blijfjong, blijf fit netsi LAATSTE „BEZETTING" MORGEN RIPOUN Stiefbeen gaat door MONTREUX: Slaperig kijken naar L vamusement Dr. II. Drees over oor Ion Presser heeft gelijk: volk schoot tekort WOENSDAG A usehiuitz-proces in de laatste fase •iglHlBI LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 4 MEI 1965 VIERDE BLAD L.D. OVER RADIO ÉN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. LD. OVER RADIO EN T.V. „Een serie waarvan de histo rische betekenis in de loop der jaren steeds groter zal ivorden", 120 kenschetste dr. L. de Jong de \tv-documentaires over de „bezet ting". De laatste aflevering, han delend over de bevrijding, wordt precies vijf jaar na de eerste uit zending (mei 1960) uitgezonden. Dr. De Jong neemt dan af scheid, met een tikje weemoed en met grote dankbaarheid jegens allen ook de kijkers die hem tot steun zijn geweest. „Deze 21 t.v.-documentair es waarin de ge schiedenis van Nederland in de tweede wereldoorlog is gebundeld, hebben iets van een monument gekregen", is de mening van re gisseur Milo Anstadt. De N.T.S. is van plan de gehele serie te herhalen in het seizoen 1966/67. De laatste aflevering, Oude luister herleeft op kasteel Duivenvoorde Vervlogen tijden zullen voor U 'herleven op fluit en klavecimbel in ide Lodewijk XlVde zaal van het •Kasteel Duivenvoorde in Voorscho- }ten op donderdag 13 mei om 20.30 mur precies. Ellen Mac Gillavry en Jaap Spigt lepelen dan werken uit de 17de en 18de eeuw iri oude kostuums bij i kaarslicht. Simenon naar ons land De geestelijke vader van Malgret, 'Georges Simenon, zal de volgende i'week een tweedaags bezoek aan ona (land brengen Maandag zal hij spre ken met de acteurs, die in zijn voor de televisie bewerkte Maigret-verha- ilen spelen, dinsdag zal hij in een (persconferentie in Amsterdam over 'zijn nieuwe boek „Pedigree", een 'autobiografie, vertellen. vertentle SCHILDEREN MET Functies Huisman zijn verenigbaar De Belgische minister van Opvoe ding en Cultuur H. Janne, heeft ver klaard de functie van de heer M. Huisman bij de NedL Opera niet in strijd te achten met zijn directeur schap van de Kon. Muntschouwburg in Brussel. Er op wijzend in antwoord op een 'parlementaire vraag dat Nederland aan de Belgische regering heeft ge- j vraagd de heer Huisman toe te staan de opera in Nederland te organiseren i zegt de minister, dat dit verzoek niet 1 alleen voor België eervol is, maar vendien de culturele samenwerking i tussen België en Nederland in raamwerk van Benelux illustreert. Aangezien het een tijdelijke werk kring betreft is aan de heer Huis man toestemming gegeven op voor- 1 waarde, dat hij zijn eerste werkkring in Brussel niet veronachtzaamt, al dus de minister. „Er is trouwens geen kwestie van een met het directeur schap vergelijkbare functie in Neder land en het vraagstuk van de e tuele onverenigbaarheid van de twee i functies is dan ook niet aan de o i de", aldus het antwoord. F. Bordewijk in stilte begraven Op de begraafplaats Eik en Duinen in Den Haag is gisteren in alle stilte begraven de letterkundige en 'advo caat mr. Ferdinand Bordewijk, die verleden week woensdag op 80-jarige leeftijd is overleden en aan wien guur wij reeds aandacht wijdden, "live" zoals alle voorgaande, en met als getuige Prins Bernhard, wordt vanavond (20.30-21.40 uur) via Nederland 1 op het scherm gebracht. Op de foto: produktie-assisten- te Betty Gaarkeuken, dr. L. de Jong en Milo Anstadt. (Van onze Hilversumse correspondent) Het staat vrijwel vast, dat de NCRV in het komende