L* ^angs Dode Zee ziet, ruikt en proeft men de dood" DR. K. DRONKERT (LEIDEN) IN JORDANIË Jeruzalem geboorteplaats van drie wereldgodsdiensten GEMEENTE HELPT BIJ SCHOONMAAK VIER EXTRA (GRATIS) VUILOPHAALDIENSTEN Dr. Th. Walraven buitengewoon lector toegepaste astrofysica Griep...? 'AS PRO' AS PRO K0RT-TURK omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is, daarom liever lucky GIVE A MAN A LUCKY Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 7 april 1965 (II) Wie zich per auto uit de hoofdstad van Jordanië. Amman, be geeft in de richting van de stad Jeruzalem, gaat eigenlijk van de ene hoofdstad naar de andere. Immers politiek gezien is Amman de hoofdstad van het Konink rijk Jordanië. De koning is bij het volk zeer geliefd en zijn paleis staat midden in de stad waardoor het een symbool is van de po ging tot een goede band tussen vorst en volk. De stad ligt tegen de bergen gebouwd op een hoogte van 2500 voet boven de zee spiegel. Het is het centrum van alle economische activiteiten van het land. Daarvan draagt de stad het stempel heel duidelijk. Am man is een levendige stad en hoewel het in de resten van het oude Philadelphia een oosters karakter bewaart, is de totale in druk van de nieuwe stad beslist westers. JERUZALEM IS EEN 3 GEESTELIJK CENTRUM fel r) Cultureel gezien is echter Jeruza lem nog onovertroffen. Deze stad is de geboorteplaats van niet minder dan drie wereldgodsdiensten: de joodse, de christelijke en de moham- 'I medaanse godsdienst. Geen wonder dat deze stad als geestelijk centrum aii met de daarmee verbonden cultuur ook de meeste bezoekers trekt, zowel lli wetenschapsmensen als toeristen 2' en cultuurvrienden. M w: Wie zich nu van de ene stad naar de andere begeeft, moet een hele gi omwenteling doormaken in zijn ir geest. Hij verlaat Amman met een L4| zucht van verlichting, omdat hij het so: landschap zoekt met zijn karakteris tieke eigenaardigheden. Hij komt Ud( van een hoogte van 1200 voet en J gaat naar een hoogte van ongeveer j 900 m boven de zeespiegel en in de diepte, die daartussen ligt, ligt tege- ek lijk ook de gedaanteverwisseling, die He hij doormaakt. Dat is het dal van ti de Jordaan met als merkwaardig verschijnsel de Dode Zee. Ontstellende dorheid Deze Dode Zee is in de eerste plaats een geografisch merkwaardig verschijnsel. Zij behoort tot de zgn. slenk, die hier een dieptepunt be reikt als nergens op de gehele aarde. Het meer ligt temidden van ontstel lende dorheid, die op ons een diepe indruk maakt. Hoe is het mogelijk dat de dingen op deze wereld zo Advertentie ZOEKT U EEN SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS, KIENZLE, HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG De plaats waar Johannes de Doper doopte aan de Jordaan en waar ook Jezus gedoopt is. doods en onvruchtbaar kunnen zijn. Het is erger zo'n watervlakte met omgeving te zien dan de kale rotsen Noorwegen. Hier zou ik een uit- drukkking willen gebruiken, die wij in de volksmond wel vinden, nl. dat deze zee en omgeving dan ook hard- stikke dood is. Je ziet de dood, je ruikt de dood, je proeft de dood, je ondergaat iets van de dood. Zou eerst het blauwe water in de verte je nog iets doen verwachten dit meer, dat 87 km lang is en 18 km breed, wanneer je er dichter bij komt dan wordt iedere verwach ting ook nog gedood. Dan moet men daarbij bedenken, dat dit meer onge- 400 m beneden het niveau ligt de Middellandse Zee en dat het bovendien nog ruim 400 m diepte heeft. De bodem van de Dode Zee ligt ongeveer 800 m beneden de zeespie gel. Wat een inhoud van water dat rekent u zelf maar uit, maar het is geweldig. Verder bedenke men, dat in deze zee niets, maar ook niets leeft en kan leven. Laten wij op houden, want de dood overheerst hier in een ongekende kracht. De Jordaan en enkele kleine rivie- n voeren er een niet onbelangrijke hoeveelheid zoet water in, maar de verdamping is zo groot, dat het zout gehalte ongekend is en geen vis er i leven kan. Geen wonder, dat de bijbel spreekt m de Zoutzee. Andere namen zijn Zee van