LEIDSCH DAGBLAD MM P.v.d.A. wil clr. Vondeling op Buitenlandse Zaken 19 Berlijn geplaagd door Russische straaljagers SLAG OM LUNS LOSGEBARSTEN Vindingrijkheid van Cals nu beslissend Vraagtekens Ontvoerd jongetje gedood REGEN Rede van Johnson Onderzoek vissterfte voortgezet i99Telefooncentrale in V.S. gelanceerd Voor de derde dag blokkade Indonesië annuleert DA V-order Jr. d Kreymborg (§ud teuwö Opgericht 1 maart 1860 ,T WOENSDAG 7 APRIL 1965 No. 31536 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 (Van onze parlementaire redactie) De slag om Luns is gisteravond in volle hevigheid losgebarsten. De socialisten hebben voor hun deelneming aan het nieuwe kabinet-Cals het heengaan van de minister van Buitenlandse Zaken geëist. De twee andere gesprekspartners, de katholieken en de anti-revolutionairen, hebben deze eis afgewezen. Een tege moetkoming aan de socialistische eis is nog niet gedaan. Hoe de formatie verder zal verlopen is derhalve geheel on duidelijk. De definitieve afloop wordt op oj twee dagen geraamd. Succes lijkt voorshands verzekerd als de i Viikkelde manipulaties, die mr. Cals tui met de ministersportefeuilles verricht, goed aflopen. De socialistische eis inzake het heengaan van mr. Luns bleek giste ren in de loop van de dag méér dan een puur politiek pokerspelletje. De Partij van de Arbeid schijnt de iwaarste kandidaat naar voren hebben geschoven, die vindbaar wa de fractieleider dr. Vondeling zelf. Nu deze kandidatuur is afgewezen is de gehele formatie in een stroom versnelling geraakt. In Eindhoven (Van onze Eindhovense correspondent) Het gisteravond in Eindhoven ontvoerde 6-jarige jongetje Cor- rie Hofman is vanmiddag dood aangetroffen op de Leenderhei In de omgeving van Eindhoven. Het zesjarig jongetje Corrie Hofman uit Eindhoven, was sinds gister avond verdwenen. De Eindhovense politie heeft op het vermoeden, dat het kind werd ontvoerd, gedurende de gehele nacht de Leenderhei af gezocht. Het onderzoek werd door de optredende mist ernstig belem merd. Corrie Hofman was na school met een tweetal kornuitjes nabij het vogelpark „Animali", dat aan de rand van de Leenderhei is gelegen, gaan spelen. Om half zeven kwam een man met een fiets bij hen. Htf vroeg of iemand een haas in een kooitje wilde zien. Corrie wilde dat wel. Hjj had zelf een kootje voor zyn verjaardag gevraagd. De man is op de fiets met het kind wegge reden, doch men heeft het nadien niet meer gezien. De andere kin deren zijn naar huis gegaan om het voorval te vertellen. Zij dach ten, dat de man had gelogen. I)e gewaarschuwde politie heeft on middellijk een onderzoek ingesteld. WEERBERICHT De Bilt verwacht van heden- tot Morgenavond Zwaar bewolkt met vooral aan- •ankelijk enige regen. Morgen enkele 'erspreide opklaringen. Zwakke tot Batige wind tussen west en zuid. Veinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt 11.15 uur). 8 APRIL Zon op: 6.00 uur; onder: 19.25 uur. Maan op: 9.51 uur; onder: 2.26 u. Hoogwater in Katwijk te 7.27 en 20.02 uur. Laagwater te 3.05 en 15.30 uur. De socialisten, die bij de opstelling van het regeringsprogramma zo mild waren, mikken er kennelijk op oi zwaar mogelijk in het kabinet te voorschijn te komen. Splitsing Hoe aan deze wens voldaan kan worden is voorlopig nog een groot vraagteken. Er wordt gedacht President Johnson zal zich van avond tot het Amerikaanse volk richten in een rede die alle grote radio- en televisiestations recht streeks zullen uitzenden. Men verwacht, dat de president zal herhalen dat