FBI arresteert twee spionnen voor Rusland ..RODE AGRESSIE GROOTSTE HINDERPAAL VOOR VREDE" V.S. MILITAIR VERRE SUPERIEUR AAN DE RUSSEN SCHOTTEL - NEDERLAND N.V. COWBOY Plaatwerkers Scheepsbeschieters Elektrisch lassers A VAN DAM VERKOOPSTER AANK.-VER KOOPSTER 500 FIETSEN 200 BROMFIETSEN van Zijp NET MEISJE Veerpolder 5 Warmond Schcenreparalies 2 RIANTE KAMERS Shellsfation Mondriaan Hoofddorp FIAT 1800 AKTIEF MEISJE LE1D5CH DAGBLAD DINSDAG 6 APRIL 1965 Een van hen was koerier van het ministerie van Defensie De FBI heeft gisteren twee mannen gearresteerd op beschul diging Amerikaanse defensiege heimen aan de Sowjet-Unie hebben verkocht. Het zijn de 43- jarige sergeant Robert Johnson (een koerier van het ministerie van Defensie die in het najaar twee maanden spoorloos is weest) en de 46-jarige James Mintkenbaugh. Volgens de FBI zouden zü sa met een Rus, de diplomaat Witali Oerjoemow en anderen, hebben mungespannen om inlichtingen de Amerikaanse verdediging te krijgen en deze aan Rusland door te geven. Zij hadden het vooral gemunt op geheime inlichtingen over mili taire doelen, raketlanceerplaatsen en de Amerikaanse inlichtingendienst. Johnson zou door de Russen voor spionage aangeworven zijn toen hij in 1953 bij het Amerikaanse leger in Berlijn diende. Op zijn beurt zou hij Mintkenbaugh hebben aange trokken. In de periode '57-58 zou Johnson, die toen dienst deed bij een raketbatterij in Califomië, maan delijks 1000 gulden van de Russen hebben ontvangen. Mintkenbaugh ont ving ongeveer hetzelfde. In okto ber is Johnson op geheimzinnige wijze uit zijn woning in Alexandria 'V.S.) verdwenen. Bij zijn bank had hij 7000 gulden opgenomen en was vertrokken in een nieuwe wagen, die op 8 november in de staat Virginia werd teruggevonden. Aan het eind van die maand meldde hij zich bü de krijgsraad, waar hij zich moest verantwoorden wegens onwettige af wezigheid. De krijgsraad zette hem een rang terug en veroordeelde hem tot een boete van 360 gulden. Het leger wilde niet zeggen of hij na de krijgsraad nog toegang heeft gehad tot geheim materiaal Smds mei 1964 werkte hij als koerier voor het Pentagon. Mintkenbaugh werd in 1956 uit het leger ontslagen, bleef echter voor de Russen spioneren en volgde daarvoor zelfs cursussen in Moskou. Zaak-Bossard in Londen De 52-jarige Frank Bossard, des kundige op het gebied van geleide projectielen, die van spionage wordt verdacht, is voor de magistraat offi cieel in staat van beschuldiging ge steld. Ztfn zaak is verwezen i de centrale rechtbank van de Old Bailey in Londen. Bossards raadsman verklaarde dat hü een bekentenis zal afleggen. De gemoedelijk pijprokende Bossard diende als ambtenaar 2500 pond per jaar. Toen hij vijf jaar geleden uit Duitsland terugkeerde, en in finan ciële moeilijkheden was geraakt, liet hij zich door de Russen als spion aanwerven. Voor zijn werk ontving hij 5000 pond. Op 15 maart werd hij in een Lon- dens hotel gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd fotokopieën van geheime documenten te hebben ge maakt. Zijn werkmethode was, om geheime documenten gedurende de middagpauze mee te nemen naar een hotelkamer en belangrijke passages te fotograferen. Zijn foto's leverde hij af op afgesproken plekken, zo als in een vuilnisemmer, een gebar sten regenpijp, of een holle boom. Muis in molen had staartje Het feit dat een Amerikaanse toeriste afgelopen zomer bij dc bezichtiging van de molen ,J)e bloem" in Amsterdam plotseling voor een muis kwam te staan heeft opmerkelijke gevolgen ge had. Nadat zij eerst griezelend bijna halsoverkop de molen had verlaten, kwam zij de volgende dag terug. Deze keer moest zij het zonder