Zeevisserijvloot telt nu 880 vaartuigen Vuur in tulpen sloop ongemerkt voort oor Katwijk acht nieuwe treilers Strijd weer in een nieuw stadium Verdere expansie bij Mulder-Vogum N.V. Kenners Kopen Kodak Film. Zwart-wit compositie in Alpheus Avifauna LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 APRIL 1965 VIJFDE BLAD 1 januari 1965 bestond de rlandse zeevisserijvloot uit 63. Met een totale inhoud brt (v.j. 87.236 brt) vaartuigen tegen 883 n vermogen van 255.704 pk 239.383 pk). Het aantal •den is met drie verminderd, de inhoud zowel als het ogen toenamen. aantal stoomtrellers bleef, In 1963, bestaan uit 2 een- Sinds 1963 waren er geen oggers meer in de vaart. Er 225 motorloggers en motor- tegen 233 in 1963. Een ver- T»n 8 vaartuigen. Gedurende verden 16 nieuwgebouwde de vloot toegevoegd, er 24 vaartuigen werden ver- Ook hier zien we sinds 1963 ermindering van de bruto-in- doch een toeneming van het {en. eenheden, die werden ver- hadden een totaal bruto in- Tan 4862 br.t. en een motor en van 8995 pk. Deze schepen in 2 groepen worden gerang- n.1. 15 loggers, die naar de werden verkocht, schepen uit 19111917, en een 9-tal reilers, waarvan er 6 gebouwd jaren 19501963 op een Hol- scheepswerf en de overige drie eks 1946 in Engeland. Deze weer naar het land van her- Van de eerste 6 gingen er 2 foorwegen, 1 naar Canada, 1 Italië, 1 naar Zuid-Afrika en een buitenlandse oliemaat- Van de 24 schepen, die wer- fgevoerd kwamen er 6 uit t 14 uit Scheveningen en 4 miden. Nieuwbouw de 16 nieuwgebouwde treilers pr 8 voor Katwijk, 4 voor Hingen, 3 voor Vlaardingen en Wieringen. Deze 16 schepen een totaal bruto-inhoud van 1 en een motorvermogen van \K. (In 1963 werden er 17 bouwde motortreilers in be steld). Aankoop in het bui-, kwam niet voor. 1 de nieuwe treilers bevon- :h 3 hekfcreilers. In totaal tr in 1964 9 hektreilers, name- n Katwijk, 2 in IJmuiden en laardingen. daats kan de vloot van motor en motortreilers (vaartuigen meter of langer) als volgt verdeeld: Harlingen 1; Den 2 (waarvan 1 nieuwbouw) 95 (waarvan 46 nieuwbouw); Dingen 81 (waarvan 40 nieuw- Vlaardingen 25 (waarvan 16 duw); Wieringen 2 (waarvan ebouw)IJmuiden 19 (waar- nieuwbouw). Onder nieuw- rordt verstaan vaartuigen ge in 1948 of later. Dit zijn er 117. lemiddelde ouderdom van de van de treiler- en loggervloot januari 1965: 25 jaar (v.j. 27 ra de gemiddelde leeftijd van toren 10 jaar (v. j. 11 jaar). 1965 wordt verwacht, dat de al uitbreiden met ongeveer 10 (5 hektreilers en 5 zijtrei- - Daar tegenover staat, dat de en grote daling zal ondergaan olg van het afvoeren van ver- vleetloggers en verkoop naar litenland van een groot aan- welke deze maanden tot is gekomen. E MOOISTE TOCHTEN «GS DE BOUENVELOEI*^ Spoorlijn Parkeerterrein Eenrichfings verkeer /j Kotters bestond op 1 542 eenheden, metende 33.057 br.t. en een motor vermogen van 117.800 pk, tegen op 1 januari 1964 523 kotters, metende 31.383 br.t. en 104.933 pk. Een toe neming van 19 vaartuigen. Deze toeneming is ontstaan door 49 vaar tuigen, die aan de vloot werden toegevoegd en 30 kotters, die werden afgevoerd. Hiervan zijn er 3 vergaan, 2 verkocht naar België, 3 naar Duits land, 2 naar Uruguay, 4 werden ingericht als pleiziervaartuig, 3 ver kocht naar de sloop en 13 werden opgelegd voor verkoop. Het aantal houten kotters bedroeg op 1 januari 1965 twaalf tegen 27 per 1 januari 1964. Van bovenge noemde 542 vaartuigen, behorende tot de kottervloot waren er ciroa 150, die de garnalenvisserij uitoefenden. De grootste groep 253 is uit gerust met een vermogen van 120.239 pk, gevolgd door 162 met een motor van 240349 pk. Het aantal kustvlssers loopt terug. Bedroeg deze groep in 1959 nog 140 