Eef Dolman zegeviert in Ronde van N oord-Holland JAN JANSSEN Er gloort hoop voor Ter Leede Goede tweede plaats 'Provencal' in zware Festival van oude bekenden MIDDELINKi Hans Solleveld klopt Van Velzen in sprint BAHAMONTES ZEGEVIERT Swift wint nederlaag- toernooi Uitslagen-Standen Zaterdagvoetbal Noordwijk heeft goede ritme weer te pakken Goed spel Opgericht 1 maart 1860 Maandag 5 april 1965 Vijfde blad no. 31534 De twintigste ronde van Noord-Holland is zaterdag een waar festival van oude bekenden geworden. De vier coureurs, die na een uiterst boeiende slotfase elkaar op de Burcht in Zaandam de eind zege betwistten, behoorden ook het vorig seizoen reeds tot de voor aanstaande liefhebbers, al had één van hen in deze categorie op de weg zijn sporen nog niet verdiend. De uitzondering was Tiemen Groen, in maart pas weer met de training begonnen na de hele winter inactief te zijn geweest. Tiemen Groen gaat vooruit De Fries bleek als wegrenner aan merkelijke vorderingen te hebben ge maakt. Htf draaide als een routine mee in het peloton, bleef niet meer angstig op een meter afstand van ïyn voorganger en was attent, toen in Purmerend de slag in alle hevig heid ontbrandde. Met drie anderen nationaal kampioen Eef Dolman, de sterke Limburger Harry Steevens en Dol mans ploeggenoot Frank Ouwerkerk, nam hij een zestal kilometers voor fret einde een kleine, maar kostbare voorsprong op een ruim twintig ren ners omvattende formatie, die on danks de bezielende leiding van an dere sterken als Jaap Hoogland, Ad van Kemenade, Henk van Rooy, Piet de Wit, Cees Brugel, Guus Leliaert, Henny Schouten, de actieve Belg Maurice Geraerts en de Leidenaar Nol Kloosterman de achterstand voor Zaandam niet meer ongedaan kon maken. Half wiel In de spurt van de kopgroep koos Dolman, die de zaak ondanks de aan wezigheid van ploegmaat Ouwerkerk alleen opknapte, tactisch het wiel van Steevens, de andere favoriet. Bij het uitkomen van de laatste bocht zette de Rotterdammer fel aan, kwam naast zijn tegenstander en be vocht in de laatste tientallen meters tenslotte een half wiel winst. Eef Dolman dus winnaar van deze nu eens niet door koude en harde wind gekenmerkte Ronde van Noord- Holland. Bijna was echter diezelfde Dolman reeds kort na het begin de finitief uitgeschakeld. De blonde Rot terdammer, die bekend staat als een uitgesproken slow-starter, kwam in ernstige moeilijkheden, toen hij na een val een ander wiel moest steken. Zelfs toen zijn ploeggenoten Baren- dregt en Van Dorth zich lieten af zakken om hem te helpen in zijn jacht op het peloton, bleef de situatie kritiek. Pas toen ook Adrie van Mid delkoop te hulp schoot kon Dolman moeizaam naar de hoofdmacht wor den geloodst. Hoog tempo Die hoofdmacht raasde intussen, geïnspireerd door de zon en de aan gename temperatuur, in hoog tempo over de Noordhollandse wegen. De uitlooppogingen waren talrijk, het succes schaars. Door het ongunstige weer konden de meesten het tempo zonder force ren volgen: de ronde zou ditmaal be paald geen afvalsdag worden. Alk maar (44 km) werd door een gesloten peloton gepasseerd, in Medemblik (76 km) hadden Minneboo en militair kampioen Van Veen een onbeteke nende voorsprong, nog voor Hoorn (119 km) was de orde weer hersteld. Pas kort voor Purmerend (141 km) scheidde een formatie zich af, naar later bleek definitief. Oudgediende Harm Ottenbros, opvallend fit, leid de de eerste groep in het offensief. Voor zijn inspanningen zou hij in Za,andam