OMYL )M\ L OMYl Katwijker fabriceert bedrieglijke medicijn Ruim 11.000 voor restauratie wipwatermolen in Kikkerpolder —Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 6 april 1965 Tweede blad no. 31535 Zes flatgebouwen in Zuid-West De aan de gemeente toebehorende watermolen in de Kikker- ut polder, gelegen aan de Haarlemmertrekvaart ten noorden van het Heempark, verkeert, blijkens een in samenwerking met de molen- deskundige der provincie Zuid-Holland ingesteld onderzoek, in v*en dusdanige staat, dat restauratie noodzakelijk is. De hieraan Verbonden kosten zullen naar raming f 11.350,- bedragen. Hoewel de molen niet voorkomt IjjAp de Voorlopige Lijst der Neder landse Monumenten van Ge schiedenis en Kunst, dateert hij wreeds uit 1752. In de voorlopige gemeentelijke monumentenlijst is Etfe molen vermeld als een kleine wipwatermolen met het scheprad guiten de molen. Ongetwijfeld zal de molen, volgens het oordeel van jjB. en W., straks voorkomen op de nieuwe monumentenlijst, zoelke te leczijner tijd ingevolge artikel 9 der Monumentenwet van 1962 door de Minister van O. K. en W. zal wor den vastgesteld. g. B. en W .hebben voor de restau- Q-'ratie reeds een subsidie aange vraagd van het Rijk, de provincie Zuid-Holland en de vereniging \£)e Hollandse Molen" in Amster- - dam. Daarbij is er op gewezen, i' \dat deze karakteristieke met het landschap één geheel vormende )wipwatermolen voor verder ver- lval moet worden behoed. Op grond van deze overwegin- gen stellen B. en W. de raad, die *5 maandagmiddag bijeenkomt, voor j een krediet van f 11.350 voor ^restauratie beschikbaar te stellen. w Ruim 100 woningen T en 66 autoboxen the Onze stadgenoot, de heer J. Th. ua!Wurzer heeft verzocht van de ge- '4, meen te te mogen kopen vijf percelen ^^bouwterrein, gelegen in het uitbrei- .dingsplan ,,Leiden-Zuidwest 1959", ^waarvan één perceel, gelegen ten hoorden van de Voorschoterweg langs __en ten zuiden van de Apollolaan en vier percelen in het gebied, begrensd door de Apollolaan, de Brahmslaan, de J. F. Kennedylaan en de Schu- bertlaan, tezamen groot ongeveer r 41.360 m2. j De heer Wurzer is voornemens de gronden te doen bebouwen met 6 flatgebouwen, 24 onder- en bovenwo ningen voor bejaarden, 47 eengezins- Zoekt U een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100.- of f 300.- heeft ze. Grote keuze ln alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG woningen ln geslotenbebouwing, 12 eengezinswoningen in open bebou wing en 66 autoboxen. Met de heer Wurzer is overeen stemming bereikt omtrent de ver koopprijs van f 1.768.000,in totaal (bouwrijp en in de staat, waarin de grond zich bevindt, kosten koper). B. en W. stellen de raad voor om met deze prijs akkoord te gaan. Aankoop Vianda voor S.L.F. De heer J. Verwoerdt te 's-Graven- hage heeft aan de gemeente te koop aangeboden het voormalige fabrieks gebouw van de Vleeswaren- en Con- servenfabriek Vianda Leiden N.V. met kan/boor, schaftlokaal en een aanbal woningen, gelegen aan de Lange- grachb en de Reinevesbsbeeg. De eigendomsverwerving van ge noemde percelen is, volgens heb col lege van B en W voor de gemeente van belang, in verband met de ver nieuwing van de straatwand ter plaatse en de mogelijkheid tot de eventuele stichting van administra tiegebouwen ten behoeve van de Ste delijke Fabrieken van Gas en Elek triciteit. Vooruitlopende hierop kan met het fabrieksgebouw c.a. voorzien worden in de dringende behoefte van de SLF aan opslag- en werkruimten ten dienste en gedurende de periode de omschakeling op aardgas. Het college acht de overeengekomen koopprijs van f 200.000,in totafU, met lege oplevering van de bij de NV eigen gebruik (geweest) zijnde ge bouwen en van de panden, welke leegstaan of voor de datum van eigendomsoverdracht leeg te komen, aannemelijk. De aankoop zal voorts geschieden onder de voorwaarde, dat de heer Verwoerdt, persoonlijk dan wel de Caltex Petroleum Maatschap pij (Nederland) N.V. als eerste gega digde in aanmerking zal worden ge bracht voor een vergunning voor een benzinestation langs het verlengde in de Churchilllaan. De bedongen toezegging vloeit voort uit de omstandigheid, dat