Residentie-Orkest onvermoeid uit de Ver. Staten terug r DE NIEUWE SK0DA1000 MB f 5450 Neerlandia incasseerde talrijke ovaties blijf jong, blijf fit: fiets! BESLUIT MEESTERSERIE K. EN O. Schumann herleefde in Tschaikowsky Uitwisseling Vlaams- Nederlands toneel Ï3T )NS Elite - ensemble onder Boellaard Zeg het met bloemen LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 23 APRIL 1963 ZESDE BLAD Intussen onze hulde voor de per fecte realisatie van deze uitbundige orkestrale pracht in rijkste verschei denheid. getuigenis van prachtige ensemblecultuur, waarvoor de grootst mogelijke lof mag gelden. Het ova tionele applaus, dat hierna opklonk, was dan ook terecht op zyn plaats. Een schitterend en imposant besluit dezer meesterserie, waarmee K en O opnieuw grote eer heeft mogen in leggen. H. \E leden van het Residentie-Orkest zaten daar weer, het va- derland getrouwe, alsof ze niet zo juist een vermoeiende, ccesvolle tournée door Amerika achter de rug hadden. En ook an Otterloo zwaaide weer even onvermoeid de scepter na de lerlei lof naast enkele kritische geluiden die hij er oogstte. Niettemin was er een omissie in de regie van dit laatste ..meester- ncert" voor K. en O. Waarom niet tevoren aangekondigd, dat première van Ary Verhaars ..Priamel" verviel, omdat het or- stmateriaal daarvan nog niet door de Stichting Donemus be- hikbaar gesteld kon worden? Nu viel men pardoes in Webers )beron"-suite. Wie oren heeft om te horen, kon dat natuurlijk middellijk onderkennen, maar hoeveel „ongeschoolde" oren zijn niet? De bezitters daarvan moesten dus maar raden, wat er ge- I peld werd het werd een ouverture „Oberon", die er zijn mocht: een :ërieke, glanzende sprookjeswereld bloeide op, welluidend van met verve gehanteerd en in uiterste discipline gereprodu- td. ndré Tschaikowsky,'hier bekend r zijn onlangs gegeven hoogwaar recital voor de „Kunstkring", idhaafde volop zijn reputatie in umanns meesterlijk pianoconcert op. 54. irtuoos van techniek, voortvarend toch romantisch van opvatting het nergens overtrokken met resolute en markante inzet, wei- onmiddellijk van alles beloofde, beloften gingen allengs meer en in vervulling: een solist, die cht zijn prijzen op de concoursen Warschau en Brussel verdiend hebben en zich sindsdien een rrationale faam verworven heeft, zijn sterk persoonlijk spel, on- eund door een toucher, dat van ikschoonheid vervuld is, kan nog alles verwacht worden. Een pia- die een concert als dit constant muziek, of zo men wil tot ikaal leven opwekt, zowel in de luimige hoekdelen als in het br m-poëtische middendeel. bewogen medewerking wist te dwin gen, zodat een sluitend geheel en een gebeurtenis van groot artistiek for maat ontstond, waarnaar te luisteren een vreugde was. Zo gespeeld, is deze Schumann het aanhoren nog altijd ten volle waard! Willem van Otterloo en An- dré Tschaikowsky voor hun Schumann-inter prefatie. (Foto L.D./Holvast) Tschaikowsky mocht uitbundige dank incasseren. Na de pauze de fantastische knap geïnstrumenteerde „Symphonie phantastique", het „drame instru mental", dat blijkbaar, ondanks een zekere breedsprakigheid en het bom bastische karakter, de speciale voor keur van Van Otterloo heeft, een voorkeur, welke wij persoonlijk ech ter niet in elk opzicht kunnen delen. Een der eerste voorbeelden van rechtgeaarde illustratieve program mamuziek, waarin het „idee fixe" door alle vijf delen zijn rol blijft spelen. Alle smarten, die de jeugdige, door de actrice Henriëtte Smithson afgewezen Berlioz moest ondergaan, komen hier op een gepassioneerde wijze tot expressie. Met een vredig sereen-pastoraal „Scène aux champs" als sterk contrast, waarin de Engelse hoorn en hobo onvergelijkelijk duet teren. Tot slot de groots opgezette apotheose, na het lugubere heksen- feest met doodsklokken en wat niet al: alle orkestrale registers worden oorverdovend opengetrokken, alle ex pressieve mogelijkheden uitgebuit. Maar dat het soms, bij dit vervoe rende pathos, soms net een ietsje te veel van het „goede" wordt, zal nie mand ontkennen. Geen politiek in Singer-museum Catalogus na protest ingetrokken Op zeer dringend „verzoek" van de zaakgelastigde in ons land van de (communistische) Volksrepubliek China, heeft de directie van het Sin ger-museum in Laren, de verkoop en verspreiding stopgezet van een catalogus, waarin toelichting en in