Staatssecretarissen Nog 3.000 Amerikaanse mariniers naar Yietna KOEK eidóe ^jQcfenda LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 APRIL 1965 JDhnsons rede in Baltimore en zijn aanbod om zonder bepaalde voor waarden met de communisten te onderhandelen bewijst duidelijk, dat deze president een realist is. Dat was al eerder gebleken uit de bombarde menten op Noord-Vietman, die dit land op de plaats hebben gebracht waar het behoort-. Zonder die (tegen-)aanvallen zou de regering in Hanoi bij een eventuele conferentie de vruchten hebben geplukt van haar volstrekt onverdiende reputatie van „onoverwinlijkheid", die alleen geba seerd is op geniepige terreur. De Vletcong bestaat bij de gratie van Noord-Vietnam en dat wordt op zijn beurt weer op de been gehouden door Rood-China. Ten onrechte woekert hier en daar de voorstelling, dat de Vletcong een heilzame reactie is op de corrupte regimes van Zuld-Viet- nam. Niemand zal willen beweren, dat de regeringen in Saigon een in drukwekkende reclame voor de de mocratie zijn, maar een bekende Amerikaanse journaliste als Margue rite Higgins noemde het dezer dagen in Het (soc.) Parool een „arrogante belediging te denken, dat de Vietna mese boer zo dom is de voorkeur te geven aan de Vletcong boven de Vietnamese regering. Hij geeft de voorkeur aan de regering in Saigon omdat deze hem, met Amerikaanse hulp, zaken geeft als zaad, kunst mest, insectenbestrijders e.d., terwijl de Vletcong die juist wegneemt. Bij mijn negen bezoeken aan Vietnam en tochten naar misschien een dui zend dorpen heb ik gemerkt dat de boeren, door terreur gedwongen, sa menwerkten met de Vietcong, maar nimmer dat zij op hen gesteld wa ren". Deze verklaring van een des kundige, die niet op vele duizenden kilometers afstand maar op grond van eigen waarneming oordeelt, on derstreept ten overvloede wat allang bekend was: dat -niet innerlijke kracht en modelbeheer de Vietcong in een gunstige positie hebben ge plaatst, maar enerzijds haar typisch- communistische terreurdaden, die tienduizenden slachtoffers hebben geëist, en anderzijds het onderlinge geharrewar van de Zuidvietnamezen, die (nog) niet de kunst verstaan een goede zaak op een aanvaardbare manier te verdedigen. Realist John son heeft door de bombardementen het evenwicht bij mogelijke bespre kingen hersteld, al zal wel niemand enthousiast zijn over toepassing van dergelijke paardemiddelen. Intussen is de aanvoer uit Noord-Vietnam op zijn minst genomen ernstig gehin derd door de luchtaanvallen en bo vendien hebben de communistische regimes in Peking en Hanoi vlak voor hun deur moeten vaststellen, dat Moskou gelijk had toen het waarschuwde, dat Amerika „géén pa pieren tijger" is. Tegenover het Kremlin betekent dat, vooral voor Rood-China, een ernstig gezichtsver lies en men weet hoe zwaar dit telt in het Oosten. Het realisme van president John son heeft twee kanten: niet al leen dat van de gard, maar ook van de koek. Hebben de bombarde menten de militaire kracht van de communisten tot haar ware propor ties teruggebracht en heeft de rede van Baltimore hen bovendien psy chologisch in het defensief gedron gen, daar komt nog bij, dat de Ame rikaanse president op zeer positieve wijze wegen naar een betere toekomst heeft geopend door het aanbod van Amerikaanse hulp ten bedrage van een miljard dollar. Er was trouwens nog een ander positief element in de rede van de president: hy noemde de Verenigde Naties als de organisatie, die een rol kan spelen bij de pogin gen om de besprekingen op gang te brengen. Er is Washington in de af gelopen maanden verweten, dat het in de kwestie van de achterstallige betalingen van Moskou en Parijs en onlangs nog door het afwijzende standpunt ten opzichte van een voor tijdige poging van Oe Thant om de vrede te bevorderen de wereld organisatie schade heeft berokend. Hoe dat zij, Johnson heeft nu duide lijk uitgesproken, dat hij gaarne vaa de diensten van de V.N. gebruik wil maken. Hoe de tegenpartij op dit al les zal reageren, is