GOKSTAN Nog GEEN beslissing na de laatste ronde blijf jong, blijf fit: fiets Engelsen met negen man tegen Schotten Nederlandse zege in studenten-interland SUCCESSEN VOOR VAN DER HELM „Ik waande mij tliui SCHAAKCOMPETITIE KNSB E" tEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 12 APRIL 1965 De laatste ronde van de Ne derlandse schaakcompetitie heeft in de eerste klasse B, waarin de Leidse teams LSG en Philidor uitkomen, nog geen definitieve beslissing opgeleverd. Helemaal in het beeld van een competitie vol verrassingen was ook deze bewogen laatste ronde. De situatie aan de kop van de rang lijst was zo. dat de Haagse teams HCSV en Moerdijk met 9 punten leder de beste kansen hadden, maar de beide Leidse runners-up waren met elk 7 punten nog beslist niet kans loos. LSG moest hiervoor van HCSV winnen, Philidor het in degradatie- gevaar verkerende Spangen kloppen en Moerdijk tenslotte van het Rot terdamse Charlois verliezen. Maar dermate ingewikkeld was ook de si tuatie, dat behalve HCSV en Moer dijk, nog elk team reëel gevaar liep om te degraderen. Vloed Onder deze spanning waren ver rassingen in het afgelopen week einde zeker niet denkbeeldig, maar de vloed van surprises die tenslotte uit de bus kwam, zullen weinigen ver moed hebben. ■Want LSG slaagde er zaterdagmiddag in Den Haag in tegen koploper HC SV tot een zeer goede prestatie te komen, en dit ondanks het ontbreken van international drs. Carel van den Berg, v. d. Spiek en Wouters. Maar LSG moest met maar liefst 73 win nen om kansen op de titel te behou den en met deze handicap was deze opgave te zwaar. De Leidenaars be ëindigden de strijd met een voorlopige 4 Vi3% achterstand, maar zij zullen waarschijnlijk toch een minimale B'A4Vi zege boeken, aangezien afgebroken partijen van Van Oosten en drs. van Deur sen op winst staan. De gedetailleerde uitslag van HC SVLSG luidt: J. P. RoosJ. C. Kort 10; drs. H. W. Vinkmr. A. de Groot 10; F. R. van SantenA. v. Oosten afgebr.; ir: J. A. Zuuren- donkdrs. H. Th. Weiland (res.) 0-1; ds C. L. RobenB. v. Bekker C J. Cieraaddr. A. van Deurzen afgebr.; dr. H. LooyengaW. H. van der Nat 1—0; H. v. d. Hoff—J. Toor man (res.) 0—1; P. Monté—W. G. Demmendal (res.) 10; P. Cnossen R. W. v. d. Waall 01; voorlopig: 4%—3%. Greep Inmiddels waren in Rotterdam en kele spelers van Philidor bezig nog een laatste greep naar het kampioen schap te doen, maar zij slaagden daar de zoveelste verrassing in eerste instantie niet in. Beide goal- getters Kohlbeck en De Graaff, ver loren n.l. en de afgebroken partij van Westra biedt slechts kleine winst kansen. Met een 20 achterstand, moesten de resterende zeven spelers alle partijen winnen, om een beslis singsmatch tegen HCSV af te dwin gen en dat tegen het altyd nog sterke Spangen, vechtend tegen degradatie en daarom versterkt met jeugdkam pioen-international Leo Kerkhof. De Philidorspelers zijn er echter toch in geslaagd deze vrijwel onmogelijke taak te verrichten, althans bijna. Via overwinningen, alle volkomen ver diend, van resp. Theo Piket, Joop Piket, Barkema, Berg. Van den Berg en dr. Selier, werd de 20 achter stand omgezet in een 62 voorsprong voor de Leidenaars! Alleen Etmans kon de winst niet grijpen en kreeg op den duur een mindere afgebroken partij. Als de afgebroken partijen van Westra en Etmans samen nog 1% punt opleveren is de kans