DERTIG LEIDSE MUMMIES WORDEN „DOORGELICHT" Engels röntgenteam bezorgt Sleutelstad Europese primeur 9.95 .13.95 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 23 APRIL 1965 TWEEDE BLAD redacteuren) Dertig eeuwen geleden stierf ergens in Egypte een vrouw. Van daag wordt zij, terwijl duizenden Leidenaren voor het röntgen- scherm verschijnen om doorgelicht te worden, op een soortgelijke wijze doorgelicht in het Leidse Rijksmuseum voor Oudheden. Niet voor tbc-controle, waarover zij "zich zo lang na haar dood echt geen zorgen meer hoeft te maken, mar toch wel voor medische doelein den. Wat is er nu, na zo lange tijd, nog met ..doorlichten" te zien van eventuele afwijkingen, van haar algemene gezondheidstoe stand, van haar doodsoorzaak? Een groep Engelsen is thans in het museum bezig, de ongeveer dertig Egyptische mummies door te lichten, die deel uitmaken van de museum-collectie. Hoewel de opzet van het onderzoek medisch van aard is, is deze röntgenologische verkenning van de ..Leidse" mummies ook uit oudheidkundig oogpunt va nbijzonder grote waar de, zodat het Rijksmuseum van Oudheden gaarne medewerking heeft verleend bij dit onderzoek. Het Engelse team heeft eerst in Engeland onderzoekingen van deze aard gedaan en heeft thans het Europese continent op het pro gramma staan. Nederland, en in het bijzonder het Leidse museum, genieten thans de continentale primeur van deze belangwekkende /etenschappelijke activiteit. Uit dilemma ontstond nieuwe wetenschap Het mummie-onderzoek kampt met een zeer moeilijk dillemma nl., dat men niet weet wat een van dui zenden jaren her stammende mum mie bevat, alvorens het gebalsemde mwikkelde lichaam uit zijn eeu wenlange kluisters te bevrijden, maar wanneer een mummie eenmaal „uitgepakt" is, is het geval voorgoed verloren! Herstel is niet meer mo gelijk. Men is derhalve de laatste tijd, toen men zich bewust is ge worden van het belang van onge schonden behoud van de schaarse relikwieën van het verleden, bijzon der huiverig om mummies te „ont leden". Dit betekende echter ook, dat men niet wist wat zich in de windselen conserverende lagen van een mummie meer bevond dan het ge balsemde lichaam zelf, dat men voorts veelal over dit lichaam en de persoon zelf vrijwel geen gegevens kon verkrijgen. In 1931 is een Amerikaan begon nen met het maken van röntgenfo- ran mummies, maar eerst in de recente tijd is men tot een systema tisch en methodisch onderzoek in deze richting overgegaan. Uit dit sy stematische onderzoek in deze rich ting overgegaan. Uit dit systemati- stematische onderzoek en andere me dische onderzoekingen die op de oud heid gericht zijn, heeft zich het we tenschappelijk specialisme van de pa- leopathologie ontwikkeld. De grote van deze wetenschap is thans prof. dr. Peter Gra een Londense röntgenoloog, die thans met een ploeg medewerkers in Leiden vertoeft de ongeveer dertig Leidse mum mies te „bekijken" zonder ze open te maken en onherstelbaar te bescha digen. Röntgenstralen hebben de eigen schap. dat zij door vele zachtere weefsels heen dringen, door andere substanties naar gelang van hun sa menstelling meer worden onder schept, en daardoor op een speciale fotografische plaat een beeld kun nen geven van het inwendige van :n object, in dit geval een mum- io, dat wil zeggen een gebalsemd en „ingepakt" menselijk lichaam. Ziektebeelden Bij hun onderzoek van de onge veer honderd mummies in Engelse tnusea hebben prof. Gray en zijn medewerkers reeds tal van belang wekkende ontdekkingen gedaan. Er werden ziektebeelden