nog niet tenvolle duidelijk. Weliswaar heeft Peking een resolute afwijzing laten horen, maar dit zegt niet zo heel veel. De eerste fase zal zich immers niet als een grote conferentie aan een ronde ra fel behoeven af te spelen, maar kan bestaan uit een voorzichtig contact in een of andere buitenlandse hoofd stad, zoals minister Dulles destijds de besprekingen in de Koreaanse oorlog begon door overleg met Indiase auto riteiten in Nieuw-Delhi. Het nadruk kelijk afwijzen van besprekingen kan dus zeer wel samengaan met een toe nadering achter de schermen. Nu de Amerikanen de eerste stap hebben gedaan, zullen de communisten moei lijk kunnen achterblijven. Een punt in het voordeel van de Amerikanen is nog, dat de Vietcong de derde fase van haar verovering van Zuid-Viet- nam heeft bereikt. Na de eerste fase van infiltratie en terreur en de twee de van roven en plunderen zijn er thans, in het derde stadium, vijf re gimenten gevormd van elk omstreeks duizend man. Dat lijkt een voordeel, maar het nadeel van deze militaire consolidatie is, aldus de bekende mi litaire deskundige Hanson W. Bald win, in de New York Times, dat die regimenten niet langer gebruik kun nen maken van wapens, die op de Zuidvietnamezen zijn veroverd. Zij moeten worden voorzien van mate riaal, dat overzee, uit het noorden wordt aangevoerd. Vandaar de machtsontplooiing van de Zevende Vloot, die de Vietcong Juist nu in haar zwakste zijde kan aantasten. Mogelijk betekent dit een bijdrage tot de neiging om te onderhandelen, al zal de communistische propagan damachine voorlopig nog wel andere geluiden laten horen. Mr. Cals heeft gistermiddag per helikopter goede berichten naar de Koningin in Soestdijk kunnen brengen. Zijn for matietaak is op een oor na gevild Maandag nog de zogenaamde consti tuerende vergadering en het nieuwe regeringsteam is gereed om te wor den beëdigd. Dan heeft mr. Cals zijn moeizame werk volbracht en is een kabinet geformeerd" dat zal kunnen rekenen op een vruchtbare samen werking met de volksvertegenwoordi ging". Ruim voor Pasen is hij dus nog gereed gekomen. De formateur heeft tevoren gezegd, dat zijn taak lang zou duren. Maar met een slagvaar digheid, welke politiek Den Haag keer op keer verraste, heeft hij zich door de berg van problemen gewerkt, welke hij van zijn voorganger drs. Schmelzer meekreeg. Zeer systema tisch is hij tewerk gegaan. Steentje voor steentje heeft hij gebouwd aan het nieuwe kabinet, dat nu aan de volksvertegenwoordiging zal worden gepresenteerd. Met handig staats manschap is hij langs de talloze scherpe klippen gelaveerd, waarbij het lijkt of hij het schijnbaar on mogelijke heeft weten te bereiken: iedereen tevreden te stellen. Zij het dan dat er een noodsprongetje aan te pas is moeten komen. Zetelverdeling Vooral de zetelverdeling heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Maar mr. Cals vond de sleutel, die op alle deuren paste. Al was het dan met wat wrikken. Oh ja, in het begin ging alles heerlijk vlot. Vooral omdat in die eerste fases van de formatie de so cialisten zich opvallend rustig ge droegen en bereid bleken bij de sa menstelling van het basis-.program- ma veel water in de rode wijn te doen. Waarschijnlijk is het de PvdA er alleen om te doen in de jaren tot de verkiezingen wat te zaaien, zodat in 1967 geoogst kan worden. Maar toen de zetelverdeling aan de orde kwam, bleken de socialisten onverbiddelijk. Met succes. Bij de vijf portefeuilles, die hun wer den toebedacht, behoren Financiën (dr. Vondeling) en Economische Za ken (drs. Den Uyl), twee benen van de belangrijke sociaal-economische driehoek. Het pleit overigens wel voor de moed van de socialistische fractieleider, dat hijzelf bereid bleek zijn schouders te zetten onder de ondankbare zware taak, welke de schatkistbewaarder ongetwijfeld staat te wachten. Hij moet immers maar zien de financiële eindjes aan elkaar te knopen, die door het opge maakte programmaschema weer ver der van elkaar zijn verwijderd. Part noch deel Van enkele zijden