I IOOFDSCHOTEL? VLEES ^ugo de Groot als „Hollands mirakel" tot leven gewekt Grotonderzoeker Seniii 18 weken ondergronds kaleiöoscoQp Ir: Bonn ontevreden over de houding van Parijs Ware auteursnaam catalogus verzwegen PRINSES MARGRIET IN SCHOUWBURG MIDDELBURG LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 6 APRIL 1965 EXPOSITIE OVER WONDERKIND V' léé.I meer dan alleen naar „boekenkist". (Van onze Parijse correspondent E tentoonstellingen die directeur Sadi de Gorter regelmatig in het Ned. Instituut in Parijs organiseert, zijn zo langzamer- d periodieke evenementen in het Parijse leven geworden, ibrandt in zijn tekeningen en etsen (grotendeels afkomstig uit larticuliere verzameling van de president van het instituut, de Frits Lugt), Mondeiaan als voortrekker der abstracte schil- cunst, Breitner, Belle van Zuylen, Delfts aardewerk: dat ziin en paar titels van zulke exposities die na Parijs vaak dan ook op andere plaatsen werden vertoond. Klarende dit seizoen heeft de jse schare door middel van een [tonstelling: van schilderijen, bels en andere kunstvoorwerpen het leven van de Nederlanders e 17de eeuw, al gelegenheid ge- ■n in woonkamers, keukens en i alkoven ongestoord naar bin- le mogen gluren, een gelegen- waarvan overdadig gebruik R gemaakt. De jongste expositie liet instituut is eveneens op de I eeuw gericht, ofschoon m i belangstelling zich slechts op figuur concentreert: Hugo de it, aan wie door koning Henrl an wiens hof hjj van zijn 15de af als diplomaat was toege- 'd, de bijnaam van „IVÏirakel ^nd" werd gegeven. - Groot humanist -jgezien van de boekenkist w ij in 1621 uit het slot Loevestein luchtte om de wijk te ne t Parijs, leek, op het eerste ge- 'e| voor de buitenstaander, a van Hugo de Groot misschien iig tastbare objecten en aanlei' te bieden om een tentoonstel- bop te baseren. Die boekenkist is atuurlijk er zijn trouwens tiere exemplaren in omloop r de samenstellers hebben kans m, toch ook nog héél wat meer irzamelen, waardoor de figuur pfGrotius na ruim drie eeuwen tot leven kon worden verwekt, ui zijn met de hand geschreven _nse en Griekse gedichten die de ■rige student aan de Leidse Uni- teit maakte. Men ziet zijn dok- iuI, die hij als 15-jarige jonge- ontving. En men wordt ge ilst tegenover zijn beeltenissen, Ü-Jarige leeftijd, toen hem door lost-Indische Compagnie werd ^dragen een wettelijke regeling atwerpen voor het „buitrecht" 'it is echter vooral wel zijn ge lift over de vrijheid der zeecn rdoor Hugo de Groot beroemd 1 en de juridische poorten open- oor de expedities en acties die Jzijn land een koloniale wereld- Andheid zouden maken. Als hu lst bleef zijn geestesoog gericht en toenadering tussen de volke- -en de godsdiensten, en het is Sl in die geest, dat Hugo de als pionier kan worden be- levenswerk na drie helaas nog altijd niet maal voltooid is mogen worden. Pionier en martelaar onier en martelaar: want Hugo Iroot heeft vanwege zijn ver- Ie denkbeelden ook heel wat ja- ven 'rijs uitnemendheid por Michel Roche zijn „openbare presentatie" gis ,'ond in de Bachzaal in Amster- h heeft de 28-jarige Michel Ro- cellist in het Rott. Philh. Orkest, mde in Hilversum, uit handen de directeur van het Amster- ich Conservatorium, Jan Odé, de van uitnemendheid violoncello togen. chel Roche was sinds 1959 onderbreking tijdens zijn mili- diensttijd in 1962 en '63 leer- van Carel van Leeuwen Boom- Tijdens zijn daaraan vooraf- ide studie aan het „Conservatoire bal superieur de musique" in 6 verwierf hij