LEIDSCH DAGBLAD Amsberg op prinses Beatrix Klaus foto met VOll Tv mag opname aiet laten zien Labour wint debat om staal-nationalisering DUITS DIPLOMAAT UIT BAD GODESBERG Bloemplanten Jé van hét (voor MAM) alles Vlieland (Slid QCit Opsericht 1 maart 1860 VRIJDAG 7 MEI 1965 No. 31559 Directeur: E. A L van Disnoeck jfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand. 0.78 per week Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l. LeldeD - Giro no 57055 Benoeming verwacht C. Egas (PvdA) staatssecretaris van onze parlementaire redacteur). Hel socialistische Tweede-Kamer- d, C Egas, zal vermoedelijk wor- in benoemd tot staatssecretaris for Maatschappelijk Werk. Hy zal in de eerste staatssecretaris zün, e verbonden wordt aar het voor- ftllge ministerie van Maatschappe- h Werk, dat nu is omgevormd tot Inisterie voor Cultuur, Recreatie Aatschappelijk Werk, roljjk zal zich in hoofdzaak bezig roden met de culturele- en recrea- t-aangelegenheden. (Van onze correspondenten) Dc man, met wie prinses Beatrix op de ochtend van de eerste mei gearmd liep in het bos bij haar kasteeltje Drakestein van ivelk tafereel een serie foto's is gemaakt is de 38-jarige West- luitse diplomaat Klaus von Amsberg uit Bad Godesberg. Het Engelse dagblad Daily Express ubliceerde gisteren de door de Am- erdamse fotograaf J. de Rooy ge- omen foto's, maar kon zijn lezers oen nog niet de naam van de vriend *n de prinses meedelen. jDe publikatie van de foto gaf de leurtocht naar de identiteit van de ibekende een nieuwe injectie, cemplaren van de Daily Express, felke een oplage heeft van vier jiljoen, werden naar het continent ivlogen en de Nederlandse televisie- jkers zouden de krant in het euwsjournaal op het scherm heb- en gezien als fotograaf De Rooy iet via een advocaat alle publiciteit Ingaande de foto zou hebben ver- Oden. Het Telegraaf-concern, dat samen iet het weekblad Haagsche Post het (Iblikatierecht voor Nederland had ging gistermiddag plaatsing van deze foto's over ii avondeditie van het Nieuws var Dag, op grond van de overweg dat de Rijksvoorlichtingsdienst niet aan bepaalde afspraken gehouden en dat het bestaan vai foto's inmiddels was uitgelekt. Ontknoping Drakestein in Lage Vuursche ln het gezelschap van prinses Beatrix is ge fotografeerd, Klaus von Amsberg is. Volgens de woordvoerder is de heer Von Amsberg een goede vriend van de prinses. Van de zijde van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken is bevestigd, dat de heer Von Amsberg zich op het ogenblik in Nederland be vindt. Wintersport De 38-jarige Klaus von Amsberg behoort tot de kleine adel. Hij is in diplomatieke dienst van de Bonds regering en houdt zich sinds enkele jaren als attaché in het ministerie Inter-Liverpool woensdag op tv (Vn onze Hilversumse correspondent) Prinses Beatrix, die vandaag weer De Europacup-wedstrijd Interna is teruggekeerd uit Londen, waar iij zionale Milaan—Liverpool zal de vol de doopplechtigheid van de baby van gende week woensdag worden uitge- prinses Margaretha van Zweden bij- zonden. De KRO heeft zendttijd voor woonde, heeft in de Britse hoofdstad deze belangrijke wedstrijd beschik- geen stap kunnen doen zonder door baar gesteld. Nog niet bekend is, hoe Journalisten en fotografen te wor- iaat de wedstrijd begint. In elk geval den gevolgd. Het werd zo erg, dat zal de ontmoeting rechtstreeks op het van Buitenlandse Zaken in Bonn bezig met de economische betrek kingen met jonge Afrikaanse staten. Hij bewoont een flat in Bad Godes berg, waar hij een teruggetrokken leven leidt. Prinses Beatrix en Klaus von Amsberg hebben elkaar voor het eerst ontmoet bij prinses Tatjana en prins Maurits von Hessen. De eerste kennismaking leidde tot en kele verdere