DAGBLAD als' regeringsteam had één dag niet genoeg Reacties in Peking en Hanoi blijven negatief \J urn i VRIJSPRAAK WAALF JAAR GEËIST VOOR GIFM00RD Russen menen leven op andere planeet te hebben ontdekt Bliksem treft neus Vanguard-lijntoestel i INZENDINGEN j PAASPUZZEL Grote hagelschade in noord-Friesland (9tic/ ^)/t Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 13 APRIL 1965 No. S1541 irecteur: E. A. Ei, van Disnoeck oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Constituerende vergadering vandaag voortgezet (Van onze parlementaire redacteur) Politiek Den Haag rekent erop, dat formateur Cals vandaag u naar de Koningin zal gaan om te melden, dat de formatie is slaagd. De constituerende vergadering heeft gisteren negen uur duurd. Vanmorgen om tien uur werd het gesprek weer voort- iet. Ut deze lange duur van de bijeenkomsten kan men echter geen con- ties trekken. Aan het begin van zijn formatie heeft mr. Cals er reeds gewezen, dat hij de laatste fase van zijn werkzaamheden niet zou \en overhaasten. Hij acht het van het grootste belang, dat er ook over 's van het regeringsprogramma overeenstemming tussen de aspi- irvninisters wordt bereikt. Mr. Cals wil er niets doorheen jagen en geen tijdbommen onder het kabinet laten zitten, zo werd gisteren tgd. et valt aan te nemen, dat het ge- k vanmorgen is gegaan over de oeming van de staatssecretarissen, eren zou men zich bezig gehou- hebben met de departementale in ig en het regeringsprogramma Door de overgang van de afde- Culturele Zaken naar het minis- i van Maatschappelijk Werk zit- ?r aan deze departementale inde- heel wat haken en ogen. Afscheidsborrel ok op andere plaatsen dan in het net aan het Plein 1813 is te mer- dat de formatie al op haar eind De demissionaire minister - ident mr. V. G. M. Marynen gaf a-avond in het Catshuis voor de rte maal aan zijn collega's een el weg. Het was anti-revolutionairen en de so- isten, die allebei hun fractieleider het nieuwe kabinet hebben afge- n, zullen vandaag in fraetiever- ring bijeenkomen om nieuwe dfcters te kiezen. Drs. Nederhorst et Gerechtshof in Den Bosch gisteren in hoger beroep de zaak rndeld van de 62-jarige vrouw uit le, die door de Bredase rechtbank vrijgesproken van de haar ten gelegde gifmoord op haar echt- iot op 15 oktober 1963. De offi- van Justitie, die tegen haar 12 gevangenisstraf met aftrek van arrest had geëist, had tegen het ils hoger beroep aangetekend, getuigen werden door het Hof erd de verschillende politiefunc- irissen die met het onderzoek be- zijn geweest, de psychiater die lort uitbracht en de rechter-com- Breda, mr. E. Theyssen. ging daarbij hoofdzakelijk over ekentenis, die de vrouw op 17 no- ber 1963 bij de politie heeft afge- zy heeft deze bekentenis voor de tbank weer ingetrokken. Zij had nd wat van het landbouwvergif thion in de koffie van haar man ebben gedaan. Daarbij zou zij niet ledoeling hebben gehad hem te n, maar de man, die zeer weinig was, door ziekte te hebben wil- lwingen om eens enkele weken bij te blijven. eis van de advocaat-generaal gelijk aan die van de officier van Itie bij de Bredase rechtbank: 12 gevangenisstraf met aftrek van 'arrest. Het arrest van het Hof is told op 26 april. schijnt de meeste kans te hebben op het fractievoorzitterschap van de Partij van de Arbeid. Bij de anti revolutionairen zal er zwaar gestre den moeten worden over de opvolging van de heer Smallenbroek. Hoe de uitslag zal zijn valt nog helemaal niet te voorspellen. Ver na Pasen Het is zeer de vraag of het nieuwe kabinet reeds direct na Pasen in de Tweede Kamer zal verschijnen. Ge zien de uitvoerigheid, die formateur Cals nu betracht bij de opstelling van het regeringsprogramma is het zeer goed mogelijk, dat de formulering van de regeringsverklaring meer tijd zal vergen dan verwacht werd. Als de mi nisters zich tevoren nog even willen inwerken, zal het gevolg zijn dat het kabinet pas in de tweede week na Pasen de regeringsverklaring in de Tweede Kamer zal afleggen. Een be zwaar tegen de eerste week na Pasen is ook, dat in die dagen het staats hoofd