met een tiende plaats wor den gehonoi*eerd. De meeste vooraan staande renners hadden zich ook vooraan kunnen handhaven, maar toch hadden mannen als Piet Dee- nen, Jan van der Horst, Leo Motké, Piet Cooremans en Gaby Minnenboo de sterksiten niet kunnen volgen. Kloosterman J paar tandjes tag. er en „Ik begrijp hem niet, Nol KloostermanJoop Midde- f link, de (Amsterdamse) bonds- j coach van de amateur-wegren- 3 haalde zaterdagmiddag na (j i afloop van de klassieke Ronde f Noord-Holland zijn schou- I ders op. „Het is hem immers al zo i vaak gezegd: ga een paar tand- f i jes lager zitten. Maar elke keer f draait hij toch dat grote mes. J Goed, hij krijgt het behoorlijk f rond. En nu wil ik niet zeggen, f dat wanneer hij een kleiner ver- f zet had gereden eerste was ge- f i worden. Maar bij de kopgroep f 5 hij dan in elk geval wel f Verrast Voorin hielden de favorieten elkaar goed in het oog. Tot Tuindorp Oost- zaan bleef alles bijeen, toen forceerde het duo Dolman-Groen de beslissing. Eef Dolman, dit seizoen reeds win naar van een sterk bezette koers in Luxemburg en één van de animators in de Ronde van Twente, toonde zijn kracht in een flitsende demarrage Groen trok de hoofdmacht bij en de- mareerde toen dat gelukt was meteen zelf. Nu was Dolman paraat. Even als Steevens en Ouwerkerk. De rest was aanvankelijk verrast, kwam daarna nog wel iets terug, maar bleef toch op een vijftigtal meters hangen. Tot het einde toe. Uitslagen 1. Evert Dolman (Rotterdam) 156 km in 3.46.32; 2. Harry Steevens (Elsloo) z.t. 3. Tiemen Groen (Folie- ga) z.t.; 4. Frank Ouwerkerk (Rot terdam) z.t.; 5. Maurice Geraerts (België) op 50 meter; 6. Jaap Hoog land (Aalsmeer); 7. Eppie Vos (Zuid laren); 8. Ad van Kemenade (Eind hoven); 9. Henk van Rooy (Zeist); 10. Harm Ottenbros (Alkmaar); 11. T. Blom (Haarlem)12. Adrie van Middelkoop) Rotterdam)13. Ludlo Jobs (Duitsland); 14. Paul v. d. Vij ver (België); 15. Piet de Wit (Wor- mer)17. Nol Kloosterman (Leiden) allen in dezelfde tijd als Geraerts. Evert Dolman passeert als eerste de eindstreep in de Ronde van Noord-Holland. Hij wordt gevolgd door Harry Steevens en Tiemen Groen. Reinier Riethoven-beker blijft in Voorschoten (Van onze wielermeaewerker) De Reinier Riethoven-beker blyft voorlopig nog een jaar in Voorscho ten. Bekerhouder Ton van der Valk kreeg gistermorgen wel geen kans om te demarreren, maar toch slaag de hij erin de slag te maken door in de slotfase listig een gat te laten vallen voor zyn Voorschotense wieler vriend Hans Solleveld. Slechts Leo van Velzen wist op tijd het goede wiel te pakken. In de eindsprint erd de Leidenaar echter met ruim verschil geklopt. De 72 km lange strijd om de Rei- er Riethoven-beker is een wat aie vertoning geworden. Wel pro beerde bekerhouder Van der Valk herhaaldelijk uit het pelotonnetje te demarreren, maar hij werd scherp in de gaten gehouden en kreeg dan ook geen kans om een beslissende voor sprong te nemen. Een valpartij in de eerste ronde, waarbij Bertus Rijkelijkhuizen een diepe vleeswond opliep en Peter de Jong en Peter Akerboom de aan- ;iuiting met de grote groep verloren, verstoorde wel even de rust in het peloton, maar daar bleef het bij. Pas de laatste kilometers wisten Solle veld en Van Velzen een kleine voor sprong te nemen en deze tot op de streep te behouden. De eindsprint van het gejaagde peloton werd gewon en door Ton van der Valk vóór Jan in Biemen en Cock van der Hulst. Bij de adspiranten, die ruim