EIDSCH DAGBLAD oreel van Vietcong door iichtaanvallen aangetast sempra VEVE0 SCHIEDAM UITGERUST! SSdrakaceli— Communisten zouden groots offensief in mei voorbereiden Gezellige opening van jHunneschans Man schiet ex-vrouw en zichzelf dood BRUID IN BRAND (§ud £ÏUeuwo rericht 1 maart 1860 DONDERDAG 22 APRIL 1965 No. 31547 recteur: E. A E van Dishoeck pfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 KET stijgende verbazing, allengs overgaande in ernstige ver- jsting, hebben wij kennis geno- het bericht, waarin iing wordt gemaakt van een genomen ontwikkeling, welke wij eerste beschouwing geneigd zijn beschouwen als een volstrekt •laatbare aantasting van het nsel der democratie. bedoelen het o.i. ontstellende beeld van „een commissie uit Weede Kamer" tot uitvaardiging voorleesverbod. Ingevolge zou het voortaan aan «rieden verboden moeten zijn gedachten op schrift te stellen vervolgens door voorlezing ter is van de volksvertegenwoordi- te brengen. Het voornaamste ef tot dit verbod zou zijn daardoor meer „fleur" in het verloop der lerzittingen te brengen. OEN wij dit lazen hebben wij in eerste instantie gedacht aan een it gepubliceerde april-grap. Hoe men in ernst van een serieuze vertegenwoordiger ongeacht relke partij-politieke groepering behoort verwachten en zelfs dat hij de intentie van zienswijze en oordeel onderge- kt maakt aan de manier, waarop deze kenbaar wil maken? tuurlijk, ook wij hebben grote be lering voor sprekers, die in een prekend betoog l'improviste", mening tot uiting kunnen bren- maar mag dat in een democra- e samenleving een maatstaf zijn hun werkelijke waarde als vertegenwoordiger? gave des .woords" is een twee begrip. De een formuleert zijn dingen voortreffelijk in een taan mondeling betoog, en heeft len behoefte aan dit schriftelijk te bereiden: de ander kan dat i maar na een gedegen over ig en voorbereiding achter zijn jjftafel. en kan van de laatste hoogstens lachten, dat hetgeen hij in eerste in tie te zegeen heeft, dusdanig bereidt dat hij in staat is zijn ig uit het hoofd voor te dragen, men kan te dien aanzien eeen stellen aan ziin welsprekend- in tweede termijn, hem bij gebreke daarvan kwaam achten tot het ambt van iver t ecren wo ordiger lks temeer wanneer men daarbij elling poneert dat in het biizon- ie televisie de tekortkomingen in •erking van het parlement voor rrot.e publiek duidelijk zichtbaar hebben gemaakt. 1 het niveau van ons parlemen- bestel voelen wij niet de minste efte aan „show" Men make van volksvertegenwoordiging geen cabaretvoorstelling of welbe- iktheids-concours. waarbij de t praat vaardige spreker het van zijn politieke tegen- ier. die toevallig iets minder vlot de tongriem gesneden is. ijastri en Ajoeb Chan )ch naar Washington sident Johnson hoopt dat pre- Sjastri van India en president 'o Chan van Pakistan nog deze hun uitgestelde bezoek aan 'erenigde Staten zullen kunnen aldus de woordvoerder van 'itte Huis, die dit zei na kennis tbben genomen van de felle reac- beide landen, doch speciaal idia, op het verzoek van de an de twee staatslieden aan de Verenigde Staten, ivankelijk in het voorjaar zou hebben, uit te stellen, woordvoerder wees de veronder- de hand, dat het verzoek itstel verband zou hebben ge- met het verzet van India de Amerikaanse luchtaanval- ip Noord-Vietnam en met de n Pakistan om zijn be- igen met communistisch-China rbeteren. 'EERBERICHT KOELER Bilt verwacht van heden- tot ïenavond: half tot zwaar bewolkt sselijk enige regen. Over bid matige wind tussen noord en dwest. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) ii op: 5.27 u.; onder: 19.51 uur. «n op: 2.47 u.; onder: 10.17 uur oogwater in Katwijk te 8.04 en <0 uur. fcgwater te 3.26 en 15.54 uur. 