muis doen, maar zij bleek toch zo gefascineerd door het verschijnsel „muis in molen", dat enige tijd geleden door haar toe doen in haar vaderland 'n gram mofoonplaat uitkwam, waarin de muis en de molen uitvoerig ter sprake komen: „A windmill in old Amsterdam". Inmiddels hebben Rudi Carrell en de Damrakkertjes een Nederlandse bewerking van het lied voor de t.v. gébracht en op de plaat vastgelegd. En deze plaat „een muis in een molen in mooi Amsterdam", schijnt hard op weg te zijn een topper te wor den. Samuel Brill veertig jaar solo-cellist Samuel Brill de eerste solo-cellist van het Rott. Philh. Orkest viert vrij dag 9 april a.s. zijn 40-jarig jubileum als solist. HU zal dan met dit orkest onder leiding van Franz-Paul Decker het Cellconcert van Lalo vertolken in de Rotterdamse Schouwburg. Samuel Brill maakte 40 jaar geleden met het zelfde orkest zUn debuut met hetzelf de werk. HU trad in 1918 toe tot het door Jules ZagwUn opgerichte „Genoot schap van Beroepsmusici tot onder linge Kunstbeoefening". In 1922 ging Samuel Brill naar het US.O. en in 1936 was hU cellist bU het Concert gebouworkest, waar hU tot 1953 bleef. In 1953 keerde hU als eerste solo-cel list terug bU het Rott. Philh. Orkest. HU zei dat zijn vrouw van zijn upionnage-activiteiten niets afwist. Voor de rechtbank verklaarde luj: „Het heeft geen zin om iets te ont kennen. Het is afgelopen voor me. Voor mU zelf kan het me niets sche len, maar wel voor mUn vrouw. Het betekent haar dood". Melodietjes Bossard zou sinds 1963 via Radio Moskou instructies hebben ontvan gen. HU moest elke ochtend om kwart voor acht en elke avond om half negen op de eerste dinsdag en woensdag van elke maand naar be paalde kortegolf uitzendingen luiste ren. Er werden 5 melodieën gebruikt. Een was het bekende volkswUsje „Moskouse nachten" hetgeen bete kende: „alles wel". Gistermiddag heeft de rechtbank in geheime zitting naar bezwarend materiaal van leden van de Britse geheime dienst geluisterd. In 1951 kwam Bossard in diejist van de Britse geheime dienst in Duits land, waar hU zich met elektronische zaken bezig hield. In 1956 werd hU in dezelfde hoedanigheid be noemd tot attaché van de Britse am bassade in Bonn. PARIJS BLIJFT ZUID-AFRIKA STEUNEN Ondanks de uitvoerverboden van Amerika, Groot-Brittannië en andere landen zal FrankrUk Zuid-Afrika wapens blüven leveren, zo heeft Ray mond Schmittlein, vice-voorzitter van de Franse assemblee gisteren bü zün aankomst in Johannesburg ge zegd. Frankrijk wil voorts de handels- en culturele banden met Zuid-Afrika verstevigen. President De Gaulle had de vorige week aan de Britse premier Harold Wilson duidelijk gemaakt, dat Frank rUk geen steun zal geven aan sanc ties tegen Zuid-Afrika. HU zei: „De Gaulle heeft het Wilson duidelUk ge maakt dat het Handvest der V.N. het volkomen duidelUk stelt, dat geen land het recht heeft zich in de bin nenlandse aangelegenheden van an dere landen te mengen". Scherp debat in V.N.-commissie In de commissie van de Alge mene Vergadering van de Ver. Naties, die tot taak heeft een omschrijving te geven van het begrip „agressie", heeft zich gis teravond een scherpe woorden wisseling voorgedaan tussen de Amerikaanse en Sowjetrussische vertegenwoordigers. De Rus Fedorenko verklaarde, dat Amerika „roversdaden" In Noord ietnam bedrijft, „die neerkomen op een opzettelijk uitgevoerde aanval". HU zei ook dat Washington aanstuurt op uitbreiding van het conflict dat het gevaar bestaat dat dit n andere delen van de wereld oi slaat Lawine-hond baart opzien in Chili De Amsterdamse lawine-hond Do- ro-Brando, die eind maart door het Nederlandsche Roode Kruis Chili werd gezonden om