leiding op de expositie „hedendaag se schilders van Formosa" werd ge geven. In gezelschap van een tolk ver voegde zich de zaakgelastigde van de Volksrepubliek, de heer Li En chiu, zich aan het museum om te protesteren. Naar een bestuurslid van dit mu seum ons vanmorgen meedeelde, is toen de beslissing genomen de cata logus (waarin o.a. wordt gesproken over „Kunst uit het vrye China") in te trekken. De Formosiaanse ex positie, die staatseigendom is, werd naar ons land gehaald door bemidde ling van een broer van een Larense beeldhouwer, die in dit gebied een diplomatieke functie vervult. Van de bladen is thans in Singer na strenge selectie een derde te zien. „We moeten ons niet met politiek bemoeien, dat is niet goed voor een museum als het onze. Wy willen al leen mooie dingen laten zien meer niet", aldus het museumbestuurslid. Na 3 mei, de sluitingsdatum van de tentoonstelling in Singer, gaat de collectie door ons land, zonder cata logus. Koninklijk paar naar taptoe Britse week Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn voornemens op donderdag 20 mei 1965 des avonds de militaire taptoe in het RAI-gebouw te Amster dam bij te wonen, die wordt gehou den in het kader van de Britse week. In het kader van het culturele akkoord tussen België en Neder land zal dit jaar weer de traditionele toneeluitwisseling worden ge houden tussen het gezelschap van de Kon. Vlaamse Schouwburg uit Brussel en toneelgroep Centrum uit Amsterdam. Het Belgische gezelschap zal van 4 t/m. 12 mei een tournee door ons land maken met twee Nederlands- Vlaamse stukken: „Adam in balling schap" van Joost van den Vondel en advertentie si breeuw.^ •0mnW5.v het 3 Stenen "V'onS ook in „Nana" van Staf Knop. In deze voorstelling, die onder regie staat van Jo Dua zullen de actrice Vera Veroft en de acteur Senne Souffaer resp. de rol van Eva en Adam vertolken. Sen ne Souffaer zal in 't komende seizoen bij de toneelgroep Ensemble gastrol vervullen. „Nana" van de Vlaming Staf Knop, wordt op 10 mei in het Am sterdamse nieuwe De La Mar Thea ter opgevoerd. Anton Peters zal het stuk regisseren. Medespelenden zijn o.a. Denise Deweerdt en Nand Buyl. Toneelgroep Centrum gaat van 6 t/m 11 mei naar Brussel met „De gedachte" van Leonid Andre jew, „De eerbiedige lichtekooi" van Jean Paul Sartre voorafgegaan door „De min naar" van Harold Pinter, „Elektra" van Euripides en „De polyster Pol ka" van Dimitri Frenkel Frank. De Nederlandse ambassadeur in Brussel zal op 6 mei ln de ambassade aan de acteurs en actrices van „To neelgroep Centrum" een souper aan bieden. modern én degelijk royaal én zuinig luxueus én praktisch sportief én veilig Autobedrijf A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, telefoon 22381 Automobielbedrijf L. C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk Binnen, tel. 2820 Onderzoek tegen staatssecretaris De Westduitse bonds kanselarij houdt zich op het ogenblik bezig met de bestudering van een aantal do cumenten over de activiteiten tij dens de oorlog van de staatssecreta ris voor Ontwikkelingshulp, Vialon, die destyds hoofd der financiële af deling van de rijkscommissaris voor het oosten in Riga was. Deze documenten zijn afkomstig van ir. Wiesenthal, het hoofd van het Joodse documentatiecentrum in Wenen, terwijl van ander materiaal in Oost-Berlijn kon worden kennis genomen. Tegen Vialon is reeds een vooron derzoek gaande in verband met meineed, die hij zou hebben gepleegd in een strafzaak tegen Heuser, oud- hoofd der recherche van de deel staat Rijnland-Palts. Hy zou toen onder ede hebben verklaard, tijdens zijn werkzaamheden in Riga niets te hebben geweten van massa-execu ties van joden. Na een jarenlang onderzoek is het Frankfortse openbaar ministerie overgegaan tot het instellen van een gerechtelijk voor-onderzoek tegen zestien juristen, die een vooraan staande positie bekleedden in het Duitsland onder Hitier. De betrokkenen worden beschul digd van medeplichtigheid aan mas samoorden die binnen het bestek van de zogenaamde euthanasie-actie be dreven werden. Tot de zestien juris ten behoort de voormalige staats secretaris van Justitie, dr. Schlegel- berger uit Flensburg, die nu 89 Jaar Schenking en legaat voor Boymans-Van Beuningen Een schenking en een legaat heb ben de verzameling van het museum BoymansVan Beuningen in Rot terdam verrijkt met enige