LEIDSCH DAGBLAD MEER FLEUR IN rWEEDE KAMER Washington verwerpt oord v i et nam ees plan VVD wil Toxopeus terug in de Kamer E. J. M. Kolfschoten burgemeester van Leidscliendam Dodelijk ongeval ppgerfcTit 1 maart 1860 WOENSDAG 21 APRIL 1965 No. 31546 Directeur: A E. vac Disnoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per Kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Voorlezen wordt verboden Invoering van hearings (Van onze parlementaire redactie). Er zijn een paar flinke veranderingen op komst de werkwijze van de Tweede Kamer. Waar- chijnlijk zal nog dit jaar het voorleesverbod voor jmerleden ingaan. Ook wordt er gedacht aan de ivoering van een nieuw soort openbare commis- evergadering. Verder zal de begrotingsprocedure igrijpend worden gewijzigd. Een commissie van de Tweede imer heeft deze, en andere uwigheden verwerkt in een rziening van het reglement orde van de Kamer. Als de Ie Kamer met de herziening koord gaat, zullen de verande ren direct na Prinsjesdag in jtember worden ingevoerd. Saai let de invoering van het voorlees- bod wil de Kamer bereiken, dat parlementaire vergaderingen wat fleur krijgen. Eén van de voor- mste oorzaken van het saaie ka- van de Kamervergaderingen let voorlezen van de op schrift elde redevoeringen. Het voorlees- cd is totaal. zullen geen uitzonderingen op geduld. Als een lid in een lering zich er niet aan houdt, de voorzitter hem he* woord len. Hy mag tydens zyn toe- het vervolg alleen nog wat aantekening e.i raadplegen ten soort geheugensteuntje. De iters en staatssecretarissen wor- Friesland ER AARDGAS ONGETROFFEN S.V. Nederlandse Aardolie Maat- happij heeft vanmorgen in haar iploratieboring in Tietjerkstera- «1 opnieuw in de provincie Fries- od aardgas aangetroffen, deze boring, die werd verricht de oorspronkelijke aardgas- ndst in mei 1963 van de N.A.M. iFriesland bij Blija verder te eva- «ren, bevestigt de N.AM. voor de itrde maal de aanwezigheid van irdgas in deze provincie. Verdere iccesvolle boringen werden door ar verricht bij Sonnega (1963) en Ameland (1964). «Inde de hoeveelheid van het in letjerksteradeel aangetroffen irdgas te kunnen vaststellen zal rokken gebied nog nader worden onderzocht. Op 13 Hrta 1963 diende de N.A.M. een con- sle -aanvraag in voor de gehele rovincie Friesland en het daarbij ihorende Waddengebied. Verboden (0 meter hoge boortoren, die de Ï.M. in het zuidwestelijk deel i Oostelijk Flevoland wil plaat- komt er voorlopig niet. De gjji nddrost, dr. ir. W. M Otto, heeft iatsing van de toren en de werk- «mheden ten behoeve van het <0 ren, verboden omdat dit volgens niet op verantwoorde wijze worden verricht en omdat de ngen van Oostelijk Flevoland it met deze werkzaamheden zou- a zijn gediend. verbod van de landdrost lang misschien voorgoed zou blijven II iandhaafd is niet bekend. De po- is verzocht er op toe' te zien, de N.A.M. niet met de bouw de toren zal beginnen. Weerbericht Opklaringen Bilt verwacht van heden- tot ienavond: zwaar bewolkt met 'e opklaringen en vooral aan kijk in het zuiden en zuidwes- ran het land nog enige regen, «egend matige wind tussen en noordoost. Dezelfde of iets ïe temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 22 APRIL [op: 5.29 uur; onder: 19.49 uur. op: 2.03 uur; onder: 9.19 uur. ï*ater te Katwijk te 7.12 en 19.40 kagwater te 2.53 en 15.12 uur. blad bestaat uit 16 pagina's den niet getroffen door het verbod. Over hen heeft de Kamer immers niet te beslissen. Hearings De tweede verandering in het re glement van orde voorziet in de in voering van „hearings". Dat zijn openbare commissievergaderingen waar buitenstaanders hun opvatting kunnen geven over bepaalde wets ontwerpen. Deze raadpleging van buitenstaanders is vooral in het Amerikaanse parlement gebruike lijk. Het woord „hearing" is dan ook uit dit parlement afkomstig. Nie mand weet er eigenlijk een goed Ne derlands woord voor. De buiten staanders zullen meestal ambtenaren zijn, maar de Kamer kan ook andere deskundigen uitnodigen of toelaten. Men wil hiermee bereiken, dat de afstand tussen volk en volksverte genwoordiging wordt verkleind. Tot dusver kwamen dit soort raadplegin gen in bepaalde kwesties ook wel voor, maar de bijeenkomsten waren