EIDSCH DAGBLAD IE UWE MINISTERSPLOEG UAANDAGOCHTEND BIJEEN Gas onder Noordzee de zetelverdeling ^einiö Ben Bella sluit beruchte gevangenis EERSTE TOMATEN IN TER AAR Russische jeugd speelt soldaat Mens beheerst over 25 jaar het weer DIEPENHORST OP ONDERWIJS Flim Jpgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 10 APRIL 1965 No. 31539 leur: E. A E. van Dlshoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 (Van onze parlementaire redacteur) e nieuwe ministersploeg van formateur Cals komt maandagmorgen voor eerst bijeen om te spreken over het regeringsprogramma. Deze „consti- lerende vergadering" begint om half elf in liet kabinet van de premier aan et Plein 1813. Als er overeenstemming is bereikt over liet programma, zal >t ministerie-Cals zo snel mogelijk daarna worden geïnstalleerd. 1 m 1 1 hiervoor een minister te nemen", al- fl !ri* dus drs. Schmelzer. Mr. Bot zelf. ge- I fi/OO UL K toUHJr S Lf fl I draagt zich overigens nog een beetje als een dwarsligger. Hij houdt het ~B U aanzoek in beraad. De situatie lijkt Maatschappelijk Werk tenslotte op O., K. en W. terecht kwam. Eigenlijk is zijn ministerschap een soort aan hangsel van Buitenlandse Zaken- Maar maandag zal waarschijnlijk blijken dat mr. Bot een half minis terschap toch liever heeft, dan hele maal niets. Met het ontwerp rege ringsprogramma zijn niet alle KVP- ers even gelukkig. Als er een belas- heoretisch kan er nog van verkeerd gaan: Aange- ite politici kunnen bedanken het ministerschap en er kan ie uitbreken over het rege- isprogramma. Maar in de po- [ke praktijk rekent niemand op moeilijkheden, omdat de :ties van de K.V.P., de P. jd. A. en de A.R.P. gistermid- j) hun goedkeuring al hebben even aan de zetelverdeling, mr. Cals na een snelle tocht wentelwiek naar Soestdijk i de Koningin heeft voorge- WEERBERICHT n onze weerkundige medewerker) Hj hopen, dat de volgende week met de paasdagen in het uitzicht, de weerkaart een meer ouwbare situatie te zien geeft, vanmorgen het geval was. i depressie bij noord-Schotland orzaakte vanmorgen in bijna het tie land regen, gevolgd door zach- lucht van ongeveer 12 a 13 gra- Er komen ook enkele opklarin- voor, maar veel zon verwachten dit weekeinde niet. Een zwak ft met hier en daar een buitje gevolgd door weer iets koelere t zal waarschijnlijk niet tot zon- ivond kunnen wachten, om ons binnen te dringen. Dat het mor- in de meeste provincies iets gun- blijft dan vandaag, is wel ïschijnlijk, maar de plannen die voor zondag maken, mogen ge- de onbestendige situatie, niet op leid lenteweer gebaseerd zijn. U APRIL. op: 5.53 uur; onder: 19.31 uur. an op: 13.40 uur; onder: 4.42 uur. fcwater in Katwijk 11.44 uur; ïwater te 6.46 en 19.55 uur (12/4 ÊWater te 0.29 en 12.58 uur; laag te te 8.20 en 21.07 uur). It nummer bestaat alt 18 pagina's en een bijvoegsel De kabinetsformateur, mr. J. M. L. Th. Cals, die gisteren, om de verkeersdrukte te vermijden, met een helikopter naar Soest dijk vloog. Natuurlijk zijn er bij alle drie de fracties bezwaren. De KVP heeft gis teren een bedenkelijk gezicht getrok ken. In de verklaring die fractieleider Schmelzer gistermiddag na de lang durige fractievergadering aflegde, wordt melding gemaakt van bezwa ren tegen de zetelverdeling. De ka tholieke fractie had liever gezien dat óf Financiën, óf Economische Zaken naar de Anti-Revolutionairen was gegaan, in plaats van allebei naar de socialisten. Ingenomen Met het ministerschap van mr. Bot (Ontwikkelingshulp) is de KVP wel ingenomen. „Nu de ontwikkelingshulp echt belangrijk wordt heeft het zin ting op speculatiewinsten komt, zul len zeker een stuk of zes KVP'ers tegen stemmen. Bezwaren De socialisten hadden gisteren nog al wat bezwaren tegen het vertrek van fractieleider Vondeling, die nu minister van Financiën gaat worden. Hij is moeilijk op te volgen. De wo- ningbouwdeskundige