van de Afrikaanse staat Tan zania een bezoek brengt aan Neder land. Russische astronomen hebben gisteren verklaard dat met radio telescopen signalen uit de ruimten zijn opgevangen, die beschouwd zouden kunnen worden als afkomstig van intelligente wezens. De signalen worden uitgezonden door de bron van radiostraling die bekend staat als CTA-102. De astronoom Nikolai Kardasjew ver klaarde, dat de variaties in de radiostraling van deze bron uit natuurlijke oorzaken niet verklaarbaar zijn. doch dat zij wel zouden kunnen worden beschouwd als van intelligente oorsprong. Om de honderd dagen, aldus de Russische waarnemers, treden er merkwaardige variaties in de straling van deze bron op, variaties die zich in geen enkel ander bekend object voor- ÏEERBERICHT OPKLARINGEN KNMI verwacht van heden- foorgenavond: opklaringen en op toeeste plaatsen droog weer. Van- it in het binnenland plaatselijk htvorst. Morgenmiddag dezelfde hoge temperaturen. Zwakke "latige wind tussen west en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur) 3&op: 05.46 uur; onder: 19.36 uur *an op: 17.46 uur; onder 05.44 u. i°gwater in Katwijk te 02.17 en 37 uur; laagwater te 10.17 en DH blad bestaat uit 22 pagina's Groot alarm op Schiphol doen. Andere Russische geleerden zijn iets voorzichtiger in hun oordeel door te constateren, dat in elk geval een geheel nieuw en uniek object is ont dekt in het Melkwegstelsel. In Ameri kaanse en Engelse deskundige krin gen wordt betwijfeld of er voldoende aanwijzingen zijn om deze radiostra ling een kunstmatige oorsprong toe te schrijven. Hierby dient te worden opgemerkt, dat de radio-sterrenkunde een zeer jonge wetenschap is, die een geheel nieuw terrein van onderzoek heeft ge opend. In de laatste decennia zijn met behulp van de radio-astronomic talloze nieuwe verschijnselen ontdekt, De paaspuzzel van het L.D. iis een enorm succes geweest. Het zoeken van eieren blijkt een heel plezierige en onder- t houdende bezigheid te zijn. Wij ontvingen niet min- f der dan 3909 f oplossingen op onze paas- prijsvraag, waarin gevraagd t werd om de drie stellen van i twee gelijke paaseieren op te l sporen. t Het ligt in de bedoeling. dat de prijswinnaars nog a i vóór het paas-weekeinde i hun paasei thuis bezorgd r J kriiqen. j f De namen van de prijs- i winnaars zullen wij zo spoe- f dig mogelijk publiceren. t terwijl zich telkens opnieuw raadsels voordeden. Vele van die raadsels zijn tot een „natuurlijke" oplossing ge bracht, andere zyn nog steeds niet verklaard. Het lijkt nogal onweten schappelijk, voor een nog niet ver klaard nieuw ontdekt verschijnsel meteen een verklaring te geven, die op niets anders berust dan het onver mogen, om er een natuurwetenschap pelijke oorzaak voor te vinden. Het wil ons voorkomen, dat de zucht naar romantiek de Russische astronomen tot voorbarige conclusies heeft geleid. Het lijkt zeer waarschijnlijk, dat elders in het heelal op vele van de miljarden planeten ook in ons «eigen Melkwegstelsel zich leven zal hebben ontwikkeld, en het lijkt onwaarschijn lijk dat alleen op aarde intelligente le vensvormen zouden zijn ontstaan. Op den duur is een contact met intelli gentie elders niet onmogelijk, maar een nu nog onverklaard verschijnsel meteen bestempelen tot bewijs van het bestaan van intelligentie op een andere planeet is te enen male on verantwoord. Ongeveer 1500 Marokkaanse. Turkse en Joegoslavische mos lims, in dienst bij de Limburgse steenkolenmijnen, hebben giste- De strijd in Vietnam gaat voort Met een gapend gat in een half los geslagen neus is gistermiddag Vanguard-lijntoestel van de B.E.A. met 57 passagiers aan boord uit Londen veilig op Schiphol geland. vas daar voor de aankomst van dit vliegtuig groot alarm gegeven. De beschadiging was vlak na de start door een felle blikseminslag in 4e veroorzaakt. De radioinstalla- van het toestel werd vernield. Besloten werd de reis voort te zet ten, daar men anders tiet noodweer nieuw had moeten passeren. Met ambulance- en brandweer wagens langs de landingsbaan start klaar kwam het grote toestel, gehol pen