dan niet openbaar. Door de invoe ring van de openbaarheid wil men het parlement meer het karakter ge ven van een ontmoetingsplaats tus sen parlement en buitenparlemen taire opinies. Er zal voor deze „hea rings geen verschijningsplicht wor den ingevoerd. Men venvacht overi gens wel, dat de belangstelling er voor groot zal zijn. Om te vermijden dat de Kamer bepaalde ambtenaren tegen hun ministers zal proberen uit te spelen, zal worden voorge schreven, dat de ambtenaren slechts met toestemming van hun minister voor een „hearing" kunnen worden uitgenodigd. Levendiger Met het nieuwe reglement wil de Kamer vooral bereiken, dat de werk zaamheden doeltreffender zullen ver lopen .Men hoopt, dat de debatten levendiger zullen worden en dat het absenteïsme zal teruglopen. Vooruit strevende Kamerleden waren er al lang van overtuigd, dat de uit de vo rige eeuw daterende werkwijze niet langer meer bruikbaar was. De meer derheid van de Kamer voelde er echter tot voor kort niet veel voor Maar sinds de nieuwe publiciteits media, vooral de televisie, de tekort komingen in de werking van het parlement voor het grote publiek duidelijk zichtbaar hebben gemaakt, is ook de opinie van de meerder heid veranderd. 9 Slot pag. 2 vwnm Peking zinspeelt op zenden van soldaten Een belangrijke commissie van het Chinese „parlement" heeft in een resolutie aangedrongen op „volledige voorbereidingsmaat regelen voor het zenden van Chinese mannen naar de oorlog in Vietnam". In de resolutie wordt wel gezegd, dat dit zal ge beuren ,als Amerika de oorlog in Vietnam uitbreidt en het Viet namese volk ze nodig heeft". De resolutie zegt verder, dat een po litieke oplossing van het Vietna mese vraagstuk alleen mogelijk is als Amerika" zijn agressie staakt en al zijn strijdkrachten uit Vietnam terugtrekt." In een Interview heeft de premier van Noord-Vietnam, Pham Van-dong, gezegd, dat zijn land zal doorgaan met de strijd. „De Noordvietnamezen zullen vechten en overwinning aan het front behalen op het Ameri kaanse imperialisme, de gemeen schappelijke vijand van de mens heid". De premier zei verder, dat Noord-Vietnam zich geen angst zal laten aanjagen door het Amerikaanse sa belgerinkel. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rusk, heeft gisteren in Washington gezegd, dat Amerika het uit vier punten bestaande plan van NoordVietnam voor oplossing van het geschil verwerpt. Voorts zal de In Hilversum is gisteren hel\Fou' .ei ,onge paar op weg huwelijk voltrokken tussen An- naar de trouwzaal, neke Beekman en de heer M. A. I Chinese bedreiging van ingrijpen in het conflict „niets afdoen aan de vastbeslotenheid der Ver. Staten om hun verplichtingen tegenover Zuid- Vietnam na te komen". Cambodja heeft te kennen gegeven, dat op een eventuele internationale conferentie over de neutrale status van Cambodja niet ook over andere zaken, zoals Vietnam, gesproken zal dienen te worden. De Amerikaanse minister van De fensie, Robert McNamara, heeft gis teravond een intensivering van de strijd tegen de communisten in Viet nam aangekondigd, in het bijzonder tegen het Vietcong-vervoer over zee. De minister legde zijn verklaring af na afloop van een conferentie van hoge Amerikaanse militaire en diplo matieke leiders in Honoloeloe (Ha waii) welke twee dagen heeft ge duurd en het Vietnamese vraagstuk als onderwerp had. In de verklaring werd nog gezegd dat om. was gesproken over de waar de van de jongste luchtoperaties bo ven Noord-Vietnam, in het bijzonder wat betreft de vernietiging van brug gen en het tegengaan van infiltra ties in Zuid-Vietnam. Op de agenda van de bespreking stond o.m. een voorstel om de Zuid- vietnamese regering haar strijdkrach ten in het komende jaar van 100.000 tot 160.000 man te laten uitbreiden McNamara heeft verklaard dat de Verenigde Staten als een kwestie van principe hebben besloten deze uit breiding van de Vietnamese strijd krachten te steunen. Aan de besprekingen wordt deel genomen door de Amerikaanse am bassadeur in Zuid-Vietnam Maxwell D. Taylor, geperaal Earle G. Whee ler, voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven, generaal William C. Westmoreland, de Amerikaanse bevelhebber in Vietnam en admiraal Grant Sharp