E. Righart 50 jaar bij van Gelder De Faam" 99 Gewond tijdens het voetballen T af eltennistoernooi bedrijfsverenigingen Wilsons bezoek aan Parijs veroorzaakt geen 9omwenteling Prof. mr. Noach wordt lector in Utrecht Ouders en kleuters exposeren DWAAS TONEELSTUK OP FAMILIEAVOND REHOBOTH Gevaarlijk kinderspel m PAUS: JODEN KRUISIGDEN CHRISTUS UIT ONWETENDHEID Kerkelijk Leven Justitie beëindigt Toptella-spel Bestuur KVP achter Schmelzer Opgericht 1 maart 1860 Maandag 5 april 1965 Tweede blad no. 31534 Leids modehuis huldigt trouwe medewerkster VAN TRAP GEVALLEN Een 68-jarige fietsenbewaarder uit Leiden is gistermiddag, toen hü op bezoek was in een woning aan de Bronckhorststraat van de trap ge vallen. Hij kreeg een diepe hoofd wond. De EHD zorgde v naar het Academisch Ziekenhuis. Tijdens de voetbalwedstrijd Al- phiaRoodenburg, die gistermiddag op het Roodenburgterrein in Leiden werd gespeeld, is een 48-jarige Al- phia-speler uit Alphen aan den Rijn in botsing gekomen met een speler van de andere partij. De Alphenaar kreeg een verwon ding aan het hoofd en een hersen schudding. Hij moest door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. In Mebo-kantine Op initiatief van de heren R. Bak ker en C. Vinkensteyn organiseerde het Marine Electronisch Bedrijf Oegstgeést (Mebo) zaterdag j.l. in de kantine een paastoernooi voor de bedrijfsverenigingen uit Leiden en omgeving. Het toernooi, dat al om 9 uur 's ochtends begon, droeg een indivi dueel karakiber, terwijl tevens een fraaie ereprijs beschikbaar was ge steld voor de vereniging, die in de vier klassen samen de meeste punten verzamelde. Tijdens de geanimeerde feestavond, die op het toernooi volgde, reikte de heer Bakker de prijzen uit. Na het „Een heel bijzondere prestatie" vond heidens burgemeester mr. G. C. van der Willigen het. Dat was ook de strekking van de woorden van vele andere sprekers op het gouden jubileum van mej. E. Righart van Gelder. Vijftig jaar lang heeft zij haar werkkracht in dienst ge steld van het Leidse modehuis „De Faam" en daarvoor werd zij van morgen in het bedrijf hartelijk gehuldigd. Burgemeester Van der Willigen bracht ook de waardering van de Koningin voor 'n dergelijk prestatie over in de vorm van de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. „Het lukt wel of ik op een familie feest ben", zei burgemeester Van der Willigen, die daarmee niet al leen doelde op de prettige sfeer, die de bijeenkomst kenmerkte, iraar ook op de vele keren dat hü de naam Schlatmann tegen kwam. Zo heette procuratie-houder A. Schlatmann jubilaresse, burgemees ter en personeel welkom om daarna het woord te geven aan directeur J. Schlatmann. „Ik zou niet weten hoe we het ooit zonder u kunnen stellen" zei de heer J. Schlatmann, die bijzonder veel waardering had voor de üver en toewijding waar mee de 63,jarige „juffrouw Bets" Prof. mr. W. M. E. Noach is aan de Universiteit van Utrecht benoemd tot gewoon lector in de faculteit der rechtsgeleerdheid om onderwijs te geven in de criminologie. Prof. Noach is in 1917 in Leiden geboren. Na het doctoraal examen Indisch recht was hü werkzaam op het Modderman-Instituut te Leiden. In '48 promoveerde hü tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proef schrift „De byzondere rechtspleging". Van '48 tot '55 was hij hoogleraar in de criminologie aan de Universi teit van Djakarta, waar een crimino logisch instituut onder zijn leiding tot stand kwam. In '56 werd dr. Noach wetenschappelijk hoofdamb tenaar bü het criminologisch Insti tuut van de Rijksuniversiteit van Utrecht. Prof. Noach is een zoon van de Leidse