't blad bestaat uit 22 pagina's Amerika zal zijn militaire hulp aan Zuid-Vietnam dit jaar nog met een derde uitbreiden, n.l. van 207 tot 330 miljoen dollar. De activiteiten van de Amerikaanse marine bij het onderscheppen van communistische wapentransporten overzee zal worden ver groot en er zal een groter aantal helikopters worden gebruikt in de strijd tegen de Vietcong. Deze besluiten heeft president Johnson gisteren genomen na een bijeenkomst in het Witte Huis met zijn belangrijkste advi seurs. Minister van Defensie McNamara bracht verslag uit over zijn bezoek aan Honoloeloe, waar een conferentie is gehouden tussen Amerikaanse militaire en diplomatieke leiders in Vietnam. McNamara stelde vast, dat de Amerikaanse aanvallen op Noord- Vietnam de infiltratie van de Vietcong hebben vertraagd, maar niet tot staan hebben gebracht. Wel hebben deze aanvallen het moreel van de Vietcong aangetast. Dit blijkt uit deserties: 126 man in één week. President Tito kritiseert de mening van Peking De ambassadeurs van Amerika en Rood-China hebben gistermiddag in de Poolse hoofdstad Warschau een gedachtenwisseling van ruim drie uur gehad. Het was het 125ste ge sprek op ambassadeursniveau tussen de twee landen, die wederzijds geen diplomatieke vertegenwoordigers heb ben. De volgende ontmoeting is vast gesteld op 30 juni. Rood-China heeft gisteren de op roep van zeventien niet-gebonden landen om onvoorwaardelijke onder handelingen over Zuid-Vietnam van de hand gewezen, omdat „het fun damentele feit van de Amerikaanse interventie in de oproep van de 17 is ontweken". Secretaris-generaal Oe Thant van de VN is van mening dat de toestand in Vietnam in de afgelopen dagen is verslechterd. Toch zet hij zijn po gingen om een vreedzame oplossing tot stand te brengen voort. besprekingen met president Tito van Joego-Slavië erover eens geworden, dat het niet noodzakelijk is, dat Amerika zich, voor de aanvang van eventuele vredesonderhandelingen, uit Vietnam terugtrekt. Het opmer kelijke van dit gezamenlijke Brits- Joegoslavische standpunt is, dat het, wat de opvatting van de regering in Belgrado betreft, afwijkt van die van de Sowjet-Unie, Rood-China en Noord-Vietnam, die deze terugtrek king wèl noodzakelijk achten. Tito bleek volgens Stewart wel van me ning, dat de Ver. Staten hun aan vallen op Noord-Vietnam moeten staken voordat overleg kan beginnen. President Tito heeft communis tisch-China er gisteren van be schuldigd, dat het oorlog dreigt om zijn revolutie aan andere landen op te leggen. Anderzijds verklaarde hij, dat Amerika probeert de onderont wikkelde landen zijn „neo-kolonia- lisme" op te leggen. In een rede in de universiteit van Algiers, waar hij een eredoctoraat kreeg, onthield Tito zich ervan een van de landen met name te noemen. Het was echter duidelijk wat hij be doelde. Kenneljjk China bedoelend zei hy: „Er zijn helaas mensen die staande houden dat de huidige toestand zo gunstig is voor de progressieve mach ten dat co-existentie nutteloos en zelfs verderfelijk is". „Volgens deze logica", aldus Tito, „zou de progres sieve interne ontwikkeling van ver schillende volkeren en de instelling van nieuwe betrekkingen tussen de volkeren gebaseerd op gelijke rech ten niet bereikbaar zijn, behalve door oorlog. Wij zijn er stellig van over tuigd dat dergelijke concepties on werkelijk, reactionair en schadelijk zijn. „Men hoort wel eens", aldus Tito, „dat het kapitalisme snel zou kun nen worden geliquideerd als men maar zijn toevlucht neemt tot ge weld, tot oorlog. Dergelijke stellin gen zijn gevaarlijk omdat die de op lossing van de internationale pro blemen door middel van buitenland se interventie omvatten, dat wil zeggen door de „export" van de re volutie en niet door een ontwikke ling van de revolutionaire strijd bin nen deze landen op basis van klas sentegenstellingen en wetten die de ontwikkeling van de maatschappij beheersen". Zwaar bombardement In een van de hevigste operaties tegen de Vietcong van de afgelopen maanden hebben Amerikaanse F 100- supersabres gisterenen een concen tratie van rebellen met een regen van bommen, raketten en