m. JP I manil kunst Jlcl Concertgebouw in Rl1Rotterdam wordt veel duurder dan gedacht KEUKENHOF-LISSE kaleiöosQ29P KEUKENHOF-LISSE Franco komt tegemoet aan studeiiteneisen Gasvondst in Limmeii exploiteerbaar Nieuw idee Voortaan volmaakte handbescherming waar het hoort: in de keuken naast was en afwas. Nederlanders winnen de ploegentijdrit LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 8 APRIL 1965 ZEVENDE BLAD Het Rotterdams Concertgebouw wordt duurder dan verwacht erd. Dit blijkt uit een nota van B. en W. die gisteren de leden van de gemeenteraad heeft bereikt. Uit deze nota blijkt, dat het oor- ipronkelijke bedrag van ruim 24 miljoen zal moeten worden ver- ïoogd met nog eens ruim 4 miljoen, omdat o.m. de huurders van het café-restaurant en de winkels die in het gebouw zijn geprojec teerd en waarmede thans onderhandeld wordt, niet geneigd zijn de X^kosten van het maken van binnenwanden, betimmering, ventilatie \)enz. voor hun rekening te nemen. Volgens plannen zou een en cnder glas- en waterdicht opgeleverd worden, maar hiermede nemen de potentiele huurders kennelijk geen genoegen. De kosten. ^|die nu voor rekening van de gemeente komen, worden op anderhalf Liljoen gulden geschat. Ook de verdere voorzieningen, zo- inrichting van kassa's, kleed- iten. repetitiezaal enz. bleken niet de begroting van de architecten ;n. Met dit alles is rond een Ijoen gulden gemoeid. Het droog stoken van het gebouw, dat nu vrij wel dioht is, zal f 250.000 kosten, de aanleg van verwarming en venti latie is f 750.000 duurder dan ver- wacht. Voor de vloeren moet nog ex- oritra f 250.000 worden uitgetrokken, de yiAniSl Musi lusicum zong in Parijs le-: i ond In het kader van de feestviering zijn zesde lustrum heeft het Col- im Musicum Amstelodamense ider leiding van zjjn oprichter en dirigent Toon Vranken deze week een concert gegeven in Parijs in de Eflise Saint Madeleine, dat met ffsalm 90 van Sweelinck werd ge opend. Clemens non papa, Lassus, des Prez en Lotti completeerden dit klassiek polyphone programma, j Spaanse componisten, Mozart en Bruckner rondden het geheel af, dat jnesloten werd met Hendrik Andries- lens Psalm 100. Deze wordt ook ge- longen aan het slot van de Grande 4lèsse in de overvolle Madeleine paar het koor de Gregoriaanse ge- de „Missa ad fugam" van |alestrina zong. In deze solemnele iiezondagplechtig'heid zongen zij ns Popule Meus van Palestrina Adoramus van Clemens non papa. veler verzoek werd na de mis idriessens psalm herhaald. algemene kosten en de kosten dei- directie eisen nog eens f 300.000 ex tra en voor een compositie-opdracht ter gelegenheid van de opening is nu f 30.000 uitgetrokken, tezamen ruim 4 miljoen. Hiervan kan ruim 2 miljoen terugverwacht worden van het rijk, op grond van de wet finan ciering wederopbouw publiekrechte lijke lichamen. Inmiddels zeggen B. en W. in hun nota, dat niet kan worden voorspeld of onvoorziene om standigheden de eindrekening niet nog opnieuw ongunstig zullen beïn vloeden. Volgens de huidige cijfers zullen de totaalkosten ruim 28 mil joen gulden gaan bedragen. (Advertentie U mag de lente niet missen... Poolse grafiek Advertentie lil Boy mans Van 15 april tot en met 23 mei zal j het Prentenkabinet het „Plaatsvervanger" verboden in geheel Brazilië De dienst voor de censuur heeft mee gedeeld het vertonen van „De Plaats vervanger" van Rolf Hochhuth in heel Brazilië te hebben verboden. Het stuk is verboden omdat er „offensieve commentaren" in voorko men met betrekking tot „de rooms katholieke godsdienst, en in het bij zonder Paus Pius XII" en omdat het „joden tegen katholieken opzet in een tijd dat het oecumenisch conci lie