de heer Verwoerdt aanvangelijk het voorne had aan de Langegracht een ga ragebedrijf, met benzineverkooppunt op de openbare straat, op te richten, waartegen echter uit stedebouwkun dig oogpunt en gezien de B en W voor ogen staande toekomstige be stemming van het complex, overwe gende bezwaren bestonden. Zoals be kend is de behandeling van dit voor stel in een vorige vergadering aange houden. Aankoop van chr. school Het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs heeft aan de gemeente te koop aangeboden het schoolgebouw met erf en het woon huis met erf, staande en gelegen aan de Middelstegracht 119 en 121, teza men groot 932 m2 voor een prijs van f 107.000, vermeerderd met f 6750 van op de aankoop vallende kosten. De wipwatermolen in de Kikkerpolder. (Foto L.D./Holvast) De eigendomsverwerving van be doelde percelen is voor de gemeente van belang, aangezien deze gelegen zijn in het ontworpen tracé van de verbinding Ir. DriessenstraatOos terkerkstraat, welke deel uitmaakt van de eerste uitvoeringsfase van het „Wegenplan en basisplan sanering en stadsvernieuwing 1961". De koopprijs achten B en W aannemelijk. Woningbouw in Broek en Simontjespolder Namens de firma B. van der Mey en Zonen te Oegstgeest, zijn aan de gemeente te koop aangeboden de per celen weiland, gelegen in de Broek en Simontjespolder te Oegstgeest, te zamen groot 146.400 m2. Verwerving in eigendom door de gemeente van deze percelen is van belang met het oog op de realisering van toekomstige woningbouwplannen c.a. in dit gebied vandaar dat B en W de raad dan ook voorstellen om tot deze aankoop over te gaan. Voorts komen in deze zitting de vol gende voorstellen aan de orde: ten behoeve van de bouw en in richting van de Nazorgwerkplaats aan de Gabriël Metzustraat een aanvul lend krediet beschikbaar te stellen van f 128.250,— het aangaan van geldleningen tot een totaal bedrag van f 4.000.000; de betaling van rente en aflos sing te garanderen van een door de Chr. Vereniging voor Ziekenverple ging „Het Diaconessenhuis" te Leiden met de Rijkspostspaarbank te Am sterdam aan te gane geldlening ad f 4.500.000,tegen een rente van 5Vi% per jaar. ten behoeve van de aanschaffing van kantoormachines enz. van de ge meentesecretarie een krediet beschik baar te stellen van f 11.400, het treffen van een exploitatie vergoeding van bijzondere scholen g.l.o., v.g.l.o. en u.l.o. over het jaar 1964; voor het verbeteren van de akoes tiek in het gymnastieklokaal met bij- ruimten aan de Drie Octoberstraat krediet van f 9.600,beschikbaar te stellen; aan het bestuur van de Stichting Montessori-Onderwijs te Leiden en Omgeving, alihier (medewerking te verlenen voor de verbouwing van zijn kleuterschool aan de Zoeterwoudse- singel 22; Voor het vernieuwen van de ra diatoren en voor het eventueel ver vangen van het leidingnet van de centrale verwarmingsinstallatie van de openbare kleuterschool „Zonne- hoek" aan de Atjehstraat een krediet van f 30.000,beschikbaar te stellen; Advertentie f 3.65- f 4.95 EEN OBGANON PRODUKT BELASTING OP VERMAKELIJKHEDEN De vastrechttarieven van de Ver ordening vermakelij khedenbelas ting vormen, als gevolg van de voortdu rende geldontwaarding, een relatief steeds geringere bate voor de ge meente. Gezien het feit, dat bij de verho gingen van de gemeentelijke tarieven, waartoe reeds door de raad werd be sloten, in het algemeen is gestreefd naar een hogere opbrengst van 50%, is de verhoging van 20% van de vast- rechttarieven, waarmede in de ge- leidebnef bij de gemeentebegroting voor 1965 rekening is gehouden, be scheiden te noemen. Eén der redenen hiervoor is gele gen in de wens de Leidse verenigin gen niet te zwaar te belasten. Daar naast achtten B. en W. de hoogte van het vastrechttarief voor kermisver makelijkheden thans reeds zodanig dat het College een grotere verhoging dan 20% niet verantwoord voorkomt. De hogere opbrengst uit een en an der voortvloeiende wordt geraamd op f7.500,per jaar. Voorts brengen B. en W. in herin nering, dat de drie plaatselijke vak centrales zich in een schrijven d.d. 21 oktober 1964 tot de raad hebben gewend met een, in handen van B. en