„CATALAANS PASSIESPEL" IS VIJF EEUWEN OUD De verrassing van de Paashaas Feest der Opstanding Droomkeukensi „SEMANA SANTASPANJE Fascinerend meeleven met het lijden LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 APRIL 1965 VIERDE BLAD Spanjaard met volle overgave beleefd. Zoals hü zich in de indrukwekkende, kleurrijke en dikwijls bizarre boe teprocessies met ketenen rond zijn enkels en met stukgelopen onge schoeide voeten, door de straten van zijn stad kan voortslepen, zo laat hij zich ook in extase brengen door de vertolking van de passie van de Heer, want het mysterie van het lyden fascineert hem hevig. Hij wil er met zyn volle persoon aan deelnemen. Hij kan niet anders, al zingt en bidt en foltert hij zichzelf, ook al weet hij dat hü het ganse jaar daarna het interieur van geen enkele kerk meer zal zien. De Semana Santa, met al haar uitbarstingen van hevig ge loof, is de Spanjaard heilig en daar om houdt hij vast aan alle tradities die in de rijke Spaanse historie met betrekking tot deze week zyn ge- Versierde palmtakken horen bij het paasfeest in Spanje (Van onze correspondent) P het Plaza de Catalana, in het hart van Barcelona, is een klein hypermodern theater gebouwdwaar gedurende alle n van de goede week. de "Semana Santa", momenten uit het lijdensverhaal" worden opgevoerd door een kleine groep toneel- pelers. Dit bescheiden passiespel is slechts een van de vele. die \jdens de Semana Santa in de Spaanse landstreek Catalonië wor- Men opgevoerd. In meer dan 30 Catalaanse steden en dorpen tre- Men in de goede week de gelovige inwonerrs voor het voetlicht in en poging de Passie te vertolken. Zij volgen daarbij een traditie ie in verschillende plaatsen bijna 500 jaar oud is. En in al die lol iren is er weinig aan veranderd. Bij de gratie van overlevering b Ir zün dorpen, waar het spel ge- r eld wordt naar een tekst, die al- I n maar bij de gratie van de over- ering bestaat en nooit is op- I schreven. Daar leren de vaders d in zonen de schoonste zinnen uit r t lijdensverhaal, die ze op hun II urt weer doorgeven aan hun kin- ren. Iedereen kent dus de tekst jaren lang en geen rol is de spé él is vreemd. Van jongsaf aan heb- idi li zij immers meegedaan. De klei- ia beginnen mee te juichen bij de J tocht in Jeruzalem en groeien met .e[ jaren naar een apostel- of fari- te eërsrol. Het beurt echter nogal eens dat de ol latselijke geestelijkheid tijdens de Luizen in rozen? Wittevlieg en luis op kamerplanten fcefinespuP Basudine Spuitbus veilig, doelmatig, fraai verpakt. Verkrijgbaar: 3 formaten bij zaadhandel, bloemist en drogist. Tevens voor Uw tuin Pesco 18-15 spuitbus tegen onkruid in gazons. Gesal stuifkoker tegen schimmels en insecten op sierplanten. Gesatop strooikoker tegen onkruid op paden. Produkten van N.V. ORGACHEMIA BOXTEL voorstelling al te geestdriftige spelers tot de orde moet roepen, omdat zij in de hartstocht van hun spel de ene godslastering op de andere sta pelen. Doordat de spelen sterk aan de streek gebonden zijn, hebben zij al leen waarde voor de dorpen waar zij worden opgevoerd. Tijdens het Eucharistisch Congres van Barcelo- thans 12 jaar geleden heeft men getracht het Spel van Olesa in de Catalaanse hoofdstad Barcelona op 'oeren. Het werd een enorm fias- Er bleef niets van over. De tekst is samengesteld in de taal van het eenvoudige volk, in het Catalaanse dialect. In de dorpen verbaast niemand zich erover als Christus voor het laatste avondmaal tot zijn apostelen zegt: „Kom jongens, laten we een stukje gaan etenen evenmin als hü daar het bekende Spaanse gebaar bij maakt door met zijn duim naar