Bommer, die het meest in aanmerking zou komen, valt af omdat hij als fractievoorzitter be zwaarlijk tegen de komende huurver hoging zou kunnen stemmen. De heer Bommer heeft namelijk levensgrote bezwaren tegen deze huurverhoging en zal zeker met een stuk of wat an dere fractieleden uit de boot vallen. Andere leidslieden liggen in de rode fractie niet voor het opscheppen. Het leidersprobleem van de Partij van de Arbeid wordt nog vergroot, door de benoeming van partijvoorzitter Suur- hoff tot minister van Verkeer en Wa terstaat. Met de zetelverdeling zijn de socia listen ook niet zo geweldig ingeno men. Men vindt dat dr. Vondeling met Financiën een ondankbaar de partement heeft geaccepteerd. Hijzelf is niet zo ontevreden met zijn minis terschap „De functie trekt mij wel aan", zei hij gisteren. „Daarom heb ik hem aangenomen. Niet om mijn dochter meer zakgeld te geven dat dacht ze namelijk". Zorgen De anti-revolutionaire fractie zit in grote zorgen. Men gunt fractielei der Smallenbroek zijn ministerschap van Binnenlandse Zaken, maar over zijn opvolging is men het helemaal niet eens. De fractie en de partij schijnen het meest te voelen voor de Delftse wethouder Elfferich. De par tij-aanhang zal echter stellig voor keur hebben voor oud-staatssecreta ris Roolvink, d e als één van de wei nigen op ziin spreekbeurten volle zalen trekt. De anti-revolutionairen hebben gisteren lang over dit pro bleem ^ereaderd. maar ze zijn er nog niet uitgekomen. Slot pag. 2 VLAMMEN BIJ AMELAND EN WARGA (Van onze Groningse correspondent) Voor het eerst in de geschiedenis is er aardgas aangeboord in het Nederlande deel van de Noordzee, waaraan reeds lang fabel achtige bodemschatten worden toegeschreven, hoewel afdoende bewijzen ontbreken. Gistermiddag omstreeks drie uur ging de vlam branden boven het booreiland van Mobil Oil, dat opereert op 5 kilometer ten noorden van de oostpunt van Ameland, nog juist binnen de territoriale wateren. zyn, voordat een verantwoorde schat ting gemaakt kan worden van de totale gasvoorraad, aldus Mobil Oil. De maatschappij zal echter nog niet op het continentale plat kunnen boren, zolang de nieuwe „natte" mijnwet nol niet van kracht is, die orde op zaken moet stellen 'in het Nederlandse deel van het continen tale plat. Elders op het continentale plat (b.v. voor de kust van Enge land) is deze zaak rond en wordt ai volop geboord. Even te voren had N.V. Pe troland een gasvlam ontstoken voor een geslaagde proefboring bij Warga, tien kilometer ten zuidoosten van Leeuwarden. Dat betekent, dat binnen een week in Friesland drie boringen met succes zijn bekroond. (Vo rige week zaterdag ontstak Pe troland een gasvlam bij Her- bayum). Over de omvang van het gasvoor- komen voor de kust van Ameland \alt nog niets te zeggen. Vorig jaar verrichtte de Mobil Oil Company reeds een geslaagde boring op de Hon, een uitgestrekte zandvlakte op de oostpunt van Ameland. (Nadat de Nederlandse Aardolie Maatschappij succes had gehad op de westpunt van het eiland). Toen werd reeds mee gedeeld, dat er reden was aan te nemen, dat het gasveld zich tot on der de Noordzee zou uitstrekken. Aanzienlijk Thans deelt Mobil Oil mee, dat er een produktleve structuur van aan zienlijk belang aanwezig is by de ostpunt van Ameland, die zich te ens uitstrekt buiten de territoriale /ateren, in het gebied van het z.g. ontinentale plateau van de Noord- ee. Er zullen meer boringen nodig Early Bird in nieuwe baan De communicatie-satelliet Early Bird is gisteren door middel van signaal van een controlestation te Andover in de Amerikaanse staat Maine in een vrijwel volmaakte cirkelvormige baan gebracht, waar bij de positie van de kunstmaan ten opzichte van de aarde bijna statio nair is. De hoogte van de baan va rieert nu van 34.400 tot 36.350 km boven de Evenaar. Met een tweede correctie hoopt men de