W. pre-advies gesteld verzoek om in de Verordening genoemde, voor de belasting vrijgestelde, toegangs prijs van f 0.75 per persoon te verho gen tot f 1,50. Dit bedrag achten zij meer in overeenstemming met de toenemende stijging van de kosten, die aan de door hen georganiseerde culturele bijeenkomsten zijn verbon den De Stichting Leidse Jeugdactie richtte zich betreffende deze vrijstel ling rechtstreeks tot het College. Een verhoging van het bedrag van f0,75 tot f 1,25 komt het bestuur van die stichting, gezien de huidige toegangs - prijzen, welke voor vermakelijkheden in het kader van het jeugdwerk in rekening worden gebracht, aanvaard baar voor. De door de plaatselijke vakcentra les gevraagde verhoging van het voor de belasting vrijgestelde bedrag gaat B. en W. echter te ver. De verhoging, die het bestuur van de Stichting Leidse Jeugdactie voorstelt en welke neerkomt op ongeveer 67%, benadert naar de mening van B. en W. beter de werkelijke kostenstijging. B. en W. zijn daarom van oordeel, dat voldoende ver en in verantwoor de mate aan de bedoelde verzoeken wordt tegemoetgekomen als de in ar tikel 9 van de Verordening vermake lijkheidsbelasting genoemde toe - gangsprijzen verhoogd worden van f 0,25 tot f 0,40, van f 0,75 tot f 1,25 en van f 0.90 tot f 0,150. Om vier cent De studenten in Lima (Peru) heb ben vandaag geprotesteerd tegen een verhoging van het stedelijk busta rief met vier ct. Zij wierpen bran dende flessen benzine en stenen naar bussen, die in het hartje van de stad de universiteit passeerden. Acht bus sen brandden uit, waarbij vijf tien personen werden gewond, vijf entwintig personen worden gearres teerd toen de politie de herrieschop pers uiteenjoeg met waterstralen en traangas. Advertentie f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT Motten? de nota van B en W betreffende het tijdens de raadsvergadering van 30 september 1963 in hun handen om preadvies gestelde voorstel van de heer Roorda inzake een halfjaarlijkse aglegging aan de Raad met be trekking tot de civiele verdediging, x>r kennisgeving aan te nemen. Benoemingen en ontslag Alvorens deze voorstellen aan de orde worden gesteld en de heer M. an der Klugt in de vacature van de heer S. W. C. van Egmond (KVP) geïnstalleerd als raadslid, komen eerst de volgende benoemingen aan de ordede heer M. H. Mariën te benoe- tot leraar in de aardrijkskunde het Rembrandt-lyceum in volle dige betrekking, zulks in combinatie met de door hem als tijdelijk leraar de Louis de Coligny-HBS, gege- lesuren; met ingang van 1 sep tember 1965 te benoemen aan de Louise de Coligny-hbs: a. mevr. E. Heijting tot lerares in de Engelse taal letterkunde in niet-volledige be trekking; b. mej. R. H. Postel, tot le- i in de lichamelijke oefening in niet-volledige betrekking; c. mr. dr. J. Th. Vermeulen tot leraar in de staatswetenschappen in niet-volledige betrekking; d. de heer Sj. C. van der Vegt, tot leraar in de Nederlandse taal en letterkunde in volledige be trekking; mevr. drs. F. M. Tjan Evenblij, lerares in de Engelse taal en letterkunde aan de Louise de Coligny- hbs, overeenkomstig haar verzoek met ingang van 1 september 1965 te ont heffen uit haar volledige betrekking, zodat zij na die datum als lerares in niet-volledige betrekking werkzaam zal zijn; de heer A. J. Schoneveld op nieuw te benoemen tot lid van de Raad van Bestuur van de Stichting tot explotatie van Bejaardencentra. In de Commissie van Advies in Cul turele Zaken is door het overlijden prof. H. F. W. D. Fischer een vacature ontstaan. Ter voorziening in deze vacature leggen B en W de raad de volgende aanbeveling voor: 1. prof. Th. H. Lunsingh Scheurleer en 2.