LEIDSCH DAGBLAD T©STI V er lovingsger ueht Voorbarig genoemd Kon. paar nationale woont in Leiden dankstonde bij IR SOESTDIJK GEEFT COMMUNIQUE UIT Wie staat op foto naast BEATRIX? ■E [Al mei RUSSISCH MARS-SCHOT IS MISLUKT Maatregelen tegen Frankrijk in Zuid-Vietnam OAS-TROEPEN INPLAATS VAN AMERIKANEN Belgen vinden prijs van aardgas te hoog VLIEGRAMP BIJ SANTA CRUZ: DERTIG DODEN Ook Prinses Margriet en 7 ministers in kerk cfuiTokufafhanfc (§ud QCtt teuwo jgjJpgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 6 MEI 1965 No. 31558 irecieur: L A t, vao Lhshoeck oofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.10.05 per Kwartaal, t 3.35 per maand, t. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie. 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben het volgende com- juniqué uitgegeven: geruchten over een spoedig te verwachten aankondiging van verloving van onze oudste dochter zijn voorbarig. AI Wij doen mede namens haar een dringend beroep op u allen Pjsar de rust en de tijd te gunnen in een aangelegenheid als deze k'™jn weloverwogen beslissing te nemen. Ondertekend Juliana, 1ei>rnhard". Amsterdamse correspondent TÖrkt daarbij op, dat dit verzoek vai gesl^ koninklijk paar in vele opzich li doet denken aan een soortgelijk hoek, dat ruim een jaar geleden hraf ging aan de verloving van jnses Irene. De geruchten over een liande zijnde verloving van de bonprinses circuleren reeds enige Zjj spraken zelfs zo hard- over een bekendmaking op 30 dat de NTS in allerijl een intaan feest" op de Dam in Am- voorbereidde. .'it het communiqué van Soestdijk |kt niet welk feit de koninklijke nilie min of meer tot een uitspraak ift gedwongen. Zaterdag heeft de terdamse fotograaf John de telelens een serie foto's hoten in de tuin van het kas- [ltje Drakestein. »p die foto's staat Prinses Beatrix ebeeld met een jongeman. Die zouden hun weg door de gehele •eldpers hebben gevonden als er ét een noodzakelijk gegeven aan Ibrak: de identiteit van de partner 'n de Prinses. John de Rooy. wiens foto van prin- 5 Margriet in ochtendjas op het jrdes van paleis Soestdijk bij het van prinses Irene, destijds IBljc in vele landen is gepubliceerd, jeft zijn foto's verkocht aan een nsterdams ochtendblad en een Eftiags weekblad. Sinds enkele dagen ken de foto's ook op de redactie JROhet Engelse dagblad „Daily Ex- )M®ss. die vandaag tot publikatie is Bi-gegaan, bij een grote Franse ant en bij een Duits krantencon cern Het tijdstip van publikatie hing van het resultaat van het speur- !rk, dat sinds zaterdag gaande is. De in Engeland gepubliceerde foto's knappe goedgebouwde jon- ri een jaar of dertig, ge- een kostuum van Engelse (lt. De prinses en haar gast schij- _1jii erg verheugd te zijn met eikaars Welschap, zij wandelden hand in meiregen EiAlleen in Twente, Brabant en mburg kwam gisteren tijdens feestelijkheden de regenjas er sg even aan te pas. het overige deel van Neder- jid bleef het droog en koel met p 3oral in de namiddag zonnige aatrioden. fMy/oensdagmorgen werd opnieuw *eZ regen gemeten. In de Betuwe it «f, Rotterdam 28 mm. Daarmee is etptterdam in deze meimaand je t-eds op 68 mm regen gekomen UUsen normaal in de hele mei- Mand 46 mm. Een nieuwe de- ii^essze stuurt in de komende 24 iveer een regenfront naar ons tnd, zodat het koele en onbe- JXtyendige weer voortduurt, waarbij l deze eerste week van mei ook andere provincies de normale igensom voor mei kan worden èreikt of overschreden. WEERBERICHT Veranderlijk heden- le Het KNMI verwacht st0lt morgenavond: len(Half tot zwaar bewolkt met later fpfcjtfge regen of motregen. Matige ind tussen zuid en zuidwest. Iets ure^chter overdag. T Opgemaakt om 11.15 uur). ,Zon op: 5.00 uur; onder: 20.14 uur; 'Maan op: 10.04 uur; onder: 2.11 u =ev8 Hoogwater in Katwijk te 7.22 en jagJ 19.59 uur, laagwater te 3.04 en 15.30 rdaf uur TIJ LE' Hit blad beslaat alt 32 pagina's Schaduw Journalisten in Nederland, Enge land. Frankrijk en Duitsland zijn naarstig bezig om, met een foto- afdruk van de jongeman in de hand, te zoeken naar diens naam. In Ne derland gebeurde dit uiteraard ook langs officiële weg, via de RVD en de secretariaten van Koningin en Prin ses Beatrix. Gisteren bereikte deze voor de Ko ninklijke familie onaangename speurtocht een climax. Vlak voor het