jr., bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan. Jagers-bommenwerpers van Amerikaanse en de Vietnamese luchtmacht hebben gisteren drie aan vallen gedaan op wegen en bruggen in Noord-Vietnam. Alle toestellen zijn veilig teruggekeerd. De doelen waren een brug ten zuiden van Dong Hoi en konvooien op enkele rijkswegen. Tien vliegtuigen van de Ameri kaanse marine hebben gisteravond laat een aanval gedaan op een kon vooi Noord Vietnamese vrachtwagens, waarbij één Amerikaans vliegtuig werd neergehaald. Dit is vandaag door een Amerikaanse zegsman in Saigon bekendgemaakt. Vrijdag fractieberaad (Van onze parlementaire redactie) De tweede-kamerfractie van de V.V.D. komt vrijdag in zijn geheel bijeen om de terugkeer van mr. E. H. Toxopeus in de Kamer te bespreken. De oud-minister zal hierbij persoonlijk aan wezig zijn. Mr. Toxopeus heeft in 1963 zijn kamerlidmaatschap laten vallen om zijn plaats in het kabinet-Marijnen in te nemen. De heer C. A. Kamme- raad uit Middelburg volgde hem op. Nu mr. Toxopeus zijn ministerszetel weer heeft moeten afstaan, gaan er in de VVD-fraotie steeds meer stem men op om hem niet de plaats van mr. Geertsema te laten innemen deze heeft zich voor één kamerpe- riodc beschikbaar gesteld en de oud- Prinses Christina naar Lausanne Prinses Christina zal na haar eindexamen gedaan te hebben aan de havo-afdeling van het Amerfoort- se Lyceum waarschijnlijk in Lausan ne haar studie voortzetten in de mo derne talen. Prinses Irene heeft na haar m.m.s.-diplome eveneens enige tijd ir Lausanne gestudeerd. Prin ses Margriet studeerde Frans in Montpellier. Prinses Christina ver liet twee jaar geleden plotseling de middelbare school, die destijds vooi de prinsessen in het leven was geroepen: het incrementum van het Baarns Lyceum. Het Amerfocrts Ly ceum was een van de eerste scholen, die in het kader van de mammoet wet een havo-opleiding instelde. minister zou in dat geval tot 1967 moeten wachten maar de zetel van de heer Kammeraad. Schadevergoeding Volgens het dagblad „De stem" in Breda zou de V.V.D. de heer Kamme raad voor zyn vroegtijdige heengaan een schadevergoeding van f 40.000.- hebber aangeboden, omdat dezt zyn bedrijf een graanoverslagbedryf heeft moeten verkopen om het ka merlidmaatschap op zich te nemen. Deze berichten worden echter heftig ontkend. Overigens zou de heer Kam meraad niet zonder inkomsten ko men, want hij zou gedurende de twee resterende jaren een wachtgeld van 80 pet van de normale vergoeding vanf 20.000,- per jaar en in 1967 65 pet. van dit bedrag ontvangen. Of het fractieberaad er toe zal leiden, dat de heer Kammeread af treedt of dat een ander fractielid zijn zetel beschikbaar stelt, moet nog worden afgewacht. Advertentie autoverhuur^ uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Ouda Singel 66. Leiden, Tel. 40447-34594 Duizenden padvinaers in Nederland maken een deel van hun paasvakantie nuttig voor de jaarlijkse actie een heitje voor een karweitje". Een groepje welpen aan het werk in het Von delpark in Amsterdam, waar de perken worden gereinigd van papier en ander afval. In Engeland meer sterfgevallen door longkanker (Van onze Londense correspondent) Volgens voorlopige cyfers is het aantal sterfgevallen als gevolg van longkanker in Engeland in 1964 op nieuw gestegen. Dit is overeenkom stig de voorspelling van Sir George Godber, chef van de medische rege- ringsdienst, die destyds heef* gezegd dat de sterfgevallen zullen blyven toenemen, tenzy de rookgewoonten zullen veranderen. Het is bekend dat ruim 40 procent van de Britse artsen het roken heeft opgegeven. Aan alle vormen van kanker zijn in 1964 per miljoen inwoners 2441 mannen en 1989 vrouwen overleden. In 1963 lagen deze cyfers ie*s lager namelijk 2417 en 1952. Bijna de gehele toeneming voor mannen is toe schrijven aan het gro ter-1 aantal door longkanker veroor zaakte sterfgevallen, welk aantal van 909 p. miljoen in 1963, tot 932 in 1964 is toegenomen. Bij vrouwen nam longkanker toe van 152 per miljoen, tot 160, terwijl andere vormen van kanker 1829 sterfgevallen veroor zaakten, vergeleken bij 1800 een jaar eerder. Het totaal aantal mannelijke do den voor alle vormen van kanker bedroeg 56247, waarvan 21476 of 38 procent