de V.S. in Zuid- Vietnam zullen blijven. De rede wordt uitgesproken in de univer siteit van John Hopkins in Bal- timore. Communistisch-China heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, laten weten dat oplossing voor het conflict in Vietnam moet worden gevonden door de partijen die er rechtstreeks bij betrokken zijn: Noord-Vietnam, de Vietcong, Zuid-Vietnam en de V.S. De boodschap is het eerste recht streeks antwoord dat Oe Thant van enig communistisch land heeft ont vangen op een voorstel van half fe bruari voor besprekingen tussen ze- landen hoe de oorlog in Vietnam een oplossing te, brengen. Het voorstel werd gedaan aan communis- tisch-China, de V.S., Engeland, Frankrijk, Noord- en Zuid-Vietnam en Rusland. De V.S. wezen het voor stel eind februari van de hand en Frankrijk aanvaardde het begin maart. O Slot pag. 2 Enorme files groeiden in de \fgelopen dagen bij de doorlaat posten op de wegen van het wes- naar Berlijn, welke van tijd tot tijd urenlang waren afgeslo- splibsing van verschillende ministe ries, zoals Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en het ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens deze theorieën zou het nieuwe ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zioh sleohts bezig houden met de zorg voor Onderwijs en We tenschappen. De afdeling Kunsten zou dan verhuizen naar Maatschap pelijk Werk, dat daardoor zou kun nen uitgroeien tot een ministerie van Welzijnszorg en Culturele Zaken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zou men kunnen splitsen in een mi nisterie, dat zich zou bezig houden met de Europese politiek en een mi nisterie, dat de overige buitenlandse zaken zou behartigen. Maar mr. Luns lijkt de laatste, die met een dergelijke opdeling van bui tenlandse zaken akkoord zou gaan. Op deze manier zouden er mis schien voor de socialisten openingen gemaakt kunnen worden in departe menten, die al jarenlang in handen van katholieke ministers zijn. Spanning De dag van gisteren was de span nendste in de formatie tot- nu toe. Na afloop van de fractievergadering van de Partij van de Arbeid deelde dr. Vondeling mee, dat hij niet zijn hele fractie had kunnen meekrijgen voor het compromis inzake de ko mende huurverhogingen (tweemaal tien procent). Het is geen geheim, dat de socialist Bommer zioh met handen en voeten tegen deze huur verhoging verzet. Met enkele andere socialisten zal hij stellig „uit de boot vallen" als de huurverhoging in de Kamer ter sprake komt. De medede ling van dr. Vondeling impliceerde een duidelijk politiek gevolg. De heer Bommer is meer dan eens als kan didaat genoemd voor de portefeuille van Verkeer, maar zijn kandidatuur is nu door het huur compromis van tafel geveegd. Na de fractievergadering heeft dr. Vondeling op eigen initiatief een af spraak gemaakt met de formateur. Gisteravond om acht uur begon de bespreking. Op de stoep van het ka binet aan het Plein 1813 verklaarde dr. Vondeling: „Het wordt een hele grote plus of een hele grote min". Na afloop van het gesprek, dat tot ruim tien uur duurde, zei hjj: „Het gaat aardig op een beslissende fase lijken. Het zit erg moeilijk. We zit ten nog onder hoge atmosferische O Slot pag. Afval in Noordwijk niet de oorzaak (Van een onzer redacteuren) Ook hedenmorgen deelde prof. dr. P. Collinga, directeur van het Rijks instituut voor Visserjjonderzoek in IJmuidcn mede, dat het onderzoek naar de vissterfte aan de Noord zeekust onverminderd wordt voort gezet, en dat geen mededelingen over de