LEIDSCH DAGBLAD AANVAL PAKISTAN OP GEBIED VAN INDIA Geregelde eenheid van Nd.-Vietnam in zuiden UITGERUST! Nieuw Delhi meldt opmars van tanks en infanteriebrigade Branclkastkrakers op heterdaad betrapt T.V.N. geliquideerd Que/ Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 26 APRIL 1965 No. 31550 DirecteurA E. van DLshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Grote eenheden Pakistaanse troepen zouden volgens de Indiase minister van Defensie Tsjavan vanochtend langs de westelijke grens van India tot de aanval zijn overgegaan. Een Pakistaanse infanteriebrigade van 5.000 man, aldus deelde Tsjavan vandaag In het parlement mede, heeft Biarbet aangevallen, gesteund door Manks. Biarbet ligt 10 km over de Indiase grens in het betwiste van Koetsj. Gisteren werd een Pakistaanse aanval op irpiarbet teruggeslagen. Pakistan heeft al zijn strijdkrachten gemo- jiliseerd. India heeft geantwoord, aldus de minister, met het in- - trekken van alle verloven. Tsjavan vermeed het woord mobilisa- ie, maar het schijnt, dat hij de Indiase strijdkrachten eveneens ïeeft gemobiliseerd. Geen mobilisatie, zegt Pakistan j Het is duidelijk, dat koortsachtige rredespogingen van Amerikanen en Engelsen weinig uitwerking hebben p Pakistan en India, die, nadat zij 1947 onafhankelijk werden na de erdeling van Brits-Indië, thans in en bloedige twist verwikkeld zijn. merika oefent druk uit om tot liddelljjke besprekingen te komen. India beweert, dat Pakistan eerst de Strijdkrachten van beide partijen wil £ten terugtrekken. Dit zou India, al- lus de opvatting in Nieuw Delhi, in len positie plaatsen, dat het zich uit ijn eigen grondgebied zou dienen te trekken. Alle tanks van het |jVan Hillegonis bedrijf Prins kreeg gift voor het World J Wildlife Fund Prins Bernhard heeft vanmorgen i zijn functie van president van het 'orld Wildlife Fund op Paleis Soest- Ijk uit handen van de directie van in Hillegoms bedrijf (de N.V. L. bassen Junior) een cheque ter waar- van f 25.000,- ontvangen voor het orld Wildlife Fund. De directie heeft dit bedrag ter be- hikking gesteld als bijdrage in de nkoop van een van de laatste grote ituurgebieden in Europa, de Coto )nana in Spanje. Dode en gewonde bij een ruzie in woonwagenkamp 40-jarige B. J. Pril, vader van icht kinderen is in de nacht van terdag op zondag tijdens een ru- sie in het woonwagenkamp in En- ichede doodgeschoten door een 37- arige koopman. De dader is aan gehouden. slachtoffer was eerder op de wond met zijn 43-jarige broer, Th. i1. Pril, die een andere woonwagen [wilde hebben, op bezoek geweest (bij de koopman. Deze wilde naar Ke opvatting van beide broers, geen icdewerking verlenen. Ondanks fleze ruzie gingen de drie mannen net de auto van de koopman naar :en café op enkele kilometers van bet woonwagen kamp. Na slui tingstijd ging de koopman te voet lerug naar het kamp. De broers colgden hem. de woonwagen van de koopman verd de twist voortgezet. Toen leze zich bedreigd voelde greep hij ten stengun en schoot op de broers, je jongste werd zo zwaar gewond, lat hjj op weg naar hét ziekenhuis Is overleden. De ander is daar met ichotwonden in armen en benen ipgenomen. WEERBERICHT ONVAST jDe Bilt verwacht van heden- tot irgenavond cflalf tot zwaar bewolkt met nu en i buien, mogelijk met hagel of reer. Matige tot krachtige noord- stelijke wind, in het noorden van land wellicht tijdelijk verander- -dpe wind. Aanhoudend koud weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). 27 APRIL Zon op: 5.19 uur; onder: 19.58 uur. Slaan op: 4.27 u.; onder: 14.57 uur. Hoogwater in Katwijk te 0.32 en 1.59 uur. aagwater te 8.15 en 21.02 uur. Ut nummer bestaat alt 18 pagina's Pakistaanse leger worden volgens India, geleverd door de Amerikaanse militaire hulpverlening, maar wor den, hoewel dit volgens contract is verboden, op illigaie wjjze tegen In dia gebruikt. Pakistan ontkent grond gebied van India te hebben aange vallen: Indiase bommenwerpers zouden boven Pakistaans gebied zijn gezien. Van Pakistaanse zijde is tegenge sproken, dat de strijdkrachten zijn gemobiliseerd. Zaterdag braken he vige gevechten uit in het omstreden gebied van Koetsj, aan de zuidgrens van India en West-Pakistan. Als ge volg van het optreden van Pakistan zouden de Indiase wapens „tot zwij gen zijn gebracht", met „zware ver liezen aan