behulpzaam te zUn bü reddingsacties na de aard beving, heeft daar veel opzien ge baard. De Duitse herdei-, die in Zwitser land Juist met uitmuntende cüfi eind-examen had gedaan, werd met zün baas. de in Nederland wone Tsjechische hondendeskunddge J. Toman, naar El Cobre gebracht. Dit plaatsje is het zwaarst getroffen door de aardbeving op 28 maart j.l. Het is bedekt met een metersdikke laag van modder en zand als gevolg waar van honderden personen om het le ven zün gekomen. In twee dagen tyd heeft Doro-Brando daar de stoffelijke resten van elf personen opgespoord. De president van de republiek Chi li, Fred, heeft uitdrukkelijk berichten tegengesproken volgens welke Chili geen buitenlandse hulp zou aanv den of nodig hebben na de aardbe ving, aldus deelt de Chileense bassade in Den Haag mede. De pre sident heeft inderdaad gezegd dat voor de definitieve wederopbouw alle krachtsinspanning hoofdzakelijk Chileense zijde zal moeten komen, maar dat men met dankbaarheid de hulp die andere landen willen lenen, zal aanvaarden. Amsterdam wil krijtmolen weer in bedrijf stellen (Van A'damse correspondent) De stichting „Krijtmolen d'Admi- raal" in Amsterdam heeft een res tauratieplan bekend gemaakt van de in Europa laatst overgebleven tras molen op windkracht (tras is ge malen tufsteen). De molen, die bü de hoofdstedelingen bekend staat on der de naam krütmolen, bevindt zich in Buiksloot, in Amsterdam-noord. De molen dateert uit 1792 en heeft tot in de tweede wereldoorlog als schulpzand- en trasmolen dienst ge daan. Voor de restauratie van de molen is naast de subsidies van RUk, pro vincie en gemeente nog een bedrag 50.000 gulden nodig. De stich ting hoopt dit geld ondermeer büeen te krügen door de verkoop van kry tmolenspeld j es. Verzamelaars kunnen zo'n speldje krijgen door 1 gulden te sorten op gironummer 394645. Het stichtingsbestuur wil de mo- u weer in vol bedrijf brengen. Er bestaan produkten, die zich zeer goed lenen om door een windmolen te worden vermalen, om Jat zü altüd in kleine hoeveelheden op de markt ko- Zo'n produkt is büvoorbeeld gravel voor tennisbanen. Men ver wacht, dat de opbrengst voldoende zal zün om de onderhoud- en ex ploits! tekosten van de molen te dek ken. De eerste molen in Amsterdam moet omstreeks 1307 zün gebouwd. In de 17de eeuw stonden er alleen al op de bolwerken van Amsterdam 26 mo lens. De hoofdstad telt nog slechts 7 molens. In de laatste jaren zün 3 eeuwenoude watermolens gerestau reerd. De Amerikaanse vertegenwoordiger Plimpton antwoordde, dat commu nistische agressie de voornaamste hinderpaal vormt voor de totstand koming van een algemene vrede. „De vooruitzichten in Azië zijn somber. De Chinese bezetting van Tibet is een misdaad zonder weerga in de eeuwenoude geschiedenis van impe rialistische aanvallen", aldus Plimp ton. En hy voegde hieraan toe: Amerika handelt zoals het in Grie kenland en Korea heeft gehandeld. Het komt de slachtoffers van een aanval te hulp en het streeft ernaar de agressie te doen mislukken. Noch de Verenigde Staten noch Zuid- Vietnam hebben ook maar het ge ringste voornemen Noord-Vietnam te „bevrijden". Amerika is bereid op grote schaal bü te dragen aan een programma voor economische hulpverlening aan geheel Zuidoost-Azië, „wanneer dit gebied eenmaal is bevrijd van agres sie en ocQdergraJVing". Plimpton waar schuwde de in staat van ontwikke ling verkerende landen tegen agres sie van het soort, waaronder Zuid- Vietnam thans te lüden heeft. HU besloot met een opsomming van de aanvallen, die de Sowjet-Unie s 1940 op onafhankeOUke gebieden heeft Weer inspectie India en Canada hebben de Brit- treffen, dat internationale