is bezwaar ge maakt tegen het feit, dat de ministers nu te maken krijgen met programmapunten, waaraan zij bij de opstelling part noch deel heb ben gehad. Hier kan men echter tegenover stellen, dat zulke binden de afspraken in de lijn der verwach tingen lagen, toen werd besloten met de PvdA in zee te gaan. De socialis ten hebben nooit onder stoelen of bamken gestokén, dat zij alleen op een vaste basis willen meeregeren. Bovendien, wat is het principiële verschil tussen het nu opgestelde schema en het zpveel besproken Ak koord van Wassenaar, dat eens de grondstof leverde voor het werk van het kabinet-Marijnen? Compensatie De anti-revolutionairen hebben drie zetels gekregen. Daarbij is kennelijk uitgegaan van de overigens wel aanvechtbare gedach te, dat deze partij enige compensatie behoefde voor het feit, dat zij verder ging, toen de CHU paste. Waarom eigenlijk? Maar goed, de andere partners zijn ermee akkoord gegaan en de ARP is er natuurlijk bijzonder gelukkig mee. Temeer omdat hun „paradepaardje" Biesheuvel mede vi ce-premier blijft. Biyft over de KVP. De hardste noot, welke mr. Cals te kraken kreeg. Deze party was er niet zo gelukkig mee, dat in die sociaal-economische driehoek twee zware troeven aan de socialisten moesten worden gelaten. Mr. Cals heeft geraffineerd moe ten manoeuvreren om de katholie ken aan het extraatje te helpen, dat ook hen tevreden zou stellen. Het werd een zetel zonder portefeuille, toegevoegd aan Buitenlandse Zaken voor de hulp aan onderontwikkelde lander voor mr. Bot. Het is dit deel van Cals' formatiesleutel, dat wei nig bevrediging schenkt. Het doet denken aan een noodverband. Mr. Bot schynt enige bedenktyd te hebben gevraagd. Om begrypelyke redenen. Want hy ziet zyn televisie- beleid overgaan in handen van de socialist mr. M. Vroiyk, die naast Maatschappelyk Werk ook Culturele Zaken onder zyn beheer krijgt. En daar hoort dan het veelomstreden televisieproject by. Een flinke kluif voor deze journalist van huis uit, die in het Haagse wethouderschap evenals dr. Drees en mr. Van Aart- sen voor hem een springplank heeft gevonden voor een ministers- zetel. Oude lijn Bovendien komt daar nog by, dat mr. Bot de enige door dr. Von deling destyds „zwak" genoem de minister zou worden, die in het team van Cals een plaatsje zou krij gen. Moet iedereen nu maar net doen of zyn neus bloedt? Mr. Cais heeft echter dit noodverband moeten leggen op een katholieke wonde. Door de KVP werd geëist, dat al haar ministers uit Marijnens dertiental zouden terugkeren. Zo wilden de ka tholieken nog enige garantie hebben voor een doortrekking van het oude regeringsbeleid, dat zo veler instem ming genoot. Mr. Cals voldeed aan deze eis, maar het bleef haastwerk. De katholieke kern is dus geble ven. Maar dat is alles. Enige bekwa- FRACTIES HEBBEN WENSEN DIE Vervolg van pag. MOEILIJK TE COMBINEREN LIJKEN De constitutionele vergadering van de aspirant-ministers zal zich maandag ook moeten bezighouden met de bezetting van de verschillende staatssecretariaten. Op dit gebied leven bij de drie fracties wensen, die op het eerste gezicht moeilijk te combineren zijn. secretaris aan zyn ministerie te wil len verbinden en hy schynt er geen bezwaar tegen te hebben als deze staatssecretaris van socialistische huize zou zyn. Defensie In tegenstelling tot eerdere ge ruchten schynt het nu nog niet zeker te zyn, dat staatssecretaris Van den Berge het ministerie van Financiën De anti-revolutionairen willen graag, dat mr. Grosheide als staats secretaris op O. K. en W. biyft. Zy wensen ook staatssecretaris Van Es (Marine) te handhaven. Tegen deze twee wensen bestaan by de andere fracties waarschyniyk geen bezwa ren. De positie van staatssecretaris Bakker (nu op Economische Zaken) is iets anders. De anti-revolutionai ren zouden hem graag als staatssecre taris van Binnenlandse Zaken zien. zy willen bovendien een partijgenoot als staatssecretars op het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Als anti revolutionaire kandidaat