Beeren j Operatie Leids huisvuil werd groot succes: 22 wagens „afval De Gaulle broedt op nieuw referendum ZESTIG JAAR KREIJMB0RG Kerkelijk Leven 1.1.1). voelde niets voor reuzenzwaai LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 APRIL 1965 TWEEDE BLAD DANK GEMEENTEDANK Personeel ivas twaalf uur in touw De operatie Leids huisvuil: het extra (gratis) ophalen van over- tallig vuil, waarmede gisteren een begin werd gemaakt in de omgeving van o.a. de Herenstraat, Lammenschansweg, Profes- sorenwijk en Meerburgerpolder, is een groot succes geworden. Niet minder dan 22 grote .vrachtauto's, hoog opgetast, waarop circa 150 kubieke meter vuil, werden in de loop van de dag afge voerd naar de stortput in de Roomburgerpolder. Gisterochtend om half acht vief twee auto's zes man bediening nen, zag men in de middag- al spoedig in, dat de aange boden hoeveelheden zo groot waren, 'dat nog eens tivee auto's, men had el drie kunnen hebben, werden ingezet.. Ondanks deze verdubbelde capaciteit, is het. personeel tot onds acht nhr het laatst, in le Professorenwijk druk en ent housiast in touw geweest. Hoofdopzichter A. de Koning, met iijn beide assistenten en het hem oegevoegde personeel stonden in het «gin totaal vreemd tegenover deze „operatie". Hoe zou de bevolking op deze geste van B. en W. en de reageren en hoeveel worden aangeboden? Na enkele uren was het hem volkomen duidelijk. Algemeen, maar dan ook I algemeen, werd dit initiatief, harte lijk toegejuicht. Men was en dit bleek uit menige spontane reactie de gemeente dankbaar, dat de mogelijkheid thans wordt geopend om vuil en oude rommel, waarmede men reeds lang „in de maag" zit, op zulk een ge makkelijke wijze op te ruimen. De aangevoerde hoeveelheden van tuinvuil tot kastjes, stoelen, speel goed. strijkplanken, matten, matras sen, spiegels, lampekappen, fietsen en zelfs bromfietsen logen er niet om. Tweeentwintig vrachtwagens vol En dit uit één wijkIn de komen de weken, komen de andere wijken aan de beurt, terwijl deze proef tot vier maal toe in iedere wijk her haald zal worden. Leiden zit vol met oude rommel Of Leiden dan schoon is? Wij vagen het dit te betwijfelen. Een permanente regeling valt nu reeds ian te bevelen. Leiden, zo is ons gisteren bij een kortstondig volgen van de auto's wel gebleken, zit vol met oude rommel. Over het algemeen hield men zich wel aan het voorschrift om het vuil Zoekt u moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG eerst buiten te plaatsen bij de komst van de auto's een bel kondigt deze komst aan maar reeds nu heeft de ervaring geleerd, dat van een bundelen van het huisvuil, voor zover dit mogelijk is, in vele gevallen nog geen sprake is, hetgeen het vlotte ophalen niet in de hand werkt. Terwijl men zich gisteren de eerste dag nog zeer coulant toon de, zal het personeel daar in de toekomst meer op gaan letten. In een enkel geval gaf men gisteren „niet thuis" en bleef het aangeboden vuil liggen, maar dit was dan ook een kolossale hoop afval (struiken, bomen, en takken), waarachter de huisgevel schuil ging. Daarvoor is, zo redeneert men en terecht de extra vuilophaaldienst op woensdag (tegen geringe betaling). Voor de thans als proef in het leven geroe pen gratis ophaaldienst, geldt een aanbieding van vuil ongeveer gelijk aan de inhoud van drie vuilnisem mers. Muziekavond In de Rudolf Steinerschool aan de Langebrug wordt vanavond een bij zondere avond gehouden, die geheel in het teken van de muziek zal staan. Een dergelijke avond is een jaarlijks terugkerende manifestatie van deze lagere school voor bijzon der neutraal onderwijs. De muziek avond begint om 8 uur en wordt ge houden in het schoolgebouw Lange brug 87. TWINTIG JAAR LEIDEN-OXFORD Voor het twintigste jaar vindt vol gende week de uitwisseling tussen