Britse begroting treft franje van het bestaan Prof. Muntendam: Konijn met 14 jongen ■fQOBlIWAl volwassen manl. kracht adm. kracht (vi Verzet van Tories tegen opgeven van vliegtuig TSR-2 Nederland moet meer pokkenvaccin leveren Osto - sneeuwbal nog steeds niet uitgerold Girodienst geheel geautomatiseerd HUWELIJK vertegenwoordiger! benzinepompbediende GARAGE POOT Adverteert in het Leidsch Dagblad LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 1 APRIL 1965 Nieuwe wegen ingeslagi en (Van onze Londense correspondent) De eerste begroting van mi nister Callaghan, de huidige kanselier van de schatkist, is nogal hard aangekomen. Het bestaan wordt grimmiger, maar de nieuwe financiële maatrege len vallen in zoverre mee, dat zij in hoofdzaak de luxueuze over daad van het dagelijks leven aantasten. De Engelsen verloo chenen hun puriteinse aard nooitl De meest dramatische maat regel was de reeds verwachte aankondiging dat de regering het Britse militaire vliegtuig, de supersonische TSR-2, waarvoor geen buitenlandse markt kon worden gevonden, heeft ge schrapt. De conservatieven raakten hierover in grote op winding, omdat zij het opgeven van dit technische wonder als een nationale schande beschou wen. Door dit geschreeuw en getier veranderde het Lagerhuis gisteravond een uur lang in een vulgaire marktplaats (zie ver derop). De kanselier heeft verder: strenge beperkingen aan het ont halen van relaties van sommige firma's op kosten van de belas tingbetaler; een einde gemaakt aan het belas tingvoordeel om kapitaal tn het buitenland te beleggen; een belasting ingevoerd op indus triële kapitaalwinst ad 30 procent; de belasting aftrek van 30 procent bif de aanschaffing van particu liere door firma's te gebruiken auto's vervallen verklaard; het misbruik van reisdeviezen aan banden gelegd. Reeds in november was een verho ging van de inkomstenbelas ting aangekondigd welke thans in werking treedt. Onder de conserva tieven werd de belastingdruk voort durend verminderd. Oppositieleider Sir Alec Douglas-Home noemde deze begroting dan ook typisch traditio neel -socialistisch. Iedereen krijgt thans een extra veeg uit de pan. De wegenbelasting wordt van 15 pond (150 gulden) per jaar op 17 pond 10 sh. (175 gulden) gebracht, welke in Engeland onge differentieerd voor alle typen auto's gelijk is. Natuurlijk ontsprongen ook ditmaal de toch al zo hoge accijnzen op tabak en alcohol de dans niet. Een pakje van 20 sigaretten kost nu een halve shilling meer en is iets duurder dan een rijksdaalder geworden. Whis ky en jenever kosten 2 gulden per fles meer, het kortstondige voordeel van de afschaffing van de verticale prijsbinding volkomen wegvagend. Een glas bier kost 5 cent meer. De verhoogde tabaksaccijns zal onge twijfeld een nadelige invloed deen gelden op de enorme export naar En geland van Nederlandse sigaren en rooktabak. De P.T.T.-tarieven waren reeds afzonderlijk verhoogd de gemeentelijke huurbelasting bereikt elk jaar nieuwe toppen en ook de vervoerstarieven klimmen steeds op. Maar een meevaller was, dat ten minste de aankoopbelasting, die op talrijke artikelen drukt, onveranderd bleef. Samen met de vroegere maatrege len, waaronder een verhoging van de benzineprijs, een opschroeving van de rentevoet tot 7 procent en de tijde lijke toeslag op de invoerrechten van een groot aantal produkten onder druk van de Europese Vrijhandels associatie van 15 tot 10 procent terug gebracht hoopt de regering de op hol geslagen betalingsbalans te kun nen temmen. Opnieuw werd beloofd, dat de importtoeslag geleidelijk aan zal verdwijnen, maar hiertoe zal pas