winterseizoen de succesvolle televisieserie „Stief been en zoon" zal voortzetten. De mogelijkheden hiertoe zijn aanwezig en de benodigde contacten reeds ge legd. Rien van Nun en en Piet Römer zullen weer de hoofdrollen vervullen. Deze zomer worden de zes beste af leveringen van het afgelopen seizoen nog eens herhaald. Televisieploeg naar Vietnam Een televisieploeg van de AVRO, bestaande uit mr. G. B. J. Hilter- mann en cameraman P. ter Laag, zijn vandaag voor ongeveer drie we ken naar Vietnam vertrokken. Op 18 of 22 mei zal men in het programma „AVRO's Televizier" de eerste beel den uit zuidoost-Azië kunnen zien. Na de terugkeer van de heer Hilter- mann zal een programma van drie kwartier over Vietnam worden uitge zonden. Cameraman Ter Laag zal van Viet nam doorreizen naar Tokio om zich daar bij de heren E. Peereboom en W. Heussen te voegen. Na de terug keer van dit team, omstreeks midden juni, zal de AVRO een televisierepor tage uitzenden, gewijd aan Japans industriële en commerciële ontwik keling. Verbouwing van circus Scheveningen begonnen (Van onze Haagse correspondent) De verbouwing van het vaste cir cusgebouw in Scheveningen tot thea ter is gisteren begonnen. Men ver wacht nog dit jaar het nieuwe thea ter te kunnen openen. Anderhalf mil joen gulden is dan in de verbouwing geinvesteerd. De plannen voor de bouwing, opgezet door architect Rein H. Fledderus, zijn gemaakt na de brand in K. en W. Daardoor ging oud, maar toch nog bruikbaar theater met 2000 plaatsen verloren. Het circus in zijn nieuwe vorm biedt 150'i theaterplaatsen. Scheveningen ligt niet te ongunstig voor de Haagse theatervoorstellingen. Het is voor Hagenaars goed be reikbaar per tram en bus. Boven dien is er aan parkeerruimte geen gebrek. Geef een nuttig geschenk geef Moeder iets voor haar fiets! (Van onze r.t.v.-medewerkster) 55 Maandag, druilerig weer in Montreux, een druilerige stemming op het festival. Slaperig onderuitgezakt, kijken de steeds in aantal toenemende gasten zes keer per dag naar tv-amusement. Nou ja, amusementVele filmmakers denken, dat zoiets hetzelfde is als het op de maat van de muziek laten verspringen van beelden van huisjes, boompjes en beestjes. We hebben gisteren de inzending van Joegoslavië gezien: een wat traagvoetig, bij elkaar geschraapt ratjetoe van dansjes, liedjes, markt- scènetjes en brokjes volksleven, waar bij je je dan verbaasd afvraagt, of het echt nodig is, dat een boer zijn huis opschildert met een droge kwast en een leeg verfblik. Australië bracht de tot nu toe langste vertoning: het gezongen, gespeelde en gedanste ver haal van de oprichting van een nieu we televisie-studio en de eerste uit zending daar vandaan. Soms wel ple zierig, maar meestal veel te onrustig van beeld en geluid, te langdradig en bovendien slecht van belichting. Een man met een schaar had hier won deren kunnen doen. Alleen Duits land bracht iets interessants: een muzikale show, die nu eens niet op de afgezaagde, conventionele manier is gemaakt. Er is in deze film niet gewerkt in studio's, er zijn geen ge poseerde scènes en beeldprojecties achter de optredende artiesten: Ber lijn zelf is het decor, met zijn bevol king, zijn verkeer, zijn huizen en ge bouwen en zyn gebeurtenissen van alle dag. De algemeen verbreide mening is op het ogenblik, dat de beste films al geweest zijn: de show rond Milli- cent Martin, de Benny Hillshow en dan toch ook wel de show rond Yves Montand. De Nederlandse inzending moet nog worden getoond, maar hoge verwach tingen