Leiderdorps j achthaven wordt spoedig geopend Jeugdparlement H Leidse volkenkundige studie 1? van Australische inheemsen „Doeshaven werd opgericht Discussies sneden dikivijls weinig houl FIETS. Paasvee-successen in AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 APRIL 1965 TWEEDE BLAD voor drs. V. d. Meulen VS-waardering j Voor gehele Leidse agglomeratie De luitenant-kolonel der Rijkspolitie drs. L. J. van der Meulen in Wasse naar, commandant van het district Leiden, is gekozen tot fellow van de American Society of Criminology. De heer Van der Meulen behaalde in 1949 cum laude de doctorale graad in de criminologie in Leuven. Hij is lid van vele commissies op recherche- en verkeersgebied en recherche-advi seur voor het Korps Rijkspolitie. 1 Dr. Van der Leeden constateerde enorme veranderingen in korte tijd Na een studie van ongeveer een jaar is dr. A. C. van der Leeden, it^jconservator van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden, teruggekeerd uit het Noord-Australische Arnhemland met een ichat aan gegevens over de zich snel veranderende samenlevings- jewoonten van de inheemse bevolking van dit gebied. Zijn studie reis werd bekostigd door een subsidie van ZWO en een bijdrage van het Australian Institute of Aboriginal Studies. Van Austra lische zijde werd grote medewerking verleend onder meer uit de Dverweging, dat er spoed betracht moet worden met het volken kundig onderzoek op dit terrein omdat veel van de oorspronkelijke jeefwijzen en gewoonten verdwijnen door een steeds intensiever [contact met de westerse beschaving. In dergelijke wankel schijnen de maar echt wel stevig liggende vaartuigjes trekt de bevolking de zee op voor de visvangst. algemeen doet de missie goed werk, dat ook als zodanig door de inheem sen wordt gewaardeerd. Hoe dit op den duur zal worden, wanneer de inheemsen door een verdere ontwik keling meer zelfstandig worden, valt nog niet te Muziek en mythologie ?J Nomadenbestaan opgeheven i Nadat dr. Van der Leeden bezoe- b-pen had gebracht aan de Australi sche Universiteiten te Perth, Can- öbarra en Sydney voor contact met vakgenoten begaf hij zich naar_ de in het Zuidoostelijke 'ge deelte van Arnhemland, waar hij volkenkundige studies verricht en onderhoud deelde hij ons na lfHjn terugkeer mede, dat deze stam, D clan of groep reeds geheel de nomadische leefwijze heeft opgegeven zich heeft gevestigd bij een mis siepost, zoals dat met vrijwel alle stammen het geval is. Alleen in cen traal Australië komt nog een no madenstam voor. Deze omschakeling heeft vele ver anderingen in het levenspatroon ge- Advertentie Zoekt gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG Een van de vele vriendelijke inheemse kinderen, die het leven in het studiegebied van dr. Van der Leeden tot een genoegen maakten. bracht, doch van de oude gewoon ten en riten is thans nog veel te achterhalen. Bij het onderzoek van dr. Van der Leeden stond de sociale organisatie op de voorgrond. Daarin spelen voor deze mensen vooral ver wan tschaps- en huwelijkskwesties een overwegende rol, terwijl voor de samenleving ook de riten van bij zonder belang zijn. Invloed missie Door de ontwikkeling van de laat ste tientallen jaren of zelfs korter zijn de inheemsen sterk afhanke lijk geworden van de missie, die uit gaat van de evangelische richting (Low Church) van de Church of England .De oorspronkelijke lokale eenheden zijn daardoor geheel ver dwenen, het nomadenbestaan werd opgegeven, en in dikwijls nieuwe ver banden vestigde men zich rond de missiepost. De inheemsen verdienen tegenwoordig geld voor werk in deze nieuwe vestigingen, waarmee zij hun voeding en andere levenbehoeften kunnen betalen. Daardoor werd het niet alleen mogelijk, maar