op een be slissingswedstrijd om een plaats in de hoofdklasse tussen HCSV en Phili dor nog aanwezig, maar erg waar schijnlijk is dat niet. Gedetailleerde uitslagen: Spangen I (Rotterdam)Philidor (Leiden): Chr. VlagsmaJ. Piket 01Leo KerkhofA. M. van den Berg 01; H. W. Koevermansdrs. M. D. Et mans afgebr.; P. R. RoozenbeekR. A. G. de Graaff 10; H. L, Kunnen A. J. W. Kohlbeck 10; P. J. Roos Th. Piket 01H. F. van der Schee A. Barkema 01; H. van SonR. D. Westra afgebr.; W. F. Bakker C. C. Berg 01; L. Reitsmadr. P. Selier 01. Voorlopig: 2—6. MARTIN LAMAN Amerikaan leefde van ..verliezen" NEGENDE De 15-jarige Martin La man van de Chr. Leidse gymnastiekvereniging DOS heeft gisteren beslag gelegd op een eervolle negende plaats tijdens de Nederlandse jeugd turnkampioen- schappen (jongens), die in de Haagse Academie van Lichamelijke Opvoe ding werden gehouden. Er waren 51 deelnemers. De jeugdige Leidenaar had zich nog aanzienlijk hoger kunnen klasseren als hij niet tussentijds van het laag- rek was gestapt en iets beheerster had gewerkt bij het paardvoltigeren en de ringen. Over het geheel ge nomen bleef hij iets beneden zijn prestaties bij de districtswedstrijden. Prachtig werk leverde hij echter bü de vrije oefening door samen met de Nederlandse kampioen P. Karre- gat (Mauritius) tot de hoogste score van alle deelnemers (8.30) te komen. Karregat stak met kop en schouders boven zijn rivalen uit. Hij werd win naar met drie volle punten voor sprong. Voor Mauritius brachten deze wedstrijden een maximum aan succes, want ook het teamkampioen schap ging naar Volendam. Nederlands kampioen bij de ju nioren werd C. Smulders van PSV (Eindhoven), terwijl het teamkam pioenschap naar Blij dorp (Rotter dam) ging. Tijdens training in Leidse Hout Harry deWaide (19^ springt 1.92 hoog Tijdens onderlinge trainingswedstrij den van de A.V. „Holland", zater dag j.l. op de sintelbaan in het Leidse Hout, heeft men met volle verbazing staan kijken naar de verrichtingen van Harry de Waide van de vereniging Unitas uit Geleen. Harry kan hoogspringen, getuige zijn derde plaats bij de Nederlandse kampioenschappen 1964 en zijn beste resultaat van het vorige seizoen 1.88 meter. Vanzelfsprekend werd hij ingedeeld bij het groepje hoogspringers, dat iedere zaterdagmiddag naar Leiden reist om onder leiding van oud- hoogspringkampioen en KNAU- coach Jan van Heek de puntjes op de 1 te zetten. Dat gebeurde zaterdag wel heel gron dig, toen Van Heek de gelegenheid te baat nam zijn pupillen te laten deelnemen aan het nummer hoog springen, hetwelk de A.V. „Hol land" in haar programma had opgenomen. Het werd een door slaand succes voor de 19-jarige zelf „sleohts" 1.76 meter lange Harry de Waide, die het ondanks het koude regenachtige weer presteerde de lat op een hoogte van 1.92 m. feilloos te passeren. Officieus had hij daarmede het Nederlands Juniorenrecord met 4 cm. verbeterd! Ook de Dordrechter Barstjes van Parthenon kwam tot een zeer goed resultaat n.l. 1.85 m., terwijl de leermeesters Van Heek en Pommée dit keer (nog) niet hoger kwamen dan 1.75 meter. Cor Kanbier won een 200 meter in 23.9 seconde met John Filippo ais goede tweede in 24 seconden, met een straffe wind tegen. Wim This- sen eindigde in 24.4 op de derde plaats, maar won het kogelstoten met 11.65 m. Reserves KNVB AMATEURS Res, eerste klasse: De