vaartuigen, in 1963 waren er 125 en in 1964 111 eenheden. Deze groep omvat de botters, hoogaarsen etc., met een inhoud van minstens 7 br.t. Nieuwbouw vond in deze groep niet meer plaats, wel werden 7 vaartui gen van een nieuwe motor voorzien. De gemiddelde ouderdom van deze kustvaartuigen is voor casco's: 42 jaar en voor motoren 10 jaar. Advertentie a MEVR. R. KREUGER VLAGSTRAAT16 SCHEVENINGEN jbt Ik neem Wajang I omdat het ongezouten margarine is, en... puur plantaardig! wajang* PLANTEN MARGARINE ongezouten - puur plantaardig licht verteerbaar - dus gezond Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Zelhem (vac. J. Hak- kesteegt) (toez.) J. C. van Hunnik te Renkum te Harskamp J. H. v. d. Bank. kand. te Wilnis. Aangenomen het beroep van de Gen. Synode tot pred. voor bultengew. werkz. (leger- pred.) L. A. Nagtegaal te Harkema- Opelnde. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt voor Appingedam-Overschild B. WesselLng te SmUde-Dlever. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Scheveningen J. Bosma te Arnhem. „Bedrijf stelevisie" in geref. kerk in Hollum (Ameland) Vla televisie zullen de toeristen, die tydens het hoogseizoen geen plaats kunnen vinden in de gerefor meerde kerk van Hollum op Ame land voortaan de kerkdiensten toch kunnen volgen. De kerkeraad van Hollum voert deze „bedrijfstelevisie" in, omdat er geen mogelijkheid is, het kerkgebouw uit te breiden. In de kerk komt een vaste came ra te staan, die via een gesloten circuit verbonden is met twee groot beeldschermen in een bijgebouw ach ter de kerk. Op eerste pinksterdag wordt in Hollum de eerste eigen „te- levisiedienst" gehouden. Steen met inscriptie „Pontius Pilatus" in Jeruzalem In bet Nieuwe Israëlische Natio nale museum, dat op 11 mei in Jeru zalem geopend wordt, zal een steen te zien zijn met de inscriptie „Pon tius Pilatus preefectus Judaeae". De steen met de duidelijk leesbare inscriptie werd drie jaar geleden door een Italiaanse archeologische missie ontdekt in Caesarea, halver wege Tel Aviv en Haifa. Volgens deskundigen is dit het eerste authentieke bewijs van het bestaan van Pontius Pilatus, die vol gens het nieuwe testament het dood vonnis over Jezus uitgesproken heeft. (Van onze bollenmedewerker) Wie op een door-de-weekse dag door de Bloembollenstreek rijdt ziet mannen in donkere pakken heel langzaam tussen de bedden of rijen bollen lopen. De ogen zijn voortdurend op de planten gericht. Soms bukt er een zich, haalt plant met bol en al uit de grond en gaat verder. Stapvoets is er snel bij. Ze noe men zichzelf ziekzoekers en ze zoeken ziek. Het Is een verschrikkelijk verve lend werk als de wind met een tem peratuur van slechts enkele graden boven nul over de bollenvelden bol dert. Het moet echter worden ge daan, want „het party" moet gezond zijn en blijven. Iedere nalatigheid wordt gestraft met weer een ver spreiding van de ziekten. Vele kwe kers, vooral in de kleigebieden, on dervinden dat met het vuur. De Plantenziektenkundige Dienst maakte in zijn jaarverslag bekend, dat in 1963 zestien procent van de afkeuringen voor export moet wor den toegeschreven van „Botrytis tu- lipae'Ofwel het vuur. De kern groep Teelttechniek van Theorie en Praktijk publiceert in het orgaan ook een waarschuwing in de vorm van een groot aantal vragen. Deze groep heeft namelijk gecon stateerd, dat er te velde dikwijls niet veel te zien is van symptomen van deze ziekte. Ze hebben in de kleige bieden de partijen gecontroleerd, die daar waren gekocht en weinig narig heid gevonden. Later bleek tot hun verbazing, dat in de leverbare bollen toch de kleine zwarte puntjes zaten van de vuurschimmel. Zij spreken het vermoeden uit, dat de kwekers