vertrek van Koningin Juliana, en Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Margriet naar het RAI- congrescentrum in Amsterdam, waar de feestavond van de twintigste be vrijdingsdag werd bijgewoond, zijn er in paleis Soestdijk spannende uren doorgemaakt, die hun schaduw op de fe-vtvreugde van de dag moeten heb ben geworpen. Inmiddels waren echter zo velen van het bestaan van de foto's op de hoogte, dat kon worden verwacht, dat de diverse persorganen, die het publikatierecht hadden verkregen tot plaatsing zouden overgaan. Op hoog niveau werd gisteravond druk over legd met als resultaat, dat zou wor den gezwicht voor „de chantage". Voorts werd uiting gegeven aan de vrees, dat de publikatie van de foto's de vriendschap tussen de .prinses en de jongeman zou kunnen schaden. Dit laatste argument zou het och tendblad in Amsterdam hebben doen besluiten voorlopig va.n publikatie af te zien Het weekblad is vanmorgen ook zonder de foto op de pers gegaan. John hel als landse politiek zou beschouwen. De mogelijkheid bestaat dat John son binnenkort nog meer kredie ten zal vragen. Dr. Gennadiy Skoeridin, die aan het hoofd staat van een Sowjet-delegatie van deskundi gen op het gebied der ruimte vaart, heeft tijdens een perscon ferentie in Chicago meegedeeld, dat het onbemande Russische ruimtevaartuig Sonde II, dat op weg naar Mars is, op het ogen blik in het geheel geen radio-sig nalen meer geeft. Reeds een maand lang functioneer de de communicatie-apparatuur aan boord van het ruimtevaartuig on regelmatig, doch thans schijnt het geheel buiten werking te zijn, ver moedelijk als gevolg van een storing in de zonnecellen, die de Sonde II van energie voorzien. De Amerikaanse Mars-raket Mari ner IV, die op 14 juli Mars zal moe ten passeren, functioneert nog vol gens planl Engelsman? Om zes minuten over half twaalf gisteravond werd het communiqué van het Koninklijk Paar uitgegeven. Op dat ogenblik waren de geruchten, die aanvankelijk wezen op een adel lijke figuur van Scandinavische bloede de jongeman op de foto lijkt namelijk niet op reeds eerder als mogelijke huwelijkskandidaat ge noemde personen veranderd in aanwijzingen, dat er sprake zou zijn van een man van Britse nationaliteit. Deze laatste veronderstelling heeft echter niets te maken met het ver trek van de prinses vanochtend naar Londen. Dat was tevoren al vastge steld. Prinses Beatrix treedt vandaag namelijk op als eerste peetmoeder bij de doop van Cibille Louise, de doch ter van prinses Margaretha van Zwe den, die in de St.-Paul of Knight- bridge-kerk wordt gedoopt. Van avond zal de prinses een toneelvoor stelling bijwonen. Na de nacht in de Nederlandse ambassade te hebben doorgebracht, zal zij morgen naar Nederland terugkeren. Maar zij zal daar ongetwijfeld van uur tot uur worden geschaduwd door o.a. buitenlandse persvertegenwoor digers die zich Irenes verloving herinnerend spoorslags naar ons land zijn gekomen. De Franse culturele uitzendingen via Radio-Saigon zullen worden op geheven en de correspondent van het Franse persbureau AFP zal Zuid- Vietnam moeten verlaten. Dit is gisteren meegedeeld in een communiqué van de Zuidviernamese regering, waarin wordt duidelijk ge maakt dat deze maatregelen het ge volg zijn van de houding van Frank rijk tijdens de Zoavo-conferentie in Londen. Zoals gemeld zei de Franse waarnemer op deze conferentie dat de Zoavo-landen geen gezamenlijk standpunt kunnen innemen en nog minder gezamenlijke acties kunnen ondernemen ten aanzien van de ern stige vraagstukken in Zuidoost-Azië Jn het communiqué wordt deze hou ding zo niet vijandig, dan toch op zijn minst onvriendschappelijk ten aanzien van de republiek Zuid-Viet nam genoemd, waarmee Frankrijk diplomatieke betrekkingen onder houdt. De Zuidvietnamese minister van Buitenlandse Zaken, heeft gedreigd met verdere, diplomatieke, maatre gelen tegen Frankrijk „indien de toe stand dit vereist. De procureur van Zuid-Vietnam heeft tegen de voornaamste aanstich ters van de staatsgreep die op 19 De Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) heeft van daag besloten tot oprichting van een inter-Amerikaanse strijd macht, die in de Dominicaanse republiek een normale toestand moet herstellen. Dit besluit viel in de ministerraad, die in Wash ington bijeen is. Vóór