wordt ge noemd het Tweede Kamerlid mr. Aantjes. Ir. Oele De socialisten hebben staatssecre tariaten geclaimd op Sociale Zaken, Verkeer en Waterstaat en Economi sche Zaken. Als staatssecretaris op Economische Zaken willen zij graag het Tweede Kamerlid, ir. Oele, be noemd zien, die zich dan speciaal zou moeten bezighouden met de energievraagstukken. Tegen deze kandidatuur bestaat by de K.V.P. echter grote bezwaren, omdat zy van deze benoeming nogal wat tegen stand verwacht uit de Limburgse mynstreek. De K.V.P. zal streven naar voort zetting van de staatssecretariaten van mr. De Block op Buitenlandse Zaken en dr. Bartels op Sociale Za ken. De K.V.P.'er drs. Van de Laar, die nu op het ministerie van Onder- wys, Kunsten en Wetenschappen de kunstzaken behartigt, zou moeten verhuizen naar het nieuwe ministerie van Maatschappelijk Werk en Cul turele Zaken. Verder wil de K.V.P. de instelling van een staatssecretari aat voor middenstandszaken, dat ver bonden zou moeten worden aan het ministerie van Economische Zaken. Als kandidaat heeft de K.V.P. naar voren geschoven het Tweede Kamer lid mr. Nelissen, die sterke bindingen heeft met de Nederlandse rooms- katholieke middenstandsbond. Minister Veldkamp schynt te stre ven naar terugkeer van de katholieke staatssecretaris De Meijer, die belast is met de P.B.O.-zaken. Dr. Veldkamp schynt bovendien een derde staats- zal verlaten. Het aantal staatssecre tariaten by het ministerie van De fensie zal vermoedelijk van drie op twee worden teruggebracht. De twee staatssecretarissen zouden dan zyn: de heren Van Es (Marine) en Haex (Landmacht). Terwille van het poli tiek evenwicht zou de derde staats secretaris, die verantwoordelyk zou zijn voor de Luchtmacht, een socia list moeten zijn. De socialisten heb ben echter nogal wat bezwaren tegen de structuunrijziging, die minister De Jong onlangs op zyn ministerie heeft doorgevoerd. Minister De Jong zal er daarom wel niet erg op ge steld zyn om een socialistische staats secretaris aan zyn ministerie te ver binden. (Men zie ook elders). Overeenstemming AKU-eao AX.U. en vakbonden hebben gis teravond in beginsel algemene over eenstemming bereikt over de afslui ting van eeD c.a.o. over 1965. De vak bonden leggen deze overeenstemming vandaag ter beoordeling aan de le denvergadering voor. Het bedrijf in Arnhem werkte de afgelopen nacht niet. Zowel de AKU als de vakbonden hebben opgeroepen het werk vanochtend te zullen her vatten. In de loop van gisteren heeft ook het personeel van de technische dienst van het AKU-bedrijf in Em- men het werk neergelegd. Deze .afde ling had tot nu toe niet aan de actie deelgenomen. Advertentie Totale sterkte gevechtseenheden nu 6500 man Spanje verwerpt Brits protest over Gibraltar Spanje heeft een Brits protest verworpen tegen de weigering om paspoorten te erkennen uitgegeven door de regering van Gibraltar. In een nota overhandigd aan de staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, Thomson," wordt verklaard: 1. dat Spanje het bestaan van de regering van Gibraltar niet erkent; 2. Spanje daarom de geldigheid van documenten, zoals paspoorten uitgegeven door die regering, niet kan en niet zal aanvaarden. Verleden week was het argument van Engeland dat Gibraltar nog steeds een koloniale status heeft. Omdat het gebied geen soevereine staat is, kan de kwestie van erken ning van de regering van Gibraltar geen volkenrechtelijke zaak zijn. Binnenkort zullen nog drieduizend Amerikaanse mariniers in Zuid- Vietnam arriveren, waarmee de totale aterkte van de Amerikaanse gevechtseenheden daar op ruim 6500 man zal komen, zo is gisteravond in Saigon bekendgemaakt. In het begin van maart kwamen al twee bataljons mariniers in Da Nang aan voor de bewaking van de luchtmachtbasis. Dit waren de eer ste Amerikaanse gevechtseenheden die in Vietnam arriveerden. Het merendeel van de 23.500 Amerikaan se militairen die zich al in het land bevonden trad officieel als „advi seur" op. Chinese vliegtuigen zyn gisteren boven het in