inspectie commissies spoedig hun taak in com munistisch Noord-Vietnam kunnen hervatten. Het verzoek was vervat in een rapport dat gisteren door de Britse regering is vrijgegeven. Com munistisoh Polen heeft zich afzijdig gehouden van het verzoek van zün medeleden van de internationale controle-commissie. Het bewind van Hanoi had de com missie gedwongen haar vijf inspectie- ploegen uit waarnemingsposten uit Noord-Vietnam terug te trekken. Dit gebeurde na de Amerikaanse en Zuidivietnamese represaille-lucht aanvallen. De Noordvietnamezen hadden als reden opgegeven dat zij niet voor de veiligheid van de com missies konden instaan. Aanval op wegen en spoorlijnen De Amerikanen hebben gisteren, zoals in een deel van onze oplage van gisteren reeds werd gemeld, een nieu we luchtaanval gedaan op Noord- Vietnam. In het gebied van de stad Vinh bombardeerden zü de verkeers wegen 7 en 8, die beide naar de grens met Laos lopen. Ook werden met ra- geschut twee trein- Saigon sprak van een .gewapende patrouillevlucht". Een tiental „Thun- r zes an- aotie deel. De i 7 en 8. Er wa- Mau een geharde Vietoong-eenheid aldus voerder. Aan de zijde van de rege ringstroepen vielen in deze actie, die zondag begon met een helikopteraan- val bü Vinh Loc, drie doden en elf gewonden. Het slagveld ligt 225 km ten zuidwesten van Saigon. Amerika bezit in alle soorten moderne wapens een overweldi gende superioriteit over de Rus sen en er zijn geen tekenen, die er op wijzen, dat Moskou de achterstand probeert in te halen, aldus de Amerikaanse minister van Defensie McNamara in een vraaggesprek met het tijdschrift 'U.S. News and World Report'. De Sow jetrussen zijn tot de slot som gekomen, dat zij de kwanti tatieve wedstrijd hebben ver loren en zij pogen niet op dat ge bied met ons te concurreren", al dus de Amerikaanse minister. Volgens Mc-Namara zal Amerika eind juni over het volgende materiaal beschikken op strategisch kemwa- pengebied. FAMILIEBERICHTEN (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Alexander Nelson, z. v. Spruit-De Nooü, Beverwijk; Gabriel- le, d. v. LiemtKraayvanger, Rot terdam; Peter Marcel, z. v. Maro- nierv. Baren, Bleiswij k; Jan Jaap, z. v. Hietkaimp—Hage, Middelburg. Overleden: ir. A. J. v. d. Poest Clement. 53 jaar. Delft; A. H. Hen driks, 59 j., Waalwük; W. W. Smitt, 49 j., Alphen a.d. R.; G. Jacobs van den Hof, 76 jaar, Arnhem; Jkvr. C. G. H. v. Spengler, 74 jaar, Amster dam; dr. J. Vermande, 83 jaar, Zutphen. Achteruit door de Maastunnel Johannes Wildschut (24) is waarschijnlijk de eerste in de historie geworden, die „in zijn achteruit" door de Maastunnel is gereden. Een Rotterdamse tun nelwachter zag zaterdagavond tot zijn stomme verbazing een volks wagenbusje achteruit uit de tun nel komen. Gewoon met de ver keersstroom mee. De wachter hield het wagentje aan. De chauffeur verklaarde eenvoudig, dat de koppeling van zijn wagen stuk was en dat hij de auto niet meer in zijn vooruit kon krijgen. Johannes Wildschut bemerkte het mankement aan zijn busje, toen hij al in de file bij de tunnel zat Er waren diverse redenen om snel tot een besluit te komen. Hij wil de op tijd bij zijn vrouw en kindje zijn en hij houdt niet van veel soesa. Toen hij dus bemerkte, dat er achteruit nog wel beweging in zijn auto zat, heeft hij de wagen gedraaid en is achteruit rijdend de tunnel ingedoken. Het biLsje, waarmee hij deze krachttoer verrichtte, is nu in reparatie. Zélf vind Jan Wild schut het helemaal geen bijzon dere prestatie. ,Als het niet zus gaat, moet het maar zo", zegt hij laconiek. 