Leiden en Oxford plaats. Vrijdag avond komen 65 Engelse gasten in Leiden aan en zij zullen de Sleutel stad pas weer op 25 april de rug toe keren. De uitwisseling tussen Leiden en Oxford dateert van 1946. In de begin periode vonden twee uitwisselingen per jaar plaats. Sinds 1955 trekt per jaar nog slechts één groep over de Noordzee. In de twintig jaar van de uitwis seling zijn ongeveer 1400 Leidenaars een keer naar Engeland geweest. Het grootste gedeelte van hen bestaat uit beoefenaren van een aantal spor ten. want de stedenuitwisseling heeft altijd bestaan uit verschillende tak ken van sport. De laatste jaren zijn naast de sport ook andere groepen naar Oxford en Leiden gegaan zoals de film- en fotoclub, reclasserings- ambtenaren en muziekverenigingen. Ook dit jaar komt er een groep van niet-sportbeoefenaren naai- Leiden, bestaande uit psychologen en leer lingen van de Academie voor beel dende kunsten. De sportgroep omvat schaken, zwemmen, judo en tafel tennis. Het programma van de uitwisse ling vermeldt naast de sportwedstrij den en excursies van de psychologen en kunstenaars nog een aantal pun ten, die bijzonder interessant zijn. Zo wordt het gehele Engelse gezelschap in het Stadhuis officieel ontvangen (m.m.v. het Jeugdkamerorkest) en maakt men trips naar de Keukenhof, de Deltawerken en het bloemencorso. Aankoop grond in Broek en Simontjespolder Voor de gemeente bestaat thans de gelegenheid tot het aankopen van de in de Broek- en Simontjespolder te Oegstgeest gelegen percelen grond met de zich hierop bevindende op stallen. Voorts is het mogelijk de voor het onroerende goed bestaande pacht overeenkomst te ontbinden. Verwerving in eigendom van deze peicelen is voor de gemeente van belang met het oog op de uitvoering van toekomstige woningbouwplan nen c.a. in dit gebied. De prijs en voorwaarden van de aankoop en die van de pachtontbin- ding achten B. en W. aannemelijk. Resultaat van één dag: 22 vrachtwagens huisvuil (Foto L.D./Holvast) zijn het Houtkwartier, de omgeving van de Maredijk en het Morskwar- tier aan de beurt. Hoewel het publiek, zoals gezegd, voor deze service zeer erkentelijk bleek te zijn, deen zich enkele mis verstanden voor. In het algemeen zijn de aangeboden hoeveelheden veel te groot. Herhaaldelijk werd meer dan 1 m3 aangeboden. Enkele winkeliers interpreteerden de extra service als een service ten behoeve van bedrijfs- of magazijnopruiming. Zo werden o.m. aangeboden een grote partij oude autobanden, stapels pakmateriaal en dozen, en zelfs een aantal zakken konijnenmest. Dit is uitdrukkelijk niet de bedoeling. De actie is bedoeld als een tegemoet koming aan huisvuilproblemen in de schoonmaaktijd, dus specifiek t.b.v. de huisvrouw. Drs. JL W. J. Wiertz verlaat raad In de gemeenteraadzitting van a.s. maandagmiddag zal de raad een nieuw lid van de K.V.P.-fractie be groeten de heer M. B. van der Klugt doch tegelijk afscheid ne- van een lid van deze fractie, t.w. drs. J. W. J. Wiertz, die in verband met zijn benoeming tot economisch directeur van „Sancta Maria" als raadslid heeft bedankt. Mej. M. C. J. Buel, secretaresse van de minis ter van Maatschappelijk Werk, zal hem in deze functie opvolgen. Eigen leden spraken voor „Natuurvriend" „Avonden, die door leden zelf ver zorgd worden zijn doorgaans de ge zelligste", zei de voorzitter van de Leidse aquarium- en terrariumhou- dersvereniging de Natuurvriend" op de gisteravond gehouden algemene ledenvergadering. Dat bleek ook wel zo te zijn, want als „eigen" mensen iets over een bepaald onderwerp ver tellen komt de discussie vlotter op gang. Een rubriek „ingekomen" stukken levert op de doorsnee-vergadering weinig schokkends op. Dat was gis teravond bij „De Natuurvriend" an ders. Er was namelijk een bijzonder aantrekkelijke aanbieding van tro