Anton kraakt zuilen van tempel Rex Harrison en Julie Andrews kregen Oscar REGISSEUR BALDI ENTHOUSIAST OVER GEESINK .maar judotraining hèt grote kijkspel AVRO-protest tegen keuze voor Montreux Vorig jaar sloten weer 18 bioscopen MORGEN RIPOLIN Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 6 april 1965 Derde blad no. 31535 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. (Van onze speciale verslaggever) Anton Geesink zal een goede filmacteur kunnen worden. Na de screentest, vijf weken geleden, was ik tevreden. Ik dacht toen. dat hij het redelijk zou doen. Nu ben ik ronduit enthousiast. Hij heeft het voortreffelijk gedaan. Als de acteur, die zijn rol tijdens de na- I synchronisatie moet spreken, goed werk levert, wordt Samson Geesink een sensatie! Dit zei regisseur Marcello Baldi ons, toen wü vroegen of het hem meegevallen was om met een judo- crack een film te maken. Baldl meent wat hy zegt. De Samsonfilm is in Nederland al verkocht zal daar in juli waarschijnlijk zelfs zijn wereldpremière beleven en hij hoeft dus echt geen reclame meer te maken om kopers te vinden. Blinde Samson Op dit moment is de rolprent ge vorderd tot de ogenblikken, dat Sam son als een blinde man met uitgesto ken ogen onder de honende blikken van de triomferende Filistijnen hun tempel wordt binnengeleid. Geesink ziet er met de bloedrode verf om zijn ogen bepaald meelijwekkend uit en zijn vrouw, die een paar dagen in Rome is, schrok eerst wel even, toen ze haar wereldkampioen zo zag, maar ze was daarna toch gauw ge rustgesteld. Anton mag vandaag „wraak ne men". Hü zal de grote stenen leeu wekoppen, waarop het enorme Fiii- stynse afgodsbeeld van Dagon rust, uit elkaar duwen. Daardoor stort de tempel in, de Filistijnen en Samson onder zich verpletterend. Verjaardag andere stuntman zoeken en die tem- tveer opbouwen", was het nuch- antwoord. „Maar hopelijk gaat het meteen goed, want we zitten nu ma in ons tydschema en met een slukte instorting zouden we da gen verliezen". Anton is heel bly, dat de opnamen aarschynhjk op tüd beëindigd zul len zyn. Hü vond het erg leuk voor film te spelen, maar wil nu zo snel mogelyk naar huis om maandag met zyn gewone werk als sport leraar te kunnen beginnen. Hy praat al dagenlang niet meer .-er de film Samson, maar heeft het alleen over de komende Europese ju- dckampioenschappen in Madrid, de recente successen van enkele judoka's uit zyn sportschool in de kampioen schappen van midden-Nederland en 'oov hem als Utrechter grote vraag of D.O.S., Velox en Elinkwyk het sullen redden. Hij traint nu al wekenlang hard met zijn judoleerling, Henny Koot, die hier voor de film als zijn stand- fungeert. De heren zetten dan in hun kleedkamer de rustbedden om hoog en knallen de ene judoworp de ander op elkaar in. Deze trai ning is thans het grote kykspel in de Romeinse filmstad Cine Citta Geesink krygt deze aangename taak te verrichten op de dag dat hij 31 jaar wordt. Uiteraard is het een trucopname en dat is ook veel beter voor zyn gezondheid, want die stu diotempel is een hecht bouwwerk, dat echt wel een paar kilogram- motjes weegt. Anton zal de eerste zetten tegen de leeuwekoppen ge ven, waarna zyn werk wordt overge nomen door een „stuntman" wiens beroep het is voor de film gevaar lijke karweitjes op te knappen. Deze man moet maar zorgen, dat hü weg komt als het tempeldak naar bene den stort Gevaarlijk „Voor Anton is dat te gevaariyk zei Baldi. „En voor die stuntman is het dagelijks werk. Hy wordt er goed voor betaald". En wat gaat er ge beuren als die tempel niet goed in elkaar stort? „Dan moeten we een 5 Toeristische attractie i MOLENEILAND J IN AMERIKA Het „Moleneiland" in Holland, in de Amerikaanse staat Michigan, be- looft