waarde volle kunstvoorwerpen. „Kulturkreis im Bundesverband der Deutschen Industrie te Keulen schonk het mu seum twee kleurhoutsneden getiteld „Der Bauernkrieg", van de kunste naar Grieshaber. Deze houtsneden werden ontvangen ter gelegenheid van het feit dat tijdens de Duitse week een tentoonstelling van heden daagse Duitse kunst heeft plaatsge vonden. Het legaat, betreft drie werken die door mej. S. M. C. Kronenberg uit Utrecht aan het museum werden ge legateerd. Het zijn een tekening van Vincent van Gogh, een tekening van John Raedecker en een aquarel van Jan Toorop. jpaar plezierigmet ■waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral onr. de DUET-spaarkaart Kees Buurman exposeert in Nieuwkoop De Leidse kunstenaar Kees Buur man exposeert van 1 tot 24 mei schil derijen en litho's in ,,'t Regthuys" in Nieuwkoop. Zijn expositie wordt za terdagmiddag 1 mei des middags om half vier geopend door de heer H. Logger, kunsthistoricus in Leiden. Expositie Naum Gabo Van heden af tot 8 juni wordt in het Amsterdamse Stedelijke Museum een overzichtstentoonstelling gehou den van de 75-jarige Amerikaanse kunstenaar Naum Gabo. De expositie de eerste in een reeks van deze tentoonstellingen in Europa. Zij om vat 25 constructies, een zelfde aan tal geschilderde werken en meer dan 40 tekeningen. Beeldhouwster Renee Sintenis overleden De bekende Duitse beeldhouwster Renee Sintenis is gisteren na een langdurige ziekte in Berlyn overle den. Zy is 77 jaar geworden. Zy was vooral bekend door haar beelden van dieren. Vele van haar werken zyn thans het eigendom van Musea in Duitsland en enkele andere landen, waaronder de VS. In de dagen van het nazi-regieme was het aanvankelijk verboden haar werken in het openbaar te vertonen omdat men dacht dat zij van joodse afkomst was. Toen de nazi-„kunst- kenners" echter te weten kwamen dat dit niet het geval was, wees Sin tenis hun aanbod om weer deel te nemen aan tentoonstellingen onder auspiciën van Hitler van de hand. 131 „Kunstmaand Amsterdam" O.a. 27 Nederlandse composities De Kunstmaand Amsterdam"die van 14 mei tot en met 14 juni wordt gehouden, biedt ook dit jaar weer een grote verscheidenheid aan manifestaties op velerlei gebied. Op 14 mei zal het Kunst- maandorkest onder leiding van de na een ziekte van enige maanden en thans weer herstelde Anton Kersjes o.m. een concert geven voor zeven pauken en een koperorkest van Geza Friddie deze compo sitie in opdracht van de regering heeft gemaakt. In totaal worden van acht Nederlandse componisten 27 composities in de Kunst maand uitgevoerd. Dirigenten zijn behalve Anton Kersjes, Edo de Waard en Bart van Beinum. Voorts zullen als solisten optreden Hans Henkemans, Klasiene van der Vinne, George van Renesse, Willem Brons, Theo Olof en Jan wyn. De toneelgroep Studio zal met Henk yan Ulsen in de hoofdrol in theater „De brakke grond" enige uit voeringen geven van het „Dagboek van een gek" naar de novelle van Ni- Concertmeester Bresser onderscheiden Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau is benoemd de heer J. G. Bresser (Amsterdam), eerste con certmeester van het Concertgebouw orkest in Amsterdam. De bij deze onderscheiding beho rende versierselen zijn de heer Bres ser, die de pensioengerechtigde leef tijd heeft bereikt, gisteravond uitge reikt in de kleine zaal van het Con certgebouw door mr. H. J. Reinink directeur-generaal voor de Kunsten en voor buitenlandse culturele be trekkingen van het ministerie voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. colaj Gogol. De muziek hierby wordt uitgevoerd door het Kunstmaandor- kest. Het opera-gezelschap Forum zal de opera Don Giovanni van Mozart ten gehore brengen. Voorts zyn er nog uitvoeringen door het Gaffinokwar- tet, het Nederlands Strykkwartet. Het Amsterdams pianokwartet, het Collegium Musicum Amstelodamense en het Guarnieri Trio. Plaatsen van uitvoering zyn het Con certgebouw, de Bachzaal, het con gresgebouw van de RAI en het thea ter „De brakke grond". Volgens de directeur van de Stichting Kunst maand Amsterdam, de heer Jan Huckriede, heeft de Kunstmaand vorig jaar meer mensen getrokken dan in 1963, nameiyk 3200 tegen 2600 personen. Radioreportage van regeringsverklaring AVRO en KRO verzorgen dinsdag een radioreportage van de bijeen komst van de Tweede Kamer, waar in de minister-president, mr. J. M. L. T. Cals, de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet zal uitspre ken. De uitzending begint om 13.00 uur via de zender Hilversum 2. Advertentie Het is weer lente het is weer tijd om over zo'n s fijne zo'n veilige nieuwe fiets te denken. In het St.