oudleraar Noach en een broer van de Leidse hoogleraar in de toegepaste farmacologie Prijsuitreiking in groot Auditorium Maandagmiddag 26 april wordt in het Groot-Auditorium van de Leidse Universiteit de dr. Saai van Zwanen- bergprijs 1964 van de., gelüknamige stichting, die beoogt de beoefening der farmacotherapie in Nederland te bevorderen uitgereikt aan dr. A. manter te Hilversum. haar functie (hoofd van het veran- deratelier) vervult. Namens de di rectie bood hü de jubilaresse een te levisietoestel aan. Prettig Mr. G. C. van der Willegen vond de vijftig jaar trouwe dienst niet al leen een grote prestatie van mej. Righart van Gelder, maar ook van het bedryf. dat in staat is het de personeelsleden zo naar de zin te maken dat zü hun hele leven blyven. „Daarvoor moet de directie in staat zijn een prettige sfeer te scheppen", zei Leidens burgervaarder. waarna hij mejuffrouw Righari Van Gelder de zilveren medaille behorend bü de orde van Oranje Nassau opspeldde. „Een vrü grote zeldzaamheid", noem de hü deze hoge onderscheiding. Drie Mej. Righart Van Gelder trad in 1915 bü „De Faam" in dienst als wiegennaaister. Zij was onder meer coupeuse en de laatste jaren was zü hoofd van het veranderatelier, een functie waarin zü volgens mej. M. Laken (directrice) „het werk van drie mensen verrichtte". Mej. Laken prees verder de handigheid en de wüze waarop juffrouw Bets met een blü gezicht leiding wist te geven. Haar waardering en die van de col lega's drukte zü uit in een groot ge- Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor [30 en [40.—. 0[ het allerbeste van f 200 en f 400. Horloger v. d. WATER, Haarlemmerstraat 181 heeft het. Eterna - Certina Prisma - Junghans - EWE Anker - Roamer. ALTIJD VOORDELIG. Naar aanleiding van het be richt, dat het Jeugdkamerorkest Lei den een concert zal geven in ver band met het 15-jarig bestaan van de Werkgemeenschap „De Ratel", zü gemeld, dat dit concert plaatsvindt in het Leidse Volkshuis op zaterdag avond a.s. om 8 uur. Haanstra-kleuterschool Het was vrijdagavond in de Haanstra-kleuterschool in Leiden de omgekeerde wereld: tientallen ouders schoven in de (lage) kleu terbankjes om zich eens een poosje toe te leggen op de bezig heden, die hun kinderen door gaans op school verrichten. Vol vuur knipten, plakten en schil derden de ongeveer 75 ouders on der het toeziend oog van de kleu terleidsters van de Haanstrakleu- terschool. „We willen de ouders nu eens laten zien, dat hun kinderen op de kleuter school niet zo maar wat beziggehou den worden, maar dat ze allemaal de kans krijgen om hun eigen creativi teit te uiten", vertelde één van de kleuterleidsters. En daarom was het schoolgebouw aan het Rapenburg omgetoverd in een ware uit stalling van „kleuterkunstnüver- heidsprodukten". Onder het motto „Hoe wonen mensen?" hebben de Haanstra-kleuters zich uitgeleefd in alle mogelüke vormen van materiaal bewerking en in de vorm van een ex positie konden de ouders zien wat hun kinderen presteren. Dat konden de kleuters zaterdagochtend doen: toen waren de „artistieke" produkten van hun ouders over hetzelfde onder werp tentoongesteld. „We hebben de kinderen stap voor stap met het on derwerp wonen' vertrouwd gemaakt", zegt een leidster. „Van hutten en grotten uit de oertüd tot moderne flatgebouwen, ze hebben hun inspi ratie overal vandaan gehaald". Zelfs van vlakbü: een groepje kleuters koos de trapgeveltjes van het Rapenburg tot onderwerp. Al met al was het zaterdag in de Haanstra-kleuter- school een fleurige boel, waar ouders, kleuterleidsters en kleuters veel ple zier aan hebben beleefd. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen speldt mej. E. Rig hart van Gelder de Koninklijke onderscheiding op. (Foto LD./Holvast) schenk: een centrifuge en (omdat er nig wat geld over was> een transis torradio. De R.K. Bend van kleermakers en textielarbeiders „St.-Lambertus" werd vertegenwoordigd door ue heer J. Th. Hensing, die onder meer zei, dat de jubilaresse iemand wat die nooit op hef maakte over haar lidmaatschap van de bond. „Dat duidt er op dat er weinig strubbelingen zijn geweest" aldus de heer Hensing. «Van onze Parijse correspondent) Met een glimlach op de lippen en een nog blozender communiqué vol beloften heeft Engelands premier, Harold Wilson, met zijn gevolg za terdag, na een verblijf van 48 uren, Parijs weer voor Londen verwisseld. Tüdens zijn twee gesprekken met president De Gaulle, die langer duurden dan oorspronkelijk was be raamd. zijn de beide staatslieden tot de conclusie gekomen, dat het ogen blik is aangebroken de toekomst on- der de constructieve gezichtshoek onder ogen te zien. Op een perscon ferentie omschreef de Britse eerste minister zijn gesprekken met de Franse generaal als openhartig en robuust. Een andere formule van Wilson, die de situatie waarheidsgetrouw scheen te karakteriseren was, dat de entente tussen de twee grote West Europese landen na zün verblüf in Parijs „cordialer" was geworden, waal-mee dus niet is gezegd, dat de j „entente cordiale" uit vroeger rijden j in ere zou zijn hersteld. Inderdaad beperken de resultaten van de Frans-Engelse topconferentie zich I vrijwel uitsluitend tot goede voorne- Jeugd op de planken De chr. jeugdvereniging „Reho- both" heeft, gezien de grote en nog steeds toenemende interesse voor haar activiteiten haar inmiddels al weer ruim twaalfjarig bestaans recht duidelijk bewezen. Naast enkele werk- en amusementsgroepen, waar onder een handenarbeid en een ca baretgroep, telt de vereniging sinds kort een onderafdeling toneel, waar van de vijftien enthousiaste leden zich onder de regie van Henk Don- gelmans toeleggen op het brengen van goede en succesvolle toneelop voeringen. Op de zaterdag in de grote zaal van gebouw „Prediker" gehouden jaarlijkse familieavond heeft de „Re- hoboth"-jeugd bewezen, dat zij op de repetities ijverig, onvermoeibaar en vooral enthousiast heeft gestu deerd. Het resultaat manifesteerde zioh in een door de bank genomen aan vaardbare vertolking van Miek Sprendels blijspel in drie bedrijven „De Vergeten Dochter". Het gegeven is heel eenvoudig, doch biedt vele mogelijkheden tot het scheppen van amusante situaties en misverstanden. De heer Mezendaal heeft samen met z'n jonge compag non Botermans een zaak in sport en kampeerarbikelen, welke zaak ei- overigens niet best voorstaat. Hij heeft voor hij trouwde met Ageeth drie jaar in Parijs gewerkt en daar in een dolle bui het toen 12-jarige dochtertje Ankie van zijn hospita aangenomen, omdat de moeder bang was vroeg te sterven. Welke tafereel tjes er ontstaan als de allang ver geten pleegdochter na circa 10 jaar onverwacht weer voor haar pleeg vader staat en zich blijkt te heb ben ontwikkeld tot een charmante Parisiënne behoeft nauwehjks ver meld. Zeker niet daar Mezendaal het bezit van een pleegdochter voor iedereen, zijn vrouw incluis geheim heeft gehouden. Het gelukkige slot blijft uiteraard niet uit, temeer daar Ankie inmiddels gehuwd is met de eigenaar van een der grootste zaken in sportartikelen te Parüs, die de firma Mezendaal er weer bovenop helpt. Bij een niet al te kritische be schouwing aan de rol vastheid en het juiste tempo mankeerde hier en daar wel wat