zuid-China gelegen eiland Hainan in actie gekomen tegen Amerikaanse toestellen. Dit blykt thans uit een bericht van het Chinese persbureau Nieuw-China, dat spreekt van acht Amerikaanse vliegtuigen die gisterochtend het luchtruim boven Hainan „binnen drongen". „Chinese toestellen stegen onmiddellyk op om hen tegemoet te vliegen. Ziende dat hun kansen er slecht voor stonden vuurden de Amerikaanse vliegtuigen op goed ge luk twee geleide raketten af en namen toen de vlucht. In de verwar ring werd een Amerikaans toestel zelf door een van deze raketten ge- Eis 41/2 jaap tegen Duitse inbreker Voor de rechtbank in Zutphen heeft gisteren een Duitser terecht gestaan, wegens vijf inbraken, waaronder die in de boerenleenbank in Hengelo in september 1963, waarby tachtigdui zend gulden werd gestolen. De offi cier van justitie eiste viereneen half jaar. De Duitser ontkende iets met de inbraken te doen te hebben gehad. Hy zei de daders wel te kennen, maar uit vrees voor represailles niet anders te kunnen verklaren dan dat zy Jan en Gerrit heten. Onder huisarrest Het militaire bewind van Zuid- Vietnam is weer in beroering. Het hoofd van de marine, de 38-jarige admiraal Tsjoeng Tan-cang, is door drie van zyn officieren onder huis arrest geplaatst. Hy zal zich spoedig voor de raad van de strijdkrachten hebben te verantwoorden voor wat genoemd wordt „wangedrag in func tie". Zyn arrestatie, donderdagavond, ging vergezeld van militair vertoon in Saigon. Cang was bevriend met generaal Ngoeyen Khan, die in februari door de raad van de strijd krachten als opperbevelhebber van d'e strijdkrachten is ontslagen. Eerder had Cang een muiterij onderdrukt van 20-jarige officieren. Het is nu echter wel duidelijk dat achter die hele zaak meer schuil ging dan alleen muiters, raakt en verongelukte," aldus het Chinese persbureau. Weer ontsnapping uit Deventer cel In de nacht van donderdag op vrijdag is een 21-jarige woonwagen bewoner uit Heerde, uit het Deventer politiebureau ontsnapt, waar hy in een cel op de eerste verdieping was ingesloten op beschuldiging van ka beldiefstallen by het Deventer over- slagbedryf. De speurtocht naar de woonwagenbewoner, die de tweede arrestant is, die binnen korte ty'd uit het oude politiebureau is ont snapt, heeft nog geen resultaat op geleverd. De dienstdoende agent van de ver keerspolitie verliet 's avonds laat het bureau, waardoor niemand meer aan wezig was op de eerste verdieping. De wachtcommandant, wiens dienst bijna een uur later begon, trof een lege cel aan. De arrestant begon zyn ontvluchtingspoging door en kele tralies te verbuigen en kwam daarna op een binnenplaatsje te recht, na een ongeveer vyf meter hoge sprong naar beneden te heb ben gemaakt. MET EEN ENKEL WOORD BINNENLAND Italiaanse week ln Venlo Van 13 tot 20 mei zal ln Venlo een Italiaanse week worden gehouden. De Italiaanse ambassadeur in ons land, de heer Aldo M Mazio, zal de Italiaanse week op 13 mei tydens een byeenkomst in het stadhuis ln Venlo openen. Tijdens deze week zullen ruim 200 grootwinkelbe drijven en winkeliers een bijdrage le veren om Venlo een „Italiaansac cent te geven. In de bioscooptheaters in Venlo zullen gratis voorstellingen worden gegeven van Italiaanse films, die door de Italiaanse ambassade be schikbaar zijn gesteld. Ter verhoging van de feestvreugde heeft de ambas sade bovendien 2400 liter wijn toege- egd. Volksonderwijs 100 Jaar De „Ver- ïiglng voor volksonderwijs" zal op 21 22 mei 1966 haar hom" -""-*- vieren. Die viering jarig be- centrum. als vakantieverblijf voor schoolkinderen en conferentie-oord te stichten op Schouwen en Duivenland. Dat bedrag zal tijdens de viering als zrote oadeau aan het hoofdbestuur (en aangeboden. Het bestuur is er intussen reeds in geslaagd liet voor malige ziekenhuis van Zierikzee by Noordgouwe aan te kopen. Trouw ochtendblad Det dagblad .rouw, dat sinds de bevrijding in 1945 zowel ochtend- als avondedities heeft uitgegeven, is vanaf vandaag volledig ochtendblad. De laatste middageditie van