- dr. J. de Nobel. Tenslotte is er van B en W een voorstel om eervol ontslag te ver lenen aan mevr. E. D. Schmidtvan Maren, uit haar betrekking van lera- in volledige betrekking in de Nederlandse taal en letterkunde aan de Louise de Coligny-h.b.s. In A.Z. overleden Vaandrig (24) vergiftigd De 24-jarige ongehuwde vaan drig G. H. P. van de Meene uit Leiden is in het Academisch Zie kenhuis in Leiden overleden aan de gevolgen van een koolmono- xyde vergiftiging. De compag nies-commandant trof de vaan drig, die in de Koksschool in Lei den werkte, op 29 maart bewus teloos aan in diens woonboot aan het Galgewater. De jonge man werd onmiddellijk overge bracht naar het ziekenhuis, waar men aannam dat de militair door koolmonoxyde was vergiftigd. In de woonboot stond een defecte butagaskachel. De brigade Lei den van de Koninklijke Mare chaussee stelt een onderzoek in. Ouderavond Louise de Coligny-h.b.s. Meer dan honderd ouders hadden gisteravond gehoor gegeven aan een uitnodiging van het bestuur van de Oudervereniging der Louise de Colig ny-hbs in de Kagerstraat tot bijwo ning van een openbare les, welke werd gegeven door de directrice, ad junct-directrice en een elftal andere docenten. De ouders schaarden zich met groot enthousiasme in de schoolban ken der respectieve klasselokalen en namen met grote belangstelling ken nis van de tegenwoordig toegepaste onderwijsmethoden. Het „lesrooster" voor deze avond omvat de navolgen de vakken: Nederlands, Frans. Duits, Engels, meetkunde, geschiedenis, mu ziek, aardrijkskunde, natuurkunde en kunstgeschiedenis. Elke les duurde een halfuur, zodat de bijzonder ijve rige leerlingen gelegenheid kregen meerdere lessen bij te wonen. „Echte" leerlingen van de school fungeerden als wegwijs-sters bij de wisseling der lessen. Docenten zowel als ouders waren vol lof over opzet en verloop van deze avond, welke werd geopend door de voorzitter van de O.V„ de heer Th. J. G. Jansen. A. Spaarrekening 3,5°/o Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. B. Spaarboekje 3)5 lo Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen'opzeggingstermijn van één maand Maximum tegoed f. 50.000,- C. Spaardeposito4°/o Eerste storting tenminste f. 1000,-. Drie maanden op zegging voor bedragen tot f. 5000,-zes maanden voor hogere bedragen. Maximum tegoed f. 50.000,* voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. Algemene Bank Nederland (Nedarianrfache Handel-MaatschepplJ De Twentacfte Bank) Voor de Leidse kantonrechter En is zelf ziek In de reeks van zaken tegen ver- keerszondaars, vormde de zaak tegen een 42-jarige fabrikant uit Katwijk een bijzonder opvallende afwisseling. De fabrikant moest zich namelijk verantwoorden wegens een overtre ding van de wet op geneesmiddelen. Hij had aan verschillende afnemers ongeregistreerde „geneesmiddelen" verkocht en deze bovendien in adver tenties bijzonder aanbevolen. De fabrikant liet zich tijdens de zitting vertegenwoordigen door zijn raads man-gemachtigde. „Als ik die adver tenties bekijk helpen de geneesmid delen van uw cliënt tegen vrijwel alle voorkomende kwalen en behoeft men vrijwel nooit meer ziek te zijn", aldus de kantonrechter, mr. W. de Koning, die deze vorm van kwak- Schuilen voor de j regen in Katwijk J kost vijftig cent jj „Het ging regenen en toen zijn t r wij even in dat portiek gaan J r schuilen", verklaarden twee Kat- r wijkse jongedames, resp. 23 en f 18 jaar oud, van beroep haring- .npakster, tegenover de Leidse kantonrechter. Daar het in de gemeente Kat- f wijk bij politieverordening boden is zich in een portiek op te houden, hadden beiden proces-verbaal gekregen. „Wij wisten trouwens niet, dat het verboden is om in een portiek r te staan", verzuchtten de jes nog. Zij boften in aangetekend, dat het op het tijdstip van de overtreding flink i regende. „Bewoners van portiek- t de politie verboden", lichtte de x f officier de meisjes nader in. Daar hij aannam, dat de ha- f ringinpaksters inderdaad voor x f de regen waren gaan schuilen en f bovendien niet met het verbod x f op de hoogte waren, eiste hij x f tegen beiden slechts een boete T f van f 2,50 subs 1 dag. De rechter J f legde beide „overtreedsters" een f formele boete van f 0,50 op. J Lachend en opgelucht verlieten J f de meisjes de rechtszaal. Er had- f f den geen boelen gerinkeld en er had geen celdeur op 'n kier ge- f staan zalverlj zeer afkeurenswaardig vond. Hij onthulde voorts nog, dat ver dachte al eerder met de rechter ken nis had gemaakt wegens het ver kopen van z.g. „bedrieglijke medicü- Verdachtes raadsman voerde als voornaamste excuus aan: „Mijn cliënt was door zijn langdurige ziekte