pische vissen binnengekomen. Zó aantrekkelijk, dat één van de leden naar Vlaardingen gaat om de aan bieding te bekijken. Andere punten van de ledenverga dering waren een ballotage van nieuwe leden en een benoeming in het bestuur. Tot commissaris van materiaal werd benoemd de heer J. Visser en tot commissaris de heer G. Vermey. De heer Blom vertelde interessante dingen over wateront- harding. Ook de heer Visser gaf ver schillende aardige tips. De landelijke bond van aquarium- en terrarium houders viert in juni het 35-jarig bestaan. De Leidse afdeling besloot gisteravond bij te dragen in de kos ten van een geschenk. J. Reugebrink buitengewoon leetor Bij K.B. is de heer J. Reugebrink aan de Leidse Universiteit benoemd tot buitengewoon lector in de facul teit der rechtsgeleerdheid, om onder wijs te geven in de kostprijsverla gende belastingen, het zegel- en registratierecht daar niet onder be grepen. De heer Reugebrink. die in 1930 in Emmen is geboren, ontving zijn opleiding aan de Rijksbelasting- academie in Rotterdam. Na aanvankelijk bij het ministerie van Financiën bij de afdeling omzet belasting werkzaam te zijn geweest, is hij thans verbonden aan de afde ling algemene fiscale politiek van dit ministerie. De heer Reugebrink. die o.m. Nederland vertegenwoordigt bij de voorbereiding van de harmonisatie van de indirecte belastingen, heeft veel gepubliceerd. Naast artikelen in het Weekblad voor Fiscaal Recht, moge hier genoemd worden „Omzet belasting en E.E.G. Aspecten van een belasting over de toegevoegde waaide". Burgemeester opent nieuwe Groenebrug De burgemeester, rar. G. C. van der Willigen zal donderdag, de nieu we Groenebrug over het Steenschuur openen. Aan deze opening gaat om 2.30 uur in de zaal van Dansinstituut Alphe- naar een bijeenkomst voor genodig den vooraf. Daar zal het woord worden ge voerd door de wethouder van Open bare Werken, de heer C. J. Piena, en de directeur van de Dienst van Gemeentewerken, ir. H. H. Vos. Vervolgens zal de burgemeester om 3 uur de brug openen. Na afloop hiervan biedt het gemeentebestuur de genodigden in het gebouw van de Huishoudelijke- en Gezinsvoorlich ting aan de Garenmarkt een ont vangst aan. Tot de genodigden beho ren o.m. de bewoners van het Steen- schuur. WÊÊÊÊ Dit is Patsy, een 7-jarige Ierse wolfshond, die zich in Londen de twijfelachtige reputatie van een echte alcoholicus heeft ver worven. Elke dag wacht hij voor een klein kroegje in de Britse hoofdstad tot het opengaat. Bin nen is dan wel vaak iemand die hem vrij houdt. Na zijn dage lijkse portie van vier pintjes bier begeeft hij zich ..waggelend'' naar huis. Zijn eigenaresse weet niet hoe het zo ver met hem is gekomen. De dierenarts heeft gezegd, dat hij er mee op moet houden, want te veel drinken is voor het dier even schadelijk als voor de mens. Patsy zal nu een ontwenningskuur ondergaan. Voor herziening van de ..eisen grondwet (Van onze Parijse correspondent) Uit een aantal „indescreties" mag men de conclusie trekken dat gene raal De Gaulle op een nieuw refe rendum broedt. Het zou de bedoe ling van het staatshoofd zijn, de pre sidentsverkiezingen van december, waaraan hij naar alle waarschijn lijkheid persoonlijk zal deelnemen, onmiddellijk te laten volgen door dat nieuwe referendum. Met als doel een zoveelste herzie ning van de grondwet, die hij niet temin zelf heeft opgesteld, om het presidentiële karakter van de consti tutie der vijfde republiek nog wat zwaarder aan te zetten. Drie of vier wijzigingen zou generaal De Gaulle nu nodig achten. De president der republiek zal in de toekomst persoon lijk voor het parlement moeten kun nen verschijnen om zijn boodschap pen voor de natie te lezen. Dat privi lege is nu de minister-president voorbehouden. Een tweede correc tie is eveneens bestemd