deze krant, voor Amsterdam en omgeving, is gistermiddag van de per sen gekomen. Als argument voor de omschakeling heeft de directie van Trouw in de eerste plaats aangegeven. me minister hebben het veld moeten ruimen. Of hun opvolgers ook zulke capaciteiten bezitten, zal nog moeten blijken. Sommigen hebben reeds hun gouvernementele sporen verdiend. Anderen zullen voor het eerst met het regeringsbyitje hakken. Veel zal echter afhangen van het leiderschap van mr. Cals. Zal hy erin biyven slagen steeds de juiste middenweg te vinden voor de sterk uiteenlopende inzichten, die nu in zyn kabinet zyn verenigd? De voortvarendheid, zeker heid en zelfbewustheid, waarmee hy de formatie heeft geleid, rechtvaardi gen echter vertrouwen in de toe komst. dat de toenemende belangstelling voor de televisie 's avonds, de tijd die het publiek heeft voor het lezen van avondbladen, aanzienlijk doet vermin- Meisje verdronken Een meisje van zes jaar van de familie De Kruyf in Dooüewaard ls met de fiets van de dijk af ln het water gereden en ver dronken. Het meisje had anderhalf uur ln het water gelegen, voordat zij werd gevonden. Baconprys verlaagd De noteringen voor de Nederlandse bacon in Enge land hebben deze week opnieuw een daling ondergaannu met 10 15 shilling. In verband hiermee heeft het „Produktschap voor vee en vlees" zich genoodzaakt gezien de prijs voor ba- convarkens Ingaande maandag 12 april met 10 cent per kg te verminderen. Met ingang van de genoemde datum geldt IgB baconvarkens ln de kwali teitsklassen 1 tJTi. 4 een prijs v respectievelijk f 2.42. f 2.30, f 2.25 en I 2.20 per kg koud geslacht gewicht. Schip aan de ketting Op bevel van de president van de rechtbank ln Haarlem is gisteravond het Spaanse zeeschip „Alfonso Tercero", 700 brt. afkomstig uit Bilbao, in LJmuiden aan de ketting gelegd. De beslaglegging ge schiedde door een Zandvoortse deur waarder op verzoek van een Groningse redery, die een aamzleniyk bedrag van de Spaanse reder te vorderen had. BUITENLAND Controleuse ln bikini De Atistra- lische badplaats Queensland Beach heeft een parfceermeter-controleuse aangesteld, die, ln bikini gekleed en voorzien van een zak vol munten, een nieuwe munt in een parkeermeter laat gïyden zodra zy merkt dat een auto mobilist zijn toegestane wachttyd heeft overschreden. Sinds de invoering van parkeermeters in Queensland Beach, drie maanden geleden, werden 2.000 „bonnetjes" uitgedeeld. Linda Darnell De Amerikaanse actrice Linda Darnell heeft bij een brand ernstige verwondingen aan het (iMonois) toen daar ln de vroege och tend brand uit brak. In kritieke toe stand werd de aotrlce naar een zieken huis overgebraoht. De 41-jarige Llnda Darnell heeft ln talrijke films gespeeld, zoals „Het teken van Zorro „Anna en de Koning van Slam" en „Forever Snerpend De Amerikaanse douane Bybeltekst In München kan men door telefooninuirnrner 655H00 te draaien elke dag een andere bijbeltekst horen. Deze service wordt geleverd door de protestantse zending in de stad. Wie het nummer draait krijgt een woord van de dag te horen en een uitleg ging van de tekst in begrijpeUJk, mo dern Duits. Dinotherlum Het volledige skelet van een dinotherlum, een voorwereld lijke olifant, die ongeveer 15 miljoen Jaar geleden leefde, is gevonden in het zuidwestelijke deel van de Sowjet- Unie, nabij Roemenië. Tass deelde mee, dat het skelet, dat vier meter hoog ls, gevonden werd op een diepte van 7 meling IJslandse postzegels, die ooit aangelegd is, 1b op een Londense post- zegeliveiïing verkocht voor 290.000 gul den. De verzameling was het eigendom van een Scandlnavlër, die anoniem wenste te blijven. Nazi-misdaden Na de Bondsdag heeft de Westduitse Bondsraad even eens het wetsontwerp tot verschuiving van de verjaringstermijn van nazi-mis daden aangenomen. Ook naar Beriyn? De premiers van de Westduitse deelstaten hebben de voorzitter van de Bondsraad, waar in vertegenwoordigers hunner regerin gen zitting hebben, verzocht voor het Komende parlementair reces een verga dering van de raad in West-Beriyn bij een te roepen. Een datum wordt ln dit verzoek niet genoemd. Ontwikkelingsproject De E.E.G.