heeft, men er niet van. Pauselijke groet via „Early bird" Paus Paulus VI heeft gisteren in een directe uitzending via de com merciële communicatie-satelliet „Ear ly Bird" de hoop uitgesproken, dat dit nieuwe specimen van het men selijk genie de zaak van de vrede en samenwerking voor een betere wereld zal dienen. In zijn in het Engels uit gesproken boodschap van twee minu ten, uit zijn Vaticaanse werkkamer aan het begin van een internationaal aotualiteitenprogram, wenste de paus het Amerikaanse volk voorspoed in vrede en geluk toe, waarna hij in het Latijn de zegen uitsprak. In het programma van twee uur van gisterochtend via de satelliet wa ren televisiebeelden te zien uit Lon den. Amsterdam, Parijs en Rome. c (Van onze Arnhemse correspondent „Presser heeft terecht gezegd, dat ons volk als geheel is tekort geschoten in de afgelopen oor log. Men had meer kunnen hel pen en er had meer moeten ge beuren". Dit was één van de uitlatingen van de minister van Staat, dr. W. Drees, tijdens een causerie over de geschiedenis van de tweede wereld oorlog, die hij gisteravond hield in de aula van de Landbouwhogeschool in Wageningen. Dr. Drees meende ech ter, dat er ook talrijke joden ge weest zyn, die niet geholpen wilden worden, omdat zij daarmee de levens van anderen in gevaar brachten. Met nadruk zei hij echter, dat er ontzag lijk veel gebeurd is om te redden. Grote fout De oud-minister-president gaf een korte historische beschouwing over de jaren 19331945 en meende, dat bfj het verdrag van Versailles een grote fout werd gemaakt, doordat het van de schadevergoeding, dat Duitsland moest betalen, niet vastge steld werd. Ook was dr. Drees van mening, dat Hitier nooit zou hebben aangevallen als hij een hecht front tegenover zich zou hebben gevonden. In dit verband wees dr. Drees op de grote waarde van een collectieve ver dediging. Hij sprak als zijn overtui ging uit, dat een groot deel van de leidende politici de ernst van de si tuatie niet onder ogen had gezien en illustreerde dit met een voorbeeld. Zo was hfj in 1938 uitgenodigd door de minister van Buitenlandse Zaken voor een gesprek over de gespan nen situatie. Uiteindelijk bleek het gesprek te gaan over de morele-her- bewapening. De desbetreffende mi nister had bij die gelegenheid opge- merkt, dat hij „Mein Kampf" van ons land. Op de bevrijdingsdag I mtler aan het lezen was en noemde zal ze in Rotterdam optreden. I dit werk „een belangwekkend boek". Tot slot van zijn betoog merkte dr. Drees nog op, dat men vlak na de oorlog besefte welk een weelde het woord vrijheid betekende en meende dat men de vrijheid moest handha ven, maar dat men zich niet te bui ten moest gaan aan een ongebonden heid, welke besluitvorming in de weg staat. 12 MEI „dag van de verpleging'' (Van onze Utrechtse correspondent) Voor de tweede achtereenvolgende keer wordt op 12 mei, de geboorte dag van Florence Nightingale, de „dag van de verpleging" gehouden. Vorig jaar is de dag uitnemend ge slaagd. Voor dit jaar hoopt men op een nog groter succes. De dag in 1964 stond in het teken van de zie- kerdiuisverpleging. Ditmaal zal het accent liggen op de maatschappelij ke gezondheidszorg. Dus op het werk van wijkverpleegsters, districtsver pleegsters enz. Met de uitgever van de Nederland se vertaling van Jan de Har togs boek „The hospital" is overeengeko men, dat de roman omstreeks 12 mei zal verschijnen. De opbrengst van het boek is bestemd voor een zieken huis in Houston (Texas). De taak van de wijkverpleegster is de