hun kant". Maar volgens Indiase mededelingen heeft zich juist het tegenovergestelde voorgedaan Op Rijksweg 4 bij Oegstgeest Dode en twee gewonden bij verkeersongeval Een wachtmeester der lste-klasse van de verkeersgroep der Rijkspolitie heeft gistermiddag in Oegstgeest twee kinderen aangereden, die plot seling Rijksweg 4 oprenden. De 7- jarige Hendrik Ravensbergen uit Valkenburg vond bij dit ongeval de dood, zijn 12-jarige broer en de po litieman zijn beiden zeer ernstig ge wond opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De politieman reed met enkele col lega's op en neer langs de file' auto's, die de bollenstreek verlieten, om het verkeer in goede banen te leiden. Toen het verkeer even stag neerde renden plotseling twee kin deren van een groepje, dat in de berm liep, de weg op, juist toen de politieman naderde. een Pakistaanse aanval is zaterdag afgeslagen, waarbij drie Pakistaanse tanks zouden zijn vernietigd. India" zegt, dat de vuurgevechten een regel rechte oorlog betekenen en dat de toestand „zeer ernstig" is. De Indiase premier Sjastri verklaarde gister avond, dat China wel iets met de huidige moeilijkheden te maken heeft. Hij wees op de recente ont moetingen tussen Pakistaanse en Chinese leiders en meende, dat Pa kistan daarbij mogelijk is „gesterkt in zijn huidige optreden". Weer communisten in Portugal gearresteerd In Portugal zijn zes leden van de verboden communistische partij door de veiligheidspolitie gearresteerd, zo is vandaag bekendgemaakt. Tot de arrestanten behoort een van de par tijleiders, Ferreira. Verder waren machines waarop de twee illegale bladen „Avante" en „Militante" wer den gedrukt in beslag genomen, be nevens duizenden pamfletten die op de eerste mei zouden worden ver spreid. Poging met springstof bankkluis te openen Eén man ontkomen (Van onze Haagse correspondent) Twee internationaal beruchte Zuid-Afrikaanse brandkastkra- kers hebben zaterdagnacht met Het bloemencorso, dat zater dag door de Bollenstreek trok en dat door vele tienduizenden om maar niet te spreken van honderdduizenden, want het was drukker dan ooit - gadegeslagen werd, was wel het mooiste, dat we tot nu toe gezien hebben. De deelnemers hadden bijzonder veel werk van de praalwagens gemaakt. Deze foto werd ge nomen in Lisse. Men ziet hier de groep van drie wagens ,,Drie landenparade" voorbijrijden. (Foto L.D.Holvast) OUD-PRESIDENT BOSCH TERUG REGERING VERDREVEN IN DOMINICAANSE REPUBLIEK Opstandige officieren in de Domi nicaanse Republiek hebben gisteren bekendgemaakt, dat zjj de regering- Cabral hebben omvergeworpen en dat zij zullen trachten de in 1963 ge vluchte voormalige president, Juan Bosch in zijn functie te herstellen. Het is de achteste omverwerping van de regering der Dominicaanse Republiek sinds de moordaanslag op dictator Trujillo, die 32 jaar had ge regeerd, in 1961. Dr. Urena, die tijdens het bewind van president Bosch voorzitter was van de Dominicaanse Kamer van Af gevaardigden, heeft gisteren in het nationale paleis in de hoofdstad San Domingo de eed afgelegd als voorlo pig president, in afwachting van de terugkeer van Bosch. Waar Cabral, de leider van het aan het hoofd van de regering zetelende driemanschap zich op het ogenblik bevindt, is uit de zeer verwarde in Washington bin nenkomende berichten niet goed op te maken. De in opstand gekomen militairen schijnen de toestand meester te zyn, maar de luchtmacht en enkele leger eenheden stribbelen nog tegen. Men vreest dat nu binnen de strijdkrach ten een gevecht om de macht zal uit breken of reeds aan de gang is. Vliegtuigen beschoten gisteren tij dens de eedsaflegging van dr. Urena het presidentiële paleis. Er heerste gisteravond in San Domingo een wat gespannen kalmte. Dr. Urena heeft bekend gemaakt, dat de grondwet van 1963, ingevoerd door president Bosch, weer van kracht is geworden. De staatsgreep begon zaterdag toen toen rebellerende officieren het le gerhoofdkwartier en het radiosta tion in San Domingo bezetten. Gis teren zouden er als gevolg van de onlusten vier doden zijn gevallen. De overwinning van de rebellen werd bekendgemaakt door kolonel Caa- mano. De fundamentele reden voor de opstand was „aan het volk terug te geven, wat het volk was afgeno men". De 41-jarige Cabral, die geen aandeel hal in de staatsgreep van 1963 waarbij Bosch