in 1953 een eer- vermelding. In datzelfde jaar 'hii de tweede en in 1954 de eer «"ijs violoncel. In 1955 kreeg hij kderde medaille" kamermuziek, t programma dat Michel Roche ffesentatie uitvoerde bestond uit inate in G gr. t. van J. B. Bréval 0 Capriccioso van Tsjaikowsky. en deze beide werken, waarbij 1 Broekman de pianobegeleiding >rgd(, speelde Roche de solosuite kl. t. op. 131 no. 3 van Max Re Hij besloot zijn „examen" me' lns concert, in D gr. t, begeleid het conservatoriumorkest onder ig van Joop van Zon. ren in hechtenis gezeten of in bal lingschap doorgebracht. Dat hij als toevluchtsoord zijn keuze vanuit zyn boekenkist in 1621 op Parijs had la ten vallen, geeft nog een extra relief aan zijn expositie. Na tien jaar als politiek banneling in Parijs te heb- vertoefd, keerde hij in 1635 voor een zelfde periode naar de Franse hoofdstad terug, om nu het Zweedse Hof als ambassadeur te kunnen die nen. Maar het eindpunt van zyn leven lag nog verder en wel in Rostock, waar hij, op 28 augustus 1645, bij een scheepsramp omkwam. Die verschillende episoden van le ven kan men, aan de hand der do cumenten, gravures en schilderijen op deze nieuwe expositie dus volgen. Het leven van een figuur die, als wonderkind, als jurist en baanbre ker voor een internationale rechts orde (het hoofdstuk van de boeken kist even buiten beschouwing gela ten) misschien wat minder direct spreekt tot de verbeelding van het publiek, dan andere schimmen uit het verleden die op deze plaats al eerder werden opgeroepen. Het succes van een tentoonstelling kan echter niet altijd uitsluitend de nullen der bezoekerscijfers orden afgelezen. Het doel van deze Expositie „Taal en Teken" in gemeentemuseum Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Vereniging ter Be vordering van de Belangen des Bokehandels, wordt van 8 mei tot 5 juli in het Gemeentemuseum in Den Haag de tentoonstelling „Taal en Teken" gehouden. Een belangrijk deel van de expositie, uitgegeven door de jubilerende vereniging, is ge wijd aan de communicatiemiddelen en het schrift. Expositie „Nu 1965" In het Stedelijk Museum in Am sterdam zal ran 15 april jot en met 7 juni een tentoonstelling worden gehouden onder de titel „nul 1965". Hard antwoord van Erhard? (Van correspondent in Bonn) HUGO DE GROOT expositie is de actualiteit van Gro- tius op grond van zijn ideeën te de monstreren, en de bezoeker die zich de moeite geeft links en rechts een blik op zün manuscripten en andere geschriften te werpen, zal erkennen hierin is geslaagd. Prof. Van Gelder ontstemd Toen in maart de tentoonstelling van Nederlandse Italianisanten in het Centraal Museum in Utrecht geopend werd, rezen in kringen van kunst historische insiders direct moeilijkheden in verband met de catalogus. Deze werd gemaakt, zo zei men, door de heer A. Blankert en ontstond niet, zoals de catalogus vermeldde, uit een samenwerking van mej. dr. M. Elisabeth Pianisten en koren Muziekaeademiale Aan de muziekinteracademlale, die vrijdag 9 en zaterdag, 10 april a.s. in Delft wordt gehouden, nemen 11 pianisten en 15 koren en orkesten uit de studentenwereld deel. De jury voor de pianisten bestaat uit Gerard Hengeveld (voorzitter), Theo Bruins en Jaap Stotijn. De pianisten treden vrijdag op in het Stedelijk Museum Het Prinsenhof. De jury voor de koren en orkesten, die zaterdag in de Stadsdoelen con certeren, bestaat uit Jaap Stotijn (voorzitter), Johannes Röntgen en Rutger Schouten. De m uziekin teracademlale van P.A.N., het landelijk orgaan