worden overgegaan, wanneer de nieuwe exportgolf zichtbaar wordt. Tories verbolgen De Tories waren verbolgen, dat de regering het doodvonnis van de TSR-2 niet op een afzonderlijke dag had aangekondigd, maar in het ka der van de begroting,, zodat er alleen over de financiële aspecten van deze zaak kon worden gesproken en niet over de veelzijdige strekking er Bovendien kon de regering niet op een normale wijze aan een kruisver hoor worden onderworpen, zoals dat het geval is bij aparte verklaringen. Men liet daarom de Britse minister van Defensie, Denis Healey, nauwe lijks aan het woord komen. De oppo sitie heeft een motie van afkeuring tegen de schrapping van de TSR-2 ingediend, zodat de conservatieven de regering nog vóór Pasen werkelijk te lijf zullen kunnen gaan. Het opgeven van de TSR-2 bete kent, dat 20.000 arbeiders en technici uit de vliegtuigindustrie ander werk zullen moeten zoeken. Meer dan 1000 firma's, die aan het project mee werken, worden er door getroffen. Het zal een totale besparing van 300 miljoen pond (drie miljard gulden) opleveren, doch dit jaar is het voor deel slechts 35 miljoen pond. De kos- van de TSR-2 waren blijven stij gen met als gevolg, dat er wekelijks 1 miljoen pond mee gemoeid was. De regering voert aan, dat door de vrij- ing van arbeidskrachten, deze gebruikt zullen kunnen worden voor nuttig exportwerk. Maar het einde de TSR-2 betekent het einde de zuiver nationale moderne penprodukt-ie, nadat vroeger de servatieve regeling reeds wegens hoge kosten de Britse raket „Blue Streak" moest stopzetten. De regering wil nu met Frankrijk en andere landen de handen ineen slaan om militaire projecten aan te pakken, welke na 1970 in omloop zullen komen. Maar Wilsons wacht woord, dat Engeland alles moet zetten op de nieuwe technologische ontwik keling, is door deze droevige geschie denis verminderd in kracht. Volgens oppositieleider Sir Alec Douglas- Home is hiermee het beste militaire vliegtuig ter wereld van de baan. Het lijkt ook twijfelachtig of de regering nu in plaats van de TSR-2 de goedkopere Amerikaanse F-lll zal aanschaffen. De beslissing hierover is uitgesteld tot de nieuwe heroriën tering op defensiegebied gereed zal zijn. De -totale opbrengst voor 1965/66 wordt geschat op 8.862 miljoen pond sterling (705 miljoen pond meer dan de ontvangst van vorig jaar) en de totale uitgaven op 8.482 miljoen pond (690 miljoen meer dan de raming van vorig jaar), een surplus dus van 380 miljoen pond. Aangezien voor lenin gen aan gemeenten, genationaliseerde en particuliere industrieën een be drag van 1228 miljoen pond nodig is, zou het tekort van 848 miljoen pond door leningen en speciale financiële transacties moeten worden gedekt. Frankrijk toch akkoord met Eldo-raket Frankrijk heeft nu besloten, mee te blijven werken aan de bouw van de drietrapsraket die tezijnertijd een Europese kunstmaan in een baan om de aarde moet brengen, zo is in Pa rijs meegedeeld. Frankrijk wilde eerst dat het project geschrapt zou worden. „Met het oog op de reacties van onze partners zijn wij nu bereid door te gaan met het project", zo deelde een woordvoerder van het Franse ministerie voor wetenschap pelijke zaken mee. „Wij willen de Eeldo (de Europese organisatie voor de ontwikkeling van lanceerraket- ten) n^t om zeep helpen", zo zei hij. Maan-huisjes Ingenieurs van het Westinghouse Defense and Space Center hebben onderkomens voor de maan ontwor pen, waarin maanonderzoekers zul len kunnen leven en werken. Zij zullen alles bevatten, wat twee of drie man voor perioden van 30 tot 45 dagen nodig hebben. Ze zullen evenals een voertuig