laatste tijd sterk veranderd. Er is een overgang van het „per soonsgerichte" naar het „gezindsge- richte" werk. De opleiding is echter nog allerminst aan deze structuur wijziging aangepast. De kruisvereni gingen zouden de studietijd willen verlengen van 10 tot 20 maanden. Voorts staan de kruisverenigingen de inschakeling van ziekenverzorg- iii het wijkwerk voor, mede om de taak van de wijkverpleegsters igszins te ontlasten. In het maat schappelijk gezondheidswerk zijn in Nederland een kleine 9.000 personen werkzaam. Bij de kruisverenigingen zijn ongeveer 2.340.000 leden aange sloten. I NEDERLAND 1 NTS: 7.00 uur 7.30 uur 8.05 uur 8.10 uur 9.40 uur 11.25 uur 11.35 uur 11.40 uur Nieuws in het kort Jongerenprogramma Reportage dodenherdenking PAUZE Journaal De Bezetting De zaak Blum, t.v.-spel Dagsluiting Journaal Sluiting. I NEDERLAND 2 NTS: 8.05 uur 8.10 uur 9.05 uur Even naar Londen voor erfenisje In Londen zijn gisteren drie Ita lianen aangekomen om een erfe nis van 340 miljoen gulden op te halen. Dit fabelachtige fortuin zou meer dan 150 jaar geleden bij een Londense bank zijn gedepo neerd door een Italiaanse reizi ger. Deze Italiaan, Bonetti genaamd zou getrouwd zijn geweest met een prinses van Madagascar en de zo genaamde „blanke koning" van dat Afrikaanse eiland zijn gewor den. Sinds zijn dood hebben dui zenden Italianen eeivdeel van het fortuin opgeëist. De drie die gis teren zijn aangekomen en be weren afstammelingen van Bo netti te zijn, komen als vertegen woordigers van 1500 Bonetti's, die aanspraak op de erfenis maken. Reportage dodenherdenking PAUZE Nieuws in het kort Het veld van eer De macht van de onmacht C.V.K. I.K.O.R. R.K.K. Vergeven en vergeten N.T.S. Muziekprogramma War Requiem Sluiting. NEDERLAND 1 NTS: Vlotte filmreportage „Aardgaswat koop ik ervoor?" (Van onze Haagse correspondent) „Aardgas wat koop ik ervoorij" is de negatief lijkende titel van een film, die de N.V. Nederlandse gasunie en de vereniging van exploitanten van gasbedrijven, gistermiddag ten doop hebben gehouden in het Sein posttheater in Scheveningen. Ook een instructiefilmpje „Van gas en gas branders" beleefde er de premiere. „Aardgas heeft de vaart van een goede reportage, compleet met aardig verwerkte, niet te lange vraaggesprekken en een beeld van de bouw van het aardgasnet. De film is bedoeld als voorlichting en ont komt dan ook niet aan het positieve uitmeten van de voordelen van aard gas voor verwarming van woningen. De vraag „Wat koop ik ervoor" is de rode draad door een aantal vraaggesprekken, maar de samenstel lers Gerard van den Berg en Jan Schaper weten de twijfel in goede banen te leiden en laten de toeschou wer zitten met de vraag: „Is het dan toch zo gek nog niet?". De film heeft een vertoningsduur van 33 minuten, is vervaardigd door „Open studio filmprodukties" en afgewerkt bij de N.V. Haghefilm. De tweede rolprent, de instructie film. richt zich met de uiterste een voud van een natuurkundeles voor jonge kinderen op de eigenschappen van gas en gasbranders. 4.00 uur 7.00 uur 9.55 i 10.50 i 11.05 i Dankstonde Sluiting Filmers en stropers Chuckleheads V.A.R.A.: Rats en Repel en Lollipop. N.T.S.: Jan en Joke in het verkeer Sluiting Nieuws in het kort Barend de Beer Liedjesprogramma 19451965 Journaal en weeroverzicht Vrijheid blijheid Oogst van het verleden Feest journaal Sluiting. 