door een vrij sterke tegenwind, verhoudingsgewijs langzaam naar beneden Aangezien het lange neus- wiel zich schuin onder de beschadig- neus bevindt, was het niet uit gesloten, dat dit wiel bij de landing binnen zou kunnen wegklap pen. Zo stond het gehavende Britse toestel gisteren op Schiphol, zijn machine allereerst op de wie len van het hoofdlandingsgestel, dat zich midden onder het vliegtuig be vindt, op de baan, waarna hij aldus met de neus nog enigszins opwaarts 100 tot 150 meter over de baan voortreed, vooraleer langzaam ook de neus naar beneden zakte en hij het neuswiel zo voorzichtig mogelijk met de langdinsgbaan in aanraking liet komen. Het bleek nog voor zijn taak beregend te zijn. Enkele minuten later arriveerde het toestel op eigen kracht op het platform en stapten de opgeluchte passagiers uit. Toen de bliksem insloeg voelde men in het toestel een schok en maakte de ma chine een fikse duik. Er ontstond geen paniek. De ijzige kalmte van de bemanning maakte, dat men gerust de reis voortzette, al voelde men de spanning wel. De reacties van Rood-China en Noord-Vietnam op het on derhandelingsplan van president Johnson en het voornemen van de Britse oud-minister van Bui tenlandse Zaken Gordon Wal ker blijven negatief. Het „Volks dagblad" in Peking verwees gis teren in een lang artikel naar een verklaring van de president van Noord-Vietnam, Ho Tsji- minh, waarin gezegd was dat vredesbesprekingen pas kunnen beginnen na het terugtrekken van de Amerikaanse troepen. Peking steunt deze verklaring van Noord-Vietnam volledig. Het „Volksdagblad" schreef voorts, dat de secretaris-generaal var V.N., Oe Thant, zich de moeite kan sparen een bezoek aan China Noord-Vietnam te brengen, dat de V.N. niets met het vraagstuk te ken hebben. Overigens heeft Oe Thant in geen enkel opzicht te ken nen gegeven, dat hy China of Noord Vietnam wil bezoeken. Het Chinese blad geeft dus antwoord op geruch ten. In diplomatieke kringen in Lon den werd gisteren gezegd, dat Peking en Hanoi duidelyk hebben gemaakt weinig nut te zien in een bezoek oud-minister Gordon Walker, die op verzoek van premier Wilson een aa tal Aziatische landen zal bezoeken een poging een basis voor vredes onderhandelingen over Vietnam te vinden. Gordon Walker vertrekt gen. Hij zal wèl een bezoek aan Sai gon, de Zuidvietnamese hoofdstad, brengen. Premier Pham Vandong van Noord- Vietnam heeft in een rede tot de na tionale vergadering in Hanoi „de we gen ter regeling van de kwestie-Viet- nam" als volgt omschreven: Nauwgezet in acht nemen van d< akkoorden van Genève van 1954 ei een strikte toepassing van de voor naams te bepalingen van deze over eenkomsten; evacuatie van de Ame rikaanse troepen uit Zuid-Vietnam, „beëindiging van de agressie tegen dat land en het laten varen va plannen tegen het gebied en de vereiniteit van Noord-Vietnam" geling van de zaken van Zuid-Viet nam op basis van het programma vai het „nationale bevrijdingsfront" ii dat land; hereniging van Noord- en Zuid- Vietnam zonder inmenging van bui tenaf. Volgens de Noordvietnamese pre mier zal elk ander voorstel dat in strijd is met de genoemde vier pun ten, onaanvaardbaar zyn. Masker voor agressie Salk gehuldigd Het Amerikaanse Congres heeft bij monde van zijn leiders de dankbaar heid van de Verenigde Staten uitge sproken voor dr. Jonas Salk, in ver band met diens uitvinding van het polio vaccin. Verlegen glimlachend en bijna on verstaanbaar antwoordend, ontving Salk een kopie van een besluit dat door de Senaat en het Huis van Af gevaardigden is aangenomen. Daarin werd gezegd dat „het land zijn dank baarheid aan dr. Salk uitspreekt", evenals aan zijn collega's die aan de ontwikkeling van het polio vaccin I meend" genoemd, hebben meegewerkt en de mensen die in Ba„skok vangen be. de uitvinding hebben gefinancierd. richteSn 2ijn jn NoSord.Vietnam reeds Gisteren tien jaar geleden werdRussische raketten aangekomen, al- het vaccin „veilig, krachtig en doel- dus een woordvoerder van het Thai- treffend" bevonden. Het opende een landse ministerie van Defensie. Hy geheel nieuw