800 intercontinentale raketten van het type Minuteman; 54 van derge- lijke raketten van het type Titan 2, 416 Polarisraketten in kemonderzee- ers, 630 bommenwerpers van het type B-52; 80 bommenwerpers van het. type B-58; 225 bommenwerpers van het type B-47. Wat een vergelyking van de mili taire machten van de VS en de Sow jet-Unie betreft, wilde de minister geen exacte cyfers noemen. Wel heeft Amerika zyns inziens een kwantita tieve meerderheid van drie a vier tot één. Dit geldt vrijwel voor alle ge bieden. Een kwalitatieve vergelijking kon onmogelijk worden gegeven, meende hy. Met klem sprak McNamara berich ten tegen, als zouden de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam met ver ouderde wapens zijn uitgerust. HU zei dat de VS de kemcapaciteit van communiètisch-China voor het ogenblik niet ernstig nemen. Hoewel een schatting moeilük was, zou het zyns inziens tien jaar duren, voordat Peking een aantal intercontinentale raketten van enige omvang tegen Amerika zou kunnen lanceren. Ove rigens achtte hü de Chinezen tech nisch in staat lange-afstandsraketten te vervaardigen, doch dit zouden zü niet spoedig kunnen doen. In hetzelfde interview verklaarde McNamara, dat West-Europa zich op het ogenblik niet zonder militaire steun van de Ver. Staten zou kun nen verdedigen. Volgens hem is de Amerikaanse regering echter krach tig de mening toegedaan, dat de le den van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie (NAVO), een gro tere rol zouden moeten spelen bü het financieren van hun eigen verdedi ging. Ten aanzien van Frankrijk zei de Amerikaanse minister, dat dit land te kennen heeft gegeven zün land strijdkrachten te zullen modernise ren. Wü hopen, dat zü hun büdrage aan de strijdmacht in West-Duits- land zullen vergroten en dat zij be reid zullen zün hun divisies in dit land verder vooruit te schuiven. Er zyn enige aanwüzingen dat deze be reidheid bestaat, aldus McNamara. Pool durft niet naar zijn land (Van A'damse correspondent) In de marechausseekazerne in Badhoevedorp wacht een Pool, de heer Joseph Wentland, op een be slissing van de minister van Justitie over zün uitwüzing. De heer Went land is gistermiddag per KLM-vlieg- tuig op Schiphol gearriveerd, nadat hü Panama, waar hü moeilijkheden had veroorzaakt bü transacties op scheepvaartgebied, op last van de Panamese regering had moeten ver laten. De Pool, die over een vliegbiljet naar Warschau beschikt, heeft op Schiphol laten weten niet te willen terugkeren naar Polen, omdat hü vreest daar te worden gearresteerd. Aangenomen wordt, dat de man geen toestemming zal krügen in ons land te blüven. Erler toegejuicht in Madrid De fractieleider van de Westduit- se sociaal- democratische partij (SPD), Erler heeft gisteren in Ma drid ten overstaan van een uit Span jaarden en Duitsers bestaand ge hoor verklaard, dat „Spanje alleen volledig in de E.E.G. zal worden toe gelaten als het een parlement heeft, dat door vrije verkiezingen tot stand is gekomen." Fritz Erler was de eerste 1 staande Duitse socialist die officieel is uitgenodigd een redevoering in Spanje te houden. Hü is gekomen op uitnodiging van Spaanse vakbonds leiders en sprak aan het Spaanse Instituut voor Juridische studie. 