de vlakte, de Zee van So dom of de Zee van Lot, zoals de Ara bieren haar VIER JERICHO'S En toch rondom deze Zee leeft er wel iets. Laat ik 'n paar namen noe men en u zult ervan overtuigd zijn, dat je zonder meer niet aan deze zee voorbij kunt gaan. In de eerste plaats Jericho. Het is alsof de natuur, voordat zij ons voeren wil naar de ongekende doodsheid, eerst wil vertroosten met een oase, die ook ongekend is. Hoe wel Jericho zelf ook in een diep dal ligt, eveneens in deze merkwaardige slenk, is het van ouds een stad ge- weert, die door haai- strategische, maar ook door haar natuurlijke lig ging veel aantrekkelijks heeft gehad. Het dal is een heerlijkheid. 'Het ligt 279 m beneden de zeespiegel en het kan er ook flink warm zijn, maar het tegenwoordige dorp heeft iets van een aantrekkelijke plaats toeristen. Het is alsof men in grote tuin komt wanneer men voorbij de Dode Zee rechtsaf slaat. Heel Jericho bloeide in deze dagen en dan met een overvloed, dat wij zouden zeggen: nu, het kan wel wat minder; laten wij ook iets be uren voor de komende zomer. Men zegt wel eens dat men niet precies weet waar Jericho gelegen heeft, maar ik dacht dat dit over dreven was. Wel moet men het tegenwoordige Jericho niet vergelij ken met het vroegere Jericho. Men moet onderscheiden tussen verschil lende Jericho's. Miss Kenyon heeft het ons heel duidelijk geleerd. Zij heeft op grond van haar opgravin gen onderscheiden tussen het Jeri cho van de Kanaanieten, dat stamt uit de tjjd van misschien wel 9000 vóór Chr., het Jericho tussen die oude steentijd en het bronzen tijd perk en dan het Jericho van Jo- zua uit de bijbel. De drie verschil lende muren zijn duidelijk te onder scheiden. Men is nog volop met de opgravingen bezig en ook hier zal nog wel heel wat tijd mee gemoeid zijn, voordat men tot zekerheid kan komen omtrent de verschillende de tails. Dit geldt dus het oude Jericho van de Tell-es-Sultan. Het tweede Jericho is het Jericho van Jezus' dagen of het Jericho van Herodes. Dat is het winterverblijf geweest van Herodes de Grote en la ter van koning Archelaus. Dit ligt op de bergen van Juda in zuidwes telijke richting en is van het huidige Jericho ongeveer 3 km verwijderd. Daar heeft Jezus Bartimeus genezen van zijn blindheid, daar woonde ook Zacheus de tollenaar. Het derde Jericho is dan, het Jeri cho van onze dagen. Het vriendelijke dorp, waar een ieder zich inspant om de toerist te helpen en waar men niet veel last heeft van baksjies-ge roep, Ook spreekt men nog wel van een vierde Jericho. Dat is het Jericho van de Arabische vluchtelingen. Een triest dorp, dat een weergave is van de trieste toestand, waarin deze men sen verkeren. Het is een kamp voor deze displaced persons, één van de meest verschrikkelijke problemen van het Nabije Oosten, dat om een oplossing roept. Maar wie zal het verlossende woord spreken? Elisa-bron grote rijkdom In dit mooie dorp ligt ook nog de Ehsabron, bekend uit het verhaal van de gelijknamige profeet, die, vanwege de onvruchtbaarheid der vrouwen, zout in het water wierp waardoor de plaag werd weggeno men. Deze bron is een grote rijkdom voor het dorp. De vrouwen halen er water, de kinderen spelen er en met haar snelstromende kracht is zjj goudmijn voor de oase. Daardoor wordt hier alles sappig in tegeaistei ling met de dorheid van de omge ving. Dicht bij dit Jercho ligt op on geveer 8 km afstand de plaats waar Johannes de Doper doopte aar rivier de Jordaan en waar ook Jezus gedoopt is. Jammer dat op deze plaats verschillende kerken meenden hun eigen kapel te moeien bouwen. DODE ZEE-ROLLEN ONTDEKT IN KRUIK Aan de andere zijde van de grote weg van Amman naar Jeruzalem, on geveer tegenover Jericho, ligt het be kende Qumran. Daar zijn in 1947 ontdekt de zgn. Dode Zeerollen, handschriften van hele boeken of gedeelten daarvan van het Oude Testament. Deze vondst is zeer be langrijk geweest voor de taal van het Oude Testament, omdat het oud ste handschrift, dat men van dat Oude Testament bezat, dagtekende uit omstreeks 850 na Chr. Nu kreeg