een toeristische attractie van .1 groot formaat te worden. Een miljoen II bezoekers per jaar lykt geen over dreven verwachting. Het eiland wordt een stukje Ne- t derland, passend bij de stad Holland, waarvan de 24.916 inwoners veelal P van Nederlandse afkomst zyn. De in- - wijding van het eiland, waaraan in i eerste aanleg 450.000 dollar wordt l besteed, zal 10 april door prins Bern- hard geschieden. !Het pronkstuk is een eohte, draai ende Nederlandse windmolen, die meer dan twee eeuwen geleden in Nederland werd gebouwd, enige tyd geleden ontmanteld werd en in Hol- I land weer wordt opgebouwd. Van de 1 molengalerij heeft men een prachtig t uitzicht over bloembollenvelden. Zijn )i de tulpen uitgebloeid, dan wordt de - molen omringd door andere bloemen t en gewassen. ij Het Moleneiland is ontstaan door f het graven van een duizend meter I lang kanaal, compleet met dijken en I een ophaalbrug. Vijf van de 1200 j plaatsen bezet in circus I(Van onze Roermondse correspondent) De heer Salomon is met zyn circus na een lange win terpauze in zuid- Limburg in moeilykheden geraakt, i Zeventienhonderd bezoekers heeft j het circus tot nu toe geboekt, dat is nog geen tweehonderd per dag, zegt i Tony Salomon. Een byzonder dieptepunt was zon dagavond een voorstelling in Beek. 1 Welgeteld waren vyf van de twaalf- honderd plaatsen bezet. Opnieuw vloog de pechvogel over het circus: de vyf arbeiders lieten de directie in de steek, omdat ze een dag geen loon hadden ontvangen. Het geld is niet, zegt de directie, er komt zoveel kyken, en de dieren, vyftien paarden, 1 pony's etc. kosten dageiyks handen- i: vol geld. Het gevolg van de vlucht uit het circusbedryf van de vyf mar was, dat gisteravond de grote twee- f master niet overeind stond en ei geen voorstelling kon worden ge geven. Het Oscar-feest in Santa Monica is één van de opwindendste ge worden van de laatste jaren. Er heerste grote spanning ten aanzien van de vraag of "Martj Poppins" het zou kunnen winnen van de fa voriete "My fair lady". De keus van de filmacademie is ten slotte op de laatste film gevallen als de beste in 1964 en Rex Harrison werd uitgeroepen tot de beste acteur voor zijn rol als professor Higgins. Pikant en ietwat dramatisch was, dat Audrey Hepburn, speciaal over gekomen uit Europa, de Oscar aan Rex Harrison uitreikte. De Academie had haar eigen pres tatie in "My fair lady" namelyk over het hoofd gezien. Bovendien wilde de ironie dat Julie Andrews uit handen van Sidney Poitier de Oscar ontving voor haar rol als kinderjuffrouw in "Mary Poppius". En Harrison en An drews waren de grote sterren van de musical "My fair lady", maar toen de film werd gemaakt, kreeg Audrey Hepburn de titelrol en niet de Britse actrice. Veel sterren Om zeven uur 's avonds plaatse lijke (vier uur vanochtend Westeuro- pese) tijd opende Bop Hope het Os car-festijn, dat voor de 37ste keer werd gehouden. Dankzij Gregory Peck waren er meer sterren aanwezig dan in voorgaande jaren. Als lid van de raad van beheer van de filmaca demie maakte Peck, die in 1962 een Oscar won ("To kill a mockingbird") zich zorgen over de slechte opkomst van de sterren, die liever thuis bleven kyken naar de televisie, terwijl ze zelf tot de kandidaten voor de filmprijzen behoorden. Gregory Peck spoorde zijn medesterren telefonisch aan naar de plechtigheid te komen. Het resultaat was er dan ook naar. Er ontstond nog gevaar, dat hy zelf niet aanwezig zou kunnen zyn, we gens het begin van een film in Euro pa met Sophia Loren. Maar hij wist gedaan te krijgen dat de opnamen werden uitgesteld. Peter Ustinov ontving een Oscar (zijn tweede) voor de beste bijrol (dief in „Topkapi") en Lila Kedrova voor de vrouwelijke byrol (lichtekooi