Musschen 2 ADO 3 1—2, Feijenoord 3—Leerdam Sport 2 44, LFC 2—Sparta 3 2—3, CVV 2—Excelsior 3 1—1, VCS 2— Neptunus 2 21, Unitas 2SW 3 0—1. Res. tweede klasse A: RVC 2UVS 2 20, Laakkwartier 2Gouda 2 2—3, HBS 2—RKAVV 2 0—0, Cele- ritas 2—Delft 2 1—1, ONA 2—VUC 2 14, Quick 2Westlandia 2 02. Res. derde klasse A: Wilhelmus 2 SJC 2 0-2, Blauw Zwart 2—Altior 2 12, Tonegido 2Lisse 2 03, RK AVV 3—Lugdunum 2 0—0. Res. derde klasse B: TOGB 2 Donk 2 2—1, Woerden 2—GDA 2 2—3, Alphen 2—ONA 3 2—3, Roodenburg 2—Olympia 2 30. ZATERDAGVOETBAL Res. tweede klasse: Excelsior P 2— SSS 2 14, Zwart Wit 2RVVH 2 0—1, Zwaluwen 2—Heerjansdam 2 2—2. Res. derde klasse C: Jodan Boys 2 CSVD 3 0—1, Sportlust 2—Noord- wijk 2 1—2. VOETBAL IN ENGELAND Het Engelse voetbalelftal heeft zaterdag in het Londense Wem bley Stadion (100.000 toeschou wers) in een heroische afweer- slag het favoriete Schotse elftal bedwongen (2-2). Door dit re sultaat is Engeland op de eerste plaats geëindigd in het jaarlijkse toernooi om het voetbalkam- AÜTOMOBILISME Le Mans eist nu al slachtoffer Tijdens de training voor de 24 uurswedstrijd van Le Mans, die op 29/21 juni zal worden gereden, is de 39 -jarige Amerikaanse coureur Lucky Cassner om het leven geko men. Zijn vijf liter Maserati raakte op het gladde wegdek in een slip en schoot de berm in. De bolide werd totaal verpletterd. Sportsplinters Het team van de Wolves is bas ketballkampioen van Nederland ge worden. Bij de dames ging de titel naar AMVJ. R. E. van Erven Dorens is win naar geworden van de serie van drie aanmoedigingswedstrijden van het Ned. Golf Comité op de links van de Golfclub De Dommel. Na 2 wedstrij den was zijn totaal voor de andere deelnemers al onbereikbaar. De Rus Arbekov is winnaar ge worden van de G.P. van Frankrijk motorcross 250 cc-klasse, de Brit Jeff Smith won in Wholen de G.P. van Zwitserland in de 500 cc-klasse. De Acht van Nereus Amsterdam versloeg zaterdag in Parijs de Achten van de universiteiten van Londen en Parijs. Het eerste tiental van het Ver enigd Amsterdams Schaakgenoot schap (VAS) is voor de 14de maal na de oorlog schaakkampioen van Ne derland geworden. Voor de eredivisie van de NeVo- Bo werden de volgende wedstrijden gespeeld: LibanonSOS 3-0, Blok keer/DES—Valuas 3-0, AMVJ/RC Olhaco 3-2. pioenschap van Groot Brittan- Het Engelse team heeft in de tweede helft geruime tijd met negen man moeten spelen. Want nadat vlak voor rust linksachter Ray Wilson met een gebroken rib de strijd had moeten staken, ging vijf minuten na de her vatting ook linksbinnen Johnnie Byr ne naar de kant met een geblesseerde knie. De Engelsen stonden toen voor de schier onmogelijke opgave met negen man een 2—1 voorsprong te be houden. Dat gelukte ook niet, maar wel hielden zij na ruim 20 minu ten kwam Byrne (op halve kracht) terug de Schotten op 22. De doel punten werden gescoord door Charl ton en Greaves voor Engeland en door Law en St.