ontdekt bij beenderen en weefsels, voorts gal stenen en nierstenen, zelfs kunst ledematen, afwijkingen aan gebit ten en dergelijke. Uit medisch oog punt waren deze onthullingen van groot belang. Over het algemeen ble ken de gemummificeerde mensen vrij jong te zijn overlden; de ge middelde leeftijd lag tussen 30 en 35 jaar, terwijl in Engeland slechts twee werden doorgelicht van die ouder dan 50 jaar bleken te zijn geworden. Het is nog te vroeg, om medische Ergens in een vertrek in het Rijksmuseum van Oudheden lig gen deze mummies geduldig te wachten op hun beurt voor het scherm. Na dertig eeuwen wach ten kunnen die paar dagen er ook nog wel bij. (Foto L.D./Holvast) conclusies te trekken over dethans in Leiden doorgelichte mummies. Daarvoor moeten eerst de röntgen foto's nauwkeurig worden bestu deerd. Wel staat nu reeds vast, dat zich in de windselen van vele de Leidse mummies amuletten kleine voorwerpen van allerlei i bevinden. De röntgenfoto's worden eerst zorgvuldig bestudeerd. Alvorens men j I gaat besluiten wat er nu (uit oud- j heidkundig oogpunt verder moet ge I beuren. Bij de doorlichting zijn en- j kele interessante voorwerpen ont I dekt. die men wel nader zou willen bestuderen. Omdat zijn thans in de mummie nauwkeurig zijn gelokaliseerd, is het j mogelijk een kleine opening te boren j j in de hard geworden buitenste lagen van de mummie, waardoor het ver- j langde voorwerp naar buiten kan i worden gebracht, waarna de opening j weer gesloten kan worden en de I j mummie ra vrijwel gave staat be- I waard kan blijven. Het is niet waarschijnlijk, dat al- le mummies van dertig eeuwen oud thans na te zijn doorgelicht ook nog eens op de „operatietafel" terecht zullen komen voor een dergelijke in- I greep, maar nekele bijzondere voor- wei-pen wil men op deze wijze toch wel aan het licht brengen. Het is nog niet bekend, waarheen de groep Engelse onderzoekers zal vertrekken na het werk in Leiden, doch ook elders op het Europese vas teland bevinden zich nog belang rijke groepen mummies, die voor doorlichting in aanmerking komen. Bij dit werk gaan dus de belangen van de medische en de archeologi sche wetenschap hana in hand. De leiders van het onderzoek bij een van de mummies onder de röntgencamera (links boven). Van rechts naar links prof. dr. Peter Gray, de directeur van het museum prof. dr. A. Klasens en dr. P. Vijlbrief. (Foto L.D./Holvast) Broeder Nkroemah bedrijft revolutie' Twee groepen De ongeveer dertig mummies die het Leidse museum .rijk is, zijn in twee grote groepen naar de Sleutel stad gekomen. De eerste groep ver wierf het museum reeds in 1828, de tweede groep was een geschenk van de Egyptische regering in 1893. De ze mummies van priesters en pries teressen waren afkomstig uit het Dal der Koningen in Thebe, een rijke vindplaats van deze getuigenissen een zeer oude beschaving. Zij stammen uit de twintigste tot twee ëntwintigste dynastie, ongeveer 1000 jaar voor het begin van onze jaar telling. De Leidse mummies tellen wen en mannen van allerlei leeftijden en kinderen. De afdeling Röntgenologie van het Leids Academisch Ziekenhuis onder leiding van prof. Von Ronnen heeft onmiddellijk volle medewerking ver leend door de installatie van de ap paratuur in het museum en het be schikbaar stellen van bedienend per soneel onder leiding van dr P. Vijl brief. De opnamen worden direct iet museum ontwikkeld, dat zij reeds na een kwartier op hun kwali teit kunnen worden beoordeeld. Daardoor kan een mummie, die in gedeelten wordt doorgelicht, in be