zijn mond te wijzen, hetgeen drin ken betekent. Maar als men dat doet en indrukwekkend theater in Barcelona tüdens een nog indruk wekkender congres is, alle devote be doeling ten spijt, het succes op zijn minst schamel. Grootse montage In vele plaatsen vindt de opvoe ring plaats in de openlucht, met als decor de bergen, akkers er vol olijfbomen. Elders heeft ciale theaters gebouwd, Esparraguera met 2100 plaatsen wel het grootste is. De Catalaanse Passiespelen, die geenszins vergele ken kunnen worden met de grootste montages en ensceneringen van bijv. Oberammergau en Tegelen, zijn sim pel Toch hebben de spelen van Cer- Olesa de Montserrat, Esparra guera, Sabadell en Palau grote be kendheid gekregeh en trekken jaar lijks honderdduizenden toeschou- De spelen van Olesa zyn de groot- ,e van Catalonië en dateren uit 1642, het jaar waarin de roem van Lopez de Vega ten top gestegen was. Aan vankelijk improviseren de spelers en naarmate zü minder bijbelvast bleken, gingen zü zich te buiten aan bizarre ketterden. Vooral het geme ne volk, wanneer dat te hoop was gelopen om Christus uit te jouwen, maakte het nogal bont. In 1792 heeft toen de abt van de beroemde abdü van Montserrat de tekst op schrift gezet. Later trok men naar buiten .naar een van de vele hoven met olijven die Olesa rijk is. In de negentiende eeuw werd hier het eer ste theater gebouwd door Pablo Ca sals. Het telde 600 plaatsen. Hoewel het een mooi theater was, bleek een gedeelte van de inwoners Olesa de voorkeur te geven aan opvoeringen in de open lucht. Men richtte daarom een concurrerende groep Passiespelers op. die jarenlang bleef bestaan. Totdat de christelüke geest van saamhorigheid overwon en de beide groepen gingen samenwer ken, voornamelijk met de bedoeling een nieuw theater te bouwen: het huidige, dat 1600 plaatsen telt. Hier spreken de apostelen alle ta len van de wereld, evenals dat tü dens de eerste prediking het geval Al moet gezegd dat minder sprake is van een speciale werking van de Heilige Geest dan van de moderne techniek. Verantwoordelük hiervoor is een groep talenkenners, die met veel acteertalent via koptele foons het spel voor de buitenlandse toerist verstaanbaar maakt. In hun AS PA-LEI DEN NV Italianen grootste broodeters Veruit de grootste broodeters in de E.E.G. zün de Italianen, met een ge middeld hoofdelük verbruik van 104 kg per jaar. Voor de andere landen in de E.E.G. is dit 96 kg voo,r Frank- rük; 93 kg voor Luxemburg: 89 kg voor België: 86 kg. voor Nederland en 71 kg voor Duitsland Wü ontle nen deze cüfers aan een studie van de E.E.G.-commissie. Dekken de Ita lianen hun behoefte aan calorieën voor 50 tot 60 pet. met brood in de ardeie landen van de E.E.G. is dat 28 tot 37 pet. In het algemeen ver toont het brood verbruik een dalende tendens, wat men in verband brengt met de toenemende welvaart. Een stüging vertoont het verbruik van cake. beschuit, biscuits, wafels en o.a. ontbijtkoek. Het verbruik daar van loopt in de landen van de Ge meenschap uiteen van 2,91 kg per hoofd van de bevolking bü de Itali anen tot 10.84 kg in Nederland, aldus „Boer en Tuinder". „Zeker, nujnheer Haas" zei de la kei deftig en bracht hem naar de troonzaal waar de koning al zat te (vachten. „Beste Paashaas", begon de ko ning, „mün dochtertje is erg ver drietig, omdat ik haar geen dier wil geven en mün vrouw vindt het ook niet leuk. Nu had ik zo gedacht: ik geef haar met Pasen een büzonder ooi en bijzonder prachtig paasei i ik wil graag dat u dat paasei voor haar maakt." „Nou majesteit", ant woordde de Paashaas, „dat zal wel gaan. Ik zal m'n best doen en dan laat