van de studenten muziekgezelschappen, is voortgekomen uit het eerste concours Reisbeperkingen voor diplomaten in Moskou Het is buitenlandse diplomaten in Moskou op het ogenblik verboden naar Kiew en Odessa te reizen, zo is van diplomatieke zijde in de Rus sische hoofdstad vernomen. Leden van verscheidene Westelijke ambas sades, die omstreeks het midden van de vorige week toestemming had den gevraagd naar genoemde steden te gaan die gewoonlijk „open" zijn voor buitenlanders in de Sow- jet-Unie kregen een afwijzing. De Russische autoriteiten volstonden met te zeggen, dat het een tijdelijke maatregel gold. In genoemde kring vermoedt men dat het verbod verband houdt met het laden van materiaal in Odessa, met bestemming Noord-Vietnam. Om niet te veel aandacht op deze President De Gaulle's torpedering van de ministersconferentie in Ve netië op 10 mei is in Bonn harder aangekomen dan men wil laten blij ken. Dc eis van de Franse president, dat in Brussel eerst nog enige re sultaten op economisch gebied moe ten worden bereikt vóór de tijd rijp is voor besprekingen over een poli tieke unie, zullen kanselier Erhard wellicht tot een „harde" koers ver leiden. Zo zou hjj van plan zijn de zaak om te draaien en op zijn beurt te eisen, dat de bondsrepubliek zijn medewerking aan het oplossen van bepaalde problemen niet verleent zo lang De Gaulle zijn steun aan de politieke eenwording van de E.E.G. onthoudt. De punten waar het in Brussel om gaat, zijn de prijsregelingen voor melk en boter en de financiering van de landbouw. Van deze regeling zou den vooral Frankrijk en Italië profi teren, terwijl de bondsrepubliek zich tamelijk grote offers zou moeten ge troosten. De positie van kanselier Erhard is niet alleen door De Gaulle's hou ding tegenover de Europa-conferen tie en door het Frans-Russische ak koord over het kleurentelevisiesy steem minder rooskleurig geworden. Ook zijn koppig vasthouden aan de lijst van Westelijke initiatieven in de Duitse kwestie brengt hem in een opdracht heeft naar middelen voor de oplossing van het Duitse probleem te zoeken, heeft nu wel eens en voorgoed duidelijk gemaakt, dat het ogenblik niet gekomen is voor onder handelingen met de Sowjet-Unie over de hereniging van Duitsland. Dit is des te begrijpelijker, omdat de West duitsers nog steeds weigeren aan hun bondgenoten de kaarten te to nen, die bij een dergelijke conferen tie op tafel kunnen worden gelegd. Op het ogenblik geeft men in Bonn als reden voor deze houding op, dat eventuele Westduitse concessies, op de conferentie van ambassadeurs be kendgemaakt, in de pers zouden kunnen komen en dan Jet alleen de oplossing van de Duitse kwestie zou den bemoeilijken, maar ook in de verkiezingscampagne (19 september worden de parlementsverkiezingen gehouden) tegen de regeringscoalitie zouden worden gebruikt. Nieuwe uitgaven Elseviers pocketboek voor de aqua riumliefhebber, door J. J. Hoedeman. Uitg.: Elsevier, Amsterdam. De emancipatie van de vrouw, door prof. mr. I. A. Diepenhorst. Uitg.: J. H. Kok, Kampen. Pastorie zonder ouders, door G. van Eysden. We zijn niet bang, door C. A. Meijer. Mei-pockets. Uit.: W. D. Melnema, Delft. Sterk gestoord begrip van tijd. De 35-jarige Franse meubelmaker en grotonderzoeker Antoine Senni heeft gisteren voor het eerst na 18 weken weer daglicht gezien. Hij ver onderstelde overigens dat hjj pas 10 weken onder de grond had doorge bracht. Senni, die onder auspiciën van het Franse Instituut voor grottenonder- zoek op 29 november van