kan worden gezegd, dat de Rehoboth-toneelgroep onder de regie van Henk Dongelmans, die mens. al hoeft men de redelijke grond van die plannen dan ook niet a priori in twüfel te trekken. De Engelse, en Franse ministers zullen de komende weken en maanden on derzoeken langs welke weg beide landen de vliegtuigindustrie beter kunnen coördineren en ook op finan cieel en monetair gebied wenst men in de toekomst op ministerieel niveau nauwer voeling met elkaar te onder houden. Een gedachtenwisseling over de Franse plannen voor herstel van de gouden standaard, die premier Wilson tijdens een diner met de be kende Franse econoom Ruef heeft ge had, noemde hij fascinerend en ook in dat verband zou er een voorzich tige toenadering zün bereikt. Wilson heeft nogmaals de besliste verklaring afgelegd, dat Engeland het pond niet zal devalueren. Omti-ent de grote po litieke vraagstukken van vandaag hebben de standpunten elkaar echter slechts ten dele gedekt. Een omwenteling in de Europese verhoudingen heeft de conferentie dus zeker niet aangekondigd. Wel kan men zeggen, dat de bestaande toestand, die ruim twee jaren gele den door De Gaulle werd geschapen door zijn veto tegen Engelands toe treden tot de Euromarkt, in de toe komst zal worden aangepast aan ze kere economische en politieke ont wikkelingen waarvoor men in het jongste verleden tot beider nadeel de ogen te lang poogde te sluiten. zelf de rol van Mezendaal vervulde, de toeschouwers enkele uren van kos telijke ontspanning heeft bezorgd. Daar alle tonelisten een vrüwel evenwaardige bijdrage tot het suc ces leverden volstaan wü ditmaal met het weergeven van de rolverde ling, die er als volgt uitzag: Henk Dongelmans (Mezendaal), Ineke Pe tit (diens echtgenote Ageeth), Rina Dongelmans (pleegdochter Ankie), Hans Schipaanboord (compagnon Botermans), Riet van Houten (Me- zendaals schoonmoeder), Yvonne Pe tit (Ageeths vriendin Alice, alias mo deontwerpster Nina Bleekeri, Ria Barendse (juffrouw Alie. kantoorbe diende). Gerard v. d. Linden (kan toorbediende), en Ria v. d. Linden (advocate). Baldadige jongens hebben de brandweer in het afgelopen weekeinde weer veel last be zorgd. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur werd door een 11-jarig jongetje de brand gestoken in een hoeveelheid olie en hout aan de Zoeterwoudse- weg. Er ontstond een enorme rook ontwikkeling en bovendien veel schade aan enkele heesters en aan een ijzeren hek nabij het transfor matorhuisje van de S.L.F. De po litie heeft de kwajongen achter- Omstreeks zes uur gisteravond sta ken enkele tot nog toe onbekend gebleven jongens de grasberm na bij het Stationsplein in brand. Evenals de vorige middag aan de Zoeterwoudseweg moest de brand weer er aan te pas komen om het toernooi van de H.C.W. rond Kerst mis, was aan tientallen bedrijfsta- feltennissers opnieuw een fijne sport dag geboden. De uitslagen: Klasse 1: 1. J. Vree burg- Stadhuis, 2. G. v. Veen-Stad huis; klasse 2: 1. W. v. Stigt-Stad- huis, 2. F. v. Proosdij-Stadhuis; klas se 3: 1. De Jcnge-HCW, 2. Janzen- HCW, 3. Regeer-Stadhuisklasse 4: 1. Schraa-Grofsmederij, 2. Beekman - Durisol. Ereprijs: 1. Stadhuis 8'i pnt., 2. HCW 5. 3. Grofsmederij 3*2, 4. Twentsche Bank HL-, 5. Durisol lis, 6. Mebo 1 punt. Paus Paulus VI heeft in een vas- tendienst op passiezondag verklaard, dat Christus gekruisisgd werd door joden, die niet wisten wie hü was. De geestelük leider van de r.k. kerk zei, dat het drama van de krui siging ook thans nog plaats grijpt. Hü pleitte voor begrip voor God en de boodschap van Christus. De Paus noemde het evangelie voor passiezon dag „een ernstige en droevige blad- rijde omdat het het conflict, de bot sing tussen Jezus en het Hebreeuwse volk weergeeft". In zün predikatie legde de Paus de nadruk op de onwetendheid als de factor der kruisiging. Dit was een weerspiegeling van de teneur van het document van het eucumenisch d. Bank, kand. te mendaal (vac. dr Boersma te Oost- Rij ssen (4e pred.p H. Stelir Midwoud Cirkel (N.