-Antonius-Clubhuis zat „Neetlandia" van Lauw Boel laard weer op het podium. Om er een top-concert" weg te schen ken. Voor het accordeon moet in de hogere lagen altijd nog een beetje gepleit worden. Hoe ziet men het? Toevallig stond gisteren in dit blad te lezen: „het accordeon gaat de weg van het oude draai orgel, verdrongen door draagbare radio en muziekautomaat, en eens heeft het accordeon zelf dit straatorgel verdrongen"Dat be richt stamde uit Italië. Dit sloeg dan wel op het „volksinstrument" speelgoed van de zich amuserende dilettant'. Lauw Boellaard deed wel wat anders horen en wie kijk heeft op een publiek in de zaal kan daaraan toevoegen, dat ook een Neerlandia-publiek wel „wat anders" is geworden! Enige honderden herinneren zich Würbhner's wereldaccordeonorkest, 1959 in de Stadsgehoorzaal. Deze zaal, met een goed kwantum intelligentsia bevolkt, raakte verbaasd in vuur en vlam. Dit wereldorkest is ontbonden; daar (met name in Duitsland) zo veel élite-ensembles ontstonden, verenigingen met esthetisch stands gevoel dat het grote voorbeeld niet meer nodig bleek. Zoiets geldt ook voor het Leidae „Neerlandia", als élite uniek in ons land. Würthner dirigeerde hier toen om. de Irishe Suite van Maty as Seiber, die ook gisteren werd verklankt. Dat gaf een vergelijkingsmaatstaf. Welnu, er is ternauwernood verschil Aangevangen werd met Nicolaï's ouverture der „Lustigen Weiber von Windsor". Die ouverture „wtis" er, voluit, niet als een surrogaat, van de symfonische „échte", doorzichtig in al haar bouwelementen en in een perfecte orde van hoofd- en neven- stemmen. De elastische, stabiele en sfeertreffende, als aangestreken toon in het pianissimo der eerste maten was al het uitlokken van een ere- certificaat. Een sobere vertolking, die licht en luchtig puur de vormen in reine figuren tekende met een niet te miskennen melodische kracht, maar op geen enkel moment een overbelichting of charge toeliet. Ver tolking van een dirigent, die zich de klassieke instelling heeft verworven. Hiermede hebben we al min of meer het verdere, nogal royaal ge vulde programma naar de reproduk- tieve zijde gekarakteriseerd, een pro gramma dat twee premières voor Nederland bevatte. Variationen für Akkordeon-Orchester van genoemde Würthner en de Rocky Mountains Suite van Julius Steffaro. Deze moderniserende Würthner die van het orkest een grote, kleu- rings- en nuanceringskunst verlangt is een ruk omhoog gegaan als componerend musicus. Van een verleden tweehanosroman- tiek is vrijwel geen spoor meer over. Deze variaties kunnen als zelfstan dige, alles eisende etudes worden ge zien, bekroond met niet minder dan een knap doorwerkte fuga. De Suite van Steffaro mag ook een voortreffelijke, en voor de timbres, feestelijke keuze heten, waarin de drie elektroniums en de elektrisch versterkte bas hun symfonisch aan vullende diensten zonneklaar ten toon spreidden. Niet het minst in het ver rukkelijk georkestreerde begindeel „Sunrise". Als belangrijke programma-num mers noemen we nog de Urendans uit Ponchielli's opera „La Gioconda" en Liszt's 2de Hongaarse Rapsodie, bei de in keurig verzorgd arrangement, Ponohlelli door het orkestlid Freek Geertsma, Liszt door Willy Münch. De rake directie van Boellaard sprong hier eens te meer in het oog, bij Liszt om. in het kunstige ontwik kelen van de wisselende tempi en in het loswikkelen van de tziganengeest in deze rapsodie. We vermelden nog stukken van Bui, Löhr en Trampier en verwijzen ten slotte naar een ongedirigeerd kwintet van Neerlandia-leden, een virtuoos groepje, gerecruteerd uit de accordeonklassen van de Stedelijke Muziekschool: ware aanwinsten! Zij speelden een Standohen van Winkler, een Passodoblo van Rixner en een Polka. De ovaties en de algemene bewon dering verlengden het concert met twee toegiften: balletmuziek uit Schubert's Rosamunde en Tarantella van Fischer. Twee proefstukken, Schubert om de prachtig doorstane concurrentie met de symfonische re producties, Fischer om de fyn gerea liseerde gave virtuositeit. V.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 19