ik u het ei wel brengen." „Har- telük dank, hartelük dank. beste Paashaas, ik dank u wel zeer" sprak de koning en bracht de Paashaas naar de deur. PASEN feest der Op standing. Voor de gelovigen let terlijk, voor anderen symbo lisch. Wie verheugt zich niet over de opnieuw schijnende zon, waarvan de stralen elke dag warmer worden, of over de aan alle kanten openbar stende knoppen, waardoor de natuur van dag tot dag weel deriger wordt? Het is een wonder zoals datgene, wat voorgoed ver loren leek, nu na maanden van bestorven-zijn de mens weer toevalt, als een welkom geschenk. ET leven en de wereld Ê-t zijn in deze paastijd onderhevig aan een nieuwbouwvan zeldzame kracht. Een ieder zal daarvan met volle teugen willen genieten, de ogen wijd openen, om ge tuige te zijn, van al hetgeen rond hem gaat groeien en bloeien, tot alles tot rijpe wasdom gekomen is. Mens en dier, bloem en plant: alles is onderhevig aan dit ontstuit- bare regeneratie-proces, dat elk jaar weer tot verbazing dwingt. JUIST tijdens de komende paasdagen zullen wij ex- tra-gelegenheid vinden dit wonder der Opstanding te overdenken. Ons bewust worden van de vernieuwende impulsen, die ziel en lichaam verkwikken en met onverminderde ener gie voortgaan op de levens- roeg, die voor een ieder toch ook zoveel zorg en druk te (Foto Leidsch Dagblad) overwinnen geeft. Doch ivie de natuur tot voorbeeld neemt, komt nimmer bedro gen uit Zij ontworstelt zich gesta dig aan de haar opgelegde beklemming gedurende de verstarrende wintermaanden die welhaast stilstand bete kenden. T\ OCH zoals voor haar een U nieuwe hoop en nieuw uitzicht intrad, is dat ook het geval voor de mens. Althans voor diè mens, wiens vertrouwen in de toekomst, ondanks alle wereldse com plicaties rond hem, niet ver loren ging. Mogen tallozen in die geest het „feest der Opstanding" beleven. Dan zullen het goe de Paasdagen zijn! FANTASIO Boetprocessie apostolische üver schrikken de Span jaarden nergens voor terug. Overvloedig Avondmaal In Esparraguera spelen ruim 300 inwoners in het Passiespel mee. Men heeft de beschikking over een speci aal theater waar 2200 mensen een plaats kunnen vinden. Er wordt ge speeld op alle zondagen van de vas ten en alle dagen van de' Goede Week en meer dan 100.000 mensen hebben het vorig jaar deze spelen bezocht. Om tien uur 's morgens houdt de Christus zün intocht in Jeruzalem. Om half een verenigt hü zich met zün apostelen voor het Laatste Avondmaal. Dan acht ie dereen de tüd gekomen om ook zelf te gaan eten en stroomt de zaal leeg. De spelers blüven rustig op het to neel want dit avondmaal is overvloe dig, er is voldoende brood en vis en rijst en wün voor iedereen. Tegen half drie is men uitgetafeld en ko men ook de toeschouwers weer bin- Om zes uur is het spel geëindigd. Judas heeft zich opgehangen, ter- wül baarlüke duivels rond de boot dansen. Hij is uitgejouwd door de toeschouwers die zo gefascineerd zün dat het meermalen is voorgekomen dat de Judasvertolker na afloop van de voorstelling op de vuist werd ge nomen. Handtekeningenverzamelaars zullen bü hem nooit aankloppen, wel bij Jezus, Maria en Johannes, die na afloop bladen vol moeten schrij- Uitbarsting van hevig geloot Als de Christus op het toneel sterft, heerst in de zaal een diepe versla genheid. Tranen vloeien en iedereen is hevig bewogen. Want zoals alle plechtigheden van de Goede Week, worden ook de Passiespelen door de ,.Een dier?" zei de koning en keek verbaasd naar het prinses je. „Waarom wil je nou ineens een dier hebben?" „Nou gewoon, om te knuffe len". zei prinses Annemarie, „om te vertroetelen en om