-H GEREF. KERKE ten te Wormer A. Amsterdam, die dit "beroep ngenomen. Aangenomen n heeft Lutjegast D. D. Soepboer" kam Egmond, die Nes Achlum. Boornbergum-Kortehe Hornhuizen-Kloosterburen, Siegerswou- de. Terzooi. Twee Exloërmond, Munne- kezijl en voor Zoutkamp. CIIR. GEREF. KERKEN Tweetal te Schiedam B. Bijleveld te Buss J. Kievit te Noordeloos. Rome en het orthodoxe patriarchaat Kardinaal Bea, voorzitter van het Vaticaanse secretariaat voor de een heid van de christenen, is uit Rome naar Istanboel vertrokken voor een officieel bezoek aan de orthodoxe pa triarch van Constantinopel. Athena- goras. Met de kardinaal gingen mee mgr. J. Willebrands, secretaris van het secretariaat voor de eenheid van de christenen en pater Pierre Du prey, ondersecretaris van het se cretariaat, speciaal belast met het onderhouden van de betrekkingen met de orthodoxen. Kardinaal Bea zal in Istanboel praten over de ontwikkeling van de betrekkingen tussen Rome en het orthodoxe patriarchaat en voorts trachten de dialoog tussen r.k. en orthodoxe theologen waartoe in principe besloten is op gang te brengen. Patriarch Athenagoras, de leider van de wereldorthodoxie. heeft kar dinaal Bea in audiëntie ontvangen. De kardinaal overhandigde een bood schap van Paus Paulus VI. In Zandvoort werd de ..Prix 1965 uitgereikt aan de heer Wij-1 idee tijdens de de joke" door miss Zandvoort nand Maat voor zijn reclame- Vasas-DWS. (Van onze Roermondse correspondent) De officier van Justitie in Maas tricht, mr. H. J. W. Houben, heeft zaterdagavond, vergezeld van de sub stituutofficier mr. Grantzen en een zestal politiemannen, een inval ge daan in hotel „Neerlands Rop" in Vaals. Aanleiding hiertoe was het spel „Toptella". dat enkele uren er voor «door Duitsers) als een nieuw behendigheidsspel was geïntro duceerd, maar dat de Nederlandse justitie als een hazardspel ziet, niet tegenstaande de spelregels, dat „een vaststaande wet van regelmaat" het spel zal beslissen. De Justitie kon te gen de Duitse organisatoren optre den, omdat voor een hazardspel vol gens de algemene politieverordening va<n Vaals een vergunning van het gemeentebestuur nodig is. Deze ver gunning is niet verleend. Twee uur heeft men in Vaals „Toptella" kunnen spelen. Dat was zaterdagmiddag van 3 tot 5. nadat eerst een demonstratie was gegeven. Toen 's avonds om half negen de 2de poule van start zou gaan, werd dit door de Justitie verhinderd. Te gen circa dertig aanwezige spelers, voor het merendeel Duitsers, werd proces-verbaal opgemaakt. De inge zette speelgelden (enkele duizenden guldens» werden in beslaggenomen. Het partübestuur van de K.V.P. beeft het beleid dat de fractievoor zitter drs. Schmelzer de afgelopen weken heeft gevoerd, volledig onder schreven. Dit is meegedeeld na de zaterdag gehouden vergadering van 't partijbestuur, waarin drs. Schmel zer een uitvoerige uiteenzetting heeft gegeven van dit fractlebeleid. concilie over de joden, waarin ge zegd wordt, dat het joodse volk als zodanig niet schuldig geacht kan worden aan de beslissing over de dood van Christus. De Paus herinnerde eraan, dat Christus aan het kruis verzocht had diegenen die Hem gekruisigd hadden vergiffenis te schenken, omdat zij