het voor stel waren veertien landen, tegen vijf (Chili, Ecuador, Peru, Me xico en Uruguay), terwijl Vene zuela zich van stemming ont hield. Deze OAS-strijdmacht zal de negentienduizend Ameri kaanse militairen moeten vervan gen, of althans goeddeels ver vangen. In verscheidene wijken van Santo Domingo werd vandaag weer gescho- nadat de strijdende partiji februari jl in Zuid-Vietnam werd I teren een bestand hadden gesloten, gepleegd de doodstraf geeist. Vier Amerikanen werden gewond en Tot de beklaagden behoren de volgens geruchten zouden vier andere vroegere kolonel Thao en de gewezen Amerikanen door de rebellen gevan- m in is ter van binnenlandse Zaken, gen zijn genomen. Het aantal ge- geneiaal Lam Van Phat. wonde Amerikanen op het eiland is Het komende weekeinde zullen nog thans gestegen tot 56. Zeven Ameri- 3000 Amerikaanse mariniers aanko- kanen zijn gedood sinds het begin men op de Amerikaanse luchtmacht- van de opstand, basis Da Nang in Zuid-Vietnam, zo is in welingelichte kringen in Sai- 'MEN ZIE OOK ELDERS IN DIT gon gezegd. BLAD). (Van onze Brusselse correspondent) België blijft bevreesd, dat de prijs welke het straks voor heÉ Nederlandse aardgas zal moeten betalen, te hoog zal zijn. Dat is gebleken tijdens een col loquium, op touw gezet door het Bel gische dagblad „De Standaard" Voorzitter was de bekende „aardgas- senator" Victor Leemans. De meeste aandacht hebben de deelnemers besteed aan de prjjzen- kwestie. De Belgische distributie maatschappij „Distrigaz" vraagt zich af of de investeringen lonend zullen De maatschappij moet ongeveer 2 miljard Belgische franken investeren voor het vernieuwen van de gaslei dingen. Het aanpassen van de gas netten en van de toestellen zal cir ca 8000 frank per abonnee kosten. Dat komt uit op 12 miljard frank voor geheel België. Distrigaz zal het aardgas aan de distributiemaatschap pijen leveren tegen ongeveer de helft van de huidige prijs, maar de prijs waarvoor deze het weer aan de ver bruikers zullen doen toekomen zal niet veel verschillen van de huidige gaspriis als gevolg van de hogere afschrijvingen, die nodig zullen zijn op de installaties en op de wing van de toestellen. Verbruik Distrigaz hoopt in 1973 drie miljard kubieke meter aardgas per jaar te kunnen verkopen voor huishoudelijk, gebruik. Indien dit het geval is dan wacht België geen moeilijkheden. Voor het industriëel gebruik ligt dat echter enders, omdat de prijs aan de grens daarvoor iets te hoog is. Een Neder landse verbruiker van meer dan 1 miljoen kubieke meter per jaar zal 4 li ct moeten betalen tegen 5% ct voor een Belgische verbruiker. Dat is een verschil van meer dan 20 pro cent. In Nederland kan het aardgas zeker met stookolie concurreren, om dat de prijs daarvan in Nederland hoger is dan in België. Het gas voor industriëel gebruik zal in Bel gië dus duurder zijn dan in Neder land, terwijl de stookolie er juist goedkoper is. Herzien Van Nederlandse zijde is daarte gen aangevoerd, dat hPt niet zo is, dat Nederland aan België industrie- gas verkoopt op basis van een gelijk waardige prijs per calorie stookolie. De prijs van 4V2 cent aan de grens is een prijs, waarop zowel de NAM als Distrigaz denken, dat het de moeite waard is gas te leveren aan industriën, die 'n groot belang hebben bij het gebruik van aardgas vanwege het eindprodukt. De prijs van 414 cent wordt over drie jaar herzien. Johnson krijgt 21/2 miljard extra voor strijdmacht Met 407 tegen 7 stemmen heeft het Amerikaanse Huis van Algevaar digden gisteren aanvullende kre dieten tot een bedrag van 2H miljard gulden goedgekeurd, die president Johnson heeft gevraagd voor het onderhoud van de strijd krachten in Zuid-Vietnam en de Dominicaanse Republiek. De begrotingscommissie van de senaat heeft er haar goedkeuring ook al aan gehecht. Verwacht wordt, dat het voorstel ook in de senaat geen grote tegenstand zal ontmoeten. Op het vliegveld van Santa Cruz is gisteren een suoer-con- stellation van de Spaanse lucht vaartmaatschappij Iberia bij de landing verongelukt en in brand gevlogen, waardoor dertig per sonen om het leven zijn ge komen. Tot de negentien personen, die de ramp overleefden, behoorde een pas sagier uit Rotterdam, wiens naam werd opgegeven als Halvorsen. De meesten van de veertig passagiers en alle acht