probeert alle godsdiensten over de gehele wereld te verbroederen". De dienst voor de censuur zei dat de film het opnieuw ontvlammen van de oude, thans vergeten, haat tussen joden en katholieken tot ge- kunnen hebben. Pal j Beeldende kunstenaars in' Apeldoorn (Van onze correspondent) Maandag a.s. wordt in Berg en Bos I |n Apeldoorn een tentoonstelling ge- ppend van beeldhouwwerken van ne- ien kunstenaars van de Carolus- jtring, die haar leden voornamelijk fcdt in Den Haag en omgeving. De expositie welke totaal 21 werken om- pijat, duurt tot september-oktober. De :a%egen exposanten zijn Agnes Perkek, 3ekdriaan Bruggeman, Maart van der «targh, Marian Gobius, Jan van Hal- jtleren, Kees de Kat, Ad en Pim van Moorsel en Erna Postuma. Salarisverhoging van musici Het College van Rijksbemiddelaars JlÈeeft gunstig beschikt op een ver- fvzoek van het contactorgaan van Ne derlandse orkesten, de algemene, de christelijke en de r.-k. kunstenaars bonden, het Orkestenverbond en de BMDK om de salarissen van de mu sici, in dienst van de gesubsidieerde Nederlandse orkesten, per 1 januari 1965 te verhogen met 4,2% en 3%, zoals ook voor de ambtenaren is ge schied. Bovendien zijn de bedragen voor de ^(periodieke verhogingen en van' de ^Vergoedingen van bij-instrumenten deze nieuwe salarissen aange- ist. Tenslotte is besloten aan die i die 10 tot 15 jaar onafgebroken i dienst zijn van dezelfde orkesten maximum salaris genieten, een extra vergoeding toe te ken- in voorheen. Nieuw theater in Den Bosch (Van onze correspondent) j Het Bossche Concertgebouw, dat in februari van dit jaar door een gas ontploffing zwaar werd beschadigd, zal geheel worden afgebroken. De be doeling is om op dezelfde plaats in het centrum van Brabants hoofdstad een nieuw theater te bouwen, met een toneel- en filmzaal voor 800 personen ,en met een kleinere zaal voor alle iinogelijke doeleinden met 400 zit plaatsen. Mede-directeur P. Martens sr. van het vroegere Concertgebouw, vertrekt maandag a.s. naar de Ver. (Staten om daar ideeën op te doen (voor het nieuwe theater. Beeldende kunst tegen O redelijke prijzen Het Algemeen Haags Comité gaat beeldende kunst aan de man bren gen. Daartoe wordt met ingang van 9 april een verkoopexpositie in de Openbare Leeszaal in de Bilderdijk- straat gehouden, die door wethouder mr. M. Vrolijk zal worden geopend. Het leidend beginsel van het co mité is: verantwoorde culturele ma nifestaties tegen redelijke prijzen te bieden. De taak, die thans wordt op genomen, is het mogelijk te maken goede werken van hedendaagse kun stenaars op gemakkelijke voorwaar den aan te kopen. Volgens het co mité kost een goed grafisch werk ongeveer f 100 en voor het drievoud van dit bedrag kan een uitstekend schilderij worden gekocht. Bovendien is er de mogelijkheid een subsidie te krijgen van 35% van de aankoopsom. Ook zal het mogelijk zijn de betaling te spreiden over een langere termijn. Felix de Nobel terug uit Hongkong seum BoymansVan Beuningen in Rotterdam een tentoonstelling wor den gehouden van moderne Poolse grafiek. Deze tentoonstelling kwam tot stand in samenwerking met de Poolse regerings-instanties op het ge bied van de kunst, en is samengesteld door de heer Mieczylaw Majewski uit Warschau, die zelf graficus is. Na in Rotterdam tentoongesteld te zfjn zal deze expositie achtereenvol gens van 5 juni tot 17 juli in het Gemeentemuseum in Arnhem, en 31 juli tot 26 september in het Frans Halsmuseum in Haarlem gehouden worden. In ruil hiervoor zal in 1966 door het museum BoymansVan Beuningen een collectie moderne Ne derlandse grafiek worden samenge steld, die in Polen getoond zal worden. Het is voor