-John voor Schotland. De eindstand in het toernooi om het Brits kampioenschap luidt: Engeland Wales Schotland Noord-Ierland 3 2 1 0 5 8— 3 2 0 1 4 3 0 0 3 0 9— 4 7— 7 5—12 Zaterdag werd een belangrij ke mijlpaal bereikt in de bouw van de Sint Bernhardtun- nel. De doorbraak van de laatste muur tussen Zwitserland en Ita lië werd een feit, een goede re den om het champagneglas te heffen. reischeq ues (Van onze R'damse correspondent) In het kantoor van de American Express Company in Rotterdam is een 35-jarige Amerikaan gearres teerd. die ervan wordt verdacht op lichtingen te hebben gepleegd. De man vertelde, dat hij zijn reis- cheques had verloren, hetgeen hij onder ede bevestigde. Het is de ge woonte dat in zo'n geval, na het win nen van allerlei inlichtingen, nieuwe cheques worden verstrekt. De em ployé van de American Express, die deze aangelegenheid behandelde, herinnerde zich het telegram dat van de interne recherchedienst uit Parijs wasg ekomen en waarin tegen de man werd gewaarschuwd. Hij hield de „cliënt" aan de praat, terwijl 'n ander de politie belde. Binnen drie minuten waren er twee rechercheurs. De „cliënt" mocht ook even praten met de recherchechef, tijdens welk gesprek hij beurtelings rood en bleek werd. „Roep de politie niet, roep de politie niet", schreeuwde hij. „Ik zal alles terugbetalen." De politie was er echter al en even later werd hij in een overvalwagen weggevoerd. De Amerikaan wordt ervan ver dacht bij verscheidene kantoren van American Express het smoesje van het verliezen van reischeques te heb ben opgehangen: Zo zou hij duizen den dollars in de wacht hebben ge sleept. Hij is opgesloten bij de vreem delingendienst. Elk jaar worden honderden mis- bruikmakers van het overigens voor treffelijk werkende reischequesy- steem aangehouden. Op aanwijzing van eerder genoemde interne recher che in 1964 in de gehele wereld niet minder dan 800. Geminivlucht reeds in juni De Amerikaanse nationale organi satie voor de lucht- en ruimtevaart Nasa heeft medegedeeld dat de vol gende vlucht in de „Gemini"-serie was vastgesteld voor het derde kwar taal van dit jaar. Het is echter moge lijk dat de vlucht reeds in juni a.s. zal worden gemaakt. Hierbij zullen twee ruimtevaarders vier dagen in de ruimte blijven, waarbij zij 63 omwentelingen om de aarde zullen maken. Er bestaan thans geen plannen, die erin voorzien dat de ruimtevaarders zich buiten hun cabine wagen. Kecreatiewerk van Bijbelkioskvereniging Wika L. A. C. van Ginkel is aan gesteld tot directeur van de sectie recreatiewerk der Bijbel Kioskvereni ging en zal per 1 mei in functie tre den. Dezer dagen keert de heer Van Ginkel terug uit Australië, waar hij ruim drie jaar als algemeen secreta- voor het jeugdwerk van de Pres byteriaanse Kerk werkzaam was. Voordien was hij landelijk promotor van het Open Deurwerk van de Ned. Hervormde- en de Evangelisch Lu therse Kerk in Nederland. ZWEMWEDSTRIJD IN GENT Dit weekeinde is in Gent het unl- leen de 100 meter vrije slag eindigde versitaire „driehoekstoernooi" ge houden, waaraan de studentenploe- gen van Frankrijk, België en Neder land deelnamen. De Nederlandse he- renploeg legde met ruim verschil op de eerste plaats beslag (57 pnt.) voor België en Frankrijk. Bü de da mes was België juist iets sterker dan Nederland (39 tegen 38 pnt.). De waterpolowedstryd Nederland- België leverde een grote Nederland se zege op: 145. Bij het dames zwemmen eiste de Belgische afvaardiging drie van de vier overwinningen voor zich op. Al- Drie Benelux-titels De Leidenaar Bert van der Helm heeft tüdens de Benelux jeugdkam pioenschappen tafeltennis, die dit weekeinde te Aywaille bij Luik zün gehouden, drie titels op zün naam gebracht. Hij zegevierde zowel in de eindstrijd van het enkelspel als in de finales gemengd