ontmoetingen, o.a in de wintersportplaats Gstaad in februari van dit jaar, waar Klaus von Amsberg zijn wintersportvakan tie door bracht in gezelschap van enkele vrienden De afgelopen den heeft hij enkele malen Neder land bezocht, o.a. op uitnodiging van prins Bernhard om aan een jacht partij bij het Loo deel te nemen. ambassadeur Van Rooijen klaagde bij Scotland Yard. De politie verzocht de hoofdredacteuren de Jacht te staken. Het was echter duidelijk, dat met de foto's van de onbekende in de hand binnen enkele uren een her kenning zou volgen. Het spoor leidde naar Duitsland en tenslotte naar Klaus von Amsberg, van wie bekend was dat hij enkele malen in het ge zelschap van prinses Beatrix was geweest. Dc heer Von Amsberg kwam hier door in een precaire situatie. Dinsdag toen hij werd benaderd door onze correspondent in Bonn, ontkende hy nog, dat er sprake was van een vriendschap met de Nederlandse kroonprinses. Hij zei niets te weten van een foto van hem en de prinses. Na de puhlikatie van de foto heeft hjj vannacht toegegeven, dat hij Min"5 tp'r I Prinses Beatrix ongeveer een jaar 1 miS kent, doch dat hij haar sindsdien maar een keer of zes heeft ontmoet. In antwoord op vragen heeft ook een woordvoerder van het koninklijk huis bevestigd, dat de man. die bij I verrassing in de bossen rond kasteel j net worden gebracht. De eerste wed strijd eindigde in een 31 zege van Liverpool. Inter Milan zal dus woens dagavond ln eigen huis met 3 doel punten verschil moeten winnen om de finale van de Europacup met als tegenstander het Portugese Benfica te bereiken. Nasoetion even in Nederland Zolang er geen andere oplossing is, gaan we door met onze confrontatie politiek ten aanzien van Maleisië" Dit zei de Indonesische minister van Defensie generaal Nasoetion, gisteren desgevraagd bij zijn aankomst op Schiphol. De minister kwam hier aan op doorreis naar Moskou, waar hy de driedaagse feesten ter herdenking van de Duitse capitulatie zal bijwo nen. Overigens liet hij zich niet uit. over cie mogelijke kansen van buitenland se bemiddelingspogingen in het con flict Indonesië—Maleisië. „Ik weet wel veel, maar ik kan niet alles zeg- gen" hy. Overal in dc Betuwe staan de Generaal Nasoetion. v00r het eerst vruchtbomen nu in volle bloei. Van zyn leven in Nederland, was hier De mooiste routes door het1 geheel onofficiëel. Vandaag is hy bloeiende land zijn door de jnaar Moskou vertrokken. ANWB aangegeven. REGERING NU BEREID TE LUISTEREN NAAR VOORSTELLEN Ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van het Am sterdamse Emma-Kinder zieken huis heeft de Koningin gisteren een bezoek gebracht aan de kin deren van de jubilerende instel ling. (Van onze correspondent in Londen) Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond de nationalisering van het overgrote deel van de Engelse staalindustrie goedgekeurd met een kleine, maar betrekkelijk veilige meerderheid van vier stemmen: 310 tegen 306. De liberalen brachten hun tien stemmen samen met de conservatieven tegen de regering-Wilson uit. De zege werd bevochten met de hulp van zieke parlementsleden, die per ziekenwagen van hun bed waren gehaald. Anderen waren per vliegtuig teruggekeerd uit plaatsen als Calcutta en San Francisco. De stemming van gisteravond was een proef om de parlementaire opi nie te toetsen over een witboek, waarin plannen worden uiteengezet om 90% van de Britse staalindustrie te nationaliseren de dertien grootste maatschappijen plus een maatschappij die al eigendom van de regering is. Het wetsontwerp zelf zal nu later dit voorjaar worden in gediend. De heer Egas is 52 jaar. Hij werd 1952 lid van de Tweede Kamer, far hy voor zyn fractie zich vooral zig hield met de landbouwvraag- akken