het eerst sedert 1948, dat een dergelijk overzicht van Pool se grafiek in ons land te zien is. Toen waren ook reeds overleden kunstenaars in de tentoonstelling op genomen. Thans zijn twee generaties aan het woord, die omstreeks 1900 er 1930 geboren zijn. Tot de eerste ge neratie behoren kunstenaars al: Dawski, Jurgielewicz, Pakulski, Rak en Srzednicki, en van de tweede ge neratie maken o.m. deel uit de gra fici Gielniak, Lutomski, Mianowski, Pietsch en Tarasin. In totaal zijn 28 kunstenaars en kunstenaressen ieder met twee of drie werken vertegen woordigd. U mag de lente niet missen. In Hillegom Treslong Bakkersring voor Bussummer De wedstrijd om de gouden bak kersring 1965 is gisteren in „Tres- De leider van het Nederlands Ka- lon&" in Hillegom geopend door Hil- merkoor, Felix de Nobel is gister- j legoms burgemeester, de heer J. Srufg!k«rtaH0nek0ne °P Schipho,jC. I. van Niekerk. Het was de zeven- de maal, dat deze wedstrijd werd Twee weken lang heeft de dirigent als enig niet-Engels jurylid tijdens een muziekfestival geluisterd naar in hoofdzaak Westerse, maar ook echte Chinese muziek, uitgevoerd door jon gens en meisjes, dje op school mu ziek studeren en gedurende het Fes tival met elkaar wedijverden. Naar een compositie van Beethoven heeft de heer De Nobel 102 maal moeten luisteren! „Het was dan ook zeer moeilijk om te beoordelen door wie de muziek het beste werd uitgevoerd", aldus de heer De Nobel. gehouden i,n het kader van de bak kerswedstrijden noord-zuid. Voor de tweede achtereenvolgende maal kwam de ring in het bezit van de heer C. Kroon uit Bussum. De heer Kroon verwierf de gou den ring door het op de markt bren gen van een nieuw produkt, het bo berspeldje. De prijs werd hem uitge reikt door de heer N. van de Heuvel, lid van de Tweede Kamer voor de KVP. Advertentie De Spaanse regering is gisteren ge deeltelijk tegemoet gekomen aan de eisen van de studenten voor een re organisatie van hun verbond. Zij gaf de studenten toestemming voortaan het bestuur van hun organisatie zelf te kiezen, doch stelde als voorwaar de de aanstelling van een regerings commissaris die het laatste woord heeft in zaken die buiten het strikt universitaire kader vallen. Tot op heden was de benoeming van bestuur en andere leidende func tionarissen van het studentenver bond een recht dat uitsluitend aan de regering toebehoorde. In een desbetreffend regeringsde creet werd gezegd, dat het verbond moet functioneren in overeenstem ming met de fundamentele begin selen van het Spaanse politieke en sociale leven en dat politieke orga nisaties die buiten het Spaanse poli tieke stelsel staan onverenigbaar zijn met de activiteiten van de studenten. De Madrileense politie heeft gister avond groepen van in totaal onge veer 2.000 personen uiteengejaagd, die zich bij het hoofdkwartier van de Spaanse vakbonden hadden verza meld na een oproep door middel van vlugschriften. De aanval van de met gummi knuppels gewapende politie kwam, nadat zij de verzamelden opdracht had gegeven zich te verwijderen en hieraan geen gevolg was gegeven. Getuigen zagen hoe een aantal per sonen werd geslagen en dat verschei- denen werden gearresteerd. De me nigte bleek te zijn samengesteld uit studenten en arbeiders. Toen de politie met haar charge begon schreeuwden velen„Moordenaars, CONCESSIE AANGEVRAAGD De N.V. Dyas, een dochteronderneming van de Steenkolen handelsvereniging N.V. S.V.H. in Utrecht, heeft bij Ged. Staten van Noord-Holand een tweede concessie-aanvrage ingediend voor de ontginning van aardgas bij Limmen. In februari werd hier aard gas gevonden en eind maart werd ten overstaan van het staats toezicht op de