niet wisten wat zü deden. Om tegen God te zijn, ook in onze tüd, aldus de Paus. is derhalve meer dan iets anders een verschünsel van onwetendheid, van niet erkenning van Christus en zün boodschap. Het volk, dat Christus niet kende, zei hij, mishandelde Hem en bracht Hem aan het kruis. Dit is ook het drama van onze tüden. In vele plaat sen en op vele rijdstippen wordt Christus opnieuw gekruisisgd. En de reden is nog dezelfde: ze kennen hem niet. Wü roepen u aan Hem beter te leren kennen. DR. II. HOLTROP OVERLEDEN Op de leeftijd van 64 jaar is gister ochtend plotseling overleden dr. H. lloltrop, gereformeerd predikant te Scheveningen. Dr. Holtrop. die zondag zijn cate chisanten de openbare belüdenis zou afnemen, werd zaterdagavond door een ernstige ongesteldheid getroffen en is gisterochtend overleden. Ds. Donner, emerituspredikant der Geref. Kerk, ging in zijn plaats zondagoch tend voor. Dr. Holtrop, die in Joure werd geboren studeerde aan de Vrije Universiteit en promoveerde in 1947 tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld „De verschijnin gen van onze Heer te Jeruzalem en Galilea". Op 3 oktober 1926 aan vaardde hij te IJmuiden-Oost de evangeliebediening in de Geref. Ker ken. Sinds 22 maart 1942 diende hij de Geref. Kerk te Scheveningen. Dr. Holtrop was vanwege de Generale Synode deputaat voor de emigratie en bestuurslid van het Hospitaal kerkschip „De Hoop", in welke kwa liteit hij een aantal reizen als gees telük verzorger meemaakte. De teraardebestelling van het stof felijk overschot vindt woensdag op de Alg. Begraafplaats te Den Haag plaats. HITLER NAAST CHRISTUS Onvoorzichtige onderwijsmethoden Een rooms katholieke broeder-on- derwüzer, die afbeeldingen van Christus en Hitier naast elkaar in zijn klas aan de muur ophing, is ge schorst en twee van zijn superieu ren zijn uit hun functie ontslagen, aldus deelt Mare Jarry, president van de commissie voor de r.k. school in Montreal mee. Broeder René Lahaie werd voor de rest van het schooljaar geschorst vanwege zoals Jarry het noemde „naïeve en zeer onvoorzichtige onder wijsmethoden". Broeder Hector Asselin, werd ont slagen omdat hü niet opgetreden was toen hem de methoden van Lahaie meegedeeld werden. Hetzelfde ge beulde met Antonio Gerard, direc teur van de schooL Hü zal een an dere functie krijgen. Broeder Lahaie hing afbeeldingen van Christus en Hitier naast elkaar op boven het schoolbord in de ze vende klas. Hü zei dac beide grote talenten hadden die door Hitier slecht gebruikt werden en door Christus goed. Hü beloonde zün leerlingen voor goed gedrag door hun de rangen toe te bennen uit het leger van Hitier. Zij kregen de status van SS-er als zy de eersten van de klas waren. De kreet „Heil Christus" werd vaak gebruikt in de Idas. Broeder La haie is 22 jaar. Hij schünt goede bedoelingen te hebben „maar wist klaarblykelük niets van het nazis me". aldus de directeur van de on derwijsdienst van de commissie, Jean Marie Mathieu Psam. Protestantse diensten in r.-k. kapelletje In Venray (L.) heeft de protes tantse gemeenschap een r.katholiek kerkje in bruikleen gekregen van het kerkbestuur. Het gebouwtje, meer een kapelletje, dat slechts enkele ma len per jaar en bij büzondere ge beurtenissen gebruikt werd, moet door de nieuwe gebruikers in dezelf de staat worden gehouden als het thans is. In het kerkje bevinden zich namelük enige beelden. Dezen mo gen echter niet worden verwijderd, ook niet tüdens de protestantse dien sten. Het kerkje werd zondag al door de Venrayse protestanten in gebruik genomen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3