granaten bestookt. De luchtaanval viel samen met een opmars van Zuidvietnamese mariniers, die een strategisch gebied in de provincie Qoeant Tin, 560 ki lometer ten noorden van Saigon, op de Vietcong heroverden. Het was de derde dag, dat in dit gebied lucht aanvallen werden uitgevoerd. Berich ten van het gevechtsterrein spraken gisteravond van 300 doden onder de Vietcong. De Zuidvietnamese rege ringstroepen 2ouden 23 doden, 45 ge wonden en 32 vermisten tellen. Amerikaanse mariniers zijn van daag voor het eerst in gevecht ge weest met Vietcong-rebellen, die een verkenningspatrouille van 41 mari niers en 38 Vietnamezen in het dorp Binh Thai, 14 km van de luchtbasis Da Nang, aanviel. Eén marinier werd gewond. De gevechten duurden om streeks het middaguur nog voort. De Vietcong zou op het ogenblik voorbereidingen treffen voor een grootscheeps offensief in Zuid-Viet nam, omstreeks half mei. In dit ver band menen deskundige waarnemers Amerikaanse zowel als Zuidviet namese dat de komende twee maanden weieens beslissend kunnen zijn voor de verdere ontwikkeling van het vraagstuk-Vietnam. Het doel van het offensief zou tweeledig zijn. De communisten zou den snel belangrijke militaire suc cessen willen behalen om zo de open bare mening in de wereld te beïn vloeden, aan de andere kant zouden zij zich met alle mogelijke middelen meester willen maken van een ge bied waar de rebellenvlag „onge straft" zou kunnen wapperen en waar het .Nationale Bevrijdingsfront' een voorlopige regering zou kunnen vestigen om de VS te dwingen de re- bellenorganisatie als gesprekspartner te aanvaarden voor mogelijke onder handelingen. KONINKLIJKE De officiële opening van het jongeren-ontmoetingscentrum „De Hunneschans" in Uddel door Koningin Juliana en Prins Bernhard is gistermiddag geen „plechtigheid" geworden, maar een spontaan en zo nu en dan ietwat gezellig rommelig gebeu ren. Het koninklijk paar landde om klokslag twee uur in een helikopter vlak voor het nieuwe dagverblijf, wuivend naar de wachtenden, die verwoede pogingen in het werk stel- om het door de wentelwieken opgejaagde Veluwse zand uit hun ogen te wrijven. Koningin en Prins werden begroet met een hartelijke omhelzing van hun dochter Prinses Beatrix, die lid is van de raad van advies van de stichting „Zilveren Jeugdcentra" en al een half uur eer- was aangekomen om de laatste voorbereidingen voor de feestelijk heid mee te maken. Zij had haar auto tot vlak bij de helikopter ge reden en bracht zelf haar moeder de achterzijde van de grote tent, waar de jongeren en genodig den al wachtten. Op die manier werd Koningin Juliana, die nog steeds wat last heeft van haar been, een wan deling van enkele tientallen meters door modder en over losse planken Spel Amsterdamse jongeren voerden het door Pieter Verhoef f leerling aan de filmacademie geschreven en geregisseerde spel „Ontmoetdat- zij diverse keren Dochtertje (11ernstig gewond (Van onze Amsterdamse correspondent) Met vier schoten, die uitvoering gaven aan een poging tot dood slag, een moord en een zelfmoord, heeft een 59-jarige timmerman gisteravond opschudding gebracht in de volkrijke Indische buurt in Amsterdam, waar het drama zich afspeelde in de woning van een vrouw, /an wie de man reeds jaren is gescheiden, doch met wie hij steeds opnieuw vergeefs omgang zocht. Buurvrouw in kast gevlucht Bij zijn bezoek aan het Insti tuut voor de Tropen in Amster dam had president Nyerere van Tanzaniadie momenteel een be zoek aan ons land brengt, veel belangstelling voor de opgezette olifant, die in de hal van het mu seum staat. e derde verdieping van het irlakstraat 10 woonde de 52- uit Noord wijk afkomstige, Neeltje van Rooijen, met haar vier kinderen, van wie gisteravond alleen de 11-jarige Louise thuis was: twee zoons bevinden zich in militaire dienst en een dochter was bij een vriendin. Teger- half negen kregen moeder a dochter bezoek van een