aard van wat de massale vissterfte heeft veroorzaakt, van het instituut zjjn te verwachten zolang het onderzoek niet is af gerond. Berichten als zou op het Noordwijkse strand een grote hoeveelheid afval de vergiftiging hebben veroorzaakt, wjjst men bij het instituut van de hand. Het interesseert het Rivo minder of in het geheel niet wie er mogelijk op zo'n nonchalante wijze gifstof heeft gedeponeerd, dat in zee te recht is gekomen. Dat is een zaak van de ingeschakelde Justitie en politie. Waar het Rivo zich wel mee bezig houdt, is welke gevolgen voor de visstand reeds zijn geconstateerd en welke consequenties zijn te verwachten. De geconstateerde ge volgen zijn ernstig. Kunstmaan „Early Bird" in iets te lage haan Van de basis Cape Kennedy is gisteravond de nieuwe communi catie-kunstmaan Early Bird gelanceerd. Het is de bedoeling dat de satelliet op een ,,vast" punt boven de Atlantische Oceaan wordt gestationeerd. De ingewikkelde operaties die hiervoor nodig zijn, zullen nog enige tijd in beslag nemen. De baan waarin de satelliet in eerste instantie is gebracht wijkt iets af van de berekende baan, Het is nog niet mogelijk te bepalen, of men er in zal slagen de uit eindelijk beoogde baan te bereiken. Komende dagen nog ingewikkelde operaties De Early Bird Is de eerste kunst maan op commerciële basis. De satel liet is ontworpen voor het transat lantische telefoonverkeer en kan 480 telefoongesprekken tegelijk verwer ken, 240 in elke richting. De Oostduitsers hebben van ochtend voor de derde opeenvol gende dag de autoweg tussen West-Duitsland en Berlijn voor het verkeer gesloten. Dit duurde van 9 tot 12 uur. Zoals be kend zou vandaag in West-Ber- lijn de zitting van het Westduit- se parlement gehouden worden. Gisteren kwam om half twee een eind aan de stremming en vannacht kon het verkeer vlot doorgang vinden. Berlijn heeft gisteren veel hinder ondervon den van Sowjetrussische straal jagers, die de geluidsbarrière doorbraken, waardoor heel wat ruiten braken. Vanochtend om 9 uur begon het knallen opnieuw. Gisteren heeft een Russische straaljager laag over het grote vliegveld Tempelhof gevlogen, dat druk gebruikt wordt door verkeersvliegtuigen. Er is een Dit nummer bestaat uit 18 pagina's scherp protest bij de Russen in gediend. De Westduitse Bondskanselier Er- hard is gisteravond in een Ameri kaans militair vliegtuig in Berlijn aangekomen. Bij zjjn aankomst ver klaarde hjj: „Wjj zullen niet buigen voor terreur". In geallieerde hoofdsteden be raadt men zich over maatregelen tegen de Oostduitse belemmeringen. Washington houdt de toestand nauwlettend in het oog. Amerika zal zich niets aantrekken van de Rus sische suggestie in het luchtverkeer gebruik te maken van de hoogten tussen 2000 en 3300 meter. Wash ington is verontwaardigd over de moeilijkheden, die de grenswachten va», de DDR Amerikaanse militaire konvooien hebben bezorgd. In Lon den en Parijs heerst over het alge meen geen al te grote opwinding over de Russische speldeprikken, die het Westen, via Ulbricht, worden toegediend. De spanning om wat Berlijn wel licht nog te wachten zal -.taan, was vanmorgen overal voelbaar. De stad gonsde gisteravond al van geruchten over een nieuwe blokkade, maar po litieke waarnemers geloven niet dat het zo ver zal komen. Het zal vol gens de waarnemers bij plagerijen blijven, omdat niet alleen het Wes ten. maar ook de Sowjet-Unie alle belang heeft bfj rust aan de muur. De gemiddelde Westberlijner is echter niet erg optimistisch. Hoewel de stad een