in „Zorba de Griek"). Nog enkele Oscars: beste regisseur George Cukor voor "My fair lady". Beste film in buitenlandse taal: „Gisteren, vandaag en morgen" van Carlo Ponti. Beste korte film: "Live action", producer Edward Schreiber. Beste korte tekenfilm: "The pink phink" van David Depatie en Fritz Freleng. Beste filmmuziek: "Mary Poppins", Richard Sherman en Ro bert Sherman. Oscar-winnares JULIE ANDREWS met haar dochtertje. Jos van der Valks shotv dingt naar Gouden Roos Er heerst onder de leden van de Nederlandsche Bioscoop-Bond diepe teleurstelling over het uiblijven van een oplossing inzake de vermake- heidsbelasting. Zo begint het jaar verslag over 1964, dat de directeur van de bond, dc heer J. G. J. Bos man, op 12 april aan de jaariykse ledenvergadering zal uitbrengen. Het bioscoopbedrijf heeft een zor gelijk jaar achter de rug vol span ningen en onzekerheid. De bruto- ontvangsten liepen terug met 0,3 pet. en het bezoek met 10,2 pet. Hoezeer de bioscopen van jaar tot jaar ach terop raken blykt uit een vergelij king met de algemene consump tieve besteding, die in het afgelopen jaar met 14 pet. omhoog ging. In 1964 werden dan ook weer 18 bio scopen gesloten. In het verslag wordt geconstateerd, dat de afdracht van by na twaalf miljoen extra belasting zich hoe lan ger hoe duidelyker manifesteert in achterstand van verschraling: „Wy schromen daarom niet te beweren, dat de bevrijding van de fiscale han dicap van ons bedrijf reeds ver over tyd is. Er heerst onder onze leden diepe teleurstelling en er ontstaat een toenemend gebrek aan vertrou wen, waardoor tal van plannen met betrekking tot onderscheiden voor zieningen in aarzeling en geldge brek blyven steken. Datgene, wat gebeurt, steekt wel pover af by het geen het hoofdbestuur met een ze kere visie op de naaste ontwikke ling van ons bedrijf aan de over heid als een te realise: heeft voorgehouden,,' aldus bondsdirecteur. (Van onze rtv-medewerkster Jos van der Valk is de man, wiens muzikale televisieshow over de drum band en de kapel van de Koninklyke Luchtmacht is uitgekozen om mee te dingen naar de eer van de gouden televisieroos. Deze gouden roos wordt begin mei in Montreux uitgereikt. Vorig jaar won Rudi Carrell de tweede prijs op dit festival. De film van Jos van der Valk is inmiddels al twee keer op het scherm vertoond. Over de keuze van de werkgroep amusement van de N.T.S., waarin vertegenwoordigers van alle vijf de omroepverenigingen zitting hebben is, zoals gebruikelijk, weer enige dei ning ontstaan. Oorspronkelijk zou de keuze ge maakt moeten worden tussen twee speciaal vervaardigde produkties: de NCRV had „Nou jij weer" met Bueno de Mesquita en Rita Corita, de AVRO had „Hoofdstuk 3" waarin tal van prominente Nederlandse jazzmusici een rol speelden. Het filmpje van de KRO zou buiten mededinging mee gaan naar Montreux. Groot is echter de verbazing, dat juist deze film nu is uitgekozen. De KRO onthield zich vanochtend van alle commentaar: „Wij begrypen de gang van zaken niet zo goed. De keuze zou gaan tussen twee produk ties, die van de NCRV en die van ons. Zou ei geen overeenstemming zyn met de werkgroep amusement van de N.T.S. dan zou volgens gel dende regels de werkgroep het college van sectiehoofden geraadpleegd moe ten hebben. Dat is niet gebeurd en tegen deze gang van zaken hebben wü geprotesteerd". Definitief De NTS zegt daarentegen: „De werkgroep amusement bestaat uit 5 prominente mensen, die hun sporen in het vak al lang verdiend hebben. Unaniem hebben zy hun oog laten vallen op de KRO-produktie van Jos van der Valk. De keuze is dan ook definitief. Dat de KRO-film alleen buiten mededinging naar Montreux gezonden zou worden is ook niet he lemaal waar. Deze film