afstand tot de aarde constant op 35.700 km te brengen. De satelliet is bedoeld als station k>i tweezijdige televisie-uitwisseling tussen Europa en de VS en voor 240 telefoonverbindingen over de Atlan tische Oceaan. Aanvankelijk zou de televisiever binding op 2 mei worden ingewyd, doch men hoopt dit nu al eind april te kunnen doen, gezien de tot dusver bereikte resultaten. De beruchte gevangenis Barbe- rousse in Algeryc zal gesloten wor den en de 1200 gevangenen zullen vrijgelaten worden, aldus heeft pre sident Ben Bella afgekondigd. Het fortachtige gebouw werd gebouwd door de Fransen, die het enkele jaren geleden vol stopten met Algerijnse terroristen, die tijdens de revolutie werden gearresteerd. Ben Bella deed de aankondiging tijdens de inwijding van een monu ment ter ere van de terroristen, die op de binnenplaats van de gevange nis werden onthoofd. Ongeveer 800 van de gevangenen die worden vrijgelaten, werden vast gehouden in Barberousse. De rest zit in andere gevangenissen. Zij die vrijgelaten worden, zijn personen die de wet hebben overtreden en die minder dan 6 maanden kregen of die minder dan 6 maanden nog moeten uitzitten van langere straf fen. Barberousse zal verbouwd worden tot museum en ongeveer de helft van de 57 andere gevangenissen in Algerije zal veranderd worden in scholen Het gebaar van Ben Bella is ge woonte in vele Arabische landen bij de nadering van het El-Kebirfeest, een godsdienstige gebeurtenis die morgen begint. J Drie keer raak De geslaagde proefboring van de N.V. Petroland, dochteronderneming van de Franse maatschappij „Regie autonome des petroles", bij Warga, Door de kweker M. J. Rijkelykhui- zen uit Noorden werden vrijdag de eerste tomaten aangevoerd aan de Teraarse veiling. Deze primeur werd gekocht door de groentehandel Cor Hulscher uit Alphen a. d. Rijn voor de prijs van 20 cent per stuk. Het vorig jaar verschenen de eerste to maten op 24 april ter veiling. betekent, dat deze maatschappij nu drie keer raak heeft geboord Friesland. De eerste keer bij Kims- werd (ten zuiden van Harlingen) de tweede keer bij Herbayum (tussen Franeker en Harlingen) en de derde keer dus by Warga. Tevoren had Fetroland al succes geboekt bij Vlo dorp in de Wieringermeer. Petro land is de boring by Warga midden februari van dit jaar begonnen. De put zal vrij langdurig getest worden. De maatschappij geeft geen com mentaar op de vondst. Afdelingen van de Russische grens wacht, die uitsluitend zijn samenge steld uit scholieren en studenten, zijn Tadjikstan tot para-militaire heden gevormd, zo schrijft generaal Diesmitsky in het blad voor strijdkrachten, „Rode Ster". Deze eenheden, die door officieren worden geoefend, zijn uitgerust met wapens, honden en radiopos ten. Zy zijn langs de grenzen met Afghani stan en China gelegerd. De generaal schrijft dat dit „sol daatje spelen" een uitstekende voor bereiding is voor de militaire dienst en de ontwikkeling van de vaderlandsliefde bij de scholieren. Tot opleiding van de jongeman - sn behoort het onderscheiden van de sporen van mens en dier, de dres- van honden, 't werk op radio- posten, oefeningen in het arresteren spionnen en het gebruik van de karabijn en het gasmasker, al dus de „Rode Ster". r>r> Juist teruggekeerd van een be stuursvergadering van de Interna tional Council of Scientific Unions in München heeft de Amerikaanse hoogleraar prof. Joseph Kaplan, een van de meest vooraanstaande geofy sici ter wereld, voorspeld, dat de mensheid over een jaar of 25 ook het weer zal beheersen. „Het is niet alleen een rotsvaste overtuiging van mijzelf", zo ver klaarde hy, „ik kan u zeggen dat zelfs de meest conservatief denkende geleerden, die op dit terrein deskun dig zijn, over het algemeen deze me ning met my delen". Desgevraagd bevestigde hij, dat de etenschap tegen die tijd dus regen kan laten neerstromen cp de