men de beschikking over handschriften en gedeelten daarvan, die ongeveer duizend jaar ouder wa ren. Zeker, deze vondst heeft men wel eens overschat, maar zij heeft toch een grote betekenis mede daar door, dat de handschriften gevonden zijn in de omgeving van een soort klooster, dat algemeen wordt toege schreven aan de sekte der Essenen. Dit klooster is men op het ogenblik bezig om bloot te leggen en te recon strueren, voorzover dat tenminste mogelijk is. De ontdekking is op zichzelf nogal romantisch geweest. Een herdersjon gen moest achter een geit aan, die van de kudde was afgedwaald. Dit beest liet zich echter niet zo gemak kelijk vangen. Het wipte een kloof binnen, die men daar in het geberg te van Juda bij tientallen vindt. De herder hoorde daarop een geluid als van een kruik die brak. Dat was ook zo. De inhoud van de kruik bleek een handschrift te zijn. Sindsdien is er een tak van we tenschap ontstaan die zich speciaal bezig houdt met de bestudering van deze handschriften en waarvan in Nederland prof. Van der Ploeg één van de meest eminente kenners is. Na 1947 zijn nog veel meer handschrif ten gevonden en men verwacht er nog wel meerdere. Wie had voor enige Jaren kunnen denken, dat in dit dorre land zoveel begraven lag van het levende Woord Gods, daar dicht bij die Dode Zee? Er is een hele Qumran-cultuur ont staan, die niet altijd bevorderlijk is voor een rustige wetenschappelijke bearbeiding, maar die toch haar gro te waarde heeft bewezen, doordat er leven kwam, nieuw leven ook in de bijbelse wetenschap. Met het oog op de schoonmaaktijd hebben B. en W. besloten bij wijze van proef in de maanden april en mei een extra vuilop haaldienst in het leven te roepen naast de bestaande z.g. woens- dagdienst. Tijdens de proefperiode zal de Leidse bevolking gratis grof huisvuil kunnen aanbieden aan de wagens, die deze extra ophaaldienst verzorgen. Het vuil dient echter goed gebundeld te zijn. Blijvende regeling? Begin juni zullen B. en W. zich beraden over de resultaten van de proef, en met name over de vraag of de proef moet worden omgezet in een blijvende regeling. Veel zal daarbij afhangen van de wfjze waarop de Leidse bevolking op dit initiatief reageert en van de mate, waarin de gegeven aanwijzin gen zullen worden opgevolgd. Wenken voor bevolking 1. Bied per gezin per aftiaalbeurt niet meer aan dan de inhoud van plm. 3 emmers. Vijf wijken in stad Omdat het organisatorisch niet te verwezenlijken is deze extra-service gelijk op te doen gaan met de nor male huisvuilophaalbeurten, is een speciale Indeling van de stad in wij ken gemaakt. Wijk 1 bestaat uit het hele gebied van de binnenstad binnen de singels. Wijk 2 omvat het noordelijk deel ten westen van de Haarlemmerweg (Maredijk, Houtkwartier en Mors- kwartier) Wijk 3 bestaat uit het hele zuid westelijke deel van de stad ten wes ten van de Witte Singel en de Vliet en ten zuiden van de Rijn. Wijk 4 omvat Lelden noord (ten oosten van de Haarlemmerweg) en de Waard. Wijk 5 wordt omgrensd door de Vliet, het Kanaal, de Nieuwe Rijn en de Zoeterwoudsesingel (o.a. Bur gemeesters- en Professorenwij k). In deze wijk liggen ook de woningen in de Meerburgpolder. Data van vuil ophalen In elk van deze vijf wijken zullen in de maanden april en mei viermaal (dus eens in de veertien dagen) vrachtauto's rondrijden voor het op halen van grof huisvuil. In Wijk 1 zullen de wagens rond gaan op: 14 en 28 april en 12 en 26 mei. In Wijk 2 zullen de wagens rondgaan op: 12 en 26 april en 10 en 24 mei. In Wijk 3 zullen de wagens rondgaan op 13 en 27 april en 11 en 25 mei. In Wijk 4 zullen de wagens rondgaan op 9 en 23 april en 7 en 21 mei. In Wijk 5 zullen de wagens rondgaan op 15 en 29 april en 13 en 28 mei. Voor een goede functionering van de ophaaldienst is het gewenst, dat telkens per gezin niet meer dan 1 hectoliter (ongeveer de inhoud van 3 normale huisvuilemmers) wordt aangeboden. Heeft men een grotere hoeveelh'-id aan te bieden, dan kan men gebruik maken van de woensdagregeling. Zo als bekend bestaat deze hierin, dat