zou in tweede instantie, na de inzendingen van de AVRO en de NCRV pas bekeken worden, aldus de NTS-persdienst. Advertentie SCHILDEREN MET NEDERLAND 1 KRO 7.01 7.06 1 7.33 1 9.35 l 10.00 i 10.25 1 10.30 i Nieuws in het kort NTS Barend de Beer, voor dc kleuters NTS-week journaal Engelse les NTS-journaal Piste, variété 't Loopt toch weer?, film Shirley Booth als Hazel, film Vanavond in Nieuwspoort NTS-journaal Sluiting. NEDERLAND 2 AVRO Nieuws in het kort Cara Williams, film Tsjechisch danstheater „Sluk" De vijfde colonne, film Paulus achterna, kerkelijk programma Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: HILVERSUM 2: „The great war" Stanley Kubrick, de regisseur van „Dr. Strangelove", maakte Ln 1958 op 30-jarige leeftyd een meer dan voor tref feiyke film, ..Paths of glory", die de eerste wereldoorlog, en vooral de loop gravenoorlog daarin tot onder werp had. Hoe authentiek zyn beelden waren, blykt nu weer uit de beelden die we in de se rie „The great war" te zien krij gen. Hoe goed filmde Kubrick die voorbye tyd, maar ook: hoe goed, hoe gedurfd, filmden zyn voorbijgangers uit 1914 ook toen al de gevechtshandelingen aan het front! Het zal u misschien zyn opgevallen, dat die mensen in die oude journaalfilms niet meer op een holletje lopen, zoals we dat sinds jaar en dag uit die tyd gewend zijn. Toch zijn het dezelfde filmpjes, alleen hebben zij een schoonheidskuur onder gaan. Vroeger zaten er 16 beeld jes in een seconde, tegenwoordig 24. De afdraaisnelheid van de filmpjes is nu sneller geworden. Komt nu zoh oud filmpje in het apparaat, dan worcüt het af gedraaid of zou het 24 beeldjes per seconde bevatten, waardoor allee en iedereen vlugger lijkt te lopen. Vroeger zagen de mensen hun tijdgenoten even snel of langzaam lopen als wij ons zelf nu doen, en dat kwam natuur- Ujk omdat de 16 beeldjes op hun eigen snelheid werden .doorge draaid". Om nu weer die ge wone snelheid terug te krijgen, vermeerdert men de 16 beeld jes tot 24 beeldjes, door steeds elk 3e deelte te verdubbelen, zo dat men na deze kleine opera tieve ingreep weer 24 beeldjes H per seconde heeft. Iedereen loopt 1 daardoor in het normale tempo in de film, terwyl die kleine ver- H tragingen door het vastgehouden H beeld, niet of nauweiyks opval- I Forum over De GauIJe 1 Op Nederland 2 een volbloed- programma van de N.C.R.V. "Tinniininniniiinniiiiiinnninnniiifiiiiniiiitiiimn.niMiiniiiiiinnniTiinuuiiiiiiiiininnniuniniiiiiuiiiiinnnamiiiiniimnuiinniiiiiiniiiiiiiiHinininiiiiiniiiiniiiiRiiTmiuiiiininnnniiii^ ,Rendez-<vous a Paris" was als steeds aardig, gevarieerd en in teressant, een programma, dat er in gaat als gesneden koek. .Micro" liet ons het ontstaan van kristallen zien en promo veerde of degradeerde daarmee de beeldbuis tot een kaleidos- coop. waarna .Dial nein, nein, nein bitte" voor de ontspanning zorgde. Het Diepenhorst-forum sprak over De Gaulle. Drs. Van den Beugel zag niet veel heil in de opvattingen van De Gaulle, de heer Lunshof van Elsevier wel, hij meende, dat de Europese landen moesten streven naar een harmonisering van de eigen be langen. Men weet nu ook wie het woord „bepaaldelijk" bezigt! Iedereen denkt altyd Luns, maar Luns houdt vol dat hij het nooit zegt, en nu biykt dan wie het doet: Lunshof. Iedereen bleek het trouwens van harte eens te zyn met het beleid van minister Luns, en de heer Lunshof sprak de hoop uit, dat minister Luns weer terug zou komen in het aieuwe kabinet, .gesecondeerd door de heer Van den Beugel", cei hij er hoffeiyk by. Prof. Die penhorst, onderscheidde zich o.a. floor zyn intrigerende stelling, dat De Gaulle het r.