mee te spelen. Hè vader, toe nou, eentje maar. Een hond of zo". ..Een hond?" riep de koning. ,,Zo'n beest komt aan m'n hoofd staan blaffen als ik aan het rege ren ben en wat moet er dan van het land worden? Stel je voor, een hond. hoe verzin je 't". ,,Een kanariepietje dan", zei het prinsesje, ,,een kanariepietje blaft niet". ,,Nee, maar een kanariepietje fladdert. Huh" rilde de koning. ,,Nee kind, er komt niets van in. hier komen geen blaffende en fladderende dieren In huis". Prinses Annemarie barstte in tra nen uit en liep snikkend naar haar moeder. Die vond het erg zielig, maar ja, in een paleis is de koning de baas en de koning wilde geen dier in huis hebben. Maar 's avonds, toen Annemarie naar bed was, zei de Koningin tegen de Koning: „Zeg man. waarom mag dat kind eigenlük geen dier heb ben?" „Luister es", zei de koning „ik wil niet dat er iets tegen me staat te b.'affen of tegen me aan komt flad deren. Het gebeurt niet en daarmee uit." Maar toen begon de koningin ook een beetje te huilen en daar kon de koning niet tegen. „Nou stil maar", bromde hü „hou nou maar op, ik zal wel iets verzinnen. Anne marie krijgt wel iets anders van me waar ze ook heel büj mee zal zün. Huil nou maar niet meer." De volgende dag, voordat hü begon te regeren, ging de koning een uur tje zitten denken en toen de koningin hem een kopje koffie kwam brengen, had hü iets gevonden. Hü stuurde een la kei naar het hu ie van de Paashaas om te vragen of die naar het paleis wilde komen. De Paashaas was druk aan het eieren verven, want het was gauw Pasen en alle kinderen wilden na tuurlijk een mooi gekleurd ei hebben. Maar toen hü de boodschap van de koning kreeg hield de Paashaas op met werken, want het gebeurt niet elke dag dat een haas bü de koning moet komen. Hü waste de verf uit z'n haar, trok z'n paasbeste kleren aan en ging op weg naar het paleis. Hü klopte aan en zei tegen de la kei die open deed: „Mün naam is Haas en ik hoor dat de koning me wil spreken". En toen het Pasen was, stond er *s morgens naast het bordje van prinses Annemarie een büzonder moei en büzonder prachtig paasei, dat het knechtje van de Paashaas de vorige avond met een kruiwagen had moeten brengen, zo groot was het. Zo'n mooi paasei had Annemarie nog nooit gezien en ze bedankte haar vader hartelük. Ook 's middags stond het e: naast het bordje van het prinsesje en 's avonds mocht het naast haar bedje staan. Maar toen de koningin haar een nachtzoentje kwam geven, fluisterde het. prinsesje zachtjes: „ik had toch veel liever een diertje gehad". En toen het prinsesje daaraan dacht, moest ze weer een beetje huilen en Maar midden in de nacht werd Annemarie wakker. Ze had een ge luid gehoord in de donkere kamer. Ze knipte het licht aan en toen hoor de ze het weer. Krak, krak, krrrraaak. Het kwam uit de hoek waar het paasei stond. Het paasei, oooh. het paasei ging kapot. Met gro te ogen keek Annemarie naar het ei dat langzaam brak. En toen de stuk ken op de grond lagen, zat daar een lief klein kuikentje verbaasd om zich heen te lojken. Annemarie nam het kuikentje voorzichtig in haar hand jes en holde er mee naar haar ouders. „Papa, mama, kük eens, kük toch eens wat er uit het ei is gekomen, j Foor de kleintjes t wat een schattig kuikentje. O papa, wat lief van u om het m het paasei te verstoppen", riep Annemarie en viel haar vader om de hals. „Ja hum, hoor es. eh ja. het eh. het is een heel lief kuikentje", zei de konmg, „niet te danken, hoor". En zo kreeg het prinsesje, dank zü de Paashaas, toch een knuffeldiertje van haar vader.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7