dertig kilometer onder de wielen moesten doordraaien in de strijd om de „Zes L-beker" was Bennie van der ;t een klasse apart. Op één been zegevierde de talentvolle Zoeterwou- denaar in de sprint van de tot vijf renners geslonken grote groep. Joop Witteman legde beslag op de twee de plaats. Uitslagen Reinier Riethoven-beker (amateurs en nieuwelingen)1. H. Solleveld (Voorschoten)2. L. van Velzen (Lei den); 3. A. van der Valk (Voorscho ten); 4. J. van Biemen (Leiden); 5. C. van der Hulst (Zoeterwoude)6. P. Eregman (Benthuizen); 7. C. Kloosterman (Leiden)8. J. van Am sterdam (Leiderdorp) Zes April-beker (adspiranten)1. B. van der Hulst (Zoeterwoude) Jan van Amsterdam en Piet Bregman zijn er zaterdagmiddag in de 125 km lange Ronde van Zalm (België) niet in geslaagd op de ere plaatsen beslag te leggen. Wel sprong Van Amsterdam in de slotfase uit het peloton weg met een Belg aan zijn wiel ,maar omdat zijn „bewaker" geen meter kop deed moest de Lei derdorper zich weer laten zakken. In de eindsprint van de grote groep werden o.a. de sterke Belg Jules Ma- rinus en de in kansrijke positie zit tende Piet Bregman aan hun shirt teruggetrokken. Verder dan de v tiende plaats bracht Bregman het toen niet. Van Amsterdam ging aan zijn wiel als vijftiende over de streep. 2. J. Witteman (Vooi'schoten)3. Th. van Emmerik (Leiden)4. P. van Biemen (Leiden); 5. H. Key (Leiden). De Rus Viktor Arbekov heeft in de Noordibaliaanse plaats Masserano de tweede wedstrijd, die meetelde voor de strijd om het wereldkam pioenschap motorcross in de kwart- literklasse, op zijn naam gebracht. De voormalige wereldkampioen der coureurs, de Engelsman Jim Clark, heeft zondag in een Lotus- climax de Grote Prijs van Syracuse gewonnen. Hij legde de 308 km, die deze race voor formule 1-wagens tel de, af in 1 uur 43 min en 47 sec. We reldkampioen John Surtees werd met Ferrari tweede in 1.44.29.1. Etappe-zege Deze schermutselingen zouden, zo bleek later, leider Poulidor zijn eer ste plaats kosten. Wel werd Baha- montes weer achterhaald, maar na dat Janssen alleen op avontuur was gegaan voegde de Spanjaard zich tij dens de beklimming van een col bij hem, even later gevolgd door Anglade en de Spanjaard Elorza. Dit viertal werd niet meer achterhaald en Jans sen won de etappe in de sprint, ter wijl Bahamontes leider werd. De laatste rit stond in het teken van een bijzonder gevaarlijk offensief van Tommy Simpson, die zelfs op een bepaald moment theoretisch lei der werd. Rudi Altig verzette in die periode bergen werk om zijn kopman Bahamontes te steunen, maar nadat de Duitser was teruggevallen moest de Spaanse veteraan geheel alleen trachten de aanval te pareren, zoals dat Poulidor een dag tevoren was overkomen. Bahamontes slaagde ech ter, in tegenstelling tot de Fransman wel. Na een magnifieke jacht had hij de voorsprong van Simpson zover te ruggebracht, dat zijn eerste plaats geen gevaar meer liep. De Brit werd echter wel eervol derde in het eind klassement. Wereldkampioen Jan Janssen heeft in de zware vijfdaagse „Provencal" aangetoond, dat hij zich heeft ontwikkeld tot meer dan alleen een wegsprinter. De Ossendrechter is ook een voor treffelijk klassementrijder geworden, die zelfs door de grootsten wordt gevreesd. Zijn tweede plaats in de eindrangschikking van deze wedstrijd, waarin verscheidene pittige cols waren opgeno men, bewijst dat. Alleen de onverslijtbare Spanjaard Federico Bahamontes moest hij la ten voorgaan. De anderen, onder