voorraad heeft om het acht maanden uit te houden, zal West-Berljjn een nieuwe blokkade, politiek gesproken, niet overleden, zo meent men. Een taxi-chauffeur zei gisteravond: „De Westerse geallieer den durven niets terug te doen. Ul bricht zal uiteindelijk zijn zin wel krijgen en dat betekent voor ons het einde van de vrijheid". De 38 kg wegende kunstmaan kwam na de lancering in een elliptische baan, waarvan de hoogte varieert van 1250 tot 32.310 km. Deze baan ligt iets dichter bij de aarde dan in de bedoe ling heeft gelegen. Men wil binnenkort, wanneer de nauwkeurige baanberekeningen zijn verricht, kleine raketmotoren in de Early Bird in werking stellen w: door de satelliet in een cirkelvormige baan komt op een hoogte van 3f kilometer. In die baan zou de Early Bird in 24 uur een omwenteling om de aarde maken en daardoor boven een „vast" punt blijven hangen om dat ook de aarde in 24 uur om haar as wentelt. De Early Bird zal niet alleen als „telefooncentrale" in de ruimte dienst doen, maar ook als tussensta tion voor televisie-uitzendingen, ra dioboodschappen en telexberichten. Wanneer de verdere operaties in de komende dagen naar wens verlopen zal volgende week het eerste televi sieprogramma tussen Amerika en Europa via deze kunstmaan worden uitgewisseld, waarna men in juni de Early Bird voor het commerciële te lefoonverkeer in gebruik hoopt te kunnen nemen. Advertentie Voor goed auto-onderhoud Geen geld (Van onze Eindhovense correspondent) Indonesië heeft alle in Europa uit staande orders voor de levering van vrachtwagens enz. geannuleerd, waaromtrent problemen zijn ontstaan ten aanzien van de financiering. Door deze maatregel worden getrof fen DAF Nederland, Pegaso Spanje en Chevrolet. Berber en Mercedes kunnen blijven leveren als gevolg van de garanties, die door Franse en Duitse regeringen aan de banken worden verstrekt. Ten gevolge van dit besluit is een DAF-order van 30 miljoen voor 1500 wagens komen te vervallen. DAF Eindhoven meent, dat buiten de overheidsgaranties toch wegen gevonden kunnen worden waardoor bjj mondjesmaat vracht auto's aan Indonesië geleverd kun nen worden De moeilijkheid is, dat Indonesië geen geld heeft om de or ders te kunnen betalen. De Neder landse overheid wil het systeem der exportgaranties, zoals die in Duits land en Frankrijk bestaan, niet toe- Op Schiphol arriveerde gister- middag de Deense Prinses Bene dikte, die vandaag de miniatuur stad Madurodam opende. Op Schiphol werd zij begroet door Prinses Margriet. DENK ONAFHANKELIJK! LEES ONAFHANKEUJK! Abonneer U dus nu op: Het onafhankelijke Familie- en Televisie- ^weekblad met btnnerHfen i buitenlandse televisie-* en radioprogramma's - (per week f 0.50 - per kwartaal f 6,50 - per )aar f 2B.-J Schrijf een briefkoart aan; Administratie Televizier Postbus 2 - Leiden of bel 01710 - 26741 (toestel 65) '*A*A»A»WVVVV»V'»VW»WyV**VSVVVV* Advertentie OVERHEMDEN 2 STUKS -Ê é~k75 Tricotnylon in. .dessins. Diverse mouwlengten. Per stok 11.90 i 19.79 final i CJit het Leidsch Dagblad van V April 1865: J Uit 's Hage wordt ons be- a rigt: Wij meenen met zeker- a heid te kunnen mededeelen, a dat door de Regeering bij den A Raad van State het onder- f zoek aanhangig is gemaakt 4, van een ontwerp van wet tot afschaffing der doodstraf. A Te Arnhem heeft het lui- den der klokken, bij gelegen- i heid van het overlijden en de a begrafenis van HM. de Ko- a ningin-weduwe aan de Stad a gekost eene som van f 140,50 a

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1