mijnen een exploiteerbare hoeveelheid aangetoond. Bezwaar De groep, waarvan de S.H.V deel uitmaakt, stelt zich op het stand punt slechts een concessie te mogen aanvragen voor een gebied, waarin door één of meer exploratieboringen de feite lijke aanwezigheid van olie of gas in exploiteerbare hoeveelheid is aangetoond. Daarom heeft de groep destijds bezwaar gemaakt te gen een concessieaanvrage door de N.A.M., die op grond van twee vond sten een concessie wenst voor een deel van de provincie Noord-Holland dat zich ook uitstrekte over gebie den, waarin de N.A.M. de aan wezigheid van aardgas of aardolie niet had aangetoond, aldus de S.H.V. Voorzover openbaar gemaakt, wa ren in Noord-Holland ook succesvol de onderzoekingen van de N.A.M. in Egmond en MiddeUe. Eveneens heeft Petroland een geslaagde boring in Slootdorp verricht. Andere maat schappijen of combinaties die actief zijn in Noord-Holland zijn B.P. Gulf, Mobil Oil, Agip (Italië), Philips en Superior Oil. Het gebied „Limmen" is aangevraagd, beslaat een oppervlakte van 500 vierkante kilometer en grenst aardrijkskundig aan het gebied van de in oktober 1964 door dezelfde groep aange- „Bergen". moordenaars" en „vrijheid". De po litie verklaarde dat de demonstratie door communisten was geïnspireerd en had eerder op de dag de arres tatie bekendgemaakt van een lid van het illegale centrale comité van de communistische partij in Madrid. Hij zou verantwoordelijk zijn voor het strooibiljet, waarin de demonstratie werd aangekondigd. Manil herstelt uw handen van de in- die iedere keer door water en afwas- werkingvanwaterenafwasmiddel.Geeft middel wordt weggewassen. Plastic ze de natuurlijke beschermlaag terug, hangtube 1.60. DE NIEUWE MANIL ALLEEN Bij LEVENSMIDDELENWINKELS VERKOOP VOOR NEDERLAND: DE KLOK - HEERDE, verkrijgbaar in Leiden en Haarlem in de tube met het oogje Vele wijzigingen in boksploeg De Nederlandse boksploeg die vol gende week dinsdag in het Amster damse Krasnapolsky uitkomt tegen het sterke Roemenië wijkt door ziekte en andere oorzaken op enkele plaat sen af van de oorspronkelijk door de NBB geformeerde afvaardiging. Licht gewicht Joop Bisschop ligt met griep te bed, middengewicht Tommy Net ten heeft na het behalen van het Ne derlands kampioenschap de boks- handschoenen definitief opgeborgen, terwijl lichtwelter Huib le Cocq (geen vrij van werkgever) en Douglas Schenk (geen interesse voor al te zware wedstrijden) evenmin van de partij zijn. De ploeg ziet er nu als volgt uit: vlieggewicht Jan Huppen; bantamge- wicht Gerrie te Paske; vedergewicht Maurits Gans; lichtweltergewicht Wim Gerlach; weltergewicht Jacques Roossien en Herman Schregardus; zwaarweltergewicht Bob Bouhuizen; middengewicht Joop Steenbergen; half zwaargewicht. Rudi Lubbers; zwaargewicht Eddie Kiks. Ferencvaros uit Boedapest heeft gisteravond in een thuiswedstrijd At- letico Bilbao met 10 verslagen in de eerste wedstrijd tussen beide ploe gen en in de kwartfinale van het toernooi om de Europabeker voor jaarbeurssteden Gisteren is de vroegere zaak gelastigde van Indonesië in ons landSjarif, van Schiphol naar Indonesië vertrokken. In hetzelf de toestel reisde de echtgenote de ambassadeur dj ar wo, die in Indonesië kinderen gaat ophalen. Soe- haar Jean Stablinski leidt in Ronde van België De Fransman Jean Stablinski heeft dankzij een te laat reagerende Van Coningsloo, die zonder hulp van zijn ploegmakkers een achterstand van ruim vijf minuten opliep, de blauwe leiderstrui in de Ronde van België overgenomen. Het was overi gens niet Stablinski, maar Rik van Looy, die in het eerste gedeelte van de tweede etappe keer op keer de lont in het kruitvat stak