-k. geloof lanhing en daarom nooit de dic tatuur zou omhelzen. Nooit ge weten dat Franco Nederduite- Hervormd was....» Attentie g Na dit forum wilde „Attentie" M de kijkers kennelyk niet meer lastig vallen met grote proble- men. We kregen een aangerande taxi-chauffeur te zien en er werd uitvoerig ingegaan op een onbetekenend incidentje in j| Geertruidenberg over een ka- nonsloop uit vroeger tyden. Waarom geen interviewtjes met Prins en Kerkhoffs? Zij waren, onder het bereik van een ca- mera, al in Amsterdam, zoals het tweede journaal liet zien toen we hen tydens hun training bezig zagen. VOOR DINSDAG 6 APRIL Hilversum I. 402 nt. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18i20 Promenade-ork. en zangsolist Operamuz. 18.55 Gesproken brief uit Parijs. 19.00 V. d. kind. 19.05 Muzlek- 20.00 Nws. 20.05 Variété-theater progr. 21.20 Gehoord, gezien, ge- 22.15 Inleiding iz. lezing. 22.30 Nws. 23.00 Gesproken pianistenconcours Prédéric Chopin te Warschau. 23.55- aandacht verdienen. 18.30 Portret 19.10 Act. 19.30 Metropole ork. list. 20.00 Pianoduo: moderne muz. van Ned. componisten. 20.30 Hij is de Erf genaam. bijbeldienst. 21.05 Kerkorgel- muz. 21.15 Omroepork.: moderne bal- letmuz. 22.05 De zingende kerk: By- zantljnse gezangen. 22.25 Boekbesp'r. :e: licht muz. 23.55-24.1 VOOR WOENSDAG 7 APRIL Hilversum I, 402 in. VARA: 7.00 Nws. Aansl.: ochtendgym. am. 7.25 Van .30 Lichte gr. strijdlied. 8.13 Lichte gram. en reportages. 8.50 Ochtendgym. v. d. vrouw. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Klass. kamermuz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 r houtblazers. 11.57 In- i vocaal ens. en zang- Voor het platteland. Utrechts Stedelijk ork.. koor i zangsolist. 17.50 Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Viool en piano: moderne muz. 7.30 Nws en herh. SOS-ber. 7.40 Radiokrant. 7 55 Lichte gram. 8.15 Gewijde muz. 8.30 Nws. 8.40 Lichte gram. 9.00 V. d. zie ken. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Klass. gr. 10.30 Morgendienst. 11.00 Geestelijke liederen. 11.30 Lichte gram. 11.50 Twaalfuurtje, cabaretprogr. 12.05 Licht ork. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Lichte gram. 13.30 Elektronisch pianospel. 13.45 Lichte gram. 14.00 Boeren en burgers ln Buitenveen, hoorspel (herh. 1 april jl.). 14.30 Klass. kamermuz. 14.50 Mo derne en klass. Scandinavische orkest werken. 15.50 Bijbelvertelling voor de Jeugd. 16.00 V. d. jeugd. 17.15 Euro- jazz. 17.45 Lichte gram. 17.50 Overh - voorl.Werk en welzijn. Wereldgezond- heidsdag 1965 ln het teken v. d. pok- kenbestrljdlng. rep. v. Claude Bellonl. TELEVISIEPROGRAMMA Nederland I: NTS: 17.00 De Verre kijker. internat. Jeugdjournaal. VARA: 17.10-17.45 V. d. Jeugd. NTS: 19.00 Nws. in het kort. 19.01 Barend de Beer, 1906 Teleac: Televisie-academie. NCRV: Beverly Hillbillies, TV-1 DO Journaal. NCRV 20.45 Een diamant lnstr. begeleiding. 22.20 Avondoverd. NTS: 22.25-22.30 Journaal. 22.40-23.10 Teleac: Televisie-academie. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws ln het kort. VARA: 20.01 Tussen Bach en Beat-le: muz. verzoekprogr. 20.20 Het el en wij: progr. over de problemen ln de pluimveehouderij. 20.50-22.10 Een engel In Brooklyn, speelfilm (alle leef- Assemblage Morris wordt gestaakt De assemblage van' Morris perso nen- en bestelauto's in ons land zal in september worden gestaakt. J. J. Molenaars' Automobielbedrijf N.V. in Amersfoort dat zich met deze assemblage bezig houdt heeft daartoe besloten, omdat in de loop van de jaren het verschil in inkoop- prüs tussen complete en nog te as sembleren wagens erg is geslonken. Bovendien heeft de toegenomen in voerheffing op in onderdelen inge voerde auto's de mogeiykheid tot kostenbesparing door assemblage sterk doen verminderen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5