trekkelijk korte tjjd worden „afge handeld". De mummies worden te vens gedetailleerd normaal gefoto grafeerd. President Jameogo van Opper Vol ta lieeft gisteren in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos verklaard, dat hij en president Dior van Niger de in september in de Ghanese hoofdstad Accra te houden conferentie van Afrikaanse leiders niet zullen bijwo nen, „zolang onze Afrikaanse broeder Nkroemah zich onledig houdt met het bedrijven van revolutie". President Diori verklaarde dat de eerste minister van Nigeria sir Abo- baker de conferentie in Accra even min zo bijwonen, „zolang personen, d'.e onze regering willen ondergraven, in de Ghanese hoofdstad een toe vluchtsoord vinden". Fresident Diori van Niger gaf te kennen: „Wij zijn bereid in elke andere plaats dan Accra een bijeen komst der Afrikaanse leiders bij te wonen, al was het alleen maar om blijk te geven van ons geloof in de organisatie voor Afrikaanse eenheid". 'l Zilveren Schor Eerste steen tweede ontmoetingscentrum In aanwezigheid van Primes Bea trix is gistermiddag de eerste steen gelegd voor het jongeren-ontmoe tingscentrum t Zilveren Schor" dichtbij het vissersplaatsje Arnemui- den aan het Veerse Meer. Het is een van de twee jeugdcentra, die ten behoeve van de Nederlandse jeugd zijn ontworpen. Het aanvangskapi- taal en het terrein van beide centra werden geschonken door de Koningin en Prim Bernhard ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest, ,,'t Zilveren Schor" werd ontworpen door Onno Grein. Zoals gemeld is het eerste ontmoetingscentrum, „Hunne schans" in Uddel bij Apeldoorn, woensdag door het koninklijke paar geopend. Appleton overleden Sir Edward Appleton, de rector magnificus van de Universiteit van Edinburgh, is gisteravond op 72-ja rige leeftijd overleden. Appleton was de ontdekker van de geleidende lagen in de atmosfeer. Op de wijze van onderzoek die door Appleton werd ontwikkeld is later het onderzoek gebaseerd dat tot de ontdekking van radar leidde. Later was Appleton de leider van de Britse groep geleerden die zich hielden met het onderzoek van atoomenergie. Sir Pierson Dixon (60) overleden Sir Pierson Dixon, die van 1954 tot 1960 permanent vertegenwoordiger van Engeland bij de Verenigde Naties is geweest, is vandaag onverwachts in zijn woning in Egham, nabij Lon den, overleden. Hij was 60 jaar. Van 1960 tot februari van dit jaar, toen hij zich uit de buitenlandse dienst terugtrok, was Dixon Brits ambassadeur in Parijs. Leidse huisvrouwen zien behangsoorten Een nieuwe lente een nieuw be hang". Onder dit motto gaf een ver tegenwoordiger van de behangselpa pierfabrieken Rath en Doodeheefver de Leidse huisvrouwen, die gister middag in de Stadsgehoorzaal bij- elkaar waren gekomen, een aantal waardevolle adviezen. Hij vertelde in het algemeen hoe een nieuw behang uitgezocht moet v/orden en liet daarbij met behulp van kleurenbeelden zien welk be hang ter beschikking staat. Het aantal soorten behang, dat elk jaar op de markt verschijnt is on voorstelbaar groot, waardoor het maken van een keus wel eens moei lijk wordt. Men dient in elk geval rekening te houden met de grootte en de ligging van de te behangen kamers koele kleuren zoals blauw en groen schijnen te wijken en felle kleuren zoals rood lijken naar elkaar toe te komen en bovendien speelt ook de aard van het meubilair een belangrijke rol. De omgeving waarin men woont is zo belangrijk gewor den, dat er zelfs een haute-couture in ue behangselpapierindustrie is ontstaan. Ook voor stijlinterieurs (empire, rococo, barok) zijn er daarom tal van soorten verkrijgbaar. Behalve lichtbeelden werden op de ze leerzame huisvrouwenmiddag ook films vertoond. Deze lieten onder meer zien hoe behangselpapier wordt vervaardigd. Iowa en Wiesonsin zwaar getroffen Een deel van Dubuque, een stad met 37.000 inwoners in de Ameri kaanse staat Iowa, is gisteren onder water komen te staan doordat de Mississippi hier buiten haar oevers is getreden. Talrijke gezinnen moesten hals over kop hun huis verlaten. Men verwacht dat het water nog zal stij gen. Met man en macht wordt ge werkt om de dijken rond de stad te versterken. Gouverneur Hughes van Iowa maakte gisteren bekend dat 3.000 mensen in de staat uit hun woningen zijn weggetrokken. Hij schatte de door de overstromingen aangerichte schade op ruim 50 miljoen gulden. In de staat Wisconsin hebben rond 14.00 personen van de overstro mingen te lijden gehad. De schade wordt hier geschat op bijna 60 mil joen gulden. Twee personen zijn om gekomen. In Minnesota is voor 190 miljoen gulden schade aangericht. De men sen, die hier langs de oever van de Mississippi wonen, zijn inmiddels me de herstelwerkzaamheden begonnen. Elf personen zijn in deze staat om- gekomen. 23.000 dakloos geworden. Ook delen van Illinois zijn over- j stroomd. Hier moesten naar schat- I ting 3.000 personen naar veiliger oor den vluchten. Een van de röntgenopnamen. Deze foto laat een serie amulet ten zien, die zich bij het gebal semde en omwikkelde lichaam bevinden. Op deze reproduktie zijn slechts enkele voorwerpen te onderscheiden, zoals het ronde schijfje (een muntje?) dat zich voor de mond bevindt, en een voorwerp achter aan de nek. Beide zijn als witte vlekjes te zien. Vermoedelijk zullen deze voorwerpen mettertijd door een voorzichtige ..operatie" uit de worden verwijderd. (Foto L.D./Holvast) Waarom ging DS. BOS HEEN Het Eerste-Kamerlid Beerekamp iCHU) heeft de minister van De fensie schriftelijk gevraagd om mede deling te doen van alle feiten die van belang zijn in verband met de recente ontwikkelingen rondom de protestants-christelijke geestelijke zorg in de Koninklijke Landmacht, v/elke ertoe hebben geleid dat de hoofdiegerpredikant, ds. Bos zijn functie ter beschikking heeft gesteld. Hij vraagt de minister voorts me dedeling te doen van te nemen, of, sedert de datum van de behande ling van dë begroting van defensie- 1965 door de Eerste Kamer reeds genomen beslissingen inzake de nieu we opleiding van reservelegerpredi- kanten, voorzover deze met bedoelde ontwikkelingen enig verband hebben? Politieschermen Den Haag wint het sabellvampioensehap De LPSV organiseerde gisteren in de gTOte zaal van „Den Burcht" het sabel-équipekampioenschap van het district West van de Nederlandse Politie Sportbond. De équipe van de LPSV, dat drie wedstrijden met 72 won. n.l. van Delft, Rotterdam en de 6de Divisie Kon. Marechaussee, kreeg geen kans de in 1964 behaalde titel te prolon geren door een krappe 45 neder laag tegen Den Haag. De uitslag werd: 1. Den Haag 4 gewonnen wed strijden; 2. Leiden 3 gewonnen wedstrijden; 3. Delft 2 gewonnen wedstrijden; 4. Kon. Marechaussee 1 gewonnen wedstrijd; 5. Rotterdam 0 gewonnen wedstrijden. De beste persoonlijke resultaten waren: 1. Tjepkema, Den Haag, 11 g.p. 20 o.t. 57 g.t.; 2. Verzijden, Lei den 10 g.p. 26 o.t. 56 g.t. 3. Dijks man, Den Haag 10 g.p. 39 o.t. 53 g.t. Washington zeer tevreden over Moro's bezoek De Italiaanse premier Aldo Moro en zijn minister van Buitenlandse Zaken Amintore Fanfani zjjn gis teravond per auto in