en onge twijfeld de prijs van de meest stryd- lustigste renner verdiende. Want nadat de karavaan als toe risten 80 km lang langs de wegen van de Ardennen toerden, was het Rik van Looy in gezelschap van Sta- blinsky en Gilbert Desmet 1, die het tempo zodanig verhoogde dat het pe loton in drieën uiteen vieL Na 91 km zijn 24 renners nog bijeen, maar weer is het Van Looy, die tussen de wielen uit wil en na 105 km bedraagt de voorsprong van een groep van 20 renners ongeveer een minuut. Op de hellingen van Agimont moeten een aantal renners lossen en Jef Plankaert, Sorgeloos en Van Dongen gingen aan de haal. Het pe loton haalt hen echter terug en in de klim naar de Rosse valt Van Looy alleen aan. Na 158 km in Bioul heeft hij 25 seconden voorsprong, maar de kopgroep komt bij. Weer is Koersen Nootdorp l de gisteren gehou- 1. Baron Heny (J. Wage- wi. f 1.60, pl. 1.50, 3.40, koppel I Brahmapoetra S (J. Wagenaar Jr.) (1.27.4)3. Baron Heny. Tot.: wl. f6.10 en 2.10, pl. 2.10, 1.60, 2. koppel 20.70 en 6.60, cov. 4.30 en 2.10. Bahia-prijs: 1. Argonaut (H. Maring) Rio de Janeiro-prijs1. Burnle\ Quick (J. Wagenaar Sr.) (1.34.4); 2 Baronesse Rosa; 3. Charlie Six. Tot.; wi. f2, pl. 1.40, 1.40, 1.40, koppel 8.80 koppel 20.60, Minas Gerals-prijs: 1. Bretteur P (J (1-26.7); 2. Bulck Mago- Wagenaar Jr wan; 3. Bijou wi. f2.20. pl. 1.70. 1.50, 3.50, koppel I-GravenhofTot.: genaar Jr.) (1.27.3); Rus. Tot.: wi. f2 pi. i.au, 3, 7.60. cov. 4.70 Totallsator-omzet f 84.374,50. het Van Looy die in de afdaling naar Annevoie het hazepad kiest nu in gezelschap van zijn ploeggenoot Van de Kerckhove. Rik van Looy wint natuurlijk voor Van de Kerck hove en Ward Seis zorgde voor een derde Belgische plaats door zijn sprintzege van de kleine kopgroep. In de ploegentijdrit kwamen onze landgenoten van de TeleVizier ploeg tot een fraaie zege door in 7 min. 59.88 sec. over een 6400 meter lang parkoers alle andere équipes ver achter te laten. Uitslagen 1. Van Looy (Belg.) 4 28, met bon. 4.27.30, 2. Van de Kerckhow (Belg 4.28, met bon. 4.27.45, 3. Seis Belg) 4.29.50, 4. Proost (Belgl, 5. Wolls- hohl (Did.), 6. Hobam (GB) 7 Verheyden (Belg), 8. Cadiou (Pr) 9. De Roo (Ned-), 10. Odbert Desmet (Belg), 13. Rik Wouters (Ned) 16. Zil verberg (Ned) allen in dezelfde tijd als Seis. 43. Maliepaard, 44. Harings, 65. Van Espen, 72. Karstens, 78 Van Dongen, 83. Lute, 84. De Haan. 85. Van der Vleuten, 89. Haast, 92 Post. allen in 4.34.17. Het algemeen klassement ziet er als tolgt uit: 1. Stablinski (Fr) 9.43.02, 2. G. Desmet 1 (Belg) 9.43.14, 3. De Breucker (Belg) 9.44.45, 4. Wolfs- hohl (Did) 9.44.49, 5. Pamart (Fr) 9.47.23, 6. Maliepaard <Ned.) zt., 8. Van der Vleuten (Ned) 9.49.13,' 9. Van de Kerckhove (Eelg.) 9.54.55, 10. Hei-mans (Belg) 9 55.26, 12. De Roo 9.56.20, 16. Zilverberg z.t., 20. De Haan 9.59.21, 24. Wouters 9.59.59, 29 Van Espen 10.00.47, 30. Haast z.t., 36. Lute 10.01.03. 42. Post 10.01.09, 52 Janssens 10.02.32, 64. Karstens 10.04.2b, 65. Van Dongen z.t. 0KKER WINT Tom Okker, de Nederlandse tennis kampioen, heeft gisteren in de acht ste finales van een internationaal jeugd toernooi in Nice in twee sets gewonnen van de Duitser Karl Fichtl. De cyfers waren 6—1, 7—5. Verder plaatsten zich voor de kwartfinales Beust (Fr), Dowdeswell (Rhod), Kor- pas (Hong), Eklson (Austr.), Krein berg (Did). Contet (Fr) en Gisbert (Sp). In het internationale tennistoernooi m Nice heeft de Belgische Chris- tiane Mercelis in het dames enkelspel met 61. 60 gewonnen met de Zweedse Ulla Sandulf. De Nederland- Els Spruyt verloor met 26, 6—4, 2 van de Amerikaanse Mary Ha-» bicht.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 19