1 NEDERLAND 2 N.T.S.: UITSPRAAK IN JULI Het Auschwitz-proces dat zeven tien maanden geleden in Frankfort begon, komt thans in de laatste fase. Gisteren werden de laatste ge tuigenverklaringen voorgelezen, na melijk die van een twintigtal Polen. Donderdag zal de eerste van de vier aanklagers zyn requisitoir houden. Algemeen wordt aangenomen dat de rechtbank in juli vonnis zal wü- Van de 23 vroegere kampbewakers één vroegere gedetineerde die wa in aangeklaagd, zitten er nog 20 i de beklaagdenbank. De vroegere commandant van het vernieti gingskamp, Baer, is voor het proces begon in de gevangenis overleden. Een andere beschuldigde, Bischoff, is eveneens overleden. Het proces tegen twee andere is in verband met hun gezondheidstoestand uitgesteld. Pogingen van de aanklager om de beschuldigden tot een bekentenis te brengen over „het ware gezicht van Auschwitz" hadden slechts resultaat bij de voorma'igeSS-man Oswald Ka- duk, die toegaf dat Auschwitz „een grote misdaad" was. Met verstikte stem riep hij uit: „Men kon zo hard zijn als men wilde, maai- wie op het perron van Auschwitz de en kinderen zag, moest zichzelf wel geweld aan doen". Daarom was hij dan ook begonnen te drinken, zei Ka- duk. Maar de misdaden van Ausch witz waren niet de schuld van de beklaagden hier geweest, men moest het kwaad bij de wortel aanpakken, riep Kaduk met overslaande stem. „Nu zyn wij de schuldigen en moor denaars. Onze familieleden worden veracht en men gooit bij hen de rui ten in. Maar de hoge SS-officieren, die ons in het ongelk hebben gestort, zyn nog steeds vrij". Ets van Rembrandt terug gevonden Een ets van Rembrandt, die door de boekerij van de universiteit van Villanova als gestolen was aangege ven, is teruggevonden. De ets moet gedurende het week einde op mysterieuze wijze onder de deur van een kantoorlokaal zijn ge schoven. De vermissing van de ets, getiteld. „De dood van de maagd" was verle den week dinsdag ontdekt, maar niet eerder dan vrijdag bij de politie aan gegeven. 8.00 uur Nieuws in het kort 8.01 uur Samenvatting bijeenkomst in de Pieterskerk in Leiden 8.20 uur Robert en Bertrand, muzikale komedie 9.30 uur Er is een bom aan boord, film 10.25 uur Sluiting. iniiLniniiniiiiiniinnmniiinnnniinnimiimiitiinmgHiiwiiniiRiniimniinuiiRiraiiiiinimiimiinniniiiiniiiiiuRmmniinninnnniniianiiiiinimiDiiBn i aandacht verdienen. 18. Lichte gram. 18 50 Van klanten en wanten weten, lezing en berichten 19.00 Nws. 19.10 Act. Nat. progr.: 19.30 Wij herdenken, een reportagetocht •schillende plaatsen in Neder- ling tot de herdenking Vdam. 20.00 Stilte op ilhelmus. 20.04 raadvoordraci gedichten. KRO: 20.30 Brabants orkest, koren en solisten: War Requiem. 22.05 Van randgewesten tot Benelux-Mid- dengebied (II), klankb. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog, keuze ens. 23.35 Licht instr. kwartet en zangsoliste. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Licht instr. ens. 18.55 Gesproken brief uit Parijs. 19.00. Concertgebouw- omroej Nat. progr.: 19.30 Wij her orkest, groot omroepkoor e denken, een reportagetocht lang! schillende plaatsen in Nederland Inleiding tot de herdenking op de Dam te Amsterdam. 20.00 Stilte op de Dam. 20.02 Wilhelmus. 20.04 Binnen Japans prikkeldraad: voordr. van gedichten. AVRO: 20.30 Nws. 20.35 Klass. strfjk- .05 Ontmoeting op Margra- _>el. 22 30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Gesproken brief 23.05 Gevar. platenprogr. 23.55-24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 5 MEI opening. 7.10 Klass. gram. 7.30 Nieuws. 7.40 Act. 7.50 Concertgebouworkest: klass. muz. 8.30 Nws. 8.40 Concert gebouworkest: moderne muziek. 9.20 Belaardmuz. 