wie veelvoudig Tourwinnaar Jac ques Anquetil en Raymond Poulidor, bleef hij voor. Het valt zelfs zeer te betwijfelen of Anquetil boven onze landgenoot zou zijn geëindigd als er een tijdrit in het etappeschema was opgenomen zijn achterstand op Janssen bedraagt namelijk meer dan twee en een halve minuut. Jan Janssen was de grote anima tor van de zaterdag verreden eerste helft van de vierde rit, die o.a. de be klimming van de Col de Galloire (eerste categorie) omvatte. Tijdens de klim tastte hij de krachten van Poulidor, Anquetil en Bahamontes af met een knappe aanval, die Baha montes de gelegenheid bood even eens in het offensief te gaan. Tot de renners, die de laatste dag opgaven, behoorden André Darriga- de, Georges Chappe, Jean Claude Annaert (de winnaar van het vorig jaar), Rik van Looy, Ward Seis, Wil ly Derboven en Valentin Uriona. Eindklassement 1. Federico Bahamontes (Spanje) 25.03.30; 2. Jan Janssen (Ned.) 25.03.51; 3. Tom Simpson (GB) 25.04.32; 4. Henri Anglade (Fr.) 25.04.47; 5. Jos Timmerman (België) 25.05.52; 6. Raymond Poulidor (Fr.) Het jubileum-nederlaagtoernooi van de Haarlemse raceclub Excelsior is definitief gewonnen door Swift uit Leiden De zevende en laatste rit van dit toernooi werd gisteren door de organiserende club met het Haagse Sparta als tegenstander gereden. Daarbij bleven de gasten weliswaar met een verschil van 22 punten aan de winnende hand, maar daarmee keilden zij toch niet tippen aan de triomt van Swift in de eerste rit. De Leidse renners bleven hun collega's van Excelsior toen met 48 punten versc hil de baas. Het ligt in de bedoeling om van dit toernooi een jaarlijks evenement te maken. De wisselbeker zal tijdens een grote finale van alle deelnemen de clubs op het circuit van Zand- voort voor één jaar aan het bestuur van Swift ter hand worden gesteld. Het Nederlandse dames B-hoc- keyelftal heeft in Antwerpen geen overwinning kunnen behalen op de Belgische reserves. Het resultaat van de wedstrijd in Deurne was 11, een stand die reeds bij rust was verkre gen. 25.06.20; 7. Jacques Anquetil (Fr.) 25.06.22; 8. Raymond Delisle (Fr.) 25.06.29; 9. Roger Pingeon (Fr.) 25.06.57; 10. André Foucher (Fr.) 25.07.07; 44. Ab Geldermans (Ned.) 25.33.17. TWEEDE KLASSE A NDSM—Noordwijk 0—4 SSC '55—GVVV 0—2 CSCA—Hoogvliet 1—3 HCSCZuidvogels13 SpakenburgZCFC 30 Zwart WitKozakken Boys 11 Rijnsb. BoysZwaluwen1—2 Zwart Wit 22 15 6 1 36 62—22 Spakenb. 21 14 4 3 32 49—25 Kozakk. B 21 12 4 5 28 52—28 Zuidvogels 22 12 3 7 27 51—35 Noordwijk 21 10 6 5 26 54—32 Rijnsb. B. 22 9 5 8 23 41—36 Zwaluwen 19 7 5 7 19 2929 NDSM 21 8 3 10 19 35-45 CSCA 22 5 9 8 19 39—42 ZCFC 22 9 0 13 18 40—56 Hoogvliet 21 7 3 11 17 31—45 GVVV 21 5 3 13 13 33—60 SSC '55 22 4 3 15 11 24—55 HCSC 21 3 4 14 10 30—60 TWEEDE KLASSE B Genemuiden's-Gravenz. SV 01 DOSK—Pelikaan 2—5 S S SIJsselmeervogels 14 Huizen—SHO 3—1 SDCPApeldoorn 05 Ter Leede—VVOG2—0 IJsselm.v. 21 15 4 2 34 58—23 Quick B. 20 13 5 2 31 52—27 GSC 21 13 2 6 28 44—36 DOVO 20 11 3 6 25 56—33 DOSK 21 11 3 7 25 45—42 Apeld. 22 12 0 10 24 45—42 Huizen 20 10 1 9 21 41-44 Genem. 21 7 6 8 20 33—33 SHO 22 8 4 10 20 54—87 Pelikaan 21 7 4 10 18 48—47 VVOG 22 8 2 12 18 35—46 SSS 20 6 1 13 13 40—67 Ter Leede 21 3 3 15 9 24-47 SDCP 22 4 0 18 8 27—88 DERDE KLASSE B NSW—DUNO1—1 Monster—DOTO 2—1 SpijkenlsseHVO 23 R V VHHeer Jansdam 02 RVVH 17—28 RCL 17—15 Zwerver 1724 Monster 1714 Heerj.d. 17—20 HVO 18—13 DOTO 18—19 Ameids 16—12 DUNO 17—18 SpUken. 