en heren dubbel spel. Het heren enkelspel was een geheel Nederlandse aangelegenheid waarin Van der Helm uitkwam tegen de Hagenaar Peter Joels. De titeis bij de dubbelspelen behaalde de Leidenaar Smean met respectievelijk Mieke ten Briek (Hilversum) en Peter Joels. Bij de landenwedstrijd bleken voorts de Nederlandse heren het meest succesvol. Zij versloegen Bel gië en Luxemburg. De dames daar entegen, die van België verloren, moesten met een tweede plaats ge noegen nemen. De resultaten zijn: Heren enkelspel: Bert van der Helm (Ned.) verslaat Peter Joels (Ned.) 21—15, 21—17. Dames enkelspel: Keppenne (Bel gië) verslaat Mieke ten Broek (Ned.) 13—21, 21—15, 21—19. Heren dubbelspel: Van der Helm/ Joels (Ned.) versl. LambiotteBruno Gilon (Belg.) 21—14, 21—19. Gemengd dubbelspel: Van der Helm/Mieke ten Broek (Ned.) versl. Weimerskirch/Reinert (Lux.) 219, 15—21, 21—18. Dames dubbelspel: Koppenne/Ver linden (Belg.) versl. Reinert/Wivives (Lux.) 21—13, 21—13. Landenwedstrijden: heren: Neder landLuxemburg 52; Nederland— België 52; België—Luxemburg 52. indstand: 1. Nederland 4 pnt; 2. België 2 pnt; 3. Luxemburg 0 pnt. Dames: BelgiëLuxemburg 41; BelgiëNederland 41Nederland —Luxemburg 32. Eindstand: 1. België 4 pnt; 2. Nederland 2 pnt; 3. Luxembui-g 0 pnt. een Nederlandse zege. Erica Terp stra won in 1.08.9 vóór de eveneens in Leiden studerende Fransje Feis (1.12.3). De 100 meter rugslag werd tewonnen door Van Parijs (Belg.) in 1.19.7. Ook hier tikte Fransje Feis als tweede aan: 1.26.1. Bij de heren waren de Nederland se studenten gelukkiger. Vier van de zes eerste plaatsen waren voor Ne derland. Koning won de 100 meter vrye slag in 1.00.3; Feyerinck tikte als eerste aan na 400 meter vrye slag (4.57.5), Koning won ook de 100 meter rugslag (1.06.3) en Pabruwe zegevierde op de 100 meter vlinder slag in 1.03.9. Simon Ouwerkerk ein digde als derde op de 400 meter vrije slag en de tweede Leidenaar, Nico van Sittert, werd zesde op de 200 me ter schoolslag. In de totaal uitslag eindigde Ne derland op de eerste plaats met 95 punten. België werd met 83 punten tweede en Franrijk sloot met 61 pun ten de ril. OAS-moordenaar gearresteerd Gillis Buscia, een der meeste be ruchte moordenaars van de OAS, die in juni 1962 door het Franse tribu naal voor de veiligheid van de staat ter dood werd veroordeeld, is in Mar seille gearresteerd. Buscia wist des- tüds uit de gevangenis van Fresnes te ontsnappen met de hulp van een gevangenbewaarder, waarna hij naar Italië uitweek. Hü was toen een der laatst overgebleven leiders van de OAS. Prins Bernhard bracht windmolen aan het draaien in Holland ,,De dag die ik hier heb doorgebracht, doet mij thuis w zei prins Bernhard in Holland in de staat Michigan, waar I 200 jaar oude windmolen in beweging bracht, die uit Ned is overgebracht voor een historisch toeristenpark. Deze gemeente in het westen van Michigan en haar buren aan de oevers van Lake Michigan worden hoofdzakelijk bevolkt door mensen van Nederlandse afkomst. „Ik ben inderdaad erg trots er op, dat zovelen van U zo ver gekomen zijn om bij mij te zijn", zei de Prins. „Hieruit blijkt dat U, al bent U goede Amerikanen, uw banden met het oude land in ere houdt". De windmolen „De zwaan", betekent het begin van de verwezenlijking van een idee dat hier in 1961 ont stond. Slechts twee molens zijn met