in de kleigebieden een verkeerde teelt techniek zijn gaan volgen. Meer bollen Het Produktschap voor Siergewas sen heeft vyf jaar achter elkaar toe gestaan, dat men tien procent tul pen meer teelde. Bloembollenkwekers hebben, net als alle agrariërs, de neiging om de waarde van hun be drijf en zichzelf af te meten aan de beteelde oppervlakten. Daarbij komt ook, dat de pryzen voor de tulpen steeds zeer hoog bleven. Factoren ge noeg om steeds meer bollen op te planten. Daarvoor is grond nodig. Te veel kwekers in de kleigebieden heb ben echter niet voldoende grond in eigen bezit om slechts eens in de vijf jaar op dezelfde grond terug te komen. Dit is het veilige minimum. Ze moeten dus eigenlijk land by- huren en doen dat ook. In te veel gevallen echter zijn ze niet zorgvul dig genoeg geweest met de keuze van het land en zijn er te vroeg met tulpen na de vorige huurder op te ruggekomen. Bovendien, aldus deze kerngroep, hebben ze meer bollen geteeld, dan ze kunnen behandelen. Er moet eens worden onderzocht of onze gedachten juist zijn en of het inderdaad waai* zou kunnen zijn, dat het „vuur" in de vorm van sclerotiën jarenlang in de grond kan blijven. Men maakt zich dus zorgen over iets, dat men al lang in de hand dacht te hebben. De schimmel botry tis tulipae is net als iedere schim mel ongrijpbaar en daardoor zo ge vaarlijk. Zit hy op een plant dan groeien de draden de bladeren in. Dreigt er gevaar, dan trekken gedeel ten van de draden zich samen tot een balletje, dat rustig blijft wach ten tot er weer materiaal in de buurt komt, dat de levensvoorwaarden voor deze schmmel heeft. Net als alle schimmels produceert deze ook sporen, die bij de minste aanraking of wind, zelfs mist, mee liften op zoek naar een plant, waar ze hun verwoestend werk kunnen verrichten en zelf welig tieren. Zo'n plant is ten dode opgeschreven. Scliimmeldradeii De kwekers wisten dat vroeger ook al en zochten naarstig naar de eer ste symptomen van het groeien van de schimmeldraden. Ze sneden het getroffen deel van het blad weg. Hadden ze de draad niet tot het einde te pakken dan was het gesny voor niets geweest. Het is een hels werk geweest Na de tweede wereldoorlog hebben de chemische fabrieken vuurbestrij- dingsmiddelen op de markt gebracht, die het leven van de kweker zeer hebben vergemakkelijkt. Hij spoot de middelen in ruime mate over de bla deren. Viel een spore op zo'n blad en maakte hij een kiembuisje, dan werd dit door het giftige middel vernie tigd. Men moest nog wel ieder jaar het plantgoed uitzoeken om nog die bollen te vinden, die toch nog te lij den hadden gehad van de vuur schimmel. Dat laatste is ook al weer vereen voudigd, want er zijn middelen om de bollen in te dompelen, waardoor ze ontsmet worden. Zo heeft het een, het ander in de hand gewerkt. Meer ruimte om te telen, meer tyd door de chemische middelen, waar door het mogelijk is geweest, dat. het werk heel wat kwekers, ook oude be kwame mensen, uit de hand gelopen is. Het zoeken bleef op de kleige bieden wel eens achterwege. Men ging er wel een keertje meer met de spuit overheen, het plantgoed werd niet meer zo precies of zelf hele maal niet nagezocht en prompt ver- schijnen er klachten van de keu- rings- en controlediensten. Men kan bij een zo intensieve teelt geen schakeltje overslaan, want dat wreekt zich onmiddellijk. De nood klok wordt geluid en iedereen schrikt wakker. We hebben de nood klok al vele, vele keren horen lui- Hele kleine percentages aantastin gen zijn echter al voldoende om naar het klokketouw te grijpen. Want, iedere bloembollenkweker weet hoe eindeloos veel moeite hy moet doen om de touwtjes in zijn partyen weer in handen te krijgen als hy te laat is. Nog afgezien van het geld, dat hy verliest door afkeuringen. Ook in de klei zullen ze weer stapje voor stapje gaan lopen, plantje voor plantje bekyken, want de spuit kan het nooit alleen af. OVER 25 JAAR... zult u zeggen: „Toen was ik nog niet grijs, maar wel wijs genoeg om naar de N.M.B. te gaan. En van dat hartelijke gesprek daar ben ik heel wat wijzer geworden." Zake lijke en financiële problemen? Bespreek ze met de N.M.B. Er is een oplossing! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! LeMco: Breeatraat 61-63. Sasaenhelm: Poatwijkkade 1 PAASAPPEL IN JULIANAHAL VAN JAARBEURS Vierduizend jonge mensen worden verwacht op het Paasappèl 1965 dat tweede paasdag gehouden wordt in de Juliana-hal van het Jaarbeurs complex ln Utrecht. Dit massale ap pèl Is voorbereid door „Jong Neder land voor Christus" (JNVC), en is in opzet geheel interkerkelyk. In de twee voorgaande jaren werd in het Utrechtse „Tivoli", maar door de enorme belangstelling moesten de organisatoren besluiten dit jaar ge bruik te maken van de Juliana-hal. Een groot aantal solisten en instru mentale medewerkers verzorgt het programma. Er is voorts massale sa menzang met begeleiding van Ham mond-orgel en vleugel. Korte toe spraken worden gehouden door ds. G. A. Brucks, ds. F. H. Veenhuizen en de heer Leo J. Pasman. Vennep (Chemische apparatuur) heeft 1964 een verdere expansie te zien gegeven. Produkl-ontwikkeling en uitbouw van de internationale verkooporganisatie kunnen, volgens het verslag, als belangrijkste kenmer ken hiervan worden genoemd. Het exploitatiesaldo voor afschrij vingen steeg van f 270.647 tot f 451.079. Afschrijvingen vergden f 177.670 (v.j. f 89.607). Als nettowinst resteert f 285.967 (v.j. f 164.344). Zoals gemeld, wordt voorgesteld over 't van f 540.600 tot f 1.401.000 vergrote aan delenkapitaal (waarvan f 664.000 ge rechtigd tot het halve dividend 1964) een dividend van onveranderd tien procent. Hierbij is rekening gehouden met de wenselijkheid om, gezien de uit breiding van het bedrijf, een redelijk deel van de nettowinst te reserveren ter versterking van het eigen ver mogen. Derhalve wordt f121.488 toe gevoegd aan de algemene reserve. Eind 1964 werd een onderhandse le ning op middellange termijn groot l' 1 min. opgenomen. Het directiebeleid blyft gericht op versterking der financiële positie van de vennootschap en op handhaving van een dividendbasis van ten min ste tien procent. In 1965 denkt de vennootschap het honderdste koud- gasvat af te leveren. Door intensieve bewerking van Buitenlandse markten is een inter nationaal afzetgebied ontstaan. De uitbreidingsmogelykheden in Nieuw Vennep, Geesbrug en Zaltbommel worden voor een reeks van jaren voldoende geacht. Eind 1964 waren 158 medewerkers in de Nederlandse bedrijven werkzaam (v j 85). Ter verkrijging van een juist evenwicht tuisen de produktie-activiteit en de benodigde bedrijfsruimte, machines en installaties, is het nodig in 1965 verdere investeringen te doen. Mulder-Vogem heeft contact ge kregen met "n Amerikaanse onderne ming, gespecialiseerd in de koudgas techniek, t w de High Vacuum Equip- vent Corporation, Hingham, Mass, die een internationale reputatie ge niet, o.a. op het gebied van instal laties voor ruimteproeven (ruimtesu- den. Vroeger dachten we, dat het I mulatiekamers).Mulder-Vogem zal de vak ten gronde ging. Bij nadere be- research op dit gebied beëindigen in- schouwing echter bleek, dat de ramp dien, zoals verwacht wordt, met de nog lang niet voor de deur stond. Amerikaanse onderneming een Ne- Uitbreidingsmogelijkheid in Nieuw-Vennep Voor Mulder-Vogem N.V. Nieuwderlands vennootschap zal worden op gericht, waarin beide maatschappijen