leden van de bemanning waren van Spaanse nationaliteit. Andere passagiers waren afkomstig uit Zürich, Düsseldorf en Londen. Het toestel, dat een vlucht van Ma drid naar Santa Cruz maakte, slipte na de landing op de rolbaan, raakte vervolgens met de neus de grond, waarna brand uitbrak en de benzi- n_taks vermoedelijk ontploften. Van de bemanning overleefden alleen de steward en de stewardes de ramp. Op 1 april jl. stortte een charter vliegtuig van dezelfde luchtvaart maatschappij tien mijl van Tanger in zee, waarbij vijftig personen om kwamen. ,,Bij elke viering van de bevrijding wordt het getal van hen, die in de oorlog present waren, klei ner. Zo missen wij in dit uur smartelijk Koningin Wilhelmina, die als de Prinses van Het Loo nog jaren lang overvloedig mocht zijn in werken des vredes, wij missen Pieter Sjoerd Gerbrandy en Winston Churchill. STIJLVOL RN INDRUKWEKKEND Deze drie soldaten van het eerste uur hebben het anti-god delijk karakter van het natio- naal-socialisme van het begin af onderkend. Meer dan iets anders heeft dat hen doen volhouden in ogenblikken, waarin zelfs de sterksten wankelden. Onder hun leiding hebben wij gestreden. Niet altijd dapper, vaak met vrees, soms zelfs laf, in veel tekort schietend, meermalen falend, vaak het mag god dank ook gezegd worden met onvoorstelbare moed", aldus sprak gisterochtend het lid van de Eerste Kamer, prof. mr. W. F de Gaay Fortman, hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Am sterdam in de Leidse Pieterskerk waar ter gelegenheid van de twintigste viering van onze be vrijding een nationale dankstond werd gehouden. Deze stijlvolle en indrukwekkende samenkomst van nationaal gedenken werd mede bijgewoond door H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Voorts waren aanwezig de minister-president, mr. J. M. L. Th. Cals, de ministers Samkalden, Vrolijk, Diepenhorst, Bot, Smallenbroek en De Jong, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman en ver der een groot aantal burgerlijke en militaire autoriteiten. Ook Prinses Margriet woonde, gezeten temidden van enkele studievriendinnen, deze dienst bij. Bij hun aankomst bij de kerk van vele zijden klonk een spontaan gejuich op werden de Koningin en de Prins begroet door de burgemees ter van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, terwijl in de kerk mede ter begroeting aanwezig was de voorzit ter van het Nationaal Comité Vie ring Bevrijdingsdag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag De elf-jarige Joke Zeydner haar moeder heeft mede zitting in dit comité bood de Koningin, die gekleed was in een turkooise mantel met dito hoed, een boeket roze rozen De burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, be groet H.M. Koningin Juliana bij haar aankomst in de Pieterskerk. Links op de achergrond Z.K.H. Prins Bernhard in generaals uniform der Kon. Landmacht. (Foto L.D./Holvast) Onder het spelen van een intrada door de Nationale Brass Band o.l.v. Meindert Boekei betraden de Ko ninklijke gasten het ruim der kerk, welke schuil ging onder een impo sante en al even fraaie bloemversie- ring van oranje lelies, paarse en witte irissen, witte hortensia's en donker rode amaryllissen, aangeboden door de Vereniging „De Nederlandse Bloe misterij". Een kleurrijk geschenk, dat aan deze herdenking een feestelijk cachet gaf. Radio en t.v. zorgden ervoor, dat deze bijeenkomst een waarlijk lan delijk karakter kreeg. Miljoenen luisteraars en kijkers waren opge nomen in de sfeer van dankend ge denken. Aangezien de komst van het Koninklijk Paar iets voorlag op het tijdschema was de dienst reeds be gonnen voordat de kijkers contact met Leiden kregen. (Meer over deze indrukwek kende dienst vindt men elders in dit nummer). <5EEF MIJ MAAR... J Als een bijzonderheid j dient te worden vermeld, dat f de veehouder Klapwijk te f j Delft, een koe heeft, die da- gelijks 45 kan melk levert, I f zoodat zij driemaal daags ge- r J molken moet worden. 9 Inde Toronto Globe" leest i f men dat eenige Zuidelijke re- J j fugiés op de tijding van den J f moord op president Lincoln J J een luidruchtige demonstra- i f tie hielden. Een geestelijke a f zeide dat Lincoln een weinig a voor zijn tijd ter helle geva- a ren was. a

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1