- oommlssie heeft besiloten, twaalf ont wikkelingsprojecten ln Afrl'ka te flnan- oieren. Uit het ontwikkelingsfonds van de Europese gemeenschap wordt tot dat doel 60 miljoen gulden beschik baar gesteld. „Goudduifje" In Venetië is een groep Britse filmers bezig met opna men voor een James-Bondparodie Hoofdrolspelers in deze film, „Goud- duifje" genaamd, zijn Robin Fenton. die een onhandige geheime agent uit beeldt. Da/vis Linston en Elizabeth Coates. aan een ernstige ziekte op 63-jarige leeftijd in Tsjengtoe gestorven, aldus deelt het officiële Oostduitse persbu reau ADN mee. lewcastle maakte dezer dagen een man van de nood een deugd. door. toen hij door een zware regenbul werd overvallen, een vuilnisemmer als para plu te gebruiken. Het kostte hem ech ter veertig gulden boete, omdat hij de Inhoud van de emmer op straat had gedeponeerd. Een Amerikaanse woordvoerder zei gisteravond, dat de Amerikaanse toestellen niet boven het eiland waren geweest. Het gevecht had bo ven de Golf van Tonin plaats. Een Migjager was neergeschoten. Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren opnieuw Noordvietnamese doelen aangevallen. Volgens het Zuidvietnamese persbureau werden twee bruggen verwoest. De toestel len, die 145 ton bommen lieten val len, keerden behouden terug. Ambonnese bruiloft Uit alle delen van Nederland zijn gisteren ruim 700 Amibonmiezen naar Breda gekomen om de bruiloft van de 25-Jarige metaal arbeider Arnold Tuankotta en de 22- Jarlge Rosa Deterlssa luister by te zet ten. Het Jonge bruidspaar heeft hier mee de oude Ambonnese traditie voort gezet om alle familieleden met hun Kinderen uit te nodigen. Speciaal voor de vele honderden gasten was er mid den in de Bredase Ambonnezenwyk een reusachtige tent met een lengte van 47 meter opgetrokken, waar naar hartelust gefeest en gesmuld werd. Zo waren er ondermeer 5 balen rijst, 75 kippen, 130 kilogram vlees, 80 bloem kolen en 80 eaivooiekolen verwerkt ln het brullofsmaal en de hartige Am bonnese hapjes voor de gasten. Voorstel Bran voor controle van aiitowege Burgemeester Brandt van Beriyn heeft op een persconfe gezegd dat de Westelijke geallii de Sowjet-Unie dienen te ven in te stemmen met controle autowegen naar West-Berlijn d mogendheden. Hy zei dat de gi tenissen van de afgelopen dag noodzaak van international! van de autowegen hadden diij gemaakt. De Westduitse regering en het Westduitse parlement veri •woordigde partyen hebben p gereageerd op het voorstel Brandt, maar volgens Wes kringen in Bonn bestaat er kans dat de Westelijke geallit of de Sowjet-Unie met zyn vc zullen instemmen. Het Oostduitse persbureau noemde het voorstel „irreëel' poging tot inmenging in de Oos se binnenlandse aangelegenhed De verkeersweg West-Berlijn—! stedt werd vrij dagmiddag om weer voor drie uur geblokkeerd was de zesde maal in vyf dage Oostduitse troepen op deze verbinding tussen West-Beril,! West-Duitsland het verkeer bi Voor de verkeersweg werd g keerd, begon het normale leven Beriyn weer terug te keren. In richtingen vond het verkeer normaal doorgang, hoewel er Oostduitse controleposten nog vertraging was voor het goeden voer. ZATERDAG Schouwburg: K. en O. Avond met Wim Sonneveld. 8 uur nm. VolkshuisJubileumconcert Jeugd Kamerorkest. 8 uur njn. Wassenaar (Parochiehuis Kerk straat). Uitvoering accordeonver. DVS. 8 uur nm. ZONDAG Dr. Van Voorthuyzenschool (aula) Pinkstergemeente. 3 uur n.m. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 uur n.m. Openbare lezing. 2.45 uur nm. Janvossensteeg 17: Volle Evangelie- zending. Spr. dhr. A. Venema. 10 uur Ons Centrum (Hooigracht 84)Be zinningsbijeenkomst Hum. Verbond. 10.15 urn- v.m. Pieterskerk: Open Deurdienst. 7 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde vertoning van de film „They were Ka firs", een film over de Kafirs, de oor spronkelijke bevolking van Afghanistan (Engels commentaar). 