zelfs min of meer noodzakelijk dat zij hun zwervend bestaan opgaven, een be staan dat zij thans zelfs niet meer zouden kunnen hervatten. Dit bete kent tevens, dat de missie in haar huidige vorm van dienstverlening op breed terrein niet meer weggedacht kan worden uit de samenleving van inheemsen. Dit schept wel eens wrij vingen, zoals bij de poging om een einde te maken aan allerlei riten die in strijd worden geacht met de be schavingsopvattingen, maar over het Dr. van der Leeden vertelde veel bijzonderheden over deze interessan te, vriendelijke en levensblije bevol kingsgroep, die in deze jaren zulke sterke veranderingen ondergaat. Hij heeft een grote verzameling bandop namen gemaakt van zang en muziek der inheemsen. Deze bandopnamen van ongeveer 40 uur worden nog uit gewerkt in samenwerking met de Australische musicologe mevr. A. M. Moyle. Voorts zijn vele bandopna men (ongeveer 30 uur tezamen) ge maakt van mythologische verhalen, die een schat van volkenkundige ge gevens bevatten. Dr. van der Leeden legde voorts in samenwerking met dr. S. Kooij- man van het museum een ethno- grafische verzameling over dit ge bied aan, hoofdzakelijk bestaande uit dagelijkse gebruiksvoorwerpen, waar van de herkomst door de wijze van verzamelen kon worden vastgesteld, hetgeen bij de aanleg van andere collecties dikwijls niet het geval kon zijn. Ds. W. Suyker beroepen De Geref. Gemeente alhier heeft een beroep uitgebracht op ds. W. Suyker, predikant van de Geref. Ge meente in Krabbendijke (Z.). Belastingdienst Aan de heer F. J. Burger, inspec teur van 's Rijks belastingen, toege voegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen in Leiden, le afdeling, is eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Mohammedaans bezoek Leidse veemarkt Een afgevaardigde van de Moham medaanse gemeenschap in Nederland heeft vanochtend een ram aange kocht. Deze ram wordt maandagmorgen in het Slachthuis in Den Haag ge slacht en is bedoeld als een offer, ontleend aan de geschiedenis van Abraham op de berg Moria. In Turkije wordt door degene die het kunnen betalen een schaap (ram) geslacht, waarvan dan slechts een stuk wordt opgegeten en de rest ter beschikking van de armen ge steld. De ram, die op de Leidse markt werd gekocht, komt ter beschikking van de Turken, die in de verschillen de Leidse bedrijven werkzaam zijn. Dat de aanleg van een jacht haven in Leiderdorp in een re creatiebehoefte van de gehele Leidse agglomeratie gaat voor zien, is gisteravond zeer duide lijk gebleken, tijdens de oprich tingsvergadering van de water sportvereniging Doeshaven", die in het clubgebouw van ,,De Munnik" werd gehouden. Zowel uit eigen gemeente, als uit Leiden en verre omgeving waren zeer velen gekomen om deze vergadering, vas uitgeschreven door een voor lopig oprichtingscomité bestaande uit de heren J. Nievaart, wethouder, ir. Poels, raadslid, W. F. Buitendijk, directeur gemeentewerken, dokter H. Bakema en J. H. Broekhoven, bij te De heer J. Nievaart presideerde deze bijeenkomst, en zei, dat bij het comité reeds 75 aanmeldingen waren binnen gekomen. Hij vertelde verder één en ander over het aankopen van deze grote zandput, eigendom van domeinen, door de gemeente Leider dorp voor f 19.000. Het gemeentebestuur zal deze jachthaven in orde gaan maken. De plannen voor een loopsteiger met al vast aan de rechterkant boxen en een parkeerstrook voor ongeveer 30 auto's, raming f 25.000, lagen ter ta fel. Dit is de eerste etappe zei de heer Niewaart. Nu zal er een vereniging moeten worden opgericht, die deze jachthaven pacht van de gemeente, en gaat exploiteren. Voor verdere uit - breidingen en voorzieningen zullen moeten worden gekweekt. In Het Leids jeugdparlement is gisteravond in een