speciale toestemming uit Nederland verdwenen en in Ame rika opgebouwd. De molen staat in een park, dat het gehele jaar open zal zijn, en waar ook Nederlandse dijken, kanalen, boerderijen en tuinen worden aangelegd. Geen wisselgeld Prins Bernhard kocht het eerste kaartje voor het park en betaalde daarvoor driemaal de toegangs prijs, die voor volwassenen een dollar zal zün. Hij overhandigde een biljet van tien gulden aan caissière Linda Patterson, 19 jaar. Blozend vertelde zü dat zij niet kon teruggeven, waarop de Prins haar het wisselgeld schonk. „Zoals het vrijheidsbeeld in de haven van New York het symbool Is van een plaats van vrijheid en onder dak, heeft U hier een symbool op- gerioht, waaruit talijkt dat uw erf deel U lief is. De bevolking van Wereldcongres hartspecialisten Het eerste wereldcongres van hart specialisten, tevens het vijfde van de Europese Vereniging en het tiende van de Amerikaanse Vereniging voor Ballistocardiogram, is vanochtend in het Minervapaviljoen in Amsterdam begonnen. De congresvoorzitter, de hoogleraar aan de Vrije Universiteit prof. dr. A. W. J. H. Hoitink, be groette de 150 deelnemers uit 23, ook Oosteuropese, landen. De medi sche faculteit van de Vrye Universi teit heeft dit wereldcongres georga niseerd. Het doel is: verdieping van de in zichten en uitwisseling van gegevens betreffende de mechanische aspecten van de bloedsomloop. Centraal hier bij staat de onderzoekmethode der ballisttocardiografie. Gedurende de drie congresdagen worden veer tig onderwerpen de meeste door meer dan een der deelnemende ge leerden ingeleid en ter discussie gesteld. Nederland staat bekend, als betrouwbaar, diep-godsdi gezinnen. Ik feliciteer U m visie, welke deed besluiten oprichting van het park". De Prins gooide toen d'e va waarna onder toejuiching( 1500 toeschouwers de wieki de molen voor het eerst openbaar gingen draaien. Studiebeurs! In een rede voor het Hope> drong prins Bernhard groter internationaal begri middel van het individuel tact. Het college antwoord de mededeling, dat een voor internationale opvoed worden opgericht ter bevo van de uitwisseling van sti en professoren met Nederlai zal gefinancierd worden speciaal fonds, dat bekei staan als het Prins I studiebeursfonds. Na een rit door de stad waar duizenden mensen k route stonden, van wie vel gaven het Nederlands no vergeten te zijn, was er e< vangst in het Nederlands trum, waar ongeveer twin meenschap»en vertegenw waren. Twaalf meisjes voert klompendans uit. Ouderdom aai 5 miljard jaa Een groep Amerikaanse ge is van mening dat de aarde zon beide wel rond 500 miljo ouder kunnen zijn dan mer gaans aanneemt In het bulletin van het Ame se Geologische Genootschap de geleerden dat het results hun onderzoek naar de natuu ouderdom van de oudste rot; ties erop duidt, dat erosie dcx mend water „minstens 4 milja geleden voorkwam". Dit, gekoppeld aan de al| aanvaarde wetenschappelijke ting, dat erosie door water eerste miljard jaar van het b van de aarde onmogelijk hee! nen voorkomen, duidt erop aarde minstens 5 miljard Jai Is, aldus de geleerden. Men schatte de ouderdom aarde totnutoe op 4% miljai en die van de zon op 5 e Mocht de aarde ouder zün, de zon dit ook en wel evenv ae aarde. Advertentie "Hoe gaat het er mee "Best, ik fiets immers weer

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 12