3 uur n.m. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur vm. Steenschuur 6: Kerk 'van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG De Lakenhal: Zweeds studentenork. 8.30 uur nm. Jeugdhuis (Breestr. 19)Kapdemon- stratie Ned. Kath. Kapperspatroons bond. 8 uur n.m. Ophalen extra huisvuil in Hout kwartier. Morskwartier en omgeving Maredyk. Rest. Van der Heyden: Regionale bij eenkomst VVD. Spr. prof. dr. H. J. Witteveen over financieel-economische problemen van Nederland en West- Europa 8 uur n.m. Rest. De DoelenLeidse Amateur- fotografenver. 8 uur nm. Stadhuis. Gemeenteraad. 2 uur n.m. Stadsgehoorzaal: Uitv. Chr. Orato riumver. „Ex Animo", „Matthaeus Pas sion". 7.15 uur nm. Steenschuur 6: Spiritisch Genoot schap. 8 uur n.m. Waaggebouw: Bevolkingsonderzoek t.b.c. 9-12 uur van. en 2-4.30 uur nm. DINSDAG Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng va i Jehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. Janvossensteeg 17: Volle Evangelie- zending. Spr. dhr. J. zyistra. 8 u. n.m. Koningskerk (bijzaal): Ned. Chr. Vr, Bond Noord. Spr. dhr. J. W. Ooms over „De kunst van het lezen van romans". Ophalen extra huisvuil ln Leiden Zuidwest, begrensd door Witte Singel. Vliet en Rijn. Ryksmuseum voor Volkenkunde Spr. dr. G. D. van Wengen over „De vreemde wereld in hulskamer en schoollokaal". 8 uur n.m. Stadhuis (wachtkamer Stadhuis) Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7-0 uur n.m. Stadsgehoorzaal: Uitv. Chr. Orato riumver. „Ex Animo", „Matthaeus Pas sion". 7.15 uur nm. Waaggebouw: Bevolkingsonderzoek t.b.c. 2-4.30 en 7-9.30 uur n.m. Wijkgebouw „De Goede Herder" van Katwijk aan Zee over „Kerk en Beiydenls". 8 uur n.m. WOENSDAG Boshuis: Sociëteit herv. Boshulzer- wyk. 7.30-10 uur n.m. Hotel Centraal: Jaarvergadering Ver. voor Facultatieve Crematie. 8 uur nm. Ophalen extra huisvuil in sta nen de singels. School Boerhaavelaan 55: E Lagere Land- en Tulnbouwschoo 10 uur vm. Ulo-school Asserstraat: K. en zing J. S. Llngsma over de werken. 8 uur n.m. DONDERDAG Hogewoerd 175Dlenstvergai van Jehovah's getuigen. 7.25 uv VRIJDAG Oude Vest 13: Evangelisatie tengem. „Ecclesia". 8 uur nm. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling vaa aches door Henrl Plaat. Ge maandag t/m vrijdag van 9 uur t 5 uur nm. (tot 22 april). De Lakenhal: Dag. 10-4 uur; 1-4 uur. Legermuseum Pesthuislaan.) uitzondering van zaterdag van II (zondag 1-4 uur). De Ruif (Janvossensteeg 69): sltl* Theo Rös (tot 1 mei). Ryksmuseum voor Volken! f Steenstraat 1): Dag. 10-17 u; aags 13-17 uur. Ryksmuseum van Oudheden: toonstelling „Opgravingen in b! grond. Werkd. 10-5 uur; zon- en dagen 1-5 uur (t/m 20 septemb Ryksmuseum van Oudheden: ïyks 10-6 uur; zond. 1-5 uur. Ryksmuseum voor de geschil der natuurwetenschappen: Dag, uur; zond. 1-4 uur.- BIOSCOPEN Studio: „De dame met de came 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; 2.30, 445, 7 en 9.15 uur. Camera: „Gegeseld en bemind". Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het geheim van de wittel 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Hercules, Samson en UlJ 11 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „De maagden van Solidor". Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Astra-theater - Wassenaar: V: 0 uur. zat. 7 en 9.15 uur „Ont ping onder spervuur". 14 jr. Z( 2.30, 7 en 9.15 uur, woensdag! „De gouden gitaar" (Cherchezll Avond- en nachtdienst der apotl Geopend voor spoedeisende gen apotheek Tot Hulp der Mensd Hooigracht 48. tel. 21060. De van apotheek R. van Breest Si burg te Leiderdorp wordt eve waargenomen door apotheek Tot der Menschheid De Oegstgeestse theek en Apotheek Voorschoten geopend. ZONDAGSDIENST DER HUISAB Voor spoedgevallen zijn van dagmiddag 2 uur tot maandag® 8 uur bereid waar te nemen de toren Van Gent, Plantage 14. 22538; Gaasbeek. Hogewoerd 13? 20266; Jansen, Rynsburgerweg 2S| 53024; Van Alphen. Noordelndepté tel. 22268; Meel, Thorbeckestr. 22522.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 2