9.30 Dankstonde in de Pieterskerk te Leiden. 10.15 Neder lands kamerkoor: geestelijke liederen 1945 ten. 12. lucht: militaire onkosten. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Reportageflitsen van de militaire Koorzang moderne liederen. 13.05 Klass. en moderne kamermuziek. 13.25 Nederland kreeg een ander gezicht, klankb. 14.10 Radio Filharm. ork. en solist: moderne muz. 15.00 5 mei en de tieners, klankb. 15.20 Ned. strijk kwartet: klass. en mod. muz. 15.50 Zij namen het niet, gesprek. 16.02 Logboek bevrijding. 16.40 Omroepkamerkoor 17.00 Promenade-orkest en solisten: amus.muziek. 17.45 Hoe ging dat nou eigenlijk?, praatje over de illegale pers 18.00 Een avond ln de molshoop, een reconstructie van het ondergrondse ca baret ln de meidagen van 1945. 18.25 Residentie-Orkest: klass. Nws. 19.10 Mei-Impressies 19.00 veranderd, Nws. 22.40 Act. 23.00 Am sterdams kamerork.: oude muz. 23.35 Kerkorgelconcert: feestelijke muziek 23.55-24.00 Nws. Hilversum n, 298 m. Nat. progr.: 7.00 Wilhelmus. 7.02 tijd, klankbeeld. 11.00 Nws. 11.02 7 tig jaar tophits 1955-1965 (dl. 2). 11.50 't Is voor de bakker, radiowedstrijd (dl. 2). 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Ritmisch orgelkwartet. 12.40 Reportageflitsen van de militaire wapenschouw op de Vlasakkers. 12.50 orgelkwartet. 13.00 Nws. 13.10 kreeg een Jazzmuz. Lichte gram. 13.25 ander gezicht. angsolisten. 15.30 Reportage laatste de voetbalwedstrijd Ned. gesprek. 16 00 1 boek bevrijding. donkere dagen 17.05 eigenlijk?, praatje legale pers. 18.00 Nws. 18.15 Gitaarspel met instr. bi De klok heit twintig, rade 19.55 Nws. 20.00 Wat is er toch veel veranderd, dialoog. 20.15 Vrijheid - blijheid, Nationale manifestatie. 22.00 Cabaretprogr. 22.30 Nws. 22.40 Dans- ork. en zangsolisten. 23.45 Schriftlezing en overweging. 23.55-24.00 Nws. DONDERDAG 6 MEI Hilversum 1, 402 m KRO: 7.00 Het levende Woord. 7 05 Ouverture: reportages en commentaren, wegeninform. en lichte gr.muz. (7.30- 7.40 Nws. plm. 8.00 Overweging). 8.30 Nws. 8.40 Voor de buisvr. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Klas. en mod. orkestwerken. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Metropole-orkest amusementsmuz. 12.10 Leven op het land. gesprek. 12.27 Meded. tuinb. 12.30 Nws. 12.4" Rel. 15.25 Grmuz. 15.30 Alt is. en mod. liederen. 16.00 i bevrijding: Godsdien- 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Lichte gr .muz. 17.45 Koor en ork. 17.55 't Clubhuls, sportrubriek. Hilversum 2, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr.muz. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr muz. 8.50 Ochtendgymn. 9.00 De 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Huishoudelijke zaken, praatje. 11.15 Sopraan en piano: klas. liederen. 11.45 (1). 12.00 :n. 12.27 Meded. 12.30 Licht In strumentaal ensemble en zangsolist. 13.00 Nws. 13.10 Meded.event, actueel of gr muz. 13.25 Beursber. 1330 Rit- Llohte gr.muz. 15.30 Omroepork.Mod. Ned. ork.werken. 16.00 Nws. 16.02 Van vier tot vijf. een radloprogr. ln een No- bedop. 17.00 Mlnjon. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1: AVRO: 15.00-15.35 Twintig Jaar later. doe. progr. NTS 19.15 Van gewest Journaal. AVRO: 19.35"De Lucy f Een slordige 2.000 dollar - TV-fllm. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Le- 0-20.55 Uitz. Socute- Hendrlk 22.25 Televizier. NTS: Journaal. 22.50-23.05 De Gouden Roos Montreux, kort progr. over en manente revolutie. NTS:

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7