toe te schrijven aan long kanker. Van de 48451 vrouwen die aan kanker stierven, was 3895 of 8 pricent toe te schrijven aan ling- kanker. Burgemeester E. J. M. Kolf schoten is bij Kon. Besluit be noemd tot burgemeester van de gemeente Leidschendam. Op 13 mei zal hij als zodanig wor den beëdigd door de Commissa ris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Burgemeester Kolfschoten is in de Tweede Kamer vertegen woordiger van de K.V.P. De heer Kolfschoten is op 26 februari 1917 in Gestel en Blaarthem, thans gemeente Eindhoven, geboren. Hy ls op 19 september 1946 In het huweiyk getreden met de op 26 juni 1919 ln Monnikendam geboren mej. C. E. M. Blom. Zy hebben twee zoons, Hans (17), gymnasiast en Erik (10), die op een pensionaat in Amersfoort is. Na zyn gymnasiumopleiding volg de de heer Kolfschoten een opleiding in gemeenteadministratie en ge- meente-financiën. Van 1935 tot zyn benoeming tot burgemeester van Eemmes, op 16 augustus 1948, was hij werkzaam op de gemeentesecretarie van Edam en Volendam, waar zijn vader burge meester was. Hij richtte mede de ver enigingen Oud-Edam en Oud-Mon nikendam op, was lid van de plas lijke monumenten-commissie en redi geerde een tijdschrift voor „Histori sche schoonheid, folklore en geschie denis in Noord-Holland boven het IJ". In Eemnes zette hij zijn activiteit in het verenigingsleven voort en gaf mede de stoot tot nieuwe bloei van verscheidene verenigingen. Van de in het rijwielpadenryke Gooi zeer be langrijke rijwielpadvereniging was hy vice-voorzitter. Dezelfde functie be kleedde hij in de Utrechtse provin ciale brandweerbond. Hij presideerde de wedstrijdcommissie en de structiecommissie van deze bond. Voorhout Van juli 1955 tot 1 mei 1956 was de heer Kolfschoten waarnemend bur gemeester van Voorhout en vanaf 16 mei 1954 burgemeester van Alkemade. In 1955 werd hij voorzitter van de Stichting Drinkwaterleiding De Drie Gemeenten. In juli 1958 werd hij al- Sassenlieim Een verkeersongeluk op het kruis punt Sassenheim-noord heeft van ochtend het leven gekost aan een 21-jarige inwoonster van Lisse. De personenauto, waarin het slachtoffer at en die werd bestuurd door haar erloofde uit Noordwykerhout, werd op het kruispunt gegrepen door een vrachtauto uit de richting Lisse. De bestuurder van de personenwagen wilde het kruispunt oversteken in de richting Noordwykerhout. Na de botsing werd mej. IV. P. B. uit de wagen geslingerd. Zy kwam terecht onder bet achterwiel van de vracht auto en was op slag dood. Mej. W. P. B. zou volgende week in het hu weiyk treden gemeen voorzitter van de R.-K. Land en Tuinbouwbond ln het bisdom Haarlem en Rotterdam. Vele functies Voorts ls de heer Kolfschoten be stuurslid van de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuindersbond, voorzitter van de bouwcommissie van het Katholiek Hoger Agrarisch Cen trum in 's-Hertogenbosch, voorzitter van de landelyke commissie grond gebruik van het landbouwschap, voorzitter van de commissie grond gebruik van de KNBTB, voorzitter van de raad van toezicht van de Centrale Coöperatie van de LTB, lid van de raad van toezicht van de Centrale Boerenleenbank ln Eindho ven en sedert 20 maart 1959 Tweede Kamerlid, lid van de kamercommis sies voor buitenlandse zaken, land bouw, visserij en volkshuisvesting en bouwnyverheid. In 1957 werd de heer Kolfschoten benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Sikkens autolokken NIEUWE RUN 49 IJSELIJK GOED! J3W-: vorst* Koelkasten met ongekend groot vriesvak. Diepvriezer» met poolkou-kapaclteitl ■FORTEST vorstelijke Fortest produktenl Top Service I Overall Altijd, (9uc/ Qlie, teutvo Uit het Leidsch Dagblad van 22 April 1865: Op het departement van Financiën te Washington zijn meer dan 700 dames werk zaam. Zij worden hoofdzake lijk belast met het knippen en tellen van nieuwe munt en bankbiljetten. De referen darissen klagen alleen over het vele spreken. Een inwoner van Phila delphia bezit een paard, dat hij reeds 20 jaren heeft. Daar het dier kortzichtig begon te worden, heeft de eigenaar een bril voor het paard laten maken. Sedert dien loopt het paard trotsch door de straten en kan het weer goed, zien.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1