oude fout ver vallen: te uitvoerige discussies over zaken, die in feite weinig met het te behandelen onderwerp hadden uit te staan. Dat onder werp was „de wijziging van de structuur van de onderneming". „Minister" A. Dronkert had de niet gemakkelijke opdracht om een door hem opgesteld ontwerp voor een wettelijke regeling van de nieuwe structuur te verdedigen. Uit de uit voerige voorbesprekingen, die woordvoerders van de diverse frac ties de Leidse raadzaal instuurden, bleek wel, dat men het eens was o- de noodzaak van een wijziging in ondernemingsstructuur. Maar wat dan precies moest veranderen kwam niet uit de verf. De fractievoorzit ters hadden zich kennelijk goed voor bereid op het veelomvattende onder werp, maar iedere woordvoerder had één of hoogstens twee aspecten het onderwerp tot onderwerp studie gemaakt. En juist omdat dat onderwerp zoveel facetten heeft, lie pen die voorbereidingen flink uit waardoor men nogal eens langs elkaar heenpraatte. In de praktijk kwam het er op neer dat een i tal parlementsleden zo'n beetje wilde etaleren hoeveel men over een paald onderwerp wel wist, zonder dat en ander veel hout sneed. blik te gortig: zij diende by monde van fractieleider Kees Klarenberg een motie in, waarin werd aange drongen op een nadere precisiëring door de minister van het ontwerp. De fracties die nog niet aan het woord waren geweest op dat ogenblik (KVP en ARP) waren daarover zeer ver ontwaardigd. Maar met harde hand bracht voorzitter Van der Kamp de motie toch in stemming. Mokkend zeeg de AR-fractievoorzitter Eiker bout toen maar in zijn zetel. De mo tie werd overigens verworpen en de beschouwingen begonnen op nieuw. De discussies verzandden op nieuw in juridische en „technische" aspecten van de zaak en toen minis- eerste instantie is er plaats voor 50 boten, de jachthaven is 500 m lang en 200 m breed. Uitbreiding van het aantal ligplaatsen is zeer goed moge lijk. Zij die hd worden van deze ver eniging zullen verzekerd zijn van een vaste ligplaats in de thuishaven. De vereniging krflgt de gehele plas in beheer, dat betekent ojn. dat iemand, die daar zo maar zijn boot neerlegt, verwijderd tan worden, met uitzondering van enige gastvrijheid in de vakantie. Ook is de haven geen ligplaats voor woonboten. Toezicht zal worden gehouden door de heer M. A. van Groeningen. In de toekomst zullen er telefoon, elektrisch licht, eventueel een kan tine moeten komen. Het lidmaatschap zal f 10 p.j. kosten, jeugdleden 15-18 jaar f 5 p. j. Per boot zal een jaarlijks liggeld berekend worden van f5 per m2. Het comité heeft goede hoop, dat eind mei, half juni de steiger klaar zal zijn, zodat dan 40 boten kunnen meren. Er bleken op deze avond al 30 gegadigden. Binnenkort hoopt men een tweede vergadering uit te schrijven, tijdens welke men het aan allen, die zich reeds opgegeven hebben, toegestuurde huishoudelijke reglement en de sta turen hoopt vast te stellen. Ook zal er dan een definitief bestuur moeten worden gekozen. Duidelijk werd deze avond gesteld, dat deze haven een thuishaven zal en dat de leden de recreatie op water moeten zoeken. Eventuele speedbootvaarders zullen zich aan de maximum snelheid n.l. 6 km, moeten houden. Voor de boten van de groep Zeeverkenners van Leiderdorp blijft een plaatsje gereserveerd. EINDEXAMENS GYMNASIUM ter Dronkert uiteindelijk zijn ant woord verkondigde was er eigenlijk weinig vooruitgang over het onder werp bereikt. Een motie van de PvdA kon daar weinig aan veranderen, te j I. de eindexamens van de openbare nieuwe wet. Het Leidsjeugdparlement doet er beter aan zich een volgende maal te bepalen tot een onderwerp, waar ook politiek niet geschoolde jongeren zin nig over kunnen praten. Met een on derwerp als de wijziging