New York aan gekomen uit Washington. De premier weigerde commentaar te geven over zijn standpunt inzake de Amerikaan se activiteiten in de Vietnamese oor log. Moro heeft afgelopen woensdag een bespreking met president Lyn don Johnson gevoerd en het Witte Huis heeft later een communiqué uitgegeven, waarin staat dat de pre mier „volledig begrip" heeft getoond voor de Amerikaanse deelneming aan de oorlog. De Italiaanse communis ten hebben Moro daarop prompt er van beschuldigd dat hij het Ameri kaanse standpunt in Vietnam steunt. Moro verklaarde voor zijn vertrek uit Washington, dat hij naar zjjn land zal terugkeren met de vaste overtuiging dat „het zoeken naar vrede de grootste zorg is van Ame rika: vrede in vrijheid, rechtvaardig heid en sociale vooruitgang". Hem werd uitgeleide gedaan door vice- president Hubert H. Humphrey uit naam van de president en de rege ring. „Ik kan zeggen, dat wij dank baar zijn voor het voorrecht van uw bezoek aan ons", aldus Humphrey. „De besprekingen waren zeer lo- v/aarvoor het mensdom staat, werden ter tafel gebracht." Tot slot zei de vice-president: „U gaat met onze zegen en onze dank en de dank en waardering van de president voor uw belofte van trouw aan de prin cipes van de NAVO en de vrede". Afgelasting van verkiezingen in Zuid-Rhodesië? De speciale VN-commissle aan gaande het kolonialisme heeft gis teren een officieel beroep gedaan op Engeland om de Zuidrhodesische verkiezingen, die voor 7 mei zijn vastgesteld af te gelasten en de grondwet van 1961 op te schorten. Hiertoe werd een resolutie van der tien landen aangenomen met 18 tegen 0 stemmen. Engeland en Uru guay hebben niet aan de stemming deelgenomen en vier andere landen onthielden zich van stemming. Engeland heeft de bevoegdheid van de Verenigde Naties om de Zuidrho desische kwestie te behandelen ln twijfel getrokken. De landen die de resolutie hebben ingediend, voer den aan dat een verkiezing onder de huidige omstandigheden het ge zag van de blanke minderheid zal bevriezen. Afgelopen woensdag hebben 31 landen een verzoek gedaan voor een zitting van de Veiligheidsraad over dit probleem. Deze bijeenkomst heeft a.s. woensdag plaats. Russische ideoloog: China en Rusland toch bondgenoten' In een bijeenkomst, georganiseerd ter herdenking van de geboorte, 95 jaar geleden, van Lenin, heeft De- mitsjew, de belangrijkste ideoloog op binnenlands gebied in de Sow jet- Unie, gisteren verklaard, dat Rus land de Chinese communistische partij en het Chinese volk als bond genoten blijft beschouwen in de strijd tegen het imperialisme vooral nu de situatie eenheid van optreden tegen de agressieve machten daar van vereist. Hij voegde hier echter aan toe. dat verbetering der betrek kingen tussen de partijen van beide landen en tussen deze landen zelf niet alleen van de Sowjet-Unie af hangt Demitsjew sprak ook over de re cente, in Moskou gehouden con ferentie van negentien communisti sche partijen, die naar hjj zei ten doel had de saamhorigheid in de internationale communistische bewe ging te versterken. Hij verweet de partijen, die kritiek op deze confe rentie hadden, geen enkel concreet voorstel ten aanzien van de eenheid in de communistische beweging te hebben gedaan. Dit was volgens hem een bewijs van de zwakheid van hun positie. Bedgarnituur, bedrukt met een rand van kleurrijke roosjes. 1 pers. 150x240 cm met bijpassende sloop de sloop met bijpassende sloop Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA Operatie

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3