voor transport over de oppervlakte van de maan in één enkele vlucht van een raket van het type Saturn V naar de maan kunnen worden ver voerd. Er zijn twee modellen van de shel ters: een dat 3.150 en een dat 4.050 9? Het is de plicht van Nederland om behulpzaam te zijn bij het be strijden van pokken in de wereld. Daarom wil ik opnieuw aandringen op het beschikbaar stellen van vaccin voor landen waar pokken- epidemiën voorkomen". Dat waren de woorden van prof. dr. P. Mun tendam, hoogleraar in de Sociale geneeskunde aan de Leidse univer siteit tijdens een bijeenkomst in het Academisch Ziekenhuis. De Ver eniging voor Internationale Rechtsorde nodigde prof. Muntendam daartoe uit ter gelegenheid van de Wereldgezondheidsdag, die van daag wordt gehouden. „De kans op een toeneming van het aantal epidemieën en het gevaar van besmetting wordt steeds gro ter", zei prof. Muntendam, die dat onder meer weet aan het toene mende internationale verkeer. „De opvatting als zou het hoofdstuk „besmettelijke ziekten" in West- Europa zijn afgesloten is dan ook niet juist", vond prof. Muntendam, die daarom dan ook een belang rijke taak voor de Wereldgezond heidsorganisatie zag in de bestrij ding van deze gevaren. Pokken De Wereldgezondheidsorganisatie, die in 1946 werd opgericht en in 1948 in werking trad houdt jaarlijks een wereldgezondheidsdag. Dit jaar staat die dag in het teken van de lokkenbestrijding, een zaak die de allergrootste aandacht van de orga nisatie opeist. Ruim 120 landen zijn op het ogenblik lid van de Wereld gezondheidsorganisatie. Hoofddoel: ..hét nastreven van het lichamelijk, geestelijk en maatschappelijk welbe vinden van de mens". Prof. Munten dam zette het ontstaan van de orga nisatie uiteen en de voorgeschiedenis, die tot de oprichting heeft geleid. „Nog steeds staat de bestrijding van de besmettelijke ziekten in de gehele wereld bovenaan 't lijstje van priori teiten", zei prof. Muntendam „Want zolang die ziekten er zijn, waar dan ook, lopen wij groot gevaar. En een doelmatige bestrijding is alleen mo gelijk door een nauwe internationale samenwerking". Taken Prof. Muntendam noemde een aan tal hoofdtaken van de Wereldgezond heidsorganisatie, zoals de technische hulpverlening met mensen, materiaal transportmiddelen aan gebieden waar nog veel ziekten voorkomen. Opleiding van personeel dat inge schakeld kan worden bij de bestrij ding van ziekten is een andere taak de Wereldgezondheidsorganisa tie. die zich verder onder meer be zighoudt met voorlichting, organisa- van gezondheidsdiensten en research. Deze verschillende bezigheden van de organisatie onderwierp prof. Mun tendam aan een korte beschouwing, :na hij iets vertelde over het praktische werk van de organisatie, zoals bijvoorbeeld de malariabestrij ding. Deze is nog steeds een belang rijk onderdeel van de werkzaamhe den (ruim 1/3 v/an het budget van de organisatie wordt er door opge slokt). „Het werk was moeizaam en leverde vele teleurstellingen op", zei prof. Muntendam, „maar toch zijn voortreffelijke resultaten ge boekt". Nieuwtje Voor het eerst in de m de Wereldgezondheidsorganisatie tat zij zich bezighouden met het vraagstuk van de bevolkingsgroei. De directe aanleiding daartoe vormde 'n resolutie die prof. Muntendam in de uitvoerende raad van de organisatie indiende en waarvoor hij veel bijval ondervond. Op de komende vergade ring in mei wordt rapport uitge bracht over de taak van de Wereld gezondheidsorganisatie met betrek king tot het bevolkingsvraagstuk. Een ander „nieuwtje" in het werk van de organisatie noemde prof. Muntendam de pogingen die worden ondernomen