het vorige jaar zonder klok of kalender in de 50 meter diepe grot was afgedaald, werd by de ingang van zyn hol ver- dat in 1961 in Lelden werd gehou den en wordt sindsdien om het jaar voor piano, kamermuziek en koren gehouden. Er bestaan plannen om in de toekomst ook jazzmuziek in het programma op te nemen. welkomd door de 26-jarige grotonder zoekster Josie Laurès, die de vorige maand na een verblijf van twaalf we ken in een naburige grot aan de op pervlakte is gebracht. Mej. Laurès bleek destijds het gevoel voor niet zo sterk verloren te hebben als Senni. Bleek, maar naar het schijnt in goede conditie, werd Senni door twee specialisten van de gendarmerie boven geholpen. Om aan de opper vlakte te komen moest hij om. door een nauwe tunnel van een onder grondse kamer naar een andere in de buurt van de ingang kruipen. Sen ni werd omhelsd door zijn vrouw Paulette, die haar tweede baby ver wacht. Toen de leider van het project, Miohael Siffre, Senni gisteren fcele- i het Prof. dr. J. G. van Gelder, hoog leraar in de kunstgeschiedenis aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, heeft nu in het blad Kunst in Pasen -<wm ts een (dubbel) mly feest in LONDEN Wat een sensatie, wat een variatie! Paasvacantie in Londen - Voorjaar en vro lijkheid, boeiend toneel en bloeiende parken. Uitstekend verzorgde Zeeland Vacan- tiereizen per dagboot reeds vanaf Met f 145.- »n kleine auto reist U met Uw vieren per dagboot reeds voor f 311.40 v.v. Of neem de nachtboot, U reist terwijl U slaapt. De volgende morgen arri veert U uitgerust in Londen. Brochures en boekingen bij Uw reis-* bureau boek via de hoek HOEK VAN HOLLAND-HARWICH drs. H. J. De Smedt en de heer Utreoht de problemen openbaar ge maakt door het volgende te schrjj- „Ik stel er prijs op mede te delen dat de samenstelling, inleiding tekst van de catalogus van de ten toonstelling Nederlandse 17de e< se Italianiserende Landschapschil ders in het Centraal Museum in Utrecht (10 maart30 mei 1965), vrijwel geheel van de hand zijn van de heer A. Blankert, aan wie even eens de keuze der schilderijen gro tendeels te danken is. Hij heeft aan dit werkstuk, dat tevens moest die nen als een doctoraalscriptie kunst geschiedenis, van eind 1962 steeds zelfstandig gewerkt. Een tal redactionele veranderingen verkortingen in de gedrukte tekst, die niet altijd verbeteringen zijn, staan buiten de verantwoordelijkheid van de auteur. Aan de verdienste van het bijeenbrengen der kunstwer ken door mej. dr. M. E. Houtzager, aan de hand van bovengenoemd werkstuk, doe ik niets af. Het verzwijgen van de ware auteursnaam (ook op de persconfe rentie en bij de opening der tentoon stelling) acht ik echter niet in over eenstemming met de regels van fat soen, welke voor zelfstandig weten schappelijk werk gelden. Ik ben be reid tekst en kosten van een alsnog te drukken inlegvelletje voor mUn rekening te nemen, indien de ge meente deze uitgave niet kan dra gen." Ere-tentoonstelling voor Kees Venvey Van 10 april tot 1 mei worden in de kunsthandel M. L. de Boer in Am sterdam werken tentoongesteld van de kunstschilder Kees Verwey ter ge legenheid van diens 65ste verjaardag (20 april). fonisch mededeelde, dat het expe riment was afgelopen, was Senni vol gens de gendarmes bijna dol van vreugde. HU had immers gedacht, dat hij nog ongeveer 55 dagen onder de grond moest blijven! Ofschoon hij door middel van een veldtelefoon in verbinding stond met de oppervlakte en van voedsel werd voorzien kreeg hij nooit de geringste