Daarnaast hield hy zich k bezig met sociale maatschap- ïijke vraagstukken, pet kabinet-Cals is opvallend pgzaam met de benoemingen van f staatssecretarissen. Sinds het op- Bden van het kabinet zyn de oude 5holieke en anti-revolutionaire itssecretarissen herbenoemd. De nieuw benoemde staatssecreta- is de socialist ir. Posthumus, die dge dagen geleden benoemd werd 1 staatssecretaris voor Europese rkeersaangelegenhederj Er zullen g enige andere socialistische latssecretarissen moeten worden Uicemd. WEERBERICHT ENIGE REGEN Het KNMI verwacht van heden- t morgenavond: half tot zwaar be- Dlkt met van tyd tot tyd enige re- m of motregen Overwegend matige Hdwesteiyke wind. Tamelyk zacht 6er. 8 MEI (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 4.58 uur: onder: 20.16 uur; Maan op: 11.26 uur; onder: 2.47 u 'Hoogwater in Katwijk te 8.34 en 2118 uur, laagwater te 3.56 en 16.32 Dit gebeurde na een indringenle rede van de minister van Economi sche Zaken, George Brown, die, hoe wel hij volledige nationalisering van de grote staalconcerns als enige op lossing bepleitte, op het laatste nip pertje verklaarde dat de regering, indien de staalindustrie controle wil accepteren, bereid is naar voorstel len van haar te luisteren. Nieuwe situatie De grote sensatie in de slotfase het debat nas. dat de beide Labour- Dit betekent waarschtfnlijk rebellen Wvatt en Donelly. die zich efh«> nieuwe situatie Het is een beiden jarenlang tegen W proeent zinspeling op een eventueel deelge- nationalisering hebben uitgesproken j nootschap tussen regering en indus- en eerder op de avond nog verklaar- tne waarbijde regering het over- den zich van stemming te zullen wl<;ht zal behouden. De regering was houden, besloten toch de regering Spongen tot dit compromis door 1 het verzet tegen het oorspronke- ïyke staalplan in eigen ryen en in het gehele land. Het gehele netelige staalprobleem gaat opnieuw in de smeltkroes. Indien Wyatt en Don nelly zich van stemming hadden onthouden, zou de regering het toch nog met twee stemmen meerderheid hebben gehaald. Toen de uitslag be- I kend werd steeg er een luid gejuich I uit de Labourbanken op Het gevaar voor Labour van spoedige nieuwe al gemene verkiezingen is hiermee voorlopig van de baan. Doch de moeilykheden voor de regering biy- ven nog zeer groot. U nummer bestaat uit 24 pagina's. Twijfel Het dramatische element in dit staaldebat werd niet gevormd door de aanvoerders van de regering en oppositie in deze kwestie, maar door de innerlijke twyfel waardoor de La bour-party over een maatregel die generaties geleden de socialistische gelederen in vuur en vlam zou heb ben gezet, op het ogenblik wordt verscheurd. De enige, die in werkelyk laaiende geestdrift ontstak was de felle Mi chael Foot, de ziel van de linker vleugel die bovendien een staalcen- trum in Wales vertegenwoordigt. Hy schilderne dc staalproducenten en de met hen verbonden finan ciers en politici als de grote boos doeners af die willens en wetens in strijd met het algemene belang de ontplooiing van de industrie ter wille van eigen gewin hebben tegenge werkt. In een hartstochtelyk betoog richtte hij zich voornamelijk tegen Wvatt. de Labour-afvallige die al sinds jaren een campagne voert te gen ouderwetse nationalisering. 