om te komen tot de in stelling van één centraal laborato rium voor onderzoekingen op ge zondheidsgebied. Ook dit onderwerp komt in mei aan de orde. Na zijn uiteenzetting over het werk van de Wereldgezondheidsorganisatie vertelde prof. Muntendam iets over één aspect van het werk: de pokken- bestrijding. „Deze is van groot be lang voor Europa", zei de Leidse hoogleraar, die er de nadruk op leg de dat de ziekte vrij doelmatig te bestreden is. „Er bestaat een enorme vraag naar het vaccin. Medio 1964 was er behoefte aan 70 miljoen doses vaccin. Onze reservevoorraad? nul". Prof. Muntendam pleitte dan ook voor een ruimere beschikbaarstelling van vaccin door onder meer Neder land (dat overigens al eerder drie miljoen doses vaccin leverde). Hij noemde het een verheugende om standigheid dat in Nederland 85% van de kinderen tijden* het eerste levensjaar tegen pokken wordt in geënt en wees tenslotte op de nood zaak van een snelle en juiste diag nostiek van pokken, ln het bijzonder door jonge artsen. N.V. bestond alleen op papier Dubbelrol van expeditiechef (Van R'damse correspondent) Tegen een van de 23 verdachten, die voor de officier van Justitie in Rotterdam zijn geleid in verband met de geruchtmakende Osto-affai- re, is een nader onderzoek ingesteld. Het betreft hier een 48-jarige expe ditiechef uit Hoek van Holland, die werkzaam was bij de fabriek van melkprodukten Hollandia in VTaar- dingen. Hij werd op 15 december van het vorige jaar gearresteerd. Dit nadere onderzoek heeft zeer verrassende feiten aan het licht ge bracht. Het is gebleken, dat de man gedeeltelijk in samenwerking met de 60-jarige Osto-directeur een dubbel rol heeft gespeeld. Hij heeft bij di verse buitenlandse rederijen kortin gen bedongen, welke voor het groot ste gedeelte in strijd waren met con ference-bepalingen voor te versche pen goederen. Hij deed het voorko- dat de kortingen Hollandia ten goede kwamen. In werkelijkheid echter ging dit geld naar Osto en zelf. Zij wisten zo te dat de Vlaardingse fa briek gewoon het volle pond moest Cenvo-ministers in Teheran bijeen In Teheran is vandaag een con ferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken der bij de Centrale Verdragsorganisatie (Cenvo) aange sloten landen begonnen. Deze lan den zijn Engeland, Turkije, Ban (Perzië) en Pakistan. De Verenigde Staten zijn geen volwaardig lid der Cenvo, doch maken wel deel uit van de militaire, economische en andere belangrijke commissies dezer ver dragsorganisatie. Uit dien hoofde zal ook minister Rusk de conferentie bijwonen. Verwacht wordt, dat de kwesties-Cyprus en -Kasjmir tot de belangrijkste onderwerpen van be spreking zullen behoren, evenals de huidige spanning in het Midden- Oosten. Ook economische aangele genheden zullen de revue passeren, waaronder regionale samenwerking voor ontwikkelingsdoeleinden in Cenvo-verband tussen Iran, Turkije en Pakistan. Minister Rusk en zijn Britse ambtgenoot Stewart zullen /ermoe- delijk van de gelegenheid gebruik maken van gedachten te wisselen over de crisis in Vietnam. betalen. Van de bedragen, die z de wacht werden gesleept, werden ook steekpenningen betaald aan om gekochte lieden bU cargadoors. Voor zover men heeft kunnen na gaan, heeft deze verdachte in sa menwerking met de Osto-directeur van 1958 af bij een Griekse rederij f 30.000 korting, bij een Duitse rede rij f 100.000 en bij een Zweedse derlj f45.000 korting bedongen. Naar voren is ook gekomen, dat hij naast zijn functie als expeditie chef directeur was van de agentuur- en bevrachtingsmaatschappij in Rot terdam. Behalve directeur was hij aandeelhouder van