om het staat kundige gewicht van de premier ten voordele van het staatshoofd nog wat lichter te maken. Behalve het recht een minister-president aan te wijzen, wenst De Gaulle hem naar eigen in zicht en op elk ogenblik ook te mo gen ontslaan. Nu kan de voorzitter van de ministerraad slechts de laan uit worden gestuurd, nadat de Na tionale Vergadering hem eerst haar vertrouwen heeft opgezegd. Boven dien zal het referendum het toch reeds bijna onmondige parlement ook van zijn laatste prerogatieven willen beroven. Want ook het „theoreti sche" recht van het parlement, het kabinet naar huis te mogen zenden, zal nog moeten worden afgeschaft. De zwaarste klappen zal echter nog wel de senaat, of de Franse Eerste Kamer, worden toegebracht. Dat li chaam zal worden samengesmolten met de huidige sociale De tentoonstelling ..Kamp i Houtrust" is in Den Haag op spectaculaire wijze geopend door enkele Alpinisten, aie een 32 meter hoge toren langs hun klim- touwen afdaalden. „Eerstdaags zal Amsterdam een reuzenwinkel rijker zijn. Er zullen, om maar eens iets te noemen, heren kostuums worden verkocht van f 6.50 tot f 80 toe", aldus stond 60 jaar geleden te lezen in het Geïllustreerd zondagsblad van „De Echo". De reu zenwinkel had betrekking op de eer ste vestiging 4 april 1905 van de firma A. Kreijmborg en Co. Cir ca tien jaar later, dus nu ook al weer eon halve eeuw geleden, vestigde de firma zich aan de Leidse Botermarkt, om in 1920 het pand aan de Haar lemmerstraat te betrekken. Boven dien is het dit jaar vijftig jaar gele den, dat de huidige directeur, de heer G. Kreijmborg, zijn intrede bij dit concern deed. Zou de viering van deze jubilea alleen reeds voldoende aanleiding geven voor een feestelijke viering, het ingebruiknemen van een nieuw modem winkelpand op de oude plaats aan de Haarlemmer straat gaf daaraan nog een spe ciaal reliëf. In tegenwoordigheid I van vele genodigden gaf de heer F. Kreijmborg een kort overzicht van de groei van het bedrijf in deze zes tig jaar. Aan het personeel stelde hij een feestavond in het vooruit zicht. Woorden van gelukwens wer den deze middag gesproken door de Leidse filiaalchef. de heer G. J. van Bellen, en de heer J. van Bourgon- diën. die namens het personeel een geschenk aanbood. Er volgde een ge animeerde receptie. Eerste paal voor chr. kleuterschool De wethouder van Onderwijs, de heer S. Sannes, zal woensdagochtend om 10 uur op een bouwterrein aan het Meerhof de eerste paal slaan voor een serie van zes in systeem te bou wen kleuterscholen. De eerste school is bestemd voor de Ver. van Chr. (herv.) Onderwijs. sche raad die slechts adviserende be voegdheden bezit. De beraamde aan val op de senaat zal in het bijzonder wel zijn gericht op zijn tegenwoor dige president, de kleurling Monner- ville, die De Gaulle als zijn persoon lijke vijand beschouwt en behandelt. Constitutioneel bezet Monnerville echter niettemin nog altijd de twee de plaats in de hiërarchie van de staat en officieel zou hij, in geval van plotselinge' ziekte of overlijden van het staatshoofd, hem zelfs moe ten vervangen. Die rol zou door de nieuwe grondwetsherziening aan de minister-president worden opgedra gen. die zo de officiële kroonprins van het staatshoofd kan worden. Volgens beproefde strategie laat generaal De Gaulle deze nieuwe plannen nu nog slechts officieus doorsijpelen, om eerst te kunnen Advertentie I toetsen hoe de publieke mening rea- I geert. Tot dusver zijn er nog weinig I reacties te registreren geweest. In- I dien echter ook deze voornemens van De Gaulle weer door het Franse volk I stilzwijgend zouden worden geslikt, kan men zeggen dat Frankrijk een I wel heel bedenkelijke stap doet in j de richting van een autoritair stelsel I waarin ook de laatste sporen der I parlementaire democratie zouden worden uitgewist. Beroepen te Emmercompasouum (toez) J. A. Frioke te Bergum, te Waarde Zld.) J. Bezemer te Wolsaim- legerpredikant te Ossendrecht. Be dankt voor Nunspeet (4e pred. pl.) P. J. Bos te Sprang. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Kampen A. Jonkman te Musselkanaal. GEREF. KERKEN Bedankt voor Werkendam (vac. H. Moll) R. Ypma te Amersfoort. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen da) (Old C te Bunschoten (Ontario, Cana- Chr. Ref. Church) J. Brona Ds. Toornvliet en Radio Bloemendaal De particuliere gereformeerde sy node van Noord-Holland heeft op de voortgezette vergadering in Hoofddorp eenparig een regeling van de commissie ad-hoc voor het werk van Radio-Bloemendaal aanvaard. In deze regeling wordt een weg ge zocht om het radio-evangelisatiewerk van ds. Toornvliet voortaan onder leiding van de particuliere synode van Noord-Holland voort te zetten. De voorbereiding en uitwerking van deze nieuwe mogelijkheid zal nog enige tijd in beslag nemen. Ds. Toornvliet heeft er van harte mee ingestemd het verloop van de verdere besprekingen af te wachten. Kardinaal Meyer van Chicago overleden Kardinaal Meyer is gisteren op 62- jarige leeftijd in Chicago overleden. Kardinaal Meyer was aartsbisschop van Chicago, het grootste rooms-ka- tholieke diocees van de Verenigde Staten. Hij was geestelijk leider van bijna twee miljoen rooms-katholie- ken en werd algemeen beschouwd als voorstander van religieuze vrij heid. Hij streefde naar beëindiging van rassenonderscheid. In december 1959 werd hij door Paus Johannes tot kardinaal be noemd. ,,Pas nu beseffen wij tenvolle hoe ongelukkig de P.v.d.A. zich als oppositiepartij heeft gevoeld, nu wij zien met welk een non chalant gemak zij een groot deel van haar eisen uit het nabije ver leden, die evenveel beloften inhielden aan haar kiezers, op het al taar van de regeringsdeelneming wil opofferen. Pas nu beseffen wij volle hoe dodelijk beangst de KVP en de ARP waren voor een mogelijke doorbreking van het zuilenmonopolie, nu blijkt, welke nog niet geofferde socialistische eisen men wenst te ac cepteren om toch vooral de werke lijke openheid van het omroepbestel te kunnen verhinderen". Zo sprak gisteravond mr. W. J. Geertsema, voorzitter van de WD- Tweede Kamerfractie, op de algeme ne vergadering van zijn partij in Zwolle. Hoe deze drie partijen dat alles aan hun kiezers duidelijk den ken te maken was voor de heer Geertsema een raadsel. Hij hekelde het feit, dat de KVP twee zeer be langrijke departementen als rijpe ap pels in de schoot van de Partij van de Arbeid heeft laten vallen en hij vond de eis van KVP-voorzitter mr. Aalberse, dat het beleid van het ka binet Marijnen moest worden voort gezet, nu toch wel op zijn minst on geloofwaardig. „De P.v.d.A. heeft aan het langste eind getrokken en dat is toch wel geheel in strijd met de uitslag van de verkiezingen". De heren Schmel- zer. Vondeling en Smallenbroek en niet te vergeten mr. Cals, zullen op een politieke Olympiade in het num mer reuzenzwaai hoge oogen gooien. De WD wilde voor dit nummer niet inschrijven", verklaarde de VVD-po- liticus onder veel hilariteit. Dm; aas Dwaas en ingewikkeld was zijn kwalificatie voor het omroepbestel- Cals. Een systeem, dat volgens de heer Geertsema is bedacht „omdat men de ether in feite potdicht wil houden voor nieuwe geluiden. Omdat men het bestaande monopolie, dat men in politiek opricht onmisbaar aoht., tot elke prijs wil handhaven. Omdat men dag in dag uit vuil wil kunnen spuiten." Over de toekomst van de WD zei mr. Geertsema dat de oppositie met grote loyaliteit zal worden gevoerd. „Ik ontveins mij niet, dat het voeren van een goede oppositie een heel moeilijke taak is", zo zei hij.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3