werd afgezet, had een versoberingsprogramma inge voerd, dat de steun van de V.S. ge noot. Hij had geen politieke bindin gen en wist de macht van het leger te breken door een systeem van rou lerende bevelhebbers. Oud-president Bosch verklaarde in Portorico zo snel mogelijk naar zijn land te zul len terugkeren. Hij zei dat de staats- groep hem niet had verbaasd. „Wan neer een patient malaria heeft, weet de dokter dat hij elke drie dagen koorts krijgt". Voor de eerste maal is een ge regelde eenheid van het Noord- Vietnamese leger op het grond gebied van Zuid-Vietnam gesig naleerd, zo werd vandaag in Sai gon uit zeer goede bron verno men. De aanwezigheid van Noordvietnamese eenheden in Zuid-Vietnam was reeds eerder gesignaleerd. Vorig jaar had generaal Ngoejen Chan, de toen malige regeringsleider, herhaal delijk mededelingen in deze zin gedaan: zij werden toen echter met scepsis in Amerikaanse krin gen opgevat. President Radjakrisjnan van India heeft voorgesteld een gemengde Afri kaans-Aziatische strijdmacht de grens tussen Noord- en ZuidViet- nam te laten bewaken en zo het ge vaar af te wenden dat het huidige conflict tot een wereldoorlog uit groeit. Bij een aanval van ongeveer 500 communisten op een Zuidvietnamese marinebasis 95 km ten zuidwesten van Saigon zijn honderd vietcong- strijders gedood, aldus een Ameri kaanse militaire woordvoerder. Aan regeringszijde werden 32 soldaten ge dood of vermist. De Amerikaanse regering is niet van plan de belofte af te leggen dat zü g :en kernwapens zal gebruiken in de strjjd om Vietnam. In de huidige situatie bestaan er nog geen plannen om deze wapens te gebruiken omdat zij militair ondeugdelijk zouden zijn en te schadelijk voor de eigen troe- Maar het blijft altijd mogelijk dat het gebruik van kernwapens aan de president moet worden voorgesteld, aldus hoge ambtenaren van de Ame- Uitgeslapen? néén... ^DRAKACELI™" Dit dreigement heeft een tweeledig doel. Aan de ene kant vul men Mos kou en Peking afschrikken om direct aan de strijd deel te nemen. Ander zijds willen de Amerikanen aan de Vietcong en Noord-Vietnam duide lijk maken dat zij bereid zijn hun totale macht te gebruiken om geen nederlaag te lijden. Op die manier wil men bereiken dat de communis ten de hoop opgeven dat de overwin ning om de hoek ligt. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft zondagavond verklaard, dat de Ver enigde Staten bereid zijn deel te ne men aan een conferentie van Weste lijke, communistische en Zuidoost- aziatische landen over Cambodja, een buurland van Vietnam. In Washing ton en in enkele andere hoofdsteden wordt een dergelijke conferentie be schouwd als een mogelijke kans om te spreken over een beëindiging van de Vietnamese oorlog. Daarop werd in de verklaring van Rusk echter niet rechtstreeks gezinspeeld. COMBINATIE VAN ASPIRANT- OMROEPEN UITEENGEVALLEN (Van onze r.t.v-medewerkster) Tijdens een besloten bestuursvergadering van de stichting TVN (Televisie Nederland) is besloten de aanvraag voor t.v.-zendtijd in te trekken en de stichting op te heffen. Men meent dat T.V.N.- T.E.R. die in feite slechts bestond uit een aantal vooraanstaande Nederlanders, die een nationale omroep voorstonden, maar geen leden had door het omroepplan-Cals. waarin wordt voorzien in een uur zendtijd per week, eventueel uit te groeien tot minimaal 2x/2 uur na twee jaar, de wind uit de zeilen is genomen. De T.E.R. die reclame in de programma's zou verzorgen, was reeds eerder tot deze conclusie gekomen. Als gevolg van deze liquidatie is nu ook de combinatie van de belangrijk ste kandidaat - concessionarissen (TVN—TER. TROS'REM, Open Be stel (Televizier), VAT (Financie ringsmij van TROS) en OTEM, waartoe in januari werd besloten, uiteen gevallen. Met het omroepplan- Bot in gedachten, had men zelfs op papier reeds plannen uitgewerkt om tot exploitatie van een zendstation te komen, doch de coördinatiecommis sie onder de supervisie van oud secretaris van Rijkswaterstaat ir. Maris, meent dat door het wegvallen van TVN—TER automatisch een einde aan de combinatie is gekomen. Reconstructie Ingewijden suggereren, dat door het uiteenvallen van de groep gega digden niet zonder meer ook tot li quidatie van de anderen zal worden overgegaan. De grootste aspirant concessionaris, de TROS/REM, blijft volgens haar woordvoerder