17— 6 NSW 17—17 Promotie naar de derde klasse JACLoosduinen 0—1 Oranje Wit—ASWH 2—1 Voor Ter Leede gloort er weer hoop. Volkomen onverwacht hebben de Sassenheimers zich zater dag van de laatste plaats gewerkt. Het bezoekende VVOG werd met 2-0 verslagen. Met één punt voor sprong en één wedstrijd minder gespeeld dan SDCP bezet Ter Leede thans de voorlaatste plaats. Bovenaan de ranglijst van de tweede klasse B is IJsselmeer vogels verder dan Quick Boys weggelopen. Zelf wonnen de Spakenburgers hun wedstrijd, terwijl de Katwijkers vrijaf had den. In de tweede klasse A heeft Noordwijk het goede ritme weer te pakken. De roodbroeken over speelden NDSM na de rust vol komen: 4-0. Rijnsburgse Boys liet het daarentegen tegen Zwa luwen lelijk liggen: 1-2. Verbaasd Niet de 20 zege op VVOG, hoe verdienstelijk op zichzelf die ook is, maar veel meer nog het feit, dat de Sassenheimers bereid zijn te knok ken voor het behoud van het twee de klasseschap, is het hoopgevende resultaat van de jongste prachtige voetbalzaterdag. De thuiswedstrijd tegen VVOG bracht een ploeg in het veld, die voor de ogen van de ver baasde bezoekers met een spel voor de dag kwam, dat men in maan de: niet had gezien. Fel, vinnig en verbeten werd er gespeeld en wat vooral opviel was de vaart waarmee al die acties werden uitgevoerd. Daar ook VVOG zich van zijn beste kant liet zien, werd het een bijzonder aantrekke lijke wedstrijd. De thuisclub ging al dadelijk in het offensief en dat er uit dat offen sief geen doelpunten voortkwamen, hadden de Harderwijkers in hoofd zaak te danken aan hun knap spe lende doelman. Toch kon ook hij niet blijvend het Sassenheimse ge weld keren. Na 20 minuten ging er weer een vlotte aanval op het Har dei wij kse doel af. De bal kwam op rechts bij Van Zuilen, die even doorliep en toen een prachtige voor zet losliet. Precies op de goede plaats in het strafschopgebied kwam een bal terecht. Dick van Biezen stond daar reeds en geen moment bedacht hij zich. Hoog en onhoud baar suisde de bal in het doel. Ter Leede bleef de betere ploeg, maar ook de VVOG-aanval zat niet stil. Na 25 minuten leek zo'n VVOG- aanval de thuisclub noodlottig te worden De bal kwam bij Hoeve, die een hard schot loste. De bal beukte op de doellat en sprong daarna in het veld terug. De Sassenheimse ver dediging trapte het leer weer naar voren. Daar stond Jan Thyssen klaar. Snel ging hij er.achteraan en voor de Harderwijkers wisten wat er gebeurde stond hij oog in oog met de doelman. Een listig boogballetje over hem heen betekende toen 2—0. Na de rust was de strijd veel min der aantrekkelijk. Ter Leede trok zich terug in de verdediging en hoe wel VVOG geen duidelijk overwicht kreeg, leverde dat toch wel gevaren op. Maar het was voortdurend „een tot hier en niet verder" en zelfs was Ter Leede kort voor tijd dicht bij een derde treffer. Invallers Een met vier invallers spelend NDSM heeft zich voor rust met stug verdedigend spel redelijk staande kunnen houden tegen Noordwijk. De Noordwijkers deden het in die eerste helft nog al kalm aan en vermeden zoveel mogelijk de persoonlijke duels met de Amsterdammers, waarin deze Meestal de baas bleven. Door hun betere techniek konden de roodwitten zich wel betere kan sen scheppen, maar doelpunten leverde dat toch niet op Stopper Boorsma en doelman Fagh keerden steeds weer zegevierend tevoorschijn uit het veelal te ver doorgevoerde sammspel. De nogal vleugellamme Amsterdamse aanval, zat intussen ook