Sahara Israël uit zijn isolement van droogte kan bevrijden. De professor onthulde twee nieuwe, grote wetenschappelijke projecten, de geleerden van Amerika de Sowjet-Unie met collega's uit nog 68 andere aangesloten landen auspiciën van de Internatio nal Council of Scientific Unions een drachtig zullen samenwerken. Het eerste plan behelst de observatie van middels satellieten en met behulp van computers rondom de he le aardbol, waarvoor president Ken nedy een jaar voor zyn dood in een rede voor de Verenigde Naties reeds een voorstel lanceerde. Dank zij zo'n aard bol-omvattende observatie zal de wetenschap precies de algemene circulatie der luchtstro mingen kennen en vervolgens In staat zijn om juiste weersvoorspel lingen op lange termijn (b.v. wel drie maanden) op te stellen. Als het eenmaal zo ver is, zal zich volgens prof. Kaplan zonder twijfel een praktische mogelijkheid openba ren om het weer zelf te beheersen. Hij noemde dit plan, voor de uit werking waarvan een eerste rapport op de vergadering in München is be- spioken. enthousiast „het grootste, meest belangwekkende en waarde volste project van deze tijd". Het tweede project behelst een ge combineerd wetenschappelijk onder zoek naar het water van de wereld, dat weliswaar nog in grote voorra den aanwezig is, doch dat steeds meer begint te vervuilen en onbruik baar dreigt te worden. Doel van het onderzoek wordt dit water zuiver te maken of te houden en voor vol- doenae water te zorgen. Want weinig stoffen zijn op deze aardbol van zo veel vitale betekenis en zyn zo on misbaar als helder water. In dit opzicht hangt dit tweede plan dus nauw samen met dat van de beheersing van het weer, Prof. dr. I. A. Diepenhorst (ARP) zal naar alle waarschijnlijkheid in het kabinet-Cals de portefeuille van Onderwijs en Wetenschappen gaan beheren. Formateur Cals heeft voor m dagochtend verder de volgende heren uitgenodigd: mr. B. W. Biesheuvel, dr. ir. A. Vondeling, prof. dr. I. Sam- kalden, mr. J. M. A. H. Luns, J. Smallenbroek, P. J. S. de Jong, dr. G. M. J. Veldkamp, J. G. Suurhoff, drs. J. M. den Uyl, mr. M. Vrolijk, drs. P. C. W. M. Bogaers en mr H. H. Bot. Advertentie Bloesems, planten en kruiden: natuurzuiver: INKA huidverzorging Mevrouw Meron, onze specialiste, geeft u gaarne gratis advies. Inka Cosmetic Amsterdam N.V., Damrak 37-38, Amsterdam Koningin Juliana woonde gis teravond de viering van het 100- jarig bestaan van de Amster damse Muziekschool bij. Tijdens de pauze toonde H. M. belang stelling voor een der instrumen ten. C.a.o. schilders goedgekeurd De Stichting van de Arbeid heeft, haar goedkeuring gehecht aan de nieuwe C.A.O. voor de schilders, die met terugwerkende kracht tot 1 april ingaat. In de C.A.O. is voorzien een loonsverhoging van 5% inclusief de A.O.W. en huurcompensatie en bovendien zijn de vorstverletuitke- ringen met 10% verhoogd. Bij deze C-A.O. zijn ongeveer 33.000 werknemers betrokken. Werkgevers en werknemers gaan zich dit jaar beraden over de mogelijkheid van investeringsloon in het schildersbe drijf. Bovendien zal men nagaan welke mogelijkheden er bestaan om de on georganiseerden te laten meebetalen aan het werk van iiiiiniüiaiiiiiiiiiiiiaiiiiii Advertentie PHILIPS T.v. geschikt voor 2de programma, v.a. f 728,— LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. (Sue/ ^)lü teuwo i Uit het Leidsch Dagblad van i 12 April 1865: Op den 2den Dingsdag in Mei zal de verkiezing van le den voor de Prov. Staten plaats hebben. In het kies district Leiden treden al Mr. H. Cock, Jhr. Mr. J. L. Cre- mer v. d. Berch v. Heemste- i den en Mr. D. Tieboel Siegen- beek. Maandag had te Utrecht de groote palmpaardenmarkt plaats. Er waren meer dan 1000 paarden aangebragt. De handel was levendig. Vele vreemde kooplieden, vooral Fransche, waren tegenwoor dig.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1