'Het gehoor, waaronder een aantal rechtskundigen die onlangs Span jaar-! den hebben verdedigd die in de op positie waren, juichten Erler toe toen hü sprak over het geven van meer vrijheid aan het volk. „Ik ben blij dat ik zulk een goed welkom krijg in een land waar een aantal van deze vrijheden ontbre ken," zo zei Erler. Brits witboek over Gibraltar „Groot-Brittannië zal alle maatre gelen nemen die nodig zün voor het6 beschermen en steunen van de be- volking van Gibraltar in zijn huidi- ge moeilijkheden", zo staat in een gisteren door de Britse ministeries i van Buitenlandse Zaken en van Ko- f lonien gezamenlijk uitgegeven wit boek, getitel „Gibraltar- recente me- ningsverschillen met Spanje". Verder 1 wordt erop gewezen, dat Groot-Brit- 1' tannië nimmer afstand heeft ge- daan van zyn rechten op Gibral tar of de positie die het daar in- neemt en dat zün standpunt ter- zake volkomen ongewüzigd is. De weigering van de Spaanse auto riteiten, de geldigheid te erkennen van de op Gibraltar uitgegeven Britse paspoorten wordt in het wit- boek „een ongerechtvaardigde in menging" genoemd. De Britse rege- 1 ring heeft „een formeel protest" in- 1 gediend en de Spaanse regering ver- 1 zocht, de autoriteiten aan de grens met Gibraltar onverwijld opdracht te geven de geldigheid van alle op 1 wettige wijze uitgegeven Britse pas- 1 poorten te accepteren. Peronistische groepen gaan samenwerken Parlementsleden van de orthodoxe en van de neo-peronistlsche richting in Argentinië hebben besloten hun 1 verschillen opzü te zetten en in het Argentijnse parlement samen te wer ken als één blok. De nieuw gekozen afgevaardigde Paulino Niembro is fractievoorzitter geworden. Na de bü- I eenkomst deelde hü journalisten mee, dat alle tweeënvijftig peronis tische afgevaardigden vrijwillig heb ben verklaard, zich aan de discipline in de groep te zullen onderwerpen. Dit geldt zowel voor de peronisten, die reeds zitting hadden als voor de 1 nieuw gekozenen in het parlement. - Daar de peronisten in aantal de op i na grootste fractie in het Ar- j gentünse parlement vormen, willen 1 zy dat uit him midden de onder- voorzitter van de kamer gekozen zal i worden. vanaf f 139.75 KINDERFIETSEN vanaf f 50,50 Solex - Berini Puch - Gazelle Monark - Magneet Honda - Kreidler Rap - Batavus Haarlemmerstr. 295 Korevaarstraat 6. Zuivel- en levensmiddelen- bedrijf OVERDEVEST, vraagt Goed loon. 5-daagse werk week of voor ma., vr. en dinsdagmorgen. AanmeldenHerenstraat 96. na 6 uur Zeemanlaan 9, telefoon 54220. AFD. SCHEEPSBOUW VOOR AL UW HOGEWOERD 50, TEL. .23402 Op onze scheepswerf worden SCHOTTEL-pattrouillevaar- tuigen voor binnen- en buitenlandse opdrachtgevers gebouwd. In verband met de toenemende vraag naar onze schepen kunnen wij voor jaren vast werk in de scheepsbouw garanderen. Momenteel hebben wij plaats voor: Wij vragen vaklieden, die bereid zijn door het leveren van een goede prestatie mee te werken het SCHOTTEL-con- cern, met vestigingen in Oberspay (Duitsland), Den Haag, Londen. Miami Beach en vertegenwoordigingen in vele andere landen, te verstevigen en uit te breiden. Aanmeldingen en inlichtingen dagelijks op de werf van 7.15 tot 17.30 uur of telefonisch 01711423. Tarief „SLEUTELTJES" 120 woorden fL35 130 woorden f2.10 een woord hoogstens 12 letters. Bewüsnummers f0.15 extra. Toezending nummerbrieven 10.30 meer. TE HUUR in comfortabel landhuis in Oegstgeest b.v. aan 2 jongedames op intellectueel niveau. Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 3535a. VRAAGT onderhoudsmonteur of pompbediende Leeftijd pim. 23 jaar. Moet vriendelijk tegenover de klanten zün. GOED LOON. Botermarkt 10 Leiden. WIJ VRAGEN EEN gehouden. Persoonlüke sollicitaties by de cheffin van bovengenoemd TE KOOP AANGEBODEN 1961, 52.000 km. goed onder houden. Prijs f4.500. Persoonlüke aanbieding: Fa. TROOST, Haven 14, Leiden, telefoon 21664. Autohandel W. v. d. Berg ALLROUND AUTOMOBIELVERKOPER Tevens kunnen ENIGE CHAUFFEURS voor nationale en internationale trajecten geplaatst worden. Moet in bezit zyn van alle rijbewyzen. Schriftelüke sollicitaties worden gaarne ingewacht op onder- - TEL. 01710—33424

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6