie 1964 waren: J taalwetenschappen en letter- J kunde met 18%. romans en J novellen met 16% en jeugd- J lectuur met 10%. Boeken worden voorname- door vrouwen ge- kocht. Van alle in 1964 verkochte boeken werd 63% door vrouwen37% door J mannen gekocht. Het boek is niet meer zo'n uitgesproken cadeau-artikel"Van de vo- rig jaar gekochte boeken ivas J 70% bestemd om zelf te'be- houden en 30% om cadeau te J geven. Zowel aan iemand fA f w*h Europa-concert door vijf koren Zaterdagavond 22 mei zal in het Concertgebouw in Amsterdam het jaarlijkse Europa-concert worden ge geven waaraan medewerking zullen verlenen het uit 90 leden bestaande mannenkoor „Soc de chant de la ville de Fribourgh" (Zwitserland), het gemengde Freisinger Kammerchor, Fieising (West-Duitsland), het man nenkoor Pohjan uit Laulu (Fin land). het Haagse matrozenkoor en het Meppeler Mannenkoor. Het ge heel wordt georganiseerd door en staat onder auspiciën van het Kon. Ned. Zangersverbond. Een keur van nationale werken zal worden gezon gen. Het Europa-concert heeft tot doel de Europese gedachte onder de ama teur-zangers te helpen bevorde- 51 inzendingen Vondelparklied Op dc prijsvraag van het interna tionaal Cultureel Centrum in Am sterdam voor een nieuw Vondelpark- lied, ter gelegenheid van het 100-ja rig bestaan van dit park, zijn 51 inzendingen van tekstdichters en componisten ontvangen. Zoals be kend heeft de gemeente Amsterdam een prijs van f 500,- hiervoor beschik- baar gesteld. Prins Bernhard. Prins Albert ran België en Prins Karei van Luxemburg aan een lunch, die in Beneluxverband in Brussel werd I gegeven. binnen het gezin (20%) als aan iemand buiten het gezin "O"-'

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7