voor een gelijk deel zullen participe ren en waarin een deel der ontwikke lingskosten van Mulder-Vogem zal worden ingebracht. De besprekingen hebben tevens ge leid tot het plan ook in de VS ge zamenlijk een vennootschap op te richten voor de produktie en ver koop van Mulder-Vogem produkten in Noord-Amerika. De orderportefeuille is aan het eind van het eerste kwartaal 1965 aanzienlijk vergroot, vergeleken met die van hetzelfde tydstip in 1964. Een belangrijk deel van de uitgevoerde orders is bestemd voor levering naar het buitenland. Naar de directie ver wacht, zal de produktle-omzet aan derden dit jaar tenminste een ver dubbeling ten opzichte van 1964 te zien geven. Blyvende aandacht heeft do verbetering van de efficiency. Een en ander zal, volgens het verslag, kunnen leiden tot een verdere sty- ging van de winst. VOOR BRILJANTE KLEURENFOTO'S Deze compositie in zwart en len met hun jongen in de vijver wit kan men op het ogenblik be wonderen in het vogelpark Avi fauna in Alphen aan den Rijn. Fraaie zwartnekzwanen spe- Ook deze jongen zullen over vijf maanden even mooie nekken hebben als hun ouders. (Foto LeMsch Dagblad) Gereformeerd studentenpredikant in Nijmegen De gereformeerde kerk in Nijme gen tracht te komen tot de benoe ming van een studentenpredikant aan de rooms-katholieke universiteit in deze stad. Voorlopig denkt men nog niet aan een volledige dagtaak voor de te benoemen predikant, maar de verwachting is wel, dat dit werk spoedig niet meer met andere taken te combineren zal zyn. De Nijmeegse kerkeraad heeft zich tot verschillende kerkelijke instanties gewend om steun by deze activitei ten, waarmee men graag in septem ber wil beginnen. De taak van de studentenpredikant zou voor een deel „getuigend" moeten zijn en voor een deel het pastoraat over niet r ooms- katholieke studenten moeten omvat ten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Helena Maria Theodora, dr. v. P. A. M. Pont en M. A. Straathof; Hendrik Jacobus Johannes, zn. v. H. Dlnkelman en S. Verboom; Ingrld Caroline, dr. v. M. Sierat en J. A. Kukler; Carla. dr. v. F. W. van der Reek en G. Verstraaten; Andriana Hendrika, dr. v. A, Blok en A. van Gemeren; Marisca Adriana Gemma, dr. v. G. C. van Velzen en M. J. van Schie; Andre, zn. v. M. J. L. van den Hoek en P. Lou wrier; Hen drik Christiaan, zn. v. H. C. Jasperse en N. P. A. Bos; Paul Wilhelmus Dlo- nysius. zn. v. J. F. W. Vroemen en J. H. Maijvis. Theol. Hogeschool in Kampen groeit De belangstelling voor de theolo gische studie is sterk toegenomen sinds ook anderen dan alpha- gymnasiasten via een speciale cur sus voor predikanten kunnen stude ren. Dit deelt de informatiedienst voor de Gereformeerde Kerken mee. Aan de Theologische Hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Kampen verwacht men, dat het aan tal studenten dit jaar groter zal wor den dan het ooit is geweest in de 110 jaar van haar bestaan. Op grond van de belangstelling voor de on langs gehouden oriënteringsdag, re kent men op meer dan dertig eer stejaars studenten. De sterke groei betekent een zwa re belasting voor de hogeschool, vooral voor de zogenaamde aanvul lende opleiding, die wordt gegeven aan studenten met het diploma hbs. kweekschool of hogere technische school. Voor deze categorie wordt aanvullend onderwijs gegeven in on der meer de klassieke talen. GETROUWD A. Kanis en L'. A. Dijkema. OVERLEDEN J. Ouwehand. 4 jaar, zoon; W. A. v d. Hoeven. 43 Jaar. man; A. v. Rooiien 81 Jaar. man; E. Dottori. 3 maanden, zoon; H. van der Meer, 86 Jaar. man; H. de Vink, 57 Jaar. man; A. Hoek. 58 jaar, man: J. Oudshoorn. 71 Jaar, echtgen. van M. van der Keur.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9