deze papieren naamloze vennootschap, die verder geen personeel had. Deze schijnon- derneming werd in 1960 opgericht. Een groot gedeelte van de goederen die hij voor Hollandia moest ver schepen, liet hij over de agentuur- en l>evrachtingsmaatschappij lopen. Meer opdrachtgevers had deze NV niet. In de kas vloeiden de door de an bedongen kortingen, waarvan Hollandia geen cent zag. Zelfs bracht hij hogere vrachtprijzen dan de nor male aan Hollandia in rekening, waar men uiteraard totaal onkundig was van het feit, dat haar expeditie chef een dubbelrol speelde. Deze nam per jaar van zijn Westplein-NV der tigduizend gulden aan salaris op. Voorts gaf hU zichzelf een dividend uitkering en een autovergoeding. Vlugschriften voor betoging in Madrid In Madrid worden al twee dagen lang vlugschriften verspreid, waarin de verboden vakbonden de arbeiders oproepen voor het vakbondsgebouw in de Spaanse hoofdstad te beto gen voor loonsverhoging, vrijheid van vereniging en het recht om te staken. De FUD een groepering van link se studenten heeft haar leden op geroepen hun solidariteit met de ar beiders te tonen. De leiders van de officiële stilden tenvereniging hebben op één na hun ontslag, dat zij zaterdag hadden in gediend, ingetrokken na een onder houd met de Spaanse autoriteiten. Zij hadden hun ontslag ingediend uit protest tegen de manier, waarop het decreet over de hervorming vaj vereniging was gepubliceerd en t het feit dat zij niet van te voren waren ingelicht. Het decreet houdt onder meer een democratisering de vereniging in. Zo zullen alle be stuurders van hoog tot laag voortaan worden. Moeder en kroost maken het goed in Benthuizen Dezer dagen beleefden de heer en mevrouw Sloof aan de Dorp straat 157 in Benthuizen het zeldzame feitdat een van hun voedsters, een Hollandse reus, niet minder dan veertien jongen ter wereld bracht. Was deze geboorte al een bij zonderheid, even bijzonder is wel dat alle diertjes zich in een uit stekende gezondheid bevinden, evenals trouwens ma-konijn, die haar kroost met grote oplettend heid bewaakt en beschermt. Dat moest de heer Sloof aan den lijve ondervinden, want toen wilde halen werd hij door de j moeder aangevallen en kreeg een stevige beet in zijn hand. Moeder en kroost worden met y trots door de heer en mevrouw Sloof verzorgd. f- hij voor het maken van deze foto de jonggeborenen uit hun nest (Foto Leidsch Dagblad) De Nederlandse P.T.T. zal in de loop van deze maand over de eerste geautomatiseerde girodienst in Europa beschikken. In een tijdsbestek van nog geen drie jaar kreeg de volledige automatisering van het postcheque- en giroverkeer haar beslag. Anderhalf jaar eerder dan werd verwacht. Als belangrijkste gevolg van de verstrekken, i belangrijke automatisering is het thans weer gelijk op onbeperkte schaal nieuwe rekeninghouders te accepteren en het verkeer op de bestaande reke ningen uit te voeren. Daarnaast is hei dienstbetoon op tal van andere punten verbeterd, terwijl verdere verbeteringen zijn te verwachten. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal het verder dit jaar of anders het volgend jaar mogelijk zijn zonder verlies te werken, enerzijds als gevolg van de besparingen, die de automatisering met zich mee bracht, anderzijds als gevolg van de stijging van het rendement op be leggingen. Het is niet uitgesloten dat in de toekomst nog belangrijke besparingen mogelijk zijn door tot aankoop van computers over te gaan. Thans wordt deze apparatuur ge huurd, waarbij de huurprijzen veelal op een levensduur van nog geen 4% Jaar zijn gebaseerd. Tariefsverhogin gen zijn vrijwel niet