niet stil, zorgde verschillende malen voor opluchting en zodoende werd het voor rust een strijd van wisselende kansen. In de tweede helft brak Noord wijk pas goed los. Al heel spoedig werd Fagh onder hevige druk gezet. Even hielden de Amsterdammers nog stand, maar toen in de negende mi nuut Dick Heemskerk de bal in zijn bezit kreeg, werd dat de inleiding voor de eerste treffer. De Noord wij kse aanvoerder plaats te de bal met een fraaie pass pre cies achter de Amsterdamse backs, waar Jan v. d. Lippe net op tijd kwam om de bal hard achter Fagh te schieten. Noordwijk bleef fel in het offensief en gaandeweg zakte de NDSM ploeg als een kaartenhuis in elkaar. Door een muur van verdedi gers voor doel op te trekken, slaagde de thuisclub er in nog lang stand te houden, wellicht hopende op een treffer uit een der zeer sporadische tegenaanvallen. Tien minuten voor tijd moesten ze ook die hoop laten varen Hoog kwam de bal toen in de Amsterdamse doelgebied en Dick Heemskerk was er bij om voor 02 te zorgen. Drie minuten later sloeg Noordwijk opnieuw toe tegen de nu volledig ontredderde NDSM ploeg. Van de vleugel af loste Bröring een vliegend schot, dat Fagh kansloos klopte. En alsof het drama voor de thuisclub nog niet compleet was zorgde Piet v. d. Lippe vlak voor tijd nog voor een vierde treffer, toen hij in een solorush de gehele Amster damse defensie vernaggelde. Doel man Fagh incluis. Slecht Rijnsburgse BoysZwaluwen is een wedstrijd geworden van bijzon der slecht gehalte, waarin vrijwel niets te beleven viel. Wellicht zat de meeslepende strijd van woensdag avond tegen CVV de Rijnsburgers nog in de benen, want wat ze nu lieten zien kon met de beste wil van de wereld geen tweede klas worden genoemd. Ook Zwaluwen speelde maar zeer matig voetbal en het werd zodoende een wedstrijd, die het aankijken nauwelijks waard was. De thuisclub had weer drie inval lers, omdat Van Klaveren, D. Heems kerk en Den Hoed op het appèl ont braken. Voor de rust speelden beide elftal len bij vlagen nog redelijk voetbal, waarbij de Zwaluwenvoorhoede iets meer spelinzicht aan de dag legde. Het verbaasde dan ook niemand, dat De Graaf er na 12 minuten 01 van maakte, teen de als stopper spe lende Van der Kwaak een ernstige fout maakte. Die achterstand inspi- Een kopbal van Dick van Bie zen (Ter Leede) in de richting van het VVOG-doel. (Foto L.D./Holvaefc) reerde de geelzwarten niet. Het werd integendeel nog wat slechter. Onge ïnteresseerd spelend ebde de strijd zich voort naar het rustsignaal, maar voordat het zover was, had Zwalu wen toch al een nuttige 20 voor sprong bereikt. Tien minuten voor rust werd een snelle aanval de Rijnsburgers noodlottig. Wel werd het gevaar In eerste instantie nog gekeerd, maar de tweede maal was het toch raak. Wie gedacht mocht hebben, dat de thuisclub in de tweede helft beter zou aanpakken, kwam bedrogen uit. De helden waren vermoeid en had den een vrije middag genomen. Dat v/as het devies en er werd niet van afgeweken. Omdat ook Zwaluwen het wel geloofde, waren de meeste bezoe kers al verdwenen, toen een kwar tier voor het einde toch nog een sprankje opleving bij de thuisclub kwam. Van Zuilen bracht met een uitstekend doelpunt de stand nog op 12, maar het kortstondige offen sief was echter een stro vuurt je ge weest. Want verder dan dat ene doelpunt kwamen de geelzwarten niet. Het zou ook trouwens te mooi zijn geweest, een gelijkspel.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9