men de Reinigingsdienst telefonisch of schriftelijk kan verzoeken op de eerstvolgende woensdag huisvuil te komen ophalen en wel tegen een ver goeding van f 0,50 per V2 m3. Bij de nieuwe regeling zal het ver bod tot het buiten zetten van los huisvuil onverkort blijven gelden. De strekking van dit verbod is te voor komen, dat het vuil door spelende kinderen of door andere oorzaak over de straat wordt verspreid. Daarom mag het vuil pas worden aangeboden nadat de vrachtauto zijn komst door een belsignaal heeft aan gekondigd. Men doet er goed aan het gebun delde vuil op de voor iedere wijk vastgestelde dagen alvast klaar te zetten achter de voordeur. Dit zal het tempo van afhalen aanmerkelijk be vorderen. Onze oud-stadgenoot, jhr. mr. H. F. van Kinschot, administrateur bij het Ministerie van Binnenlandse Za ken, is benoemd tot tweede secretaris van de Raad voor de Territoriale De centralisatie. Aan de Rijksuniversiteit in Utrecht is geslaagd voor het kandi daatsexamen Franse taal- en letter kunde mej. L. J. Kedde te Leiden, idem voor het doctoraal examen ge neeskunde de heer T. A. Vadasz eveneens in Leiden. 2. Heeft u méér aan te bieden, of hebt u geen gelegenheid de komst van de wagens af te wachten, maak dan gebruik van de woens dagregeling. 4. Zet indien mogelijk de bundels op de afhaaldagen klaar achter de voordeur. 5. Zet de bundels in geen geval op straat, maar bied ze na het bei- signaal aan. 6. Noteer de dagen waarop de af- haaldienst in uw wijk langs komt. N. Bosnia directeur van „Haagwijk" De heer N. Bosma in Amsterdam is benoemd tot directeur van het deze zomer te openen hervormde bejaar dencentrum „Haagwijk" in Zuidwest, Leidsche Spaarbank In de maand maart werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd een be drag van f 3.676.060,35 en terugbe taald f 3.412.282,78. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 598 en het aantal afbetaalde boekjes 379. Op 6.239 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd f 190.085,bijgeschreven. Er werden 1.497 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van f 58.585,52. Het tegoed der 59.101 inleggers aan het einde van de maand bedroeg f 69.156.038,07. Reeds eerder in Leiden werkzaam Bij K.B. is dr. Th. Walraven benoemd tot buitengewoon lector in Leiden in de faculteit der wis kunde en natuurwetenschappen, om onderwijs te geven in de toe gepaste astrofysica. Dr. Walraven, die in 1916 in Nico- laieff in Rusland werd geboren, stu deerde aan de Gemeentelijke Univer siteit in Amsterdam, waar hij in 1942 het doctoraal-examen sterrenkunde met lof aflegde. In 1948 promoveerde hij tot doctor in de wis- en natuur kunde op een proefschrift getiteld "The line spectrum of deltha-cephei" Van 1946 tot 1963 is dr. Walraven reeds werkzaam geweest aan de Sterrewacht in Leiden, laatstelijk als wetenschappelijk hoofdambtenaar A. Gedurende de jaren 1950 tot 1953 en 1957 tot 1963 was hij gedetacheerd bij het Leidse waarnemingsstation in Hartebeespoortdam in Zuid Afrika. In het begin van 1963 aanvaardde dr. Walraven een werkkring aan het observatorium van de universiteit in Canberra. Thans keert dr. Walraven dus te rug naar Leiden. Dode Zee bij maanlicht e/> Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. UeVfoouw 0/3 De derde partij in de schaaktwee kamp tussen Kort en Turk, die giste ren in Leiden werd gespeeld, is door de Noordwi) kse kampioen Turk ge wonnen. Daardoor is de stand op 2—1 in het voordeel van Kort gekomen. In een Siciliaan wist de Noordwijk- se schaker een pluspion in het cen trum te winnen door afruil van de dames. Misschien heeft Kort na de twee gewonnen partijen wel iets min der secuur gespeeld. In ieder geval kon hij nu op geen enkele wijze tot zijn normale spel komen. In een stelling van toren en paard tegen toren en loper met pluspion, wist de Noordwijker zijn materiele voordeel volledig uit te buiten. De vierde en laatste partij wordt donder dag a.s. in „Zeerust" in Noordwijk ge speeld. Aanvang 19.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3