nodig geweest. Bij de automatisering werd grote aandacht besteed aan de sociale as pecten. Aan het personeel werd toe gezegd, dat niemand met een volle dige dagtaak als gevolg van de auto matisering zou worden ontslagen. (Voor 3500 man is er werk, terwijl er nu 4500 in dienst zijn). In de nabije toekomst zal het reeds mogelijk zijn boekingsopdrachten in de vorm van een magneetband te integratie tussen opdracht gever en dienst tot stand komt. Nog vele andere perfectioneringen zjjn mogelijk, zoals binnenkort kaschèques tot f500,om direct iets van het tegoed te kunnen opnemen. De eind fase zou zelfs kunnen uitlopen op telefonisch gireren. Arbeidstijdverkorting bij postorderbedrijf (Van onze Groningse correspondent) De directie van Wehkamps alge mene postordter combinatie N.V., heeft besloten tot werktijdverkorting over te gaan. Dit ongeveer uit 600 per sonen bestaande personeel kreeg in de loop van de vorige week bericht, dat met ingang van maandag j.l. per week twee-en-veertig-en-een- half uur zou worden gewerkt, met behoud van het volledige loon. Bij Wehkamp gaat men géheel vrijwil lig over tot het verkorten van de werktijd. Het gevolg van dit besluit zal voor de directie zijn, dat in alle afdelingen meer personeel moet wor den aangetrokken. De omzet van dit bedrijf was in de eerste drie maanden hoger dan het ooit in een dergelijke periode VAKCENTRALEN TEGEN FONDS VORMINGSPLAN De drie vakcentralen zullen niet ingaan op de suggestie van de werk gevers, gedaan in de Stichting van de Arbeid, om in een speciale com missie nog eens het vraagstuk geor- g an iseer den- ongeorgan iseer den te bestuderen, nu vast staat dat de werkgeversorganisaties geen wijzi ging wensen te brengen in hun in genomen standpunt. Zoals gemeld wensen de werkgevers paritair beheerde fondsen, welke mede gevoed zouden worden door werkgeversbijdragen en waaruit met name omschreven activiteiten in het belang van de samenleving in de be drijfstak zouden worden gefinan cierd. De werknemersorganisaties daar entegen wensen geen panitalre sa menstelling van deze fondsen en wil len zelf de bestemming van de gel den vaststellen. Dit kan zijn voor be paalde scholingsactiviteiten, maar ook voor uitkeringen aan georgani seerde werknemers, al naar gelang de CAO-partners dit voor de betrok ken bedrijfstak of onderneming het meest reëel achten. De drie vakcentralen uilen daar- zom niet van bezwaren blijk geven ten aanzien van regelingen die aan gesloten bonden met de werkgevers organisaties overeenkomen, aldus een mededeling van J gaan van de drie vakcentralen. WIJ ZOEKEN i zaak in luxe- en huish. artikelen e Brieven met volledige gegevens en verlangd salaris aan HACHMER - Vijf Meiplein 96 - Telefoon 31500 NEFABOLINE LAKFABRIEKEN N.V. VOORSCHOTEN Rouwkooplaan 8. Algemene vergadering van aandeelhouders op vrijdag 23 april a.s. des middags om 5 u. ten kantore der vennootschap, waar de agenda ter visie ligt. en donkerblond, zoekt serieuze KENNISMAKING met jongeman of weduwnaar, plm. 3550 jr. Al heeft we duwnaar één of twee kinde ren is voor haar geen bezwaar. Graag foto, ook van de kind (eren) welke o.e.r. Brieven onder no. 31019 aan het bureau van dit blad. GEVRAAGD ingevoerde wordt gevraagd een f voor verschillende werkzaamheden. Brieven gaarne onder nummer 31054 aan het bi* van dit blad. f VALKENBURG Z.-H. - TEL. 01718—2178 Austindealer voor Leiden en omstreken. .trac® N.V.AUTOMOBIEll UITSLUITEND BMW 700 L.S. 1964 BMW 1500 1964 SHOWROOM LEVENDAAL 177 LEID v. d. VALK BOUMANWEG 27C LEIDERDO TELEFOON: 34290 - 31850

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6