tot dusverre niet in staat om het vele werk, dat aan de registratie van de door hem gefabriceerde genees middelen vast zit, ter hand te nemen". In verband met de ziekte van zijn cliënt verzocht hij de rech ter met nadruk ditmaal nog niet tot een hechtenisstraf over te gaan. „Het is wel opvallend, dat uw cliënt zelf steeds ziek is en zijn eigen zo hooggeprezen geneesmiddelen hem blijkbaar niet helpen." Hierop moest de raadsman het antwoord schuldig blijven. .Een bijzonder kwalijke zaak waar tegen krachtig moet worden opge treden in het belang van de volks- gezondehid", aldus de officier, mr. J. A. J. van den Bruggen, in zijn requisitoir. Hoewel verdachte zeker een hechenisstraf toekwam, wilde hij in verband met diens ziekte in zijn eis nu nog niet zover gaan en be perkte deze tot een geldboete van f. 100 subs. 20 dagen, alsmede de verbeurdverklaring van de in beslag genomen „geneesmiddelen". De kan tonrechter vonniste conform. Gevaarlijk „Er was helemaal geen file en er reden maar enkele auto's met zo'n grote tussenruimte, dat ik er niet één heb gehinderd". Aldus verklaarde een 47-jarige vertegenwoordiger uit Leiden, die terecht stond omdat hij met zijn auto op de Veurseweg in Voorschoten een botsing had veroor zaakt. Hij schoot namelijk plotseling met vrij hoge snelheid uit een file links de weg op en wel op het moment, dat een tegenligger zeer dicht was genaderd. Om een frontale botsing hiermede te voorkomen stuurde hij weer scherp naar rechts en sneed al botsende een andere auto de weg af en de wegberm in. Het feit, dat verdachte zeer gevaar lijk had gemanoeuvreerd bewezen achtend eiste de officier zowel een geldboete van f. 75 subs. 15 dagen als de onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van negen maanden. In verband met zijn werkzaam heden verzocht verdachte zijn rij bevoegdheid buiten het geding te laten. „U heeft dermate schandalig gereden, dat U feitelijk enige tijd van de weg moet worden verwijderd" reageerde de rechter. Hl) liet het ditmaal echter nog bij een voorwaardelijke ontzegging met een proeftijd van 1 jaar. doch ver hoogde de daarentegen de geldboete tot f. 100 subs. 20 dagen. Protest Nadat de officier zowel f. 100 boete subs. 20 dagen als deonvoorwaar delijke ontzegging van zijn rij be voegdheid voor de tijd van zes maan den tegen hem had geëist, liet een 43-jarige zeevisser uit Katwijk een luid protest horen. Ten eerste vond hij de geldboete veel te hoog. Bovendien verzekerde hij het rechtscollege, dat hij voor zijn werk een auto dringend nodig had en dus bij een intrekking van zijn rijbewijs zeer gedupeerd zou zijn. „U heeft voor uw werk toch geen auto nodig," informeerde de kantonrechter zichtbaar verwonderd. „Wij liggen al enige tijd voor een reparatie aan de wal en varen op het ogenblik niet", zei verdachte slechts. Hij onthulde niet waarom hij zijn auto aan de wal zo dringend nodig had. De eis had hij te danken aan het feit, dat hij in de Bestevaerstraat met zijn auto aan het stunten was geweest en daardoor pardoes tegen twee geparkeerde auto's was gereden. Als strafbezwarende omstandigheden nam de officier in aanmerking, dat verdachte zich niet om de door hem veroorzaakte schade had bekom merd door na de aanrijding rustig zijn weg te vervolgen en bovendien vooraf een hoeveelheid alcohol had gebruikt. Ik was niet van plan om die an deren met de brokken te laten zit ten", verzekerde verdachte de rech ter. „Waarom reed U dan weg en wachtte U tot een der eigenaren van die beschadigde auto's by U thuis kwam", vroeg de kantonrechter nog. Hier kon verdachte niets tegen in brengen. De kantonrechter legde de Katwljkse visser een geldboete van f. 75 subs. 15 dagen op en vonniste wat de onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden betreft conform. AflVt rtentle Vliegen? 13.6S- f4.95 EEN ORGANON PRO DUKT By beschikking van de minister van Justitie is aan mr. G. C. van der Willigen, thans burgemeester van Leiden, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het Ambtenarengerecht in Amsterdam, onder dankbetuiging voor de als zodanig bewezen diensten.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3