van de structuur van de onderneming ko men zelfs de grote politieke broers in Den Haag niet een-twee-drie klaar. Gortig Ook uit de omgeving van Leiden (Van onze deskundige medewerker) De rij van Nederlandse paasveeten- toonstellingen is gisteren besloten met die in Amsterdam. Zoals te doen gebruikelijk. Hier komen dan de hoogstbekroonde dieren van de voor afgaande paasveetentoonstellingen zich met elkaar meten - ook die van Leiden. En het was voor de Leidse kampioen-vaars geen onaardig suc- in deze strijd van de groten ïrve-kampioenschap te beha len, dit tegen o.a. heel beste exem plaren vooral uit West-Brabant. Het was van daar dat de stal gebr. De Lint uit Zevenbergen van zich deed spreken door het algemeen kam pioenschap van de dag te behalen met een excellente dikbilvaars met vier brede tanden, alsmede het kam pioenschap van de groepen, benevens enkele andere hoge onderscheidingen. Bij de strijd om het algemeen kampioenschap ging de eindstrijd tussen drie van stal De Lint en de Leidse kampioene, de beste tweetand tars van G. Roos uit Abbenes en ït was na ampel beraad dat deze in Roos reserve-„miss-rund" werd. Uit Leidens omgeving was een vijf tal collecties aangegeven doch er werd er slechts één opgesteld en deze behoorde tot de drie eervol vermeld den: de vier van J. v. d. Maarl uit Hoofddorp. De strijd was wel zwaar! In de rulbriek roodbonte vaarzen met vier brede tanden werd kam pioene de grimmelbonte van K. v. d. Spek uit Abbenes, die in Rhenen, Leiden en Rottendam telkens ook een goed figuur had geslagen en die In Amsterdam bij de keuring om het algemeene kampioenschap ook weer goed voor de dag kwam. In dezelfde rubriek viertanders kregen twee van Fr. van Leeuwen uit Oude Ade elk een eerste prijs; één van E. Roos uit Ter Aar werd eervol vermeld. Bij de zestand vaarzen was een ereprijs voor een van J. v. d. Maarl uit Hoofddorp, eerste prijzen waren voor dieren van fa. G. Roos en Zn. uit Hazerswoude en van E. Roos uit Ter Aar, elk één, eervol vermeid werden drie van G. Roos uit Ab benes en één van fa. G. Roos en Zn. uit Hazerswoude. Van de afgewisselde koeien kreeg een eerste prijs een van G. Roos en Zn. uit Hazerswoude en kregen een eervolle vermelding: één van J. v. d. Maarl uit Hoofddorp en één van J. Groeneveld uit Aalsmeer. Een zwart bonte tweetand-vaars van E. Roos uit Ter Aar kreeg een eerste prijs. Van de roodbonte ossen met hoog stens vier brede tanden kreeg de ere prijs een zeer goede van J. Westeijn en J. Knoop uit Nieuw-Vennep. Van de roodbonte stieren met twee of meer brede tanden kreeg één van T. W. Baars uit Nieuw-Vennep een ereprys. De vette kalveren waren zeer over wegend van de Veluwe; uit Leidens omgeving hebben we er geen gezien. Varkens BU de slachtvarkens (beneden 100 kg slachtgewicht) kreeg één van H. J. van Staveren uit Woubrugge een eerste prys. Niet zwaarder dan 120 kg geslacht gewicht kregen drie van H. v. Sta veren uit Woubrugge een eerste prys en twee eervolle vermeldingen. Eén van meer dan 130 kg van de zelfde werd eervol vermeld en een bacon-varken (volgens de catalogus een Piëtrain) kreeg een eerste prys, eveneens van H. van Staveren uit Woubrugge. Nederland is behalve een land van molens en tulpebollen een land van fietsen. De enorme rijen fietsen maken op de buitenlandse toerist even veel indruk als de attracties, die Keukenhof en Volendam elk jaar opnieuw hebben te bieden. Hun aantal is zo groot, dat het in ons kleine land vaak proble men schept. En niet alleen in ver keerstechnisch opzicht. Wat doe je bijvoorbeeld met een oud, gekreukeld rijwiel? Je kunt 't door de extra-vuilophaaldienst laten weghalen, je kunt 'm naar een schroothandelaar brengen en je kunt 'm gewoon ophangen aan een lantaarnpaal. Welke