tijdperk in de bestriJ-1 voegde er aan toe dat de montage ding van kinderverlamming. I van de raketten door de Amerikaanse Radio-Moskou heeft vandaag de oproep van president Johnson onderhandelingen zonder vooraf gaande voorwaarden „een masker voor agressie" genoemd. In een uitzending voor de Ver. Sta ten zei Radio-Moskou dat Washing ton teleurgesteld was over de ont vangst van de boodschap van de pre sident in de communistische landen voegde eraan toe: „Hoe anders had de Sowjet-Unie kunnen reageren op de afkondiging van het voorne voort te gaan met het on derdrukken van de strijd voor de vrij heid van de bevolking van Zuid-Viet- De verklaring van president Johnson wordt „niet ernstig ge- bombardementen op Noord-Vietnam was vertraagd. Mortiervuur Het Amerikaanse militaire hoofd kwartier in Quang Tri is vanochtend getroffen door een 25-tal granaten uit mortieren. Volgens een woord voerder zouden hierbij twee Ameri kaanse militairen zyn gewond. Op ongeveer hetzelfde tijdstip zouden twee eenheden van het leger van Zuid-Vietnam in hetzelfde gebied zijn getroffen door een 100-tal mor tiergranaten. Volgens de eerste be richten die in Saigon hierover zyn ontvangen zouden 30 man zijn ge dood. Quang Tri is de hoofdstad van de meest noordelijke provincie van Zuid-Vietnam en slechts 32 km van de 17-de breedtegraad. ren niet gewerkt. Zij hadden een snipperdag genomen om het is lamitische feest Ied-al-Adha, het offer van Abraham, te vieren. Ook elders in het land hebben honderden Turkse arbeiders dit voorbeeld gevolgd. Bij hoge uit zondering was voor de viering van deze plechtigheid in Ensche de de r.-k. Jacobuskerk afge staan. In de tuin van de Moba- rak-moskee in Den Haag moest een speciale tent worden opge richt om de vele moslims te her bergen. Gerechtelijk vooronderzoek roet-dood De Utrechtse officier van Justitie, mr. W. H. Overbeek, heeft een ge rechtelijk vooronderzoek gelast naar de toedracht van het ongeluk tijdens een in wijdingsplechtigheid van het Utrechtse studentengezelschap „Tres Faciunt Collegium", waarbij zater dagavond de 20-jarige student jhr. D. L. L. Rutgers van Rozenburg uit Zeist om het leven is gekomen. Dit gebeurde terwijl hy een met roet ge vulde gesloten zwarte kap op het hoofd had. Een zeer hevige hagelbui, die slechts vyf minuten duurde, heeft gisteren in de namiddag voor vele tienduizenden guldens schade aan gericht op de tulpenkwekeryen in de omgeving van de Friese dorpen Oosternijkerk, Nes en Wierum. De bui, die gepaard ging met ontlaste zich kort na half hagelstenen die zo groot waren als knikkers, vielen met zc kracht, dat ze van de grond omhoog stuitten. Avonds om zes uur waren de hagelstenen, die als klompjes le ei-ven en landerijen lagen, nog teeds niet gesmolten. Ongeveer 30 tot 4u tuinders in het noorden van Friesland liepen grote schade op aan hun tulpengewassen, dfe juist tegen de bloei aanstonden. Volgens voor lopige schattingen moet ongeveer 40 procent van de totale tulpencultuur als verloren worden beschouwd. Bij sommige kwekers bedroeg de schade zienlyk meer dan 50 procent van op het veld staande gewassen. De tuinders in deze streek menen te weten, dat zeker in geen 20 jaar dergelijke krachtige hagelbui is voorgekomen. Voor sommige kwe kers, die niet zijn verzekerd, is de schade catastrofaal. Het merendeel van hen was echter wel verzekerd. De heer Torensma, kweker in Nes, taxeerde de schade, die zijn bedrijf heeft geleden op rond 10.000 gulden. Hoewel op dit moment nog geen overzicht van het totale schadebeeld kan worden verkregen, houdt men er rekening mee, dat voor een bedrag van meer dan een ton aan tulpen verloren is gegaan. leuwo Uit het Leidsch Dagblad van 14 April 1865: Een paar weken geleden stierf te Schlan in Boheme een Rijksbeambte, die zijn uit 3000 florijnen bestaand ver- 1 mogen aan den Keizer van 1 Oostenrijk vermaakt heeft. In Engeland bestaan ar- beiders-vereenigingen voor gemeenschappelijk verbruik en Vereenigingen tot verhoo ging van loon door weigering 1 van werk. 1

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1