inlichting over de tijd. Hem werd zelfs niet medegedeeld, dat mej. Laurès haar experiment had beëin digd. Senni werd by de uitgang van d« grot onderworpen aan een genees kundig onderzoek, waarbij ook een elektrocardiogram werd gemaakt. Hij is intussen, evenals mej. Laurès, met een helikopter van het leger naar het vliegveld van Nice en vandaar met een lijn vliegtuig naar Parijs gebracht voor een klinisch onderzoek van drie weken. Mej. Laurès heeft moeite gehad weer aan de dag van 24 uur te wen nen. zy heeft medegedeeld, dat haar levensritme in de grot op „dagen" van ongeveer 40 uur i iv Prinses Margriet heeft gis-Drijber. waarbij haar een Biede- teravond in de nieuwe Middel burgse stadsschouwburg het to neelstuk "After the fall" van Arthur Miller, opgevoerd door de Haagscshe Comedie, bijge woond. De Prinses, die gekleed een turkooise avondjapon werd begroet door de waar nemend Commissaris der Konin de provincie Zeeland, mr. dr. A. f. J. M. Mes, en de burge meester van Middelburg, mr. J. meier-boeket werd aangeboden In de pauze werden aan de Prinses door regisseur en hoofd rolspeler Paul Steenbergen en enkele leden van de Haagsche Comedie voorgesteld, o.a. Trins Snijders. Georgette Hagedoorn, Myra Ward, Pim Dikkers en Jan van Ees. De Prinses maakte aan de toneelspelers kenbaar dat zij hun spel ten zeerste bewon derde. speciaal de moeilijke hoofdrol van Paul Steenbergen. Hierna maakte de Prinses een rondgang door de onlangs ge opende schouwburg, waar voor al de moderne kleurencombinatie van trap en foyer en het uitzicht van het restaurant in haar smaak vielen. Na afloop, omstreeks elf uur, keerde de prinses per auto naar Soestdijk terug. De prinses was in gezelschap van de parti culier-secretaresse van de Ko ningin, jonkvrouwe C. E. B. Röell. Hierboven de Prinses en Paul Steenbergen. Spook-overwegen in Helvoirt nog steeds raadsel (Van onze Bossche correspondent) Zien de inwoners van Helvoirt de Rijkspolitie van deze Brabants* gemeente incluis spoken, of weige ren de Nederlandse Spoorwegen toe te geven, dat de onfeilbaar geachte ahobs ook wel eens kunnen falen? Deze vragen houden velen bezig sinds de N S. pertinent hebben be weerd, dat de vreemde verschijnselen van de ahob's by twee overwegen langs de spooriyn Den Bosch—Til burg onmogelijk veroorzaakt kunnen zyn door teohnisohe mankementen in het beveiligingssysteem. Omwo nenden uit Helvoirt beweren, dat de bomen vorige week geregeld dicht ge gaan zyn, zonder dat er een trein aantocht was. Gelijktijdig begon- .1 dan de rode lichte te knipperen trad ook het belsignaal in wer king. Volgens buurtbewoners her haalde zich deze „ceremonie" gedu rende enkele dagen vry vaak. Soms zouden de bomen zelfs meer dan een half uur aan een stuk gesloten zyn geweest. Onmogelijk, zeggen de spoorwegen. Als alles zich heeft voorgedaan zoals de mensen in Helvoirt het beschrij ven, was er in Den Bosch een alarm signaal in werking getreden. Een uitgebreid technisch onderzoek van enkele dagen heeft geen feilen aan het licht gebracht en het vreemae is, dat de ahob's normaal functio neren zodra het spoorwegpersoneel ln de buurt ls. Tijdens deze drie dagen, dat een waarnemer van de N.S. constant de wacht heeft gehouden by een van de overwegen, werkten de bomen normaal. Daarom gaan de gedachten nu uit naar baldadigheid van kwa jongens, hoewel het dan toch nog een raadsel biyft, hoe die er in zou den moeten slagen de ahob's te la ten spoken.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13