methode de beste is en welke de gemakkelijkste, ach daarover lopen de standpunten nogal uiteen Onze fotograaf legde dit ook voor de Sleutelstad zo typerende stilleven op de gevoelige plaat vast. P.S. Voor wie het interesseert, fiets en lantaarnpaal bevinden zich vlak voor de ingang van de nieuwe polikliniek van interne geneeskunde aan de Wassenaar- seweg. (Foto LJD./Holvast) aangewezen bijzondere gymnasia en afdelingen gymnasium van lycea dit jaar, voor zover het niondeiijke gedeelte betreft, te doen afnemen op de onder elke school of afdeling ver melde dagen; II. aan te wijzen als gecommitteer de, belast met het toezicht op de eindexamens aan de onder I bedoelde scholen, de personen, genoemd onder elke school of afdeling. Leiden: Gemeentelijk gymnasium 24, 25, 26, 28, 29 en 31 mei. Prof. dr. H. L. W. Nelson, Bilthoven; A. Bartels, 's Gravenhage; prof. dr. W. T. van Est, Leiden; prof. dr. M. A. Bouman, Utrecht op 26, 28, 29 en 31 mei. Leiden: Rembrandtlyceum, afde ling gymnasium. 1, 2 en 3 juli, Drs. R. C. Engelberts, Utrecht; dr. A. Th, van Deursen, Voorschoten: dr. A. W. Grootendorst, 's-Gravenhage; dr. J. A. Kanters, Harmeien op 1, 2 en 3 juli. Leiden: Christelijk lyceum afdeling gymnasium: 9, 10, 11, 12, 14, 15 en 16 juni. prof. dr. F. J. de Waele, Nijme gen; A. Bartels 's Gravenhage; drs. P. O. M. Brackelt Nijmegen; dr. J. J. A Blekkingh, Eindhoven op 11, 12, 14, 15 en 16 Juni. Leiden: St.-Agneslyceum, afdeling gymnasium. 10, 11 en 12 juni. dr. J. J. A. Zuidweg, Gouda; drs. C. de Visser, Leiden; dr. H. de Vries, Amsterdam; dr. H. F. Jongen, Amsterdam, op 10 juni. Leiden: R.-K. lyceum St.-Bonaven- tura, afdeling gymnasium 21, 22, 23, 24 en 25 juni. Prof. dr. H. T. Wailinga, Utrecht; prof. dr. C. Soeteman, Oegstgeest; ir. W. van der Laan, Bloemendaal; dr. C. T. Salemink, Utrecht, op 21, 22, 23, 24 en 25 juni. Noordwijkerhout: R.-K. gymnasium Leeuwenhorst, gymnasium: 31 mei en 1, 2 en 3 juni: Prof dr. C. M. J. Sic king, 's-Gravenhage; prof. dr. J. Schneider, 's-Gravenhage; prof. dr. J, B. Ubbink, Leiden; dr. J. A. Kanters, Harmeien op 31 mei en 1 en 2 juni. Oegstgeest: Rijnlands lyceum af deling gymnasium. 9, 10 en 11 jun. prof. dr. C. M. J. Sicking, 's-Graven hage; prof. dr. J. Schneider, 's-Gra venhage; prof. dr. J. B. Ubbink, Lei den; dr. J. A. Kanters, Harmeien op 11 juni. St.-Adelbertcollege, af deling gymnasium. 17 en 18 juni. prof. dr. F. J. Waeie, Nijmegen; A. Bartels, -Gravenhage; drs. P. O. M. Brackel, Nijmegen; dr. A. C. Bellaart, Son op 18 juni. Wassenaar, Rijnlands lyceum, af deling gymnasium. 14, 15, 15, 17 en 18 juni. drs. Chr. Kok, Baarn, drs. C. de Visser, Leiden; dr. H. de Vries, Am sterdam; prof. dr. G. Dijkstra, de Bilt op 15, 16, 17 en 18 juni. Alphen aan den RUn, Christelijk lyceum, afdeling gymnasium. 17, 18 19 juni. dr. J. J. A. Zuidweg, Gou da; dr. H. R. Boulan, 's-Gravenhagej dr. A. H. Boers, Rijswijk; dr. D. H. Zijp, Amsterdam, op 17 en 18 juni. Tot deskundigen elders zijn be noemd: prof. dr J. G. Bomhoff, prof. dr. A. E. van Arkel, dr. A. J. Koster, dr. J. L. Springer, prof. dr J. B. Schu- te, prof. drd. J. B. Ubink, drs. C. de Visser prof. dr. W. T. van Est, prof. dr. L. Kukenheim, dr. H. W. Picket, prof. dr. K. A. H. Hidding, dr. J. J. Mak; prof. dr. P. H. van Laer en dr. H. L. A. van Wijk, allen te Leiden, mej. drs. H. van der Vliet, prof. dr. C. Soeteman en prof. dr. G. J. Hoender- daal, allen te Oegstgeest. dr. A. Me- nalda en dr. W. J. Claas te Leider dorp; dr. A. Th. van Deursen te Voor schoten; prof. dr. A. Klasens te Voor hout; dr. A. van Haarlem te Wad- dinxveen. drs. L. J. M. Waayers te Noord wijk en prof dr. A. B. Breebaart te Wassenaar,

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3