buur- rouw, mevr. G. Keller-Karse.i. Ge- drieen begaven zij zich naar een slaapkamer om daar enige foto' tegenover de politie verklaard, dat zij mevr. van Rooien er op attent maakte dat er ieman. de hal be trad. „Er is bezoek voor je", had ze gezegd. Mevr. Van Rooyen zag dat haar gewezen echtgenoot was bin nengekomen, ze duwde hem met zachte drang naar de deur van de buitenhal en zei: „Toe Leo, schiet op, ga weg. Je weet dat je hier niet mag komen." In paniek Mevr. Keiler heeft nog gezien dat de deur naar de buitenhal zich tot op een kier sloot. Toen hoorde zij een schot en van dat ogenblik af was zij geen ooggetuige meer, want in paniek sprong zy in een slaapka- merkast. Er vielen vier schoten. Toen bekaken. Mevr. Keiler heeft later I het stil werd ln huis kwam mevr. spontaan applaus en gelach van de koninklijke gasten oogstten. Konin gin en Prins zorgden zelf voor de in leiding van de laatste scène door, slaande op twee xylofoons, de eerste tonen van het slotlied „De Hunne schans is open", aan te geven, (zie foto). Tijdens de daaropvolgende ontvangst in het nieuwe dagverblijf werd een telegram voorgelezen van Prinses Irene, die tot haar huwelyk deel heeft uitgemaakt van de raad van advies van de stichting „Zilve ren Jeugdcentra: „Ik leef mee met de officiële opening en wens allen HM. de Koningin en Z.K.H'. Prins Bernhard hebben gisteren in Uddel het jongerenontmoe tingscentrum ..Hunne schans" geopend. Zij deden dit door met een hamertje op een xylofoon te slaan, (Advertentie) verf van (Advertentie) Uitgeslapen? néén... (Van onze Venlose correspondent) De 25-jarige Venlose inkoper Harry Lenders liep gisteren ernstige brandioonden op aan zijn rechterhand, toen de hoofdtooi van zijn bruid moest worden geblust. Dat gebeurde in de Venlose St. Marti- nuskerk onmiddellijk nadat het huwelijk was ingezegend met de 27- jarige Lies Gommans uit Blerick. De kerkgangers wisten niet wat zij zagen, toen de bruidegom in eens op het hoofd van zijn bruid begon te slaan. Het gillen van de bruid galmde haast onheilspellend door het kerkgebouw, terwijl het vreemd aandeed dat de tamelijk gezette koster pogingen deed om als een hordenloper over een communiebank te springen. Niets anders dan de sluier van de in het wit gestoken bruid bleek in brand te zijn geraakt. De bruid hield een brandende kaars vast en moest op verzoek van een fotograaf even de andere kant opkijken. De kaarsvlam kwam toen in aanraking met de sluier. De bruidegom vertelde later: ,,Ik loop er nu wel een beetje raar bij met mijn hand vol blaren, maar mijn vrouw is er nog goed vanaf gekomen. We tekenen ervoor wanneer ive in ons huwelijk niets beroerders zullen meemaken" De koster was van oordeel, dat hii onderhand ook nog in de kerk een of ander blustoestel moest hel «^s. Keiler uit haar schuilplaats: in de hal vond zij het ontzielde lichaam van Neeltje van Rooijen. Het slacht offer had een 7.65 mm. kogel door de hals gekregen en één in de buik. Het meisje Louise dat achter haar moeder in de hal had gestaan, was door een kogel in de borst getrof fen. Het kind wist het trappenhuis te bereiken en de buren te alarme ren, die onmiddellijk de politie op belden. De agenten die enkele minuten la ter de woning betraden, vonden nog een derde slachtoffer en tevens de dader: in een stoel in de huiskamer zat Leonardus van Urk, 39 jaar oud en afkomstig uit Paramaribo. Hij was dood met het pistool, dat hij nog in de hand hield had hij zich een kogel door de slaap gejaagd. Vervolg pagina 2 Uit het Leidsch Dagblad van J 24 April 1865: v J (Advertentie) Jongens, de Billard en Kegelbaan kun nende bedienen kunnen ge plaatst worden in de Socië teit Concordia op de Hoge- woerd alhier. A.s. Maandag zal er te Parijs een klein journaal uit- t gegeven worden, tot den prijs van een sou dat getiteld is: Les Parisiennes, en geredi geerd wordt door geletterde vrouwen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1