51 procent Wyatt bepleitte overneming door de regering van 51 procent van de staalaandelen zodat alles geruisloos en zonder verzet zou kunner ver lopen Hy waarschuwde dat het rege ringsplan politieke zelfmoord voor de Labourparty betekent, omgekeerd voorspelde de orthodoxe Foot dat el- de ondergang van La bour zou betekenen. Wyatt betoog de dat zyn eigen plan, staal voor goed uit de politieke arena zou ver wijderen. De woordvoerder van de conservatieve oppositie, Macleod, die met zyn speech een gooi trachtte te doen naar het leiderschap van zyn party, maar daarin door een zekere matheid faalde, uitte wat dit betreft het ernstigste dreigement. Hy zei dat de conservatieven zodra ze weer aan de macht komen staal, zoals in 1951, opnieuw zullen ont-nationaliseren. Dit betekent dat de onzekerheid in dé industrie, die nu al jarenlang een politieke speelbal is, eindeloos zal voortduren. Verwarring Lee, de minister van Energie, zei dat puur economische redenen na tionalisering rechtvaardigen en hy herinnerde aan het doorslaand suc ces van de genationaliseerde gasin- dustrie. Aandelenbezit door de rege ring zou alleen maar verwarring brengen, zei hy. Zonder volledige na tionalisering is er geen toekomst voor staal dat op gelyke voet zal moeten worden gebracht met de Ameri kaanse en continentale reuzen. De staat moet de enorme macht van de particuliere monopolie zoals staal, doorkruisen. Macleod noemde het regeringsplan een aantasting van het al 500 jaar gewaarborgde recht van de enkeling. Door de overneming van de bybe- dryven zou de regering een werke- lyke monopolie krygen van de ny- lon-produktie. „Zy zeggen staal, maar bedoelen kousen!", zei hy onder da verend gelach. Hy verweet Lee dat deze geen goed woord over had voor de bewonderenswaardige pres taties van de staalindustrie. Het was gezien de record-produktie een schande om te zeggen, zoals de mi nister had gedaan, dat het doel van het staalplan was om de industrie van de ziekeniyst te schrappen. Macleod herinnerde eraan, dat in de vrye wereld 92 procent van de staalindustrie in particuliere handen is. Engeland zou het enige ver-ont wikkelde land zyn dat inplaats van tot de regel te behoren, een uit zondering zal gaan worden. „Er is geen enkele reden voor dat de staat zijn klauwen uitsteekt naar het ge bied van de algemene fabricage". Advertentie Xxëautoverhuur uitsluitend ni©UW© wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Tel. 40447-34594 MORGEN, zaterdag 8 ir LAATSTE DA6 CITY GARAGE Ageratum, Lobelia, Salvia, Afrikanen, Nemesia, Mignondahlia's, Alyssum' Middagbloem. Matricaria, Petunia, Gazania. W. SEGAAR Zn. ZAADHANDEL - DIEFSTEEG 8 10-tallen echt gezellige geschenk jes. Voor haar kamerplanten een plantenspuit (vanaf 1.95), of een leuk gletertje, of een planten bak, of een vogelkool met zanger tje, of een rotan-kooistandaard (13.95), of een damesspade, of een onkruidsteker (2.10), of een leuke tuinkabouter (vanaf 1.65), of een halsband voor haar lieve lingshond, of een cadeau-bon (kan ze lekker zelf neuzen) of of of of of of of Eep cadeautje van Vlieland is altijd RAAK.... weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) Staking in haven van Antwerpen beëindigd De havenkapiteinsdienst in Ant werpen heeft donderdagavond een 24-uurstaking beëindigd. De bespre kingen van de looneisen /an het on geveer 8000 man tellende Dersoneel zouden vandaag worden voortgezet. Van de resultaten van dit overleg J hing' het af of tot verdere actie zal worden overgegaan. Volgens de Antwerpse havendirec- j tie was de toestand in de haven vanochtend weer normaal. teilLVA Men berigt uit Stockholm i dat de Koningin Louise, ge- i boren Prinses der Nederlan- i den, zich ernstig heeft be- zeerd door een val. Uit het t rijtuig stappende, geraakte de regtervoet in de crinoline verward. Haar toestand is niet onrustbarend. 1 Heden Zaterdagmiddag is 1 Jan Montagne, in de fabriek van de firma Ably bezig om een pees te iverpen op een van de pollies van een kaard- t machine verongelukt. Hij f laat een vrouw met 4 kinde- f ren na, wonende in de Boom- steeg achter het Levendaal. f

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1