mr. Lan- dré voor zendtijd ijveren. Het wach ten is slechts op de definitief uitge werkte plannen van de regering, waarna men met 1 uur zendtijd per week een enorme wervingscampagne wil beginnen om tot het vereiste ge talscriterium te komen. Men is dit ook wel verplicht om dat anders de duizenden aandeelhouders in de fi nancieringsmaatschappij VAT hun geld (f 7 miljoen) zouden kunnen opeisen. De heer De Ruwe, de man achter de schermen van Open Bestel/Tele- vizier beraadt zich nog over de ge volgen van het uiteenvallen van de behulp van een partij springstof fen de kluis willen forceren in het het gebouw van de N.V. Hollandse Commissie- en handelsbank aan de Parkstraat 71 in Den Haag. Ze werden op heterdaad betrapt en ingerekend. Een berucht Haags brandkastenkrakerdie zijn Zuid- Afrikaanse collega's bij de voor bereidingen van de „kraak" be hulpzaam is geweest, nam de vlucht en ontkwam. Hij is nog steeds voortvluchtig. De Haagse politie heeft verder aan gehouden een 34-jarige buffetjuf frouw, die op de uitkijk stond. Gis teren werd bovendien een 36-jarige monteur van huis gehaald en inge sloten, verdacht van medeplichtig heid. Hij zou de drie brandkastkra- kers de springstoffen, de draagbare snijbranders en kleine gas- en zuur- cilinders hebben geleverd. Ongebruikelijk Het gebruik van springstoffen bij inbraak is althans in Nederland hoost ongebruikelijk. „Toevallig" ech ter zou ongeveer een week geleden bij een Rotterdamse inbraak ook spring stof zijn gebruikt bij een poging een safe te openen. Vanzelfsprekend ver moedt de recherche, dat tussen beide gevallen een zeker verband bestaat. Dat de nu ingerekende inbrekers ook debet zouden zijn aan de recente grote Haagse brandkastkraken bij Schoeder, van Stockum en C. en A. wordt zeer onwaarschijnlijk geacht. Beide Zuidafrikanen waren toen na melijk nog niet in ons land. De Haagse politie kon haar (heel goede) slag slaan dankzij de oplet tendheid van een Haagse dame, die elke avond voor het slapen gaan in de Parkstraat haar hondje uitlaat. Dinsdagavond zag zij een rode volks wagen staan met gedoofde lichten en drie man erin. Woensdagavond zag zij de auto weer. „Vreemd", dacht zy. Koevoet Ook zaterdagavond stond de rode auto voor de bankingang geparkeerd. Er stapte een man uit, Jie een poort inliep, die achter de bank uitkomt. De Haagse dame zag het, liep door maar bleef even verder voor de foto uitstalkast van t ANP staan en zag in de spiegelruit wat er verder ge beurde. Een tweede man kwam uit de auto, en sleepte zware lederen gereedschapstassen, een koffer en een koevoet de poort in. Daarop waa schuwde de Haagse dame de politie. De politie had de bank in een oog wenk omsingeld. Acht agenten van de groep gerichte surveillance gingen door de poort naar de achterkant van het bankgebouw. Een ijzeren rooster van een kelderraam was ge forceerd. De koevoet lag er nog naast, evenals de volledige set inbrekers- werktuigen en een lederen tas met springstof. De twee Zuidafrikaanse inbrekers probeerden zich te verstop pen in een taxisboom. Ze kwamen naar beneden en gingen gewillig mee naar het bureau. Gepakt werd ook de hoogblonde, buffetjuffrouw, die in de auto voor de deur op de uitkijk zat. In de auto zat bovendien de bekende Haagse inbreker maar hij gooide het portier open, holde weg en ontkwam. Aanstootgevende liedjes Vier knapen nacht in politiebureau Politieagenten in burger hebben zaterdagavond tegen het midder nachtelijk uur in een Amsterdamse autobus, die in Amsterdam benoor den het IJ in de richting van de stad reed. vier jongens in de leeftijd- van vijftien tot twintig jaar aange houden, die zich in de bus, volgens het oordeel van de politie, schuldig maakten aan het zingen van schun nige liedjes, welke in het bijzonder beledigend waren voor leden van het koninklijk huis. tenwo Uit het Leidsch Dagblad van 27 April 1865: De directeur van het post kantoor te Utrecht heeft be- i kendgemaakt, dat hij tot het i gemakkelijk verkrijgen van i postzegels, aan de brievenbe- stellers heeft opgedragen, 1 zich gratis te belasten met. opnemen van bestellingen 1 daarop. De weerkenners zien in i het jaar 1865 alle kenteekens i gelijk aan die van 1833. Toen i begon de warmte ook in April i en hield aan tot het late nar i jaar.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1